Suharto in memoires: Moorden als therapie Thatcher naar congres ondanks IRA-dreiging ZE ZIJN m GELUKKIG Praten met PLO enig alternatief Congres tevreden met Richard Cheney BUITENLAND ËeidócSou/iotit MAANDAG 13 MAART 1989 PAGINA 6 Walvissen dood na verdwaling PUNTA ARENAS Meer dan de helft van de honderd kleine walvissen die onlangs strandden in de straat van Ma- gelhaes, in het uiterste zuiden van Zuidamerika, is gestorven omdat reddingsploegen te laat kwamen. Volgens een woord voerder van de Chileense ma rine zijn vijftien walvissen met brancards en jeeps weer naar de zee gebracht. Zeebioloog Sissy Atala zei dat de walvis sen van de Atlantische Oceaan op weg waren naar de Grote Oceaan en onderweg op raad selachtige wijze zijn ver dwaald. Einde schoonmaak olie Antarctica PALMER STATION De grootscheepse schoonmaakoperatie in de buurt van het Palmer onderzoeksstation op het Antarcti sche schiereiland wordt momenteel beëindigd, maar in het wrak van het Argentijnse schip dat daar aan de grond liep, ligt nog ongeveer 240.000 liter dieselolie opgeslagen. De Argentijnse au toriteiten zeiden dat de „Bahia Parasio", niet kan worden gebor gen vóór de winter. Volgens reddingsexpert Walker zou het drie jaren duren en ruim 120 miljoen gulden kosten om het wrak te bergen. Een beslissing daarover dient te worden genomen door de Argentijnse VN-troepen komen aan in Namibia WINDHOEK In Namibia zijn dit weekeinde zo'n zeventig Australiërs en Britten aangekomen die deel hebben in de VN- vredesmacht voor het toezicht op de instelling van de onafhan kelijkheid. In totaal zullen voor het eind van de maand 4650 man troepen uit meer dan twintig landen in Namibië aanwezig zijn. Namibia wordt volgens een vredesakkoord op 1 april onaf hankelijk en zal in november vrije verkiezingen houden. Invasie Afghanistan besluit oude mannen MOSKOU Het besluit om het Rode Leger naar Afghanistan te stu ren werd genomen door vier oude president Brezjnjev, minis- buitenlandse zaken Gromy- i defensie Oestinov en partijideoloog Soeslov. Dat zei de afgezette partijleider van Moskou, Boris Jeltsin en hij was daarmee de eerste die openlijke kritiek leverde op het handjevol mannen dat die zo onfortuinlijke beslissing nam. Jel'tsin deed zijn bewering in een verkie zingstoespraak tot achthonderd men sen. De voormalige plaatselijke par- MVIIÖW tijeleider beklaagde zich voorts dat komen Commissie wil kiesrecht voor alle Zuidafrikanen JOHANNESBURG Een regeringscommissie Zuidafrika beveelt algemeen kiesrecht aan voor elke Zuidafrikaan boven de achttien jaar, onge acht huidskleur. Dit recht dient te worden opge nomen in een verklóring waarin de fundamental burgerrechten worden vastgelegd. Daarnaast die nen alle rassenwetten te worden ingetrokken. De aanbeveling moet dienen als basis voor een open bare discussie voordat zij op 31 augustus wordt voorgelegd aan het parlement. De commissie was in 1986 benoemd door minister van justitie Kobie Coetzee. Het advies vormt een nieuw duidelijk signaal voor de versnelling van de discussie apartheid in het land, die vorige week al nieuw hoogtepunt bereikte doordat de Nederduits Hervormde Kerk, de kerk van de regerende blan ke minderheid, apartheid afzwoer. Joseph Kennedy weg uit politiek WASHINGTON Joseph Kennedy, de zoon van wijlen Robert Kennedy gaat van zijn vrouw scheiden en heeft aan gekondigd niet deel te willen nemen aan de verkiezingen om het gouverneurschap van Massachusetts. De 36-jarige Kennedy maakte volgens in gewijden een goede kans om volgend jaar de huidige gou verneur Michael Dukakis op te volgen. De Democraat liet echter weten zoveel mogelijk tijd aan zijn kinderen Matt en Joe te willen besteden „om hen door de moeilijkste perio de van hun leven te helpen". Joseph en Sheila Kennedy wa ren sinds 1979 getrouwd. ISRAËLISCHE STUDIE: (Van onze correspondente Willy Werkman) TEL AVIV Het in vloedrijke Israëlische Centrum voor Strategi sche Studies is na een in tensief onderzoek tot de conclusie gekomen, dat onderhandelen met de PLO en het uiteindelijk accepteren van een onaf hankelijke Palestijnse staat de beste oplossing is voor het slepende Israe- lisch-Palestijnse conflict. Het onderzoek van het insti tuut heeft meer dan een half jaar geduurd en er is aan deel- gènomen door tientallen Israë lische deskundigen. Het eind rapport, een meer dan twee honderd pagina's dik verslag Over „Israel's vredesopties", werd deze week gepresenteerd door ex-generaal Aharon Yaa- riv. Tijdens de Zesdaagse Oor log van 1967 stond hij aan het hoofd van Israels militaire in lichtingendienst. Tien jaar ge leden stichtte hij het aan de Universiteit van Tel Aviv ver bonden Centrum voor Strate gische Studies. In het onderzoek zijn zes vre desopties bekeken, variërend van annexatie van de bezette gebieden tot de onmiddellijke stichting van de Palestijnse staat. Geen van deze opties wordt aanvaardbaar geacht, maar handhaving van de hui dige situatie wordt omschre ven als een recept voor een nieuwe Israelisch-Arabische oorlog. „De potentiële gevaren vereisen dat Israel zoekt naar alternatieven", zo staat in het rapport. Volgens generaal Yaariv zou er „een fundamentele veran dering" moeten komen in de standpunten van beide partij en. „Israël moet inzien dat voortdurende bezetting van de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook een zware en pro blematische last inhoudt. Het zal ook moeten aanvaarden .dat terugtrekken uit de gebie den niet noodzakelijk een ge vaar inhoudt voor het nationa le bestaan", aldus Yaariv. Aan de andere kant moeten de Palestijnen een langdurigé overgangsperiode van tien tot vijftien jaar aanvaarden, zon der van Israel de keiharde be lofte te eisen dat die over gangsperiode uiteindelijk zal leiden tot Palestijnse onafhan kelijkheid. De weg naar een oplossing van het Palestijnse probleem moet volgens het onderzoek van het centrum beginnen bij onder handelingen met de PLO of tenminste met de plaatselijke Palestijnen, die daartoe een mandaat van de PLO hebben gekregen. „Het onvoorwaarde lijk afwijzen van onderhande lingen veroorzaakt toenemen de onrust binnen Israel, een scherp conflict met het we- reldjodendom en Israels groei ende isolatie", aldus het rap- De Israëlische Regering zit met het rapport in haar maag en premier Shamir zou geweigerd hebben het uit handen van ge neraal Yaariv in ontvangst te nemen. De strekking ervan heeft hij inmiddels van de hand gewezen. Minister van defensie Rabin zei: „Ik heb het rapport niet gelezen. Ik heb het niet bestudeerd. Maar met de conclusie die ik gehoord heb, ben ik het oneens". Mi nister van financien Shimon Peres, de leider van de Arbei derspartij, noemde het rapport echter „intelligent" en beves tigde dat Israel met de PLO moet gaan onderhandelen. PUBLIKATIE BOEK INDONESISCHE PRESIDENT UITGESTELD: JAKARTA De publika- tie van dc memoires van de Indonesische president Suharto is voor onbepaal de tijd uitgesteld. De oor spronkelijke versie van zijn buitengewoon open hartig geschreven „Mijn gedachten, uitspraken en daden", die vorige maand zou verschijnen, moet worden gewijzigd om te voorkomen dat het boek protesten oproept. De opvolgingskwëstie en de „mysterieuze moorden" op Midden-Java, die de president in zijn memoires aanroert, zijn ten minste twee onderwerpen herschreven moeten worden. In de eerste helft van de jaren tachtig zijn in Midden-Java honderden mensen vermoord, onder wie veel misdadigers en enkele uitgesproken regerings critici. Benni Murdani, de huidige mi nister van defensie en inder tijd opperbevelhebber van de strijdkrachten, zei in 1984 te genover de Nederlandse mi nister Van den Broek dat de moorden een gevolg waren van onderlinge vetes van cri minelen en bendes. Murdani's verklaring staat haaks op de uitleg van presi dent Suharto. De moorden, schrijft Suharto in zijn nog on gepubliceerde memoires „wa ren geheel niet mysterieus". Volgens hem werden de licha men van doodgeschoten mis dadigers „getoond als een soort shocktherapie zodat de bevol king zou begrijpen dat iets werd gedaan aan deze verdor ven mensen". Met de erken ning dat mensen zonder vorm van proces om het leven zijn gebracht, reikt de president op een presenteerblaadje voedsel aan voor mensenrechtenorga nisaties in en buiten Indonesië. Aftreden In zijn memoires laat Suharto doorschemeren dat hij in 1992 wil aftreden. Hij doorbrak daarmee een taboe in de Indo nesische pers. De opvolgings kwestie is onderworpen aan een aantal ongeschreven re gels. Suharto's opvolger, de derde president sinds de onaf hankelijkheid van de voorma lige Nederlandse kolonie, moet Javaan zijn alsmede islami tisch. Hij moet eveneens kun nen bogen op een goede staat van dienst in het leger en het leger moet zijn kandidatuur Suharto's vertrouweling Sud- harmono, die in maart vorig jaar werd voorgedragen voor het vice-presidentschap, miste de instemming van het leger. Sudharmono ontpopte zich in het leger als een briljante en sluwe organisator en ad- ar hij kan niet prat gaan op de militaire on derscheidingen van een veld- commandant. Het leger gaf daarom vorig jaar tot grote ergernis van de president zijn fiat aan John Naro, de tegenkandidaat van de op de islam gerichte Vere nigde Ontwikkelings Partij (PPP). Met deze manoeuvre wilde het leger zijn ongenoe gen laten blijken en de presi dent een elegante mogelijk heid bieden de kandidatuur van zowel Sudharmono als Naro teniet te doen. Suharto legde de signalen van het leger naast zich neer. Sud harmono is in maart 1988 vice- president geworden en werd daarom gezien als de kroon prins van Suharto. De presi dent is Sudharmono zeer er kentelijk voor zijn inspannin gen als partij-voorzitter. Sud harmono heeft de regerings partij Golkar aanzien gegeven en de partij in 1987 naar een grote verkiezingsoverwinning geleid. Maar de beloofde machtsuitbreiding van de vice-president is tot nu toe uit gebleven. Schoonzoon Minister Rudini van het mach tige departement van Binnen landse Zaken voldoet aan alle voorwaarden voor de presi dentskandidatuur. Hij zou ook iets kunnen doen aan de groei ende onvrede onder de bevol king over de economische neergang en gebrek aan demo cratische vrijheden. Tegelij kertijd staat hij ervoor garant dat president Suharto, waar mee hij „regelmatig golf speelt"', niet hetzelfde lot wacht als ex-president Marcos van de Filipijnen en oud-presi dent Chun Doon Hwan uit Zuidkorea, die beiden in onge nade zijn gevallen. Rudini profileert zich als een democraat door te stellen dat ambtenaren ontslagen moeten worden van de plicht om op de regeringspartij Golkar te stemmen. Hij pleit eveneens voor extra belastingen voor de rijke bovenlaag. Belastingont duikers moeten volgens hem worden gestraft met confisca tie van land, dat aan de armen kan worden gegeven. Rudini is evenmin een vriend van de hogere lokale ambtena ren, die volgens hem dichter bij Chinese magnaten staan dan bij het volk. Rudini leeft echter in onmin met Benni Murdani, de huidige minister van defensie. Bovendien is hem eind 1988, met instem ming van de president, de ver antwoordelijkheid ontnomen voor landaangelegenheden. Suharto's schoonzoon Prabo- fessor Sumitro, heeft minder kans gehad zich te profileren, maar geniet naast de steun van het leger ook de sympa thie van het volk. Hij staat ze- President Soeharto van Indonesië. FOTO: AP ker garant dat „niet met de president wordt gesold na zijn aftreden zoals in andere lan den", zoals minister Sudomo van veiligheidszaken dat ooit formuleerde. Nieuwe revolutie Meer dan enige andere kwes tie, lijkt de sociaal-economi sche situatie bepalend te gana worden voor de opvolging van Suharto. Mr. Yap Thiam Hin, een in Leiden opgeleide advo caat, wijst op een toenemend aantal incidenten als gevolg van schrijnende armoede of onrechtvaardigheid. Mr. Yap is thans secretaris van de toe ziende raad van de Indonesi sche mensenrechtenorganisa tie LBH (Instituut voor Rechtshulp). „Twintig jaar Suharto-rege- ring", zo zegt hij, „heeft geleid tot -een complete crisis. Er is een economische en politieke crisis en een crisis op het ge bied van de rechtspleging. Economische monopolies be voorrechten de rijke boven laag, die eveneens privileges genieten in het juridisch sy- Het meest in het oog springen de recente voorbeeld van on- rechtvaardigde behandeling van minder bevoorrechte mensen is het incident in Lampung, in Zuid-Sumatra. Volgens de officiële lezing is het leger slaags geraakt met extreme moslim-fundamenta listen en zijn enkele tientallen doden gevallen. Mr. Yap zegt echter dat het aantal doden veel hoger ligt en het incident een protest was van de platte landsbevolking tegen het auto ritaire regime. Volgens Yap moedigt het autoritaire bewind van Suharto de lokale rege-( ringsfunctionarissen aan on de duimschroeven bij de plat telandsbevolking nog harder aan te draaien. „De boeren zijn rechteloos en de regering doen en laten wat ze wil" Capes in alle mogelijke lengten en vormen, maar allemaal in camelbeige en met een kraag van namaakbont. Worden de panden achteloos achterover gegooid, dan komen er vaak Marlène Dietrich- broekpakken tevoorschijn. Of blote benen, zoals bij de ruiten-capes die Vivienne Westwood dit weekeinde in Londen showde. Minder 1 praktisch is deze regenjas van John Galliano (rechts) met zijn zeer speciale kraag. 1 Het verfomfaaide I uiterlijk van deze paraplu kraag ziet er niet I naar uit dat het geheel bestand is tegen een 3 fikse bui. FOTO'S: AP LONDEN Ruim hon derd vooraanstaande Brit ten zijn er door de politie van op de hoogte gesteld dat hun naam voorkomt op een „dodenlijst" van het Ierse Republikeinse Leger IRA. De lijst werd eind vorig jaar een in „bommenfabriek" van de IRA in Londen gevonden. Een aantal van de bedn ,de personen, zoals premier J iar- garet Thatcher maar ooi tal van parlementariërs, rechters en hoge ambtenaren die zich met de Noordierse kwestie be- -vifhru.Hpn hehh^n nolitiebe- scherming gekregen, aldus de Sunday Times gisteren. Vooralsnog gaat aanstaande donderdag en vrijdag de grote politieke bijeenkomst van de Britse regeringspartij in Scar borough gewoon door. Hoewel de IRA wellicht een nieuwe moordaanslag op premier Mar garet Thatcher en haar minis ter in voorbereiding heeft, zei de bewindsvrouwe onlangs krijgshaftig: „Mijn ministers en ik zijn niet bang voor terro risten. Wij geven ons nooit over aan de IRA". Thatcher en haar ministers zullen logeren boven de confe rentiezaal in het Crown Hotel. Het wordt als sinds geruime tijd zwaar bewaakt door de po litie van Scarborough, die se- rWf rtp toevallige ontdpkkiW'g van de explosieven en vuur wapens in Scalby haar waak zaamheid nog heeft ver scherpt. De mogelijkheid dat zich in Scarborough al een eenheid van de IRA gereedhoudt om premier Thatcher op St.-Pa- trick (17 maart; het feest van alle Ieren) koelbloedig om het leven te brengen, wordt door de Britse autoriteiten niet be vestigd maar ook niet tegenge sproken. Thatchers minister van binnenlandse zaken en justitie Douglas Hurd, gaf re centelijk toe dat de IRA be schikt over indrukwekkende voorraden wapens e afkomstig uit Libië. Oplossing mer. Hij zei: „Het feit dat zo veel wapens en explosieven worden gevonden bewijst dat Groot-Brittannie een periode van intense IRA-bedrijgheid voor de boeg heeft." De IRA verbergt haar gevaarlijke spul len kennelijk bij voorkeur op het platteland, onder een laag aarde en bladeren. De laatste tijd werden Wapens, munitie en Semtex-explosieven bloot gelegd op afgelegen plekken in de graafschappen rond Groot-Londen, in Middenen geland en Noordwest-Enge- land. Sedert Thatcher in oktober 1984 aan de dood ontsnapte in Brighton, de Zuidengelse bad plaats waar de Britse conser vatieven toen congresseerden en de IRA een poging deed hpt hele Grand Hotel in de lucht te doen vliegen, overwegen re publikeinse activisten een nieuwe moordaanslag op de bewindsvrouwe die hun „op lossing" van de Noordierse kwestie onwrikbaar in de weg staat. Na de explosie in Brighton werd aan het adres van pre mier Thatcher gezegd in een IRA-communique: „Het was vandaag voor ons een tegen valler. Bedenk echter dat wij maar eens geluk moeten heb ben en dat u in tegendeel het geluk altijd aan uw kant moet hebben." De IRA beschouwt het resul taat van de bomaanslag in Brighton als een gemiste kans om de meest resolute Britse premier aller tijden definitief uit de weg te ruimen. Republi keinse theoretici zijn immers van mening dat een geslaagde moord op Thatcher zulke dra matische gevolgen zou hebben dat de Britten na verloop van tijd Noordierland zouden prijs geven. Of deze voorspelling zou uit komen, valt niet met zeker heid te zeggen. Maar het staat wel vast, dat de woede van de republikeinse activisten op Margaret Thatcher mateloos dreigt te worden. Afgelopen jaar werden op Gibraltar drie jonge leden van de Ira door Britse SAS-soldatea op straat als honden doodgeschoten. Die gebeurtenis vervult de Ierse activisten nog steeds met on blusbare haat voor Thatcher die voor deze „executie" per soonlijk verantwoordelijk was, WASHINGTON Het besluit van president Bush om Richard Cheney te be noemen tot minister van defensie is in het Congres in goede aarde gevallen. Cheney (48) was stafchef vap het Witte Huis van president Ford en is sinds 1978 lid van het Huis van Afgevaardigden. De be noeming van Cheney komt een dag nadat de Senaat de benoeming van Bush eerste kandiaat, John Tower, had verwor pen. Dick Cheney, de tweede keus van president Bush voor de post van minister van defensie van de Verenigde Staten. Waar Tower bekend stond als veelbesproken privéleven die nooit aarzelde op andermans tenen te gaan staan daar ge niet de 48-jarige Cheney, een solide vertegenwoordiger van de Amerikaanse middenklasse, een zekere populariteit onder zijn collega's in het Huis van Afgevaardigden. Zijn loopbaan eiste een hoge prijs, in 1978, 1984 en 1988 had hij een hart infarct en hij 'onderging augus tus vorig jaar een bypass-ope- ratie. Maar volgens zijn arts is hij nu fit genoeg om het Pen tagon te leiden. Belangrijk voor Cheney's kan sen is vooral dat Sam Nunn, de Democratische voorzitter van de Senaatscommissie de strijkrachten die over de bekrachting hoorzittingen zal houden, in een gezamenlijke verklaring met de Republikein John Warner liet weten dat Cheney „bij de Senaat goed bekend is en zeer wordt geres pecteerd." „We hebben bij veel aangelegenheden betreffende de nationale defensie en de in lichtingendiensten met hem samengewerkt," aldus de ver klaring. De fractieleider van de Republikeinen in de Se naat, Robert Dole, toonde zich ingenomen met de nii kandidaat, die volgens hem „intelligent" en „hard" is „Deze keer wordt het een be krachtiging, geen executie.' zei Dole, met een verwijzing naar de verwerping van de be noeming van Tower vorig week donderdag. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 e en 15 00 uur, telefoonnr.071-122248 en u nabezorgd. (ADVERTENTIE) 900 meer kans in de staatsloterij

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6