WcUcSouACWit Wé krijgen gewetensvraag n schoenen geschoven" STAD OMGEVING Voorkeur PvdA voor plan Mabon Verdachte aanranding aangehouden MAANDAG 13 MAART 1989 PAGINA 9 rictsdirecteiren oemd bij EVR N Drie van de vier ditricten van de ergie- en Watervoorzieing Rijnland hebben een directeur, n het district is de heer A. Kerstens bnoemd. Voor was de heer Kerstens iirecteur van meentelijk Energie- en Waterbedrijf aar. In het district Kat'ijk werd de de Kluiver benoemd, dircteur van fu- ler Gemeentebedrijven bordwijk. In liet Lisse is de heer J. hrtels aange- oofd afdeling elektriciteitbij het voor- Energiebedrijf Rijnland, 'oor het dis- oot Leiden zal een kandiaat van bui- forden aangetrokken. De heer G. de aarnemend directeur vaniet Energie- rijnland wordt directeur poduktie van Zoeterwoudse FNV-leden onderscheiden ZOETERWOUDE Zeven leden van de Bouw- en -Houtbond van de FNV afdeling Zoeterwoude-Rijn- dijk zijn het afgelopen weekeinde onderscheiden in de Eendenkooi. Piet Bakker ontving uit handen van bondsvertegenwoordiger N. Schotanus de gouden insigne met briljant vanwege zijn 60-jarig lid maatschap van de bouw- en hout bond. Cor Bos en Wim van Rijn kregen de gouden insigne voor hun 40-jarig lidmaatschap. Gerard Koek, Aad van der Werff, John Hoogervorst en Wim van Velzen ontvingen een zilveren insigne voor een kwart eeuw lidmaatschap. WIELDIEVEN AANGEHOUDEN LISSE De rijkspolitie van Lisse heeft in samenwerking met de col lega's van Sassenheim zaterdaga vond twee Warmonders aangehou den die een autowiel hadden ge stolen. De Warmonders, 20 en 22 jaar oud beweerden een lekke band te hebben. Om toch verder te kunnen rijden werd een wiel van een auto „geleend" die geparkeerd stond op een parkeerterrein aan de Ruishornlaan in Lisse. Een getuige waarschuwde de politie. Aan de hand van het genoteerde kenteken kon de rijkspolitie van Sassenheim de daders in Sassenheim aanhou den. Tegen het duo wordt proces verbaal opgemaakt. De van een wiel beroofde auto liep schade op. Vervuiling riool door lozing afvalstoffen LEIDEN Het bedrijf Colourmas- ters in de Rooseveltstraat is voor on bepaalde tijd stilgelegd nadat vrijdag het riool verstopt was geraakt door een lozing van afvalstoffen door het bedrijf. Het bedrijf houdt zich al an derhalf jaar bezig met het bleken en wassen van spijkerbroeken. Vrijdag werd er een grote blauwe plas met verf en vezels uit een rioolput naar boven. Dit bleek van het bedrijf af komstig te zijn. De directie milieu en de afdeling rioleringen van de ge meente stelden dit vast. Colourmas- ters loost al anderhalf iaar zijn afval water op het riool. Vandaag wordt bekeken of er nog andere maatrege len tegen het bedrijf noodzakelijk zijn. Botten gevonden ALPHEN AAN DEN RIJN Spelende kinderen hebben op de voormalige be graafplaats aan de Castellumstraat in Alphen botten gevonden. De ouders zijn daarop naar de politie gestapt. Inmid dels heeft de dienst openbare werken van de gemeente de botten verwijderd. Enige tijd geleden zijn op het terrein graven verwijderd om er te bouwen. Schuur uitgebrand OEGSTGEEST Een schuur aan de Vinkenweg is vanochtend rond zes ge heel uitgebrand. De brandweer had de brand na een half uur onder controle, maar kon niet voorkomen dat een muur omviel en een caravan beschadigde. De oorzaak en schadebedrag zijn niet be kend. In de schuur waren onder meer gereedschap en landbouwgif opgeslagen. Wasgoed verraadt inbrekers ALPHEN AAN DEN RIJN Twee 18-jarige Alphenaars zijn gister avond dankzij een briefje in hun wasgoed opgepakt na een inbraak in een wo ning aan de Langenhorst. De jongens gingen er van door nadat de bewoners van de woning thuiskwa men, maar lieten een zak met wasgoed achter. Daar in bevond zich een briefje met een van hun namen. Bij hun aanhouding ble ken de jongens een ketting uit de bewuste woning bij zich te hebben. Vuurwerkbom vernielt etalageruit KATWIJK Met een vuurwerkbom is rond twee uur in de nacht van zaterdag op zondag een etalageruit van een kapsa lon in de Badstraat ver nield. Direct daarna hiel den in de buurt surveille rende politieagenten drie Katwijkers aan van zeven tien en achttien jaar oud. Zij ontkenden echter iets met het gebeurde te ma ken te hebben en zijn zon dagmorgen weer op vrije voeten gesteld. RECTEUR OVER BEVRIEZING SPECIAAL ONDERWIJS: JEN „Ja, ook De ctijkschool zal leerlin* weigeren. We geven iaal onderwijs en dat zo blijven. Als de ol vol is houdt het bij ons op. Dan wei- n ook wij leerlingen te laten". Directeur Bakx van de school voortgezet speciaal irwijs aan de Leidse menschansweg nt dat hij niet anders kunnen. „Maar de is heel moeilijk, we en een gewetens- g in de schoenen ge ven". Acties, de hele ol sluiten éls protest, aan denkt hij niet. ir heb je de kinderen En dat mag nooit". een week geleden werd ld dat de gemeente Lei- dn weigert een leerling toe tilaten tot de Dr. Van Vport- hijsenschool om een proef- poces uit te lokken. Openba- r< scholen zijn eigenlijk ver- picht leerlingen op te nemen vnwege de gemeentelijke tak te zorgen voor passend orlerwijs. Die verplichting stat op gespannen voet met he karakter van het speciaal orlerwijs, waar een norm geit voor het aantal leerlin ge. per klas. Vandaar het prees. He bijzonder speciaal onder- wij mag wél leerlingen wei geen, waar de openbare scblen dat niet kunnen. Kees Balx van de Praktijkschool is duflelijk. Hij zal gebruik ma ker van het recht om leerlin- gerte weigeren als zijn school vol is. Zij het met vreselijk vee pijn in het hart. „Wat je ooi beslist, altijd worden er kirderen gedupeerd die er zei niets aan kunnen doen datze heel erg moeilijk leren. Eignlijk hebben we geen keus. Als je blijft toelaten worden de klassen te groot. We kunnen iets boven de norm van veertien leerlingen per groep gaan zitten, maar op een gegeven moment is het echt teveel". Zorg Meer dan veertien leerlingen per groep kan volgens Bakx echt niet. „Deze leerlingen vragen veel meer zorg dan gewoon lerende kinderen- Ze zijn niet als didactische groep aan te spreken. Heb je veer tien leerlingen in de groep, dan heb je ook veertien ni veaus. Dat komt door hun specifieke problemen", aldus Bakx. „Ze leren moeilijk en hebben daardoor sociale en emotionele problemen. Ze missen vaak overzicht over si tuaties en inzicht in wat er met ze gebeurt. Je kunt ze niet aanspreken op hun ge drag. Ze snappen'het niet, de dialoog ontbreekt. Wat we ze leren gebeurt dan ook vaak door regels op te leggen en alle dingen eindeloos te her halen. Daarvoor zijn kleine groepen een vereiste en moeten we veel zorg aan ze besteden". Wat er geleerd wordt is ook niet alleen de gewone school* pe stof. „Wat wij doen js deze leerlingen een basis van vaar digheden meegeven. Dat zijn deels praktische, maar ook veel sociale vaardigheden. We zijn druk doende ze op weg te helpen naar de maatschappij en naar een baan". Het gaat daarbij om banen waar een voudige werkzaamheden wor den verricht. „Veel leerlingen komen terecht bij de sociale werkvoorziening. Een deel komt onder dak bij een baas. Ze moeten dan nauw om schreven taken verrichten, zoals het vegen van de gan gen waarbij je er niet op hoeft te rekenen dat de venster bank als die vuil is ook even afgenomen wordt". Tegen dat Jicht bezien vindt Bakx de bevriezingsmaatregel waarover de vaste kamercom missie voor Onderwijs maan dag debatteert „een hele echte ramp". „De kinderen hebben recht op aangepast onderwijs. Voor hen is het een ramp als ze niet meer naar school kun nen. De persoonlijksheidsont- wikkeling van de kinderen krijgt een flinke deuk, ze zul len vereenzamen door het thuis moeten zitten en ze zul len afglijden. Het resultaat van ons werk zal langzaam verloren gaan". Vooral voor de ouders vindt Bakx de bevriezingsmaatregel vreselijk. „Er is dan geen dagr opvang voor de kinderen. Geen school meer en geen werk, want voor dat laatste zijn ze te jong. Ook dat komt op ons af. Wat doe je leerlin gen aan die je weigert? Je ontneemt ze een toekomst. Nee, deze minister weet abso luut niet wat hij doet. ERIK HUISMAN Vraagtekenplan officieel gestart OUDE WETERING De bouw van 29 huurwoningen en 16 prerhiekoopwoningen in Gogh Noord III in Oude Wetering, het zogenaamde Vraagtekenplan, is onlangs officieel begonnen. De naam Vraagtekenplan duidt op de vorm van de nieuw te bouwen straat in de wijk Gogh Noord ll|: een vraagteken zonder punt. Het vraagteken was overigens ook van toepassing op de bestemming van een oorspronkelijk als winkel bedoeld pandje in het plan. Het winkeltje was opgenomen om tege moet te komen aan een verzoek van de gemeenteraad. Toen de zaak eenmaal op papier stond, bleek geen enkele winkelier belangstelling te hebben. Het bestuur van de woningbouwvereniging werd er zelfs van beschuldigd zich als projectontwikkelaar op te stellen. Uiteindelijk vond men in samenwerking met mevrouw Van Scheppingen van de Stichting Geestelijk Gehandicapt Kind een oplossing door enige woningen plus het aanbouwtje ter beschikking te stellen voor een project begeleid wonen. theek Stevenshof uitgebrand De apotheek i de Stevenshof aan de Rie Cramerlaan is zondagochtend vrijwel geheel and. Zondagochted even na tien uur ging het inbraakalarm af. Toen de apotheker daarop ken ontdekte hij d uitslaande brand. Het vuur is vermoedelijk in de koffiekamer ontstaan, rzaak is onbekenc Ook het naastgelegen gezondheidscentrum liep brandschade op. De an de rechterkantsprongen en ook daar ontstond een klein brarfdje. Het gehele pand en edel van de apothek moeten als verloren worden beschouwd. Het exacte schadebedrag is bekend. FOTO: WIM VAN NOORT leren beken rfn rengen graffii IJK Vier jon-ns aalf en dertien jaariud iterdagavond door.de kse politie aangebu- e hadden toen ze md over acht werden in ert verfspuitbussen 2n en bij zich. De viera- >e een transformair- ian De Krom, een mj- en een bank aan le aat en gebouwen ij inispark te hebben )e kinderen zijn nant uders waren geinft- op vrije voeten gestel, 'den aangesproken va ten van het schoonm- )'s geramd DWIJK Een 25-jar >mobilist uit Noordwij rteravond twee auto op de Pickéstraat i; ivijk. De man reed daar [en de muur van eei uis, die ontzet raakte o van de Noordwijker i: g vernield. (ADVERTENTIE) 55 iKGEREEDSCHAP LEIDEN Het plan van de Rijswijkse projectont wikkelaar Mabon sluit het beste aan bij de wensen van de leden van de PvdA-afdeling Leiden voor het nieuwe Stations plein. Een aantal leden pleitte voor de aanleg van een autoweg tussen de Wassenaarsweg en de Plesmanlaan, andere wil len dat de onderste ver diepingen van kantoren aan het Stationsplein wor* den bewoond om de socia le veiligheid van het ge^ bied te vergroten. Dat bleek vrijdagavond tijdens een ledenvergadering van de PvdA in het Gulden Vlies, waarop wethouder M. van der Molen (verkeer, ruimtelijke ordening) de plannen voor het nieuwe stationsgebied toelicht te. Binnen de partij hebben enkele werkgroepjes zich over de plannen gebogen. Zij ver toonden allemaal een voor keur voor het plan van Ma bon, waar de leden zich overi gens niet officieel over uit spraken. Wethouder P. Borde- wijk plaatste vraagtekens bij de haalbaarheid van de drie plannen die op uitnodiging van de gemeente zijn gemaakt. „De financiële onderbouwing is mij erg tegengevallen", zei hij. Een werkgroep vindt dat er een „serieuze" autoweg moet komen tussen de Wassenaarse- weg en de Plesmanlaan, om de binnenstad bereikbaar te ma ken voor verkeer dat uit de richting van Katwijk/Valken burg komt; dat rijdt dan vanaf de Plesmanlaan naar de Was senaarsweg, slaat rechtsaf de Rijnsburgerweg op en rijdt rechtdoor naar het Schutters veld. In het plan van Mabon moet het verkeer vanaf de Plesmanlaan doorrijden tot de Willem de Zwijgerlaan omdat de tunnel onder het Stations plein doorloopt tot voorbij het kruispunt Schutters veld- /Schipholweg. Man mishandeld SASSENHEIM Een 33-jari- ge Sassenheimer is gisteren in de Hoofdstraat mishandeld door een plaatsgenoot. De man liep een bloedend oor op. De oorzaak van de mishandeling is nog niet bekend. Prijzen huisbroeiers RIJNSBURG De Rijnsburg- se school De Schakel heeft af gelopen vrijdag de eerste prijs gewonnen in de door de vei ling Flora georganiseerde huisbroeitentoonstelling. De hoofdonderwijzer Van de Steen kreeg een kristallen schaal met Florawapen erin, overhandigd door burgemees ter F. Jonkman. De Emma- school werd tweede en De Wegwijzer derde. Inbreker gepakt ALPHEN AAN DEN RIJN Een 20-jarige Alphenaar is zondagmiddag door de politie in zijn woning aangehouden nadat omwonenden hadden gezien dat de man in een flat woning aan de Vliestroóm in brak. Op het moment dat de politie arriveerde klom de man met een televisie uit het keukenraam. Vervolgens liep hij naar zijn eigen woning in dezelfde flat, waar de politie nog een stereoset aantrof. In verband met de vele inbraken die de laatste tijd plaatsvinden in de Stromenwijk stelt de po litie een nader onderzoek in. CDA praat over vandalisme OEGSTGEEST Het vanda lisme kan worden teruggedron gen door meer te surveilleren. Dat stelde A. Gelderbloem, groepscommandant van de rijkspolitie te Oegstgeest, zater dag tijdens de themadag van het CDA, kamerkring Leiden. De themadag was gewijd aan kleine criminaliteit en met name vandalisme waar bestuur ders en politici zich zaterdag in het Witte Huis over bogen. Gel derblom wees de aanwezigen op het feit dat als het publiek de politie vaker waarschuwt er ook meer aan het vandalisme kan gebeuren. Gelderblom be sloot met te wijzen op het feit dat vandalisme in heel Oegst geest voorkomt. Burgemeester Sj. H. Scheenmstra meende dat vandalisme niet zozeer een kwestie is van veiligheid, maar van gedrag. „Het is een taak van ouders, opvoeders, onder wijs, jeugd- en sportorganisaties de jongens en meisjes normen bij te brengen" In Oegstgeest schatte hij de schade door van dalisme aan gemeentelijke ei gendommen op 30.000 gulden. Ook A. Tromm van het Agnes College in Leiden. C. van de Grampel, officier van justitie, en A. van Hees van de HALT- bureau's gaven een toelichting op vandalisme. LEIDEN Een 26-jarige Lejdenaar is vrijdagmid dag aangehouden op ver denking van aanranding. De man zou donderdag avond een 26-jarige Leidse onder bedreiging met een alarmpistool hebben ge dwongen tot ontuchtige handelingen. De vrouw werd aangerand toen ze haar fiets wegzette in een berging onder een flat aan de Opaalstraat. De man kwam toen achter haar aan, deed de deur dicht en bedreigde haar met het pistool. De vrouw gaf daarop toe aan zijn eisen, maar wist door op de man in te pra ten hem zover te krijgen dat hij weer met haar naar buiten ging. Voordat hij er vandoor ging vuurde hij het alarmpis tool twee keer af. Volgens een politiewoordvoerder om te la ten zien dat het geen echt pis tool waé.-De politie was door het signalement dat de vrouw kon geven op het spoor van de Leidenaar gekomen. Hij zou eerder zedendelicten hebben gepleegd. Hij zou inmiddels hebben bekend. De politie zoekt nog getuigen van het voorval. Volgens de vpouw zouden een jongen en een meisje langs de kelder zijn ge komen toen ze met de man naar buiten kwam. Ze durfde toen echter geen alarm te slaan. Hen wordt gevraagd zich te melden via 071-258888 Oostenrijks bal trekt 1000 dansers Het bal in Oostenrijkse stijl, dat afgelopen zaterdagavond in de Leidse Stadsgehoorzaal werd afgewerkt is een groot succes geworden. Tegen de 1000 mensen namen deel aan het bal, dat werd georgani seerd door de Vereniging Ne derland-Oostenrijk. Het was voor de zesentwintigste keer dat het bal werd gehouden en voor de achtste keer dat dat in Leiden gebeurde. Er werd ge danst in klassieke avondkle ding. Alle moderne en minder moderne stijldansen konden worden uitgevoerd. In de ver schillende zalen van de Stads gehoorzaal waren orkesten aanwezig. In de grote zaal speelde het orkest van prof. Macku uit Wenen. Verder wa ren er orkesten in de kleinere zalen, waar gedanst kon wor den op bijvoorbeeld volks- en zigeunermuziek. Een hoogte punt was de traditionele ver rassing om middernacht, toen de Leidse muziekvereniging K&G vanaf de balkons van de grote zaal een serenade bracht. Die serenade werd door het publiek bijzonder ge waardeerd. Het bal duurde tot drie uur in de nacht. Bijzonde re gasten waren onder andere burgemeester C. Goekoop en de Oostenrijkse ambassadeur. FOTO: WIM VAN NOORT Boze hotelgast bedreigt portier LEIDEN Een boze gast van hotel Nieuw-Minerva aan de Vrouwensteeg is gis terochtend vroeg zonder be talen vertrokken na de por tier te hebben bedreigd. De man eiste om kwart voor ze ven een ontbijt. De portier gaf hem echter te kennen dat dit pas vanaf acht uur mogelijk was. Daarop be dreigde de man de portier waarbij hij hem ook door de hal achterna zat. De politie probeerde de gast nog te ach terhalen, maar kwam te laat. Bromfietsster valt in water LEIDEN Een 13-jarige bromfietsster uit Leiden is gis termiddag gewond geraakt bij een botsing. Ook een 14-jarig meisje uit Valkenburg dat bij haar achterop zat raakte licht gewond. Het ongeluk gebeurde op het Bosmanpad op het bruggetje bij de Anna Bijnska- de. Het meisje raakte de macht over het stuur kwijt en botste tegen de betonnen rand van de brug. Zij kwam daardoor in een sloot terecht. Haar passa- giere kwam met het hoofd te gen de brug. De bestuurster liep letsel aan de lies op en de Valkenburgse raakte gewond aan gezicht en gebit. SCHAATSTERS NATIONAAL KAMPIOEN REGIO De meisjesploeg van Bonaventura I (meisjes t/ m 17 jaar) won vrijdag in het Limburgse Geleen het Neder lands kampioenschap ploege- nachtervolging voor scholen. Het team dat het goud in de wacht sleepte bestond uit Ma rion en Yvonne Borst uit Hoogmade en Jolanda Straa thof en Irene Hilgersom uit Zoeterwoude. Het schaatsteam van de Don Bosco-mavo in Sassenheim won in de catego rie meisjes tot en met 14 jaar. Het team bestond uit Wendy en Bianca Vergeer; Linda Warmerdam, Heidy Zwetsloot en Renate van de Geer. Ze zijn afkomstig uit Voorhout en Warmon^, Informatieavond voor ondernemers ALKEMADE -=■* De onderne mersvereniging Alkemade houdt vanavond een informa tiebijeenkomst over de juridi sche en financiële aspecten bij bedrijfsopvolging onder het motto: „De toekomst wat nu?". Notaris H. F G. Mous- sault uit Roelofarendsveen zet de juridische aspecten van be drijfsopvolging uiteen. De heren W. van Nieuwkerk en J. Avis van Nationale Neder landen belichten de financiële aspecten, mogelijkheden en gevolgen. Aansluitend is er via een open discussie de moge lijkheid tot het stellen van vragen. Wilde achtervolging dronken automobilist LEIDEN Een 33-jarige Zoe- terwoudenaar heeft vannacht voor een ware „wildwest"- achtervolging in de binnenstad gezorgd. De man trok rond twee uur de aandacht van een politiewagen toen hij .met gro te snelheid op de Lammer markt wegreed. De agenten wilden hem controleren, maar de man weigerde te stoppen. Er volgde een achtervolging over de Langegracht en de Hooigracht waar een tweede surveillancewagen hem klem probeerde te rijden. Toen de agenten hem echter half voor bij waren, gaf hij een ruk aan het stuur naar links en botste tegen tegen de politiewagen Daarop reed de man weer in flinke vaart verder over het Levendaal en de Hoge Rijn dijk richting Zoeterwoude. Daar stond hij plotsklaps op zijn rem, reed achteruit en botste opnieuw tegen de poli tiewagen. De echtgenote van de man stapte daarop plotse ling uit. De Zoeterwoudenaar reed weer verder, stopte op nieuw en kwam voor de derde maal in botsing met zijn ach tervolgers. Daarbij probeerde hij uit alle macht met zijn auto zijn belagers opzij te duwen Hij kon toen echter niet meer aan hen ontkomen. Bij zijn aanhouding verzette hij zich hevig. De man bleek dronken en zonder rijbewijs achter het stuur te zitten. Zijn papieren waren hem al eerder afgeno men. Ook zijn wagen werd nu in beslaggenomen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9