Londen bezorgd over Jan Modaal Jongaren zonder angst ieren uitbundig feest CDU jaagde ontevreden Duitsers in armen NPD lAtenland" .eizerin jita stierf in sombere I soberheid Probleem- paard CcidócSouomit WOENSDAG 15 MAART 1989 PAGINA 7 lussen betogen bgen Estland BSKOU In de hoofdstad Tallinn van land hebben enkele tienduizenden Rus- j en andere niet-Esten gisteren tijdens I demonstratie met een algemene staking [reigd als de communistische partij het landse nationalisme en de „sluipende •[trarevolutie" niet de kop indrukt. Het flement van Estland besloot op 18 januari [niet-Esten die in hun werk te maken (gen met het publiek te verplichten bin- j vier jaar de Estische taal te leren, op |ffe van ontslag. De Russische groepe- fc Interfront wil dat het Russisch gelijk- jrdig wordt aan de Estische taal. In no- pber verklaarde Estland zich soeverein jr interne aangelegenheden. Dit besluit rd door Moskou vernietigd. Nieuwe uitgeverij voor Duivelsverzen FRANKFURT Meer dan vijftig uitgevers uit de Bondsrepubliek, Oostenrijk en Zwitserland gaan ge zamenlijk het boek Duivelsverzen van de Britse auteur Salman Rush die op de markt brengen. Speciaal daarvoor wordt een gelegenheid suitgeverij opgericht die de naam „UN-Charta Artikel 19" krijgt. In artikel 19 van het VN-handvest worden de vrijheid van drukpers en van meningsuiting verwoord. De gezamenlijke uitgevers zullen de winst die zij op het boek maken storten in een fonds van de organi satie Schrijvers in de Gevangenis. Zeemeermin bleek Amerikaanse Kapitein Bobby del Ro- sario is verguld met de plaquette die hij giste ren overhandigd kreeg wegens het redden van Michelle Hamilton. De Amerikaanse dreef al vier dagen in zee ten zuiden van de Filipijnen toen zij werd opgepikt door de bemanning van Rosario's schip. De zee lieden waren eerst niet geneigd Michelle uit het water te halen, omdat ze dachten dat zij een zeemeermin was. FOTO: AP Ramp Azoren veroorzaakt door communicatiestoring LISSABON Het ongeluk met een Boeing- 707 van de Amerikaanse chartermaatschappij „Independent Air" op 8 februari bij de Azo ren, is veroorzaakt door communicatiestorin gen tussen de bemanning van het toestel en de controletoren van het vliegveld van Santa Maria. Alle 145 inzittenden van de Boeing kwamen daarbij om. In een gisteren gepubli ceerd onderzoeksrapport van het Portugese ministerie van transport staat dat het vlieg tuig op een hoogte van rond 1.730 voet tegen een berg vloog, in een gebied waar de mini male vlieghoogte 3.000 voet bedraagt. Door storingen in de communicatie tussen de cabi ne en de controletoren heeft de piloot waar schijnlijk niet gehoord dat hij hoger moest gaan vliegen. j fclZERS De laatste keize- b n[in van Oostenrijk Zita, die A bisteren op 96-jarige leeftijd /s overleden, speelde een be- W langrijke rol in een mislukte poging om door onderhande- Vigen een eind te maken aan Ie Eerste Wereldoorlog. Eita woonde de laatste dertig par in een bejaardencentrum [an Franciscaner nonnen in [et Zwitserse Zizers. Dit booster zag uit op Oostenrijk Jat voor haar jarenlang ver- Joden terrein was. Zij be- oonde er twee gemeubileer- kamers, terwijl zij ooit de latste keizerin was die hof het enorme slot Ichonbrunn in Wenen, ioewel haar ogen sterk ach- iruit waren gegaan, was de bejaarde ex-keizerin ?r bij de tijd. Op 95-ja- ige leeftijd liet zij zich nog lagelijks voorlezen uit de na- lonale en internationale ^ls devote katholieke wedu- kleedde Zita zich sinds de i haar man Karl von -jlabsburg in 1922 in het irt. de dood van zijn oom inz-Joseph volgde Karl n in 1916 op als keizer van lostenrijk en koning van ïongarije om twee jaar later 'eer af te treden, vrouw van Franz-Joseph izerin Elisabeth, bekend keizerin Sissy) was in Keizerin Zita in 1914 met haar man Karl von Habsburg en twee van hun kinderen: Otto (rechts) en Adelheid. FOTO: AP 1897 in Genève vermoord door een Italiaanse anarchist. Hun zoon, kroonprins Ru- dolf, pleegde in 1889 zelf moord met zijn geliefde. Vol gens Zita echter hebben Ru- dolf en zijn minnares geen zelfmoord gepleegd, maar waren zij het slachtoffer van een „moordcomplot" van de toenmalige Franse minister president Georges Clémen- ceau. De nieuwe troonopvol ger, hun neef Franz-Ferdi- nand, was in 1914 in Sarajevo vermoord door een Serviër. Die aanslag was de aanlei ding tot de eerste wereldoor log. In 1982 kreeg Zita van de Oostenrijkse regering toe stemming om terug te keren. Op haar eerste bezoek aan Wenen werd zij door een me nigte van tienduizend men sen toegejuicht toen zij in de Stephansdom de mis bij woonde. Op 1 april vindt in diezelfde kerk haar uitvaartdienst plaats. Zita zal worden bijge zet in het historische familie graf van de Hapsburgs in Wenen. LONDEN Met een voorzichtige begroting probeert de regering Thatcher weer in een goed blaadje te komen bij de Britse Jan Modaal. Hoewel Britse miljonairs en de City nog steeds erg tevreden zijn over het fi nanciële en sociale beleid, denkt Jan Modaal daar anders over. De hoge ren tes van 13,75 procent en de inflatie van 7,5 procent stuiten bij de gewone kie zers op veel protesten. De begroting die Lawson van financiën gister avond indiende zijn zesde en volgens politieke waarne mers waarschijnlijk zijn laat ste was dan ook een radelo ze poging om de zaken niet nog slechter te doen worden. Het officiële disconto zal nog geruime tijd erg hoog blijven. De accijns op alle andere ben zine werd opnieuw verhoogd. Maar in tegenstelling met de verwachtingen liet minister Lawson de belasting op rook waren, bier, wijn en sterke drank onaangeroerd. De man in de straat is daar erg blij om, maar actiegroepen die cam pagne voeren tegen de toene mende dronkenschap en het snel stijgende aantal gevallen Uit de voorzichtige begroting blijkt dat de regering Thatcher zich ernstig ongerust maakt over haar almaar dalende po pulariteit. Hoewel de regering haar vastberaden strijd tegen de stijgende inflatie volhoudt, zit deze nog steeds in de lift. Voor volgende maand wordt een niveau van minstens acht procent voorspeld. Financiële experts verwachten geen da ling van de inflatie voor 1989 Toch vindt Nigel Lawson de economische situatie waarin Groot-Brittannië zich momen teel bevindt „bijzonder gun stig". Hij sprak gisteren in het benzine. Lawson FOTO: AP Lagerhuis van „een schitte rende groei", maar gaf toch toe dat de Britse „trade gap" (de passieve handelsbalans) wat ruim is. De oppositie scha terlachte. Dat Groot-Brittan- nië de laatste tijd voor bijna vijftien miljard pond meer im porteerde dan het zelf expor teerde, is geen feit waarover minister Lawson met vreugde naar huis kan schrijven. Omdat al zijn voorspellingen van afgelopen jaar verkeerd zijn uitgekomen, onthield Lawson zich gisteren van nieuwe profeties. Hij probeer de zijn begroting wat op te smukken door haar een groen tintje te geven met een lichte prijsverlaging van loodvrije Passtoors niet vrij BRUSSEL De Zuidafri- kaanse minister van buiten landse zaken Roelof Botha heeft gisteren na een bliksem bezoek aan zijn Belgische col lega Tindemans gezegd dat hij geen enkele belofte kan doen over de vrijlating van Helene Passtoors. De Nederlands-Bel gische Passtoors wordt al 3,5 jaar vastgehouden in Zuidafri- ka. De ex-vrouw van de Ne derlander Klaas de Jonge zou wapens hebben gesmokkeld voor het ANC. IDAPEST In Honga- i is de handel in natio- le symbolen op het ^nblik big business. Au- piegels en revers wor- p opgesierd met lintjes Jde Hongaarse driekleur bd-wit-groen; de ver- pp van speldjes met di ke varianten van het slionale wapen groeit, mmerikken hebben het Tein inmiddels ver- eed; sinds kort zijn er k rood-wit-groene tafel- bedjes en jasjes te koop. 1 mag allemaal weer en dat teidt .door de Hongaren uit- fdig gevierd. Toen partijlei- Si Kadar nog aan de macht keken de meeste burgers t met zulk nationaal Een jaar geleden hing vlag nog hoog in top k het vanzelf dat een er domineerde in het bentje op de soldatenbaret. ir de oude Kadar is in mei 3 door hervormingsgezinde [lijgenoten ten val gebracht, [zijn opvolgers doen hun ui- 'Ite best de steun van zoveel ^gelijk landgenoten terug te Ze weten maar al te 1 dat rode vlaggen en an- gehate symbolen van het fiialistisch internationalis- hen daarbij niet van hst zijn. Binnenkort wordt daarom het oude, vooroorlog se, nationale wapen in ere her steld. En over twee jaar heet Hongarije niet meer „Volksre publiek", een term uit de era van Stalin, maar gewoon „Re publiek Hongarije". Knuppel Vandaag vierde Hongarije voor het eerst in tientallen ja ren weer massaal de traditio nele, nationale feestdag van 15 maart. Op die dag wordt het uitbreken van de Hongaarse opstand tegen de Oostenrijkers in 1848 herdacht. De commu nistische machthebbers moes ten tot voor kort niets van deze „nationalistische" feest dag hebben. Vele jaren achter een was 15 maart daarom de dag waarop de mensen van de ondergrondse oppositie met honderden, soms duizenden, de straat opgingen om demo cratie te eisen. Meestal werden ze met politieknuppels uit el kaar gejaagd. Dit jaar gaat dat-anders. Het parlement heeft de 15de maart iq ere hersteld en alle Honga ren hadden vandaag een vrije dag. De autoriteiten hadden het liefste gezien dat alle Hon garen zich braaf aansloten bij de officiële festiviteiten, zodat de dag in het teken van de na tionale eenheid zou komen te staan. Maar dat ging de diver se oppositiebewegingen toch wat al te ver. Ze herinneren zich maar al te goed hoe de po litie nog maar twee jaar gele den tegen 15 maart-demon stranten tekeerging. Bovendien, welke nationale eenheid? Laat de communisti sche partij eerst maar eens be wijzen dat het haar menens is met de democratisering van Hongarije, zeggen de oppositie groepen. Zodat er dit jaar niet een maar twee massale vierin gen zijn, eentje van de com munisten en een paar aanver wante organisaties en eentje van bijna onafhankelijke groe pen en partijen samen. Uiter aard staat die laatste, onafhan kelijke viering in het teken van de democratie. De bewegingen zijn het eens geworden over twaalf punten, waarin allereerst om „een ech te volksvertegenwoordiging" en „een echt meerpartijenstel- sel", met vrije verkiezingen, wordt gevraagd. Voorts eist de oppositie onder meer dat be zuinigd wordt op defensie en dat de Arbeidersmilitie (de ge wapende vrijwillige politie, veelal bemand door commu nisten van de harde lijn) wordt opgeheven. Ook „natio naal zelfrespect" staat in het rijtje, evenals de rehabilitatie van de „martelaren van de re volutie van 1956". Bezetting Om te onderstrepen dat de op positie wil dat het communisti sche monopolie over de staats media verdwijnt, is het televi siegebouw in Budapest symbo lisch omsingeld. Het gebouw werd voor een half uur opge sierd met grote spandoeken waarop om vrijheid voor de media wordt gevraagd. Een nogal onschuldige actie, naar Nederlandse maatstaven. Maar over deze symbolische bezet ting (de demonstranten gaan niet eens het gebouw binnen) is in de media bij voorbaat al heel wat beroering ontstaan. Voor de vele onafhankelijke groeperingen die het afgelopen jaar in Hongarije zijn ontstaan, is deze 15de maart hun eerste publieke wapenschaal. Ze heb ben nog niet eerder de kans gekregen om te laten zien hoe veel mensen ze op de been kunnen krijgen. „Niet meer dan 30.000", meent de chef van de politie van Budapest nu al zeker te weten. „Dat zeggen ze al van tevoren. Je kan er donder op zeggen dat dat dus ook de officiële politieschat- ting zal worden na afloop", al dus een organisator uit het kamp van de oppositie Sandor Szilagyi. Hij hoopt op meer dan 100.000 demonstranten. Voor het klimaat in Hongarije is de opkomst voor de onaf hankelijke demonstratie van groot belang. De oppositie moet op deze 15de maart het bewijs leveren dat haar ach terban veel en veel groter dan de magere ledentallen doen vermoeden. Voor de gewone Hongaar is deze dag de eerste gelegenheid om zonder angst te laten zien bij welke club hij zich thuisvoelt, ook al heeft hij nog niet de moed gehad om zich aan te melden als lid. ,3i I AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 19. echt. Kapitein Rob in China 3 Wanneer de meisjes en Rob aan boord van de „Pandora" Jokeren vinden zij Taaie Toon en Ho Ming reeds in de kajuit. |ie Toon ziet er piekfijn uit: hij heeft zich een nieuw costuum geschaft, compleet met boord en dasl Rob vertelt, wat hem Brkomen. „Drommels" zegt Taaie Toon, „dat moeten hand- ers van Wang Hang zijn geweest. Die kerel in die sampan tlus wel degelijk een spion". Ho Ming mengt zich in het ge- £k. „We moeten zo snel mogelijk naar het binnenland vertrek ken", stelt hij voor en daar is Rob het volkomen mee eens. Maar voor ze vertrekken roept Willy eerst nog het persbureau, waar voor zij en Marga werken, radio-telegrafisch op. De neef van Lu Ling weet immers nog niet, dat zijn oom is omgekomen... Tevens seint zij foto's over van enkele leden der bende, die deze moord op haar geweten heeft. Wanneer Chung Chi dit nieuws verneemt is hij zeer geschokt, maar hij besluit alles te doen om zijn oom te wreken. Doden in Bayrut Brandweerlieden en reddingswerkers in Bayruth proberen de straat te ontruimen na de hevige ge vechten die gisteren plaats vonden tussen moslimmilities en christelijke legereenheden. Zeker acht tien mensen kwamen hierbij om het leven en ruim zestig raakten er gewond. Onder de doden zouden zich voornamelijk kinderen bevinden die op weg waren naar school. De twee groepen be stookten elkaar met granaten en artillerievuur. De gevechten zijn de hevigste in twee jaar. FOTO: AP BONN Na de verkie zingen in Hessen en Ber lijn is duidelijk geworden dat de conservatieve par tijen hun greep op het rechts denkende deel van de Duitse kiezers hebben verloren. Rechtsradicale en extreem-rechtse partij en oefenen op dit volks deel een magische aan trekkingskracht uit. De kiezers die hun stem in Hessen en Berlijn en eerder al in Beieren, Bremen en Ba- den-Wurttemberg aan de niet of nauwelijks democrati sche partijen hebben gegeven mogen allerminst allemaal ne onazi's worden genoemd. Het zijn in hoofdzaak ontevrede nen, die zien dat de slogan „De toekomst" van de CDU op hen geen betrekking heeft. Enerzijds zijn het jongeren, veelal met een laag opleidings niveau, die constateren dat de toekomst er voor hen duister uitziet of al zinloos aan het verlopen is. Anderzijds zijn het ouderen, die met weemoed te rugdenken aan de tijd dat Duitsland nog van de Duitsers was en de verschrikkingen van het naziregime lijken te zijn vergeten. Daar tussenin zitten groepen brave burgers, die zich laten meeslepen door de beweringen dat al die bui tenlanders die het land over stromen alleen komen om mee te eten uit de welgevulde Duitse ruif. Zij zijn gevoelig voor het argument dat niet- Duitsers in hun Duitsland de banen en de goedkope wonin gen wegpikken, dat ze via „so ciale zaken" leven op kosten van de hardwerkende Duitsers en dat ze pensioenen genieten zonder daar ooit in de Bonds republiek voor te hebben be taald. Met haar verkiezingscampag ne in Hessen heeft de CDU de gevoelens tegen buitenlanders aangewakkerd. Veel leuzen le ken letterlijk overgeschreven van de uiterst rechtse NPD en Republikaner. De voor die ar gumenten gevoelige kiezers hebben gekozen voor de origi nelen van de NPD en de Re publikaner, en niet voor de kopie van de CDU. Nazi's Zijn de kiezers die op de NPD en de Republikaner hebben gestemd niet in principe oude of nieuwe nazi's dan wel „on- beleerbaren", de leiders van de partijen waarop ze hebben gestemd zijn dat wel. Partijlei der Franz Schonhuber van de Republikaner bijvoorbeeld was lid van de SS en verkondigt nu nog, dat zijn grote voor beeld Adolf Hitler is. En de NPD is in haar oorsprong een hergroepering van enkele al voor en kort na de oorlog op gerichte (en toen deels alweer verboden) neonazistische par tijen. Wat de versplinterde voorgan gers niet was gelukt, lukte de NPD in de jaren zestig wel, tot ontzetting van het buitenland en het gros van de Duitsers. Ruim twintig jaar geleden be gon voor de NPD, net als nu, in Hessen de victorietocht naar'de Landdagen. De Bonds dag leek binnen het bereik. Maar daar faalde de NPD in 1967. Ze liep stuk op het aan eengesloten front van CSU, CDU, FDP en SPD. Vanaf dat moment verdween de NPD bij alle landdagverkiezingen weer van het toneel. Op dit moment heeft de NPD ongeveer zesduizend leden. Ze heeft allerminst het alleenver toningsrecht aan de rechter rand van het Duitse politieke spectrum. De koek moet wor den gedeeld met de sinds „Berlijn" uiterst populaire Re publikaner en met de Deut sche Volksunion (DVU). Ge haaid gaan de rechtse partijen niet tegelijk de verkiezingen in. Op Europees niveau steunt de NPD de DVU met een joen mark zonder zelf me doen. Andersom weet de NPD zich bij de komende bondsdag verkiezing eind volgend jaar verzekerd van de steun van DVU in de vorm van geld het niet meedoen aan de ver kiezing. Zo'n samenwerking verhoogt de kans op het over schrijden van de kiesdrempel aanzienlijk. door Roger Simons N LONDEN Hollis is een fijne vos, tien jaar oud en precies zeventien handen hoog. Wie dit laatste nietszeggend vindt omdat de manier waarop de Britten hun paarden meten hem onbekend is. willen we wel verklappen dat zeventien handen praktisch neerkomt op zeventien maal vier inches wat 1,727 is. Kenners noemen Hollis dan ook een stevig ros op hoge benen. Vroeger was hij eigendom van de politie van Cleveland. Pamela Acaster heeft hem gekocht voor 4500 pond. maar nu wil ze haar geld terug. Ze vindt dat Hollis' gewezen eigenaren haar bij de neus hebben genomen. Zij vertelden Pamela niet dat Hollis een probleempaard was. Hollis zou eigenlijk door een psychiater moeten worden behandeld. „Ga maar even op de sofa liggen, Hollis, en vertel eens waarom je niet van auto's houdt. Dit paard heeft inderdaad een broertje dood aan personenwagens. Hij kan het niet laten ze te schoppen. Telkens wanneer hij geduldig staat te wachten bij een rood verkeerslicht en naast hem houdt een auto stil, dan maken zijn oren onrustige bewegingen en begint hij te snuiven. Hollis briest door de neusgaten en geeft de glanzende wagen een fikse zijdelingse trap. Dat is uiterst vervelend, want de meeste automobilisten brengen geen waardering op voor een paard dat hun wagen beschadigt. Doet een dergelijk incident zich vrij geregeld voor zoals dit met Hollis meestal het geval is, want hij kan praktisch nergens komen zonder zijn afkeer voor auto's ten toon te spreiden, dan krijgt de verzekering ontzettend veel schadeclaims te verwerken. En dat vinden de assuradeurs dan weer niet leuk. Pamela Acaster heeft er nu schoon genoeg van. Zij is eigenares van een rijschool te Catterick, in Yorkshire en geeft de voorkeur aan paarden die gezapig en praktisch met de ogen dicht op stap gaan. Dan zitten hun berijders tenminste niet op een probleem. Rijdieren die een hekel hebben aan auto's zijn in de grond niets anders dan een hoop last. Pamela kwam het pas kort geleden aan de weet dat de politie van Cleveland eigenlijk Hollis gedegradeerd had. Stel je voor: een politiepaard dat auto's schopt! Het imago van de sterke arm kon daar alleen onder lijden. Hollis werd dan ook in alle stilte verkocht. „En prachtige vos, mevrouw Acaster. Een echte gentleman! Voor 4500 pond is hij een koopje!" De politie verzuimde te onthullen, dat Hollis een fanatieke autohater was. Maar de geheime karaktertrek van het gemene paard dat vroeger toebehoorde aan de heren in 't blauw kwam vrij snel aan het licht. Pamela nam het slecht op. Ze verlangt nu dat de politie het paard voor dezelfde prijs van haar terugkoopt. „Ik eis restitutie", zegt de directrice van de rijschool Brecken borough Farm. „Krijg ik die niet, dan span ik een proces aan tegen hoofdcommissaris Payne". Maar de gerechtsdienaren van Cleveland doen voorlopig nog alsof hun neus bloedt. Zij bekennen alleen dat tot kort geleden verrassend veel schadeclaims werden ingediend door automobilisten. Aan die ongewone toename is nu een eind gekomen, omdat Pamela Acaster niet meer met het paard Hollis op straat komt. Tegenwoordig wordt hij enkel geoefend op landwegen. In afwachting van een minnelijke schikking mijden ruiter en paard alle auto's als de pest.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7