Nelli Cooman blijft indoor-atletiek trouw Van de Klundert rechtvaardigt aanwezigheid Delgado niet in Ronde van Italië Deel van boksbond wil af van boycot Zuidafrika Squashbond geeft 50-jarig jubileum extra glans met wereldtiteldstrijd A 8 j SPORT fteidwOowuvnt ZATERDAG 4 MAART 1989 PAGINA 9 BETAALD VOETBAL Eradivlil, Vanavond PSV-Willem II MW-Feyenoord Morgan FC Twent Roda JC- RKC-SC Véendam Haarlem-BVV Den Bosch FC Gronlngen-VW Earate diviaie Vanavond NAC-Vitesse Go Ahead Eagles-Eindhoven Emmen-SVV AZ-SC Heerenveen Excelsior-FC Den Haag DS '79-Telstar NEC-Helmond Sport FC Wagenlngen-RBC De Graafschap-SC Heracles Sport op tv 19.25 uur De helll- (Omloop Het Volk) Nederland 3. 21.46 uur: Studio Sport. België Nederlands 1, 22.45 uur Sport op zaterdag. België Nederlands 2, 15.00 uur: Atletiek en wielrennen. België Frans, 19.18 uur Paar- denkoersen. Duitaland 1, 18.00 schau. Duiteland 2, 22.05 uur Das ak- tuelle Sport-Studlo. Grandstand. BBC 2, 17.40 uur: Bowls. BBC 2, 18.40 uur Atletiek. Sky Channel, 12.00 uur Sport. Sky Channel, 13.00 uur Worste len. Sky Channel, 18.00 uur Euro sport menu. Sky Channel, 19.00 uur Euro- Nederland 3, 17.00 uur Atletiek (WK Indoor In Budapest) en zwemmen (Nederlandse winter kampioenschappen in Dor drecht). Nederland 3,19.00 en 20.10 uur: België Nederlands 2, 18.30 uur Duitaland 1, 18.10 i schau. Duitsland 1, 19.50 i schau-Telegramm. Duiteland 3, 19.30 uur Sport Westen. BfiC 1, 23.45 uur Bowls. BBC 2, 14.05 en 19.10 ui BBC 2, 16.00 Uur: Atletiek Sky Channel, 01.00 uur: Eurosport menu. Sky Channel, 12.00 uur Motor- Super Channel, 16.30 uur: World Sport Special. Super Channel, 18.30 uur: Voet- KOERSEN DEN HAAG Tien draverij- la én staan er morgen op het pro- Igramma van de baan in Hil- ÏJ™: 'versum. De eerste start is om 1342$ 1^30 uur. Maandag begint de 33.90 'baan in Alkmaar aan haar 3120 jnieuwe seizoen. Onze tips voor 30.00 deze meetings luiden: '•^Hilversum. zondag 13.30 uur «S1'1® koers: Roger Flight, Dakadvies, nn« jBod0 Buitenzorg (10-8-6). •WH 12# koers- Carola van Ranum, Charle- 7' is Victory (7-1-5). «koers: löafer, Cl Cartouche, Comeet Ruimzicht (8-2-5). 5e koers: Barry Quick, Codo Lucs- •wolle, Batram Rodney (7-2-3). 6f, koers: Commercie, Carisma Dar by, Cathy Buitenzorg (6-9-7), 7é koers: Zie Die Detvile, Veloce ra, Zarpa (4-6-8). koers: Californian Boy, D'Abord sia, Zustara D (3-1-8). 9e koers: Zeus Boekei te, Alexander S, Vriend (8-5-10). Itfë koers: Park It Here, Astrid Mari- i, GJad Laurelton (1-6-5). rkt alkmaar, maandag 14.00 uur 1 le koers: Bruno van Medem, Dear of .^IThijsSen, Donna Dennehof (10-3-7). koers: Dancer Volann, Dancy Ol- deson, Care of Thijssen (6-2-1). 3e koers: Cesar Uithuizen, Yankee Udy, Arno Baker (3-5-7). te'koers: Brenda V, Bas S, Black Shadow (5-3-7). 5e koers: Bryan Harvester, Coral Buitenzorg, Baltimore (8-3-2). 6e koers: Brenda Uithuizen, Aras de la Vesta, Anne V (7-1-3). Echten. 8e. koers: Ajax White, Blanchefleur, Andrew Westland (9-4-2). Se koers: Astrid Tonka, Arie S, Bree ze (3-6-8). 10è koers: Wanda Volo, Uncle Tom. Whippet Postile (8-5-9). 200 miljoen voor voetbal op Spaanse tv (Van onze correspondent) BARCELONA De geza menlijke Spaanse televisiesta tions zijn bereid de komende vijf jaar ruim 200 miljoen gul den te betalen voor de uit zendrechten van de nationale voetbalcompetitie. Momenteel betalen de Spaanse televisies tations ruim 24 miljoen per iaar. De Spaanse voetbalbond kan het geld goed gebruiken om de profclubs financieel te ondersteunen. Met name de eredivisieteams zijn in finan ciële nood gekomen doordat de opbrengsten uit de toto in amper twee jaar tijd met ruim vijftig procent zijn gedaald. Zaalvoetballer Loosveld naar Dallas DALLAS Voor Marcel Loosveld heeft het onlangs ge houden wereldkampioenschap zaalvoetbal meer opgeleverd dan een zilveren medaille. De 26-jarige Limburger is rond met de profclub Dallas Side Kicks uit de Major Indoor Soc cer League van de Verenigde Staten. Voor het Amerikaanse avontuur, dat voorlopig vier maanden duurt, geeft hij zijn vaste baan bij de gemeente Maastricht op. Loosveld was tijdens het toernooi in Neder land één van de weinige smaakmakers van Oranje. De spits scoorde vijfmaal. Havelange nodigt Palestijnen uit RIYADH Joao Havelange, voorzitter van de internationale voetbalfederatie, heeft de Pale stijnse Voetbal Associatie (PFA) uitgenodigd voor besprekingen over een Palestijns lidmaatschap van de FIFA. Hij deed dat in Riy adh, bij het wereldkampioenschap jeugd. Palestijnse teams spelen al jaren duels met clubs in de Arabi sche wereld. Vorig jaar november proclameerde de Palestijnse Be- vrijdings Organisatie (PLO) de on afhankelijke Palestijnse staat en in januari maakte een team, dat zich het nationale Palestijnse voetbal elftal noemde, een trip door Italië en Frankrijk. Internationals: meer inspraak EINDHOVEN De spelers van het Nederlands voetbalelftal willen in de toekomst meer inspraak bij de door de KNVB af te sluiten commerciële con tracten rond Oranje. Een afvaardiging van de Oranje-raad, onder wie Ronald Koeman en Adri van Tiggelen, besloot gisteren eenzijdig door de bond geteken de contracten voortaan niet meer te er kennen. Karei Jansen (VVCS): „De spe lers willen zich meer als een echt mana gement profileren. Daartoe is ook beslo ten contact op te nemen met een sport- marketing-bureau. Een naam is nog niet gevallen. Bij het afsluiten van een con tract met de één of andere firma diende de KNVB tot nu toe een tweezijdig be lang, dat van de bond en dat van de spe lers. De Oranje-raad wil nu zelf voor de eigen belangen opkomen". Purvis blijft bij FC Den Haag DEN HAAG Edwin Purvis blijft bij FC Den Haag. FC Den Haag is niet bereid om de verdediger op huurbasis te laten vertrek ken naar FC Utrecht, dat zich donderdag als belangstel lende voor hem meldde. Barcelona hoopt op snelle komst van Ronald Koeman (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De supporters van Barcelona hopen dat PSV het in de kwartfinales van de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen moet afleggen tegen Real Madrid. Want zij zijn ervan overtuigd dat Ronald Koeman dan nog dit seizoen zal spelen in het team van Johan Cruijff. De re kenmeesters maken de volgende som. De Nederlandse com petitie is op 21 mei beëindigd. PSV heeft nu een voorsprong van vijf punten op Ajax, de nummer twee. Het meest waar schijnlijke is, aldus de sportpers in Barcelona - dat PSV al rond half april mathematisch kampioen van Nederland is. In theorie bestaat er dan geen enkele reden voor PSV om Koeman te verbieden voortijdig naar Barcelona te vertrek ken. De Spaanse competitie eindigt op 25 juni en Koeman zou nog vijf tot acht wedstrijden kunnen meespelen bij zijn nieuwe club. TWEEVOUDIG WERELDKAMPIOENE NEEMT ALLE TWIJFELS WEG BUDAPEST Nelli Fie- re-Cooman was gisteren de gehele dag „hardstikke ziek", voelde zich „vrese lijk misselijk" en had twee dagen niet of nauwelijks gegeten. Kortom, allemaal normale symptomen die de Rotterdamse heeft kort vóór en tijdens een groot titeltoernooi. Zou ze zich gezond voelen, dan pas zou ze bang worden. De „biberitus" hielp haar al zesmaal eerder aan inter nationale indoortitels. En jawel, gisteren herhaalde de geschiedenis zich en mocht Cooman zich in Bu dapest voor de tweede maal tot wereldkampioe ne op de 60 meter laten kronen. twijfelde niet. Ze vertrok maandag al naar Budapest voor een voorbereiding in alle stilte, rekende af met de bles sure die het heupgewricht be lemmerde, en trainde. De koningin van de indoor- sprint stond er dus gewoon op het moment dat ze er moest staan. Er was aan haar supre matie getwijfeld de afgelopen weken. Vooral door de buiten wacht. Ondanks het feit dat ze in Den Haag haar vijfde Euro pese titel pakte. Ze was zwaar der geworden, er was een ver velende blessure in de linker bilspier, er werd getwijfeld aan het vakmanschap van haar nieuwe trainer, echtge- eerste serie (7.17), noot Hans Fiere, en er was finale (7.09) Merlene Ottey. De Jamaicaan- se. die afgelopen zondag snel ler liep dan Cooman dit sei zoen had gedaan, zou het haar lastig maken, zo niet onttro nen. Alleen Nelli Cooman zelf Toen er deze week in de Hon gaarse hal tijdens de training een handgeklokte 6.99 uitrolde (éénhonderdste seconde snel ler dan haar eigen wereldre cord), wist ze dat het goed zat. Hetgeen klopte. Ottey, uitein delijk derde, en de Ameri kaanse Torrence, die tweede werd, waren kansloos. In de de halve de finale (7.05) was Cooman steeds de snelste van het hele stel. Met overmacht. Ze had na de bliksemrace.^die uitmondde in de snelste "sei zoen tijd, nóg een onaangena me verrassing voor haar con currentes in petto. De konin gin van de indoor-sprint is he lemaal niet van plan haar rijk zomaar prijs te geven. Ze is er volgend indoorseizoen weer gewoon bij. In tegenstelling tot de berichten die ze na de EK liet horen. Toen vertelde Coo man zich na dit seizoen volle dig te willen richten op de 100 meter buiten. „Ik ging ervan uit dat de WK- en de EK-in- door weer in hetzelfde jaar zouden vallen. Die mentale druk van twee toernooien wil de ik niet meer. Maar nu die toernooien over twee jaar ge scheiden zijn, wil ik er wél weer bij zijn". Inkomsten De beslissing heeft ook te ma ken met de inkomsten. Coo man is prof. Werd groot in de Nelli Cooman is wéér de snelste. Gwen Torrence (rechts) en Merlene Ottey weten het nu ook. FOTO: EPA hal en is door de indrukwek kende reeks van vijf Europe se- en nu dus ook twee we reldtitels een veelgevraagd at lete. Indoorgala's vullen de portemonnee goed en ook sponsors zullen probleemloos blijven schuiven zo lang Coo man indoor steeds vooraan eindigt. Het zijn té veel bron nen van inkomsten om zomaar op de tocht te zetten door een volledige overstap naar de 100 meter waarop ze nog steeds niet echt tot de wereldtop be hoort. De zwaarste strijd leverde Cooman gisteren eigenlijk met zichzelf. Mentaal. Ze gebruikte ook nooit méér maniertjes om zich op te laden dan gisteren voor de finale. Lag kort voor de start een minuutje op haar rug op de baan, deed geknield voor het startblok nog een schietgebedje en presenteerde zich met een hoffelijke buiging aan het Hongaarse publiek, dat haar adoreert. Daarna toonde ze nog even als een bo- dybuildster haar spierballen. „De race zelf? De start was niet geweldig, maar vanaf twintig meter ging ik als een beest". Na de verlossing dar telde ze als een veulen langs zijn oud-pupil haar kleding- mandje. En een welgemeende zoen. Daarna nam Cooman met kleding en al een duik in het zwembad. En tracteerde ze zichzelf op de champagne waarvan ze na de EK had af gezien. Nu mocht het. RENE VAN HATTUM (Van pnze verslaggever) BUDAPEST De presta ties van Rob van de Klun dert sneeuwden de laatste weken enigszins onder. In Budapest echter, bij de wereldkampioenschappen indoor-atletiek, zorgde de 22-jarige Brabander gis teravond voor een aange name verrassing. De sprinter uit Breda liep bij de Nederlandse indoor-kampi- oenschappen begin februari een nationaal record op de 200 meter (21.28). Maar in het Haagse Houtrust ging alle aan dacht naar verspringer Emiel Mellaard. Toch kwam Van de Klundert dank zij die prestatie in het bezit van tickets voor de EK- en WK-indoor. Bij de EK bleef de biologie-student van de Landbouwhogeschool in Wageningen in de halve finale steken. In Budapest verbeter de hij 's morgens eerst op nieuw zijn nationale record (met éénhonderdste van een seconde) en bereikte vervol gens ook nog de finale. Toen was het kruit op. Van de Klundert komt net kijken aan de atletiektop, had op niets ge rekend en voelde zich de ko ning te rijk met zijn uiteinde lijke vijfde plaats. Hij werd laatste in de finale, maar schoof een plaats op omdat de Braziliaan Da Silva werd ge diskwalificeerd. Van de Klun dert rechtvaardigde in ieder geval zijn aanwezigheid in Bu dapest. Als het aan de Brabander ligt, was dit het begin van iets moois. Op de jaarranglijsten van afgelopen buitenseizoen moest hij in eigen land nog ge noegen nemen met een vierde plaats op de 100 meter (10.66), een derde op de 200 meter (21.05) en een tweede op de 400 meter (46.63). Maar net als Cooman wil Van de Klundert ook buiten gaan meetellen. Eerst nationaal de toon aange ven, dan verder kijken. Deze winter werd in ieder geval een goede basis gelegd. Druppers Rob Druppers redde het giste ren niet op de 800 meter. Zoals zo vaak bereikte de Utrechter eenvoudig de halve finales. Daarin ging het evenwel mis. Druppers werd vierde, maar had bij de eerste drie moeten zitten. Hij wilde de kop, maar kreeg hem niet. „Ik werd drie maal weggeduwd toen ik naar voren wilde, dat kostte té veel kracht. En deze jongens zijn te geroutineerd om op het laatst een gaatje te laten vallen". De nummer van twee van de EK-indoor was niet zo ter neergeslagen als in Den Haag na het missen van de Europese titel. Dat had zelfs zo aan nem gevreten dat hij woensdag op het punt had gestaan af te zeg gen voor de WK. „Ik zat er na Den Haag mentaal doorheen. Maar niet komen vond ik ei genlijk toch een te gemakkelij- Rob Druppers (nummer 297) haalde in Budapest de halve finales op de 800 meter niet. ke oplossing. Hier heb ik meer aan gehad. Ik was tevreden geweest met een plaats in de finale. Het zat er gewoon niet in", meende Druppers, aan merkelijk spraakzamer dan twee weken terug in Den Haag. Hij zag in Budapest ook FOTO: EPA op het laatste moment af van een optreden op de 1500 meter en startte gewoon op de hem vertrouwde 800 meter. Pas deze zomer wil hij overschake len naar de 1500 meter met het oog op de Spelen van Bar celona in 1992. Kenneth Monkou naar Chelsea ROTTERDAM Feyenoor- der Kenneth Monkou is zijn voormalige ploeggenoot Dave Mitchell gevolgd naar het Londense Chelsea. De 24-jari- ge voorstopper tekende bij de Engelse tweededivisie club een contract, dat hem tot juli 1992 aan zijn nieuwe werkgever bindt. Monkou is afkomstig van de Haagse vierdeklasser VVP en was aan zijn vijfde seizoen in de Kuip bezig. Fey- enoord, dat iets minder dan vier ton voor Monkou ont- Kenneth Monkou. FOTO: DIJKSTRA Manon Bollegraf in halve finales Oklahoma City OKLAHOMA CITY/DAL LAS De zegereeks van Ma- non Bollegraf bij het met 100.000 dollar gedoteerde ten nistoernooi in de Amerikaanse stad Oklahoma City gaat nog steeds door. Na eerder de francaise Catherine Suire en d? Russische Larissa Savtsjen- *o te hebben verslagen, won de de Nederlandse gisteren kwartfinales ook van de West- duitse Claudia Porwik: 5-7, 6- 3, 6-2. Gilbert De voor de zieke Boris Becker opgetrommelde Brad Gilbert heeft zich in het WCT-tennis- toernooi in Dallas een goede vervanger getoond. De Ameri kaan won gisteren in de halve finales van de Zweed Mikael Pernfors: 6-3, 6-7, 6-3, 6-3. In de finale speelt Gilbert, die in de eerste ronde Wimbledon- kampioen Stefan Edberg uit schakelde, tegen de winnaar van de partij tussen Ivan Lendl en John McEnroe. Nijmeijer manager PEC Zwolle ZWOLLE PEC Zwolle heeft Koen Nijmeijer benoemd als opvolger van manager Henk van Ginkel. De 29-jarige Nijmeijer is thans werkzaam als redacteur bij Radio Oost en was voordien als sportredac teur verbonden aan het Alge meen Dagblad, het ANP en de Zwolse Courant. Niimeijer heeft een contract gekregen voor twee jaar en zal zo spoe dig mogelijk in dienst treden. De huidige manager gaat bij het begin van het nieuwe sei zoen werken bij het Turkse Sariyer. PEC Zwolle heeft Alex Booy, die van trainer Theo Laseroms geen plaats meer kreeg in het eerste elftal, verkocht aan SC Heracles. MADRID Pedro Delgado neemt dit jaar niet deel aan de wielerronde van Italië. Vorig seizoen gebruikte de Spanjaard de Giro met succes als voorbe reiding op de later door hem gewonnen Tour de France. De ploeg van Delgado, Reynolds, heeft dit jaar slechts twee gro te ronden in het programma opgenomen. Naast de Tour is dat de Ronde van Spanje. Of Delgado in de Vuelta zijn ploeg aanvoert, staat overigens nog ter discussie. Hij onder handelt momenteel met de or ganisatie over extra gage. DEN HAAG Een deel van de Nederlandse boks bond wil af van de sport- boycot tegen Zuidafrika. Arie de Jong, voorzitter van het district Zuid-Hol land, heeft de weigering van de NBB om Europees kampioen Jan Lefeber in Zuidafrika tegen Malinga te laten boksen aangegre pen om de bondsadvies- raad bijeen te roepen. De tien man, twee per dis trict, vergaderen morgen in Nieuwegein. „Een slechte zaak waarbij zij zichzelf schade berokkenen", aldus Henk Los, voorzitter van de boksbond. Volgens hem is er geen schijn van kans dat de Nederlandse boksbond de hou ding ten opzichte van het apartheidsregime wijzigt. Hij verwijst daarbij naar de inge wonnen adviezen van de Ne derlandse Sport Federatie en het ministerie van WVC. Óe actie van De Jong heeft al ge leid tot een reactie. Benito Frank, die zich bezighoudt met de problematiek van min derheden, heeft opgeroepen tot een boycot. Als Lefeber naar Zuidafrika mag, moeten volgens hem alle gekleurde boksers weigeren voor de Ne derlandse boksbond uit te ko men. Naar een schatting van Los gaat het dan om dertig procent van het ledenbestand. Henk Los: „Een slechte zaak". FOTO: MILAN KONVALINKA Tijdens een toernooi in Sofia moesten middengewicht Peter Zwezerijnen en halfzwaarge- wicht John Vergouwen zich tevreden stellen met een bron zen medaille. Beide Neder landse boksers verloren gister avond in de halve finales, van respectievelijk de Tsjechoslo- waak Michel Franek en de Cubaan Pablo Romero. NOORD WIJK/LEIDEN Met de organisatie van de 1989-editie van de we reldkampioenschappen voor dames hoopt de Ne derlandse Squash Rackets Bond de festiviteiten rond haar 50-iarig bestaan waardig af te sluiten. In de periode van zondag 5 tot en met zondag 19 maart worden in het Dek ker tennis- en squashcen- trum te Warmond twee hoogwaardige evenemen ten afgewerkt, waar de gehele mondiale damestop aanwezig zal zijn. Na de individuele titelstrijd, die weer is onderverdeeld in de „World Open Cham pionships" en de „Wo men's World Masters" (boven 35 jaar) worden de „World Team Champion ships" verspeeld. Het Wereldkampioenschap belooft in meerdere opzich ten een interessante titel strijd te worden. Voor de Ne derlandse Squash Rackets Bond en haar bondscoach Barry Whitlock moet de ti telstrijd de doorbraak van Nederland naar de mondiale top opleveren. Whitlock steunt bij dit streven op de onmiskenbare kwaliteiten van Babette Hoogendoorn, die op dit moment de vijf tiende plaats op de wereld ranglijst inneemt. Tijdens de Ëersconferentie in Grand [otel Huis ter Duin in Noordwijk vertelde de squa- shprof uit het Brabantse Hil- varenbeek, dat zij „de ach terstand op de squashlanden van origine uit het Gemene Best probeert in te lopen en een plaats binnen de top-tien het doel is." De vijfvoudige Nederlandse kampioene staat als elfde geplaatst in het in dividuele toernooi en voert tevens de Nederlandse equi pe aan in het teamkampioen schap. Naast Hoogendoorn, die in 1987 verraste met de titel in de Dutch Open, ver dedigen Hugoline van Hoorn, Marjolein Houtsma en Nicole Beumer de Neder landse eer.. De huidige wereldkampioene Susan Devoy (Nieuw Zee land) zal bij het prolongeren van haar titel veel concur rentie kunnen verwachten van^de beide Engelse deel neemsters, Lisa Opie en Mar- tine leMoignan, die als twee de en derde op de wereld ranglijst, zowel als de plaat singslijst staan genoteerd. Aan de Australische Liz Ir ving (4) wordt eveneens een halve finaleplaats toege dacht. De credietverzeke- ringsmaatschappij NCM fun geert als hoofdsponsor bij dit prestigieuze evenement. Het toernooi is gedoteerd met een prijzengeld van 80.000 gul den, Zondag 5 maart is bij de „World Open" gereserveerd voor de kwalifikatie. De Ne derlandse dames Houben en Florissen verwerven zich bij winst een plaats in het hoofdschema, dat maandag van start gaat met dagelijks tussen 12.00 en 22.00 een vol programma op de negen be schikbare courts. Vanaf don derdag 9 maart zijn partijen uit de „Woman's World Mas ters" in het wedstrijdschema opgenomen. De beste vetera nes ter wereld spelen hier om de titels in de leeftijdsca- tegoriën 35+ met favoriete A. Smith, 40+ (J. Hawkes) en 45+ (B.Barton). Finales en prijsuitreiking van beide in dividuele evenementen ge schieden zondag 12 maart. Na de'individuele titelstrijd zullen de Nederlandse dames in teamverband uitkomen in de „World Team Champion ships". Nederland is inge deeld in poule A, tezamen met de huidige wereldkam pioenen Engeland. De Britse dames zijn opnieuw favoriet voor zowel de poule- als de mondiale titel. Wint Neder land in de poule van Ierland, dan behoort een rangschik king bij beste vier zeker tot de mogelijkheden. Het kam pioenschap voor teams be gint dinsdag 14 maart, de fi nales zijn voorzien op zondag 19 maart. PETER KLEIN sportuitslagen ATLETIEK WK Indoor In Budapest Dundar (Tur) 7,93. Halve finale#, 1# e 1. Cooman 7,09. 2. Doll 7,15, 3. Bily (Fra) 7.17. 4. Hanhi)okl (Fin) 7,28, 5. Finn (Vst) 7,30. 6. Patoulidou (Gri) 7,47. 2e eerie: 1. Torrence (Vst) 7,10, 2. Ottey (Jam) 7,13, 3. Sarvart (Wdl) 7,24, 4. Terazon (Cub) 7.25. 5. Rastjoepkina (Sov) 7.27. 6. Tröoer (Oos) 7.57. Finale: 1. Cooman 7.05. 2. Torrence 7.07. 3. ottey 7,10. 4. Doll 7.16, 5. BUy 7,19, 6. Sarvart 7.29.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9