Omwegen Laat het Woudse carillon zijn weidse rol spelen ALLER LEIIDS) Studenten hebben het zo slecht nog niet Dozen Paasveetentoonstelling Leidse Groenoordhallen 'A 'felDEN OMGEVING CaidóaQowvant DINSDAG 7 MAART 1989 PAGINA 15 •hotels warmj n allt 'chotcli maal witloi peper snede i ind; 23 Op mijn omwegen door stad en .land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch ol' schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Stille Omgang De jaarlijkse Stille Omgang naar Amsterdam wordt ge houden in de nacht van za terdag 11 op zondag 12 maart. Deelnemers uit Lei den kunnen zich donderdag tussen 19.00 en 20.00 uur yoor deelname opgeven in de Romanuszaal, Mare, ach ter de Hartebrugkerk. Schaken De finale van het regionale basisscholenkampioenschap schaken wordt woensdag ge houden in het gebouw van de Rembrandt-scholenge- meenschap aan de Noach- straat 22. Het kampioen schap begintom 13.30 uur. De prijzen worden om 17.10 uur uitgereikt. Aan de finale doen acht teams mee, die hun krachten meten in vijf rondes. Vrijwilligers Verzorgingshuis Robijnzicht zoekt vrijwilligers die é:en ochtend of middag per week willen assisteren bij de groepsverzorging en/of acti- vi tei ten begeleiding. Inlich - tingen maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur bij Henny Molenaar of Jan- ny Diepenhorst, Robijnhof 1, telefoon 071-769333. Thema-avond Dè meidengroep van de Jon gerenbeweging FNV houdt op donderdag 9 maart een thema-avond over de 1990- maatregel. Wat houdt de re gel precies in en wat bete kent het voor de zelfstandig heid van de vrouwGeïnte resseerden worden om 20.00 uur verwacht in de Koppen - hinksteeg 2. Inlichtingen: 071-121139. Songfestival Buurthuis Mirt/Honken houdt ter gelegenheid van het twintigjarig jubileum in mei een songfestival waarop kinderen 'live' liedjes kun nen zingen. Er wordt nog gezocht naar muzikanten of een band die de kinderen wil begeleiden. Op donder dag 18 mei is er een repetiti, een dag later de generale re petitie en 's avondp de uit voering. Meer informatie is verkrijgbaar via telefoon nummer 221197 Jessica Hoek of Paul van den Heu vel). Cursussen De directie sport en recr tie van de gemeente begint volgende week met een cl sus golf voor beginners met cursussen indoortennis voor beginners en gevorder den. Belangstellenden kun nen zich op werkdagen tus sen 8.00 en 9.00 uur opgeven bij Aad van der Luit of Elly Wulms, 315601. Bij hen ook meer informatie over verkrijgbaar. predikbeurten waarom nu niet verder?" Er komst, voorlopig bestaande uit Martien van der Knijff en streekgraver Hans van der Wereld, die bezig is met het geven van ruchtbaarheid. Ze ker met die gemeentelijke herindeling voor de boeg. „We willen proberen het ca rillon vóór die tijd voor el kaar te hebben". Op het moment gaat het erom. het fiat van het ge meentebestuur te zien te krij gen. Martien van der Knijff heeft de Nederlandse Klok kenspel Vereniging (waarvan hij regio-vertegenwoordiger in Zuid-Holland is) ingescha keld voor het uitbrengen van een advies. „Met dat advies gaan we naar een gieterij, Eijsbouts of Petit en Fritsen, en dan hopen we op de in stemming van de gemeente. Nou, in het vat en in het ach terhoofd zit een informatiea vond voor de burgerij en an dere belangstellenden. We willen ook grote bedrijven warm zien te maken voor ons echte carillon. En dan is er een excursie naar de Dom van Utrecht of naar het Bei aardmuseum in Asten (N.B.), en aan bezoek aan een klok kengieterij. Ik zie het zonder meer zitten, ik heb geen en kel idee dat het niet zou luk ken. Die basis van 18 klok ken is er al. Nu moeten we het instrument afmaken". Toen liet Martien, aanko mend beiaardier alias klok kenist, op een gramofoon- plaat een manifestatie horen van alle 13 luidklokken van de Utrechtse Dom. Een uur daarna hoorde ik dat won derbaarlijke geluid nog door galmen in m'n hoofd. Het was gigantisch en bijna angstwekkend. Kan zo'n to ren het geweld houwen?, dacht ik nog. Het dreef dui vels uit en greep tegelijk vooruit naar de triomf van Pasen. Maar het was geen zingend carillon, zoals de Woudse Dom er een kan krijgen als de plaatselijke vroede vaderen daartoe wil len besluiten. Alles is er klaar voor en de nu al han gende klokken kun je niet meer terugdraaien. Om in hemelsnaam maar in een po litiek jargon te blijven: laat het Woudse carillon met klok- en hamerspel langs de Braassem z'n werk afmaken! •dDe Voorhoutse had er trommeltje van gemaakt. 1 e ook toe. Ze moest zich kantonrechter Rigters (^verantwoorden, omdat ze verdacht we/d haar auto bergruimte tê hebben ge- uikt. Bovendien was het nteken deel III niet m ;eldig. De auto stond juni rig jaar geparkeerd op een iarkeerplaats aan de Kamil- létuin in haar woonplaats, en nijvere diender was eens ien kijkje gaan nemen, "antonrechter Rigters las de ievindingen van de veld- ichter voor uit het dossier. hele binnenzijde, inclu- f de bestuurdersstoel, was aid met dozen met t en ansichtkaarten", had dienaar van de Herman- I gerapporteerd. „Het ge- ar de auto stond begroeid met onkruid, vijl de rest van de par- plaats dat niet had", las KRACHTDADIGE ACTIE VAN RIJNSATERWOUDSE COMMISSIE KAMERLID OP PROTESTBIJEENKOMST: LEIDEN „Het aantal studenten dat recht heeft op studiefinanciering groeit. Dan kan de situatie in het onderwijs nog niet zo slecht zijn". Die woorden sprak het CDA- Tweede Kamerlid A.G.W. Lansink gisteravond tij dens een 'speakerscorner' op de Leidse studenten vereniging Augustinus over het onderwijsbeleid van minister Deetman' De geringe opkomst leek Lan sink in het gelijk te stellen, ondanks verwijten van diverse studentengroeperingen en vah de rector magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. J.J.M. Beenakker. Volgens de studentengroeperingen hebben veel studenten grote moeite om tijdig af te studeren. Daar door blijft er geen tijd over voor nevenactiviteiten, zoals het besturen van een vereni ging. Zo wordt niet alleen de student in zijn studie gepakt, maar dreigen ook de vereni gingen onderuit te gaan we gens een gebrek aan kader. Bram Zandstra van de Lande lijke Studenten Vakbond (LSVB) verweet de regering voorts dat door de decentrali satie in het onderwijs zoveel plaatselijke regelingen ont staan dat er in aanzienlijke mate sprake is van rechtsonge lijkheid en rechtsonzekerheid. Vooral de regelingen voor au ditoren -studenten die langer over hun studie doen dan toegestaan-verschillen per u versiteit veel. De universit 'ten willen zich juist door de auditorenregelingen profileren en studenten bij andere uni versiteiten weglokken", aldus Zandstra. Volgens rector magnificus J.J.M. Beenakker blijkt eens te meer dat het onderwijs in het kabinetsbeleid altijd onderaan de lijst met prioriteiten heeft gestaan. Het ministerie be stuurt al jaren onder het motto „al doende leert men", maar ziet nu geen kans meer om bij te sturen waar dat nodig is. In tussen worden de kosten daar van wel verhaald op de kwali teit van het onderwijs." Lansink ontkende evenwel dat er sprake zou Zijn van een drama. De lengte van de stu dietijd staat vast, maar de breedte wordt bepaald door de student zelf. Als je gemoti veerd bent, kun je naast de studie heel wat doen." e agent had dan ook gecon cludeerd dat de auto als limte werd gebruik geen enkel wei ;ld dat dat niet ig, maar in Voorhout zijn niet voor een gat te a Daar hebben gelijkèninê opgenomen, de pa A ™7 •kook het ii mde APV. Voorhouters ~kook&ie hun auto als bergruirr itgebrui koken hun tellen an d<De Voorhoutse dame vond je vai het allemaal een beetje raar. Houi Die aut0 had daar een week uddei-oi drie gestaan. „Hij stond klaar om weggehaald te wor- want hij was kapot". En dozen, hoe zat het daar „Nou, we hadden een ruimte in Noordwijk. die moest dicht. Die stonden toevallig nog de auto. Maar alleen ach- ik had de achterbank klapt", verklaarde de 'ite. Dat van dat deel II gaf ze toe en de daarbij ihorende boete had ze ook Iwel willen betalen. Maar ze kreeg een acceptgiro binnen voor beide overtredingen, dus had ze niet betaald. (AAWilOfficier van justitie Meijer Iwijfelde niet aan de juist- de dagvaarding en volle pond: 60 gul- r de illegale berg- 130 gulden voor het eldige deel III. Ze memo- erde dat ze nog vrij cou- t was, want de auto was nlijk onverzekerd en dat nog eens honderden gul- s extra boete kunnen be tekenen. Voorhoutse keek na het i de eis uiterst dijkt. „Iedereen heeft rommel in zijn auto lig- Wanneer wordt het dan bergplaats? Bij twee do- Of bij vier dozen?". Rig- s gaf haar gelijk. Hij legde ;n 130 gulden boete op het ongeldige deel III. het dossier al op- zijn gezicht een hrikte uitdrukking. „Ik dat die auto nu 'el weg is", vroeg hij haastig opge lucht toen dat inderdaad het Trein (De Amsterdammer was op 21 april vorig jaar betrapt toen hij in de buurt van'Lei den zonder geldig kaartje in de trein had gezeten. Maar dat klopte niet. „Ik heb sinds 1975 niet meer in de trein gezeten en dit is pas de eer- »te keer dat ik in Leiden >en", zo liet hij kantonrech- ;er Rigters en officier van justitie Meijer in wat gebro ken Nederlands weten. Die n daar wel even stil Sinds 1975 niet meer in de trein? „Hoe verplaatst u zich dan?", wilde Rigters we ten. „Met de auto", ant woordde de verdachte sim pel en hij leek zich op zijn beurt wat te verbazen over de verbazing aan de andere kant van de tafel. Hij iad een verklaring mee genomen van het gerenom- lerde hotel in Amsterdam ar hij werkte, waarin stond dat hij op 21 april tot half tien 's avonds aan het werk was geweest. Dat pleit te hem niet vrij, want Rig ters merkte op dat de bekeu ring om zes minuten voor half drie 's nachts was uitge deeld. „Maar hij moet 's och tends vroeg beginnen, dan zit je niet midden in de nacht in de trein", bracht kennis van de verdachte naar voren, die als tolk was meegekomen, maar zich nu als raadsman opwierp. Meij er en Rigters hadden hun twijfels en vonden dat de man moest worden vrijge sproken. Bewonderend ke ken ze de Amsterdammer na. Sinds 1975 niet meer in de trein. Hoe kreeg hij het voor elkaar. PAUL VAN DER BIJL In Den Haag mag dan een graaf gewoond hebben wiens zoon Jantje heette en met z'n handje wuifde, in het Zuid hollandse lange dorp Rijnsa- terwoude heeft het eigen aardige volkje aan de boor den van de verraderlijke, soms woedende Braassem een kerk staan die evenzeer tot de verbeelding spreekt. Het is weliswaar geen sprookje, geen Maaslandse of Brabantse gotiek wat de to ren betreft, maar een eerlij ke, Hollandse, bakstenen vertelling in de cultuur van een land dat van water en woestenij aan elkaar hangt. In haar opbouw gelijkt ze sterk op de Dom van Utrecht en beantwoordt ook aan het Dom-begrip: een vierkante opbouw van de toren met daarop een zeskantige vol tooiing van de spits. Daarom is de oude kerk van Rijnsa- terwoude niet zomaar een kerk; ze is een Dom, waar mee Vondel wel raad had ge weten als hij haar stemmen gehoord had. En stemmen heeft dat juweeltje, die enige Hollandse Dom! Alleen nog niet genoeg. Er kan binnen die stoerheid en sierlijkheid nog meer bij en daar wordt aan gewerkt. We staan voor de kerkdeur en kijken om hoog. Daar zien we de inge metselde koppen van grijn zende saters; bosgeesten als diabolische visitekaartjes waaraan» nijvere beeldhou wers in het verleden een dra matisch karakter hebben ge geven. Rijn, saters en woud. Alles is betrekkelijk.- Alleen dat echte carillon moet er een keertje komen. In 1963 vierde men de 900-ja- rige vestiging van het „chris tendom rond de Braassemer- meer". En het was louter oe cumene wat de Domse klok sloeg. De kinderen van één Vader die in de loop der eeu wen door verschillen van in zicht uit elkaar gedreven wa-» ren en op „zichzelf" in het Vaderhuis dat vele wonin gen telt waren gaan wo nen, vonden die scheiding ei genlijk toch maar ongewenst en nogal absurd. Reformato rische en roomse voorgangers gingen zich ermee bemoeien, bij een groeiende ontdekking van de oude „familieban den". Men vond dat er mu ziek in zat, en die muziek kon het best uit de Woudse Dom klinken. In die compac te „mini-reus" was volop plaats, voor klokkenklanken. Pastoor Thomas Pastoor Thomas, de ruimhar tige herder in het aanpalende Leimuiden, met z'n Franse inslag, geloofde sterk in een carillon dat in de Woudse Dom het oecumenisch ijzer zou kunnen smeden terwijl het heet was. Zijn reformato rische collega-zieleherder do minee Gijsbers kreeg hij in z'n enthousiasme mee. Beide eerwaarde heren de één LEIDEN De 38ste paasvee tentoonstelling wordt donder dag gehouden in de Groe noordhallen. De Vereniging tot het bevorderen van de Agrarische belangen in de Rijn- en Duinstreek (VEBO) zal vanaf 9.00 uur 's ochtends verschillende stieren, vaarzen, koeien en kalveren keuren. De runderen zijn naar leeftijd ingedeeld in rubrieken. Het aantal ingeschreven dieren is groot en dat betekent dat de jury in totaal zo'n zeventig ru brieken zal beoordelen. Naast de inzendingen van runderen zijn er rubrieken voor 3-tallen ooilammeren, 3-tallen ram- lammeren en zuiglammeren voor de slacht. In de Groenoordhallen is een grote keuringsring uitgezet met rondom tribuheplaatsen. Om 11.00 uur zijn er demon straties van stamboekvee. "De dieren zijn afkomstig van De vereniging Nederland Stam boek Verbeterd Roodbont Vleesras en het Stamboek van het Belgisch Wit-Blajjwras. Ook zijn in een gedeelte van de hal allerlei landboywma- chines en -werktuigen tê'be zichtigen. Om 13.00 uur Kceft de kampioënskeuring voor alle categorieën plaats, waarop de prijsuitreiking volgt. De paasveetentoonstelling is voor iedereen toegankelijk. De toegangsprijs is vier gulden per persoon. Kinderen tot twaalf jaar onder begeleiding en 65+-ers betalen twee gul den. met de baret van een Gal lisch getinte geloofsbeleving en met het Magnificat in het achterhoofd en de ander in een colbertje waarmee de Dordtse Synode nog wel vrede mee had kunnen heb ben draaiden aan het wiel van een straatorgel en gingen met de bus rond. In Rijnsa- terwoude waren Rome en Genève eindelijk in een grensgebied elkaar genaderd. Terug naar het dorp nu. Aan de Herenweg woont, werkt en studeert in een knus on derkomen Martien van der Knijff (35). Hij is aankomend musicus. Ik bezocht hem voor een nader onderhoud. Voordat ik aanbelde hoorde ik via de voordeur een flard van een orgelsonate, op piano uitgevoerd. Daarna deed Martien open en ging me voor in zijn walhalla. Een woon-werkkamer met een piano (vanwege het inmid dels afgerond bijvak) en twee orgels: een klassiek orgel en een „populair elektronisch" orgel „met moderne klan ken". „Het probleem is na melijk, dat je in de muziek geen werk kunt vinden. Ja, in het privé lesgeven. Dat loopt nog wel. Over een half uur kfijg jk een paar leerlin gen". In $en achterkamer komt de liefde van Martien tot volle rijkdom. Daar staat een instrument, dat je ner gens anders in een achterka mer tegenkomt: een carillon, een beiaard, een klokkenspel. Hier staat het smeltpunt van Van der Knijffs voorliefde. Vervaardigd door een doe- het-zelver, Jan Zwart uit Hattem, kleinzoon van de le gendarische Jan Zwart. Het is een oefenklavier van 4 octaven, waarop Martien elke dag een paar uur stu deert. „Wat je nu hier ziet", zei Van der Knijff, „is een volwaardig carillon, alleen de klokken zijn uitgedrukt in omgekeerde medicijnbakjes, gebittenbakjes, vla-bakjes, en de grote „klokken" die je daar ziet zijn omgekeerde fikse waskommen". Maar het klonk ragfijn toen Martien met de vuisten op de stokken sloeg en het pedaal met z'n vöeten beroerde. Als je je- ogen dichtkneep hoorde je het carillon van de Amster damse Munttoren of de wat afgeslankte beiaard van de O.L.Vrouwe kathedraal van Antwerpen. Klokkenspel is het spel van klanken in to rens en in de wind. Het kan verwaaien, maar komt steeds weer bij je terug. Zeker in de achterkamer van Martien aan de Herenweg. Martien van der Knijff stu deert orgel in Rotterdam en beiaard aan de Nederlandse Beiaardschool in Amersfoort. „Dat is de enige mogelijk heid; in België heb je ook een school. Maar zeker in ons land bestaat een groeiende belangstelling voor de bei aard, en er komen steeds meer beiaardiers. Het is een dagelijkse studie. Op onze school in Amersfoort zitten Duitsers, Amerikanen en een Fransman. We hebben onge veer 25 leerlingen. Net zoals op het conservatorium duurt de opleiding voor uitvoerend musicus (U.M.) zes jaar, en dan nog een jaar of 3 voor de beiaard. Ik moet nu eerst m'n spullen afmaken en daarna zien we wel weer verder". 49 klokken Het is aanpoten voor Van der Knijff, met z'n brede interes se „voor alle stijlen; impres sionisme vooral ja. Debussy vind ik eindeloos. Enfin, je studie is halen, halen en ver zamelen; zien, dat je het te pakken krijgt". Maar waar het nu in feite om ging was het carillon van de Woudse Dom. In '66 hingen er negen klokken na die oecumenische actie rond de Braassemer- meer en in '78 werden er ne gen bijgegoten. Echter, het is nog niet af. Martiens bekom mernis is: waarom gaat de gemeente niet verder met bijgieten tot een volwaardig carillon met 49 klokken? „Waarom om in '78 wel, en De Woudse Dom is stoer, mooi en achter de galmgaten ont vankelijk genoeg om er een volwassen klokkenspel in te her bergen. Het moet er maar eens van komen. rveur metjbiers aan ue stag op oe paasveetentoonstelling in de Groenoordhallen. Behalve vaklui i donderdag ook het publiek welkom. Beiaardfanaat Martien van der Knijff ziet boven in de Dom de klokken niet alleen hangen, hij ziet een volwaardig carillon met 49 bronzen stemmen ook helemaal zitten, en droomt van parelende klanken die, met een bereik van vier octaven, uitwaaieren over het lage land bij het Braassemer- meer. foto's wim van noort

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15