fikidaeScHirtcwit iDirectie cultuur tegen komst interim- manager STAD OMGEVING pezwaar tegen weigering ouwvergunning hotel Volgend jaar hopelijk weer een strenge winter ALLER LEI(DS) ,X1 - MAANDAG b MAART 1989 PAGINA 7 ichapen ;ebeten at heefecSTGEEST Twee >et de IsjUviers hebben afgelopen ^ydag huisgehouden onder rdaanoe^apen die in een weiland Vredej rijksweg 44 in Oegstgeest ere mul, de grens met Rijnsburg eden gepnden. Diverse schapen en. Ar^kten door beten gewond, rikaans^k ging veel wol verloren. de suge honden zijn door de ïche leijkspolitie van Rijnsburg aald dalvangen en naar een asiel d is mejbracht. Daar zijn zij later jor de eigenaars afge- lald. De honden bleken itsnapt te ziin. Er is geen ;oces-verbaal opgemaakt. It regeld. Brand in Valkenburg VALKENBURG Een woning aan de Van Gif- fenstraat in Valkenburg is zaterdagmiddag om één uur in brand gevlo gen. Buren aan de over zijde van de straat ont dekten de brand in het dak en waarschuwden de brandweer. Vermoedelijk werd een pijp van de centrale verwarmingske tel zo heet dat het dak in brand vloog. De brand werd in een half uur ge blust door de Valken- burgse brandweer maar liet een gat in het dak achter. Cubaanse kinderen tekenen voor vrede WASSENAAR „Cubaanse kinderen ma ken tekeningen voor de vrede". Een ten toonstelling met deze titel werd zaterdag ge opend door de heer J.C.M. Greep, wethou der van onderwijs, cultuur en woonzaken van de gemeente Wassenaar. Wethouder J. Greep merkte tijdens zijn openingsspeech op dat kindertekeningen altijd zeer oorspron kelijk zijn en haarscherp tonen wat er bij kinderen leeft. De tentoonstelling laat een selectie zien van tekeningen gemaakt door Cubaanse kinderen in de leeftijd van vijf tot rijk, Engeland, Oostenrijk en West-Duits- land. De tentoonstelling is nog tot en met 12 maart te zien in Cultureel Centrum Ware- nar aan de Kerkstraat 75 te Wassenaar. GS blijven bij voorstel reorganisatie drinkwater LEIDEN Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland houden vast aan hun voorstel voor de reorganisatie van de drinkwaterbe drijven in Zuid-Holland. Dat houdt in dat er in de provincie drie drinkwaterbedrijven komen, namelijk in het westelijk, het zuide lijk, en het oostelijk deel. In het voorstel aan provinciale staten voor de statenvergade ring op donderdag 16 maart wijzen GS de alternatieven van de hand. Zo willen de LDM en enkele gemeentelijke waterbedrij ven, waaronder dat van Alphen, die sinds begin dit jaar bij de Energie- en Watervoor ziening Rijnland (EWR) zijn ondergebracht bij het EWR blijven. Volgens GS is dat een weinig doelmatige opzet en ligt het voor de hand om Alphen bij het oostelijk bedrijf in te delen. Nieuwkopers bekennen inbraak NIEUWKOOP Drie Nieuw- kopers van 40, 45 en 20 jaar zijn vorige week maandag aangehouden op verdenking van het plegen van een in braak en uiten van bedreigin gen. Alle drie hebben zij be kend. Bij de inbraak in een woning aan de Halve Roe werd een videorecorder en een stereotoren buitgemaakt. De gestolen goederen zijn later in een sloot teruggevonden. De Nieuwkopers van 20 en 40 ziin vrijdag voorgeleid aan de offi cier van justitie en vervolgens in vrijheid gesteld. De 45-jari- ge is na vier dagen vrijgelaten. Snelheidscontrole in Rijnsburg RIJNSBURG 47 automobilisten heb ben zaterdagavond een bekeuring ge kregen voor te hard rijden op verschil lende wegen in Rijnsburg en Valken burg. De politie controleerde tussen half zeven en twee uur 's nachts op de Sandtlaan in Rijnsburg. Daar werden 28 bekeuringen uitgedeeld. De hoogst ge meten snelheid was 93 kilometer per uur. Ook op de Katwiikerweg in Val kenburg werd gecontroleerd. Daar wer den elf bekeuringen uitgedeeld. De hoogst gemeten snelheid was 75 kilome ter per uur. Op de Noordwijkerweg in Valkenburg werden acht bekeuringen uitgedeeld. De hoogst gemeten snelheid was hier 116 kilometer per uur terwijl er maar 80 kilometer per uur mag wor den gereden. Bezwaren tegen Marca afgewezen LEIDEN De Raad van State heeft bezwaren van de wijkvereniging Pancras-Oost en enkele anderen te gen de Marcagarage op het Ir. Dries- senplein afgewezen. De bezwaren waren met name gericht tegen de komst van Albert Heijn naar het ge bouw op het Driessenplein. De be zwaarmakers hadden om schorsing van de bestemmingsplanwijziging en de bouwvergunning gevraagd. Vol gens de omwonenden is het Leidse college van meet af aan op de hoogte geweest van de komst van Albert Heijn, maar is dit verzwegen, omdat anders de provincie roet in het eten zou gooien. De Raad van State ziet echter geen redenen om de bezwaren te honoreren. eP,PROBLEEM IS DE ONDERBEZETTING, NIET DE LEIDING" -Berlijn LEIDEN Aan een inte- 'im-manager die de ge.- eentelijke directies cul- ;urele zaken, musea en de houwburg gaat leiden is ;een behoefte. Het pro- leem bij de directie cul turele zaken is de onder d£ezettinÉ>' niet de leiding, tijPat schrijft het plaatsver- vangend hoofd van de di- vorigfectie culturele zaken, A. volvan der Ree, in een brief aai^an (jg Leidse gemeente- kenVuJVaad. Van der Ree ver- lezuini^aast zich zeer over de e regekomst van een interim- it heeftnanager. De kwestie itionaal buiten] schuk komt vanavond aan de orde in de gemeenteraad. De komst van een interim manager staat in een voorstel dat het college afgelopen vrij dag uit deed gaan. De inte rim-manager zou een eerste aanzet moeten geven voor een centrale directie culturele za ken, en hij zou ten behoeve daarvan een culturele visie moeten ontwikkelen. Van der Ree, nu hoofd van de directie nadat vorig jaar A. van der Loo door het college uit zijn functie werd onthe ven, heeft zich altijd terug houdend opgesteld in de dis cussie over de toekomst de directie culturele zaken. Nu voelt hij zich echter geroe pen te reageren. Volgens Van der Ree is de komst van een interim-mana ger niet nodig, omdat de di rectie culturele zaken de afge lopen tijd naar behoren heeft gefunctioneerd. Dit ondanks de onderbezetting de afgelo pen maanden. „Op de directie wordt keihard gewerkt. Na het vertrek van het hoofd van de directie hebben de mede werkers afgesproken dat het schip van culturele zaken niet mocht zinken. Illustratief is dat het ziekteverzuim bij cul turele zaken het laagste is van de gemeente". stripdag in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade in Leiden heeft gisteren zo'n drlehon- ïrd bezoekers getrokken. Organisator Hans Edink was daar dik tevreden mee. „Het waren er een luk meer dan vorig jaar. Toen kwamen er ongeveer 200 mensen op af". Op de vierde stripdag in pccessie waren onder meer striptekenaars Rob van Zanten en Peter de Smet van De Generaal lanwezig. Ook waren er een stripbeurs en een veiling waarbij tal van albums van eigenaar verwis- lelden. Edink is van plan om ook volgend jaar een stripdag te organiseren. „We willen de dag in de pekomst standaard op de tweede zondag in maart houden. Dat zal wel weer in 't Spoortje zijn, irant dat bevalt ons prima". F - FOTO: WIM VAN NOORT I en W Leidschendam brengen >ezoek aan Scandinavië ntelli EIDSCHENDAM Burge- leester en wethouders van eidschendam brengen in de eriode van 14 tot 20 april op utiatief van wethouder J.C. an Erp van ruimtelijke orde- ekstu jng een werkbezoek aan 0J weden en Helsinki. Daar orden in het kader van de inriing van de woningbouw nieuwbouwwijk Leizo ver- ^""chillende stedebouwkundige 'ïrojecten bezocht. ^navond spreekt de gemeen- over de vervanging in deze periode, omdat er ook geen wethouder is om de bur gemeester te vervangen. Vol gens de gemeentewet treedt dan het oudste lid van jaren als burgemeester op tenzij de raad een ander lid aanwijst. Het oudste raadslid is G. J. M. Paardekooper van de CDA- fractie. Hij werd 28 oktober 1920 geboren. In het voorstel aan de raad wordt overigens het raadslid niet bij naam ge noemd. Autodief aangehouden WASSENAAR Een 22-jari- ge inwoner van Wassenaar is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden omdat hij een personenauto had gesto len. Hij heeft dat bekend. De auto was eerder in de omge ving van het Wassenaarse po litiebureau teruggevonden. Er waren toen al aanwijzingen dat de Wassenaarder betrok ken was bij de diefstal. De jon geman Werd zaterdag rond middernacht aangetroffen in de kantine van de sporthal aan de Dr. Mansveldkade. EIDEN Erica Beheer J.V. heeft een bezwaar- jrhrift ingediend tegen fët besluit van B en W geen vergunning te Tienen voor de vesti ng van een low-budget fltel in het Van Wijk- nplex aan de Hoge- jóerd. Het bouwplan van rica omvat een driester- hhgtel met veertig ka ders, een ontbijtzaal en vergaderruimten. Pet college heeft een ver- inning geweigerd omdat bouw van een hotel lj£t in overeenstemming pet het geldende bestem mingsplan zou zijn. Ook vrezen B en W parkeer problemen. De parkeervoor zieningen in het Van Wijk- complex zijn uitdrukkelijk al leen voor bewoners bestemd. De gemeente wil twaalf appar tementen irt het complex ves tigen. Erica bestrijdt dat een hotel in het complex niet binnen het bestemmingsplan past. De ves tiging van bedrijven op de be gane grond en de verdiepin gen is volgens de bouwmaat schappij toegestaan. Een hotel- bedrijf zou zich daarom aan de Hogewoerd moeten kunnen vestigen. Verder wijst de projectontwik kelaar het argument van B en W over parkeerproblemen van dp hand. „De gemeente slaat ten onrechte geen acht op het feit dat 18 plaatsen in de par keergarage van het complex voor het hotel zijn bestemd". Daar voegt Erica nog aan toe dat de meeste bezoekers van het hotel per bus aan zullen komen. De gemeente heeft toestem ming voor het hotel geweigerd toen bleek dat de bouw van de woningen niet te duur was. Erica had eerder beweerd dat eisen van de monumenten commissie de woningen onbe taalbaar zou maken. Dit bleek niet waar te zijn. Het bezwaar komt volgende week vrijdag aan de orde in de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften. Ook zet Van der Ree vraagte kens bij het voorstel om de in terim-manager een eerste aanzet voor de langverwachte cultuurnota te geven. Volgens hem is die grotendeels gereed, en kan de nota binnenkort uitkomen nu duidelijk is hoe de directie culturele zaken er in de toekomst uit gaat zien. „De reorganisatie van de cul tuursector is een politiek en geen ambtelijk probleem". Wel is Van der Ree voorstan der van het inschakelen van een extern organisatiebureau. Volgens hem zijn de tot dus verre gepubliceerde rapporten van de gemeentelijke directie personeel en organisatie over de reorganisatie onvoldoende. Van der Molen niet tegen woningbouw Oostvlietpolder LEIDEN De Leidse wethouder M. van der Molen (ruimtelijke orde ning) is niet langer tegen het bouwen van woningen in de Oostvlietpolder tus sen Leiden en Zoeterwou- de. „Als je aan de woning behoefte van de Leidse agglomeratie wil voldoen, ontkom je niet aan wo ningbouw", aldus Van der Molen in een interview in het laatste nummer van het blad Stadswerk. „De afstand tot de binnenstad met zijn voorzieningen is niet slecht. Ik zou liever de Oostvliepolder bebouwd zien dan de Boter- huispolder in Leiderdorp, die in mijn ogen het begin van het groene hart van de Randstad is". In het huidige collegepro gramma wordt woningbouw in de Oostvlietpolder afgewezen. Van der Molen wil verder in de Broek- en Simontjespolder, ten oosten van de Merenwijk, graag een autoloze woonwijk bouwen. „Gezien de moeilijke ontsluitingsmogelijkheden zou dit een prachtig experimeneel project zijn met woningbouw voor mensen die bereid zijn wat verder te lopen naar hun auto of helemaal geen auto be zitten". Volgens Van der Mo len moeten het nieuwe NS-sta- tion bij de Merenwijk en een fietspadennet voldoende zijn voor de bereikbaarheid van de wijk. „Eventueel nog een par- keerterreintje aan de andere kant van het spoor. De wiik moet natuurlijk wel bereik baar zijn voor alarmverkeer". Van der Molen laat verder we ten de kans op een vierde par keergarage in de Leidse bin nenstad gering te achten. Die zou aan de westkant moeten komen. Van der Molen denkt echter dat de capaciteit van het Noordeinde, die in dat ge val invalsweg zou worden, te gering is. „Ik ben in ieder ge val tegen een garage aan de Aalmarkt, omdat de auto dan te ver de binnenstad pene treert". FOTO: HENK VAN DEN ENDE DIRECTEUR TIGELAAR VAN LEIDSE IJSHAL: LEIDEN „Ik hoop dat het in de volgende winter eindelijk weer eens écht koud wordt. Zo koud dat we wekenlang weer mas saal de sloten en plassen op kunnen". Een dergelij ke uitspraak verwacht je van iedereen. Winkeliers handelend in schaatsen, penningmeesters van tochten organiserende ijs- clubs, van verslaafde toer schaatsers en zelfs van schaatsliefhebbers van be scheiden kaliber. Hij komt echter van directeur L. Tigelaar van de Leidse ijs hal aan de Vondellaan. De directeur wil zijn klanten geenszins de deur uit werken. „Maar een winter om flink op natuurijs te kunnen schaatsen, daar zijn we echt aan toe. Ook de ijshal", meent hij. „Om in de komende jaren ook renda bel te kunnen draaien". „Deze winter en die van '87/'88 zijn erg goede jaren ge weest voor de ijshal. We heb ben als ijshal die zonder subsi die moet draaien dus niets te klagen", verklaart Tigelaar. „Vorig jaar was zelfs een top jaar, met ruim dertig procent meer bezoekers dan de jaren ervoor. Iedereen wilde na die koude winters goed voorbereid op het ijs verschijnen. Er werd heel veel vrij geschaatst, ter wijl er veel meer schaatslessen gegeven werden dan in de voorgaande jaren. We kwa men toen aan bijna 300.000 be zoekers, de 4000 mensen die wekelijks les kregen nog bui ten beschouwing gelaten". Dit jaar is de belangstelling op de zogenaamde vrije uren iets minder. „Maar wat het ver- huurschema betreft zitten we echt tjokvol. In het verleden hadden we een wekelijkse dis co-avond die we dit jaar opge offerd hebben voor schaatsles sen, want het enthousiasme daarvoor was heel erg groot. Het enthousiasme voor de les sen is ook ten koste gegaan van de vrije uren. Op dinsdag, woensdag, donderdag en zater dag is er steeds twee uur vrij schaatsen en zondag kan dat de hele dag". Bekoelen Ondanks het volle verhuur- schema ziet Tigelaar echter een gevaar in het „ijshalvrien- delijke" weer. „Als de volgen de winter ook kwakkelend is, gaan we dat in de ijshal mer ken. Als er buiten ijs ligt, stapt men massaal op de schaatsen. Zo niet, dan bekoelt de leefde voor het schaatsen toch totdat er weer een echte Hollandse winter komt". Een strenge winter moet volgens Tigelaar de liefde voor het schaatsen weer laten opvlammen, waar door de ijshal weer verzekerd is van een paar jaar met veel drukte en dus inkomsten. Het verhuurresultaat van de ijshal staat in schril contrast met de verkoopcijfers van de winkel in schaatsartikelen die in het complex is gevestigd. „Dat is natuurlijk logisch, al valt de schade bij ons nog mee omdat we hier erg dicht bij het ijs zitten. De sportwinkels in de stad zullen een veel grotere strop hebben". Tigelaar heeft daarin deels gelijk. Bij Sport- huis Wout Bergers viel de ver koop erg mee. „Er is relatief goed verkocht. Natuurlijk niet zo goed als twee jaar terug met dat gekkenhuis rond de elfste dentochten. Maar je houdt al tijd indoorschaatsers die een paar nodig hebben en kinde ren die uit hun schaatsen groeien". Een rijwielhandel op de Turfmarkt die 's winters schaatsen verkoopt heeft voor het tweede jaar een flinke strop. „Er is weer erg slecht verkocht", aldus de verkoop ster. „We rekenen in een win ter op de verkoop van enkele honderden paren. We zijn ech ter blijven steken op enkele tientallen stuks. En dan nog het meest in de tijd rond Sin terklaas en Kerstmis. Voor volgend jaar hopen we op een stevige winter, want het is wel zo: als er ijs op de sloten ligt gaat de verkoop razendsnel". de Huisvrouwen In Buurthuis Winnie Mandela aan de Trix Terwindtstraat 4 wordt woensdag een informa tieochtend gehouden over de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Aanvang 10.00 uur. Bij voldoende belangstel ling wordt overwogen Stevenshof een onderafdelin, te beginnen, ledereen is wel kom. Schrijfavond De Leidse afdeling van Am nesty International houdt woensdag een schrijfavond in het kader van de internatio nale vrouwendag. De brieven zijn bedoeld voor 7 vrouwen die gevangen zitten of ziin 'verdwenen'. Een soortgelijke actie vorig jaar was een groot succes. Men kan terecht van 20.00 tot 22.00 uur op het ad fes Gerestraat 20. Surrealisma K&O houdt vanaf woensdag een cursus over het surrealis me. De cursus bestaat uit zes bijeenkomsten onder leiding van de kunsthistoricus drs. E. Kreytz. De lessen zijn op woensdagochtend van 9.15 tot 11.15 uur. Opgave bij K&O aan de Oude Vest 45. Vrouwendag 't Breehuys houdt woensdag een meidenswingavond in het kader van de nationale vrou wendag. De swingavond duurt van 20.00 tot midder nacht. De toegang is gratis, 't Breehuys is gevestigd aan de Breqstraat 19 in Leiden. Tweemaal onder invloed aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN Een 20-jarige man uit Nieuw Vennep zonder rijbewijs is vrijdagavond tweemaal aange houden wegens het rijden on der invloed. Om kwart over zeven werd de man aangehou den nadat hij met een bestel auto een tuin aan de Water molen was ingereden. Hij kreeg een proces-verbaal en hem werd een rijverbod opge legd. Later op de avond werd de man in de Watermolen in een andere auto aangehouden. zelfde avond nabezorgd. Meldingen over bedelende vrouw LEIDEN De politie heeft zaterdag diverse meldingen gekregen over een bedelende, ongeveer 30-jarige vrouw. De vrouw, die vergezeld werd door twee kinderen van acht a tien jaar oud en geen Neder lands sprak, liet voetgangers en mensen in winkels een briefje lezen. Daaruit bleek dat de vrouw uit Roemenië zou komen. Ze opereerde onder meer pp het Noordeinde en in de Maarsmansteeg en de Diefsteeg. De vrouw werd niet door de politie aangetroffen. Forse buit bij inbraak fotozaak LEIDENBij de inbraak die in de nacht van donderdag op vrijdag bij een fotozaak aan het Vijf Meiplein werd ge pleegd is voor 40.000 gulden aan spullen gestolen. De inbre kers namen, na een rolluik en de voordeur vernield te heb ben, twaalf videocamera's Geld gestolen woning LEIDEN Uit aan de Boerhaavelaan i nacht van vrijdag op zaterdag 2500 gulden gestolen. De 67-ja- rige bewoonster werd rond drie uur wakker van gestom mel. Ze zag twee jongens die direct op de vlucht sloegen toen ze wakker werd. Meisje mishandeld ALPHEN AAN DEN RIJN Een 14-jarige Alphense is vrij dagavond rond negen uur mis handeld. Ze werd bij zwembad De Thermen door een groepje leeftijdgenoten vastgehouden en geschopt en geslagen. De aanleiding van de mishande ling is onbekend. Het meisje liep een beenwond en verwon dingen aan het gezicht op. Vrouwendag in Leiden op diverse plaatsen gevierd LEIDEN De internatio nale vrouwendag wordt woensdag 8 maart op ver schillende plaatsen in Lei den gevierd. In buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 wordt vanaf tien uur een inleiding en een discussie gehouden over vrou wen en economische zelfstan digheid met medewerking van Leontine Bijleveld van het Breed Platform Vrouwen voor Economische Zelfstandigheid. Om kwart over elf is er een dis cussie over budgetteren met medewerking van Alien ter Harmsel van de stichting Kon- sument en Huishouding. Het in stanttheater Opscène uit Utrecht treedt om twee uur op met improvisaties rond het the ma Vrouwen en Poen. In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 begint om kwart over tien de film „Drie cent in 't uur", over het werk van naaisters aan het einde van de vorige eeuw. Om elf uur zijn er diverse activiteiten rond het thema Vrouwen en Geld. Van twaalf tot half twee zijn er on der meer optredens van een acrobatenduo en het Vrouwens martlappenkoor. In het Vrouwenhuis aan de Doezastraat 34 wordt vanaf vier uur 's middags gesproken over budgettering door de Consu- mentencontactvrouw en over Vrouwen in de Derde Wereld hapjes en een optreden van het salonorkest De Pumps houdt mevrouw Bellingwout van het Breed platform Economische Zelfstandigheid een lezing over de 1990-maatregel en spreekt Saar Boerlage van de PSP over het basisinkomen, 's Avonds is er een feest in het Vrouwen centrum. Club- en buurthuis Mirt-Hon ken aan de Driftstraat 49 heeft op woensdag 8 maart eveneens een speciaal programma ter ge legenheid van de internationale vrouwendag. Dat begint om 9.30 uur met koffiedrinken en een inleiding over moederschap en buitenshuis werken. Vanaf 10.00 uur is de expositie „De kunst van het moederschap" te bezichtigen. De film „From nine to five" wordt vanaf 10.30 uur vertoond en 's avonds is er vao 20.00 tot 22.00 uur een ipei- dtfvswingavond.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7