89,50- Markt in trek, maar imago kan beter Fokker verwacht ook grote orders uit YS Lezerl service :onomie „De Beheerder" bezorgt honderden beleggers mogelijk miljoenenstrop 7 Beurs van Amsterdam PAASHAZEN OP DE VELUWE assa- «S-SIJTHOFF PERS iZ™ CeidoeSouta/nt DINSDAG 7 MAART 1989 PAGINA 9 GOEDE PERSPECTIEVEN OOR VERZEKERAARS" [STERDAM - De Nederlandse verzekeraars heb- n met het oog op de liberalisatie van de Europese rzekeringsmarkt rond 1992 een goede uitgangspo- ie. Tot die conclusie komt Amro Beleggingsrese- :h, die van de op de beurs genoteerde onderne- ngen de aandelen van Nationale-Nederlanden als meest aantrekkelijke beschouwt. Volgens de stu- i van Amro behoren Nederland en het Verenigd (ininkrijk tot de goedkoopste aanbieders van finan- le diensten in de EG. Doordat buitenlanders ge- ikkelijk toegang hebben tot de Nederlandse markt i de Nederlandse verzekeraars al gewend aan bui- ilandse concurrentie. In andere landen is nog vaak ek aan concurrentie als gevolg van afscherming de eigen markt. Bovendien is de Nederlandse :ekeringsmarkt nog niet verzadigd. De efficiency ie sterke thuisbasis van de Nederlandse maat- appijen maken het voor buitenlanders moeilijk te curreren. Schuitema neemt Verhold in Zoetermeer over AMERSFOORT - Schuitema verwacht binnenkort alle aandelen van Verhold te Zoetermeer over te nemen. De levensmiddelengroothandel te Amers foort krijgt daardoor niet alleen Verhoeff's Han delmaatschappij te Zoetermeer in handen, maar ook de aandelen van een drietal vennootschappen waarin de afzonderlijke levensmiddelen-detailhan delsactiviteiten van Verhoeff zijn ondergebracht. Het gaat om een distributiecentrum te Zoetermeer, van waaruit een keten van 16 supermarkten onder naam Kortimarkt worden bevoorraad alsmede 25 supermarkten van zelfstandige ondernemers onder de naam Végé. De consumentenomzet van het ge heel omvat ongeveer 120 miljoen gulden. Schuite ma is al grossier voor winkelformules van onder meer Centra en Spar. De vakorganisaties en de on dernemingsraden hebben al een positief oordeel afgegeven over de overname van Verhold, aldus Topman Staal Bankiers vertrekt DEN HAAG - Directievoorzitter drs. A.J.H. Jongbloed neemt op de aan deelhoudersvergadering van 17 mei afscheid van Staal Bankiers, waarin het de laatste tijd veel geplaagde V D-concern een groot belang heeft. Commissarissen van Staal zeg gen de wens tot vertrek van Jong bloed te betreuren, maar deze te res pecteren. Jongbloed geeft als reden voor zijn vertrek op, dat hij na tien jaar iets anders wil gaan doen. Hij 'wil niet zeggen wat. De directie van Staal zal worden versterkt door de benoeming van mevr. A.P M. van der Veer. Zij is nu verantwoordelijk voor Operationele Zaken en zal als directrice dezelfde aandachtsgebie den houden. Sovjets beperken olie-export in samenwerking met Opec MOSKOU - De Sovjetunie, de grootste olieprodu cent ter wereld, gaat haar olie-export met 100.000 vaten per dag verminderen om de prijzen op de wereldmarkt op te vijzelen. Volgens het ministerie van olie is de Sovjetunie bereid om nauwer samen te werken met het oliekartel Opec om tot verwe zenlijking van dat doel te komen. De beperking van de olie-export geldt alleen voor Westerse landen. De export naar deze landen wordt in de eerste helft van dit jaar met 100.000 vaten per dag beperkt. De export van olie naar so cialistische landenin Oosteuropa wordt geregeld door lange-termijnafspraken en blijft onaangetast door de maatregel. De olieproduktie van de Opec is inmiddels flink gedaald. In het laatste kwartaal vorig jaar werd 22,3 miljoen vaten per dag gepro duceerd, in het eerste kwartaal dit jaar daalde de produktie naar 19,6 miljoen vaten. (ADVERTENTIE) is méér in het geding dan - aangifte over 1988 71 BV Roelöfar ste stemming STERDAM - Een afne- de angst voor renteverho- gen en een stabiele dollar- rs hebben de koersen op Beursplein gisteren opge- wd. Er werd een omzet be- van meer dan 2 miljard, 'an een kleine/700 mil- in aandelen. De stem- ;index klom 2,2 punt 166,9 en overtrof daar- het op 8 februari bereikte tepunt van 166.5. meest verhandelde jongste >rocents-staatslening sloot punt hoger op 99,70, waar de tendens tot daling van »nge rente doorzette. De te 6 3/4 - leningen lieten stijgingen zien van 0,55 De belangrijkste aande- lieten in Amsterdam dui- ke stijgingen zien. Kon. was koploper van de om- anglijst en voegde ƒ3,10 de koers toe op 126,10. ker blijft bij het melden grote orders en voortgang sprekingen over het over- an het Ierse Short het vertrouwen van gers genieten. On- n defect landingsge- ?n 100, het parade van de vliegtuigfa- het afgelopen week- e liep de koers nog 1,30 "ïr op naar ƒ39 en werd er tweede op de omzet- ijst: vóór Philips die bij hten over het afstoten ;en Amerikaanse defen- hter 0,40 duurder werd 6,60 en Unilever, die met winst van ƒ2,60 op >0 Koninklijke Olie dus iet kon bijbenen. NKF van een tientje op ƒ248 o hoog werd dit aandeel r dit jaar nog niet door belegger gewaardeerd, wens steeg 1,20, Gist- des viel op met een winst ƒ1,60. HBG won 4,50, Stevin een rijksdaal- m 200 miljoen voor -programma Sprint 'SSEL - Voor de belang- te fase van het Europese inologie-en innovatiepro- Sprint komt de ko- ?nde vijf jaar ruim 200 mil- gulden beschikbaar. Over bedrag hebben de EG-mi- in industriezaken gis- Brussel na langdurig trekken overeenstem- bereikt. De Europese missie had bijna 300 mil- gulden gevraagd voor het ramma, dat met name het i- en kleinbedrijf moet bij het innovatie en ing van nieuwe techno- Vooral de grote lidsta die zelf aanzienlijke onder avond nabezorgd. DEN HAAG - De markt mag zich verheugen in een warme belangstelling van het publiek. Slechts 15 procent van de bevol king komt er nooit. Dat betreft vooral werkende 55-plussers en alleen staanden. Toch kan het imago van de markt wor den verbeterd door een klantgerichtere benade ring en het bestrijden van „sfeerbedreigende ele menten". Het Economisch Instituut voor het 'Midden- (EIM) komt t< in een onderzoek uitgevoerd in opdracht van het Hoofdbe drijfschap Detailhandel. Het onderzoek werd gehouden on der ruim 2.000 personen van achttien jaar en ouder in de regio's Rotterdam, Den Bosch, Enschede en Groningen. Marktbezoekers komen uit alle lagen van de bevolking, aldus het onderzoek. Het meer of minder naar de markt gaan heeft niets te maken met inko men of opleiding, maar veel meer met leeftijd, gezinssitua tie en werkkring. De vrouw is doorgaans degene Kleinbedrijf die het initiatief neemt tot het deze conclusies marktbezoek, zo concluderen de onderzoekers verder. Zij is negen van de tien keer ver antwoordelijk voor de bood schappen, en de markt hoort daar gewoon bij. De man gaat eigenlijk alleen mee om mee te helpen en voor de gezellig heid. Vrijwel alleen oudere en alleenstaande mannen doen zelfstandig hun inkopen op de markt. Hé mevrouwtje Over het algemeen is het pu bliek tevreden over het pro- duktaanbod op de markt en de houding van de kooplieden, al dus het EIM. Ook niet-bezoe- kers hebben een positief beeld hierover. Toch bestaat er ook kritiek, vooral op de niet altijd even goede kwaliteit, de soms wat ouderwetse artikelen en ook wel eens op de minder prettige benadering van de klanten. „Het bekende „hé, mevrouw tje" wordt niet altijd op prijs gesteld", zo schrijft het EIM. De meeste kritiek richt zich echter op de markt zelf, en niet zo zeer op het aanbod en de kooplieden. Velen noemen de markt te druk, te rommelig en niet altijd even proper. Daardoor laat de gezelligheid r en neemt het boodschappen doen te veel tijd in beslag. Niet-bezoekers noemen dit nogal eens als re den om niet naar de markt te gaan. Meer loopruimte zou volgens velen een verbetering zijn. Het EIM noemt het voor de markthandel zaak actief aan de eigen positieversterking te werken. Dat kan onder meer door in de presentatie meer de nadruk te leggen op het aan wezige vakmanschap en op de kwaliteit van de produkten. Daarnaast moet het aanbod zo danig worden vernieuwd en actueel gehouden dat ook de moderne, jonge consument zich aangesproken voelt. Content Beheer snel naar officiële beurs DEN HAAG - De uitzendor ganisatie Content Beheer maakt nog voor de zomer de stap van de parallelmarkt naar de officiële beurs. Overwogen wordt dit gepaard te laten gaan met een beperkte uitbrei ding van het aantal aandelen, aldus een bekendmaking van Content Beheer. De uitzendor ganisatie maakte over het boekjaar 1988, dat op 30 sep tember afliep een winst van 8,1 miljoen gulden en voor spelde dat de winst in dit boekjaar de grens van 10 mil joen gulden zal overschrijden. Uitvinding bespaart Spaanse spoorwegen veel geld MADRID - De Spaanse spoor wegen kunnen 5,4 miljard gul den besparen of een aanklacht wegens verspilling tegemoet zien. Spanje heeft een breder spoor dan de andere Europese landen en is van plan het hele traject te vervangen door een smaller spoor. Volgens de Spaanse ingenieur José Manu el Gaspar Lopez kost die om bouw de autoriteiten ruim vijf miljard gulden, terwijl hij nu een plah heeft bedacht dat maar een honderdste deel daarvan kost. Hij wil alle trei nen in Spanje uitrusten met een dubbel wielsysteem. Met de buitenste wielen kunnen de treinen dan over het brede spoor rijden terwijl het bin nenste stel dient voor een nor male spoorbreedte. Bij de grens tussen Frankrijk en Spanje moet een stuk dubbel spoor komen om van het ene wielsysteem op het andere te kunnen overgaan. Lopez is zo overtuigd van zijn eigen idee dat hij de staat wil aanklagen wegens verspilling als zijn plan niet wordt overgenomen. VEEMARKT LEIDEN (6-3) Prijzen slachtrunderen per kg. geslacht ge wicht, zonder nier en slotvet. inklusief BTW (volgens P.V.V.): Aanvoer slachtrunderen 830 stuks, waarvan 175 mannelijk. Mannelijk super 9,50- 11,50. Mann. extra kwal. 8,45-9,50. Mann. 1e kwal. 7,75-8,45. Handel prijzen iets hoger. Mann. 2e Vrouwelijk super 10,50-13,00. Vrou welijk. extra kwal. 8,40-10,50. Vrou welijk 1e kwal. 7,50-8,40. Handel goed, prijzen hoger. Vrouwelijk 2e kwal. 6,60-7,50. Vrouwelijk 3e kwal. 5,95-6,60. Worstkwaliteit 5,60-6,40. Handel goed, prijzen hoger. Slachtschapen en lammeren per kg, geslacht gewicht, Inklusief BTW: Aan voer 96 stuks. Rammen tot 22 kg. 9,25-10,00.. Rammen 22-25 kg. 9, Slachtschapen en lammeren per s Rammen boven 25 kg 265-300. De totaalaanvoer bedroeg 926 stuks. Tuinbouwveilingvereniging 'Westland West'; Aubergines 2 400, 500-630; bosradijs S grof 40-86; courgette 1 12, 110-190; cirspijssla 35 L, 56-75: krulsla 31 1, 43-63; radijs 2 gr. zakje. 38-45; rettich 1 lang 25, 65-130; sla 15 super d/p, 19-58; tomaten A su per, 395-564; vl. torn B 2, 515-600; andijvie 210-285; bospeen 600-640; ijspegels 75-75; kasbloemkool 200- 475; kroten gk A 9-9; paksoi 105-140; raapstelen bos 21-30; snijboemen 980-1090; spinazie 180-205; witte kool 1 450; witte radijs 73-96. Velling Delft-Westerlee; Amsol 185- 250; andijvie glas 255-315; aubergine mini wit 75-80; aubergines 540-670; bloemkool 520-580; boerenkool 49; courgettes 95-180; courgettes geel 120-205; crispsla glas 80-95; grone sav. kool 68; komkommers 72-140; komkommers mini 28-46; komkom mers stek 170-250; koolrabi 110-145; lollo rossa 12-39; paksoi 110-130; pa prika geel 1100; paprika groen 180- 610; paprila lila punt 630-910; papri ka groen 1010; peterselie bos 35-36; postelein 370-440; prei 105; raapste len bos 37; rabarber 250; radijs glas 32-82; radijs puntzak 40-42; seldrij glas 1670-1730; spinazie glas 215- Harry Goodman (I), topman van de International Leisure Group, en E.J. Nederkoorn, lid van de raad van bestuur van Fokker, ondertekenden gistermiddag op Schiphol-oost het contract. FOTO: ANP AMSTERDAM - De Inter national Leisure Group (ILG), één van de snelst groeiende Britse reisorga nisaties, heeft bij Fokker 11 Fokkers-100 besteld en een optie genomen op nog eens elf van deze toestel len. De order vertegent- woordigt een waarde van ruim 1 miljard gulden. De order van ILG is de twee de grote order voor Fokker binnen acht dagen. Vorige week maandag bestelde de Franse regionale luchtvaart maatschappij TAT acht toe stellen en nam een optie op nog eens vier. Fokker ver wacht de komende maanden overigens nog meer grote sla gen te kunnen maken. Met name met Amerikaanse maat schappijen hebben onderhan delingen plaats over orders die in totaal enkele honderden vliegtuigen omvatten. De top van Fokker wil hierover ech ter geen nadere mededelingen duktie De Fokker-100 moest het in de strijd om de ILG-order opne men tegen de British Aerospa ce 146 en de Amerikaanse Boeing 737-500. „De Fokker 100 is de beste voor ons in de categorie 100-zitters", aldus Goodman. Goodman bevestig de dat het Europese hoofdkan toor van de houdstermaat schappij Airlines of Europe, ook behorend tot ILG, in Am sterdam komt. Fokker bestuurslid E.J. Neder koorn bevestigde gisteren dat met de ILG-order de produk tie voor de Fokker-100 zal moeten worden opgevoerd. Dit jaar worden 33 Fokker-100- vliegtuigen gebouwd, in 1990 zullen dat er 39 zijn. In de hui dige omstandigheden kunnen op Schiphol-Oost 46 Fokker- 100-vliegtuigen per jaar wor den gebouwd. Nederkoorn noemde drie mo gelijkheden voor de toekomst om de produktiecapaciteit ver der op te voeren, hetgeen noodzakelijk is. Zo kan pro- de VS worden overgebracht, kan de produk tiecapaciteit op Schiphol wor den opgevoerd door het bou wen van een nieuwe hangar, waardoor zeventig vliegtuigen per jaar kunnen worden ge produceerd, en zou kunnen worden gedacht aan het over brengen van produktie naar Noord-Ierland. Dit zou kunnen wanneer Fok ker een belang kan verwerven in het Ierse bedrijf Shorts, dat geprivatiseerd zal worden. Shorts fabriceert de vleugels voor de Fokker 100. Neder koorn deelde mee dat nu nog twee gegadigden voor deelne ming in Shorts in de race zijn. Dat is behalve de Nederlands- Britse combinatie Fokker/Ge neral Electric Company (GEC), en de Canadese fabri kant Bombardier. De Britse regering zal, zo zei Neder koorn, uiterlijk 30 april een beslissing nemen. Met de order van ILG is het totaal aantal bestellingen voor de Fokker-100 gekomen op 137 vaste orders en 103 opties. GRONINGEN - Voor honderden particuliere beleggers dreigt een strop van in totaal twaalf maar wellicht zelfs twintig mil joen gulden door het uit stel van betaling dat de Groningse beleggings maatschappij De Beheer der heeft aangevraagd. Veel van deze beleggers rea geerden op advertenties waar in een rente van 12 procent in het vooruitzicht werd gesteld. Het geld van de kleine beleg gers werd gebruikt voor de aankoop van onroerend goed. De Beheerder is in acute beta lingsproblemen gekomen doordat meerdere particulie ren tegelijk hun gelden terug wilden vorderen. Bovendien waren er solvabiliteitsproble- men doordat De Beheerder mijoenen boetes moest betalen voor het niet afnemen van vastgoed waarvoor een aan koopcontract was getekend. Eind februari werd De Be heerder voor de rechtbank ge daagd. De officier van justitie eiste een boete van 70.000 gul den omdat het niet-bankinstel- lingen verboden is om bedra gen lager dan 100.000 gulden van particulieren aan te trek ken. De rechtbank doet deze week ook uitspraak in deze rechtszaak. Export 1988 negen procent hoger DEN HAAG - Het Neder- landse bedrijfsleven heeft vorig jaar voor 203 miljard gulden uitgevoerd. Dat is 9 procent meer dan de 187 miljard van 1987. Het is voor het eerst sinds 1985 dat de grens van 200 mil jard is overschreden. Het handelsoverschot steeg van 3,1 miljard gulden in 1987 tot 7,4 miljard vorig jaar. De importen namen met 6 procent toe van 184 miljard tot 196 miljard gulden. Aan de exportkant traden be langrijke waardestijgingen op bij de verkoop van machines, kunststoffen en auto's. Waar dedalingen deden zich voor bij de uitvoer van brandstoffen en optische apparatuur. Aan de invoerkant stegen de aan kopen van machines, elektri sche apparaten en zuivelpro- dukten in het buitenland. Het sterkst is de export in 1988 gegroeid naar Spanje. Dat land kocht in Nederland voor 3,8 miljard gulden aan goederen, 25 procent meer dan in 1987. Naar Denemarken steeg de uitvoer met 21 procent tot een waarde van 3,5 miljard en naar het Verenigd Koninkrijk met 13 procent tot 21,9 miljard. De importen groeiden het sterkst vanuit de VS. Neder landse ondernemingen koch ten daar voor 15 miljard gul den in, 13 procent meer. In Frankrijk werd voor 14,9 mil jard ingekocht, 11 procent meer. De importen vanuit de Sovjetunie daalden met 19 procent tot een waarde van 2,8 miljard. Van der Valk koopt hotel op Curacao GILZE-RIJEN Het Van der Valk-concern heeft het Plaza Hotel in Willemstad, de hoofd stad van Curasao, aangekocht. Willemstad doet het over- heidshotel van de hand in het kader van de Antilliaanse pri vatiseringsplannen. Het Van der Valk-concern, dat voorna melijk bekend is door zijn res taurants, beschikt met de aan koop van het Plaza Hotel over 38 hotels, waarvan acht in het buitenland. Van der Valk zegt in het buitenland, zoals in de Bondsrepubliek, nog meer ho tels en restaurants te zullen openen. Het Plaza Hotel telt ruim 250 kamers en beschikt over drie restaurants en een Opgive: OrijfTtotrl. A'dam Nieuw Vorige ZILVER 25720- 26220 25580 - 26080 onbewerkt 27820 27680 bewerkt (dagtocht) Maandag 27 maart 1989 (2e Paasdag) De Veluwe blijft een uniek stukje natuur. Tijdens deze uitstekend verzorgde dag tocht gaat u per touringcar onder leiding van een gids op een andere manier de Veluwe verkennen. Tevens moet u uitkij ken naar onze paashaas die u wellicht er gens zult zien! Inclusief: lx koffie met paasgebak/paas- brunch/wildspeurtocht ao.l.v. gids/wel komstdrankje/uitstekend 5 gangen diner! Vertrek uit Den Haag 08.30 uur én Gouda 09.15 uur. Terugkomst 's avonds om on geveer 22.00 uur. D«n Haag «n bij d* Goudtch*

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9