Beenhakker geeft PSV geen kans 4 Rooks en Theunisse blijven liever binnen Bayern München bij laatste vier UEFA Cup André van der Louw had er gewoon geen zin meer in" Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! SPORT £eicLc Somant WOENSDAG 15 MAART 1989 PAGINA 11 ■ong Oranje te sterk voor olympische ploeg »on I EIST Jong Oranje heeft gistermiddag in Zeist een oefenwedstrijd te llen het Nederlands olympisch elftal gewonnen met 4-1. Bij rust leidde de gdploeg met 2-1. Spelers van Ajax, PSV, Roda JC en FC Groningen hraken, wegens clubverplichtingen. vallendste speler bij Jong Oranje was Viscaal. De door PSV aan Beve- uitgeleende spits maakte drie doelpunten. De vierde kwam op naam i Spartaan Vurens. Voor de olympische ploeg scoorde Decheiver van Ahead Eagles. bondscoaches Nol de Ruiter (Olympisch elftal) en Piet Buter (Jong anje) maakten na afloop van het duel hun definitieve selecties bekend, dg Oranje speelt volgende week dinsdag in Zwolle vriendschappelijk en Jong Sovjetunie, de olympische ploeg ontmoet op dezelfde dag in etinchem het olympische elftal van de Sovjetunie, selectie betaan uit de volgende spelers, Jong Oranje: •laat. Bergkamp (Ajax). De Jongh (Feyenoord), Vonk (AZ), Blinker (Den Bosch), Van keren. Duim (PEC Zwolle). Karelse (NAC). Elzinga. Scharmin (FC Twente), Laamers esse). Alflen (FC Utrecht), Linskens (PSV), Viscaal (Beveren). Sneekes (Volendam), ens (Sparta). mpisch elftal, De Ron (PSV). Lanckohr, Numan (Haarlem), De Kruyff. Roest (FC >cht), Van Wattum. Refos (Excelsior). Den Otter (Willem II). Sas (Sparta). Kamerling Twente), Gobbel (Willem II), De Jong, Roy. Ronald de Boer, Frank de Boer (Ajax), heiver (Go Ahead Eagles). Bokser Thio overleden LYON De bok- ser David Thio uit Afrika is gisteren in een ziekenhuis in Lyon overleden. Hij had negen dagen in coma gelegen. De 22-jarige Thio, uit komend in het su per-lichtgewicht, was in zijn gevecht tegen de Ameri kaan Terrence Alli op 4 maart knock out gegaan. Sinds dien is hij niet meer bij bewustzijn ge- Bollegraf naar tweede ronde BOCA RATON Manon Bollegraf heeft gisteren de tweede ronde van het dub belspel van het internationa le tennistoernooi in Boca Ra- ton bereikt. Met haar West- duitse partner Eva Pfaff ver sloeg zij in twee sets de Ame rikaanse combinatie Kathy Horvath/Andrea Leand: 6-2 en 6-4. Mark Koevermans bereikte de tweede ronde van een internationaal toer nooi in Agadir bereikt. Hij versloeg in de Afrikaanse stad de Peruaan Araya in twee sets: 6-2 en 6-4. Angella Issa jenko in tranen TORONTO De Canadese sprinter Ben Johnson, die na zijn overwinning op de 100 meter in Seoul werd gediskwali ficeerd wegens het gebruik van verboden spierversterkende middelen heeft willens en wetens anabole steroiden gebruikt. Die verklaring kwam gisteren tijdens de hoorzitting in To ronto van Angella Issajenko. De 30-jarige Canadese sprint ster, die bevestigde in maart en april 1984 haar clubgenoot Johnson geïnjecteerd te hebben met anabolen, zei snikkend dat Johnson niet moest proberen zijn trainer Charlie Francis en de arts Jamie Astaphan van alles de schuld te geven. „Toen ik in de krant las dat Ben had gezegd dat hij nooit op de hoogte was geweest van het feit dat hij steroiden had ge kregen, kwam ik tot de conclusie dat B.J de schuld op Char lie en Jamie wilde schuiven en dat kon niet", zei Issajenko terwijl haar stem brak en de tranen over haar wangen rol den. „Wanneer iemand heel goed voor je geweest is. wanneer iemand je groot heeft gemaakt, dan mag je je niet tegen hem keren", zei de in snikken uitbarstende atlete. TRAINER REAL VEEGT VLOER AAN MET ROMARIO NAVACERRADA De tijden zijn veranderd. Vorig jaar was Real Ma drid nog zo hautain, dat het er geen enkel punt van maakte dat PSV een dag voor de wedstrijd op hetzelfde trainingscom plex aan de Ciudad De- portiva oefende als de koninklijke" zelf. Op een vervallen tribune ;onden aldus beide ams tegelijk worden •aargenomen tijdens hun laatste voorbereidin- ;en. Dit keer is van die isse aanpak niets te be speuren. Leo Beenhakker heeft zijn manschappen laten opsluiten in het statige hotel La Bar ranca (n Navacerrada, een kleine vijftig kilometer ten noorden van de Spaanse hoofdstad. Ruim vijftienhon derd meter boven de zeespie- 1 prefereert Beenhakker tar de serene rust boven de rbulentie die Real normali- gewend is. In de rustige igeving tussen de bergen de zuivere lucht moet zijn loeg optimaal gemotiveerd 'orden voor het beslissende tegen PSV. Beenhakker: „Heerlijk hier, je zou hier nooit weer weg willen. In Madrid zouden we deze dagen compleet gestoord worden, geen stil moment ge kend hebben. Hier kan ik om vier uur de sleutel omdraaien en hebben we van niemand last meer". Beenhakker verkeert in de gelukkige omstandigheid dat zijn positie niet afhankelijk is van winst of verlies tegen PSV. Van voorzitter Ramon Mendoza, gisteravond nog in Athene om de basketballers j van zijn club, aan het werk te zien, mag hij zelf bepalen of hij bij Real verder gaat als trainer dan wel als technisch directeur. „Ik ben er nog niet uit", herhaalt hij nog maar eens, „en heb ook geen haast. Het is plezierig dat men over dit soort zaken in Spanje meestal pas in mei knopen doorhakt". Enig doorvragen leert echter dat Beenhakker graag garan ties wil om zelf een stevige vinger in het aankoopbeleid te krijgen. „Een ploeg kan vijf jaar in een bepaalde sa menstelling mee, dan moet er vers bloed komen. Aan dat moment zijn we toe" Uiteraard zou een succes op Europees niveau, waar naar Real Madrid nu al zolang hunkert, hem goed van pas komen. De eerste stap moet gezet worden tegen PSV, dat volgens de maar weer eens bluffende Beenhakker van avond geen kans zal krijgen. De voormalig bondscoach van Oranje baseert dat ver trouwen op de thuiskracht van Real, dat na 1973 - toen Ajax via een treffer van Ger- rie Mühren de eindstrijd van het toernooi om Europa Cup 1 binnenstapte - nog maar een keer de volle buit af stond. In 1985 gebeurde dat in de tweede finalewedstrijd om de UEFA-cup, maar die misser kon Real zich best veroorloven na de eclante 3-0 uitzege bij het Hongaarse Vi- deoton. Vuurtje „We hebben hier bovendien nog altijd goed de pest in over vorig jaar, toen wij de beste ploeg waren van de twee, maar PSV ons uitscha kelde", wakkert Beenhakker het vuurtje nog wat aan. „En veertien dagen geleden had den we ook moeten winnen. Dat zou ook gebeurd zijn als de scheidsrechter die zuivere goal van Hugo Sanchez niet De uitgangspositie van 1-1 lijkt trainer Guus Hiddink van PSV toch enige zorgen te baren. FOTO: ANP had afgekeurd. Maar aan dergelijke dingen kun je ook maar weer eens zien, dat je in de voetballerij geen garan ties hebt. Je kunt nog zoveel kansen creëren, maar als je de bal er niet in schopt heb je geen recht van spreken". Beenhakker wenst zich in ie der geval op geen enkele wij ze aan PSV aan te passen. „Het zal me echt een rotzorg zijn hoe PSV speelt en of het tactisch nog wat verrassends probeert te doen. PSV zal net als wij initiatief moeten ne men, want een ploeg die zich hier ingraaft kan het zonder meer schudden". Hoewel de Braziliaan veer tien dagen geleden fraai scoorde in de eerste wed strijd, zegt Beenhakker ook allerminst bevreesd te zijn voor Romario, het duveltje uit een doosje, waarop een groot deel van de hoop bij PSV gebaseerd is. Beenhak ker is weinig vleiend over de spits, die tijdens de ochtend- training vooral opviel door dat hij de laatste .twintig mi nuten rustig op zijn achterste op een bal van het behaaglij ke zonnetje zat te genieten. „Ik zou zo'n man nooit ge kocht hebben", oordeelde Beenhakker. „In Europa heb je aanvallers nodig, die te keer gaan, zich het apezuur lopen en gaten trekken. Dat zie je bij hem niet. Hij loopt aardig te rotzooien in de zes tien en is daarbinnen gevaar lijk, maar dat is het dan ook. Zolang hij scoort heeft hij zijn waarde, maar ik ben niet kapot van hem". Wat dat betreft is hij meer gecharmeerd van het bij Real gevolgde beleid. De Madrile- nen geven uit principe niet vele miljoenen uit voor ster spelers en zagen om die re den ook af van een poging Ronald Koeman bij Barcelo na weg te houden. „Voor Ruud Gullit hadden we en kele jaren graag een uitzon dering gemaakt", meldt Beenhakker, „maar de nood zaak is er bij ons ook niet zo. Om de veertien dagen zit de tent bij ons toch vol, dus vindt het bestuur dat we niet alles op het spel hoeven te zetten voor een gigantische transfer. We kunnen boven dien putten uit onze prima jeugdopleiding". Ook vanavond heeft Real Madrid aan inkomsten geen gebrek. Met een bedrag van 5,8 miljoen gulden scoort het zelfs de hoogste recette uit de Spaanse voetbalgeschiedenis. De goedkoopste staanplaats gaat voor twintig gulden van de hand, gemiddeld moet voor een kaartje 120 gulden betaald worden en de duurste zitplaatsen leveren tot vijf honderd gulden op. WILLEM PFEIFFER Linskens wil basisplaats MADRID Edward Linskens rekent er een beetje op dat hij van avond tegen Real Madrid in de basisopstelling zal staan bij PSV. Vorig jaar was de toen op Europees bekerniveau debuteren de Limburger met zijn pas negentien jaar de grote revelatie in de hal ve eindstrijd tussen beide teams, niet in het minst door de vreemde bal die tussen de benen doelman Francesco Buyo door in het doel rolde. Linskens zegt nog maar wei nig te denken aan die memo rabele avond in het Berna- beu-stadion. Zijn historische doelpunt heeft hij ook niet tot in den treure herhaald. „Ik geloof dat ik het nadien nog twee of drie keer heb te ruggezien op video.Je kunt er ook niet bij stilstaan. De wereld draait door en de rea liteit is dat ik momenteel wisselspeler ben". Sinds half januari, toen hij na een meniscusoperatie weer eens van start mocht gaan bij PSV in de uitwedstrijd tegen MVV, gaat het weer de goede kant op met de op zijn zeven tiende van Venray overgeko men Linskens. „Maar meer dan twaalfde man ben ik niet en voel ik me dus ook niet", aldus de middenvelder, die hoopt door het duo Guus Hiddink en Hans Dorjee te> worden aangewezen om het gevaar Bernd Schuster in te dammen. „In Eindhoven moesten Sören Lerby en Juul Ellerman dat probleem sa men oplossen, maar dat liep niet zoals het moest. Ik durf zo arrogant te zijn en te zeg gen dat ik daarvoor de aan gewezen man kan zijn. De af gelopen weken heb ik alle- beelden die er van Schuster waren heel aandachtig beke ken. Hij is niet snel, maar weet precies waar hij lopen moet. Ik heb ook gemerkt dat hij een hekel heeft aan verdedigen. Je zult hem daarom weinig ruimte moeten geven. Kun je hem afstoppen en dan over hem heengaan, dan doet je elftal goede zaken. Conditioneel is het voor mij geen probleem. De vraag is alleen hoe het met het wedstrijdritme zit, want de laatste weken zijn de wedstrijden van het tweede steeds afgelast. Maar ik ben er klaar voor. Het zal een te leurstelling voor me zijn als ik er niet in sta". Volleyballers beginnen tégen Israel DEN HAAG Het Neder landse heren volleybalteam start het kwalificatietoernooi voor de Europese titelstrijd, van 31 mei tot en met 4 juni, tegen Israel. In de Westduitse stad Friedrichshafen neemt de nummer vijf van de Olympi sche Spelen het vervolgens op tegen Spanje (1 juni), Honga rije (2 juni) en op de slotdag van het evenement tegen de Bondsrepubliek Duitsland. Za terdag 3 juni is Nederland vrij. Vijf landen spelen om één plaats bij de eindronde van de strijd om het Europees kampi oenschap, dat eind september in Zweden wordt gehouden. Sport op tv Nederland 3. 18.25 uur: Roda JC-Sredetz Sofia Nederland 3. 20.15 uur: AC Mi- lan-Werder Bremen Nederland 3. 21.56 uur Studio Sport. België Nederland* 2, 20.15 uur. AC Milan-Werder Bremen, aan sluitend Real Madrid-PSV. België Frans, 19.24 uur Paar- denkoersen. Duitsland 1, 20.15 uur Voetbal: AC Milan-Werder Bremen en sa menvatting KV Mechelen-Ein- tracht Frankfurt. Duitsland 1. 23.00 uur WK kunstrijden, Galatasaray-AS Mo- BBC 1, 23.00 uur Sportsnight. OSIMO Klassiekers werpen hun schaduw vaak vooruit. Mi- laan-Sanremo houdt de renners in de Tirreno-Adriatico meer bezig dan organisator Franco Mealli lief is. De Italiaan zag „zijn" peloton gisteren tijdens de voorlaatste rit flink inkrimpen. De Nederlandse toppers Rooks en Theunisse verkozen met het oog op de belangrijke wedstrijd van zaterdag het warme hotel boven het slechte weer, de spekgladde wegen en een bezoek aan het culturele centrum van de provincie Ancona. De klassement stoppers trotseerden het gure weer wel en voerden een laatste schifting door. Tony Rominger greep opnieuw naast de dagzege. maar verstevigde zijn leiderspositie door de tweede plaats achter de Fransman Charly Mottet. De plaatselijke omloop nekte ook de vluchtpoging v^n John Ta len, die al na dertig kilometer met de Italiaan Botteon ontsnapte. Na de voorlaatste doorkomst werd het tweetal teruggepakt door het restant van het peloton, waarin alle toppers in het klasse ment aanwezig waren. Jos Lammertink is na Johan van der Velde de tweede renner uit de ploeg van Cees Priem die heeft moeten afzeggen voor Mi- laan-Sanremo. De Wierdenaar raakte gisteren gewond tijdens een trainingsrit. Tussen Laren (Gld) en Lochem was hij betrok ken bij een aanrijding. Achteraf vielen de verwondingen mee. Een scheur in Lammertinks been moest in het St. Geertruiden- ziekenhuis in Deventer worden gehecht. Verder kwam hij er vanaf met schaafwonden en kneuzingen. Na behandeling kon Lammertink weer huiswaarts keren. MÜNCHEN Bayern Mün chen heeft zonder goed voet bal de laatste vier van het toernooi om de UEFA-beker bereikt. De koploper van de Bundesliga had in München genoeg aan een niet verdiende overwinning van 2-0 tegen Heart of Midlothian. De eerste wedstrijd in Schotland was twee weken geleden met 1-0 door Bayern verloren. De thuisclub speelde voor 25.000 toeschouwers slechts goed in de openingsfase. Het leidde in de zestiende minuut tot de openingstreffer van Au- genthaler, die van 25 meter in schoot. De Noorse verdediger Johnson van Bayern besliste de wedstrijd in de 69e minuut, nadat hij de bal toevallig op het hoofd had gekregen. Even daarvoor had de Schotse aan valler Levine met een kopbal minder geluk. Hij trof slechts de paal van het doel van Au- Bayern München - Heart of Midlot hian 2-0 (1-0). 16. Augenthaler 1-0, 69. Johnson 2-0 Scheidsrechter Ala- dren (Spa). Toeschouwers: 25.000 Pflugler (Bayern), til Madrid heeft de eerste Europese beker binnen. In het sport iefs van Piraeus. Griekenland, veroverden de basketballers i de koninklijke sportvereniging de Europese beker voor be minnaars. Fernando Romay toont de Cup aan de 14.000 toe- fiouwers, die getuige waren van de finale tussen de Spanjaar- en het Italiaanse Caserta. Pas na verlenging viel de beslis- 0:117-113. Na de reglementaire speeltijd was de stand gelijk {2-102). Bij de rust hadden de Madrilenen met 60-57 de lei- Topscorer bij Real was Petrovic met 60 punten, Schmidt ikte voor Caserta 44 punten. JO VAN MARLE OVER AFTREDEN SECTIEBESTUUR: 99 ZWOLLE Jo van Marle is op dit moment herstel lende van een zware hart operatie, die niet zonder risico's is geweest. Heel langzaam gaat het in de goede richting. De zware medische ingreep heeft niettemin zijn sporen na gelaten. „Lichamelijk gaat het wel, maar geestelijk heb ik toch een klap gekregen. Ik word straks 65 jaar. Dan kom je door zo'n operatie tot andere gedachten. Je leert onderken nen dat het leven andere waarden kent dan het voetbal alleen.- Ik heb altijd in de ver onderstelling geleefd dat mij mets kon overkomen. Dat is dus niet het geval. Ik heb er een stuk onzekerheid aan overgehouden. Angst om al leen te zijn. Dat wordt met de dag beter, maar ik voel me nog steeds moe. Vroeger ging ik zo laat mogelijk naar bed om er zo vroeg mogelijk weer uit te stappen. Nu ben ik blij als ik naar bed kan en lang kan uitslapen". Op 13 december 1980 werd Van Marle gekozen tot bonds voorzitter. Op dit moment zegt hij zich ernstig te bezinnen over zijn toekomst. En over zijn voorzitterschap van de grote KNVB. „Er is een gat ge slagen in mijn concentratie vermogen. Dat was vroeger mijn sterkste punt". Van Mar le wil het niet hardop gezegd hebben, maar de voetbalwe reld moet niet verbaasd staan als de Zwollenaar, die op zijn 24e iaar al voorzitter van de Zwolse amateurclub ZAC werd, binnenkort de fakkel overdraagt. En plaatst vervol gens een algemene opmerking: „Misschien is het goed als er wat meer jong bloed in het be stuur komt". Niet verbaasd Van Marle zegt niet verbaasd te zijn geweest over het aftre den van het sectiebestuur be taald voetbal. „Je kon het aan Van der Louw zien. Hij oogde moe. Had eigenlijk geen zin meer. Van der Louw had het nadeel dat hij niet uit de voet ballerij komt. Er wordt zo ba dinerend gedaan over een voetbalbestuurder. Buiten staanders denken dat ze het wel even kunnen doen. Maar de voetbalwereld kent wetten en regels, die bijvoorbeeld in de politiek niet gelden. Van der Louw had nog wel eens de neiging om door heel lang te blijven praten zaken naar zijn hand te willen zetten. Dan zeg ik: nee André, wij hebben onze eigen regels, waar we ons aan hebben te houden". Het sectiebestuur is gestrui keld over de financiële handel en wandel tijdens het Euro pees kampioenschap voetbal in Westduitsland. Zelf is Van Marle in perspublicaties ook Jo van Marle is blij dat hij naar bed mag en lang kan uitslapen. FOTO: DIJKSTRA niet ongeschonden uit het EK tevoorschijn gekomen. Hem werd verweten 200 toegangs kaarten te eigen bate te heb ben aangewend. Populair ge zegd: 200 kaarten zouden ver kocht zijn en de opbrengst zou in Van Marie's portemonnaie zijn gevloeid. Simpel „Die berichtgeving heeft me veel pijn gedaan. Die kon ik na mijn herstel eigenlijk ook niet goed gebruiken. Omdat het niet waar is. De zaak ligt heel simpel. In de eerste plaats ging het niet om 200, maar om 100 kaarten. Die heb ik gekre gen van het EK-organisatiebu reau in Westduitsland. Daar is een fout gemaakt. De kaarten, die voor mij bestemd waren, zijn naar de KNVB in Zeist ge stuurd, de bond kreeg dus mijn kaarten. Maar die kaar ten heb ik zelf moeten betalen. Ik heb ook afgerekend met de KNVB en heb door bepaalde toeslagen zelfs nog meer moeten betalen dan de bond zelf". „Het gesodemieter is begon nen, omdat in mijn pakket, dat dus eigenlijk voor de bond be stemd was, de kaarten zaten voor de vrouwen van de spe lers. Ik heb Jacques Hogewo- ning, die al in Westduitsland zat, opgebeld en hem aangebo den de kaarten te ruilen. Ik heb voorgesteld om zelf op en neer te rijden. Hogewoning zei dat het niet nodig was, want hij had dezelfde kaarten bij zich". „Wat mij het meest stoort, is dat die zaak weer is opgera keld. Op de bondsvergadering van 13 juni 1988, dus ver voor de EK, heb ik de zaak al in het bestuur aangekaart. Er waren geen problemen. Ik heb het gevoel dat na het Europees kampioenschap iemand de af faire bewust weer naar buiten heeft gebracht om zijn eigen falen te maskeren. Mij heeft willen gebruiken als een blik semafleider voor zichzelf". „Ik zal en wil geen namen noemen, maar het heeft me veel pijn gedaan. Ieder wel denkend mens kan nagaan, dat eretribune-kaarten niet even gewoon aan de man ge bracht kunnen worden. Ik heb in Westduitsland het vuur uit mijn schenen gelopen om voor de halve finale en finale zo veel mogelijk kaarten voor de achterban los te peuteren. Dat is me aardig gelukt. Maar dan wil ik niet dit soort verhalen achteraf horen". Professionalisme „Nu hoor ik", gaat Van Marle verder, „iedereen het woord professionalisme in de mond nemen. Daar ben ik een voor stander van. Maar is het niet meer dan een woord: profes sionalisme? Ik bedoel, hoe moet je dat gestalte geven? Be tekent het dat alles door een professional moet worden ge daan? Dat is onmogelijk. Je staf zou veel te groot worden. Het grote probleem in Zeist is de samenwerking tussen be stuurders en professionals. De één heeft liever met Henk Hut te maken dan met Jacques Ho gewoning, om maar een voor beeld te r „De kunst is samen tot een be leid te komen. Daarom is het jammer dat er een sectiebe stuur is opgestapt. Het kost ja ren voordat een nieuwe ploeg het vertrouwen krijgt en inge speeld raakt op de problemen van de achterban. Natuurlijk moeten we met de ontwikke lingen mee. Doe je dat door ie mand boven Jan Huijbregts (momenteel secretaris betaald voetbal; red.) te plaatsen of door Huijbregts opeens direc teur te noemen? Ik weet het niet. Het is eenvoudig te roe pen dat het niet goed is gegaan met het EK en dat daarom het sectiebestuur moest opstappen. Maar je kunt geen apparaat opzetten voor alle eventuali teiten die zich voor kunnen doen. Bovendien denk ik niet dat het sectiebestuur is opge stapt alleen vanwege de EK- afrekening. Even later zou het totale beleid van dit bestuur aan de orde worden gesteld Dan had het waarschijnlijk alsnog moeten verdwijnen HENK WAGEMAN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11