Asbestvezels in drinkwater niet ongezond A Modern Classic bunhill Special Light Kinderen op straat door bezuinigingen speciaal onderwijs CcidócScHviant 'Fokker stort neer: 23 mensen gedood Lijndienstluchtverkeer in 1988 iets veiliger Vrouwen houden Scholten uit Europees Parlement Afrekening in Volendam •GIN^ BINNENLAND MAANDAG 13 MAART 1989 PAGINA 3 Automobilist ontsnapt •''aan volksgericht IDEN HAAG Een 39-jarige Hage naar heeft zaterdagavond om zes uur met zo'n grote snelheid over de Hoef- kade gereden, dat hij ter hoogte van de Stationsweg een inwoner eversjvan Naaldwijk, die aan het overste- zich ken was, niet meer kon ontwijken. De :zer JNaaldwijker werd de lucht ingeslin- it de jgerd en kwam vijftien meter verder j- Jneer. Het is onbekend, wat voor ver- wondingen hij daarbij opliep. De auto- jmobilist reed na de aanrijding door. 1 bkj|maar wercj even later klemgereden [door een onbekende. De politie was jsnel ter plekke en kon nog net ver- i lhinderen, dat buurtbewoners de be- getrortLmrder te gingen' Het VVD-kamerlid LM. VVD'er De Beer keert na '90 niet terug DEN HAAG Het VVD- Tweede-Kamerlid L.M. (Pol) de Beer heeft aangekondigd dat hij na de verkiezingen van mei 1990 niet terugkeert in de Kamer. Hij vindt het na ruim 20 jaar kamerlidmaatschap „mooi geweest". De Beer (54) zit sinds november 1969 in de Tweede Kamer en is woord voerder op het terrein van volkshuisvesting. Van huis uit is hij bouwkundig ingenieur. Vorige week maakte ook de VVD'er Keja bekend dat hij na de verkiezingen niet terug- FOTO: ANP komt in de groene bankjes. Stroom en gas vallen uit bij dodelijk ongeval DEURNE Bij een verkeers ongeval in Deurne zijn zater dagmorgen twee inwoners (21 en 38 jaar oud) van Helenaveen om het leven gekomen. Door het ongeval werden een ver deelstation voor de elektrici teitsvoorziening en een gasver- deelstation volledig vernield, waardoor enige tientallen wo ningen en boerderijen zonder stroom en gas kwamen te zitten. Bovendien ontsnapte gedurende geruime tijd grote hoeveelheden gas waardoor gevaar bestond voor een explosie. Twee jaar geëist voor diefstal op Schiphol HAARLEM Tegen een 41-jarige man uit Nieuw-Vennep is voor de rechtbank van Haar lem een gevangenisstraf geëist van twee jaar. De man wordt ervan verdacht als werknemer van het vrachtafhandelingsbedrijf Aero Ground Services (AG) op Schiphol grote par tijen goederen te hebben gestolen. De verdach te behoort tot een groep van ruim tien werk nemers van AG, die eind vorig jaar werd gear resteerd. De mannen stalen onder meer CD- spelers, kleding en Franse parfums. De ver dachte bekende de diefstal en verklaarde dat de interne beveiliging bij AG van geen kant deugde. Volgens zijn advocaat zijn de diefstal len vooral te wijten geweest aan de enorme laksheid bij het bedrijf. De uitspraak is 23 maart. 3,2 miljoen reizigers via reisorganisaties HAARLEM De Neder landse reisorganisatoren hebben vorig jaar voor 3,2 miljoen reizigers de vakantie verzorgd. Daarmee was 2,5 miljard gulden gemoeid. Ne derlanders hebben weinig belangstelling voor het aan bod van buitenlandse reisor ganisaties, aldus de vereni ging van reisorganisaties (ANVR). Oorzaak hiervan is het grote aanbod aan reizen en de gunstige prijs die door de Nederlandse reisorganisa ties wordt berekend. Gewonden bij brand op toilet ENSCHEDE Drie scholieren van de mts in Enschede hebben dit weekeinde zware verwondingen opgelopen bij een plotselinge brand in een toilet op de school. De brand ontstond tijdens een schoolfeestje toen één van de drie een sigaret opstak terwijl hij gebruik maak te van het urinoir. Kort daarvoor was de concierge van de school druk doende geweest met aceton de bekladde deuren van het toilet schoon te maken. Toen hij even weg was om doeken te halen, lekte zeven van de acht liter van het brand bare goedje uit de container. Toen hij dit bij terugkeer bemerkte, maakte hij de ruimte wel zo veel mogelijk schoon, maar kennelijk niet genoeg. bèd Gemeenten willen fVo™ asociale inwoners "er'ev laten verhuizen 3° .'DEN HAAG Tientallen ge- meenten hebben te maken niet inwoners die door hun gedrag onaanvaardbare overlast in j. 'hun woonomgeving veroorza- 'ken. De Vereniging van Ne- :n ern^er-landse Gemeenten (VNG) winst sluit niet uit dat in de toe- h twe| komst mensen uit hun huis vacht worden gezet en worden ge- gaan dwongen andere huisvesting i te accepteren. In opdracht van e W1-!jde landelijke stuurgroep pre- eenj^ventie kleine criminaliteit on- komei derzoekt de afdeling Bouw- egenoj kunde van de Technische Uni- at op versiteit Delft de mogelijkhe- erhanden om de achteruitgang van I bepaalde woonwijken te voor komen. De gemeente Bergen op Zoom t ing(heeft als eerste aangekondigd jte onderzoeken of huurders met onaangepast of afwijkend I gedrag die ernstige overlast bezorgen, kunnen worden ge- ctie vi plaatst in woningen op een af- gelegen plaats. Aanleiding voor het onderzoek vormen klachten over ernstige en re jgelmatige verstoring van de In y leefbaarheid in een bepaalde enstja' buurt. Er zijn mensen die door a behihun onmaatschappelijk gedrag een hele buurt tegen zich in ^et harnas weten te jagen een a waardoor buren verhuizen en sche hun woningen vervolgens leeg beter; blijven staan. Het zou gaan om enkele probleemgevallen J waarbij alle hulppogingen van politie of andere hulpverleners ou dit niets hebben uitgehaald. irmde drerr )p enl iedrijf it op i VERVANGING BUIZEN KOST MILJARDEN LEIDEN De onrust over asbestvezels in ons drinkwater is onnodig, zo reageren deskundigen op ,,het nieuws" dat de VPRO-radio bracht over honderdduizend asbestve zels in elke liter drinkwa ter. Van dat bericht schrok half Nederland letterlijk wakker, maar het is al jaren bekend dat die hoeveelheden asbest vezels in ons water zitten. „Asbestvezels eten levert geen maag- of darmkanker op, maar inademen van diezelfde kankerverwekkende vezels is wel schadelijk", zegt dr. B.J.A. Haring, chemicus en beleids medewerker bij het ministerie van VROM. Hij maakt zich veel meer zorgen over de af valverwerking van de asbest- cement buizen die ooit vervan gen zullen moeten worden. „Vervanging van die ongeveer 40.000 kilometer buizen onder de grond zou vele miljarden kosten. Het is niet nodig die buizen ineens te vervangen. We blijven daarom nog lange tijd zitten met de voorzorgs maatregelen bij reparatie van die buizen. Bij het zagen en schaven komen er vezeltjes vrij die de reparateurs kunnen inademen. Wanneer de buis vervangen wordt, zitten we met een afval-probleem". De asbest-cementleidingen heb ben een levensduur van onge veer zestig jaar. De kwaliteit van het water staat onder voortdurende con trole. Er is bijvoorbeeld een maat voor het kalksteenoplos- send vermogen van water. Wanneer dat negatief is, lost het kalksteen op, als het te po sitief is zet het kalksteen af. De waterleidingbedrijven pro beren tussen die kwaliteiten in te zitten, want als het te nega tief is wordt het water te agressief en kan het de water leidingbuizen aantasten, zodal het bijvoorbeeld metalen op lost of asbestvezeltjes vrij maakt. Als het te positief is. verstoppen waterleidingen door te veel kalksteen. Vol gens dr. Haring voldoen de waterleidingbedrijven niet al tijd aan de advieswaarde, maar overschrijdingen zijn niet ver ontrustend. Bij de Energie en Watervoor- leidingwater stroomt i: FOTO: ANP ziening Rijnland (EWR) zijn geen verontruste reacties bin nengekomen. Directeur J. Haijkens was vanmorgen niet in de gelegenheid om in te gaan op de inhoud van het probleem. Sinds de fusie van de nutsbedrijven in de regio maakt de Leidsche Drinkwa termaatschappij (LDM) deel uit van de EWR. O DRYDEN Een Fokker-28 van de Canadese maatschappij Air Ontario is vrijdag met 69 mensen aan boord vlak na vertrek neergestort in een idiehtbebost gebied. Bij de ramp zijn 23 mensen om het leven gekomen. Het toestel, [met bestemming Winnipeg, [stortte kort na te zijn opgeste gen van de luchthaven Dryden tijdens e storm neer in de bosrijke om geving van de stad. De Fokker had kennelijk de boomtoppen geraakt en vloog vervolgens in brand. Het slechte weer en de brand maakten het reddings werk zeer moeilijk. SCHIPHOL Bij ongevallen met burgervliegtuigen tijdens lijndiensten zijn vorig jaar 735 passagiers om het leven geko men. Het aantal ongevallen waarbij passagiers om het le ven kwamen bedroeg 27. In 1987 kwamen 901 passagiers 'bij ongevallen met lijndienst- vluchten om het leven. Het' 14 maart De echtgenoot van prinses Margriet, mr. P. van Vol lenhoven, bezoekt in Straatsburg de Raad van Europa en het Europees Parlement. Het gaat om een werkbezoek. Koningin Beatrix woont in de Grote of St. Jacobskerk de plechtige opening bij van het jubileumjaar van het Wapen der Koninklijke Marechaussee. Deze viert dit jaar het 175-jarig be staan. aantal ongevallen in deze cate gorie van de luchtvaart met dodelijke afloop bedroeg dat jaar 26. Gerelateerd aan de omvang van het wereldwijde lijndienstverkeer kwamen in 1988 per 100 miljoen passa gierskilometers 0.04 passagiers om het leven tegen 0.06 in 1987. In het ongeregelde lucht verkeer hebben zich in 1988 21 ongevallen voorgedaan met dodelijke afloop, 178 passagiers kwamen daarbij om het leven. Dat is meer dan in 1987 toen bij elf ongelukken met dodelij ke afloop 47 passagier het le ven verloren. In deze cijfers zijn geen onge vallen opgenomen die zijn staan als gevolg van aai of sabotage. Voorzover kend hebben zich in 1988 vijf ongevallen met dodelijke af loop voorgedaan die zijn ver oorzaakt door onwettig hande len. Daarbij verloren 269 pas sagiers het leven. In 1987 ging het om vier fatale ongevallen met burgerluchtvliegtuigen als gevolg van aanslagen of sabo tage, waarbij 135 passagiers de dood vonden. DEN HAAG Door de bezui nigingen in het speciaal onder wijs loopt een onbekend aantal kinderen op straat. Het gaat onder andere om leerlingen die uit het basis- of voortgezet onderwijs zijn verwijderd en voor wie geen plaats is in het speciaal onderwijs. Dit melden de inspecteurs voor het onderwijs in hun rap portage over de gevolgen van de bezuinigingen in het spe ciaal onderwijs. De Kamer besloot vorig jaar tot een personeelsstop in het speciaal onderwijs per 1 augus tus, om te voorkomen dat de kosten van dit type onderwijs boven het vastgestelde budget zouden komen. De Kamer zèi toen een grondige bespreking met de bewindslieden van on derwijs te willen over de groeibeperking van het spe ciaal onderwijs; dat gesprek vindt maandag plaats. De inspecteurs beschikken blijkens hun rapportage niet over exacte gegevens van de aantallen kinderen die door de bezuinigingen verstoken blij ven van passend onderwijs; de registratie is niet sluitend. Wel is duidelijk dat het om ver schillende groepen leerlingen gaat. Naast de al genoemde leerlingen zijn er kinderen die uit internaten, klinieken of in stituten ontslagen (moeten) worden en zijn aangewezen op vormen van speciaal onder wijs, maar daar niet worden toegelaten. Behalve deze kinderen die tus sen wal en schip vallen is er een veel grotere categorie die op de wachtlijst voor het spe ciaal onderwijs staat. De mees ten van hen bevinden zich nu in het (gewone) basisonder wijs. De toename van het aan tal kinderen dat eigenlijk naai het speciaal onderwijs zou moeten maar nog niet ge plaatst kon worden, is niel precies na te gaan; vergelij kend cijfermateriaal is nauwe lijks voorhanden. Wel werd duidelijk dat diverse scholen die tot nu toe geen wachtlij sten hadden, die nu wel moes ten aanleggen. Andere scholen leggen juist geen wachtlijst aan omdat ze verwachten de ko mende tijd toch geen grotere aantallen leerlingen te kunnen De inspectie kon wel vaststel len dat in een jaar tijd (januari 1988 tot januari 1989) het aan tal leerlingen in het speciaal onderwijs met 2626 is toegeno men tot ruim 105.000. De lom scholen en de scholen voor moeilijk lerende kinderen (mik) vormen de grootste groep. Piet Dankert is blij dat hij her kozen is tot PvdA-lijsttrekker voor de komende Europese verkiezingen. Hij wordt geflan keerd door partijvoorzitter Marjanne Smit en fractievoor zitter Wim Kok. FOTO: ANP ZUTPHEN Ondanks de fanfare, borrels, schouder klopjes en gunstige voor uitzichten van zijn partij voor de komende Euro verkiezingen, was het za terdag een droevige dag DEKNOLLEN voor Jan Nico Scholten. Wat velen binnen de PvdA al hadden zien aan komen, gebeurde. Als gevolg van een „coup" van de Rooie Vrouwen werd Nico Scholten uit Andel terugver wezen naar een veertiende, onverkiesbare plaats op de kieslijst. De sociaal-democra ten binden de strijd om de ze tels in Straatsburg nu aan met vijf vrouwen op de eerste tien plaatsen. De uit CDA-gelederen afkom stige Jan Nico Scholten is nog maar anderhalf jaar lid van de PvdA. Nadat het in 1983 tot Stef Dijkman, hankelijk kamerlid in het par lement. De PvdA-kieslijst gaf bijgevolg een ware aardver schuiving te zien. Het lijsttrekkerschap van Piet Dankert - tussen 1982 en 1984 voorzitter van het Europese parlement -stond niet ter dis cussie. Deze routinier in de Europese politiek werd zonder stemming herkozen. Dankert zei dat de socialisten in het Europarlement zich vooral op het punt van milieu en sociale rechtvaardigheid goed profileren. Van de Camp: Meer aandacht CDA voor onderwijs nodig VOORBURG Het onder wijsbeleid moet meer en beter aan de orde komen in de totale fractie van het CDA. Dat vindt het CDA-kamerlid W. van de Camp. Hij deed zijn uitspraak naar aanleiding van een „motie van wantrouwen" die de Besturenraad Protes tants Christelijk Onderwijs je gens het onderwijsbeleid van regering en parlement naar buiten heeft gebracht. „Het uitkeringenbeleid komt ook in de breedte van de fractie aan de orde en ik bepleit dat die aandacht er ook voor het on derwijsbeleid komt", aldus Van de Camp. De Besturenraad heeft in een open brief aan de minister president, minister Deetman en de Tweede Kamer duidelijk gemaakt dat voor de schoolbe sturen de maat vol is. De over heid spreekt mooie woorden over het belang van het on derwijs, maar de middelen om dat beleid uit te voeren ont breken steeds meer. Boven dien: in plaats van constructief overleg lijken acties tegen woordig de manier te zijn om resultaten te bereiken, consta teert de Besturenraad enigs zins verbitterd. Directeur G. Visser van de Besturenraad geeft dan ook te kennen voort aan andere middelen niet uit te sluiten wanneer opnieuw blijkt dat normaal overleg geen heeft. HELP EEN TIBETAANS KIND IN INDIA STICHTING HULP AAN TIBETANEN Giro 5327006 te Leidschendam. Tel. 020-473463 Koning: banken aanpakken over kapitaalvlucht DEN HAAG Juristen van het ministerie van fi nanciën zoeken naar mo gelijkheden om de ban ken aan te pakken die Ne derlanders helpen hun geld naar Luxemburg te sluizen. Staatssecretaris Koning zei dit gisteren in het tv-programma „Mag ik even vangen" van de VARA. Enkele grote, Nederlandse banken hebben de laatste tijd vestigingen in Luxemburg ge opend, waar Nederlanders hun spaargeld kunnen belegger, De Nederlander die in Luxem burg rente ontvangt, is wel-be- lastingplichtig, maar omdat Luxemburg met een beroep op het bankgeheim geen gege vens vertrekt kan .de fiscus dat niet controleren. Op deze ma nier wordt de informatieplicht die sinds een jaar in ons land bestaat omzeild. Schande Koning noemde de 'Luxem burgroute' een „verderfelijke zaak. Ik vind dat banken zich daarvoor niet moeten laten le nen". Vorige week sprak mi nister Ruding van financiiën al schande van de zaak. Maar hij zag toen geen mogelijkhe den om iets tegen de barrken te beginnen. Volgens de Lu xemburgse wetgeving zouden de banken strafbaar zijn als zij inlichtingen aan derden ver strekken over de tegoeden van hun cliënten. Volendam Een 19-jarige jongen uit Volendam is zater dagavond in zijn woonplaats neergeschoten uit wraak voor een moord die drie weken ge leden op dezelfde plek plaats had. De jongen, die door vier kogels getroffen werd maar inmiddels niet meer in levens gevaar verkeert, is de broer van één van de daders van die moord. „Wij vermoeden dat het gaat om een afrekening", aldus een woordvoerder van de politie. Inmiddels zijn twee 20-jarige Volendammers aan gehouden die verdacht wor den van de aanslag op de 19- jarige jongen. (ADVERTENTIE) KAN LONGKANKER Df HAR1HACHIEN VIRDORZAXIN KON BI!

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3