«joaisai- „Iedereen praat over het milieu, maar niemand doet wat Aluminium kan ook „roesten" Huishouden belangrijk bij bestrijden verspilling „Iedereen heeft z'n mond vol over een beter milieu, maar niemand doet wat", vond Koen van der Zwaag al een tijdje. Hij adopteerde het oude gezegde, dat het verbete ren van de wereld bij jezelf moet beginnen en besloot tot de bouw van een droomhuis, waarin hij z'n milieu-idealen zoveel mogelijk kon verwerken. Van der Zwaag kocht als bouwpakket een houten huis uit Finland. „Voor elke gekapte boom wordt daar een nieuwe ge plant. zodat er uiteindelijk geen natuur lijke grondstof wordt verspild", moti veert hij. De verwarming komt straks grotendeels van zonnecollectoren. En he melwater moet volgens een speciaal tap- systeem worden aangewend voor de toi letspoeling en huishoudelijke karweitjes. Het zijn volgens Koen van der Zwaag een paar fikse stappen in de richting van meer self-supporting. Al jaren zorgt het gezin voor eigen honing, wijn, eieren en groente. „Als actief imker zie ik elk jaar dat het milieu achteruit draaft. Het laat ste jaar moest ik m'n bijen al met suiker bijvoeren om ze niet te laten verhonge ren. Je krijgt er tranen van in de ogen". De maat was echt vol, toen hij een boer in de buurt de groente zag besproeien: „De volgende dag lagen er dertig dooie mussen op z'n bouwland. „Die giftroep eten we dus nooit meer", dacht ik toen. Vanaf dat moment drong pas echt het besef door, dat het snel anders moet". Principe De gemeente Elburg vond aanvankelijk, dat het rioolwater best in een putje ge loosd kon worden, maar Van der Zwaag stond erop dat hij op de rioolzuivering werd aangesloten, een principe dat hem IDEALEN VERWERKT IN HOUTEN HUIS 59 op vierduizend gulden extra komt te staan. Hij is wat dat betreft recht in de leer: „Als je al deze moeite voor het mi lieu doet, kun je niet zomaar je afvalwa ter de grond in laten lopen. Met de kans dat het uiteindelijk in het grondwater te recht komt". De aangebrachte zonnecollectoren moeten tachtig procent van de benodig de warmte in het huis gaan leveren. Bij tegenvallers zorgt een geisertje voor de aanvullende warmte. De Finnen weten wel van wanten bij de isolatie van hun woningen. De twee dik ke houten muren met een fikse laag glas wol ertussen kunnen ook de Nederland se kou wel buiten houden. „Het Finse hout heeft één van de hoogste isolatie waardes", weet Koen. Lage energiereke ningen zijn straks z'n deel, tenminste als de voorspellingen uit de mooie kleurige folders allemaal uitkomen. Dat is dan het rendement van alle investeringen, die het huis ruim twintig procent duur- woning zonder al Ter completering wilde Van der Zwaag eerst een windmolen naast zijn huis. In het beschermde stadsgezicht waren de vergunning-gevers daar niet echt blij mee. Erg praktisch was het idee trou- De aangebrachte zonnecollectoren moeten tachtig procent van de benodigde warmte in het huis gaan leveren. Bij tegenvallers zorgt een geisertje voor de aanvullende FOTO: PERS UNIE wens ook niet: „Je moet dan alle elektri sche apparaten in huis ombouwen op twaalf volt. En loopt kans dat je overlast veroorzaakt in de buurt, want. zo'n windmolen maakt veel lawaai. Zo'n in stallatie kost ook nog 'ns 3500 gulden, een bedrag dat je er met dit gebruik nooit uit zult halen. Niet alleen dom dus, die aanschaf, maar ook een vorm van verspilling. Maatregelen moeten praktisch voordeel opleveren, zo ben ik ook wel weer. Milieubewustzijn is mooi natuurlijk, maar je moet er wat mee kunnen bereiken en je moet altijd met je beide benen op de grond blijven staan". Al is hij dan welwillend geholpen door de gemeente Elburg, Koen van der Zwaag heeft toch het idee, dat de over heden nog niet bijster ingespeeld zijn op een milieubewuste bouw: „Ze willen het niet in de weg staan, maar het duurt al lemaal verschrikkelijk lang. Vooral om dat ze dit soort gevallen niet zo vaak bij de hand hebben", zegt Van der Zwaag. Hij juicht het als geen ander toe dat het milieubewustzijn de afgelopen maanden Theorie Het stroomlijnen van de ambtelijke re geltjes kan alleen maar tot een oplossing bijdragen: „Wat dat betreft zouden we het best naar Duitsland kunnen kijken. Daar wordt met allerlei subsidies meer gedaan dan in Nederland voor mogelijk wordt gehouden", zegt Van der Zwaag. Daardoor zijn de milieu-oplossingen er steeds vaker in de eigen straat te zien. „In tegenstelling tot Nederland helaas. De meeste ambtenaren hier kennen de oplossingen alleen maar van papier. Weinigen komen er echt mee in aanra king. Je loopt daardoor de kans ze dal milieu-maatregelen te veel als theorie blijven zien, als papieren dwarsdoorsne- des en opengewerkte tekeningen met al fabetische aanduidingen. Op die manier komt de snelle doorbraak er niet". Aluminium kent vele toepassingen als bouwmateriaal. Het is duur zaam en vereist weinig onderhoud. De bewering dat het materiaal on derhoudsvrij is, moet echter naar het rijk der fabelen worden verwe zen. Geen onderhoud betekent cor rosie, waarbij het metaal ernstig wordt aangetast en al zijn goede ei genschappen verliest. Hoofdrolspelers in het corrosieproces zijn vocht, zuur en zuurstof. Deze stof fen vreten in op het aluminium door een elektrochemische reactie die enigszins te vergelijken is met die van roestvorming op ijzer. Bij aluminium is corrosie her^ kenbaar aan een flinterdun, sluierachtig laagje geoxydeerd materiaal, dat soms ook wel witte roest wordt genoemd. Net als de groene uitslag bij puur koper, is corrosie bij aluminium een natuurlijk proces, dat bedoeld is om het onderlig gende metaal te beschermen tegen corro sieve stoffen. Die beschermingsfunctie wordt echter teniet gedaan door de enorm toegenomen milieuverontreini ging van de laatste jaren. Professor dr. J. de Wit van het materiaalkundig labora torium van de Technische Universiteit van Delft: „Ons huidige agressieve mi lieu is er voor verantwoordelijk dat het corrosieproces veel intensiever is gewor den. De aantasting gaat daardoor veel sneller, wat tot gevolg heeft dat er meer maatregelen moeten worden getroffen te dammen" Afwasmiddel Een hele simpele maatregel is het gere geld reinigen van aluminium met water en borstel. Volgens De Wit mag het wa ter daarbij hooguit wat afwasmiddel be vatten voor het verwijdering van het ergste vuil. „Schoonmaakmiddelen be vatten teveel agressieve stoffen, die cor rosie stimuleren in plaats van voorko men". Op plaatsen waar het milieu erg agressief is, zoals in kustplaatsen - hier honderden tips in informatief boekje De Nederlandse huishoudens ver bruiken samen een kwart van alle energie, ruim de helft van het drinkwater en produceren vijf mil joen ton (5.000.000.000 kilo!) huis vuil per jaar. Uit deze cijfers blijkt dat zij een groot aandeel hebben in de produktie van afval en veront reiniging van het milieu. In het boekje „Milieusparend huishou den", uitgegeven door de stichting Na tuur en Milieu, wordt uitgebreid inge gaan op de mogelijkheden die huishou dens ter beschikking staan een bijdrage te leveren aan een beter leefklimaat. Of zoals de stichting schrijft: „U kunt kie zen of u een deel wilt zijn van het mi lieuprobleem, of van de oplossing". (ADVERTENTIE) ALKURA ALUMINIUM en KUNSTSTOFRAMEN Ramen, deuren en balkonhekken Op overzichtelijke wijze wordt in het boekje in verschillende hoofdstukken zo als energie, afval, voeding en tuin de le zer inzicht verschaft over de" problema tiek en worden praktische oplossingen aangereikt. Ieder hoofdstuk begint met een korte analyse van de aanslag die het huishouden doet op natuurlijke bron- Kachels Illustratief voor de groei van het energie verbruik zijn de cijfers van het gasver bruik per gemiddeld huishouden van en kele jaren. Dat verdubbelde bijna var 1820 kubieke meter (1970) tot 3340 (1979) om na de energiecrisis weer flink af te nemen tot 2700 kubieke nieter (1985). De reden voor de snelle stijging in de zeventigerjaren is het massaal ver vangen van losse kachels door centrale verwarmingen en de groei van het aantal zelfstandige wooneenheden. De „terug val" in de tachtiger jaren is te verklaren door een aantal maatregelen om het energieverbruik af te laten nemen: ther mostaat eerder laag, gordijnen dicht, iso latie. Daarnaast is ook de enorme stij ging van de prijs - 1975: 11 cent; 1983: 58,5 cent - een belangrijke reden voor menig huishouden geweest om zuiniger aan te doen met energie. De samenstellers van het boekje som men de mogelijkheden op om elektrici teit, olie en gas te besparen. De meesten daarvan mogen als bekend worden ver ondersteld, maar een aantal is „nieuw": schaf niet onnadenkend energiegebrui- kende apparaten aan; koop vooral duur zame goederen want wegwerpartikelen FOTO: SP betekenen niet alleen verspilling van materialen en vergroting van de afval berg, maar ook verspilling van energie die noodzakelijk is voor het vervaardi gen van zulke produkten; vermijd kant Als voorbeeld van energieverslinders wordt een aantal elektrische huishoude lijk apparaten onder de loep genomen. Zo moet bij de koop van een stofzuiger niet de fout worden gemaakt om op het zuigvermogen (hangt samen met de grootte van de motor en dus met het elektriciteitsverbruik) te letten, maar moet de keus worden bepaald door de constructie van de zuigmond, want die bepaalt of het vuil van de vloer komt. Daarom wordt het advies gegeven altijd een consumententest te raadplegen, voordat tot koop wordt overgegaan. De lezer krijgt 180 pagina's informatie en tips, die niet allemaal even gemakke lijk zijn te realiseren. Want als het aan de schrijvers ligt dan moet u het huis houdelijk afval zo veel mogelijk schei den en bij diverse instanties inleveren. Een loffelijk streven. Maar als u het ad vies helemaal zou opvolgen, moet u een grote bergruimte hebben om het afval in gescheiden vorm te bewaren. Want het is natuurlijk ondoenlijk om met iedere lege tandpastatube naar een oud-metaal- handel te gaan. „Milieusparend huishouden" kost 12,50 exclusief portokosten en is te be stellen bij Milieuboek, Henri Polaklaan 42, 1018 GT Amsterdam, tel. 020- 244989. Verf op waterbasis minder schadelijk en sneller droog De lente is de periode bij uitstek om te klussen in en rond het huis. Dat geldt onder meer voor het schilderen van de buitenboel. Nu de winterschilder zijn laatste resten verf uitstrijkt op materiaal bin nenshuis, piekert menig consument alweer over de vraag welke verf deze keer moet worden gekozen voor kozijnen, muren en deuren. Als het aan chemiereus DSM ligt, bevat het volgende blik milieu vriendelijke ven. Conventionele verf bevat voor het mi lieu zeer schadelijke oplosstoffen, die onder meer de smeerbaarheid bevorde ren. Bij milieuvriendelijke verf zijn al die oplosstoffen vervangen door water. DSM, de grootste leverancier van grond stoffen aan de verfindustrie, ontwikkelde daartoe tien jaar geleden een nieuw bindmiddel op synthetische basis. Dat was nodig omdat het tot dan toe ge bruikte bindmiddel gemaakt werd van waterafstotende soja-olién en vetten. „Deze verf was tien jaar geleden al op de markt, maar haalde het niet bij de kwali teit van de conventionele verf Door en kele verbeteringen aan te brengen in de samenstelling van het bindmiddel, kan ik nu echter zeggen dat er geen enkel verschil meer zit tussen beide produkten voor wat betreft de kwaliteit", aldus P. de Roo, product-manager van DSM-re- sins in Zwolle. In het verleden was vol gens hem met name de glans niet opti maal. De Roo is van mening dat de milieu vriendelijke verf nu sterk in het voor deel is ten opzichte van de conventione le. „Het grote voordeel van het nieuwe produkt is de korte droogtijd. Een kozijn is al na één uur kurkdroog, wat vooral beroepsschilders als positief zullen erva ren. Zij kunnen nu op één dag afmaken waarmee ze, begonnen zijn, terwijl ze daar voorheen twee en soms zelfs drie dagen voor nodig hadden". De korte droogtijd wordt veroorzaakt door een snelle verdamping van het wa ter. Het bijkomende voordeel is een egaal, goed sluitende verflaag, hetgeen de duurzaamheid vergroot. Bij de conven tionele verf duurt het droogproces veel langer doordat de oplosmiddelen niet verdampen maar oxyderen. Hierdoor onstaat een veel minder goed sluitende verflaag. Nu het milieubesef bij de consument enigszins begint te groeien, denkt De Roo dat er voor het nieuwe produkt een goede markt is. „Ik denk dat water bij nog veel meer produkten kan worden ge bruikt als vervanger voor allerlei schade lijke oplosmiddelen. Wat dat betreft is ook de chemische industrie actief op het gebied van milieubescherming. Want daar ligt voor ons allen de sleutel naar een goede en bovenal schone toekomst". EGBERT JORISSEN CeidócSouAont' bevindt zich in de lucht nog eens extra veel chloride dat vrijkomt bij de ver damping van zeewater - is het afborste len van aluminium vaak niet voldoende. „Een verf- of laklaag aanbrengen is hier de meest afdoende voorzorgsmaatregel. De verf mag vanzelfsprekend eveneens geen stoffen bevatten die het corrosie proces juist stimuleren in plaats van te gengaan". Hoewel dus niet onderhoudsvrij, vereist aluminium ten opzichte van andere bouwmaterialen toch een uiterst gering onderhoud. De bouwwereld past het me taal dan ook in toenemde mate toe. C. van Harten, directeur van het Alumini- umcentrum Nederland, schat dat in de woningbouw vorig jaar ruim 15.000 ton is gebruikt voor de produktie van met name vensters, deuren en gevels. „Deze kunnen als een bouwpakket in elke ge wenste vorm worden geleverd. In de fa briek worden alle rubbertjes, gaatjes voor schroeven en bevestigingsklemen voor glas al precies aangebracht, zodat op de bouwplaats direct begonnen kan worden met het inzetten. Dat scheelt tijd en geld". Recycling Het metaal leent zich uitstekend voor re cycling. Dat is ook het terrein waarop de aluminiumindustrie denkt bij te dragen aan de bescherming van het milieu. Van elk deel aluminium dat nu wordt gele verd, komt al eenvijfde voort uit recy cling. Volgens Van Harten snijdt het mes aan twee kanten: „In het westen is er een grote vraag naar hout. De meu belbranche, de bouwwereld en tal van andere industrieën importeren dat voor een belangrijk deel uit landen met veel tropisch oerwoud. De schade die het kappen van dat oerwoud veroorzaakt zal langzamerhand iedereen wel bekend zijn. Door nu zoveel mogelijk vervan gende materialen te gebruiken heb je minder hout nodig en wordt het oer- Aluminium kozijnen worden in de fabriek op maat gemaakt en glas. Op de bouwplaats kan het kozijn zonder problemen direct geplaatst worden in de pui. FOTO: SP woud gespaard". Het winnen van aluminium uit de grondstof bauxiet is energieverslindend. Niet voor niets staan alumimumtabne- ken altijd in de omgeving van een krachtcentrale. Zo staat de Pechiney, de grootste aluminiumfabriek in ons land, in de directe omgeving van de kerncen trale van Borsele. „Bij recycling is ten opzichte van die hoeveelheid energie slechts vijf procent nodig. Dat betekent een enorme besparing, die het milieu ze ker ten goede zal komen. Met al de ge noemde voordelen verwacht ik een flin ke groei van de aluminiummarkt". De verf bij DSM wordt voortdurend ge controleerd. Daarbij wordt onder meer gekeken naar glans, hechtbaarheid en of de verf een egaal, goed sluitende laag

Leidse Courant | 1989 | | pagina 27