50 jaar ervaring. En dat voel je. do Bewusteloos en keurig afmaken De jarige trakteert de jarige. PHILIPS £«idóc(2<ywuvnt Kunstzwemsters Van Paassen beleefden benauwde momenten onder water Liever'n PhilishaveJipl SPORT MAANDAG 13 MAART 1989 PAGI1 POF POELDIJK „De ten dens is dat de meisjes steeds langer onder water blijven. Vroeger was het zo dat je snel je figuren afraffelde en naar boven kwam als je in ademnood raakte. Nu maken ze kos te wat kost de oefening af. Gemiddeld zakt er bij grote wedstrijden één zwemster naar de bo dem". Anita en Brigitte van Paassen, beiden ex- leden van de nationale kunstzwemploeg, kunnen zo beeldend beschrijven hoe zij zelf ook ooit onder water bewusteloos raak ten dat de luisteraar het er zelf benauwd van krijgt. ..Het gekke is ook", zegt Bri gitte (21), „dat je keurig je oe fening afmaakt als je bewus teloos raakt. De keer dat het mij overkwam heb ik het hoogste cijfer ooit gehaald. Daarom is het ook moeilijk te zien of iemand het bewustzijn verliest. Ja, je zakt naar bene den en de bewegingen krijgen iets raars, maar dat valt niet altijd op. Men heeft ontdekt dat het helpt als er iemand vanaf de kant je naam schreeuwt. Dat dringt blijk baar tot het onderbewustzijn door. Tegenwoordig staat aan de rand van het bad een club- genootje van degene die in het water ligt, die kijkt nauw lettend naar de laatste fase van de oefening". Brigitte en haar één jaar ou dere zusje Anita hebben vorig jaar de wedstrijdsport vaarwel gezegd en zijn nu bij de Haag se vereniging DSZ als train- sters werkzaam. Anita boekte van de twee de grootste inter nationale successen. Eén keer kwam ook zij niet meer boven water Ze werd blauw op de kant getrokken, vervoerd naar het dichtst bijzijnde zie kenhuis, waar men haar op de valreep kon reanimeren. Bri gitte zag het gebeuren en heeft er nog wel eens slapelo ze nachten van. Diep adem Anita: „Ik begreep nooit hoe het iemand kon overkomen, bewusteloos raken. Ik zei al tijd: je lichaam geeft een sein tje als het niet langer zonder lucht kan. Zo gauw ik dat voel. ga ik naar boven. Maar dat is dus niet zo. dat seintje krijg je niet". Onder licht pro test van haar vader („Die ver halen zijn niet goed voor de sport"), kijkt Anita terug naar haar benauwdste avontuur. De lezer wordt bij deze vrien delijk doch beslist aangeraden even diep adem te halen. „Ik was een week op vakantie geweest", vertelt Anita. „Wel gezwommen, maar niet zo in tensief als normaal. Tijdens de eerste training na terugkomst moest ik de maximale test doen. Eerst twee keer 75 me ter ..balletbenen": 75 meter het linkerbeen in de lucht en 75 meter het rechterbeen. Toen 400 meter borstcrawl, 200 meter wisselslag. Vervol gens een paar minuten met twee armen in de lucht „egg- beaten". dat is wat jullie wa tertrappelen noemen, maar dan op de manier van kunst- zwemmen; je maakt een soort klutsende beweging met de benen. Daarna moest ik 75 meter onder water zwemmen; dat waren drie banen. Ik weet nog dat ik het tweede keer punt maakte en toen werd het zwart". De trainster was op dat moment bezig met een groepje zwemmers aan de an dere kant van het bad. Toe vallig stond een belangstellen de Italiaanse coach naar Anita te kijken. Als hij geen alarm had geslagen had niemand iets gemerkt. Zonder hart Het is één van de weinige slechte herinneringen die de zusjes Van Paassen hebben overgehouden aan ruim vijf jaar top-zwemmen. Een ande re minder prettige ervaring hadden ze in 1984, toen de Amerikaanse Mary McHuege de scepter zwaaide over de Nederlandse ploeg. „Dat was er eentje zonder hart", zegt Brigitte. „Tijdens de eerste training zei ze: ik wil dat jul lie over een paar weken de 100 meter zwemmen binnen de minuut. Ze had constant conflicten met alle meisjes. De beste kunstzwemster van Ne derland, Mariëlle van der Heijden, is door haar ook ge stopt. Toen we trainden in Overbosch hebben we ons een keer voor haar in de bosjes verstopt. De badmeester hielp ons; die kwam dan zeggen wanneer Mary weer weg was. Heb ik trouwens ooit verteld", vraagt ze aan Anita, „dat ze toen in Zeist van de duik- plank is gestort? Edwin Jon- gejans lag helemaal in een deuk". Anita vindt alsnog dat dat McHuege toekwam. Majorettes Anita en Brigitte van Paassen begonnen met kunst zwem men bij de Monsterse vereni ging Hippocampus. Een vriendinnetje, dat net als de meisjes Van Paassen lid was van het plaatstelijke majoret tekorps, vertelde over kunst- zwemmen en dat leek de ge zusters wel wat. Anita, die aanleg bleek te hebben voor zwemmen en natuurlijk dank zij de majorette over een pri ma maatgevoel beschikte, was binnen een paar maanden de beste van de vereniging. An derhalf jaar later maakte ze de overstap naar het grotere DSZ, waar de perspectieven beter waren. Drie maanden later zwom ze haar eerste in terland in Parijs, ze zou daar na nog vele buitenlandse trips maken. „Ik heb vreselijk genoten van al die reizen, hoewel ik in 1985 wel in de puree heb ge zeten". herinnert Anita zich. „Eerst zwommen we met de ploeg in Sofia, een maand la ter zaten we in Indianapolis. In Sofia kregen we alles wat ons hartje begeerde, heel veel eten. En als we dan wat lieten staan was het: hoe durf je, buiten staan de mensen in de rij voor eten. We hebben daar zo veel armoede gezien. En daarna, in Indianapolis, zaten we in een vier-sterrenhotel met allemaal tropische tuinen er omheen. Van die tegenstel ling heb ik wel een geestelijke klap gehad, toen ik thuis kwam had ik moeite alles op een rijtje te zetten". Haar zus je had met de buitenlandse avonturen trouwens altijd pech. Als zij meedeed aan een EK, dan werd dat in België gehouden. En zat ze het jaar daarna niet meer in de junio- renploeg, dan gingen haar op volgsters naar Noorwegen. Kikkerbadje Moeder Els had, toen haar dochters nog zwommen bij Hippocampus, al gauw genoeg van het „boven zitten en kij ken". Ze bood haar diensten aan bij de trainer, die haar in zette bij de jongste jeugd in het kikkerbadje. Toen de kin deren naar DSZ verhuisden ging ze mee en in Den Haag volgde ze een cursus jureren. „Moest ik mijn eigen dochters beoordelen, dat gaf wel eens spanningen", zegt ze. „Maar van de vijf cijfers die worden uitgebracht, worden de hoog ste en de laagste niet geteld, dus wat dat betreft wint de eerlijkheid. Maar ik zeg wel eens: je kunt maar beter voor de klok zwemmen" Zoals veel vaders van een sportgezin, beperkte vader Willem zich aanvankelijk tot het halen en brengen van de kinderen. De internationale toernooien maakte hij ook bij na allemaal mee. Sinds een paar jaar is vader Willem, die een timmerbedrijf heeft, sponsor van DSZ. „En nu hangt er in zwembad De Boetzelaar een reclamebord naast de klok", zegt Anita trots. Vader Willem bleek ook een kei in het maken van de kroontjes, die de kunstzwem sters over het met gelatine strak gekamde kapsel dragen. Naast die strenge coiffure is de neusklem het handelsmerk van de kunstzwemsters. Hoe wel de laatste tijd steeds va ker neusdoppen worden ge signaleerd. En dat is niet he lemaal tot tevredenheid van de DSZ-trainsters Van Paas sen. „Ten eerste zijn ze vrese lijk duur", zegt Brigitte. ..Honderdvijftig gulden. Nee, dat is per neus, hoor, niet pet gat. En verder schieten ze zó naar binnen, want je haalt heel diep adem als. je boven komt. Laatst nog was er een meisje, dat zo'n dop had inge slikt. Maar niet aan denken wat er was gebeurd als de dop in haar luchtpijp terecht was gekomen. Ik geloof niet dat dat iets blijvend is, die dop pen. Bovendien staat het niet mooi; klemmen versmallen je neus, terwijl je van doppen een hele brede neus krijgt „Haha", lacht vader Willem, en trekt zijn neusvleugels uit elkaar, „Dan vragen ze later: wat heb jij voor sport ge daan?" CORIEN BOTMAN Kunstzwemgezin Van Paassen. Van links naar rechts: Anita, moeder Els, vader Willem en Brigitte. „Eerst drie banen balletbenen, dan een paar minuten eggbeaten". n Visi de 2( 1.3. Gi. :e afsta in op 2 genot rt va P H I L I S H A Precies vijftig jaar geleden werd een v feibad ti gemakkelijk en lekker glad scheren uit-fe ^eet, 1 14! 1 gevonden: de Philishavc. Het bctckendcjfiijdsca Ir ware een doorbraak in het comfort voor jggelegt leien O] mannen. Lisetie ker op Geen crèmes. Geen spuitbussen, En toch lekker fris verzorgd de dag tegemoet. Er is in die vijftig jaar - vaak ongemerkt - heel wat veranderd. De Philishavc lijkt wel 'n schccrcomputei geworden. Kijk maar eens naar die befaamde dubbele schcertcehniek enj negen seheerstanden. elk afgestemd o| een specifiek huidtype. Bovendien is hel een snoerloos apparaat geworden. (jdej, Nadat u de accu een uurtje hebt opge-j weer I) pur aden, kunt u zich wekenlang overal |g scl eg scheren: op reis. op vakantie en gewoonprtijn tt restf thuis in de badkamer. De energiemete Bent u jarig tussen 9 maart en 19 juni? Kn hebt u op uw verjaardag een Philishavc gekregen? Ken Rechargeable I IS950. IIS900 of IIS850? Dan geeft de jarige Philishavc u graag een cadeautje extra: een luxe Philishavc- rcisctui. Ken prachtige toilettas met alle ruimte v<x>r uw Philishavc en andere toilet artikelen. I loc u het Philishavc- uw bezit krijgt? Maak een fotokopie van uw paspoort of rijbewijs en een kopie van het volledig ingevulde garantiebewijs. Knip vtxirtsde streepjescode uit van de verpakking van uw Philishavc. Stuur deze gegevens naar Philips Nederland. Postbus 90050. 5600 PU Kindhoven. VB-IO. afdeling Philishavc Dan sturen wij u uw cadeau loc. Binnen 50 dagen. Bovendien nodigt de jarige u uit voor'n gouden prijsvraag. (leen jarige zonder felicitaties. Daarom trakteert de jarige Philishavc op een felieitatie- prijsvraag. Met als hoofdprijs een gold-plated- Philishavc. Dok de andere prijzen mogen er zijn: 250 goud- op-zilveren dasspelden. Ken unieke speld. Speciaal voor ons jubileum gemaakt Feliciteer de jarige op een originele manier en win! I loc u zo'n unieke prijs wint? Door een Philishavc te kopen en onze jarige op een te feliciteren. Klkc manier die bijvoorbeeld verjaardagskaart tot en met zelfgemaakt verjaardags- cadeau. npeti sti aller r er t d( igen felicitatie maar ori- l' kunt hierin al iliviteit leggen. Zo stuurt u i Stuur uw felicitatie samen met de streepjescode van de verpakking van uw Philishavc en een kopie van het volledig ingevulde garan tiebewijs aan: Philips Nederland. Postbus 90050. 5600 PB Eindhoven. VB-10. afdeling Philishavc. Doe dit voor 50 juli 1989. geeft de energicvoorraad van uw Philishavc aan. [ven geluidssignaal waarschuwt u vanzelf wanneer u weer even een st0Piden contact moet gaan opzoeken. Lrspr'oil f die w Her Vei ïgdurig Ken hele verrassing dus, wanneer utog in wn blee na zoveel jaren scheren met uw verlenen o pgen. I trouwde Philishavc, kennismaakt met het nieuwste model. Hierin zit namely®11^", frk Me 50 jaar ervaring, dat zie je. dat voel je. fart uit Iturd, sp pruik v die Na n ma wet H spel 0 imter t

Leidse Courant | 1989 | | pagina 24