iohl: geen samenwerking ^IDU met extreem-rechts 5otha heeft afgedaan oor Nationalisten Lezeri service Call-girl affaire verstoort rust in Britse Lagerhuis DAGTOCHT PARIJS UITENLAND £cidM<2owumt dinsdag h maart i989 pagina 7 De antiquair is verstijfd van schrik en het kost Rob weinig de man een bekentenis te ontlokken. Ja, ja, hakkelt de alles was zo op touw gezet. Hij zou de dames en me- binnenlokken en dan zouden die anderen komen om de te overweldigen. „En wie is je opdrachtgever?" hem toe. „Dat is... dat is...", stottert de man. Rob geeft een ruk aan zijn oor en de Chinees gilt: Hang, meneer; Wang Hang heeft hét mij gevraagd... Maar ixafat in cel als ij in Israel komt RUZALEM PLO-leider Arafat zal direct jr de gevangenis worden gestuurd als hij \t Israel komt. Zo reageerde een medewer- van de Israëlische premier Shamir gisteren een aanbod van Arafat om in Israel over ide te komen praten. „Als hij komt zal hij >ct naar de gevangenis worden gestuurd. wordt verdacht van vele terreurdaden en ord door de organisatie die hij leidt", aldus imeir. In een interview met een Italiaanse nt bood Arafat aan net als de vermoorde tische president Sadat in 1977 naar Je- em te komen om vredesbesprekingen te Bush vraagt weer hulp voor Contra's WASHINGTON De Amerikaanse pre sident Bush gaat het Congres vijftig mil joen dollar vragen voor humanitaire hulp verlening aan de Contra's. Met de nieuwe hulp wil de president bereiken dat het Contra-legertje van ongeveer tienduizend man, dat in Honduras in een aantal kam pen langs de grens met Nicaragua is on dergebracht, tot begin volgend jaar intact blijft. En daarmee willen de VS de rege ring in Managua onder druk houden. Een lopend hulpprogramma ter waarde van 27 miljoen dollar, dat voorziet in voedsel, kleding, onderdak -en medische voorzie ningen, loopt aan het eind van deze maand af. Israel en VS niet eens over opstand WASHINGTON De Israëlische minis ter van buitenlandse zaken Arens en zijn Amerikaanse collega Baker hebben giste ren in Washington geen overeenstemming bereikt over Amerikaanse voorstellen om de spanning in de door Israel bezette ge bieden te verminderen. „Wij willen de spanning in de bezette gebieden zeker verminderen...maar het is niet gemakke lijk gezien het geweld momenteel", zei Arens. Baker verklaarde dat hij met zijn Israëlische collega heeft gesproken „over verscheidene stappen om de spanning in de bezette gebieden te verminderen". Daartoe zou Israel onder meer Palestijnen moeten vrijlaten en de scholen in de be zette gebieden weer openen. Karpov gekozen in Sovjet-parlement MOSKOU De oud-wereldkampioen scha ken Anatoli Karpov en de vrouwelijke kos monaut Svetlana Savitskaja zijn gisteren in het Sovjet-parlement nieuwe stijl gekozen. Ook de schrijver Fjodor Boerlatski, een fer vent aanhanger van partijleider Gorbatsjov, was een van de in totaal 63 mensen die een parlementszetel wisten te bemachtigen. In het nieuwe parlement zijn 750 van de 2250 zetels gereserveerd voor „publieke organisaties", waarvan honderd voor de communistische partij. Eveneens in het kader van hervormin gen hebben autoriteiten gisteren voorstellen gepubliceerd voor het overhevelen van meer bevoegdheden naar de vijftien Sovjet-repu blieken, daarmee tegemoet komend aan onder meer Letland, Estland en Litouwen. Aardbeving na mijnexplosie BERLIJN Een instorting na een on dergrondse explosie in een mijn in Oost-Duitsland heeft gistermiddag een krachtige aardbeving veroorzaakt, die in dorpen in het grensgebied met West- Duitsland geleid heeft tot materiële schade en persoonlijk letsel. De beving, die in de Bondsrepubliek enige schade veroorzaakte, werd ook in delen van Zwitserland en Tsjechoslowakije ge voeld. De metingen van de kracht van de beving liepen uiteen van 5,7 op de schaal van Richter in Westduitsland en 5,5 in Oostduitsland. Gebouwen wer den beschadigd, op sommige plaatsen viel de elektriciteit uit en wegen raak ten geblokkeerd met puin. Oxford - drukkerij na 500 jaar dicht OXFORD De Britse uitgeverij Oxford University Press sluit deze week na 500 jaar haar druk kerij; het bedrijf moet dicht om dat zij niet meer rendabel is. De uitgeverij heeft sinds haar op richting in 1478 een heel eigen zakelijk beleid gevoerd. Zo bleef het „Koptische Nieuwe Testa ment" van Wilkins van 1716 tot 1907 in de aanbieding, totdat het laatste exemplaar van de eerste druk van 500 stuks was verkocht Vooraanstaande Britten hebben ervoor gepleit de drukkerij in „monumentenbeheer" op te ne- NN Het is uitgeslo- dat de Christlich-De- kratische Union (CDU) t samenwerken met de reem-rechtse partijen. heeft kanselier Hel- t Kohl van de Duitse ïdsrepubliek gisteren klaard na de zware kiezingsnederlaag die CDU afgelopen week- de in de deelstaat Hes- heeft geleden. CDU verloor meer dan procent van haar aan- g. Het verlies van de CDU im terecht bij de National- iokratische Partei Deutsch- Is (NPD), die in Frankfurt ag wist te leggen op 6,6 :ent van de stemmen, il nam de verantwoorde- »eid op zich van de tegen- ende uitslag van de ver- :ingen. Hij erkende met ernstig politiek probleem jn geconfronteerd. „Indien deze ontwikkeling zomaar heen laten gaan, wat tiek gezien geen verstandi- eactie zou zijn, dan zou dat Met neerge slagen ogen vernam bondskanse lier Kohl gis teren het nieuws van de CDU-ne- derlaag. FOTO: AP inderdaad een gevaar zijn, een uitlag vap Hessen lijkt ernstig gevaar". Toch hoopt hij sprekend op die van zes we- samen met de liberalen de *en geleden in West-Berlijn. eind 1990 te houden verkiezin- Vorige week nog verklaarde de conservatieve Friedrich Zimmermann, CSU-minister gen voor de Bondsdag te IANNESBURG De tie van de regerende dafrikaanse Nationale tij heeft gisteravond resolutie aangenomen irin Frederik de Klerk dt gevraagd Pieter ha te vervangen als iident. De Klerk ver- irde na een spoed- enkomst dat de partij dat hij als huidige par- norzitter het president- ip van Zuidafrika rneemt. spoedberaad werd gehou- "nadat Botha het afgelopen keinde nogmaals had ge- [erd af te treden. De htsstrijd tussen Botha en Klerk werd daarmee een Botha is van plan morgen werkzaamheden te her- °n nadat hij in januari 1 getroffen door een lichte erte. >arlementaire oppositie he- de regering openlijk over nu eigenlijk het land re- t: een zieke president die steeds de uitvoerende ht bezit, of de nieuwe lei van de Nationale Partij De k. die geen algehele uit ende bevoegdheid heeft alve dan wat zijn eigen steriële portefeuille aan- oudgediend parlementslid, Dave Dalling omschrijft het probleem als volgt: „Botha heeft weliswaar afstand ge daan van het leiderschap van de partij, maar hij blijft zich vastklampen aan zijn machts positie. Zolang hij dat doet gaan kansen voorbij, blijven problemen onopgelost en viert onzekerheid hoogtij". Dergelijke kritische opmerkin gen geven een beetje een idee hoe oppositiepartijen munt zouden kunnen slaan uit de kennelijke besluiteloosheid van de regering. Intussen die nen zich toch enkele belangrij ke zaken aan. Ten eerste: of er vervroegde algemene verkie zingen moeten worden gehou den. Voorts wat er moet gebeuren met de „Indaba-" overeen komst over het delen van de macht, die werd gesloten tus sen blanke- en Zulubelangheb- benden in de provincie Natal. Ten derde hoe de onafhanke lijkheid in Namibia moet wor den aangepakt, en ga zo maar door. De Klerk is niet in staat zijn persoonlijke stempel te drukken op deze en andere za ken. Daarentegen lijkt het parle ment, bevrijd van Botha's grimmige aanwezigheid, opeens wat meer geïnspireerd. Parlementsleden leggen, als nooit tevoren, allerlei liberale verklaringen af. Het is zoals De Klerk zei, kort nadat hij het partijleiderschap had over genomen: „Ons doel is een nieuw Zuidafrika, een com pleet ander Zuidafrika, dat zich bevrijd heeft van de vij andschap van het verleden. Een Zuidafrika dat vrij is van overheersing en van onder drukking". De waarnemende president, Chris Heunis, doet niet onder voor De Klerk en heeft ook een aantal „verlig" (verlichte) toespraken gehouden. Hierin haalde hij bepaalde cruciale apartheidswetten aan, die vol gens hem het raciale verzoe ningsproces zouden blokkeren. Jaren geleden zou zo'n uit spraak ketterij zijn geweest. Hierdoor aangestoken laten andere regeringsfunctionaris sen ook uitzonderlijk liberale geluiden horen. Een paar jaar geleden kreeg de minister van buitenlandse z ken, Roelof „Pik" Botha, het openbaar een veeg uit de pan van zijn president, omdat hij theoretiseerde over de r gelijkheid van een zwarte Zuidafrikaanse president. Nu worden soortgelijke speculaties straffeloos gedaan. Er zijn in middels ook al verzoenende gebaren gemaakt. De gevaarlijke situatie die ontstaan door de hongersta king van gevangenen werd bezworen door de minister van gezag en orde. Hij beloof de de vrijlating van een „aai zienlijk" aantal gevangenen t dit zit er nu inderdaad aan komen, alhoewel voor dege nen die op vrije voeten wor den gesteld wel allerlei strenge beperkingen zullen gelden. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De veilig heidsdienst van Scotland Yard is gisteren een on derzoek begonnen naar de gevolgen van een nieuwe „Keeler-af faire" in het Britse parlement. Aanlei ding voor het onderzoek zijn beweringen van Brit se boulevardbladen dat een assistente van het conservatieve Lagerhuis- lid David Shaw na werk tijd werkzaam was als call-girl. De assistente zou volgens de boulevardbladen „vorstelijke" vergoedingen voor haar bij verdiensten hebben gekregen waarbij bedragen van twee duizend pond worden ge noemd. De baan van research- assistente brengt hooguit tien duizend pond per jaar op. Haar beste klanten zouden schatrij ke Arabieren en welgestelde conservatieve politici zijn ge weest. Dit kersverse politieke schan daal draait rond enkele promi nente leden van de conserva tieve regeringspartij, onder wie minister van sportzaken Colin Moynihan (33). Afgelo pen maand waren zij samen aanwezig op een bal van de Conservatieve Partij. De recente onthullingen heb ben ertoe geleid dat Pamella Bardes (27) nu spoorloos is. Verteld wordt dat ze er per auto vandoor is gegaan naar het buitenland. In Londen wordt nu algemeen aangeno men dat „La Pamella" veel meer call-girl dan research-as- sistente moet zijn geweest, an ders zou ze nooit in een flat van 750.000 pond hebben ge woond. Pamella was altijd duur gekleed, zorgvuldig opge maakt en rondom behangen met juwelen. De boulevardbladen vergelij ken de zaak met de „Keeler- affaire" uit de jaren zestig. De Britse minister van defensie John Profumo moest in 1963 aftreden nadat bekend was ge worden dat hij een affaire had met de beruchte Londense call-girl Christine Keeler, die op haar beurt een liaison had met de marine-attaché van de Sovjet-ambassade in Londen. Over dit schandaal is onlangs de film „Scandal" uitgebracht. Het spreekt vanzelf dat de nieuwe „Keeler-affaire" eerste klasse-reclame is voor „Scan dal". Aanslag De politie bemoeit zich met de zaak omdat verschillende vei ligheids-aspecten in het ge drang werden gebracht. Afge vaardigde Shaw schijnt nooit de familiale achtergrond en het verleden van zijn assisten te te hebben onderzocht. Zon der problemen kwam zij in het bezit van het speciale pasje waarmee men de zwaar be waakte parlementsgebouwen kan betreden. Het spookbeeld van een moge lijke aanslag in het parlement steekt opnieuw zijn afzichtelij ke hoofd op. Is Pamella Bardes werkelijk de dochter van een Indiër en een Algerijnse vrouw of is ze van een andere nationaliteit? Ze had net zo goed een Iraanse kunnen zijn. Lagerhuisleden hebben giste ren gepleit voor een verster king van de veiligheidsvoor schriften in het Britse parle ment. Labour-afgevaardigde Dale Campbell-Savours zei dat veiligheidspasjes blijkbaar als „confetti" worden uitgedeeld. De boulevardkrant „Evening Standard" had gisteren een spotprent op de voorpagina, waarop een werkman het bord met als opschrift „Lagerhuis" verwisselde voor een met als opschrift „Huis van slechte re putaties". laat u mij nou asjeblieft gaan, meneer; ik beloo'f u...".~Rob laat hem los en dan ziet hij, dat de meisjes al lang over de schrik heen zijn. Willy heeft opnamen van de vechtpartij gemaakt en Marga staat ijverig aantekeningen te maken. „We gaan terug naar de „Pandora" fluistert Rob de meisjes toe (want die sinjeur op de grond mag het niet horenl). „maar kijk goed uit, want ze zijn slim, die Chinezen." Dan vertrekken ze. Maar ongehinderd bei^iken zij het schip. Zaterdag 1 april 1989 Reis met uw krant naar deze schitterende stad. Van 08.00 Riur 's morgens tot 16.00 uur 's middags kunt u op eigen gelegen heid heerlijk gaan winkelen of één van dé vele musea bezoeken. Inclusief: vervoer per luxe touringcar plattegrond van Parijs Vertrek uit Gouda 23.30 uur (vrijdag) e Den Haag 00.00 uur. Terugkomst op ze terdagavond omstreeks 23.59 uur. Lancering Discovery Terwijl een palmboom toewuift, vertrokken gistermiddag vijf astronauten in het ruimteveer Discovery voor een verblijf in de ruimte van vijf dagen. De lancering moest eerder die middag met nog enkele minuten te gaan plotseling worden uitgesteld vanwege mist. De astronauten gaan enkele proef nemingen doen en brengen tevens twee satellieten in een baan om de aarde. FOTO: AP Kapitein Rob in China van binnenlandse zaken in het Duitse bondskabinet, „dat de ruk naar rechts zoals we die in Berlijn hebben gezien een snel voorbijgaand verschijnsel is". Ongelijk Het ongelijk van Zimmer mann had niet groter kunnen zijn. Wat eind januari in Ber lijn nog een betreurenswaar dig bedrijfsongeval van de ge vestigde partijen werd ge noemd, blijkt in Hessen een trend te zijn. Waar de ex- treem-rechtse NPD en de rechtsradicale Republikaner aan de stembusstrijd deelna men, overschreden ze met ge mak de kiesdrempel. De sociaaldemocraten en de Groenen hieven waarschu wend de vinger, maar onder namen niets, evenmin als de Unionspartijen CDU en CSU. Ja, de CSU drong aan op een strategiediscussie binnen de Union, met als doel de stem men die wegvloeiden naar de uiterst rechtse partijtjes bin nen de eigen partijen te hou den. Dit werd nog eens ver sterkt door de secretaris-gene raal van de CDU,' Heiner Geissler. Door de jaren heen heeft deze geprobeerd, de Union open te stellen voor de kiezersgroep in het politieke midden, de groep die zich net zo goed tot de SPD en zelfs de FDP aangetrokken kan voe len. Met felle campagnes tegen mogelijke coalities van SPD en Groenen lokte hij het conser vatieve deel van de potentiële SPD-stemmers. Hetze De klap van Berlijn, op 29 ja nuari, kwam in Bonn hard aan. Het roer moest om in de CDU. In Hessen ging het roer inderdaad om. Twee weken geleden verbaasde de campag neleiding van de CDU met een plotselinge nieuwe koers. De buitenlanders en de asielzoe kers werden op de korrel ge nomen. De hetze tegen buiten landers en asielzoekers was geënt op de afschuw van rood groene coalities in Frankfurt en Berlijn. De CDU-campagne heeft als een boemerang gewerkt. Met het verkondigen van extreem rechtse leuzen heeft de CDU in Hessen de kiezers met ex treem-rechtse ideeën naar de extreem-rechtse partijen ge jaagd. Waarom zouden die nog CDU stemmen als die partij geen bedenkingen heeft tegen de doelstellingen van de NPD en de Republikaner? Heiner Geissler heeft gelijk gekregen met zijn verzet tegen de recht se koers. Duivelsverzen weer veroordeeld Koning Fahd ben Abdel Aziz van Saudiarabië heeft gisteren tijdens de opening van de jaar lijkse Islamitische Conferentie Organisatie opgeroepen tot „islamitische solidariteit", maar ook hield hij zijn gehoor voor tolerant te zijn. Er werd besloten het boek Duivelsver zen van Salman Rushdie te veroordelen, maar het dood vonnis door Khomeiny niet te steunen. FOTO: AP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7