Lieve meisje is 'n vedette geworden Fitte Bollegraf grijpt hoofdprijs Doping-zaak houdt Williams in de ban I Wi Omloop krijgt winnaar y. die past bij karakter Leegloop deert Koersen niet Mellaard tobt met aanloop SPORT CckLeGoutarit MAANDAG 6 MAART 1989 PAGINA IS Friese winnaar surfwedstrijd SNEEK De Elfsteden Surf- tocht heeft gisteren voor de eer ste keer een Friese winnaar mo gen begroeten. Alexander Hoek stra uit Tietjerk arriveerde gis teravond als eerste plankzeiler bij de Waterpoort in Sneek. Zijn to- taaltijd was 21 uur, 25 minuten en 6 seconden. Hoekstra had een voorsprong van ruim een kwar tier op Stefan de Vries. Onno Pe ter Yntema eindigde als derde. Hoekstra kreeg de trofee uitge reikt door drievoudig winnaar Van der Starre, die dit keer ver stek had laten gaan. Brunnekreef pakt kunsttitel GRUBBENVORST Jan Brunnekreef is gisteren in Grubbenvorst Nederlands kampioen kunststoten gewor den. Het was de eerste belangrijke titel voo de kastelein uit Goor. Brunnekreef werd met een puntentotaal van 342 de opvolger van Jean Bessems, die na zeven nationale titels op rij in zijn provincie genoegen moest nemen met de tweede plaats. De Limburger vergaarde 329 punten. De derde plaats was voor debutant Rob Scholtes uit Voorscho ten met 322 punten. Hans de Jager uit Den Haag werd zesde. Torbjörn Blomdahl won ook het Grand Prix-driebanden toernooi in de Deense stad Aarhus. Het was de tweede ach tervolgende Grand Prix-zege van de Zweedse wereldkam pioen en houder van de wereldbeker. Vorige week zege vierde hij in het toernooi in Rotterdam. In de eindstrijd in Aarhus versloeg hij zijn voorganger als koning van het driebanden, de Belg Raymond Ceulemans. John van der Stappen, die verrassend de kwalificaties doorkwam, reiket tot de kwartfinales na winst op Theriaga en Thögersen. Hij verloor daarin van Müller. ZWOLLE De leegloop aan het einde van het vorig seizoen heeft de wielerploeg van Egbert Koersen niet in de problemen gebracht. De royaal gesponsorde formatie heerste zaterdag in de niet al te zware Ster van Zwolle, de openingswedstrijd van het amateur-seizoen, van begin tot eind. De agressieve manier van rijden leverde na 166 kilo meter „sloperswerk" de juiste beloning op. De Fries Wietse Veenstra was in de straten van Zwolle de snelste spurter van een kopgroep van vijftien renners. Koersen had in de wintermaan den de moeilijke taak tien nieuwe renners in zijn ploeg wegwijs te maken. Ivantsjoek wint schaaktoernooi LINARES Vasili Ivantsjoek heeft de grootste prestatie uit zijn nog korte schaakloopbaan geleverd door het in FIDE-ca- tegorie zestien ingedeelde toernooi van Linares te win nen. De pas 20-jarige nummer zes van de wereld verzamelde 7 1/2 punten uit tien partijen, een half punt meer dan oud wereldkampioen en landge noot Anatoli Karpov. Ivants joek bleef als enige ongesla gen. Jan Timman speelde re mise tegen Karpov en eindig de met 5 1/2 punten voorlopig als gedeeld derde. Boksboycot blijft nog geldig DEN HAAG Er komt geen actie van leden van de Nederlandse Boks Bond om van de in ternationale sport-boycot tegen Zuidafrika af te komen. In een vergadering van de Bonds Advies Raad (BAR) is zaterdag wel gesproken over het voorkomen van eventuele gerechte lijke stappen van de Rotterdamse boksmake- laar Aad Westerlaken. Hij gaat niet akkoord met de beslissing van de NBB zijn bokser Jan Lefeber te verbieden op 11 maart in Zuidafri ka tegen Thulane „Sugar Boy" Malinga uit te komen. De Europese kampioen in het half- zwaargewicht wilde zijn titel in dat duel te gelde maken. Op 31 maart dient Lefeber zijn titel te verdedigen in West-Berlijn tegen de Westduitser Rocchigiani. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 18.10 uur ridger tot clubbridger. Nederland 3, 21.17 uur Sport Studio. België Nederland* 2, 20.00 uur Sky Channel, 19.00 uur: Euro- MORGEN Nederland 1, 17.00 uur Liever sportiever. BBC 1, 00.00 uur Bowls. BBC 2, 16.05 en 17.00 uur. BUDAPEST Het lieve meisje Van Hulst is een vedette geworden. Een echte wereldtopper, met een dijk van een wereld record. Net als Nelli Coo- man, die vrijdag al de eer ste van de twee gouden plakken pakte, die de oranjeploeg uit Budapest weghaalde. Dat mag ie dereen langzaamaan best eens beseffen, vindt de Rotterdamse zelf. Vooral in Nederland. Ze zei het tot zaterdag nimmer hard op, maar de jarenlange onderwaardering in eigen land stak haar wel. Voor haar eigen gevoel werd ze nog altijd gezien als het meisje, dat zo leuk liep, maar net iets tekort kwam voor de echte wereldtop. Twee Europese indoortitels en de overwinning afgelopen zo mer in Zürich op de onver slaanbaar geachte Amerikaan se Mary Decker veranderde dat beeld enigszins, maar nog niet voldoende naar haar zin. Seoul bevestigde het wankel moedige beeld van Van Hulst hooguit. Daar kon Van Hulst de druk van het favoriet zijn niet aan en werd ze slechts ne gende. Maar met een wereldti tel op zak kan er geen misver stand meer over haar positie bestaan, meent ze. Ze heeft gelijk. Met haar gou den 8.33,82 nam ze niet ge woon het wereldrecord van Zola Budd over, maar vermor zelde het bijna met zes secon den. Dat kunnen alleen echte toppers. Die krijgen staande ovaties, zoals Van Hulst in Bu dapest. Kunnen nog maar moeilijk op straat lopen zonder constant handtekeningen uit te moeten delen. En moeten met iedereen op de foto. Want ook het Oostblok barst van de handtekeningenjagers. Niet echt Ze voelt zich overigens nog niet echt de vedette. „Ik moet het nog verwerken, dat ik nu één van die atleten ben, die een toernooi met een wereld- prestatie heeft opgekrikt. Iets dat in herinnering blijft. Van Elly van Hulst tijdens de prijsuitreiking. De Cubaan Sotomayor is tijdens de landing al een en al pret nadat hij de record-hoogte van 2,43 meter heeft bedwongen. FOTO: AP (Van verslaggever) BUDAPEST Emil Mellaard kon niet goed onder woorden brengen wat er nou fout was gegaan zaterdagmorgen in de kwalificatiewedstrijd voor het versprin gen. Dus nam hij zijn toevlucht tot een voorbeeld. „Ik leek wel een Spanjaard op schaatsen. Zo voelde ik me althans". De derde serieuze Nederlandse kanshebber op eremetaal werd bij de WK indooratletiek de grootste verliezer. De Europese indoorkampi- oen bleef zaterdagmorgen steken op 7.41 meter. Daarmee kwam Mellaard niet voorbij de 7.70 meter, die als kwalificatie-eis was gesteld en moest hij gisteren vanaf de tribune toekijken hoe Frans Maas de achtste plaats veroverde. Vrijdag had Mellaard met Frans Maas nog gela chen om die eis en zich zelfs afgevraagd of de limiet niet wat hoger had gekund. „Misschien is dat dom geweest, maar dat is achteraf praten". Mellaard worstelde met zijn aanloop, maar wil de zijn falen daar niet aan ophangen. In Buda pest ligt het middenterrein op houten vlonders. De zwevende vloer, die voor een grotere vering zorgt dan de betonnen ondergrond in het Haag se Houtrust, haalde Mellaard uit zijn vertrouw de pasritme en dus uit balans. Hij kortte zijn aanloop van de gebruikelijke 43.50 meter in tot 43 meter, maar kwam niet éénmaal goed bij de afzetbalk uit. Frans Maas bereikte overigens pas in zijn laat ste kwalificatiepoging de wedstrijd. Bij het in springen was hij doorgeschoten door de bak, met teveel snelheid de baan opgelopen en had hij zijn hoofd hard gestoten tegen de balustrade. De eerste twee sprongen, „met puddingbenen", en een forse pleister op het voorhoofd misluk ten. Pas bij de derde poging werkten de aspi rientjes van arts Daan Spanjersberg, was de misselijkheid verdwenen en sprong Maas met 7.71 meter net de wedstrijd binnen. Vier records in de boeken BUDAPEST Tijdens het tweede toernooi om de wereldkampioenschappen atletiek op overdekte ba nen in Budapest zijn vier wereldrecords en drie Ne derlandse recodrs verbe terd. Zij kwamen op naam Wereldrecords Elly van Hulst (Ned) 3000 m in 8.33,82, Kerry Saxby (Aus) 3000 m snelwande len in 12.01,65 Mannen: Paul Ereng (Ken) 800 m in 1.44,84, Ja- vier Sotomayor (Cub) hoogspringen 2,43 meter. Nederlandse records: Elly van Hulst 3000 m in 8.33,82, Marjan Olijslager 60 m horden in 7,89, Rob van de Klundert 200 m in 21,27. dat soort atleten, dacht ik al- Het gaat Van Hulst niet om de Ze is zelfs wars van glitter en tijd: goh, wat goed, nu ben ik erkenning als wereldster. grootspraak. Is eerder wat ver- er zelf één". Maar gewoon om waardering, legen. Waarschijnlijk daarom het imago. „Als ik op moet vallen door gek te doen, dan val ik maar niet op", is haar lijfspreuk. Im mer opvallend aanwezig zijn, of gouden spikes aantrekken, zoals Nelli Cooman, is niets voor Van HUlst. Hoewel Coo man voor een belangrijk deel FOTO: AP haar positie als nationaal troe telkind aan haar verschijning dankt. Van Hulst heeft meer de uitstraling van de stille, wat schuchtere schoondochter, die altijd alle klusjes opknapt, maar nooit opvalt. Haar eerste Al in 1974 veroverde de 29-ja- rige full-prof atlete haar eerste nationale juniorentitel en reeg daarna succes aan succes. Pak te sinds 1984 tweemaal zilver en tweemaal goud bij EK's in door en werd in '85 de eerste toen nog officieuze wereld kampioene op de 1500 meter op de wereldspelen in Parijs. Maar nooit stond ze bij een volgend toernooi met de borst vooruit, of eiste ze een voor keursbehandeling. In het bui tenland is ze derhalve al heel lang enorm populair. Al jaren rollen de uitnodigingen van de hele wereld bij bossen in de bus. Ze is de best betaalde atle te van Nederland. Er zullen nu nog meer en betere aanbie dingen in de bus vallen. Daarvan moet de full time-at- lete het ook hebben. In eigen land verscheen ze, voor haar wereldtitel, naar verluidt voor 8000 gulden aan de start. In het buitenland moet er waar schijnlijk meer worden neer geteld. Voorlopig gaan al haar verdiensten in een fonds waardoor een officieel bestaan BUDAPEST Het verhoor van Charlie Francis in To ronto heeft als een rode draad door de werelditelsfrijd indoor in Budapest gelopen. De wereldfederatie (IAAF) verhoogde het aantal controles op dope-ge bruik en liet het toeval een grote rol spelen. Van alle onderdelen moest de winnaar naar de controle plus vijf door het lot aangewezen deelnemers. Normaal was dat maar drie. De ex-trainer, die verklaarde dat de verguisde Ben Johnson 8300 dollar per maand (16.000 gulden) aan hormoonpreparaten uitgaf, heeft met zijn openhartige uitspraken de anders zo geslo ten atletiekwereld geschokt. Desai Williams, een kanshebber voor eremetaal in Budapest, was zo uit zijn evenwicht gebracht, dat hij in de Hongaarse hoofdstad in de halve eindstrijd werd uitgeschakeld. Williams had het drukker met de verdachtmakingen van Fran cis tegen te spreken dan met zijn races. De Canadees, een boe zemvriend van Johnson, zei gisteren dat hij weinig geloof hecht te aan de uitspraken van Francis. „Johnson gebruikte in 1981 zeker nog geen steroiden", verklaarde hij. „Charlie moet met bewijs komen, maar ik heb het nooit gezien". Williams ontkende andermaal dat hij ooit anabole steroiden ge nomen zou hebben. Hij ontkende zelfs, dat Francis ooit met hem over de werking "van de steroiden gesproken zou hebben. Ver der wilde hij op de materie niet in gaan. „Mij is gevraagd geen mededelingen te verstrekken tot 16 maart. Op die dag moet ik voor de onderzoekscommissie verschijnen". „Ik heb niets ver keerds gedaan", voegde hij er aan toe. „Ik ben altijd schoon ge weest". Williams ontkende dat hij voor de Canadese televisie toegegeven had vanaf 1980 steroiden gebruikt te hebben. „Ik heb nooit voor de televisie of radio gezegd dat ik steroiden heb genomen", zei hij gisteren. Pavoni, derde sprinter bij de wereldkampioenschappen indoor in Budapest, behoorde in 1987 ook tot de stal van Francis. Hij werd in Toronto door Francis eveneens genoemd als slikker. Pa voni wordt tegenwoordig getraind door Henk Kraayenhof, oud trainer van Nelli Cooman. als amateur is gewaarborgd. Aan het eind van de carrière kan ze de, ongetwijfeld royale AI 38 jaar „Maar iedereen vergeet, dat ik dan misschien al 38 ben, nog nooit iets aan pensioen heb op gebouwd en het verder maar moet rooien. Ik hoop dat ik la ter iets op kan bouwen dank zij de sport. Iets zakelijks en dat ik niet bij de overheid hoef aan te kloppen als ik stop". Met dank aan de ideale Britse McGolgan, die haar zaterdag 2800 meter op sleeptouw nam, pakte Van Hulst dus net als Yvonne van Gennep haar grootste triomf na een periode van gedwongen rust wegens een blessure. Het prestatiever- hogende effect van een korte, absolute rustperiode in een drukke trainingsperiode lijkt inmiddels rijp voor nadere stu die. Het lijkt teveel te worden voor toeval. Volgens oud-topatleet Jos Her mens is Van Hulst het prototy pe van de atlete puur natuur. Anders had ze het niet al zo lang volgehouden, meent hij. Niemand twijfelt aan de louter natuurlijke inhoud van het li chaam van de Rotterdamse. Ze voelt zich lichamelijk ook nog steeds alsof ze net is begonnen met topatletiek. „Barcelona '92 loop ik nog gewoon. En daarna nog wel een paar jaartjes. Ik heb er nog steeds plezier in. Atletiek is nog steeds mijn le- Ze weet ook dat er nog meer in zit. „Het had nog iets sneller gekund als het koeler was ge weest in de hal. Normaal kan ik mijn shirt na een training eigenlijk zo weer in de kast hangen, nu was ik drijfnat". En het wereldrecord buiten, (8.22,62)?. „Dat staat scherper. Ik richt me eerst op een tijd onder de 8.30". Een veel schokkender uit spraak durfde ze niet te doen. De kersverse vedette bleef dus eigenlijk gewoon zichzelf. Be scheiden. RENE VAN HATTUM OKLAHOMA Manon Bollegraf heeft gisteren het hoogtepunt van haar tennisloopbaan tot nu toe bereikt door het met 100.000 dollar gedoteerde toernooi van Oklahoma City op haar naam te schrijven. Als ongeplaatste wist de 24-jarige speelster uit Ermelo (99e op de WTA-lijst) in de finale de als vierde gerangschikte Sovjetrussische Leila Mesj- ki met tweemaal 6-4 de baas te blijven. Het succes van de Veluwse is des te opmerkelijker, daar ze tot in het recente verleden herhaaldelijk geplaagd werd r door blessures en ziektes. Zo werd na de open Amerikaanse f kampioenschappen van vorig jaar herfst op Flushing Mea- dow ontdekt, dat ze de ziekte - van Pfeiffer had. Eerder had t ze ongemakken aan voet, pols, schouder en arm In Oklahoma wist Bollegraf die na thuiskomst altijd een v manuel therapeut opzoekt om L- alles weer „recht te laten zet ten". niet wat haar overkwam. Ze voelde zich eindelijk een helemaal klachtenvrij. Dat bleek uit haar prestaties. Ach tereenvolgens versloeg ze de Francaise Suire, de als tweede geplaatste Russin Savtsjenko, de Westduitse Porwick en de als derde geplaatste Italiaanse Reggi. Michiel Schapers verloor giste ren in de eindstrijd van het toernooi in de Franse stad Nancy in twee sets van de Fransman Guy Forget: 3-6, 6-7 (5-7). Schapers behaalde in de kwartfinales zijn beste resul taat. Hij versloeg de als tweede geplaatste Haitiaan Ronald Agenor door twee tie-breaks en in de halve finale de Ame rikaan Chamberlin, die na 6-2, 1-0 opgaf. Big Mac John McEnroe (30) speelde za terdag in Dallas de rol, die hem het liefste is: de opper machtige winnaar. Hij zege vierde in de finale van het tra ditionele WCT-slottoernooi in drie sets over zijn landgenoot Brad Gilbert (6-3, 6-3, 7-6 in twee en een half uur). McEn roe volgde de Westduitser Bo ris Becker op, die zich kort voor het toernooi wegens een griepaanval terug moest trek ken. De inderhaast opgeroe pen vervanger Gilbert kon on bevangen spelen („Ik heb niets te verliezen", luidde zijn cre do) en haalde zo verrassend de eindstrijd. Als verliezer kreeg hij 100.000 dollar, de helft van de gage van McEnroe. Het was de vijfde keer, dat McEnroe de WCT-titel be machtigde, telkens tegen ver schillende opponenten. Eerder presteerde hij dat in 1979 (te gen Borg), 1981 (Kriek), 1983 (Lendl) en 1984 (Connors). Drie keer was Big Mac verlie zend finalist (1980, 1982 en 1987). Dat McEnroe ernst maakt met zijn nieuwe opmars naar de top van de wereld ranglijst bewees hij een week eerder al met zijn eindzege in het Grand Prix-toernooi van Lyon. Daardoor steeg hij naar de zesde plaats. Ruim 16.000 toeschouwers wa^ ren in de Reunion Arena ge tuige van de machtsgreep van McEnroe, die in feite al in de halve finale plaats vond toen hij in bijna vier uur de hevig tegenspartelende Ivan Lendl van zich afschudde. Slechts twaalf uur na zijn zware in spanning tegen de Tsjechoslo- waak moest McEnroe al weer aantreden. „Och, op mijn leef tijd komt dat er niet zo op aan", was zijn reactie. „Dan is er maar één remedie: de blik -op oneindig en kijken hoe het r afloopt." Etienne de'Wilde is zeker van zi}n triomf. GENT De Omloop Het Volk kreeg zaterdag een winnaar, die paste in de rellerige sfeer waarin de 44e editie zich voltrok. Etienne de Wilde is immers nog gewikkeld in een proces over dopinggebruik. De „Blon de Pijl", zoals hij in een on langs verschenen boek wordt genoemd, is beboet en veroor deeld tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf, nadat de BOB (Belgische Op- sporings Brigade) in 1987 bij een controle tijdens de Zes daagse van Antwerpen hem had betrapt op het gebruik van amfetaminen. De Wilde is tegen de uitspraak in beroep gegaan. En die procudere is nog onder de hamer. Van de onnozelheid De Wilde ooit met stimuleren de middelen omsprong, was zaterdag niets te merken. De Belg speelde het spel slim door zich de gehele westrijd gedeisd te houden om pas in de slotki- lometers zijn aanval te plaat sen. Daarmee had hij zijn krachten goed verdeeld. Dat kon niet worden gezegd van Jelle Nijdam, die zich op 20 ki lometer voor de meet aan een solo waagde. De poging werd verijdeld, zonder dat Nijdam daar overigens rouwig om was. Hii had zich tenslotte laten gelden en de bevestiging van Proloog voor Marie PARIJS De Franse wielrenner Thierry Marie heeft gisteren in Parijs de proloog van Parijs-Nice ge wonnen. In een individuele tijdrit over 5,3 kilometer was Marie een halve secon de sneller dan de Span jaard Miguel Indurain. Derde werd zijn ploegge noot Laurent Fignon. De Ier Stephen Roche finishte als vierde. Eric Breukink werd zevende. zijn goede vorm gekregen. Zijn kans komt nog wel, redeneer de de renner uit de ploeg Raas, die tenminste nog enige kleur aan de saaie wedstrijd gaf. Opwinding De gebruikelijke opwinding rond de winnaar van een klas sieker viel in het niet bij de commotie over de BRT-boycot. De ploegleiders en sponsors veroordeelden in meerderheid de actie van de BRT. Ploeglei der van PDM Jan Gisbers: „Als ik vooraf had geweten dat de televisie verstek zou la ten gaan, was ik met de ploeg in Italië gebleven om ons voor te bereiden op de Tirreno Adriatico en Milaan-San Remo". Niet iedere ploegleider ging zover als Gisbers, maar de re acties waren in overgrote pieerderheid afkeurend met een ondertoon van desinteres se voor deelneming als de situ atie volgend jaar niet is verbe terd. De enige die beweerde zich niets aan een rechtstreek se televisie-uitzending gelegen te laten is Peter Post. De ploegleider van Panasonic noemde het ontbreken van rechstreekse uitzending jam mer, maar niet erg belangrijk. „Het gaat om de wielersport", gaf Post een andere kijk op de zaak. „Ons programma wordt opgesteld zonder rekening te houden met televisiebeelden. De radio en kranten zorgen voor genoeg publiciteit. Een voordeel is ook, dat er nu meer mensen naar de koers komen kijken. Mijn sponsor stelt geen publicitaire eisen. Als het ooit zover komt dat sponsors afhaken als de televi sie wegblijft, is het gebeurd met de wielersport. Het belang van de televisie wordt naar mijn mening zwaar oveschat. Ik laat me alleen leiden door sportieve motieven". De organisatoren mogen ho pen dat Peter Post niet alleen in zijn mening staat, want een tweede boycot zal ongetwijfeld het einde van de Omloop Het Volk betekenen. HENK STOUWDAM

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15