1 I der wet Rijndijk-Hoge Mors snakt al 60 jaar naar i jsvermaak Donald Duck in Leiden EcidócSoiwcmt /I 1 10 gg BE ,jj, Inschrijving open voor Peurbakkentocht ^LEIDEN OMGEVING DINSDAG 14 MAART 1989 PAGINA 15 rwi m J i'™u loestand mtbij l wa toma basi iruint zout, 2 ,lci i (0,1 ■d, 30 gehak weg olie vlees blo ti id de net schen Ietjes. rzicbl einert te, Jai g hai oude 1 melk Laat „Jah", riep de man die zijn naam eindelijk hoorde. En al op geruime afstand van het hekje waar hij met gro te haast op af stevende, be groette hij het geacht colle ge met een gretig „goede morgen". Het was duide lijk, deze meneer wilde heel graag heel gauw zijn ei kwijt. En gelijk had hij, het was ook „zo'n toestand" geweest in de Katwijkse Rijnstraat. En dat nog wel op een verder heel rustige zaterdagmorgen. Het laten uitpraten van de op strenge toon de aan klacht voorlezende officier lukte net. Maar toen was het echt wel zijn beurt. Vond hij. „Kijk, ik stond dus geparkeerd aan de lin kerkant van de Rijnstraat. En toen wil ik wegrijden, maar er stond een VW-bus- je voor mijn auto gepar keerd. Daardoor kon ik niks zien", brabbelde de man half en soms helemaal over zijn woorden struike lend. „Dus wat doe ik, ik rij voorzichtig een heel klein puntje van de auto uit het vak en hang daarbij over de passagiersstoel om toch nog zo goed mogelijk uit te kunnen kijken". Het uitzicht was ronduit verbijsterend geweest. De man ratelend: „Ik zie 'm daar aankomen met een enorme snelheid. Terug met mijn wagen kon ik niet meer dus ik weet niet beter te doen dan snel te rugduiken richting linker portier". De klap was net zo verbijsterend geweest. „Nee zeg", klepte de ver dachte snel ademhappend en met stemverheffing ver der, „klapt me die man bo venop mijn Ladaatjf loof me, het i dat ik de j'n klap, ijn Ladaatje de hele an dere kant op stond". „En weet je waar die man dat mee deed?", vroeg de nu op topsnelheid gekomen man aan rechter Morshuis. Dat wilde Morshuis best :n. De man van het La- je had echter totaal aansporing nodig om wereldkundig te ma ken. Voordat Morshuis ja had kunnen knikken, had hij het antwoord al lang en breed gegeven. „Moet je nagaan, met zo'n héél klein Toyotaatje! Hij moet een gang hebben gehad van te gen de negentig. Schat ik. En hij moet helemaal in paniek geraakt zijn, want de rest van de weg was Ondanks de schrik en de schade van de aanrijding de verwondingen die de Toyota-chauffeur had op gelopen was er toch nog wel wat te lachen geweest. „Natuurlijk werd de poltie ;eroepen en de agenten ïadden niet in de gaten dat k met de neus andersom geparkeerd had", grinnikte de verdachte. „Die dachten dat ik gewoon onvoorzich tig uit het parkeervak was gereden". Het vervolg was erg verve lend geweest, aldus de Lada-man die twee spreek- versnellingen terug scha kelde. De man uit het Toy otaatje was nu nog vrese lijk boos op hem en dat be greep hij niet. „Hij heeft me al een paar keer gezegd dat het hem speet dat hij toen niet in een Mercedes had gereden. Dan had er n mijn Ladaatje niets over gebleven. En dat 2i terwijl ik toch zo heel 1 voorzichtig een stukje uit i het vak was gereden en om het hoekje had gekeken en de man elke dag in het zie kenhuis had opgezocht". Officier De Moor en rech- Morshuis waren van alle goede bedoelingen van de man overtuigd, dat was duidelijk. Het bleek ook uit de woorden van officier De Moor. Die vond hem wel schuldig aan het ongeval, het ziekenhuisbe zoek en het feit dat de an dere bestuurder geen vei ligheidsriem om had gehad waren in zijn voordeel". De eis, 135 gulden boete, kwam dan ook keihard aan bij de ongelukkige chauf feur. Zeer beduusd merkte de man op: „Tjonge, dat is me weer zo'n toestand. Waarom moet ik nou zo'n hoge boete betalen?". Mors huis haastte zich om uitleg te geven. „Normaal is de boete voor een dergelijk geval 270 gulden", legde hij rustig uit. „Nu dus de helft". Dat beurde de man helemaal op. Hij geraakte zelfs direct weer op zijn 'beginsnelheid'. „Nou, dan moet er maar betaald wor den", meende de man, die tot verbazing van rechter Morshuis en officier De Moor direct naar zjjn por. éfpl temonnee greep. „Kan ik •cHi meteen hier afrekenen"' cht: n fdeling VOORZITTER ENDEVELD: „IK ZOU HET, US EN WEDER DIENENDE. NIET GRAAG WILLEN MISSEN" Het was een wat onwezenlijk beeld, een week geleden, in deze winter die geen winter was. De zon scheen met toe nemende kracht en het was feest in en rond het houten len en tafeltjes werden bui- tengezet, en ook de bloeme tjes, zoals dat op een informe le receptie kan gebeuren. De tientallen genodigden namen het ervan en koesterden zich in de heilzame zonnestralen alsof ze bij een ijspiste in de bergen een portie gezondheid zaten op te doen. Een beetje triest was het toch ook wel, want het had eigenlijk moeten vriezen dat het kraakte. Maar op de vlakte naast de spoorlijn Leiden-Den Haag, met de nieuwe, aanko mende zandwal voor de spoorverbreding en het uit gespaarde gat daarin, waar ooit een weg (laten we het daar maar niet over hebben) zou moeten komen stonden alleen maar uitgebreide plas sen met hemelwater. Een op gespoten landje leek het wel, met een kwaliteitshekwerk eromheen en hoge lichtmas ten die winterse ijspret en spannende wedstrijden had den moeten bijlichten. En bo ven de „voordeur" het op schrift IJsvereniging Rijndijk- Hoge Mors, op een hardhou ten plank die de vorm heeft van een Friese doorloper. Ach, het had allemaal zo mooi kunnen zijn, maar het was weer hommeles. Al een paar jaar is dat zo: „De wereld wordt warmer, we beleven een broeikas-effect", zou voorzitter Chr.H.Endeveld opmerken. Wel, in die wereld schijnt geen plaats meer te zijn voor natuurijs. Het zal ons gezegd wezen. Toch was men een paar uurtjes vrolijk, immers de IJsvereniging „Rijndijk- Hoge Mors" bestond 60 jaar, en dat was ook een feest van warme banden tussen buurt genoten; een warmte die vooral door vrieskoude kan worden bevorderd. Enfin, dit laatste aspect kan nu wel worden verwaarloosd, maar er is daar aan de Rijndijk- Hoge Mors nog genoeg onder de kurk der saamhorigheid. Een gesprekje daarover met Chris Endeveld (64), alweer een jaar of 32 temet voorzitter en ere-lid van de club tevens. We spraken met elkaar in het clubhuisje en daar was het een stuk kouder dan buiten. De heer Endeveld heeft liefde voor zijn koude hobby, en hij getuigde daarvan: „We zijn geen club, maar een vereni ging met een sterke band, zes tig jaar geleden begonnen als de IJsvereeniging „Rijndijk- Hooge Morsch". Het was de regio Rijndijk, de „blinde darm" van de gemeente Voor schoten, samen met de Hoge Mors, „blinde darm" der ge meente Oegstgeest". Enfin, het was een stel blinde dar men die door de Oude Rijn met elkander verbonden wer den. Heer Endeveld: „Het was altijd al een gemeenschap op kerkelijk, maatschappelijk en verenigingsgebied. Er waren drie scholen, en daar is er nu geen meer; je had een schiet vereniging en verbanden op het terrein van toneel en zang, en we hadden ook een fokvereniging. Afgelopen. Kerken doen we nu in één gebouw, de kerk aan het Haagse Schouw, van de paro chie Maria Middelares. Room sen en reformatorischen on der één dak. Ik bedoel maar: er is nog steeds een samen hang van die blinde darmen. Die oude, vertrouwde sfeer is er nog altijd, ondanks de Ste venshof en de hele ver-Leid- sing en verstedelijking. De oude kern is alsnog herken baar en vertoont zich, onder meer, in onze ijsvereniging anno 1929, toen niet alleen het Leidse stadhuis feeëriek afbrandde, maar er ook een ouderwetse, meedogenloos strenge winter aan de orde Perfecte baan En die ijsvereniging draait nog steeds, rond de Oude Rijn. Maar geen ijs betekent ook geen toeloop van leden. Het aantal ligt nu rond de 300 betalende leden. Met de ge zinsleden meer gerekend gaat het om een dikke 700 betrok kenen. Eens lag het te be- schaatsen ijsterrein halverwe ge de Rijn. Met wakken en al. „Dat was onze ijsbaan tot '82. Toen moesten we de zaak ont ruimen vanwege de Leidse stadsuitbreiding. Destijds had den we een clubgebouw dat driemaal zo groot was als het huidige aan de Dobbedreef. Maar de baan is er veel mooi er op geworden, na een nood- baan in '83 die lek en poreus was, een puinhoop", aldus voorzitter Endeveld. „Maar we kregen veel medewerking van de afdeling Grondbedrijf der gemeente Leiden en mede dankzij die samenwerking be schikken we nu over een per fecte baan; ik kan niet anders zeggen. Hoewel we haken naar een groter, stenen onder komen". Het gebouwtje met een ei gen „kantine", beheerd door barman Piet Westgeest, die een aardig assortiment aan natjes en droogjes te bieden heeft is „voor eigen kos- Zo op het oog een woestenij aan de Dobbedreef in Stevenshof. De prima geoutilleerde landijsbaan van de 60-jarige IJsvereni ging Rijndijk-Hoge Mors is al een paar jaar niet in z'n element geweest. FOTO: WIM VAN NOORT. ten" en met eigen krachten neergezet, maar Endeveld en zijn volgelingen zouden toch wel iets groters, en dan van steen, willen hebben. Dat komt altijd ten goede van de vereniging, of er nu ge schaatst kan worden of niet. Of men nu wacht op ijs of niet, er is steeds jaarlijks een feestavond (behalve dit sei zoen), en om de 14 dagen wordt er in de wintermaan den geklaverjast om de „be kende en fraaie prijzen". Zo iets houdt de moed erin, ook als Koning Winter met va kantie op de Bahama's of de Azoren is. Ofschoon deze laat ste absentie ten zeerste door de schaatslustigen van Rijn dijk en Hoge Mors betreurd wordt. De voorzitter: „De na tuur is grillig. In de honger winter van '44-'45 hadden we 8 weken ijs, een jaar of 4 gele den was er nog een dag of 10 ijs, en dat is ook aardig wat, maar soms hebben we ook een jaar of 4 geen ijsactivitei- ten gekend. Desondanks heb ben we weinig ledenverloop gehad. Op ons feest van 60 jaar vereniging zijn twee ere leden benoemd: Piet Verboon (87), het oudste lid sinds de oprichting. Wat zeg ik: Piet was allang ere-lid natuurlijk; hij was de vereniging zelf als ijsbereider van het eerste uur; maar penningmeester H.van Noord werd nieuw ere-lid, en ook A.C.van der Poel (86), bij de oprichting bouwcommissa- ris en later jarenlang tweede voorzitter". De jeugd voorop Zij zijn dus, onder handgeklap en gehef van glazen, in het spreekwoordelijke zonnetje gezet, en buiten op het geïm proviseerde terras konden ze vorige week in de echte zon gaan zitten dromen van de wederwaardigheden van ijstij den en slappe winters die hun tijd hebben gekenmerkt. De club kent overigens nu 7 ere leden, die met hun soms slui merende achterban telkenjare op ijs zitten te wachten, als ware het een soort natuur wonder. In het begin, maart '29, waren de statuten nogal voorzichtig: men keek in ter mijn de winterse kat uit de boom „De Vereeniging is aan gegaan voor den tijd van 29 jaar, te rekenen vanaf 5 Maart 1929". Daarna zag men wel weer verder. Het werden 60 jaren nadien. Al die jaren was gezelligheid nummer één, maar de jeugd stond en staat nog steeds voorop. Chr.Ende- veld: „We hebben destijds op ons genomen, en die doelstel ling handhaven we nog on verminderd, de jeugd op een verantwoorde en veilige wijze de ijssport te laten beoefe nen". De voorzitter vertelde me met veel enthousiasme nog over de activiteiten van de talloze alarmtoestand als het ijs zich aandient. Ikzelf zou zeggen, als ik op de onbegrijpelijkheid van de vooruitzichten van de BRT afga: wintertype A,(of B, weet ik veel). Dan worden de baancommissie (die de dikte van het ijs peilt) en de kassa commissie (aangaande de en trees) wakkergeschud, alsme de de kantinecommissie onder aanvoering van Piet West geest, en de wedstrijdcommis sie voor de eerste jeugd wedstrijd, ingevolge de inzet voor de voornaamste doel groep, daarna pas komen de groteren aan de beurt en dan is er nog de materialen- commissie die in het geweer moet komen. En dan zullen er nog wel een paar andere on dergedoken commissies aan de oppervlakte te halen zijn. Mijn hemel!, wat lijkt me dat een mooie tijd voor een ijsver eniging in goeden doen; met 5 5°p bevroren toekomst. Voorzitter Endeveld, wiens bestuurlijke jaren nu wel zijn geteld, dient nog steeds de hand te houden aan de 60 jaar geleden aange nomen doelstellingen: het be vorderen der ijssport, het uit schrijven van wedstrijden in hard- en schoonrijden op schaatsen en ander ijsver maak, waarvoor prijzen wor den uitgeloofd. „En het be vorderen van een goeden geest onder de leden door het houden van een of meer ge zellige avonden". Dat alles „tusschen De Vink en Het Haagsche Schouw, of in de onmiddellijke nabijheid daar van". IJspret of niet, Chr.En- develd, als burger residerend in Voorschoten, over de spoorbaan: „Het is erg leuk om met deze mensen samen te werken; ik zou 't, ijs en weder dienende, niet graag willen Verbijstering over beëindigen subsidie jeugdsport DEN HAAG De subsi- die, die de provinciale sportraad krijgt voor de jeugdsport, wordt met in gang van 1990 voor een groot deel beëindigd. In plaats van 585.000 gulden krijgt de raad voortaan 185.000 gulden. Dat is besloten in de staten commissie culturele en sociale zaken. Het dagelijks bestuur van de sportraad zegt „verbijs terd" te zijn. De heer A. Wiersma, directeur van de raad, legt uit wat dit betekent: De enige subsidie, die de sport nog vanuit de provincie krijgt, wordt nu ingetrokken. De sportorganisaties zullen moeten inkrimpen op het ka derwerk. Woensdag 15 maart is er een vergadering met het dagelijks bestuur, om te bezien welke stappen eventueel geno men kunnen worden. Provin ciale Staten moeten de beslis sing van de statencommissie immers nog goedkeuren". Re den van de provincie om de subsidie in te trekken, is dat de subsidie niet effectief ge weest is en dat, gezien de be zuinigingen, de prioriteiten nu elders liggen. Veel meer aan dacht zou besteed moeten wor den aan achterstandsgroepen zoals gehandicapten. Boven dien is, zo staat in de startnoti tie, het sportbeleid geen wette lijke provinciale taak. Voorts werd gediscussieerd over de rol die de provincie de sportraad toekent. Hoewel de Provinciale Sportraad, zo staat in de notitie, in de eerste plaats het orgaan is van de ge organiseerde sport, ziet de pro vincie wel degelijk voor de raad een rol weggelegd bij de ongeorganiseerde, recreatieve sport: „De recreatieve sport zal blij zijn met de ervaring van de sportraad. Met gedeputeer de E.P. Van Heemst van re creatie ga ik praten over de rol f.ie de sportraad bij de recrea tieve sport kan spelen". Donald Duck en zijn neefjes Kwik, Kwek en Kwak. FOTO: KIPPA LEIDEN Liefhebbers en kenners van de Donald Duck-avonturen kunnen komende zaterdag in Lei den hun hart ophalen tij dens de tweede editie van de Donald Duck Disney Dagen. Donald, Goofy en Mickey Mouse geven van af half een 's middags drie voorstellingen in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. Het weekblad Donald Duck en de omroeporganisatie NCRV hebben in Leiden een groot aantal activiteiten georgani seerd voor de kinderen. Er s*aan verschillende stands waar iedereen van alles kan bekijken, kopen, krijgen en doen: een Disney-filmpje be kijken, een gratis flesje limo nade drinken en zien hoe een Disney-tekening gemaakt en ingekleurd wordt. Voor de kinderen zijn diverse wedstrijden georganiseerd. Daarvoor kunnen de bijdragen die ze thuis hebben gemaakt op de Disney-dag worden in geleverd. De makers van een Disney-rijmpje maken kans om op het podium te komen, schilderijenmakers zien hun kunstwerken door Flip en Flodder aan het publiek ge toond en zelfgemaakte uitvin dingen worden beoordeeld in de Willie Wortel-wedstrijd. Enkele koppels worden in de Disney-kwis getest op hun kennis van alles wat met Dis ney en Duckstad te maken heeft. De Goofy Super Swing staat tenslotte borg voor een zinderende modeshow en danswedstrijd. Het theaterprogramma wordt deze dag om half een, half vier en zeven uur gehouden en duurt ruim een uur. Van elke Donald Duck-Disneydag wordt een impressie uitgezon den in het NCRV-televisiepro- gramma „Dit is Disney". Kaarten voor de Disney-dag zijn verkrijgbaar bij de VVV Leiden, Stationsplein 210. Meedoen kan door een kaartje- met naam, adres, leeftijd, tele foonnummer en kledingmaat te sturen naar Goofy Super Swing, postbus 237, 3730 AE De Bilt. Er moeten wel een foto en een postzegel voor ant woord worden bijgesloten. Bezwaren tegen woonwagenkamp afgewezen LEIDEN Burgemeester en wethouders vegen de bezwaarschriften van om wonenden en belangen groepen tegen de komst van een woonwagenkamp in de Rijndijkbuurt/Ste- venshof grotendeels van tafel. Volgens B en W vol doet het ontwerp-bestem- mingsplan Dobbebrug- Rijndijk, waaronder de buurt valt, optimaal aan de stedebouwkundige ei sen. In totaal zijn er 13 bezwaar schriften ingediend. De be zwaren richten zich vooral te gen de komst van een woon wagenkampje van 14 wagens aan de Rijndijk. Bewoners en bedrijven in de Stevenshof vrezen dat de waarde van hun woningen zal dalen. Ook zijn ze bang voor geluidsoverlast. De woonwagens zouden onvol doende zijn geïsoleerd. Boven dien wordt de kans op hinder lijke nevenactiviteiten ver groot, zo stellen de klagers. Anderen zijn het oneens met de opheffing van de groen- functie op een strook grond langs de Dobbewatering. In het huidige bestemmingsplan heeft de grond nog wel de be stemming openbaar groen. Bo vendien zijn zij gekant tegen de plannen van de nieuwe ei genaar van de grond om daar een huis te bouwen. Het college ziet weinig in de bezwaren. Alleen de eis van de bewoners van enkele woonboten om op de openbare nutsvoorzieningen te worden aangesloten zal worden inge willigd. De oude landarbei derswoning aan de Rijndijk 101 zal waarschijnlijk toch worden afgebroken. De ge meente onderhandelt momen teel met eigenaar C. Fokker over een financiële schade loosstelling. Vervangende woonruimte is inmiddels aan geboden. Voorlich tingsmiddag De Emilie Knappert Scholen gemeenschap houdt morgen van 14.00 tot 16.00 uur een voorlichtingsmiddag in het gebouw Vijf Meilaan 210. De middag is bedoeld voor be langstellenden die zich voor het nieuwe schooljaar willen aanmelden. Er wordt infor matie gegeven over alle be roepsopleidingen van de school. Spoorwegen De Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen houdt morgen een dia-avond over de Franse Spoorwegen. Spreker is R. Statius Muller. De dia-avond begint om 20.00 uur in de NZH-zaal aan de Orchideeën De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantenkunde houdt woensdag een lezing over orchideeën. De lezing wordt gehouden in het oude Rijksherbarium aan de Schel penkade 6 in Leiden. De aanvang is om 20.00 uur. Oriëntatiejaar Minister van Sociale Zaken J. de Koning en de Leidse wet houder H. de la Mar spreken ter gelegenheid van het in ge bruik nemen van een werk ruimte in het centrum „De Bakkerij" aan de Oude Rijn ten behoeve van het project 'Oriëntatiejaar'. Dit gebeurt tijdens een korte feestelijke bijeenkomst morgen om 16.30 uur. Het Oriëntatiejaar is een project van diverse kerken, bedoeld om jongeren van rond de 20 jaar door middel van werkervaringsplaatsen en vormingsactiviteiten een plaats te geven in het arbeids proces. LEIDEN Liefhebbers van het traditionele Leidse peuren kunnen zich opgeven voor de Peurbakkentocht die op don derdag 6 juli door de Leidse brandweer wordt gehouden. Op die dag zullen de schuiten voor de vierde maal door de Leidse grachten varen. Belangstellenden dienen zelf voor een peurbak te zorgen, daaronder wordt alles ver staan dat blijft drijven en een eigen mechanische voortstu wing heeft. De vrolijke kle ding van de bemanning en de meegebrachte muziekinstru menten zullen de peurbakken tocht cachet moeten geven. De Leidse brandweer, diverse or kesten en bands en de Flora Rijnsburg zorgen voor de ver dere omlijsting. Prijzen zijn er te behalen door de mooiste schuit, het meest originele vaartuig en de boot met de meeste pech. Bovendien krijgt elke bemanning een oorkonde uitgereikt De deelnemende vaartuigen mogen niet langer zijn dan 12 meter en niet breder dan 2,5 meter. De hoogte mag niet meer bedragen dan 1.30 meter en de diepgang mag hooguit 1 meter zijn. Inschrijfformulie ren kunnen schriftelijk wor den aangevraagd tot 1 mei bij de Leidse brandweer, Gooi meerlaan 25, 2317 JZ in Lei den. Voor telefonische infor matie kunnen belangstellen den eveneens terecht bi* de brandweer: 071-212201.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15