Goddijn bepleit herstel dialoog met bisschoppen CeidóeÖou/iatili: kerk wereld brieven lezers >weer GEESTELIIK LEVEN/OPINIE CeidóeSouuml MAANDAG 13 MAART 1989 PAGINjj gjj, IKV wil met moslims discussiëren over fundamentalisme UTRECHT Nu de angst voor het communisme in West-Eu ropa afneemt, vreest het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) dat het islamitisch fundamentalisme in toenemende mate zal worden gebruikt om het bezit van kernwapens te rechtvaardi gen. Daarover wil het vredesberaad met de islamitische organi saties in Nederland discussiëren. Dat deelde IKV-secretaris Mient-Jan Faber zaterdag mee tij dens de vergadering van de campagneraad van zijn organisatie in Utrecht. Het IKV ziet het overleg met de islamitische orga nisaties ook als een verplichting tegenover de schrijver Salman Rushdie, die actief is in de Engelse vredesbeweging END waar mee het IKV nauw samenwerkt. Kerk van Ede in hoger beroep tegen vonnis EDE De kerkeraad van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Ede gaat in hoger beroep gaat tegen het vonnis van de Arnhemse rechtbank. De rechter vonniste dat op 24 februari dat de christelijk gereformeerde kerk van Ede in het eigen kerkblad een rectificatie moet opnemen waarin wordt vermeld dat ds. J. van Amstel ten onrechte heeft gesuggereerd dat dooplid Rob van Riessen niet alleen met de kerk, maar ook met God heeft gebroken. De kerkeraad is in hoger beroep ge gaan „omdat wij ons door de uitspraak van de rechter in gewe tensnood voelen gebracht. Rectificatie zou instemming beteke nen met het vonnis. Wij voelen ons in onze vrijheid om in de kerkdienst te zeggen wat we volgens het Woord van God moeten zeggen, beperkt". „Heilige tijd" moet in liturgie doorwerken DEN HAAG De heiliging van bepaalde tijdstippen brengt een structuur aan in het kerkelijk jaar en moet daarom doorwerken in de li turgie. Rondom deze stelling hield dr. P.J. Tomson zaterdag een lezing in de Maranathakerk in Den Haag op de jaarlijkse studiemorgen van de her vormd-gereformeerde classi cal commissie voor Kerk en Israël. Het heiligen van dagen en be paalde tijdstippen vindt vol gens Tomson zijn oorsprong in het Oude Testament en daarmee in de Joodse traditie. Het tweede hoofdstuk van het boek Génesis begint met de passage over de zevende dag waarop God rustte. Tomson: „De instelling van de sabbat het vierde gebod grijpt direct terug op dit hoofdstuk uit Genesis. De sabbat is een heilige dag, een dag van ont moeting tussen de gelovigen en God Ook het Paasfeest (Pascha of Pesach) is ons overgeleverd uit de Joodse traditie. Volgens Tomson is het een feest dat bij uitstek een oriëntatiepunt vormt in het kerkelijk jaar. „De Joden gedenken de ver lossing uit het slavenhuis, de uittocht, en ook de verlossing die nog komen moet. Christe nen vieren op Pasen vooral het Nieuwe Verbond en de opstanding. Maar je moet die twee tradities met elkaar in verband brengen. Als je je re aliseert dat je op het Paasfeest deel hebt aan de voortgang van de verlossing, van Egypte naar het einde der tijden, zie je een verband, een structuur die je niet mag loslaten. Deze structuur moet de grondslag vormen voor het zinsverband der liturgie. Dat wil zeggen dat het Paasfeest in de litur gie moet worden voorbereid. Anders bestaat het kerkelijk jaar uit een opeenvolging van losse fragmenten". MGR. BAR: Caffarra schaadt kerk ROTTERDAM Mgr. R. Bar van Rotterdam distantieert zich van de uitlating van de Italiaanse prelaat, mgr. Carlo Caffarra die vorig jaar op een bijeenkomst in het Vaticaan over de encycliek Humanae Vitae gesteld had dat gebruik van voorbehoedmiddelen ge lijk staat aan moord. De Dio cesane Pastorale Raad van het bisdom had de bisschop vorige week gevraagd de uitspraak van Caffarra te veroordelen. In een verklaring wijst mgr. Bar er op dat Caffarra zich heeft gebaseerd op het kerke lijk recht van voor 1917 en dat hij zelf na afloop van de bijeenkomst in het Vaticaan zijn uitspraak ook heeft her roepen. Volgens de Rotter damse bisschop schaden der gelijke uitlatingen in hoge mate het aanzien van de kerk en de geloofwaardigheid van kerkelijke ambtsdragers en dienen zij daarom voorkomen te worden. De Italiaanse moraaltheoloog had gezegd dat „wie voorbe hoedmiddelen gebruikt niet wil dat er nieuw leven ont staat omdat hij dat leven als iets kwaads beschouwt". „NIEUWE EMANCIPATIE KATHOLIEKEN IS NODIG" AMSTERDAM - Walter Goddijn, oud-hoogleraar in de godsdienstsociologie in Tilburg, vindt dat de dialoog tussen bisschop pen en RK gelovigen in Nederland zo snel moge lijk weer hersteld moet worden. Volgens Goddijn is het tijd voor een nieu we emancipatie, nu de oude die opneming in het Nederlandse maatschap pelijk bestel beoogde, voltooid is. Emancipatie is een permanente opdracht voor christenen, bisschop pen én gelovigen. Goddijn zei een en ander op een studiedag van het Thijm- genootschap in Amsterdam, het genootschap van RK in tellectuelen dat sprak over katholieken tussen assimilatie en isolatie in de huidige sa menleving naar aanleiding van de dood van de literator en emancipator Johan Alber- dingk Thijm honderd jaar ge leden. Goddijn benadrukte twee ele menten die essentieel zijn in een nieuwe emancipatie: het noodzakelijk gezag van de bisschoppen én de mondig heid van moderne gelovigen. Goddijn zei weinig waarde ring te hebben voor zoge naamde kritische katholieken die niet met de bisschoppen in dialoog willen gaan. Nieuwe emancipatie wordt pas werke lijk mogelijk wanneer de dia loog tot stand komt „tussen de kerkelijke overheid en die de len van het kerkelijk voet volk die het elan hebben be- Walter Goddijn waard". Gezag maar óók ei gen verantwoordelijkheid zijn nodig, aldus Goddijn, die daarbij de secretaris van de Acht Mei beweging, Piet Ne- len, citeerde. Wil de nieuwe emancipatie volgens Goddijn slagen dan dient onverkort een resolutie als die op het Pastoraal Conci lie in Noordwijkerhout werd aangenomen alsnog te worden uitgevoerd. Gekozen moet worden „voor grote openheid en dialoog met allen met het oog op de toekomst van de kerkgemeenschap en van haar individuele leden". Goddijn besloot zijn toespraak met een aantal aanbevelin gen. Voor bisschoppen geldt dat zij vanuit hun functie „God primair bij de mensen dienen te brengen als levende /erkelijkheid, dat zij met wijs beleid 'communio' stichten daarin zelf als college voor gaan. Zij mogen en moeten de waarheid dienen voorzover kerkelijken. die ons gegeven is; en gelovi gen, vooral intellectuelen, zouden moeten aanvaarden dat besturen niet betekent water bij de wijn doen. Ver der bepleitte hij onder meer dat de bisschoppen meer ge bruik maken van de voorhan den deskundigheid in de ker kelijke kaders. Kennis De Nijmeegse socioloog, prof. O. Schreuder, wees er in zijn bijdrage op dat van alle gelo vigen die zich tot een kerk bekennen, de katholieken het laagst scoren inzake kennis van hun godsdienst. Vijfen dertig procent van de katho lieken behoort tot de „ongelo vigen", bij de hervormden, gereformeerden en de leden van de kleine gereformeerde kerkgenootschappen is dat respectievelijk 21, 12 en 1 pro cent. Slechts 25 procent van de katholieken behoort tot de zeer gelovigen. Bij de her vormden, gereformeerden en leden van de kleine gerefor meerde kerkgenootschappen is dat respectievelijk 33, 41 en 62 procent. Schreuder meende dat er in sociologische zin nog wel van een identiteit van katholieken in de samenleving sprake is. Katholieken nemen volgens hem een typische middenposi tie in. Als het om familiale waarden gaat, (nadruk op prestaties, morele instelling) scoren zij betrekkelijk hoog. Hierin komen zij overeen met de gereformeerden die daarin het hoogst scoren. Van de an dere kant hebben katholieken een hang naar het gezellige leven, naar genietingen. Dit juist typerend voor buiten- rkelijken. PAUL VAN VELTHOVEN Stille Omgang Vele duizenden mensen hebben in de nacht van zaterdag op zon dag in het cen trum van Amster dam deelgeno men aan de jaar lijkse Stille Om gang. Op de voorgrond mar keert een lamp de plaats waar in 1345 het mirakel van Amsterdam plaats vond. Boesak verwacht weinig van schuldbekentenis blanke kerk VEREENIGING, Transvaal „De blanke kerk trekt geen enkele praktische conse quentie". Dat is de kritiek die dr. Alan Boesak heeft op de blanke Nederduitse Gerefor meerde Kerk in Zuidafrika die vorige week „een theore tische veroordeling gegeven van wat zij onder apartheid Boesak, synodevoorzitter van de NG-Sendingkerk, heeft ernstige twijfels bij de vraag of de blanke zusterkerk bij de ontmanteling van apartheid ook aan praktische stappen durft te denken. Of dat zij zich bijvoorbeeld wil uitspre ken tegen de groepsgebieden- wet en durft te protesteren te gen het feit dat vele Zuidafri kanen zonder proces worden gevangen gehouden. Boesak zei dat de bijeen komst, die door de Gerefor meerde Oecumenische Raad (GOR) was georganiseerd, wel duidelijk heeft gemaakt dat de eenheid onder de zwarte kerken is gegroeid. Een ander pluspunt is, aldus Boesak, dat de vertegenwoor digers van de blanke NG- Kerk, zij het na veel touw trekken, uiteindelijk toch hebben erkend medeschuldig te zijn aan het apartheidsbe wind en daarvoor vergeving hebben gevraagd. Wat de con sultatie echt heeft opgeleverd, zal pas duidelijk worden als deze week het synodebestuur van de blanke NG-Kerk de resoluties uit Vereeniging zal bespreken. Als de dertig leden tellende synodale commissie het stand punt van de gedelegeerden naar Vereeniging niet voor haar rekening kan nemen, komen deze afgevaardigden in een hachelijke situatie. NGK-Synodevoorzitter dr. Johan Heyns zei niets terug te zullen nemen van de afwij zing van apartheid die hij in de vergadering had laten ho- Heyns liet zich positief uit over het beraad. „Het was een conferentie van verzoening", zei hij. „De kerken hebben meer begrip voor elkaar ge kregen'. Afgevaardigden van de zwarte kerken oordeelden daar anders over. „Het is waar dat we uit verschillende werelden komen, maar deze werelden kunnen een wereld van hoop zijn", zei Heyns. Hij noemde de verschillende vi sies op apartheid de kern van de verschillen tussen de blan ke kerk en de zwarte zuster kerken. De jongeren herinneren zich, de ouderen vergeten alles. Amerikanen bijten van zich af (Van onze speciale verslaggever Jan Bouwmans) ROME De 35 Amerikaanse (aarts)bisschoppen kunnen piet ontevreden zijn over het verloop van hun besprekin gen met paus Johannes Pau- lus II en de voltallige toplei ding van het Vaticaan afgelo pen week over de problemen in de Amerikaanse RK kerk. Ze bleken soms aardig van zich af te bijten, zoals inzake het hoge aantal kerkelijk goedgekeurde echtscheidin gen in de VS. Er worden vol gens de Amerikaanse bis schoppen veel huwelijken ontbonden, maar nog groter is het aantal echtscheidingsaan- vragen dat niet eens in be handeling wordt genomen. Halverwege de besprekingen hebben de Amerikanen zelfs een niet onbelangrijke slag binnengehaald bij kardinaal Joseph Ratzinger, hoofd van de Congregatie voor de Ge loofsleer. Ratzinger heeft zijn Ameri kaanse ambtsbroeders toege geven dat hij de werkelijke merites van het in Amerika diep gewortelde procesdenken en „compromissen sluiten", dat ook de handelwijze van de Amerikaanse kerkleiders kenmerkt, niet goed heeft be grepen. Deze Amerikaanse manier om bijvoorbeeld pro blemen aan te pakken is steeds een van de grootste wrijfpunten geweest met Rome, dat de Amerikaanse bisschoppen daarom zwakte en slapheid verweet. Problemen oplossen is voor Amerikanen wezenlijk een proces dat zijn tijd moet krij gen. Sterker nog, het is een permanent proces. Onderdeel van dat proces is wat Ameri kanen 'compromising' noe men: je sluit voorlopig even een compromis zodat het pro ces naar een eindoplossing toe voort kan gaan. 'Compromi sing' houdt echter volstrekt niet in dat de Amerikaanse bisschoppen op geloofsgebied water bij de wijn zouden doen, zoals in het Vaticaan alsmaar begrepen werd. In Vaticaanse ogen verzaken de Amerikaanse bisschoppen op zulke momenten hun plicht om de volle waarheid te ver kondigen. Veel conflictstof in deze heeft de seksuele moraal gegeven zoals die is neergelegd in de encycliek Humanae Vitae van paus Paulus VI. Dat deze leer wereldwijd op belemmerin gen stuit, ligt volgens de Amerikanen niet in de laatste plaats aan het falen (van de kerkleiding) om de kerk op veranderingen of juist herbe vestiging van een kerkelijke leer voor te bereiden, zoals ook het geval was met de ver nieuwingen die het Tweede Vaticaanse Concilie voort bracht. „Zet ter wille van de lieve vrede in uw bisdommen nooit de waarheid op het spel. Dat dit een bisschop niet populair maakt, is het kruis dat tot zijn ambt behoort. Het is dit mar telaarschap dat de ware norm is voor pluralisme", zo heeft kardinaal Ratzinger in de dis cussie de Amerikaanse bis schoppen bezworen. Voor het Amerikaanse procesdenken houdt Ratzingers aanwijzing echter niet in dat bijvoorbeeld de discussie over de vrouw in het ambt moet of zelfs maar mag worden afgekapt. De dis cussie niet kappen schept naar Vaticaanse gevoelen al leen maar valse hoop en ver warring, waar de bisschoppen dan verantwoordelijk voor zijn. Nee, blijken de Amerika nen duidelijk te hebben kun nen maken, zo werkt dat bij ons niet. 'fi duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- Politiek asiel In de rubriek Kerk en Wereld werd melding gemaakt van een protest van de rooms-ka- tholieke bisschoppen in Texas tegen een nieuwe toelatings procedure van de Amerikaan se immigratiedienst (INS) voor politiek-asielzoekers. Van deze nieuwe procedure wordt geen juist beeld gegeven. Voorheen werden aan mensen die poli tiek asiel zochten werkver gunningen en reisbiljetten ge geven naar ongeacht welke plaats in dq Verenigde Staten. Binnen veertien dagen waren zij dan wettelijk verplicht een verzoek tot politiek asiel in te dienen. Tachtig procent van hen zag daar van af en gaf er de voorkeur aan illegaal in de VS te verblijven. Met de nieuwe procedure werd de automatische uitgifte van reisbiljetten en werkver gunningen gestopt. In plaats daarvan worden asielzoekers nu aan de grens ondervraagd en beslissen ambtenaren van de immigratiedienst of een verzoek tot toelating wordt ge honoreerd. Degenen van wie het verzoek wordt afgewezen kunnen terugkeren naar hun land of daartegen in beroep gaan. Als ze dat laatste doen, moeten ze in afwachting van de afhandeling van hun beroep, verblijven in de deten tiecentra aan de grens. Ze zijn vrij om op elk moment en op kosten van de Amerikaanse regering naar hun land terug te keren. De detentiecentra hebben medische voorzienin gen en zijn uitgerust met films, tv, bibliotheken en andere ge makken om het verblijf aldaar zo aangenaam mogelijk te ma ken. De Immigratiedienst verwerpt ten stelligste beweringen dat de detentiecentra concentra tiekampen dreigen te worden. in deze centra zijn vrij om naar hun land terug te gaan en verblijven daar op vrijwillige basis: dat was niet het geval met de concentratie kampen uit de Tweede We reldoorlog, waarin mensen te gen hun wil werden vastge houden. Het gaat hier om een belangrijk onderscheid. De Verenigde Staten zijn meer dan enig ander land een toe vluchtsoord voor vluchtelin gen. De nieuwe procedures voor het aanvragen van poli tiek asiel in de Verenigde Sta ten zijn in overeenstemming met de gebruiken die de mees te moderne democratische lan den er op nahouden. Zij zor gen ervoor dat de ruimhartige asielpolitiek van de Verenigde Staten ongeschonden kan wor den voortgezet. John Rouse, Zaakgelastigde a.i., Ambassade VS, DEN HAAG. Van Aardenne, Waarschijnlijk om een beeld te geven van wat er gebeurt wanneer 'n door de mand ge vallen minister ondanks alles niet opstapt en bestraft wordt, stond een interview met de heer Van Aardenne in de krant. Een dergelijke ex-be windsman blijkt allerlei leuke dingen te moeten verrichten om de geest lenig te houden. Tegelijk echter blijkt dat lenig in meer dan een opzicht een rekbaar begrip is. Wat bijvoor beeld te denken van het ad vies van zo iemand aan de re gering, om alle vijftien miljoen inwoners maandelijks een half minimuminkomen te ver strekken, om zodoende niet meer na te hoeven gaan wie er een heel ontberen? Is dit niet als een verzekeringsmaat schappij die alle verzekerden jaarlijks een bepaald schadebe drag uitkeert om zodoende geen schademeldingen meer te hoeven verifiëren? Verder blijkt een nadeel van het sto ken van elektriciteitscentrales met kolen een verhoging van het broeikaseffect te zijn. Een gevolg hiervan schijnt weer te zijn dat er daardoor meer zure regen valt, hetgeen zware overstromingen met zich mee kan brengen. Neen, dan kern energie; de dreiging die hier van uitgaat heeft juist een ij- zingswekkend effect. Mr. Nic. Pleumekers, DEN HAAG. Grievend Citaat uit een artikel onder de opschriften: „Verwrongen beeld islam door zaak-Rushdie versterkt. Khomeini voor ra cisten geschenk uit de hemel"; „Het geval-Rushdie staat ove rigens niet op zichzelf. De overeenkomsten met de op schudding rond de Maria-film van Godard en The Last Temptation Of Christ van Scorcese zijn volgens dr. Stroecke, docent pastorale psy chologie aan de Katholieke Theologische Universiteit Utrecht, overduidelijk". Gaar ne had ik toch ook een opmer king gezien omtrent het ver schil: de opschudding rondom de films uitte zich in waardige protesten en een rechtsgeding waarin een beroep op de rech ter werd gedaan. Met name is niet vernomen dat er gedreigd werd met moord, brandstich ting of enige andere vorm van geweld. De vergelijking is niet alleen ongegrond, doch ook grievend. Mr. L. van Heijningen, DEN HAAG. GRATIS aKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPUTE AGENDA Gemengde gevoelens DEN naar met z kade ken v Naalc gerd neer. wond mobi) Bij het bereikte principe-akkoord tussen werkgevers werknemers in de grafische bedrijfstak dringen zich mengde gevoelens op. Opluchting allereerst nu de lezer v zijn lijfblad ontvangt. Het zetsel stroomt opnieuw uit de chines en de persen draaien weer zodat de redactie, die ge rende de stakingsdagen heeft doorgewerkt, het resultaat het karwei niet langer in de beeldscherm-fase ziet blij steken. jdoor snel TELEURSTELLING anderzijds, omdat het principej^1^ koord pas is bereikt nadat door acties en stakingen getrofl bedrijven voor miljoenen schade hebben geleden. Een finj ciële aderlating, die vooral bij kleine en middelgrote bed vrC] ven hard aankomt. Hier en daar zullen noodzakelijke inv teringen moeten worden uitgesteld. Gevreesd moet worj**®*-' dat een paar bedrijven die tegenslag niet zullen overleVjg^ Teleurstelling vooral ook, omdat het principe-akkoord IDEN zo opzienbarend is dat het niet ook met normale onderNmeen delingen bereikt had kunnen worden. inwoi NAAST de kwalijke gevolgen van de staking die ijj"" voor de grafici in sommige bedrijven uiteindelijk een ern^eria ge tegenslag zullen vormen is in beide kampen winst sluit haald en verlies geleden. De werkgevers hebben een tweikoms rige in plaats van een eenjarige cao-regeling in de wacht word sleept, waarbij de grafische bond regelrecht in moest gaan gen de instructie van de vakcentrale die termijn af te wijjde ja Alle cao-onderhandelaars werden juist geacht een eenj^ventj contract af te sluiten, zodat de werknemers in het komeiderzc jaar één gesloten front zouden kunnen vormen tegeno kund werkgevers, Kamer en kabinet. Verwacht werd dat op verst manier in het licht van de verkiezingen het onderhan^" lingsresultaat groter zou kunnen zijn. komè De g De grafische bond, die zich altijd krachtig heeft ing<kee** voor arbeidstijdverkorting, is er niet in geslaagd enig rejmet°j taat te bereiken op de weg naar de 32-urige werkweek. Igedr; betekent een niet geringe tegenslag voor de FN V-top,bezoi kort geleden voor volgend jaar juist een nieuwe actie vj plaat uitbreiding van de atv in het vooruitzicht heeft gesteld, geleg -p. klac! DE grafische bonden hebben wel een opzienbarende igelm breiding van de regelingen voor vut en wao bereikt. In v leefb ke andere bedrijfstak is het mogelijk na veertig dienstja ^uur met 58 jaar vervroegd uit te treden, met zes jaar lang behi e van 90 procent van het salaris? En waar krijgen arbeidson ^et schikten van 50 jaar of ouder tot hun pensionering een a waar vulling tot 90 procent van het netto-loon? De grafische hun die tot de allerbeste in ons land behoort, is nog wat beter blijv» worden. TN polit DE wrange nasmaak blijft. Ook zonder stakingen zou dit niets sultaat bereikt kunnen zijn. De tweejarige cao vormde sleutel tot de oplossing van het conflict. Toen die drerrj was genomen konden dé werkgevers op hun beurt op enll punten concessies doen. Hoewel: in menig grafisch bedrijf 1 men zich bezorgd de vraag stellen, hoe dit resultaat op i duur betaald moet worden. (ADVERTENTIE) HELP EEN TIBETAANS KIND IN INDIA STICHTING HULP AAN TIBETANEN Giro 5327006 te Leidschendam. Tel. 02IV4734& Toenemende bewolking DE BILT (KNMI) Komen- de nacht en morgen trekt een rug van hogedruk afkomstig van de Golf van Biscaje ten zuiden van ons land naar mid- den-Duitsland. Dit brengt van nacht opklaringen met zich mee, maar de vrij krachtige westelijke wind zorgt ervoor dat de temperatuur niet al te veel daalt en op ongeveer 3 graden uitkomt. In de loop van de dag nadert de bewol king van een oceaanstoring en neemt de bewolking toe. Deze storing bereikt ons niet voor woensdagmorgen, maar de re gen die daar bijhoort is mor genavond al boven ons land. De middagtemperatuur komt op ongeveer 8 graden. De wind die vannacht nog weste lijk is, draait naar het zuidwes ten en is vrij krachtig, langs de kust af en toe krachtig tot hard. op veel plaatsen tijdelijk regen. Mid- /eel plaatsen tijdelijk regen. Woens dag in het westen opkomende opkla ringen. Middagtemperatuur van 8 tot Denemarken. noord-Duitsland. Bene van 1 graden in Denemarken tot 10 graden meer naar het zuiden. Noord- en west-Frankrijk, midden- Duitsland: vrij zonnig. In midden- Duitsland morgen veel bewolking maar overwegend droog. Middagtem peratuur van 8 tot 12 graden. Zuid-Duitsland. Alpengebied benoor den de hoofdketen van de Alpen: morgen veel bewolking en plaatselijk regen of motregen. Woensdag over gang naar zonnig weer. Middagtem peratuur in het laagland en in de da len 5-10 graden. 0-gradengrens in de middag op 1500 m. Alpengebied bezuiden de hoofdketen Kopenhagen regen n de dalen 12-15 graden. Zuid-Frankriik. Spanje. Portugal: zonnig. Bij de Pyreneeën eerst nog bewolking. In de Rhónedelta stevige il. op woendag afnemend. Mid dagtemperatuur van 13 a 17 graden in noord-Spanje tot 18 a 22 graden in het zuiden van Spanje en Portugal. Italië. Joegoslavische kust. Grieken land: vrij zonnig, met name landin waarts in bergstreken vooral 's mid dags bewolking met een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur van 12 a 14 graden in het noorden tot 16 19 graden in zuidwest-Griekenland en zuid-Italië

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2