WEET WAAROM jJ GEEFT. Temperatuur gezondheidszorg loopt flink op Roerige tijden voor jarige marechaussee R Martinair werft kabinepersoneel bij universiteit en hotelscholen Ongeluk met Fokker belemmmert koninklijk paar op China-reis DE KANKERBESTRUDING BEZOEKT WEER14MIU0EN NEDERLANDERS. Geen aanwijzingen voor verband met bingomoorden BINNENLAND CckbeSouoant DINSDAG 14 MAART 1989 PAGINA 5 Nieuwe raad gaat toezien op werk CRI DEN HAAG Er komt een raad die erop moet toezien dat de kwaliteit van de Centrale Recherche Informatiedienst wordt verbeterd. Dat zei minister Kort hals Altes van justitie gistermiddag bij de installatie van J. Wilzing als hoofd vah de CRI. De minister vindt het van groot belang dat het overleg tussen de CRI en de diensten die daarvan gebruik maken, zoals de gemeente- en rijkspoli tie en marechaussee, verbeterd wordt. Ook vindt hij het belangrijk dat de poli tie de CRI in ruime mate betrekt bij grensoverschrijdende opsporingsonder- toeken. die met de internationalisering van de misdaad meer en meer zullen voorkomen. De nieuwe CRI-chef Wilzing ontvangt zijn aanstellingsbrief van minis ter Korthals Altes. FOTO: ANP SCHIPHOL Het ongeluk met de Fok ker-100 die op zondag 5 maart na de lan ding in Genève door het linker lan dingsgestel zakte, heeft invloed op de reis die koningin Beatrix en prins Claus in jnei naar China zullen maken. Het koninklijk paar zou binnen de Chinese grenzen met de derde Fokker-100 van de KLM worden vervoerd. Op deze wijze wilde de vlieg- tuigfabricant van het koninklijk bezoek ge bruik maken om het nieuwste produkt te pre- Door het ongeluk is het onzeker ge- het toestel de fabriek worden zal verlaten. Het zal nog zeker een week duren voordat de KLM een exact inzicht heeft in de omvang van de schade die de Fokker-100 in Genève heeft opgelopen. Pas dan kan worden vastgesteld hoe en waar deze schade zal worden hersteld en hoe lang het vliegtuig buiten gebruik zal zijn. De vertraagde oplevering van de Fokkers-100 aan de KLM levert de nodige problemen op bij de luchtvaartmaatschappij. De KLM heeft daardoor niet voldoende vliegers kunnen oplei den. Het is de bedoeling dat Fokker eind augus tus tien vliegtuigen aan de KLM heeft afgele verd. Nieuw kunstmatig speeksel vervangt natuurlijk spuug ENSCHEDE Onderzoeker Henk Jan Holterm^n van de Universiteit Twente heeft een nieuw kunst matig speeksel samengesteld dat is samengesteld op bacis van stoffen uit het speeksel en bloed van koei en. Holterman promoveert aanstaande donderdag op dit onderwerp. Mensen die een tekort hebben aan natuurlijk spuug kunnen gebruik maken van kunst matige preparaten maar de eigenschappen van de speekselsubstituten komen niet voldoende overeen met natuurlijk speeksel. Vaak is kunstmatig speeksel te dun bij spreken en slikken, en te dik om bij rust de mond te beschermen tegen uitdroging. Voor men sen met slechtwerkende speekselklieren, bijvoor beeld na bestraling, kan het nieuwe, preparaat een uitkomst bieden. NCW ziet (geen rol voor vakbond bij milieubeleid DEN HAAG Vakbon den zijn per definitie niet deskundig op milieuge bied. Het heeft daarom k weinig zin de bonden een stem te geven in het milieubeleid van onderne mingen. Het bespreken van milieumaatregelen bij de cao-onderhandelingen moet evenzeer worden af geraden. Deze koude douche bezorgde NCW-directeur Weitenberg de vakcentrale FNV gisteren in een verklaring namens de christelijke werkgevers. Eind vorig jaar schiepen FNV-voor- zitter Stekelenburg en VNO- b voorzitter Van Lede nog hoge wachtingen door gezamen- verklaren dat werkge- •n werknemers voortaan an zij zouden strijden voor ien schoner milieu. Stekelen burg liet daarbij doorscheme- dat 'milieu', naast inko- i en werkgelegenheid, een derde speerpunt voor de bon- kunnen worden. De J vakcentrale CNV sloot zich iifi onverwijld aan bij dit „heren- akkoord" tussen werknemers i werkgevers. Het NCW zal vrijdag in de SER afstand nemen van het vorige week uitgebrachte ad- •in staat dat „milieu" boven „economie" moet gaan. Premier Lubbers verklaarde •erder dat milieubehoud vol- ns hem van een hogere orde dan inkomen en koop- ADVERTENTIE A NPNIEUWSTELEFOON J 06 91122330 DEN HAAG De actie groep Verpleegkundigen en Verzorgenden In Op stand (VVIO) verwacht morgen een massale op komst bij de demonstra ties tegen de arbeidsvoor waarden en -omstandig heden. De manifestatie op het Binnenhof zal naar verwachting tussen de tien- en twintigduizend „zusters en broeders" op de been brengen. Verder worden bij gelijktijdig te houden demonstraties in Maastricht en Arnhem respec tievelijk 5000 en 3000 ver pleegkundigen verwacht. De ziekenhuizen in de Haagse en Leidse regio zullen nauwelijks hinder ondervinden van de acties. In bijvoorbeeld het Academisch Ziekenhuis Lei den en het Diaconessenhuis in Leiden lopen verpleegkundi gen niet met een badge door de gebouwen, zoals wel in bij voorbeeld het Haagse Rode Kruis Ziekenhuis. Aanstaande zaterdag houden de bonden, waaronder Abva Kabo en CFO, een protestbij eenkomst in Utrecht. AbvaKa- bo-bestuurder Wirtz verwacht daar zeker tienduizend men- Het is opmerkelijk dat binnen één week tijd twee grote bij eenkomsten worden georgani seerd De VVIO is een actie groep die op zaterdag 11 febru ari landelijke bekendheid ver wierf door ruim zesduizend verpleegkundigen in Utrecht de straat op te krijgen. Zij wa ren het niet eens met de loon eisen die de bonden hadden opgesteld. Die gingen in eerste instantie uit van een loonstij ging van 1,5 procent. De actie voerders vinden dat te laag; zij verlangen 4 procent loonsver betering. Daarnaast wil de VVIO dat er 1 procent loon ruimte beschikbaar komt voor secundaire arbeidsvoorwaar den (scholing, kinderopvang). De bonden, die schrokken van dit protest, namen de eisen van de roerige verpleegkundi gen over, maar verbonden daar wel de voorwaarde aan dat de eisen voor de gehele ge zondheidszorg zouden gelden. Dus ook voor het paramedi sche en administratieve perso neel. houden en de regeringsploeg bevreesd is voor een loongolf in de semi-overheidsfeer. Een en ander heeft gevolgen voor andere trendvolgers eh daar door invloed op de overheids uitgaven. Enigszins kunstmatig is er door de VVIO en de bonden een scheiding aangebracht tus sen de beide demonstraties. AbvaKabo-bestuurder Wirtz: „De VVIO richt zich morgen op de politiek. Overigens zul len wij daar ook spreken. Za terdag is de dag gericht op onze achterban. Wij zullen dan steun vragen voor onze eisen die al het ziekenhuispersoneel aangaan". Wirtz wil geen uitspraken doen over eventuele vervol gacties. „Uiteraard zullen we zaterdag een signaal naar de werkgevers afgeven. De be reidheid onder onze leden Siga; ar Met deze uitgangspunten van gen volgende week dinsdag de cao-besprekingen aan. De werkgevers hebben laten we ten dat er niet meer dan 0,75 procent loonsverbetering is te verdelen. Meer dan de helft van dit bedrag is „een sigaar uit eigen doos", want doordat de pensioenpremie is gedaald, kan 0,43 procent loonruimte aan salarissen worden uitge- Die magere ruimte is te ver klaren door het feit dat het kabinet de kosten van de ge zondheidszorg in bedwang wil kingen volgende week opleve- Toch zijn de besprekingen met de werkgevers maar één deel van het probleem. De vuist die de VVIO begin februari heeft gemaakt en die ongetwijfeld morgen weer gebald wordt, kan een bedreiging vormen voor de bonden. De VVlO, die min of meer alleen opkomt voor het verpleegkundig per soneel, hoeft geen rekening te houden met het andere perso neel in de gezondheidssector. De bonden moeten dat wel en dat zou wel eens voor verras singen kunnen 2orgen. LUCAS BOLSIUS VEE GESTELDE VRAGEN Lees het boekje dat de vrijwilligers van het Koningin Wilhclmina Fonds deze weken huis aan huis versprei den. Dat is belang rijk. Omdat u dan nog beter weet waarom u geelt. En wat u nog meer kunt doen om kan ker te bestrijden. JJ* Koningin Wilhelmina Fonds voorde Kankerbestrijding. Sophialaan 8.1075 BR Amsterdam Teldoon 020 - 640001 Postgiro: 26000. Bankrekening. 70 70.70007 Extra geld nodig voor zeldzame aandoeningen AMSTERDAM De voorzitter van de Vereni ging Academische Zieken huizen, dr.ir. P. Ros, pleit voor een afzonderlijke planning en financiering voor de behandeling van aandoeningen die zo inge wikkeld of zeldzaam zijn dat verwijzing naar een academisch ziekenhuis de enige oplossing vormt. Ongeveer één op de 25 opge nomen patiënten heeft een aandoening die alleen in een academisch ziekenhuis behan deld kan worden. Binnen de academische ziekenhuizen maakt deze groep volgens Ros gemiddeld 40 procent van het patiëntenbestand uit. Hij vindt dat deelspeeialismen alleen in grotere ziekenhuizen ontwik keld moeten worden. Hij voor ziet dat er in Nederland op den duur slechts een klein aantal grote ziekenhuizen zal zijn. Daaraan gekoppeld zou een netwerk van kleinere kli nieken kunnen zorgen voor de meeste poliklinische activitei ten en de dagbehandeling. SCHIPHOL De charter luchtvaartmaatschappij Martinair begint deze week met een wervingscampagne bij hogere hotelscholen en universiteiten om nog eens honderd man kabineperso neel aan te trekken. Volgens de woordvoerder van Martinair is deze extra wer ving nodig gezien de uitbrei ding op de Amerikaanse be stemmingen en de komst van de nieuwe Boeing 767 in okto ber van dit jaar. Voor de nor male zomerdrukte worden al tweehonderd nieuwe kabine- personeelsleden aangetrokken. De produktie-uitbreiding maakt echter de komst van nog eens honderd kabineper- soneelsleden noodzakelijk. Ge zien eerdere ervaringen met studenten van hogere hotel scholen en de universiteit van Leiden heeft Martinair nu be sloten zelf bij deze instituten op zoek te gaan Martinair vervoerde in 1988 bijna 190.000 passagiers tussen Schiphol en de bestemmingen in de Verenigde Staten. Dit zullen er naar verwachting dit jaar 265.000 zijn. 175 JAAR MILITAIRE POLITIE x)lyestei De Koninklijke Mare chaussee viert dit jaar haar 175-jarig bestaan te gen de achtergrond van :en voor dit korps roerige leriode. Een reorganisa- nagestreefde men taliteitsverandering en het aan de horizon opdoemen de Europa 1992 drukken een fors stempel op het functioneren van de „mi litaire politie" in Neder land. andaag begonnen de fes- :iviteiten met een bijeen komst in de Grote of Sint JJacobskerk in Den Haag, u: die werd bijgewoond door koningin Beatrix, schuts- ouw van „het Wapen Ier Koninklijke Mare- haussee". APELDOORN Het 175- bestaan valt voor de Ko ninklijke Marechausse traditioneel één blok stabiliteit bepaald niet in een rustige periode. Het korps ondergaat momen teel een ingrijpende reor ganisatie en bovendien zal straks Europa 1992 met het wegvallen van de bin nengrenzen een belang rijk stempel op het func tioneren van de mare chaussee gaan drukken. Alsof dat nog niet genoeg is, kondigde de commandant van Het Wapen der Koninklijke marechaussee. generaal-ma- *r H.C. Rademaker, onlangs dat er bij de leden van het korps een mentaliteitsveran dering moet plaatsvinden. Hij doelde daarmee op het feit dat de militaire politie sinds jaar en dag een vrij geïsoleerd on derdeel is, dat ver van de bur germaatschappij staat. „Het ge- zagsapparaat moet een ander gezicht krijgen, meer maat schappelijke betrokkenheid", aldus Rademaker. Reorganisatie Die mentaliteitsverandering moet bereikt zijn als ook de re organisatie is voltooid. De re organisatieplannen zijn vorig jaar in hoofdlijnen goedge keurd door de Tweede Kamer. Zij zijn erop gericht de mare chaussee in de toekomst meer mogelijkheden te geven om zich „naar buiten te manifeste ren". Daartoe zullen onderde len worden samengevoegd waardoor er meer mankracht beschikbaar komt voor de zo genaamde uitvoerende dien- Voordat het zover is zullen er ongetwijfeld enkele jaren ver streken zijn. Het reorganisatie plan behelst vier fasen waar van de eerste op dit moment nog niet is afgerond. Die eerste fase heeft betrekking op de centrale staf waarin een schei ding wordt aangebracht tussen de beleidsvoorbereiding, het beheer en de operationele commandovoering. Een opera tie die in het tweede kwartaal van dit jaar voltooid moet zijn. Vervolgens komen de lagere onderdelen van het korps aan de beurt, die dus onder meer grotere brigades worden in- In het verlengde van de reor ganisatie zal er vanaf 1990 een ander personeelsbeleid worden gevoerd. Een beleid dat, veel meer dan voorheen, uitgaat van de capaciteiten van de persoon in kwestie en veel minder met afkomst of voor geschiedenis. „We willen de juiste man op de juiste plaats", aldus Rademaker. Onzeker Of de veranderingen binnen de beoogde termijnen kunnen worden afgerond is de vraag. Voor 'een groot deel zal dat af hangen van het tijdstip waarop de binnengrenzen in het kader jtfan de Europese eenwording zullen verdwijnen Momenteel doen bij de grote grensposten tussen Nederland en West-Duitsland zo'n 300 marechaussees dienst. Op Schiphol zijn nog eens 65 ma rechaussees voor de controle van de in- en uitgaande passa giers verantwoordelijk. Als in 1992 de binnengrenzen ver dwijnen, zal het personeel aah de oostgrens elders worden ge huisvest. Bij de reorganisatie is daar al rekening mee gehou den. Tegelijkertijd zal de con trole op Schiphol worden ge ïntensiveerd. Dat gebeurt door het aantal marechaussees op onze nationale luchthaven met zeventig man uit te breiden. Zo staat het althans op papier Het is echter nog een vraagte ken of de verschuiving van de grensbewaking al in 1992 zal plaatsvinden. De voorberei dingen daartoe verkeren nog altijd in een beginstadium. Van belang bij de voorberei dingen van Europa 1992 is het zogenaamde Akkoord van Schengen. Dit werd nog niet zo lang geleden door vijf EG- lidstaten afgesloten, te weten de Benelux, Frankrijk en West-Duitsland. Hierin kwa men zij overeen om twee jaar vóór het magische jaar 1992 hun onderlinge grenzen te la ten vervallen. Een soort proef draaien dus voor het grote werk in '92. FOTO: ANP Voor die tijd moeten er echter nog heel wat moeilijkheden worden opgelost. Tot die tijd blijft de situatie voor de mare chaussee onzeker Want als de vijf er voor 1990 niet in slagen waterdichte afspraken te ma ken over het veiligheidssys teem, zullen de binnengrenzen gehandhaafd blijven en zal de controle aan de oostgrens blij ven bestaan. De driehonderd marechaussees zullen dan pas op een later tijdstip overge plaatst worden. Wie zijn oor te luisteren legt bij de mare chaussee, merkt dat er binnen het korps al ernstig rekening wordt gehouden met vertra ging- Als 1990 echter niet wordt ge haald, komt ook 1992 in ge vaar. Het proefdraaien zonder grenzen tussen de vijf is essen tieel voor het slagen van de al gehele opheffing van de bin nengrenzen tussen de twaalf lidstaten van de EG. Op het ministerie van justitie beseft men dat de tijd gaat dringen. Woordvoerder J. Holtus: „We hebben niet meer zoveel tijd en er moet nog een heleboel gebeuren. Maar we zijn nog steeds van mening dat we 1990 en 1992 kunnen halen. Dan moeten er echter snel knopen worden doorgehakt". PETER ULLENBROECK Toezichthouders Hoog Catharijne UTRECHT In winkelcentrum Hoog Carharijne in Utrecht zijn gisteren door de Utrechtse burgemeester Vos twaalf toe zichthouders geïnstalleerd. De twaalf hebben meer bevoegdhe den dan de particuliere bewakers maar minder dan de gemeen tepolitie. De toezichthouders mogen onder andere op heterdaad betrapte verdachten aanhouden, overdragen aan de politie en proces verbaal opmaken bij ordedelicten. Ook voeren zij contro le uit op het bezit van wapens en verdovende middelen, maar dragen zelf geen wapens. Dit anderhalf miljoen gulden kostende experiment duurt een jaar en wordt gefinancierd door gemeen te, politie, het bedrijfsleven en de bewoners. DEN HAAG Op 22 fe bruari 1987 vond voor het Hollandse Spoor in Den Haag een bloedig treffen plaats tussen Rotterdamse en Haagse bingo-organisa toren. Hagenaar Willem Scheffer werd daarvan het slachtoffer. Bij de schietpartij waren Beste- breurtje en twee lijfwach ten betrokken. Eén van de lijfwachten loste het dodelijke schot. Hem werd later een gevangenisstraf van drie jaar opgelegd. Ook de jon gere broer van het slachtoffer was bij het treffen aanwezig. Hij kreeg voor zijn aandeel een jaar gevangenisstraf Anderhalf jaar later werd Be- stebreurtje op koelbloedige wijze in Rotterdam om het le ven gebracht'. Vanaf een mo tor werd de bingokoning van Rotterdam in zijn auto doodge schoten. De familie Scheffer ontkende met klem enige be trokkenheid met de afreke ning, maar aanstaande don derdag staat wel in Rotterdam de inmiddels 26-jarige broer van Willem Scheffer terecht. Hij wordt ervan verdacht de motor te hebben bestuurd, waar vanaf de passagier de fa- ude schoten heeft gelost. De vermoorde broers Hendrik en Jan van Reken, 33 en 21 jaar, waren afkomstig uit Rijs wijk en Voorburg. Hendrik was getrouwd met de oudste dochter van de familie Schef fer, Jan was bevriend met de jongste In het gisteren gepu bliceerde overlijdensbericht van de broers staat de familie Scheffer dan ook vermeld. Concrete aanwijzingen voor een verband tussen de dubbele moord en de vete tussen de fa milies Bestebreurtje en Schef fer zijn er nieL Volgens een woordvoerder van de rijkspo litie. die zich met de zaak van de broers Van Reken bezig houdt, is er geen bewijs voor handen dat het een wraakactie betrof. Ook de raadsman van de Haagse verdachte in de zaak Bestebreurtje ziet geen aanwijzingen daarvoor. Vol gens hem geeft de inhoud van het dossier van zijn cliënt in elk geval geen aanleiding tot die veronderstelling. Vrachtwagen kantelt: dertig varkens gedood Door een verkeersongeval bij Eindho ven zijn gisteren dertig var kens gedood. Een vrachtwa gen. geladen met varkens, kantelde door een nog onbe kende oorzaak op één van de afritten van het knooppunt de Hogt. De chauffeur bleef onge deerd. &.n deel van het knooppunt is door de grote ra vage enkele uren vo^; het verkeer afgesloten geweest.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5