Thermometer bij milieu-afspraken Verrassende winst voor Franse Groenen VS lanceren nieuw plan schuldenlast Met alleen praten vul je geen ozongaten Mitterrand geeft politie nakijken DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Een jaar cel geëist voor student Kinderen 6 buitenland fieidócsou/uwit maandag 13 maart i989 pagina 7 Iran dreigt Londen met handelsboycot TEHERAN De Iraanse minister van binnenlandse zaken Ali Akbar Mohtashami heeft gezegd dat Iran niet moet volstaan met een diploma tieke breuk met Groot-Brittannie, maar ook een volledige boycot van Britse exportprodukten naar Iran moet instellen. „Als wij Groot-Brittannie op econo misch gebied boycotten, raken we dit oud koloniale land en aanhanger van de ongelovigen het hardst," zo zei Mohtashami. In 1987 importeerde Iran nog Britse produkten ter waarde van bijna 1,6 miljard gulden. Groot- Brittannie importeerde op zijn beurt Iraanse produkten ter waarde van 642 miljoen gulden. Overleg Suriname over projekthulp PARAMARIBO Een Nederlandse en een Surinaamse delegatie zijn van daag in Paramaribo overleg begon nen in het kader van de bilaterale ontwikkelingssamenwerking. Doel van de bijeenkomst is het versoepe len van de procedures voor projecten en hulpprogramma's. Het is voor het eerst dat men op hoog ambtelijk ni veau, maar achter gesloten deuren bijeenkomt. De Nederlandse delegatie die zaterdagavond in Paramaribo aankwam, wordt geleid door plaats vervangend directeur-generaal inter nationale samenwerking Van Gen- nip; de Surinaamse afvaardiging staat onder leiding van Kortram, directeur Stichting Planbureau Suriname. Gratie voor oud RAF-lid HAMBURG Angelika Spei- tel, die als lid van de Rote Ar mee Fraktion tot twee maal le venslang was veroordeeld heeft van de Westduitse president Von Weizsacker gratie gekre gen. Zij wordt 30 juni 1990 vrij gelaten. De 36-jarige Speitel is het eerste veroordeelde lid van dé Rote Armee Fraktion dat gratie krijgt van de president. Speitel werd in november 1979 veroordeeld omdat zij betrok ken was bij een schietpartij in 1978 waarbij een politieagent werd doodgeschoten en een an der ernstig gewond raakte. Aanslag op vrouw kapitein De auto van Sharon Rogers, de vrouw van kapitein Rogers van het Amerikaanse marineschip Vincen- nes, brandt als een lier na een bomaan slag in Californië. De politie vreest dat de bom een wraakactie was voor het per ongeluk neerha len van een Iraans vliegtuig boven de Perzische Golf, vorig jaar. Daarbij kwa men 294 Iraniërs om het leven. FOTO: AP Fraude binnen EG beloopt miljarden LONDEN Binnen de Europese Gemeenschap is fraude aan de orde van de dag. Het probleem is zo groot dat onmogelijk te zeggen is hoeveel geld elk jaar in de verkeerde zakken terechtkomt. Dat stelt het Britse Ho gerhuis in een onlangs verschenen rapport. Volgens sommige schattin gen zou bij de EG jaarlijks voor twin tig miljard gulden worden gefrau deerd op een totale begroting van ruim honderd miljard gulden. De problemen zijn vooral tiet gevolg van de administratieve omvang van de EG, maar ook van „het ontbreken van de politieke wil om een schade lijke situatie te corrigeren die jaren heeft bestaan", aldus het rapport Letten massaal de straat op MOSKOU In de Sovjet-re publiek Letland hebben giste ren naar schatting 200.000 mensen in een demonstratie hun steun betuigd aan het Let se Volksfront, een politieke groepering die steeds meer on der druk wordt gezet door de Russische nationalistische groepering Interfront. Deze had eerder een staking georganiseerd om te proteste ren tegen de pogingen van het Volksfront het Lets weer in te voeren als hoofdtaal in de re publiek. Tijdens de demonstra tie werd niemand gearres teerd. Minder vreedzaam ver liepen twee andere demonstra ties in Moskou en Leningrad waarbij zo'n honderd mensen werden opgepakt. Beide bij eenkomsten waren georgani seerd door de Democratische Unie, een nieuwe officieuze politieke partij. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben een nieuw plan gelan ceerd om de schuldenlast van de Derde Wereld te verlichten. .^Minister van financiën Brady heeft voorgesteld dat het IMF en de Wereldbank nog meer geld schuiven opdat de com merciële banken het aandur ven om meer geld te lenen en bovendien meer mogelijkhe den scheppen voor verminde ring van rente en aflossing. Voorts moet de Club van Pa- c rijs (een aantal westerse over heden mèt vorderingen op Derde-Wereldlanden) voor elk schuldenland afzonderlijk on derhandelen over een beta- lingsvrije periode van drie jaar. Het plan betekent dat de Ame rikaanse regering aanstuurt op schuldenvermindering van de Derde Wereld. Tot nu toe is steeds een uniforme benade ring van de schuldenlanden benadrukt. Brady gelooft ech ter dat afzonderlijke regelin gen de schuldvermindering aanzienlijk kunnen versnellen. Bovendien wordt er nu in voorzien dat er niet langer enorme geldbedragen in de ontwikkelingslanden worden gepompt die de meeste van die landen toch niet kunnen te rugbetalen. De landen van de Derde We reld hebben op het ogenblik een totale schuld van 2,4 bil joen gulden. Volgens Brady zullen de banken meer geld le nen als het IMF en de Wereld bank hen voorgaan. De extra bijdragen van deze fondsen moeten in feite komen van een hogere contributie van Ja pan. De Japanse regering heeft de voorstellen „warm verwelkomd". Het land wil al langere tijd meer- contributie betalen aan Wereldbank en IMF teneinde me^r zeggen schap binnen die organen te krijgen. De G-7, de zeven grootste in dustrielanden, zijn al eerder geraadpleegd over de Ameri kaanse suggesties, maar heb ben nog niet gereageerd. De president van de Wereldbank, Conable was voorzichtig opti mistisch. Hij waarschuwde dat ook bij een vermindering van de schuldenlast, nieuwe inves teringen in de Derde Wereld geboden blijven, om de armoe de op te heffen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Blijkens de „Verklaring van 's Gravenhage", die zaterdag door 24 landen is onderte kend, hebben de bestaan de internationale organen te weinig bevoegdheden op milieugebied om echt slagvaardig op te treden. Daarom moet bijvoor beeld de het VN-orgaan UNEP de mogelijkheid krijgen beslissingen te ne men bij meerderheid van stemmen. Een uniek plan, omdat op internationaal niveau tot nu toe alleen besluiten worden geno men waarover alle deel nemers het eens zijn. Bij het slechten van conflicten tussen deelnemende landen moet het Internationale Hof van Justitie een belangrijke rol gaan spelen. De zinsnede over het treffen van sancties tegen overtreders van milieu afspraken is uit de verklaring weggelaten, omdat dat voor een aantal landen veel te ge voelig ligt. In de praktijk zal volgens mi nister Nijpels een veroordeling van het Internationale Hof voldoende straf betekenen om de afspraken voortaan wel na te komen. Lubbers wil dat^ de 24 landen die dit weekeinde De staatshoofden en regeringsleiders van de 24 deelnemende landen poseren op de trappen van het Vredespaleis. Koningin Beatrix wordt onder anderen geflankeerd door koning Hoessein van Jordanië en de Franse president Mitterrand (links) en door premier Lubbers en Arap Moi van Ke- FOTO: ANP nya. hun instemming betuigden met een internationale aanpak van de wereldwijde milieupro blemen elk half jaar de „ther mometer" houden bij de vor deringen met de afspraken die zijn gemaakt. In de verklaring is voorlopig in het midden gelaten of de vergaande bevoegdheden door een nieuw of door een be staand orgaaan moeten wor den uitgeoefend. Eén ding is wel zeker, het moet een VN- orgaan zijn. Maar Nederland heeft zich nu al uitgesproken voor het versterken van een bestaand instituut, de UNEP. Minister Nijpels noemde deze keuze „voor de hand liggend", omdat dit instituut zich al met het milieu bezighoudt. Lubbers noemde de top „ge slaagd". Maar hij benadrukte dat het echte werk nu pas gaat beginnen. De overige landen WASSENAAR De wegen van een Franse president zijn grillig en nimmer te voorzien, zo hebben politiefunctionaris sen de afgelopen dagen vaststellen. Paniek afgelopen vrijdag bij de Haagse politie en de 18 mo torrijders die zoals afgespro ken Francois Mitterrand van vliegveld Valkenburg naar Den Haag hadden moeten be geleiden. Het vliegtuig van het Franse staatshoofd werd tegen de afspraken in het centime ters dikke draaiboek in op de vliegbasis Woensdrecht aan de grond gezet, waarna met enke le onopvallende auto's naar het Zeeuwse Veere werd gere den alwaar een late lunch werd gebruikt. Daarna werden er ergens in het dorp wandel schoenen opgescharreld en stapte de president door de landelijke omgeving. Op de te rugweg van Veere werd niet naar Woensdrecht afgeslagen, maar over de weg naar Den Haag gereden. Met het resul taat dat de politionele begelei ding op vliegveld Valkenburg slechts een vrijwel leeg presi dentieel vliegtuig mochten be groeten. Was voor Mitterrand sproken oorspronkelijk een royal suite in het Bel Air hotel geboekt, de Franse president verkoos te overnachten in de residentie van de Franse ambassadeur. Zaterdagochtend ging er weer het een 'en ander mis in de Franse planning. Terwijl 25 man Haagse politie in hotel Bel Air wachtten op Mitter rand's komst, was deze door een zijdeur aan ieders oplet tendheid ontsnapt en kon hij tamelijk incognito een wande lingetje door Den Haag ma ken. Over deze escapade schijnt op politioneel niveau hartig woordje te zijn ge- FRANS MICKLINGHOFF van de wereld moeten zo en thousiast worden dat zij de verklaring ook willen onderte kenen. Offers Een financieel offer van 600 gulden per burger per jaar zal volgens minister Nijpels van Milieubeheer niet voldoende zijn om het milieu in Neder land weer een kans te geven. ..Willen we echt forse stappen zetten, dan zal meer geld no dig zijn", aldus Nijpels zater dag in een reactie op een opi nieonderzoek van de In het TROS-radioprogramma „Kamerbreed" toonde Nijpels (VVD) zich redelijk ingeno men met de offerbereidheid van de Nederlandse bevolking als het op het milieu aankomt. Met name zijn eigen partijge noten scoren hoog: de onder vraagde VVD-kiezers zeiden 965 gulden per jaar te willen betalen om het milieu schoon te maken. CDA-aanhangers hebben daar aanmerkelijk minder voor over: 450 gulden; PvdA-stemmers komen met 635 gulden iets boven het ge middelde (600 gulden) uit dé (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Bij het Vre despaleis staan zo'n tweehon derd mensen, onder wie enke le tientallen demonstranten, te wachten op de conferentie deelnemers die op paleis Noordeinde een lunch hebben genoten met koningin Beatrix. Om de twee, drie minuten schieten weer enkele fraaie automobielen tussen de hek ken door, op naar de ingang van het Vredespaleis, waar - zo valt heel in de verte waar te nemen - op het bordes een staatsiefoto wordt gefabri ceerd. „Hoeveel kost dat allemaal wel niet", vragen demonstran ten uit Nijmegen zich af. „De beveiliging van al die mensen, de maaltijden en de rest van de poespas, ongelooflijk, wat had je daar een hoop van kun nen doen voor het milieu!" Ze dragen een bord bij zich met de tekst: „Met alleen maar praten vul je geen ozongaten" dat de ting van hun kritiek. Tussen de demonstranten staat ook Fernando Gabeira, gehuld in een prachtig mooie jute jas. met daaronder een fel rood sjaaltje en daarboven een zeer intellectuele bril. Gabeira komt uit Rio de Janeiro en is in Den Haag om aandacht te vragen voor de penibele situa tie van het Braziliaanse Ama zone-gebied. De president van Brazilië heeft verstek laten gaan op de conferentie (bang dat hij aan de schandpaal ge nageld zou worden) en een ambtelijke delegatie gestuurd, maar hier staat Gabeira om te zorgen dat het regenwoud toch niet ongenoemd blijft. „Niet alleen moet de regering van Brazilië onder druk worden gezet om een eind te maken aan de verwoesting van het Amazone-gebied, ook de rijke landen moeten hun verant woordelijkheid erkennen", al dus Gabeira. „Brazilië kan niet tegelijkertijd zijn schulden aan het Westen betalen én de Amazone beschermen". En er is nog iets wat het Westen zich aan moet trekken, zegt Gabei ra: „Het moet afgelopen zijn met de export van produkten als bijvoorbeeld landbouwgif die bij jullie zelf verboden zijn". Ellen Hofsvang en Kristin As- dal uit Noorwegen staan er ook. Daar komt toch ook pre mier Gro Harlem Brundtland, één van de initiatiefnemers van de conferentie, vandaan? „Ja", zegt Ellen, „en Brundt land was de voorzitter van een VN-commissie over het milieu die het rapport „Onze geza menlijke toekomst" heeft ge publiceerd. Wij ondersteunen dat rapport, maar we willen er op wijzen dat Brundtland, net als andere politici, niet uit voert wat ze zelf adviseert". Ellen en Kristin raken niet moe hun verklaring (op kring looppapier) rond te delen. Na dat de conferentie is begon nen. gaan ze naar het Congres gebouw, waar de meeste van de zeshonderd aanwezige jour nalisten zich verzameld heb ben. Via beeldschermen is te volgen hoe in het Vredespaleis redevoeringen worden afge stoken en de verklaring - die al om één uur 's middags be schikbaar was - wordt onder tekend. Een handjevol demon stranten staat aan het eind van de middag bij de ingang van het Congresgebouw om de premiers Lubbers, Rocard en Brundlandt, die een persconfe rentie zullen geven, te verwel komen. Maar de regeringslei ders komen het gebouw via de achterzijde binnen en laten de demonstranten voor joker staan. Het maakt hen niet veel uit. Ze rollen hun spandoeken op en gaan naar huis, met de Intussen rijden limousi- s af e De le milieuconferentie i STEVO AKKERMAN PARIJS De gemeente raadsverkiezingen die gis teren in Frankrijk zijn ge houden geven een flinke winst te zien voor de Groenen, een milieu-partij die tot nu toe geen rol van betekenis speelde. De Groenen kregen gemiddeld vier tot vijf procent van de stemmen, maar in bepaalde re gio's en gemeenten kwamen zij ruimschoots over de tien procent, zoals in Straatsburg, waar 12,8 procent van de kie zers „groen" stemde. Ook andere linkse partijen wisten lichte winst te boeken, maar die was kleiner van om vang. Het lijkt erop dat de so cialisten en de c die voorafgaand kiezingen een cussie voerden o' lijke kandidaten 1 -rechtse partijen wisten zich in de grote steden te handhaven, maar hebben in bepaalde streken terrein moeten prijsgeven aan het extreem-rechtse Nationale Front. Jacques Chirac, de leider van de conservatieve RPR-partij, blijft zeker burgemeester van Parijs. De opkomst van de kiezers was met ongeveer 72 procen aan de lage kant. In de meenten, waar zich geen abso lute-meerderheid heeft afgete kend voor een partij, moet ko mende zondag een tweede stembusronde worden gehou den. Daaraan mogen alle par tijen meedoen die in de eerste ronde tien procent of meer hebben gescoord. Rechts wint in Oostenrijk WENEN De rechts-nationalistische Vrijheidspartij (FPÖ) is de grote winnaar geworden van de gisteren in Oostenrijk gehou den regionale verkiezingen. In de provincies Karinthië, Salz burg en Tirol raakten de socialistische SPÖ en de conservatieve ÖVP daardoor hun meerderheid kwijt. De nederlaag voor de SPÖ en ÖVP wordt gezien als een motie van wantrouwen tegen de twee jaar oude coalitieregering van SPÖ-kanselier Franz Vranitzky. FPÖ-voorman Jörg Haider, die vooral inspeelt op vreemdelingenhaat en Oostenrijk al eens een „idelogisch ge drocht" noemde, sprak van een historisch succes. Met een muts op uit de stem uit. Kapitein Rob in China 316) En ook Skip is in actie gekomen. Twee mannen proberen naar binnen te dringen, maar de hond springt één van hen naar de keel en de tweede, geschrokken door het lot, dat zijn makker, de messenwerper, heeft getroffen, neemt al uit zich zelf de be nen. Dan opeens ziet Willy dat de vriendelijke antiquair achter de toonbank is geslopen en een revolver te voorschijn haalt. Zonder zich te bedenken neemt ze een grote vaas en slaat hem daarmee op zijn hoofd. De vaas breekt in stukken en verdoofd zakt de koopman op de grond neer. Robs woede kent geen grenzen, nu hij ziet, hoe dat glimlachende mannetje ook in het complot is be trokken. Met de kolf van zijn pistool slaat hij de vaas aan gruze lementen en dan moet hij er eigenlijk zelf om lachen. Want die bange Chinees met de rand van de vaas als kraag om zijn nek ziet er ook zo komiek uit! Israëliër wil Hebreeuwse uitgave „Mein Kampf' JERUZALEM Een in Oostenrijk geboren Israëliër wil het boek „Mein Kampf" van Adolf Hitler in het He breeuws uitgeven en heeft met dit plan in Israel een he vig debat ontketend. Volgens Dan Yaron, die „Mein Kampf" zelf heeft vertaald, kan een uitgave van dit boek in het Hebreeuws de jonge Israëliërs veel leren over de gruwelijkheden die tijdens het naziregime zijn gepleegd. Vele overlevenden van de holocaust vinden echter dat dit boek nooit in de Israëli sche winkels mag verschij nen. „Als onderzoekers toegang tot het boek willen hebben, kunnen ze het in het Duits bestuderen", aldus een woordvoerder van het Yad Vashem Nationale Holocaust Herdenkingscentrum. Tot nu toe heeft Yaron, een gepen sioneerd onderwijzer, nog geen uitgever voor het boek gevonden. DEN HAAG/LEIDEN De 21-jarige Veense student, die al vijf maanden in voorarrest zit, nadat hij vorig jaar in brieven aan de Oostenrijkse ambassade had gedreigd het drinkwater van dat land te vergiftigen, is na psychia trisch onderzoek in het Utrechtse Pieter Baancen- trum minder toerekenings vatbaar verklaard. Hij wilde met zijn brieven aandacht vragen voor zijn geestelijke problemen. Zijn advocaat mr. Sjöcrona vroeg daarom vrijdag voor de Haagse rechtbank om vrijspraak voor de student. Officier van justitie mr. Schimmel eiste niettemin een gevangenis straf van achttien maanden, waarvan zes voorwaardelijk. „Dreigen met vergiftiging isv dreigen met geweld, en de acties van de student hebben de Oostenrijkse autoriteiten veel overlast bezorgd", zo overwoog hij. Ook hij was evenwel van mening dat een psychiatrische behandeling nodig is. De rechtbank doet op donderdag 23 maart uit spraak. WASHINGTON Als j^een willekeurige AmerikaanseLtie- ner vraagt waar de Stille Oceaan ligt, is de kans groot dat hij met de mond volstan den staat. Een onderzoek heeft uitgewezen dat een niet gering deel van de scholieren in de VS niet eens in staat is New York, laat staat Moskou op een landkaart aan te wijzen. Nog niet zo lang geleden heeft de een of andere instelling een rekentest uitgevoerd bij tie ners in de gehele westerse en Zuidoost-Aziatische wereld. De rekenkennis van de Ame rikaanse kinderen was veruit het laagst. Die van Kore^nse en Japanse kinderen ;>Was daarentegen het hoogst. U Kortom, er heerst een ohder- wijserisis in dit land. Gëprge Bush heeft zichzelf dan ook al tot „de onderwijs-president" uitgeroepen. Of Bush' belpfte het onderwijs drastisch te ver beteren iets uithaalt, moetieer. worden betwijfeld. Want voor een- onderwijsverbetering is geld, zelfs heel veel geld nodig en dat heeft Bush niet. Onderwijzers op lagere scho len worden in dit land zeer slecht betaald. Een beginnende onderwijzer kan eigenlijk-niet van zijn salaris leven, laat staan dat hij er een gezin van kan onderhouden. De ïnkom- stenkloof tussen het bedrijfs leven en het onderwijs is zo groot, dat geen enkele pientere student erover piekert voor de klas te gaan staan. Kennis overbengen aan kinde ren die thuis alles krijgen wat ze willen hebben is bepaald geen sinecure. In de VS gFoeit nu een generatie kinderen op die 's middags om half drie uit de schoolbus stapt en zich ver volgens tot half zeven 'sa- vonds alleen moet zien te ver maken want dan pas komen de ouders thuis. „Voordeurs leutel-kinderen" heten die jongeren, omdat ze de sleutel van hun ouderlijk huis .'met een touwtje om hun hals heb-, ben hangen. Er zijn er vele miljoenen van. Er bestaan dan ook instituten die grof geld verdienen met het trainen van werkendë" ou ders. De ouderparen krijgen dan een cursus hoe ze ondanks gebrek aan tijd toch nog^ met hun kinderen kunnen commu- Dat alles leidt tot een lawine van problemen. Zo hebber» ou ders die geen tijd hebben^ na tuurlijk ook geen tijd om met hun kinderen over allerlei echt belangrijke dingen te pra- ten. Geen wonder dar het Amerikaans percentage van de zogeheten „teenagerzvvan- gersehap" torenhoog boven dat van alle andere westerse lan den uitsteekt. Ouders die niet kunnen of willen praten^met hun kinderen, laten „de yoor- lichting" natuurlijk aan ande ren over. Maar die anderen voelen er niets voor in een eindeloze controverse verstrikt te raken in een land waar de morele puriteinen steeds meer van zich doen spreken. Het is natuurlijk erg moelijk na te gaan wat oorzaak ett wat gevolg is in het leven van het gemiddelde Amerikaanse kind. Moeder zou natuurlijk haar baan kunnen opgeven om bij haar kinderen te.,zijn. Maar dan kunnen het huis en de verzekeringen niet WQrden betaald en kan er geen geld worden gespaard voor de^ stu- die van de kinderen. Dan gaan de peuterspeelzalen en de zo merkampen, waar alle kinde ren naar toe worden gestuurd gedurende de eindeloos lange schoolvakanties, failliet. Trou wens, het opheffen van de zo merkampen zou een ramp zijn voor tienduizenden onderwij zers die er werken om hun on toereikend salaris tenminste nog een beetje op te krikken Een Amerikaans kinderleven is daarom een zich vele jaren voortslepende gebeurtenis die zich afspeelt tussen het uiter ste gebrek aan aandacht er» de grootst mogelijke verwennerij. In dat niemandsland hang je je kind gewoon de voordeufsleu- tel om z'n hals en wacht je op „de onderwijs-president" die het allemaal zal oploksen. En hel kind zelf9 Ach, daar zal Amerika zich vanavond om half zeven wel eens mee bezig houden. Brand bij padvinders LISSE De keuken van het onderkomen van Scouting Lis- se aan Loosterweg-Zuid is zon dagmiddag uitgebrand. Door onbekende oorzaak ontstond brand in de keuken De brandweer had het vuur snel onder controle, maar had toch nog geruime tijd nodig voor het nablussen. Er is veel rook- en waterschade ontstaan in het hele gebouw.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7