i De onbetaalde rekening van het betalingsverkeer OED IGEDEUR EÏS0LEERD? (gnturion Beurs van Amsterdam T 19) ECONOMIE fteidóeQowuvnt WOENSDAG 15 MAART 1989 PAGINA 9 IAL weet nog geen raad iet 1,5 miljard gulden TERDAM - De Holland America Line Trust keet nog steeds niet wat zij moet doen met de igerekend bijna 1,5 miljard gulden die zij als juide middelen bezit na de verkoop van de [ndelen HAL Antillen aan de Amerikaanse re- bij Carnival Cruise Lines. In HAL Antillen karen de cruise-, tour-, hotel- en vervoersonder- iemingen van het concern ondergebracht. De telden zijn voorlopig voor het grootste deel uit gezet op dollardeposito's met looptijden van drie s maanden tegen een rente van ongeveer 9 nt, zo heeft de Trust gisteren meegedeeld. niet zeker of dit jaar investeringen zullen Lorden gedaan, tenzij zich onverwacht gunstige Mogelijkheden voordoen. Er zal naar verwach- ing de nodige tijd overheen gaan voordat beslui- jen vallen over de richting die de onderneming 1 inslaan. PTT Post en GTN willen samen in geldvervoer DEN HAAG - PTT Post en Geldtransport Nederland (GTN) onderzoeken de mogelijkheid om een gezamenlij ke onderneming op te zetten voor beveiligd vervoer van geld in Nederland. Leiden de besprekingen tot een ak koord, dan zal het bedrijf 1 septmeber onder de naam Geldnet van start gaan. In Geldtransport Nederland zitten de partners Neder landse Veiligheidsdienst en het Britse Securicor. De nieu we onderneming gaat zich vooral richten op beveiligd geldvervoer voor banken en grootwinkelbedrijven. PTT Post exploiteert momenteel een landelijk geldvervoernet met gepantserde voertuigen voor de bevoorrading van de 2700 postkantoren. PTT Post zegt expansie te zoeken in deze branche. De ontwikkeling past in de strategie om ac tiviteiten op succesvolle markten verder te ontwikkelen. Momenteel is Brinks-Nedlloyd het grootste bedrijf in Ne derland op het gebied van geld- en waardetransport. Weinig hogere winst Heineken AMSTERDAM - De net- towinst van Heineken is vorig jaar uitgekomen op 290,8 miljoen, iets meer dan de 286,7 miljoen over 1987. Het bedrijfsre sultaat (wiunst voor be lastingen en afschrijvin gen) nam toe van ƒ537,3 tot ƒ551,0 miljoen ofwel met 5,1 procent, doordat er meer werd afgezet bij een enigszins lagere net tomarge. De geconsoli deerde netto-omzet nam toe van 6,66 miljard tot f 7,29 miljard. Ahrend staakt gesprekken met Bührmann-Tetterode RIJSWIJK - Het kantoorinrichtingsbedrijf Ahrend in Rijswijk heeft een eind gemaakt aan de besprekingen over samenwerking met Bührmann-Tetterode (papier, grafische machines). Bürhmann-Tetterode heeft bij het overleg een oneigenlijke tijdsdruk gecreëerd die ertoe leidt dat aan Ahrend voorlegde ideeën niet op verant woorde wijze op hun merites kunnen worden beoordeeld, aldus een gisteravond uitgegeven verklaring van het kan toorinrichtingsbedrijf. Ahrend zegt verder te hebben vastgesteld dat Bührmann haar deelneming op agressieve wijze uitbreidt, dit in tegenstelling tot uitlatingen dat op geen enkele wijze sprake is of zal zijn van een onvriende lijke overneming. Deze ontwikkeling, die volgt op de ver rassende mededeling eind vorige week dat Bührmann al een belang van 30 procent had opgebouwd, heeft de di rectie van Ahrend geschokt, aldus de verklaring. Ahrend gaat nu preferente aandelen uitgeven teneinde een onge wenste overneming te kunnen afweren. MARKTEN ian mannelijk 20. 2e kwal. 6,90-7,70. Mann. 3e 60-7,50 en 3e kwaliteit 6.25-6,80 e rstkwaliteit 5,60-6,50. Han prijzen hoger. ebruiksrunderen per stuk i gebruiksrundei ijraarvan graskalveren 21. Melk- i Talfkoeien 1e soort onnn »r1 1500-2100. Hi rijzen gelijk. Melkv< aarzen Ie soort 2300-3000 i 1850-2300. Handel i XË|rijzen gelijk. Guste S Jij ning 1500-2200. Handel redelijk ijzen gelijk. Pinken 1250-1900. andel goed en prijzen gelijk. Gras- sC? AANGI kichtere kalveren voor de mesterij, boek) iKlusief BTW: Aanvoer roodbont 00. Stierkalveren extra kwaliteit 750- 75. 1e kwaliteit 660-750 en 2e kwali- eit 560-660. Handel stroef en prijzen "toger. Vaarskalveren extra kwaliteit 75-650, vaarskalveren 1e kwaliteit 60-560 en vaarskalveren 2e kwaliteit AC] 00-480. Handel matig en prijzen iets »ger. Aanvoer zwartbont 2272. Stier- Rrinf1i ahreren extra kwaliteit 550-600, lierkalveren 1e kwaliteit 480-550, Dland balveren 2e kwaliteit 300-480. ju|j b lande! matig en prijzen iets lager. ',kfaarskatveren extra kwaliteit 400- an rnr 7S- 1e Kwaliteit 320-400 en 2e kwali- ond sit 250-320. Handel slecht en prijzen jger. Aanvoer vleesrassen 250. lensta: e kwaliteit 600-825. Handel rustig en 1 vrien( rijzen lager. 2,60-2,70, zeugen waliteit 2,62-2,72 en 2e kwaliteit ftijd to ,50-2,62. Handel goed en prijzen ge- ilachtschapen en lammeren per kg. ht gewicht inklusief BTW: Aan- 700 waarvan lammeren 25. itschapen 5,00-6,75. Handel re- en püjzen gelijk. Ooien tot 20 VROaig 9.00-10.00. Handel goed en prij- inn hoger. Ooien boven 20 kg 8,50- -fvi Handel goed en prijzen hoger. Rammen tot 22 kg 10,00-10,50, ram- 22-25 kg 9,50-10,50. Handel j en prijzen hoger. Rammen bo- 25 kg 8,50-10,00. Handel goed ji prijzen hoger, zuiglammeren L6lu6ft2.00-14,00. Handel vlot en prijzen :htschapen en lammeren per stuk Rammen boven 25 kg 260-300. inklusief BTW: Aanvoer 52 stuks, met 2 lammeren 375-450, met 1 lam 300-325. Handel en prijzen hoger, invoer geiten en bokken 74 stuks. okken per stuk 20-110. l en prijzen gelijk. Totaal rossair koopt ijf Fokker-50's !HIPHOL - De Zwitserse re- iale luchtvaartmaatschap- Crossair heeft vijf Fokker vliegtuigen besteld. Tevens i optie genomen op een toestel van dit type. Dit gisteren door Fokker be- mdgemaakt. De toestellen illen in 1990 en 1991 worden geleverd. Crossair vervoerde 1988 760.000 passagiers, ikker heeft met de order in Crossair nu orders voor 10 Fokker-50-vliegtuigen, aarvan 32 opties. .ADVERTENTIE) i Neem 'n Centurion deur. Primo geïsoleerd en i tevens tochtvrij. Hardhout j of staal, passend bij de stijl van uw huis. Opsluien noot (entunon deuten b v. mi Antwooidnummei 709.1250 VC Soiitum m telefoon (gratis) 06 022 40 40 rJfHjrpn bv Hulporganisatie Novib noemt het „een regelrechte ramp", postorderbedrijven voorspellen hun eigen on dergang en middenstand sorganisaties spreken van een „uitkleedpartij". Maar volgens de banken is er geen ontkomen aan: nog dit jaar zal voor het innen van geld via een blauwe acceptgirokaart betaald moeten worden. De banken ontmoeten hevig verzet „en wij houden een boycotactie achter de hand", aldus de Consumentenbond. „Als het moet gaan alle accept girokaarten de prullenbak in. Dan wordt het oorlog!". DEN HAAG - Voor niets gaat alleen de zon op. Dat moeten de Nederlandse banken in gedachten heb ben gehad toen ze in sep tember 1987 alle grote particuliere hulporganisa ties bij zich riepen voor overleg over de groene acceptgirokaart. Novib- medewerker Aloys van Rest, hoofd van de afde ling bestandsbeheer, kan zich dat overleg nog goed herinneren. „Het was een oekaze; een overval", zegt hij. „De banken verordonneerden dat bij col- lectés voortaan een speciale groene acceptgirokaart ge bruikt moest worden. Wij wis ten toen nog niet dat voor elk bedrag dat wordt overgemaakt 1,68 gulden aan kosten gere kend zou worden. Geld dat dus niet ten goede komt aan de Derde Wereld. Als nu ook de blauwe acceptgirokaart geld zou gaan kosten, dan kunnen wij wel inpakken. Dat zou voor de fondswerving een gigantische ramp zijn". De „Actie accept" was een eer ste waar'schuwing van de ban ken aan het adres van ieder een die gebruik rnaakt van het girale betalingsverkeer in Ne derland. Honderden miljoenen girocheques worden jaarlijks verstuurd voor allerlei betalin gen; variërend van de gasre- kening tot abonnementen, het ziekenfonds en de maandelijk se nota van het postorderbe drijf. De banken wikkelen al die transacties gratis af, maar schieten er naar eigen zeggen wel ruim een half miljard gul den per jaar bij in. De bereid heid om deze serviceverlening tot in lengte van dagen vol te houden slinkt zienderogen. Wie wil betalen, zal daarvoor moeten gaan betalen, zo luidt de boodschap. Eind vorige maand openden de banken een nieuw offen sief. De postorderbedrijven kregen te horen dat op korte termijn ongeveer één gulden in rekening zal worden ge bracht voor elke girobetaal kaart die deze bedrijven de deur uit doen. Dat gaat de pos torderbranche om en nabij de 25 miljoen gulden kosten, aan gezien de bedrijven jaarlijks 25 miljoen overschrijvingskaar- ten versturen. Nu wil het toe val dat de netto-winst van de branche vorig jaar ongeveer 25 miljoen gulden bedroeg. Voor zitter Middendorp van de Postorderbond: „Dat betekent dus dat de banken in het zwart komen en wij in het rood". Voet bij stuk De banken, verenigd in de Ne derlandse Bankiersvereniging, houden voorlopig voet bij stuk. De Bankiersvereniging zélf zwijgt in alle talen over het verloop van het overleg met de Postorderbond, maar woordvoerster C. van der Valk van de Raad voor het BANKEN AZEN OP VERGOEDING VOOR ACCEPTGIROKAART De banken stellen voor om per elektronische betaling tien cent bij de klant in rekening te brengen. De Consumentenbond voelt daar niets voor. Betalingsverkeer is wel bereid wat achtergronden te schetsen. „Aanvankelijk leek de accept girokaart het ei van Columbus. Hij kan vrij snel door de com puter verwerkt worden. Maar wat de banken zich bij de in voering in de jaren zestig niet gerealiseerd hadden was dat het giraal betalingsverkeer zo'n grote vlucht zou nemen. De acceptgiro wordt boven dien tegenwoordig voor van alles en nog wat misbruikt. Ze geltjesacties waarbij klanten van een supermarkt één gul den tien op hun rekening ge stort krijgen. Postorderbedrij ven die een paar schoenen verkopen en in twaalf termij nen laten afbetalen. Daardoor zijn de kosten echt de pan uit gerezen". Volgens Van der Valk gaan de banken ervan uit dat alle par tijen in meerdere of mindere mate aan het betalingsverkeer zullen moeten meebetalen: de banken zelf, de zakelijke ge bruikers en de consumenten. De heffing voor het gebruik van de groene acceptgirokaart noemt ze „een eerste aanzet". Nog dit jaar komt er, als het aan de banken ligt, een prijs kaartje te hangen aan het ge bruik van de blauwe acceptgi rokaart. Gevangen De christelijke ondernemers vereniging NCOV is met de zusterorganisatie KNOV van mening dat de banken de re kening van het betalingsver keer wel heel gemakkelijk op het bordje van de bedrijven en consumenten deponeren. Vol gens secretaris Peter Helmink wordt het spel bovendien niet erg netjes gespeeld. Hij schuwt harde woorden als „chantage" niet. Helmink klinkt wat ver bitterd als hij zegt: „In hel verleden hebben de banken een keurig giraal betalingssys teem opgezet. Dank zij dat sy steem hebben ze veel particu lieren aan zich weten te bin den die vervolgens ook van al lerlei andere wél winstgeven de bankdiensten zoals sparen verzekeren, beleggen en rei zen, gebruik gingen maken. Nu wij met zijn allen in dat netwerk gevangen zitten, be ginnen de banken plotseling te klagen dat de kosten uit de hand zijn gelopen. Willen zij soms dat wij het loonzakje weer invoeren en energiebe drijven weer bodes langs de deuren gaan sturen om het geld te innen?". Hoewel KNOV en NCOV hun kruit voor het komende „gevecht" met de banken nog droog willen houden, neemt Helmink alvast een voorschot je op het overleg. „Allereerst willen wij wel eens weten hoe veel het betalingsverkeer pre cies kost. Want tot dusverre roepen de banken maar wat, zonder precies zicht te geven op de kosten en baten". Sluipwegen Het steekt Helmink dat de banken „via allerlei sluipwe gen" steeds meer kosten bij ondernemers en consumenten in rekening brengen. De grootste kater heeft het mid den- en kleinbedrijf overge houden aan het met veel fan fare geïntroduceerde plastic geld. De secretaris meent: „Tienduizenden winkeliers wilden daar indertijd graag aan meedoen om zo de meer vermogende klant in huis te halen. Maar nu zijn de banken met een goedkope armeluis- kaart gekomen, die vrijwel ie dereen met een beetje inko men kan aanvragen. Toch worden van de winkelier nog steeds dezelfde hoge commis siepercentages gevraagd op de bedragen die via creditcards geïnd worden. Elke keer dat de middenstander een credit card-klant helpt, wordt hij verder uitgekleed". Ook over de invoering van een elektronisch betalingsver keer staat het bedrijfsleven niet te juichen. De banken stellen zich op het standpunt dat de winkelier die een „pas jeskassa" aanschaft, zelf de in vesteringen zal moeten op hoesten omdat het elektro nisch afrekenen in zijn eigen voordeel is. Bovendien stellen de banken voor om per elek tronische betaling tien cent bij de klant in rekening te bren gen. Helmink: „Daar voelen wij niets voor. Óns uitgangs punt is dat een ander betaal systeem nooit duurder mag zijn dan het oude. Waarom zou je het anders invoeren?". Fusie Onbetwist kampioen van het gratis betalingsverkeer in Ne derland is momenteel de Post bank. Dank zij een vrij uitge breid dienstenpakket wist de Postbank (de oude RPS) in de jaren zeventig stormachtig te groeien. Maar nu een fusie met de NMB op stapel staat en de staat zich allengs uit de Postbank zal terugtrekken, is de verleiding groot om kosten voor zijn diensten te gaan re kenen. Woordvoerder Henk Lindeboom houdt duidelijk een slag om de arm: „Wat ons basispakket betreft garande ren wij in principe dat dat gra tis blijft. Maar je kunt nooit 'nooit' zeggen. Voorwaarde Volgens de banken zal dit jaar nog voor het innen van geld via een blauwe acceptgirokaart betaald moeten worden. voor handhaving diensten is dat on: ge niet verder wordt aange tast". En de overheid? Financiën vindt dat het betalingsverkeer een zaak is van de „marktpar tijen" (lees: spaarders, bedrij ven en banken). „De positie van de overheid kan terug houdend blijven", schreef Ru- ding 11 november vorig jaar in een notitie aan de Kamer. „Het totaal van de betaaldien sten moet kostendekkend zijn. Wij achten het daarom aan vaardbaar als door middel van tariefstelling een efficiënt be talingsgedrag wordt uitgelokt". Bond Intussen maakt de Consumen tenbond zich op voor een ver beten strijd. Geldadviseur A. Kropff van de bond spreekt in dit verband dreigende taal: „Het kan natuurlijk niet zo zijn dat de kosten van het be talingsverkeer voor rekening van de consument komen. Dat is volstrekt belachelijk, want de gewone consument heeft geen economisch voordeel van het betalingsverkeer en ook geen invloed op het aantal gi rorekeningen dat bij hem of haar in de bus valt. Als de banken een gulden per giro gaan rekenen, organiseren wij zonodig een boycot tegen de acceptgirokaart. Dan gaan alle giro's de prullenbak in en be talen we gewoon met de gratis overschrijvingsformulieren van de bank. Moet je eens zien wat voor een puinhoop het dan wordt!". NCOV en KNOV bewandelen andere wegen om in de onder handelingen met de banken hun zin te krijgen. NCOV-se- cretaris Peter Helmink tracht een meerderheid van PvdA er. CDA-kamerleden te winnen voor het NCOV-voorstel om paal en perk te stellen aan de tariferingen door de banken. Helmink: „Het verhaal van Ruding dat de marktpartijen hun zaakjes zelf wel kunnen regelen, gaat niet op, want de tafel heb je een hecht groepje banken met eenzelfde belang en aan de andere kant vrese lijk veel gebruikers van het betalingssysteem met allemaal verschillende belangetjes. De kans is dus groot dat de ban ken aan het langste eind trek ken". Ook de Consumentenbond is somber. Kropff noemt het veelbetekenend dat de Post orderbond al heeft aangekon digd de eventuele kosten van het giroverkeer door te zullen berekenen aan de klanten. „Dat is nu eenmaal de trend: de consument betaalt uiteinde lijk altijd alles", constateert hij. „Ook bij de invoering van het elektronisch betalingsverkeer dreigt de klant de dupe te worden. We zullen een flink robbertje moeten vechten om ons betalingsverkeer voor de consument betaalbaar te hou den". PAUL KOOPMAN De president van Mozambique, Joaquim Alberto Chissano, ontving gisteren een geschenk van de stad Amsterdam: een brandweer wagen. De wagen wordt binnenkort naar Beira verscheept terwijl later nog eens twee Amsterdamse spuitgasten de werking van de wagen ter plekke zullen demonstreren. Hogere winst bij Nationale Investeringsbank DEN HAAG - De Nationale Investeringsbank (NIB) in Den Haag heeft vorig jaar een 12 procent hogere winst behaald van 57,3 miljoen gulden. De stijging is voornamelijk te danken aan hogere inkomsten uit het participatiebedrijf en de provisie- inomsten, zo schijft de raad van bestuur in het vandaag gepubli ceerde jaarverslag. Het bruto-resultaat beliep 127,4 miljoen, een stijging van meer dan 14 procent. Aan de stroppenpot werd 33 miljoen gedoteerd (v.j. 36 min.). Het balanstotaal steeg 12 procent tot meer dan 7 miljard gulden. GM nog steeds grootste onderneming in Amerika DETROIT - Het automobielconcern General Motors (GM) is nog steeds de grootste onderneming in de Verenigde Staten, zo blijkt uit een overzicht van omzetcijfers over 1988 van het tijdschrift „Business Week". De omzet van GM groeide met 8 procent tot 110,2 miljard dollar. Concurrent Ford boekte een omzetstijging met 16 procent tot 92,4 miljard dollar en steeg daarmee naar de tweede plaats ten koste van het olieconcern Exxon. De volgende plaatsen om de omzetranglijst over 1988 worden ingenomen door achtereenvolgens IBM, Mobil, Sears Roebuck, General Electric, Chrysler, AT T en Texaco. GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 26450- 26950 26330 - 26830 onbewerkt bewerkt 28550 28430 bewerkt Opgave: Drijfhout, A dam De Amsterdamse effectenbeurs is dinsdagochtend Wall Street gevolgd op zijn weg omhoog. Over vrijwel de hele linie wer den hogere koersen voor de gro te aandelenfondsen betaald. Uit zonderingen bleken alleen uit gever VNU en VQC. maar hier bleef het verlies wel beperkt. Op de obligatiemarkt bleef het rustig. In de belangrijkste rente- landen, Duitsland en de VS. doen zich aanwijzigingen voor dat de rente tot rust is gekomen. In Amsterdam werden voor sommige staatsfondsen rond een dubbeltje meer betaald. Van de internationale aandelen schoven Akzo en Unilever een gulden omhoog naar respectie velijk 150 en 132. Hoogovens was tegen het middaguur 90 cent duurder geworden op 85,40 en 39,10. Koninklijke Olie deed het bescheiden aan met een winst van 70 cent op 39,10 KLM won een halve gulden op 44,90. Van de banken was Amro 1,10 beter op ƒ83,10 en noteerde NMB 4 hoger op 233. Ook Nij- verdal-Ten Cate deed het goed met een vooruitgang van een rijksdaalder op 90,80. Océ-van der Grinten was 3 beter op 302. Ook elders op de aandelen markt zag het er goed uit. HAL. die bi' deel en wil gaan splitsen, steeg 22 naar 1512. HBG werd 3 duur der op 179. Collega Volker Ste- vin, waarop de Rijswijkse bou wer aast. steeg 1,30 in koers tot f 62,80. Norit en Holdoh wonnen ieder10 op respectievelijk 695 en ƒ485. Blydenstein schoof 1,80 op naar 23, Sphinx 2 naar 82 en Nutricia 4 naar ,252. Bij sommige fondsen was er zelfs te weinig aanbod om aan de vraag te kunnen voldoen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9