Fokkers vette jaren lijken aangebroken Nederlands drietal bewijst aansluiting bij wereldtop Blind bezuinigen in jeugdwelzijnswerk immoreel en ineffectief Glasbergen bedwingt De Maas Maguy Marin laat weer „dansen SPORT/ BINNENLAND CeidócSoirumt DINSDAG 7 MAART 1989 PAGINA! .SP Ru BIJ WERELDKAMPIOENSCHAP SQUASH: WARMOND/LEIDEN Van het Nederlandse quintet deelnemers aan de wereldkampioenschappen squash voor dames speel den Babette Hoogen- doorn, Nicole Beumer en Marjolein Houtsma zich met het bereiken van de tweede ronde in de rijen van 's wereld besten. Hu- goline van Hoorn en Her- ma Florissen moesten in het Dekker tennis en squashcentrum in War mond hun tegenstanders feliciteren. Het gaat goed met het Neder landse squash. Zeker bij de da mes is er sprake van aanslui ting bij de wereldtop. De we reldkampioenschappen, geor ganiseerd ter afsluiting van de festiviteiten rond het vijtigja- rig bestaan van de sterk in le dental groeiende Nederlandse Squash Rackets Bond, bewij zen eveneens de progressie in nivo, die de sport in Neder land doormaakt. Brabantse Ba- bette Hoogendoorn is het Hol landse paradepaardje. De Hil- varenbeekse koos in 1984 op negentienjarige leeftijd voor de profstatus. Het betekende in feite geheel alleen de we reld in trekken, waarbij enkel bondscoach Barry Whitlock haar af en toe adviseerde. De gedurfde stap heeft niet alleen veel ervaringen, maar ook een riante vijftiende stek op de 'worldranking' opgeleverd. Gisteren toonde Babette Hoog endoorn opnieuw de opmerke lijke vooruitgang in haar favo riete sport. De eerste ronde te gen de Nieuw Zeelandse A. Owen betekende met cle ga- mestanden 9/1, 9/3 en 9/0 een kort oponthoud op de squash- court. In het kielzog van de Brabantse kloppert drie andere talenten aan de deur van de squashelite. Van hen plaatsten Marjolein Houtsma en Nicole Beumer zich met Hoogendoorn in de tweede ronde. Houtsma, de nummer 26 van de wereld ranglijst versloeg de Fran?aise Amigorena in vier garnes, 9/1, 9/7, 7/9 en 9/7. De één plaats onder Houtsma gerangschikte Beumer wist de Ierse Caroline Collins met 9/6, 9/6, 7/9 en 9/7 voor te blijven. De derde van het trio, Hugoline van Hoorn, overleefde de eerste ronde niet. De nummer 24 van de ranglijst trof in de Duitse Beate Muller een speelster met wellicht minder talent maar met een groot loopvermogen. De 'nog betere conditie' van Müller won, 10/9, 3/9, 9/2, 9/2. Herma Florissen verraste zon dag in de kwalifikatie met een 3-0 zege op de Fran^aise C. Vezin. In de eerste ronde bleek de als veertiende ge plaatste Engelse Fiona Geaves toch een maatje te groot, 0-3. De top-zestien plaatsten zich allen eenvoudig in de tweede ronde. Topfavoriete Suzan De- voy verloor in drie games slechts één punt. Alleen de Engelse Lucy Soutter (8) moest een game inleveren. „Er zit nog een flink gat tussen de wereld-top en -subtop en de rest", merkt Babette Hoogen doorn op. ;,Ik ben aan een in haalrace begonnen, en ik durf te stellen, dat dit nij heel aar dig gelukt is." Vandaag om 19.00 uur vervolgt de ambi tieuze Brabantse haar jacht op een plaats in de top-tien. PETER KLEIN Schoonspringcursus LEIDEN De Springschool Leiden start 15 maart met een nieuwe cursus schoonspringen voor beginners. De cursus, die in samenwerking met de ge meente Leiden wordt georga niseerd, wordt geleid door meervoudig Nederlands kam pioen plankspringen Wessel Zimmermann en Patrick van der Meer, KNZB schoon- springtrainer. De cursusplaats is zwembad De Zijl in Leiden en de kosten van de tien les sen durende cursus bedragen fl. 90.-. Siemens bedrijvencentrum Maquette van het bedrijvencentrum dat Siemens Nederland in Zoetermeer gaat bouwen. In dit gebouw, dat in 1990 in gebruik genomen moet worden, worden de produktie-activiteiten gebun deld. Gisteren hebben Siemens en de gemeente Zoetermeer het contract ondertekend voor de aankoop van 130.000 vierkante meter grond pal aan de A12 richting Den Haag. FOTO: PR LEIDEN Het landelijk zaal voetbalteam van Glasbergen de Best bewees regiogenoot Bax gisteravond een goede dienst door De Maas een ge lijkspel af te dwingen. Door die 3-3 deling telt naaste ach tervolger De Maas nu drie verliespunten meer dan de Voorhoutse koploper. Indien Bax morgen met Ceverbo af rekent, ziet het er dan ook zeer rooskleurig uit voor de mannen van coach Jan Schoen. Glasbergen, zonder de gebles seerde Huug Aandewiel, werd door Leo van Buren en Ed Winkels op een 2-0 achter stand gezet, voordat Peter Ho- gewoning de eerste bres in de afweer van De Maas kon schieten. Een treffer van Arie Dobber bepaalde de ruststand vervolgens op 3-1 voor de thuisclub. Tién minuten na de doelwisseling was Glasbergen weer op gelijke hoogte. Inval ler Bas Luyk en uitblinker Glenn Helder scoorden voor de Rijnsburgse formatie, die dat winstpunt in de resterende vijftien minuten niet meer uit handen gaf. 0FF.DEALER É3 NISSAN R0EL0FARENDSVEE Alkemadelaan 1 Tel. 01713-12866 AMSTERDAM - Nog slechts een paar jaar geleden leek het alsof „de hele wereld" over Fokker heen viel. Het enige dat we over Neerlands enige vliegtuigfabriek hoorden wa ren negatieve berichten: de kosten rond de gelijktijdige ontwikkeling van de Fokker 100 en de Fokker 50 rezen op een afschuwelijke wijze de pan uit. Fokker zou veel te veel hooi op zijn vork hebben geno men. Op elké schroevendraai er, elke baco en elk schuurtje van Fokker lag een deel van de immense hypotheek. Het kabinet moest met hon derden miljoenen tegelijk bij springen en leden van de Tweede Kamer en andere ge legenheidsdeskundigen riepen om het hardst dat Fokker op de rand van een faillissement balanceerde. Alleen bij Fokker zelf, onder aanvoering van toen nog Frans Swarttouw, voorzitter van de raad van be stuur, bleef men stoïcijns. Laat ze maar kletsen, laat ze maar schrijven werd er - niet zelden hardop - gedacht. En ere wie ere toekomt, de beste stuurlui bleken, naar het zich laat aan zien, ook ditmaal weer aan land te staan. Want Fokker toont zich dezer dagen met recht, optimistischer dan ooit te voren. Na de zeven magere jaren lijkt het tij gekeerd en heeft het er alle schijn van dat de vette zijn aangebroken. Zelfs een wat onfortuinlijk af gelopen vlucht van Amster dam naar Genève, waarbij vlak voor het tot stilstand ko men het linker landingsstel af brak, vermag het optimisme niet temperen. Het wordt slechts beschouwd als een inci dent en zeker niet als een domper op de huidige feest vreugde. Optimisme Met de twee nieuwste orders, die van de toonaangevende Franse regionale luchtvaart maatschappij TAT en gister middag van de International Leisure Group (ILG), moeder maatschappij van de snel groeiende Britse charter- en lijndienstmaatschappij Air Eu rope Expresse, is het totaal aantal orders voor de Fokker 100 gekomen op 137 toestellen. Bovendien staan er opties uit voor nog eens 103 vliegtuigen van dit type. E. J. Nederkoorn, lid van de Raad van bestuur van Fokker straalde gisteren een en al op timisme uit over het tot dusver geboekte succes. „Toen we een aantal jaren geleden begonnen met het ontwikkelen van de Fokker 100 was er nog niets te zeggen over de gevolgen van de toekomstige liberalisatie. We wisten dat een vrije Euro pese luchtvaartmarkt de ver koop van meer vliegtuigen zou betekenen, maar hoeveel- Het was moeilijk daarover een schatting te maken. Maar dat was niet ons enige pro bleem. Ook de technische ap paratuur in de cockpit.\\at GEN ineve digd. jeind De b iZwit; de U groot Baye van overtuigd dat hun bed Rund nog slechts aan het begin si lands van een glorieuze ontwik Qok ling. Nu nog ligt het prod £Up tietempo op 33 toestellen gtien jaar. Maar de komende rnaness den al zal dat worden op voerd tot 46 Fokker 100 uiteindelijk zelfs naar rond ventig. Niemand waagt zich nog een voorspelling over de vr hoeveel Fokker 100's er op lange duur verkocht zul worden, maar iedereen is zeker van dat er in positi zin nog heel wat aan de duktiecapaciteit gesleuteld moeten worden, zeker als geruchten over op ham zijnde Amerikaanse van gezamenlijk enkele h derden toestellen worden waarheid. Fokker schat dat er tot »ulde voor 1981 we nu hebben stond toen nog jaar 2010 een markt is vooi in de kinderschoenen. En van de uiterst geluidsarme motor was zelfs nog geen streep op papic-r gezet". Nu blijkt dat de Fokker 100 tot de geluidarm ste vliegtuigen ter wereld be hoort en voldoet het aan de strengste Amerikaanse nor men. Anders gezegd, men was des tijds aan»een avontuur begon nen dat uiteindelijk anders - en veel positiever - uitpakte dan de heren technici aanvan kelijk hadden verondersteld. Van de gebruikers, zoals Swis sair en de KLM, vallen dan ook alleen maar lovende woorden te horen. De specifi caties op grond waarvan men tot aankoop van de Fokker 100 besloot, blijken in de prak tijk van alledag te worden overtroffen. Zoals Harry Goodman, voorzitter van de moedermaatschappij van Air Europe het gistermiddag uit drukte: „We hebben maanden lang gestudeerd op de vraag welk vliegtuig met rond hon derd stoelen het best in onze vloot past en uiteindelijk heb ben we nadrukkelijk gekozen voor de Fokker 100". Fokker-topman Nederkoorn en zijn medewerkers zijn er totaal zo'n 1.500 toestellen 100 tot 120 zitplaatsen, van verwacht men een deel van rond 40 procent kunnen opeisen. Een sterke toename van produktie betekent overig niet a priori een buitennis stijging van de werkgeleg heid. Op dit moment telt Fokker-concern ongev 12.000 werknemers, van wii zich ruim 10.000 bezighou met de daadwerkelijke wikkeling, bouw en verk van de twee Fokker-telj Volgens Frits van der Jagt huidige directeur Verkoop vanaf april directeur Pe neelszaken, zal dit aantal of meer gelijk blijven, een snellere scholing (min mensen in opleiding, sne naar de produktievjoer) nu het geval is, hoopt hij vraag naar personeel bin de grenzen te houden. „Dc wel noodzakelijk", zo zegt „want het is nog steeds moeilijk in onze sector hoog gekwalificeerde pe neel te krijgen dat we no hebben". HENDRI BELTMAN LEIDEN Veel gemeen ten hebben in de jeugd- welzijnssector meestal „blind" bezuinigd. Zo is er vaak gekort op begro tingsposten en zijn alge mene vacaturestops inge voerd. Het is moreel de vraag of een overheid zo'n beleid mag voeren. Bo vendien is het zakelijk ge zien een ineffectieve geld besteding. Tot die conclusie komt be stuurskundige drs. J. Hendriks in zijn proefschrift „Netwerk vorming tussen groei en krimp". Hij hoopt hiermee morgen aan de Leidse univer siteit te prom'overen. Hendriks onderzocht de sociaal-culturele en hulpverleningssector in vijftien middelgrote gemeen ten waaronder Leiden. Blind bezuinigen is weliswaar verlei delijk, zo stelt Hendriks, maar de vele financieel-bestuurlijke en organisatorische maatrege len gaan ten koste van een systematische kwaliteitsver tering van het jeugdwelzi werk. De sector is bovenc kwetsbaar vanwege het kl< schalige karakter er „Werkers zitten gevangen sen een beleid dat tal van ken formuleert maar niet ruimte geeft die voor die ken nodig is. De schade bezuinigen in zo'n klimaa groter dan wat er niet n kan: ook wat et nog wel beurt raakt aangetast", a Hendriks. De als dikkertjes verklede dansers van het Nationaal Ballet in .Groosland" van de Franse choi grate Maguy Marin. foto: Nationaal Ballet brengt „Niemands land" van Rudi van Dantzig, „Corps" van Hans van Manen en „Groosland" van Maguy Marin. Danstheater Den Haag, gisteravond. Herhaling vanavond. Men kan het vierde seizoen programma van Het Nationale Ballet zeker bijzonder noemen. Een wereldpremière en ^twee aangepaste choreografieën van Rudi van Dantzig en Hans van Manen. „Niemandsland" van doemdenker Rudi op muziek van Sytze Smit werd zelfs scè- nisch en compositorisch met acht minuten verlengd, zodat de „verloren generatie" meer tijd kreeg voor haar vallen en opstaan. „Corps" van Hans van Manen blijft, vooral door het manne- nensemble, een ijzersterk bal let. Toch blijven wij het onlo gisch vinden dat in dit rouw beklag voor de op 18-jarige leeftijd gestorven dochter van Alma Mahler drie verschillen de solisten het podium worden opgestuurd. Uiteraard ook weer veel succes voor Vera Beths met haar Stradivarius in het Vioolconcert van Alban Berg. De wereldpremière in dit pro gramma, waarin dirigent Jac van Steen zich met het Neder lands Balletorkest voor bijna optimaal luistergenot garant stelde, bestond uit het kinder lijk kijkplezier, waarin het Franse theaterdier Maguy Ma rin haar bewegingsgein „Groosland" had verpakt. Als choreografe is zij, voor wie de podiumwereld veelal niet gro ter is dan een poppenkast, acht jaar gebleven. Haar scène werd op de dansante muziek van twee van Bachs Branden- burgse Concerten één grote babybox vol bolwangige, billige waggelaartjes. Als zakken opgedragen evolu den zij tot volwassen, lichtt gedeformeerde kleuters, dikbuiken hadden het in snoerende uitmonstering Spaans, maar wel Frans nauwd, maar gelukkig is elke voorstelling de bedt arts paraat. Misschien is voor Maguy rin, aan wie geen balletbes dat zichzelf respecteert i opdrachten zou moeten vi nen, de vraag of zij knc voor citroenen verkoopt, aan de orde. De zaal lag n< lijk binnen de kortste k plat en er is immers altijd de uitspraak van de Amerikaanse theater Adolphe Zukor: „The publ „Maa al he toch dan ment in ee nu h ten, ning aanm aansp voor ting i is bin hoop

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10