m Jeugd schuift verder onservatieve richting „Hoe moet het straks met mijn kleine zusje? „Bergen op Zoom doorbreekt taboe aanpak asocialerf Overheid blijft ichter bij tankerbestrijding" Binnenland Ee-tdaeSoiwant DINSDAG 14 MAART 1989 PAGINA 3 il^kkoord wegvervoer verdeelt werkgevers TRECHT De nieuwe cao voor het beroepsgoede- invervoer (70.000 werknemers) is nog steeds niet on bekend. Ruim een maand na het tot stand komen an het principe-akkoord is er tussen de werkgever- rganisaties nog onenigheid over de nachttoeslag. In moeizaam bereikte principe-akkoord is vastgelegd chauffeurs die van maandag tot vrijdag tussen 0 en 06 00 uur werken, een toeslag van 1 procent plai in het functieloon krijgen, duide achterban van drie van de vier werkgeversorga- ities, NOB.. PCB en KVO, bleek moeite te hebben et deze afspraak omdat de toeslag geen verschil aakt tussen structureel nachtwerk of af en toe eens n uurtje tussen 20.00 en 06.00 uur werken. Alleen regerïi KNVTO heeft tot nu toe onvoorwaardelijk met de een ni o ingestemd. e in L heli van M iegdhe< - DELFT „Tal van ge meenten in Nederland kennen het probleem van mensen die hun woonom geving terroriseren. Voor al in naoorlogse hoog bouwwijken komt dit voor. Het is de verdienste van Bergen op Zoom het taboe dat op dit probleem rust te hebben doorbro ken". Prof. H. Priemus, hoogleraar volkshuisvesting aan de Tech nische Universiteit Delft, vindt het wat te makkelijk om „vanuit de comfortabele leun stoel" kritiek te leveren op het plan van wethouder Bakx van Bergen op Zoom. Die wil per sonen die door hun asociaal gedrag hun woonon-igeving verzieken tijdelijk huisvesten op plekken waar ze geen over last kunnen veroorzaken. Priemus vindt het voorstel van Bakx „zeer ver gaan". Dat neemt volgens hem niet weg dat het hier om een „zeer reëel probleem" gaat. „We hebben het dan echt niet over uit de hand lopende feestjes, maar over bedreiging, drugsgebruik en andere vormen van crimi neel gedrag". De oplossing die Bergen op Zoom gevonden meent te heb ben is overigens verre van nieuw. Voor de oorlog beston den in Nederland zelfs woon- scholen, waar mensen konden leren hoe ze zich te gedragen hadden. Op dit moment be staat de mogelijkheid lieden die het woongenot in een buurt ernstig vergallen met behulp van de rechter uit hun woning te zetten. Dat komt weliswaar zeer sporadisch voor, maar dat zegt volgens Priemus niets over de werke lijke omvang van het pro bleem. „Het is het topje van de ijs berg. Je treft het eigenlijk aan in alle wat grotere gemeenten van Nederland. Beruchte voorbeelden zijn onder meer de Bijlmer en Helmond". Dat de genoemde vormen van overlast vooral optreden in na oorlogse etagehoogbouw heeft volgens Priemus te maken met de „kwetsbaarheid" van deze woonvormen (geluidsoverlast enzovoort). Gevolg van de problemen is onder meer veel vuldige leegstand in dit soort wijken. In opdracht van de Stuurgroep bestuurlijke preventie van cri minaliteit van de ministeries van binnenlandse zaken en justitie wordt op de Techni sche Universiteit van Delft een onderzoek gehouden naar „Kleine criminaliteit en na oorlogse etagebouw". Daarin wordt gekeken naar mogelijke technische oplossingen, het ef fect van huismeesters, maar ook het toewijzingsbeleid van corporaties. Ook zal worden nagegaan welk beleid in het buitenland op dit punt wordt gevoerd. In het onderzoek, voor een deel een promotie onderzoek. worden „niet op voorhand bepaalde oplossin gen uitgesloten", aldus Prie mus. Hij acht het echter niet waarschijnlijk dat een variant a la Bergen op Zoom uiteinde lijk zal worden aanbevolen. „Je moet oppassen dat het middel niet erger wordt dan de kwaal". Kruisvereniging mag van minister luiers aanbevelen DEN HAAG De erkende kruisorga nisaties moeten in eerste instantie zelf oordelen of de voorlichting van de Na tionale Kruisvereniging nog wel objec tief is, als die vereniging gesponsord wordt door een luierfabrikant. Dat is het antwoord van minister Brinkman van WVC op vragen van het PvdA-ka- merlid Vliegenthart over een sponsoro vereenkomst tussen een luierfabrikant de Nationale Kruisvereniging. In een r 'OLITIEK VERLIEST STEEDS MEER KREDIET JSN HAAG Onder de 'an Nederland doet |fch een tendens voor in inservatieve richting. Jaren de jongeren voor- en altijd wat linkser Jn de volwassen bevol- nu geven zij in erderheid de voorkeur CDA en VVD. Boven- len zijn ze in toenemen- mate gericht op geld ferdienen, carrière ma in en leiding geven. Dat is de uitkomst van een on derzoek naar de jeugd van te genwoordig dat het bureau In ter/View heeft gehouden en waaruit verder blijkt dat nogal wat jongeren roekeloos om gaan met aids en alcohol. Van ochtend werd het onderzoeks rapport „Jeugd '89" overhan digd aan minister Brinkman van WVC. Het uitgebreide onderzoek geeft geen schokkende veran deringen te zien in het denken en doen van jongeren tussen 12 en 24 jaar; het bevestigt de trends die al enige tijd waar neembaar waren en die, in po litieke termen vertaald, een ontwikkeling naar rechts bete kenen. Het politieke jargon is overi gens wel het laatste waarin de jongeren zich herkennen. Van de duizend ondervraagden (re- f>resentatief voor „de" Neder- andse jongeren) zegt 38 pro cent geen en 31 procent wel i de politiek te heb ben. „De rest neemt een mid denpositie in of weet het niet", aldus Inter/View. Opvallend daarbii is het verschil tussen de geslachten; meisjes zijn nog veel minder geïnteresseerd dan jongens. Onder hen is ook de animo om te gaan stemmen het meest afgenomen. Van alle jongeren zou slechts 59 procent gaan stemmen als er morgen verkiezingen zouden worden gehouden; twee jaar geleden was dat nog 73 procent. Toen kwam de PvdA als populairste partij uit de bus, nu zakt die naar de tweede plaats, achter het CDA. Het verlies van de PvdA komt ten goede aan de VVD, die aanhang wint onder de jeugd. Dat de jongeren maar weinig belangstelling kunnen opbren gen voor het politieke bedrijf, wil niet zeggen dat ze niet be trokken zijn bij maatschappe lijke ontwikkelingen. Nog meer dan twee jaar geleden zeggen ze stil te staan bij za- men in de Derde Wereld dat vooral, het milieu. Goos Eilander, onderzoeksdirecteur bij Inter/View: „Ze zijn dus potentieel betrokkenen en dat maakt het falen van de poli tiek des te groter". Trouwen Hoewel het volgens Inter/ Vièw niet juist is de jeugd sim pelweg te verdelen in twee of drie groepen (kakkers versus punkers bijvoorbeeld), heeft het onderzoeksbureau toch ge probeerd lijnen te trekken waarlangs verschillende le vensstijlen te onderscheiden zijn. De populairste is wat In ter/View noemt de „burgerlij ke" levensstijl (waarmee niet bedoeld wordt dat het hier gaat om een achterhaald en bekrompen ideaal); 90 procent van de jongeren vindt het be ren te krijgen en een gelukkig gezin te vormen. Ongeveer eenzelfde percentage acht het van belang zichzelf te kunnen ontplooien, aandacht aan zich zelf te kunnen besteden. Car rière maken, leiding geven, veel geld verdienen en een lekker luxe leventje leiden, noemt ruim de helft belang rijk, maar daar staat tegenover dat een bijna even grote groep dat nu juist koud laat. Dat zul len wel de liefhebbers van de „maatschappij-kritische" le vensstijl zijn, degenen die vol gens Inter/View héchten aan een eerlijke verdeling van macht en inkomen. Wat seks betreft, minder dan één procent van de jongeren tussen de 12 en 14 jaar is wel eens met iemand naar bed ge weest. Dat percentage loopt vervolgens heel snel op; onder de 15- tot 19-jarigen tot 37 en onder de 19- tot 24-jarigen tot 70 procent. Om zich tegen aids te beschermen zegt twintig Goos Eilander en Paul Sikkema van Inter/View, het onderzoeksbureau dat de Nederlandse jeugd weer eens onder de loep nam. FOTO: PR procent van de jongeren trouw te Wijven aan één „aidsvrije" partner en gebruikt twaalf procent altijd een condoom. Eilander: „Dat valt erg tegen, vooral ook in het licht van de condoomcampagne van de overheid". „Onthutsend" noemt Eilander de gegevens over het gebruik van alcohol (65 procent drinkt wel eens, 8 procent drinkt da gelijks) in het verkeer. Ruim 20 procent van de jongeren is wel eens meegereden met een automobilist die te veel ge dronken had. 9 procent heeft dat zelfs regelmatig gedaan. Een even grote groep zegt zelf wel eens onder invloed achter het stuur te hebben gezeten. Onder de jongens van 20 tot 24 jaar is dat percentage zelfs 15. Bij wijze van uitsmijter, en speciaal ter attentie van Pepsi Cola: slechts 4 procent van de jongeren noemt Madonna als favoriete artiest. Zij wordt ruimschoots verslagen door Michael Jackson, die de eerste* plaats bezet, zij het samen met u2. stevo akkerman )an liejjBILEREND KONINGIN WILHELMINA FONDS: king vaak I (Vervolg van de voorpagina) een nol met MSTERDAM De fonds yerheid laat de bestrij- ig van kanker te veel m het particulier initia- ;f over. De subsidie die jt Koningin Wilhelmina ids (KWF) van het mi- :erie van WVC krijgt is ids 1974 gedaald van 6 bewoiit iljoen naar 25.000 per Intussen neemt het ntal aanvragen bij het |jWF voor financiële van kankeronder- ek toe, ook al omdat de erheid in het weten- ihappelijk onderzoek de ldkraan dicht draait. De ïderlandse bevolking c ueft middels donaties •aden, i ïeds meer geld aan de inkerbestrijding, terwijl overheid het steeds nrjeer laat afweten. „Bij belangrijk probleem lort de overheid z'n par tje mee te blazen", zegt "jWF-directeur dr. K. van Poll. »t nu het Koningin Wilhel- la Fonds deze week haar ertigjarig bestaan viert, is er den tot groot ongenoegen, eent Van de Poll. Doordat in Haag kennelijk denkt dat kankerbestrijding het wel dt met alleen de inzet van t KWF wordt de druk op t in Amsterdam gevestigde stituut steeds groter. Tot het gin van de jaren tachtig inden alle ingediende goede search-projecten nog door KWF gefinancierd wor- Door drastische bezuini- ïgen van de overheid op de liversiteiten neemt het aan- I subsidie-aanvragen enorm t. Dat heeft tot gevolg gehad t nu nog slechts veertig pro nt van alle aanvragen door it fonds gesubsidieerd kan irden. ;t fonds is in de loop van de jaren erjorm gegroeid. Bedroeg het kapitaal bij de oprichting 2 miljoen, 25 jaar later was dit al 17 miljoen. Vorig jaar gaf het KWF 50 miljoen uit, een bedrag waartegen de over heidsbijdrage van 25.000 schril afsteekt. Er is, zo zegt vice-voorzitter prof. dr. F. Cle- ton. in de veertig jaar dat het KWF bestaat veel bereikt. Weliswaar steeg het aantal overledenen aan kanker, maar inmiddels geneest de helft van de mensen bij wie kanker wordt ontdekt; in 1950 over leed nog driekwart van de pa tiënten. Vooruitgang „Nederland speelt internatio naal gezien een belangrijke rol op het gebied van klinisch kankeronderzoek", meent prof. Cleton. Op verschillende fronten is duidelijk vooruit gang geboekt. Zo was voor kinderen met leukemie vroe ger geen genezing mogelijk, terwijl nu de kans op een vol ledig herstel van de meest voorkomende vorm van leu kemie zeventig procent is. Kinderen met een niertumor overleden vroeger nog in ze ventig procent van de geval len, tegenwoordig is dat door operaties met chemotherapie en radiotherapie teruggebracht tot veertig procent of minder. Ook is vooruitgang geboekt bij kanker aan de teelbal (testis- carcinoo'm), aan de eierstok, de blaas, de baarmoeder en bij de ziekte van Hodgkin. Minder spectaculair is de verbetering bij borstkanker, hoewel de medici er steeds meer in sla gen borstamputaties te voorko men. Door onderzoek zijn meerdere risico-factoren voor kanker gevonden, zoals erfe lijkheid. hormonale factoren en overgewicht. Ook is door moleculair biologisch onder zoek meer duidelijkheid ont staan over kankercellen. Mo menteel wordt de bruikbaar heid van monoclonale anti-li chamen onderzocht in diag nostiek en behandeling. Dat de mens bepaalde vormen van kanker in de hand kan Nieuwe methoden van behandeling: inwendige bestraling bij baarmoederhalskanker. Hierbij wor den houdertjes met radioactief materiaal in de baarmoeder aangebracht. FOTO: PR werken staat inmiddels vast; zo is er een relatie bewezen tussen roken en longkanker, tussen te veel zonlicht en huidkanker en tussen onge zond eten en darmkanker. Het precieze verband tussen voed sel en kanker is echter nog steeds niet duidelijk. Deson danks brengt het KWF bin nenkort een folder uit over het toevoegen aan het voedsel van stoffen als vitamine A en C, die bescherming zouden kunnen bieden tegen het ont staan van kanker. De voor lichters van het fonds erken nen dat voor die toevoegingen nauwelijks een wetenschappe lijke basis is, maar vertrouwen op de preventie die kan uit gaan van een positieve actie. „Het kan nooit kwaad", aldus directeur Van de Poll. Geen feest Een feestje wordt er niet ge vierd op de veertigste verjaar dag van het'KWF. Daarvoor is het probleem veel te serieus. De Verenigde Staten willen de sterfte door kanker in het jaar 2000 gehalveerd hebben. De Wereld Gezondheidsorganisa tie en de Europese Gemeen schap mikken op een vermin dering met vijftien procent. „Veel te optimistische schat tingen", meent Van de Poll. „Van de komende tien jaar mogen we geen wonderen ver wachten. Kankerbestrijding is een zaak van lange adem". Volgens hem zal het aantal pa tiënten voorlopig nog blijven toenemen. Dat komt enerzijds door de vergrijzing van de be volking; anderzijds zijn de be handelingen succesvoller, waardoor meer mensen langer leven of zelfs helemaal gene zen. Van totale genezing is pas sprake als de patiënt vijf jaar ziekte vrij heeft geleefd. Met het oog daarop is voorspeld dat het aantal kankerpatiënten in Nederland tussen 1985 en 2000 zal stijgen van 200.000 naar 300.000. Reden voor de kers verse „Nederlandse Kankerbe strijding" in de toekomst meer nadruk te gaan leggen op de medische en sociale begelei ding van de patiënt. Onder zoek op dat gebied moet wor den uitgebreid en de voorlich ting geïntensiveerd. „We vin den dat de kwaliteit van het leven van de patiënt met kan ker centraal moet staan", aldus Van de Poll. ARJEN VAN DER SAR EKNOLLEN *RV- WW 'k Koop IT pRiNCipe gijfJA NCÖT MN De O0JA- UIT2oN)£fliWC tfy\K Ik vtXK CH2£ WSTE Bewoners moeten hun huis uit bij demontage bom ODILIAPEEL De be- woners van 27 woningen in Odiliapeel, een kerk dorp van Uden, hebben vanmiddag hun huis moeten verlaten wegens het demonteren van een Engelse bom uit de oorlog door de Explosieven Op- ruimings Dienst. De 500 pond zware bom is aangetroffen in de bossen vlakbij de bebouwde kom van Odiliapeel. De EOD is al lan ger in die bossen op zoek naar oude munitie. Volgens de poli tie zijn er in de oorlog veel ex plosieven achtergebleven. Daar wordt nu in toenemende mate door amateurs naar ge zocht en dat levert gevaarlijke situaties op. De mogelijkheid bestond dat de EOD ertoe zou moeten besluiten het projectiel te^ plaatse op te blazen Masson ontsnapt aan veiling huisraad DEN HAAG De openbare veiling van de huisraad van mr.drs. A. Masson, oud-direc teur beleggingen van het ABP en ex-verdachte in de ABP- zaak, is gisteren op het laatste moment afgelast. Op de deur van Massons flat in Rijswijk prijkte een briefje „Veiling gaat niet door". Maar dat was dan ook alles. Het conflict tus sen Masson en en het Maas trichtse advocatenkantoor van mr. M. Tripels is allerminst opgelost. Nog altijd verkeert Masson in het Scheveningse Huis van Bewaring, waar hij op last van Tripels wordt ge gijzeld totdat hij een rekening van 674.445,81 gulden heeft betaald, zijnde het honorarium dat Tripels' kantoor berekent voor de verdediging van Mas son in de ABP-zaak. Masson zegt zo „arm als een kerkrat" te zijn en niet te kunnen beta len. Tripels gelooft dat niet. De advocaat liet zijn ex-cliënt daarom niet alleen gijzelen, maar vorderde vervolgens ook de openbare verkoop van diens meubilair. Op het laatste moment ontkwam Masson daaraan, doordat „een onbe kende derde" bereid was een bedrag ter waarde van de huisraad te storten op de reke ning van Tripels. Kalf verdronken NOORDWIJK Een koekalf van 1 jaar oud is gisteren in een sloot langs de Katwijkse Wetering in Noordwijk ver dronken. Het dier had zijn kop in een voederbak gestoken en kreeg deze er niet meer uit. In paniek is het kalf toen de sloot in gelopen en verdronken. Mensen van provinciale wa terstaat hebben het dode beest met een kraanwagen uit het water getakeld. Time zoekt andere drukker DEN HAAG Het Ame rikaanse weekblad Time zoekt een andere drukker voor zestig procent van de oplage van 600.000 exem plaren. Het besluit heeft te maken met de staking vorige week bij Koninklij ke Smeets Offset in Weert, waardoor Time ge dwongen was het blad el ders te laten drukken. Een woordvoerder van Smeets noemt de stap van Time een gevoelige klap voor het bedrijf dat 950 werknemers telt. Di recteur H. Eilander van Smeets vertrekt binnenkort naar Amerika om het order- verlies te voorkomen. Volgens bestuurder Heijnen van de Grafische Bond CNV zijn de acties vorig week niet voor niets geweest. „De nieu we cao voor het grafische per soneel is de beste van West- Europa en omstreken", aldus Heijnen gisteren tijdens een bijeenkomst van het grafische personeel van Sijthoff Pers (uitgeefster van onder meer onze krant) in Rijswijk. De grafici stemden massaal en met applaus in met de tweeja rige cao die vrijdagnacht werd afgesloten. Districtsbestuurder Staas van de FN V-bond Druk en Papier deelde namens de directie van Sijthoff Pers mee dat de werkwilligen alsnog worden uitbetaald voor de ge staakte dagen. De directie had hen aanvankelijk ook van uit betaling uitgesloten. Belastingen willen verzwijgen inkomsten sneller aanpakken DEN HAAG De belasting- inspecteur mag al in de fase dat hij het aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting bestu deert de belastingplichtige een boete van maximaal honderd procent opleggen voor opzette lijk verzwegen inkomsten. Staatssecretaris Koning stelt dat voor in een wetsvoorstel dat hij gisteren bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Tot dusver heeft de inspecteur die mogelijkheid pas als hij binnen vijf jaar nadat de aanslag is vastgesteld verzwegen inkom sten ontdekt. Volgens het wetsvoorstel moet de inspec teur vooraf aannemelijk ma ken dat er sprake is geweest van opzet of grove schuld. DEN HAAG Gewa- pend met spandoek, toe ter, trompet, trommel, en pamflet hebben gisteren tweeduizend ouders, leer krachten en kinderen uit heel het land op het Bin nenhof in Den Haag gede monstreerd tegen bezuini gingen in het speciaal on derwijs. Om blijk te geven van hun ongenoegen werd door vertegenwoordi gers van onderwijsvakor ganisaties (KOV/PCO/ NGL) een petitie aan de Tweede Kamer aange boden. „Mijn kind wordt op een zij spoor gezet", schreeuwt een van de ouders. Luid gejoel volgt. Ouders, leerkrachten en ook leerlingen zijn het onder wijsbeleid van minister Deet- man en staatssecretaris Gin jaar-Maas zat. Als het aan de staatssecrataris ligt, moet het speciaal onderwijs even groot blijven als dat het twee jaar geleden was. Marco van Leeuwen (12), die dit jaar de lom-school „De Trampoline" in Gouda verlaat, kan het niet begrijpen. „Dan kunnen dus een heleboel kin deren die nu op een wachtlijst staan niet meer leren. Hoe moeten die dan een baantje vinden? Ik ga er dit jaar af; ben een schoolverlater. Mis schien vind ik nog wel werk. Maar hoe moet het straks met mijn kleine zusje?". De tranen springen bijna in zijn ogen. Een leerkracht zegt boos: „Het is toch onbegrijpelijk die be zuinigingen. Wij hebben nu al een wachtlijst tot 1990!. De op. Laten ze maar uitkijken, want ik weet zeker er komen nog harde acties. Dan gaat het onderwijs plat". Niet christelijk De massale bijeenkomst in Den Haag volgt na een week van acties in het speciaal on derwijs, onder meer ook op scholen in Rijswijk en het Westland. „Dit is geen christe lijk beleid", zegt mevrouw Van Vliet met een spandoek in haar hand. Zelf heeft ze een zoon van zeven jaar, die op de lom-school „De Windroos" in Naaldwijk zit. „Ik moet er niet aan denken, dat mijn zoon er gens anders naar toe moet gaan. Dat is een ramp. Het is geen fabeltje, hij heeft echt ex tra zorg en aandacht nodig. Op een „gewone" basisschool heb ben ze geen tijd voor hem". Moeder H. Leloux valt haar bij: „Ik weet wat voor moei lijkheden dat oplevert. Mijn kind heeft jaren onnodig op de basisschool gezeten. Een nachtmerrie. Dikwijls werd hij toen midden in de nacht wak ker. En normaal praten kon hij ook niet meer. Hij deed ge lijk alles met de vuist, hé". Het huilen staat haar nader dan het lachen. „Gelukkig kunnen onze kinderen nog op een spe ciale school zitten. Maar het is wel erg. Straks wordt een gro te groep afgedaan. Ze vallen uit de boot. En uit wanhoop dat ze niet begrepen worden, gaan ze zich vreemd gedra gen". Wachtlijst H. Brinkman van de Katholie ke Onderwijs Vakorganisatie (KOV) leeft met de ouders mee. Tijdens een toespraak in Amicitia spreekt hij ze toe: ..Dyt j<; nog nooit vertoond! Op de vroege morgen in Den Haag met zo veel boze. protes terende ouders uit alle delen van het land. Leerkrachten die zich daarbij aansluiten, ge frustreerd, kwaad, woedend. Weer moeten we actie voeren. Wat voor onze kinderen abso lute noodzaak is, noemt Ru- ding leuke dingen waar geen geld voor is. De computerge stuurde, kille rekenmeester. De man die niets snapt, niets wil snappen van wat onze kin deren nodig hebben. Hoe zo geen geld, mijnheer Ruding?. En die zeshonderd miljoen voor dat schip voor Peru dan? Die honderd miljoen in het KEP-debacle? En die vier mil jard belastingverlaging dan?. Waarom mag het onderwijs worden geamputeerd. Bevrie zing houdt leerlingen buiten de deur. Dat doen Deetman en Ginjaar. Dat doet Rucfing". Brinkman vindt het schanda lig dat bij vier miljard belas tingterugga ve. geen twintig miljoen extra voor het speciaal onderwijs kan worden vrijge maakt. „Dat bedrag hebben we slechts nodig om uw kinde ren hun rechtmatige plek in het speciaal onderwijs te ge- Momenteel staan, aldus Brink man, duizenden kinderen op een wachtlijst. „Tevens staan 4300 kinderen op onderzoeks- wachtlijsten en zijn er zelfs scholen die geen lijst meer aanleggen. Want er kan toch niet meer geplaatst worden". Ook de „Prinsenhof" uit Zoe te rmeer en de school voor spe ciaal onderwijs „De Windroos" in Naaldwijk hebben een bom volle wachtlijst. Moeder M. van der Knaap: „Steeds meer kinderen -zonder toekomst Alsof we leven in een oorlogs tijd" wouter syrr

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3