Wandel-adviesbureau drs. M. Sehoone Mannen zonder imago VAN HUIS UIT CeidaeSou/imit MAANDAG 13 MAART 1989 PAGINA ld Over het alge meen hebben vrouwen in het kleedgedrag meer lef dan mannen. Weliswaar is me neer Doorsnee al lang uit het alleen zaligmakend drie delig pak gekro pen en ziet hij er f'een been in een ila hemd te com bineren met een paars jasje op een flesgroene broek (bravo!), maar on danks die frisse wind laat hij zich toch liever leiden door bestaande normen dan dat hij eens flink met zijn kleren uit de band springt. Dit komt mede door de reclame. En dit heeft niet alleen betrekking op zijn pullover, maar ook op het merk whisky dat hij drinkt, de stoel waarop hij zit en het design van zijn telefoon. Mode-ontwerper Frits Klaaren- beek van Soap Viscose voile hemd met vage Oriën taalse print op wijde 100 katoe nen broek met verlaagde taille en „hipster" (kralenbelt) met ornamen ten Het hemd wordt half opein ge dragen met een knoop ter hoogte van de maag. FOTO'S: PR Keurig double breasted wit/oxblood gestreept hooggesloten jasje; met korte revers en leren ceintuur. De taille is aangegeven. Het worcit ge dragen op een smalle witte brook en met een zwart/wit gestreept tiemd en gebloemde choker. Studio, die graag stokken in hoen- de rhokken gooit, roept dat het vreemde dictaat van goede smaak (lees wat „in" is) van de afgelopen jaren zo door de reclame is om armd, dat het be gint van de hel ling te glijden. „In pogingen die zogenaamde su perconsument te bereiken, wordt ieder prod uk t, van een pakje bo ter tot een auto, voor een mooie wand gezet, een Bauhaus-lampje ernaast en hup, klaar is Kees". Alles lijkt gevan gen in een ééndi mensionale beeld taal. Dit slaat vol gens Klaarenbeek ook sterk op zijn terrein: de mode. „Kleding moet niet aan materieel succes zijn gekop peld", zegt hij. De zelfverzekerde zakenman, de jonge manager in zijn turbocar, ze dragen allemaal hetzelfde roze hemd met het kleurige strikdas- je. „De codes van de mannenkle ding moeten wor den losgekoppeld van mentaliteit en carrière. De linkse intellec tueel moet maar eens de kleren dragen van de dure bankier. En de dure bankier moet eruit zien of hij de dag begint met een uurtje meditatie. En de pr-man straalt uit dat hij alleen maar onbespoten spinazie eet. Weg met het ima go". Het aanbod op de kledingmarkt be rust echter niet op deze zienswij ze Ondanks de ruime verschei denheid aan kle ren (voor de man) wordt de consu ment toch in een richting geduwd, waarbij hij een kant-en-klaar beeld, opgedron gen krijgt. Soap Studio doet zijn best maling te hebben aan codes, badges en kle- dingtaal. Wel zegt Klaarenbeek dat hij heeft gepro beerd klassieke en meer moderne silhouetten zo te vervormen dat recht wordt ge daan aan bestaan de thema 's, bij voorbeeld uit de beginjaren zeven tig en het hippie dom. „Maar de hippie-achtige as pecten zijn niet terug te brengen tot het verzet van toen. Het is niet zozeer een de monstratie van óf carrière öf naar India. Het is: en carrière èn naar India. Soap Studio gaat doorzichtige stof fen als voile voor een hemd niet uit de weg. Een paar snoeren kralen om de heupen staan er leuk bij en misschien is de jongen die dit draagt wel kaak- chirurg. Mensen hoeven geen „la bels" te dragen. TINY FRANCIS De pedagoog/counselor: creatieve inval tijdens een wandeling in het Leuvenemse bos op de Veluwe. Een nieuwtje uit het midden- en kleinbedrijf. In de Haagse Bloemen- buurt, aan de Sneeuw klokjesstraat 43, heeft drs. Marijke Sehoone per 1 maart jongstleden ge vestigd, op gezond-com- merciële basis, drs. Ma rijke Schoones wandel adviesbureau. A raison van 45 per uur (incl. btw) kunnen wandelaars in spe zich hier laten in formeren over het hoe en waarom van het ver antwoorde wandelen. Dat immers zoveel meer behelst dan het zetten van het ene been voor het andere. Hoe lang dient een wandelaar te lopen en waarheen, wat voor schoenen draagt hij en welk type regenjas? Hoe worden deze attri buten gepoetst of anders zins onderhouden? Stap pers die ambiëren tot se rieuze en solide wande laars uit te groeien, kun nen zich niet permitteren dergelijke vraagstukken al te lichtvoetig te be handelen. Begrijpelijk dus dat de eerste cliënten zich al hebben aange diend bij „Drs. Marijke P.J. Sehoone, pedagoog/ counselor, uw specialist op wandelgebied". Drs. Sehoone (43) over haar verrassend lage tarief: „Ja, daar heb ik nogal over ge twijfeld. Collega-hulpverle ners in de therapeutische sec tor rekenen door de bank ge nomen zo'n 150,- per uur ik weet het. Maar, heb ik me afgevraagd, bereik ik met een dergelijk tarief mijn doelgroep wel? Ik was bang dat ik zou blijven steken in de boven-modale sfeer. Aan de andere kant kon ik ook weer niet te laag gaan zitten. Ik moet mijn kennis en erva ring op peil houden. Materia len uitproberen, nieuwe in drukken opdoen -kortom: investeren in mijn eigen wandelingen. Zodoende ben ik tenslotte op 45,- per uur uitgekomen". Een beetje verantwoord eer ste consult bij drs. Sehoone zal zo'n twee a tweeënhalf uur in beslag nemen, wat be tekent dat men voor rond de honderd gulden de eerste wandelstappen gefundeerd kan zetten. Ter vergelijking: een paar goede wandelschoe nen in de categorie soft-wal- kers, met Gorotex-binnen- sok, kost al tussen de drie- en de vierhonderd gulden. Voor het geld hoeft men een bezoekje aan drs. Sehoone dan ook niet te laten. En wat de kwaliteit van haar advie zen betreft: die is gebaseerd op een bepaald gespierde wandel-ervaring. Bijvoor beeld wandelde deze kwieke stapster tussen 23 april 1986 en 23 mei 1987 heen en terug van de Sneeuwklokjesstraat 43 naar Santiago de Compos- tella in noord-west Span je! De counselor: „Door die be devaart naar Santiago heb ik een zekere bekendheid ge kregen. Kranten kwamen me interviewen, tientallen orga nisaties vroegen me een le zing te geven en ook de radio kon maar niet genoeg van die bedevaart krijgen; wel ze ven keer moest ik voor ver schillende omroepen uitleg gen hoe het nou was om naar Spanje te wandelen. Dat leid de tot zóveel brieven en tele foontjes van mensen die een persoonlijk advies vroegen, dat ik begin februari, tijdens een wandeling in het Leuve nemse bos op de Veluwe, een creatieve inval kreeg. Een wandel-adviesbureau met een dagelijks spreekuur!". Aankomende wandelaars krijgen van Marijke Sehoone het advies om simpelweg te beginnen met twee of drie „blokjes om" afhankelijk van de omvang van het blok waarin de betreffende wo ning is gesitueerd. Conform een schema dat de counselor samen met de cliënt opstelt wordt deze afstand per dag opgevoerd, waardoor men reeds aan het eind van de eerste week een wandeling van circa vijf kilometer maakt. „De tweede week raad ik aan om eens een brief naar een postkantoor in een andere wijk te brengen. Of bood schappen aan de de andere kant van de stad te gaan doen. Je moet een beetje va riatie brengen in het af te leggen traject. Wel oppassen voor de verleiding om terug de tram te nemen, want dan stagneert de spierontwikke- ling. Wie serieus doorzet zit aan het eind van de tweede week'op een wandeling van ongeveer tien kilometer normaal gesproken". 'Tegen die tijd is een herha lingsconsult gewenst. Waarin dan vragen ter sprake komen als: bevalt het me of bevalt het me niet? Heb ik een beter zicht gekregen op mijn moti vatie? Wandel ik vanwege de lichaamsbeweging, vanwege het plezier van het buiten zijn of is het mij er toch voor al om te doen mede-wande laars te leren kennen? Zit mijn diepere behoefte soms verborgen in mijn verlangen naar sociaal contact? Indien het laatste het geval is, dan onderzoekt Marijke Sehoone samen met de cliënt of wellicht het lidmaatschap van een wandelclub een op tie is. Betreft het een cliënt die eigenlijk uitsluitend op sociaal contact uit is, en die bij nader inzien de lichaams beweging zoveel mogelijk wenst te beperken, dan kun nen de mógelijkheden van een kegel-, een bowling- dan wel een jeu-de-boules-vereni- ging worden besproken. De in Leiden afgestudeerde pedagoge, ex-ambtenaar van het ministerie van onderwijs en sedertdien full-time wan delaarster: „In een aantal ge vallen zal na twee weken blijken dat de cliënt werke lijk hart heeft voor de sport. Dat zijn of haar ambitie uit gaat naar het lange afstand- wandelen. Dan maken we een nieuw schema met de be doeling uit te komen op wan delingen van zo'n 25 kilome ter. In dat geval wordt het ook zaak om ons serieus be zig te gaan houden met de aanschaf van duurzame wan delmaterialen". Waarvan de schoenen wel als de belangrijkste mogen wor den gezien. Echter zijn ook de sokken van niet te onder schatten belang. Drs. Sehoone adviseert katoenen ondersokken, die transpira- tievocht doorlaten. Daarover heen lange wollen kousen. Deze hebben als voorname neven-functie dat ze even tueel grint c.q. kiezel buiten de schoen houden. Niets is zo irritant als een steentje tus sen de ondersok en de boven kous. Aanvankelijk merkt men het ding niet op, vervol gens merkt men het wèl op maar gunt men zich niet de tijd om de schoen uit te trek ken en het kreng te verwij deren en het eind van het liedje is een blaar. Drs. Sehoone: „Van blaren wordt bijna iedereen chagrij nig. Het tempo vertraagt, de wandelaar gaat zich kribbig gedragen tegenover passan ten nee, de lange wollen kous is vrijwel even belang rijk als de schoen zelf". Het échte lange-afstandwan- delen strekt zich uit over meerdere dagen, weken, maanden. Of zelfs, zoals Ma rijke Sehoone aan de lijve heeft ondervonden, over meer dan een jaar. Dergelijke wandelingen worden ook in de bovenmodale sfeer onbe taalbaar indien men voor maaltijden en overnachting voortdurend zijn toevlucht neemt in hotels. Beter is in zulke gevallen kook-, eet- en slaapmaterialen in de rugzak mede te nemen. De maxi mum-belasting in hèt Euro pese zeeklimaat is, aldus de counselor, voor de man vijf tien en voor de vrouw tien kilo. „Dat is niet veel, en brengt met zich mee dat we zeer se lectief moeten zijn bij de keu ze van onze bagage. Dus: geen tent maar een bivakzak. Geen nachtgoed, geen reser ve-broek, geen reserve-blou se. Om de dag een wasje in lassen door op de camping van iemand een jas te lenen, deze aan te trekken, en aldus de eigen kleding te wassen. In het begin is het even wen nen,. maar het alternatief is dat je je een breuk sjouwt". Het échte lange-afstandswan- delen dat mag wel duide lijk zijn komt pas in zicht na een zeer grondige voorbe reiding, die zeker enkele maanden vergt. De meeste potentiële cliënten van drs. Sehoone zullen zich rrieér voelen aangetrokken tot het weekeind- of bijvoorbeeld het feestwandelen. Uit de brochure van wat hoogstwaarschijnlijk 's we relds eerste commerciële wandel-adviesbureau mag heten: „Plannen om van hotel naar hotel te voet te trekken als vakantie? U bent bang alléén in moe ders natuur te wandelen en U zoekt gezelschap? U wilt een feestwandeling ter gelegenheid van Uw verjaar dag organiseren en U weet zich geen raad? Pedagoog/counselor drs. Ma rijke P.J. Sehoone, de specia list op wandelgebied, houdt wandelspreekuur op elke werkdag tussen 10.00 en 16.00 uur. Sneeuwklokjes straat 43, Den Haag. Tel. 070 635286 of 070 457739" (In de maand april is bureau Sehoone gesloten wegens wandelvakantie van de coun selor zelf; vanuit het Duitse Aken via omwegen terug naar Den Haag). WILLEM SCHEER Incontinent Een paar jaar geleden merkte een ambtenaar bij het navlooien van de post 'hulpmiddelen', dat er^'per jaar ongelooflijk veel geld wordt uitge geven aan luiers dan wel inleg- kruisjes voor mensen die hun plas niet kunnen ophouden Moest dat nou? Na enig gekeken bleek dat dit inderdaad moest. Men wist wel dat incontinentie voor urine, zoals de sjieke Latijnse naam voor dit ongemak luidt, veel voorkomt, maar dat liefst een half miljoen Nederlanders er; last van heeft, daar stond men toch even van te kijken. Incontinentie is een onzichtbare volkskwaal, behendig verborgen gehouden door de eige naren. De kwaal kan op een doziin manie ren ontstaan Door een afwijkende anatomie van de urinewegen, door verlamming, of anders wel als on gewenst effect van eén operatie aan de prostaat Maar meestal is er lichamelijk niet zo geweldig veel bijzonders aan de hand en dan blijkt na zorgvuldig onderzoek sprake te zijn van ofwel een stress- incontinentie ofwel van een urge- incontinentie ofwel van een com binatie van die twee. Om met de eerste te beginnen. Stress-incontinentie komt het meeste voor bij vrouwen, en dan meer bij oudere vrouwen en bij vrouwen die meerdere kinderen hebben gebaard. Waarom dat zo is laat zich tot grote hoogte verklaren door de anatomie van de urinewe gen. Dat we zindelijk zijn hebben we te danken aan de sluiting van de blaas, die we op elk gewenst moment open kunnen zetten. Die sluiting zit tamelijk ingewikkeld in elkaar en bestaat uit verschillende onderdelen. Een deel van de blaas- spier vormt de inwendige sluit spier, terwijl de bekkenbodem (de spieren onder in het bekken die we samentrekken bij persen) de uit wendige sluitspier vormt. Verder heeft de dikte van het slijmvlies in de piasbuis een 'afdichtende' wer king. Welnu Bij vrouwen in de overgang wordt, door een daling van het peil aan vrouwelijk ge slachtshormoon, het slijmvlies in de piasbuis alsmaar dunner en verliest zijn afdichtende werking. Dat is dan een oorzaak van stress-inconti nentie. Het kan ook zijn dat door het meemaken van enkele beval lingen de baarmoeder enigermate door de bekkenbodem is gezakt, zo dat de bekkenbodem minder goed kan werken als uitwendige sluit spier van de piasbuis. Het gevolg van dit alles is dat tel kens als de blaas ietwat onder druk komt te staan, de minder goed wer kende afsluiting onder die stress bezwijkt. Vandaar het ongewild verliezen van urine bij hoesten, la chen of hardlopen. Lichamelijk kan dat natuurlijk geen kwaad, maar leuk is anders. Men heeft uit gerekend dat liefst 1 procent van alle vrouwen boven de 18 er zo last van heeft dat het hen beperkt in hun maatschappelijk verkeer. Ge lukkig is deze vorm van inconti nentie voor urine heel redelijk te behandelen. Als het slijmvlies van de piasbuis door de overgang ge slonken is, dan kunnen oestrogeen- tabletten (ongeveer de pil) uitkomst bieden. Verslapte bekkenbodem- spieren kan men oefenen door bij voorbeeld bij plassen te proberen de straal 'af te knijpen' en met een pessarium kan de bekkenbodem ook worden ondersteund. Als dit alles niet helpt dan is er nog altijd een operatie mogelijk om de uitge zakte anatomische verhoudingen te herstellen. Hevige aandrang Veel ondankbaarder is de behande ling van urge-incontinentie. 'Urge' is Engels voor de 'hevige aandrang' die zowel bij mannen als vrouwen kan leiden tot een ongewilde en niet te stoppen lediging van de blaas. Dit gebeurt doordat de blaas zich 'zomaar' hevig samentrekt on der welk geweld de overigens nor male afsluiting van de blaas be zwijkt. Een bonte kwaal. De patiënt heeft vaak aandrang tot plassen, en doet dat ook voortdurend in kleine porties. Toch heeft hij, ook na dit frequente plassen, het hinderlijke gevoel de blaas niet echt leeg is. Dit gevoel kan wegebben om daarna des te heviger, en soms niet te stui ten terug te keren. De klachten wisselen nogal eens. Kou, blote voeten op stenen vloer, het drinken van koolzuurhoudend frisdrank, kunnen zorgen voor het verhevi gen van de kwaal, maar er zijn ook dagen dat men nergens last van heeft. Wat er aan te doen? Omdat het pa- rasympatische zenuwstelsel de blaas stimuleert, gebruikt men wel middelen die het parasympatische zenuwstelsel remmen, zoals Antre- nyl, Dridase of Probanthine. Deze middelen hebben bij nogal wat mensen het nadeel dat ze ook een droge mond, dufheid, wazig zien, misselijkheid en obstipatie veroor zaken. Volgens de uroloog dr. J. Plasman (no joke) hoeft dat geen echt bezwaar te zijn, want, zei hij twee jaar geleden in Trouw: „De meeste mensen verkiezen toch een droge mond boven een natte kont". Hoe het ook zij, de middelen heb ben nog een nadeel: ze halen meestal niets uit. Wat nu? Het zou best eens kunnen zijn dat urge-incontinentie geen lichamelij ke oorzaak heeft, maar veeleer een soort aanwendsel is, een soort tic. Iets dergelijks overkwam me na een drukke examenweek, waarin ik voor elk examen van de zenu wen talloze kleine zenuwplasjes pleegde. Op een gegeven moment was het moeilijk om daarmee te stoppen, ook na die week! Psycho loog Dijkstra, uroloog Mensink en gynecoloog Janssens schreven twee jaar geleden een artikel in het Ne derlands Tijdschrift dat in dezelfde richting gaat. Dat, zoals de theorie luidt, de blaas bij urge-incontinen tie 'labiel' zou zijn, daar zijn ze wei nig van overtuigd. Als dat zo zou zijn, dan zou je heil mogen ver wachten van therapieën die deze labiliteit bestrijden, en die helpen juist zo weinig. Nee, urge-inconti nentie is aangeleerd gedrag. De pa tiënt heeft een of meer keren erva ren niet in staat te zijn om zijn plas op te houden en is bang voor her haling. Angst laat de aruk op de blaas stijgen en dat verhoogt weer de aandrang. Uit voorzorg gaat men minder water drinken en zeer vaak plassen, en daarmee houdt de klacht zichzelf in stand, want door vaak plassen ga je nog vaker plas sen. Er kan meer achterzitten, onvrede, depressie, woede, en dan kan een psycholoog er wat aan doen. Is het eenvoudigweg een aangeleerde tic, dan kan blaastraining de vicieuze cirkel doorbreken. De patiënt leert dan het moment van plassen uit te stellen en weer gewoon te drinken. Minderheid Jawel, mijnheer, ik noem rakoso katholiek pon Bijna onvoorstelbaar is het, anno nu. Toch voel ik er behoefte aan, me ruim veertuig jaar nadat het van Van Duinkerken van den Katholiek" verscheen, op zijn getuigenis te beroepen, richtte die Ballade „Aan Mussert, die in zijn propagandablad van vrijdag december 1935 veroorloofde schrijven over „den zich katholieken noemenden vanJi Duinkerken Ir. Mussert is allang dood t onze letterlijk en figuurlijk indrukwekkende Roomse dichter Anton van Duinkerken ook. Maar deze |nner woorden lijken wel aan actualiteit te winnen. In geseculariseerde samenleving (onze verwereldlijkte larbij maatschappij dus) is het pr h< allesbehalve vanzelfsprekende ééi dat iemand kiest voor een mple> gelovige opstelling. En zeker,«krijg het daarbij meer en meer T uitzonderlijk als hij daar ooAky^ nog eens openlijk voor uit i komen. De ontzuilihg is een feit; pluriformiteit zien we allerwegen, in de Kerk, in samenleving. Ook de katholieke kerkgemeenschapnmerk is niet meer ingekaderd, fillem dichtgemetseld. Tolerantie emgd. I verdraagzaamheid zijn ferme] die goed in de markt liggenn hij Maar wie er kritisch op toe ziet, ontdekt tot zijn ir Bor, teleurstelling niet zelden dat jt boi het om loze kreten gaat.' Behalve als het om heel lining duidelijk, volop in het meuwimidd' staande groepen gaat. Wie zic\ plat negatief, misschien zelfs alleepd-wi maar terecht oordelend, uitlals dro over allerlei jt shi minderheidsgroepen, heeft lm me onmiddellijk de publieke tideni opinie tegen zienOver houwi homo's, feministen, teer d asielzoekers, joden niets dan trijd goeds. Op zichzelf is dat een, d. gelukkig verschijnsel. Maar over zich gelovig opstellendé 'jpf-, anderen mag de maatschappi de kritiek, eventueel de per. rustig heenrollen of ertegen aan schoppen. Ook zij zijn echter een minderheid geworden, want om en na bi een miljoen kerkgangers is niet zo'n opmerkelijke groef Als het om onze Kerk kunnen we spreken van eer Open Huis, waarin nieuwe bewegingen, oorspronkelijke initiatieven ziph manifestere De feiten binnen en aan de rand van de Kerk bewijzen het. Inderdaad houden we graag open huis, willen we ook 1 w get; n FC andere christenen ontvangen int ik Christenen die net als wij er zich van overtuigd voelen da ids t< 2000 jaar na Christus zijn invloed zich nog altijd manifesteert. Waarbij bovendien een geweldige cultuur mede is doorgegeven Nu hoeft, als ik het voor het zeggen heb, niet iedere Nederlandse burger zich bondgenoot van de katholieken te verklaren. Maar misschien zou hij zich 1 ieder geval wèl tolerant en met respect ten aanzien van deze minderheidsgroep kunnen opstellen. Waarom worden gelovigen, rooms- kathólieken ook, zo weinig serieus genomenWaarom hoor je wel dat iemand van huis uit katholiek is", vooral als hij daarmee zijn afscheid van pastoorsland wil Wf": onderstrepen. Hoe komt hel dat het weinig van belang wordt geacht als een mens getuigt van zijn werkelijk geloven? Vandaag wil ik opkomen va "jf al degenen die mèt mij belijden: Ik geloof in de katholieke Kerk, die van ov< de gehele wereld. Nee, ik zei niet nadrukkelijk: de ene, ware, want het wordt steeds duidelijker dat gelovigen helderder beseffen dat ze allemaal „een stukje van de waarheid" bezitten. Ik geloo. wel in dat „heilige". De Kei is natuurlijk niet heilig omdi alle gelovigen volmaakt zouden zijn. Zelfs niet omda\lr m haar bedienaren een aureool r or> van heiligheid zouden verdienen. Ze is heilig omda ze een gemeenschap van heiligen is, reikend tot over het graf. Zovele doden hebbt dat heilzame (dat is: de heelheid) al bereikt. Zij hort jj' bij ons; ik hoor bij hen. In ei gemeenschap van heiligen ei van degenen die op weg ziji\ naar dat heil. Graag wil ik 'or vandaag van dit geloof weel •""S S<-'w )rJt eens getuigen. Jawel, mijnhe ik noem mij katholiek. iclub. ton R n uit is hel igelse :e om lap tc ril v« jy lar n, twee Fra rschij Sch irden -gst Dit rlandf nd. O ring z uljoer rlandj acht ii tie". Hie Ss miljo

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16