iedri jfsleven hoedt zich oor risico's Derde Wereld j Vastgoed Bührmann-Tetterode en Ahrend overwegen fusie EEN ENTHOUSIASME VOOR NEDERLANDSE INVESTERINGEN: Personeel Volker Stevin in geweer tegen overname HBG Schuldenlanden redelijk positief over plan-Brady Beurs uan Amsterdam vartjCONOMIE Ccidóc Qowuvnt DINSDAG 14 MAART 1989 PAGINA 9 SG-steun voor Ruding j terugdringen tekort USSEL Volgens minister Ruding van fi- iciën bieden de jongste economische prog- van de Europese Commissie Nederland enkele ruimte bij het opstellen van de be ting voor volgend jaar. Volgens de Commis- zal het financieringstekort in Nederland jpen van 4,5 procent van het bruto binnen- ls produkt (bbp) in 1989 tot 5,4 procent van bbp in 1990, ondanks een economische i van rond de 3 procent. Hoewel deze cij- volgens de minister iets te pessimistisch blijft de „harde constatering" overeind dat jeen enkele ruimte is voor extra uitgaven, de vraag of hij blij is met de cijfers van de imissie antwoordde de minister, die vol- d jaar de politiek verlaat, ontkennend. „Ik liever uit de staartgroep naar het peloton tmarreerd", zei hij. AMSTERDAM Het concern Bühr mann-Tetterode (papier, grafische machines), dat een belang heeft opge bouwd van 30 procent in kantoorin richter Ahrend, overweegt een bod op alle aandelen Ahrend als het ver loop van gesprekken over samenwer king met de Ah rend-directie daar aanleiding toe geeft. Bührmann-Tetterode wil samen met Ahrend de internationale markt ver der veroveren. BT meldde dat dezer dagen een nader gesprek plaatsvindt tussen de besturen. Ahrend, dat door het laten uitoefenen van een optie op preferente aandelen een vijandige overneming kan afweren, gaf eerder te kennen via overnemingen te wil len groeien in het buitenland. Moge lijkheden die zich daartoe voordoen, gaan echter gepaard met risico's die de groep te groot vindt. Ahrend telt meer dan 1700 werknemers en be haalde over 1988 een omzet van on geveer 450 miljoen. Bührmann-Tette rode is zich de laatste tijd steeds meer gaan richten op de markt van de kantoorinrichting en haalt bijna 400 miljoen gulden van de omzet in deze branche op een totale omzet van 4,5 miljard. Opdrachten Estec voor IBB-Kondor LEIDEN - Van het Euro- pese centrum voor ruimte onderzoek en technologie Estec in Noordwijk heeft de bouwonderneming IBB-Kondor opdrachten ontvangen waar in totaal 13,5 miljoen gulden mee is gemoeid. Voor uitbreiding van een gebouw voor ge luidstechnisch onderzoek voor de ruimtevaart voert IBB werkzaamheden uit die twintig maanden in zullen nemen. Ver- t de maanden aan de slag met de bouw van een grond station dat antennes be proeft. Hogere winst voor Triodosbank ZEIST - De activiteiten van de Trio dosbank, een kleine bankinstelling die op antroposofische basis werkt, zijn vorig jaar op alle onderdelen uit gebreid. De kredietverlening steeg met 18 procent tot 34,3 miljoen gul den, vooral door middel van leningen aan de duurzame landbouw en de de tailhandel in natuurvoeding. De net towinst steeg van 218.000 gulden tot 228.000, zo blijkt uit het jaarverslag. Aan de stroppenpot, voorziening al gemene bedrijfsrisico's, werd 99.000 gulden toegevoegd tegen 189.000 in '87. Voor het lopende jaar verwacht de bank dat de kredietverlening tot 42 miljoen zal toenemen en dat het resultaat niet veel zal veranderen. N HAAG Neder- dse bedrijven staan te trappelen om te in teren in ontwikke- jslanden. Integendeel: »eld uitgedrukt zijn de esteringen sinds 1985 alveerd van 532 mil- gulden per jaar tot miljoen in 1987, het- n prof. dr. L.B.M Men- directeur van de Fi- icierings Maatschappij Ontwikkelingslan- (FMO) tot de eufemis- ihe uitspraak verleidt jt het enthousiasme in- jdaad niet buitensporig :pt is". jnes: „Nederland kent een prkt aantal echt grote on- iemingen; de kracht ligt in midden- en kleinbedrijf. Ir juist die bedrijven ko- niet zo snel toe aan inves- p in het buitenland. Dat j één verklaring kunnen I Misschien speelt ook de erlandse voorzichtigheid P Misschien is er te weinig Jrsteuning geweest voor lijven... Ehh, ik speculeer iis opvallend hoezeer juist ^Nederlandse bedrijfsleven achterblijft: de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) noteerde vorig jaar een bijna spectaculaire stijging van het aantal investeringen in Derde wereldlanden van 12..2 miljard naar 20 miljard gulden. Overi gens is het aantal (gecontrac teerde) investeringen via de FMO het afgelopen jaar wél gestegen van 580 miljoen in 1987 naar 619 miljoen gulden in 1988. De bedoeling is over vijf jaar het miljard te over schrijden. Mennes: „Voor ondernemers valt er zeker nog iets te ver dienen. Ik denk dan met name aan Azië: in Afrika en Latijns- Amerika ligt het misschien ietsje moeilijker. De bedrijfsri sico's in veel ontwikkelings landen zijn groter, bijvoor beeld door sociale en politieke instabiliteit en door hun opge bouwde schuldenlast. Momen teel zijn we aan het onderzoe ken of een zekere onbekend heid van de FMO in het Ne derlandse bedrijfsleven ook een oorzaak is van achterblij vende investeringen". Ontpli ooien De Financierings Maatschappij Ontwikkelingslanden, domini 1970, is een in Den Haag zetelende instelling die het investeren in de Derde Wereld wil bevorderen. Offi cieel gesteld: de ontplooiing van het westerse bedrijfsleven is in het belang van de econo mische en sociale groei in ont wikkelingslanden. Nederland se ondernemingen kunnen volgens de FMO bijdragen in uitbreiding van de werkgele genheid, exportverhoging (en daarmee deviezen-inbreng) en inkomensverhoging. Maar die doelstelling neemt natuurlijk niet weg dat de FMO probeert aan te tonen dat buitenlandse investeringen ook in het be lang van het Nederlands be- drijsfleven zijn. H. Hillebrand, eveneens werk zaam bij FMO en altijd in voor een levendig voorbeeld wijst op de plantenbak in het kan toor van Mennes. „Kweken daar zijn wij, of liever gezegd zij in het Westland, goed in". Wijzend op een fraaie yuca: „Zo'n ding daar, moet hier in een dure kas worden ge kweekt. Maar in meer tropi sche landen kan dat buiten worden geregeld; die stammen vliegen daar de grond uit, een kind kan de was doen". Pluimvee Directeur Mennes knikt in stemmend wanneer Hille brand betoogt dat het geen schande is te kijken naar die bedrijfstakken waarin Neder land goed is en die evenzeer met vestigingen in Derde We reldlanden kunnen uitbreiden. „Neem de kennis over zaad veredeling, vruchtbomen, pluimvee: waarom zouden we onze mond daarover houden?" Nederlandse ondernemingen moeten dus hun grenzen ver leggen voorbij de westerse we reld; „ons huis kan daarin be middelen zolang het geen mu nitiefabriek of massagesalon betreft". FMO kan subsidies geven op de voorbereidingskosten van een eventuele investering; kan zich garant stellen wanneer een onderneming wil lenen om te kunnen investeren en ze kan zelf leningen verstrekken. In het laatste geval gaat de voorkeur uit naar industrie en naar landbouw en visserij; de investeringen in die sektoren leveren een produkt op, dat snel wordt doorverkocht. Im mers, „FMO is Sinterklaas niet en wil wel haar geld terug- De maatschappij zou kunnen doorgaan voor een kleine, maar gewone ontwikkelings bank, ware het niet dat de vennootschap uitvoering geeft aan een deelbeleid van het mi nisterie van ontwikkelingssa menwerking. Ruim twintig procent van de plusminus honderdtwintig miljoen gul den die FMO jaarlijks kan uit zetten, komt uit de kas van minister Bukman; de rest wordt geleend op de kapitaal markt. Het ministerie van ontwikke lingssamenwerking geeft in naam prioriteit aan hulp de allerarmsten. De doelstelling van het bedrijfsleven winst maken staat daar echter haaks op; kan de minst draag- krachtigen zelfs van de wal in de sloot helpen. Symptomen Mennes bestrijdt dat: „Het mi nisterie kan die allerarmsten niet bereiken. Misschien kan het behulpzaam zijn in het aanleggen van voorzieningen, zoals huisvesting en water, maar ik noem dat symptoom bestrijding. Het leven kan daardoor wat aangenamer worden, maar tegelijk moeten wij zorgen die voorzieningen in stand te houden. En dat kan alleen door het produktiever- mogen uit te breiden, werkge legenheid te scheppen en het inkomen te verhogen. Zo niet, l. Mennes. foto: pr Dus toch een straaltje ontwik- kelingsideaal achter het inves teren door westerse onderne mingen in de Derde Wereld? „Het is het resultaat dat telt", meent Mennes. „Ontwikke lingslanden zijn niet gebaat bij projecten die jarenlang door het buitenland moeten worden gesubsidieerd. Dan maar het bedrijfsleven inzetten, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan". De FMO-directeur doelt daar mee onder meer op de clausule in overeenkomsten die wester se bedrijven verplicht kennis over te dragen aan het ont wikkelingsland. Voorts zouden sociale en secundaire arbeids voorwaarden in het oog wor den gehouden. Mennes wijst erop dat in de FMO niet alleen de overheid (Ontwikkelingssa menwerking en Financiën) is vertegenwoordigd, maar ook de werkgevers- en de werkne mersbonden. „Vooral die laat ste", zegt Mennes „staan te recht zeer kritisch ten aan zien van de omstandigheden waaronder werknemers in ontwikkelingslanden voor bedrijven werken". JOOS PERSOON MARKTEN fcF neemt belang iDuitse belfabriek 4*FT - Hoogovens Alumini- Kabelwerk in Berlijn jt los van het Hoogovens- [ern en de Nederlandse jlfabrikant NKF Holding pr een belang van een der- n nemen. Dit bleek giste- uit bekendmakingen van kovens en NKF. covens kreeg de kabelfa- k in 1987 in handen bij de [neming van Kaiser Alu- jum, maar het bedrijf past jgoed bij de kernactivitei- ivan het concern. Hoogo- 5 stoot het bedrijf met 320 lewerkers en een jaarom- van 130 miljoen mark nu h houdt daaraan een „klei- joekwinst" over. De direc- neemt een derde van de Jelen over, een dochter i de Deutsche Bank even- 1 een derde en NKF Hol- i het resterende derde deel. F Holding telt 1460 perso- kleden en heeft vestigin- in Delft, Delfzijl en Wad veen. De jaaromzet be kt 440 miljoen gulden. ibsidie voor tiaakclub -t>RDWIJKERHOUT jakvereniging Paarde- jht krijgt van de gemeente subsidie van ongeveer gulden. De vereniging hierom gevraagd omdat iname de huur van zalen De Schelft de financiële plijkheden van de pas een of zes bestaande schaak te boven ging. In de com- je welzijn lichtte pen- jsmeester P. Heemskerk jren het subsidieverzoek In het begin werd de ite in plaatselijke cafés ge kt, maar toen vooral de "pafdeling begon te groei- tnoest men uitwijken naar kchelft. Inmiddels zijn er jeugdleden die schaakles jen op verschillende ni ls en daarvoor waren op- |w twee zalen nodig, wat fereniging op een bedrag I 5000 gulden per jaar jn te staan. Ondanks een ributieverhoging vreesde Teer Heemskerk dat de I failliet zou gaan als er [subsidie zou komen. De Jtussie ging met de aan- jg akkoord met dien ver- tie dat de aanvraag voor -jjfgelopen jaar wordt ver- ifid vanaf september, het ♦ent dat de extra ruimtes werden. „Delfino" Op de gisteren geopende autovaktentoonstelling in de RAI, een vakbeurs voor de auto-onder- houdssector, is een nieuwe Nederlandse auto te zien. Het is een ontwerp van J.Hugenholz (zie foto), die het prototype „Delfino" heeft genoemd. Door de druppelvorm heeft de wagen een sterk verminderde luchtweerstand. Bij normaal rijgedrag zal de wagen 1 op 20 makkelijk halen. Let wel: Hugenholtz ontwierp de wagen al in de jaren '40. foto: dijkstra ADVERTENTIE Er is méér in het geding dan i over 1988 Schelpenknde 40 Zuideinde 16b 2371 BV Roelofarendsve Telefoon 01713- 15200 DSM en Aluisuisse gaan samenwerken HEERLEN/BAZEL - Het che mieconcern DSM en de Zwit serse aluminiumproducent Alusuisse, gaan een gezamen lijke onderneming oprichten voor de produktie van malei- nezuuranhydride (MZA). Alu suisse neemt voor 60 procent deel en DSM voor 40 procent. MZA is een belangrijke grond stof voor onverzadigde polyes terharsen, de agroehemie, al- kydharsen, schoonmaakmid delen, kleurstoffen en toevoe gingen aan smeerolie. De twee ondernemingen onderzoeken of en waar ze in Noordwest- Europa een fabriek en enkele vestigingen kunnen bouwen. Door de gezamenlijke onder neming wil DSM zich verzeke ren van een goede grondstof- fenpositie, onder meer voor haar activiteiten op het gebied van polyesterharsen en sa menstellingen. In Europa is DSM de grootste producente van onverzadigde polyester harsen. SPAARNDAM - De centrale ondernemingraad van bouw onderneming Volker Stevin heeft uit zijn midden leden be noemd die het bestuur gaan vormen van de stichting „Ei gen Weg". Die stichting zal als onderdeel van pogingen van Volker Stevin om uit de greep van grootaandeelhouder HBG in Rijswijk te blijven, onder meer overgaan tot verwerven van certificaten van aandelen (aandelen die via de beurs worden verhandeld en waar aan weinig stemrecht verbon den is) en aandelen Koninklij ke Volker Stevin. Op die ma nier kan het personeel onder meer tijdens aandeelhouders vergaderingen zijn stem laten horen. De COR vreest dat bij het opgaan van Volker Stevin in de grotere bouwonderne ming HBG 1000 van de 8000 arbeidsplaatsen verloren gaan. MEXICO-STAD - De lan den van Latijns Amerika hebben hoopvol maar vooral ook voorzichtig ge reageerd op de nieuwe Amerikaanse plannen voor schuldensanering. benadering van het schuldenprobleem is eind vori ge week uiteengezet door de nieuwe Amerikaanse minister van financiën Nicholas Brady. Kern van het plan-Brady is een vermindering van de schulden van ontwikkelings landen, terwijl de kapitaal stroom naar die landen op gang blijft. Details zijn nog niet gegeven. Mexico verwelkomde de Ame rikaanse plannen terwijl Ve nezuela liet weten dat Was hington een te schuchtere aan pak wil voor een „potentieel explosief probleem". De Mexi caanse regering van president Carlos Salinas de Gortari noemde Brady's voorstellen „een eerste en positieve reactie op de Mexicaanse problemen". De Argentijnse regering noemde de plannen „een veel belovende stap voorwaarts" en zei te hopen dat de nu gewekte verwachtingen door verdere plannen en voorstellen zouden worden beantwoord. De Vene zolaanse president Carlos An dres Perez sprak echter over „een te schuchtere benadering van de problematiek die niet tegemoet komt aan de mini mum verwachtingen van La tijns Amerika". Hij voegde daar aan toe dat nu in ieder geval wel een zinnige dialoog mogelijk was geworden met de regering-Bush omdat deze zich kennelijk bewust is van de aard van de problemen. Voor Brady vrijdag het woord voerde tijdens een particuliere conferentie over de schulden crisis in de Derde Wereld, had de vroegere directeur van de Amerikaanse Centrale Bank, Paul Volcker, juist gepleit te gen het kwijtschelden van schulden als lapmiddel in de strijd tegen de schuldencrisis. „Er bestaat geen toverdrank je," betoogde hij. „Tenzij het goed wordt beheerst, kan een proces van schuldenverlaging gevaarlijk zijn voor de gezond heid van zowel de debiteur als de crediteur." Maar zowel de directeuren van het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) als van de Wereldbank, Michel Camdes sus en Barder Conable, pleit ten voor een soepeler opstel ling ten aanzien van de schul denproblematiek, die in een aantal landen in de Derde We reld voor reusachtige sociale problemen heeft gezorgd. Vo rige week nog vielen meer dan 300 doden in Venezuela, waar de bevolking in opstand kwam tegen economische maatregelen die waren opge legd door het IMF. (ADVERTENTIE) VOORJAAR '89 Ook bij de bouw van kantoorpanden maakt uniformiteit plaats voor karakteristieke vormen. Dit is één van de onderwerpen uit de special VASTGOED voorjaar '89, die op zaterdag 1 april a.s. verschijnt. Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nr. 071 - 122 244, infor meert u graag nader over de adverteermogelijkheden in deze adviesprijzen goud en zilver Vorig* ZILVER Voor veel beurshandelaren zal maandag 13 maart een verloren dag zijn. De handel stond bij een obligatie-omzet van nog geen f 400 miljoen en een aandele- nomzet van nog geen half mil jard op een laag pitje. Pas toen Wall Street duidelijk hoger opende trokken de koersen op het Beursplein wat aan en kon de stemmingsindex toch nog een half puntje klimmen. De koer- sindex, die de waarde van de beurs als totaal weergeeft, en de herbeleggingsindex kwamen overigens op een hoogtepunt. De beurs begon voorzichtig. Bij een stabiele dollar bleven de in ternationals goed overeind, maar de lokale markt lag er wat bedijkt bij. De vrijdagmiddag ingezette rentestijging zette door. Obligatiekoersen daalden en zo kwam de rente op de langstlopende leningen weer uit op 7,15 procent, nog slechts een fractie beneden het eind februa ri bereikte hoogtepunt van 7,18 procent. Voor enige opleving zorgde Bührmann-Tetterode, dat een belang van dertig procent heeft opgebouwd in kantoorinrichter Ahrend en een bod overweegt op de aandelen. De koers van Ahrend ging van ƒ216 naar f 243, nadat dit fonds eerder dit jaar al forse stijgingen had laten zien na nog verhandeld te zijn op f 151. Aandeelhouders van Ahrend lieten de stukken niet graag los op de geboden prijzen. De omzet in branchegenoot Samas be droeg bijna het dubbele van dat van Ahrend en ook dit aandeel kwam via een stijging van ƒ3,10 op 66,60 op een nieuw hoogte punt. Bührmann-Tetterode zelf sloj^t een dubbeltje lager op

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9