„Of we het willen of niet, dialoog met PLO is begonnen" „HOE ZIT DAT DAN?" ■I HUISI HRAADk Koelen en vriezen in nieuw boekje Consumentenbond [buitenland/consumenteninformatie [SRAELISCHE JOURNALIST: Etiketten gevaarlijke middelen schieten tekort Trainen voor de fiscus rEL AVIV De Israëlische ournalist, Amnon Abramo- fitch, die vorige week voor iet eerst oog in oog had ge- taan met PLO-leider Yassir Arafat, deed mij opgewonden 'erslag van zijn historische I intmoeting. „De man is een eugenaar, een clown. Ik weet I jiet eens of hij eerlijk is. Maar lit is nu eenmaal de vijand I [iet wie wij moeten onderha i,ui leien. Ik ben ervan overtuigd lat er binnen enkele jaren een Palestijnse staat komt. Het n_ iroces is niet meer tegen te louden". es" ïet gesprek met Arafat, die Isa (oor Israel nog steeds de terro- jistenleider is, tijdens een spe- (iaal voor Israëlische journa- j. isten belegde persconferentie O Cairo, kan hem en zijn col- pgae een politie-ondervraging ,r" in zelfs gevangenisstraf ople veren. Volgens een Israëlische Irèt, die in 1986 werd aangeno- nen, is contact met PLO-afge- iaardigden verboden, jlaar Amnon Abramovitch acht. „We hebben in overleg |e ontmoeting zo geregeld, dat Ie wet ons niet kan grijpen, .p. En bovendien, of we het wil- èn of niet, onze dialoog met |e PLO is al begonnen. Wij purnalisten spelen daarin een oort voorlopersrol. Ik heb in nijn krant geschreven, dat we Ie controle over 1.7 miljoen palestijnen niet kunnen vol- louden". De nog steeds onder fensuur- en vaak ook onder telfcensuur opererende Israe- ische kranten maken steeds ipenhartiger melding van ont moetingen met vooraanstaan- le pro-PLO Palestijnen in de gezette gebieden. In opinie-ar- ikelen komen sommigen (penlijk uit voor de noodzaak len Palestijnse staat naast Is- fael toe te laten. En sterker ^og: nu het Israëlische leger P- jver de intifada-gebeurtenis- imm ten vaak onvolledige en on- kiiste gegevens verstrekt, wen den Israëlische journalisten zich evenals hun buiten landse collega's tot Pale stijnse informatiebronnen. Het zijn de Palestijnse journalisten, die daarvoor vaak de prijs moeten betalen. Vorig jaar werd de zeer actieve Pale stijnse Pers Dienst in oost-Je- ruzalem door de Israëlische autoriteiten gesloten. Een aan tal Palestijnse journalisten is tijdens de intifada onder admi nistratief arrest gesteld. De laatste is Saman Khoury, die voor het Franse persagent schap AFP werkte. Schande Op regeringsniveau wordt de vaak openhartige Israëlische verslaggeving over de intifa- da-problematiek niet altijd in dank afgenomen. Vlak nadat de Israëlische journalisten in Cairo Yassir Arafat hadden ontmoet, riep minister Ariel Sharon: „Het is een schande, dat onze journalisten achter Arafat aanrennen". En de ver slaggever van de Israëlische staatstelevisie, Ehud Yaari, werd geconfronteerd met rea liteit van de officiële Israëli sche politiek, toen bleek dat zijn interview met de PLO-lei der niet mocht worden uitge zonden. Televisie-directeur Uri Porat bepaalde, dat de staatstelevisie niet als platform mocht dienen voor Israels vij anden. Twee dagen later gaf de directeur uiteindelijk wel toestemming van Arafats ken nismakingsontmoeting mel ding te maken onder voor waarde er geen beelden van uit te zenden. Nadat de dienst doende redacteur tegen de opdracht in had besloten Arafat wèl te vertonen, was het commentaar van de woe dende tv-directeur: „Een schandaal zonder precedent". De betrokken redacteur zal er ongetwijfeld meer over horen. De inmiddels door journalis ten, links denkende politici en intellectuelen op gang geko men onofficiële Israeïisch- Palestijnse dialoog geeft de verandering aan in de Israëli sche publieke opinie. Was de Palestijnse Bevrijdings Organi satie voor de meeste Israeli's vroeger niets anders dan een woestig van de staat zegt in een recente opiniepei ling niet minder dan 54 pro cent, dat er directe onderhan delingen met de PLO moeten komen. Of die 54 procent uit eindelijk ook „ja" zal zeggen op de vraag of Israel Pale stijnse onafhankelijkheid moet accepteren, is zeer de vraag. Maar de erkenning, dat er op zijn minst gepraat moet wor den, groeit. „Laat ik eerlijk zijn", zei me kortgeleden een Israeli. „Als er een methode zou zijn om alle Palestijnen van de aardbodem te doen verdwijnen, zou ik die toepas sen. Maar die methode is er nu eenmaal niet. Daarom hebben we geen andere keuze dan met ze te onderhandelen". W a nhoopsgevoel Dat wanhoopsgevoel „geen an dere keuze" te hebben is voor een groot deel gebaseerd op economische overwegingen. De intifada heeft het land al bijna drie miljard dollar ge kost. Niet alleen als gevolg van hoge militaire uitgaven, maar ook door dalende export - toerisme- en buitenlandse in- vcsteringscijfers. In Jeruza lem, tot de intifada het bede vaartsoord voor iedere Israel- bezoeker, zijn al een paar ho tels gesloten. De nog steeds volhardende vijf-sterrenhotels proberen het hoofd boven wa ter te houden met drastisch verlaagde prijzen. Die economische problemen veroorzaken inflatie, werk loosheid, dalende subsidies, stijgende prijzen. Verkoopsters Verslagen zitten Ibrahim Yunis Zawarha en zijn gezin voor de puinresten van hun huis dat gisteren door Israëlische militairen platgewalst werd als vergelding voor Palestijnse aanvallen op de bezette westelijke Jordaanoever. FOTO: AP in drukke winkelstraten zitten met de handen over elkaar. Zelfs de schreeuwende uitver koopkortingen helpen nauwe lijks om van de wintervoor raad af te komen. En als de waarschuwende stemmen vanuit Washington bewaarheid worden, kan die situatie alleen maar erger wor den. Israel zal dit jaar waar schijnlijk opnieuw kunnen re kenen op een militaire en eco nomische hulpverlening van maar liefst drie miljard dollar. Maar wat betreft volgend jaar zijn er serieuze vraagtekens. Amerikaanse congresleden waarschuwen, dat Israels be handeling van de Palestijnen in de bezette gebieden onaan vaardbaar is en de Ameri kaanse hulp aan Israel in ge vaar kan brengen. Het Ameri kaanse rapport over Israels schending van de mensenrech ten is daarin een belangrijke factor geweest. „Ze (de Israe li's) zullen dit jaar hun geld nog wel krijgen", zei kortgele den Congreslid Patrick Leahy. „Maar ze bouwen een enorme weerstand op in de Verenigde Staten, en dat zullen ze in de toekomst voelen". Amerikaanse druk, voorlopig nog verpakt in vriendelijke termen, kan in de toekomst hand in hand gaan met beslui ten in Moskou, een einde te ZATERDAG 4 MAART 1989 PAGINA 7 hoekje weg gestopt. De Roberto Pe- eens. Hij ver vaardigde brikant Za- viertal opval lende koel/ 1 In vrijwel elk Nederlands huishouden is een koel kast en/of vriezer aanwe zig. Ondanks dat we het voedsel daardoor beter kunnen bewaren, blijkt uit de statistieken dat de laatste jaren het aantal vergiftigingen en infec ties door voedsel toe neemt. De Consumenten bond heeft het boekje „Gezond koelen en vrie zen" uitgebracht, waarin praktische informatie wordt gegeven over het goed koelen en invriezen van levensmiddelen en tips staan voor het kopen van „ijskasten". Vooral micrororganismen - bacteriën, schimmels en gis ten - zijn belangrijke veroor zakers van het bederf en In vrijwel elk Nederlands huishouden is een koelkast aanwezig. De Consumentenbond geeft in een boekje praktische tips over het gebruik van diepvriezers en koelers. FOTO. SP kwaliteitsverlies van veel produkten. Een produkt is „bedorven" als het door een groot aantal van die kleine organismen zó is aangetast dat de geur, kleur of smaak sterk afwijken van die van het ver se produkt. Soms zijn onze zintuigen niet nauwkeurig ge noeg om bederf waar te ne men. Maar de gevolgen zijn bekend: diarree en braken. Behalve door micro-organis men kunnen voedingsmidde len op langere termijn ook door chemische omzetting van samenstelling veranderen en bederf veroorzaken. Een be kend voorbeeld daarvan is het ranzig worden van boter. Ook enzymen in bijvoorbeeld fruit en kaas hebben hun in vloed. Ze zorgen in eerste in stantie voor rijping, maar na enkele dagen veroorzaken ze een afname van smaak, kleur en voedingswaarde. Op zeer overzichtelijke wijze wordt in de uitgave verteld hoe groente, fruit, zuivel, brood en gebak, vlees en vleeswaren, wild en gevogelte en vis koel bewaard kunnen worden, Voor het gebruik van een vriezer wordt daarnaast uitgebreid ingegaan op de verwerkingswijzen van diver se produkten. Voor hen die helemaal niets afweten van het bewaren van artikelen onder het vriespunt, is een handige lijst opgenomen van wat wel en wat niet in de vriezer mag. Het tweede deel van het boekje helpt de consument de juiste keuze maken uit het aanbod van diepvrieskisten, koelkasten en koelvriescom- binaties. Zelfs is een hoofd stukje storingen afgedrukt, waarin staat hoe zelf een dige reparaties kunnen den uitgevoerd. Gezond koelen en vriezen" telt 135 pagina's met veel foto's, tekeningen en tabellen. De prijs bedraagt voor leden van de Consumentenbond 12,50 en voor niet-leden20Het boekje is te bestellen bij de Consu mentenbond: 070-847.847 CecdAcSowa/nt VS bezorgd over toename van PLO-aanvallen op Libanon WASHINGTON De Verenigde Staten vragen zich af of de Palestijnse Bevrijdings Organisatie wel in staat is stringentere controle uit te oefenen op de groeperingen die deel uitmaken van de PLO. De toename van aanvallen door Palestijnse groepe ringen in het zuiden van Libanon baart de VS grote zorgen, al dus een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. Intussen legt PLO-leider Yassir Arafat de waarschuwingen van de Amerikaanse regering naast zich neer dat de recente gevechten in Zuid-Libanon de dialoog tussen de PLO en de Verenigde Staten in het gedrang brengen. Arafat verklaarde gisteren nog dat zijn guerillastrijders hun vergel dingsacties tegen Israel zullen voortzetten zolang dat land Pale stijnse vluchtelingenkampen in Libanon blijft aanvallen. maken aan het conflict in het Midden-Oosten. De Israëlische minister van buitenlandse za ken, Moshe Ahrens, heeft vo rige week in Cairo uit de mond van zijn Russische colle ga, Eduard Sjevardnadze, in onomwonden termen moeten horen, dat Israel moet instem men met een internationale vredesconferentie. „Wishful thinking" Washington heeft inmiddels aan Jeruzalem de boodschap gestuurd, van de Israëlische premier Shamir, die daar vol gende maand verwacht wordt, „duidelijke en creatieve voor stellen" te verwachten. Maar tot frustratie van het Israëli sche vredeskamp blijft een reeel Israëlisch vredesplan, dat een einde moet maken aan de al meer dan een jaar durende intifada, voorlopig uit. „Als Shamir nieuwe ideeën heeft, zal hij ze eerst aan de regering moeten voorleggen", zei kortgeleden minister Yit- schak Modai. „Ik heb niets over een nieuw plan gehoord". Een Israëlische krantencom mentator was nog duidelijker: „Iedere speculatie, dat Shamir zijn standpunten heeft ver zacht en bereid is ideeën te overwegen die in het verleden werden afgewezen, is wishful thinking". Aan die „wishful thinking" maakte Shamir zelf deze week een abrupt einde, toen hij Yassir Arafat verge leek met Hitier en beloofde de man in de gevangenis te laten gooien, als hij in Israel over vrede zou komen praten. Is raels Vrede Nu-beweging or ganiseert een bustocht naar de bezette Westelijke Jordaanoe ver onder de slogan „stop met schieten, begin te praten". Fai sal Hoesseini, algemeen aange duid als de PLO-vertegen- woordiger in de bezette gebie den, onderhoudt niet alleen meer geheime en minder ge heime contacten met linksden- kende Israëlische politici, maar treedt nu ook op in pu blieke bijeenkomsten. Maar de bittere Israëlische werkelijk heid klinkt door in de woorden van diezelfde Hoes seini, die het grootste deel van de intifada in administratief arrest heeft doorgebracht: „Het is niet eenvoudig om over vrede te komen praten, als je steeds om je heen moet kijken of je niet weer wordt gearresteerd". WILLY WERKMAN Gemeente Andropov heet weer Rybinsk MOSKOU De naam van de vroegere partijleider Joeri An dropov verdwijnt van de kaart van de Sovjetunie. Daarmee is Andropov het jongste slachtof- fer in de serie zuiveringen on- der ex-leiders. In 1984 besloot de toenmalige partijtop de ge- meente Rybinsk om te dopen tot Andropov. In een atlas uit 1986 staat nog Rybinsk, met de naam Andropov tussen haak- jes. Bewoners zouden nu om •- herstel van de oude naam heb- ben gevraagd. Andropov was de opvolger van Leonid Brezj- nev en was partijleider van 1982 tot zijn dood in 1984. Hij werd opgevolgd door Konstan- I tin Tsjernenko. De naam Brezjnev werd in januari vorig jaar verwijderd van openbare plaatsen. In december volgde de naam van Tsjernenko. Het is overigens niet duidelijk of dit betekent dat Andropov echt officieel uit de gratie is. J Tot nu toe is hij niet zo publie- kelijk veroordeeld als Brezn- jev en Tsjernenko. Gandhi: toenadering tot militante sikhs NEW DELHI De Indiase - premier Rajiv Gandhi heeft in een verzoeningspoging de vrij lating bevolen van 175 mili tante sikhs. De vrijlating is een van de maatregelen waar mee Gandhi hoopt een dialoog tot stand te brengen tussen de centrale regering en extremis tische sikhs in de staat Punjab die streven naar onafhanke lijkheid. Gandhi kondigde ook de terugtrekking aan van spe ciale veiligheidstroepen die in - Punjab zijn gelegerd. Het ge weld in de Punjab ontbrandde in 1982 toen separatistische sikhs naar de wapens grepen in hun streven naar een onaf hankelijke staat. Het sikh-ge weld heeft de afgelopen jaren aan vele honderden mensen het even geëist. Ook bedradingsfout in Japanse Boeings TOKYO Bij een controle van Boeing-vliegtuigen in Ja pan zijn bij negentien toestel len bedradingsfouten aange troffen. Het ging in alle geval len om fouten met brandblu sapparatuur in vrachtruimen. De fouten werden aangetrof fen in Boeings van de types 747 en 767. Eerder waren soortgelijke fouten gevonden in Boeings 737's die voor Euro pese maatschappijen vliegen. De waarschuwingen en veiligheidsvoorschriften op verpakkingen van ge vaarlijke reinigings- en doe-het-zelfmiddelen zo als chloorbleekmiddel, gootsteenontstopper en secondenlijm laten te wensen over. De waar schuwingssymbolen zijn niet uniform en er wor den teveel moeilijke woorden en vage om schrijvingen gebruikt. Dit concludeert het instituut voor consumentenonderzoek Swoka na een onderzoek on der consumenten naar de kwaliteit van de informatie op de etiketten. Het bleek dat slechts de helft van de onge- Spelen met flessen uit een keukenkastje. Een onderzoek heeft aangetoond dat door moeilijke woorden en de vage omschrijvingen de waarschu wingen op etiketten vaak niet overkomen. FOTO: SP veer 300 ondervraagden aan dacht besteedt aan de infor matie op de achterzijde van de verpakking en daarbij dan voornamelijk let op de ge bruiksaanwijzing en niet op de veiligheidsvoorschriften. Door de moeilijke woorden en de vage omschrijvingen wordt de informatie niet of verkeerd begrepen. Dat komt de uitvoerbaarheid van de voorschriften niet ten goede, zo schrijft de Swoka in het onderzoeksrapport. In feite weten consumenten weinig van de gevaars- en veiligheid sinformatie op de produkten. Het maakt ook niet uit hoe vaak het produkt gebruikt wordt, de consumenten han delen naar wat ze denken over het produkt te weten. De Swoka raadt aan de voor schriften in een meer alle daags taalgebruik te stellen. Ook wil de organisatie dat de waarschuwingssymbolen op verschillende verpakkingen hetzelfde worden. Het insti tuut vindt ook dat de voor lichting niet alleen via het eti ket moet gebeuren maar ook via andere media. naamde trainersvraagstuk, en omdat dit ook elders in den lande speelt willen wij het hier fiscaal uit de doeken doen. Trainers zijn tegenwoordig nagenoeg onmisbaar, niet al leen in de krachtsporterij, maar ook bij verenigingen die zich wijden aan roeien, voet ballen, tennissen, hockeyen en talloze andere sportieve bedrijvigheden. De vraag waar veel verenigingen mee zitten is of ze voor zo'n trai ner ook loonbelasting, premies volksverzekering en sociale verzekeringspremies moeten afdragen. Welnu, als hij in dienstbetrek king van de vereniging is: ja. Maar wannéér is het een dienstbetrekking? Daarvoor is nodig dat loonbetaling door de werkgever en het geduren de een zekere tijd verrichten van arbeid door de werkne mer verplicht zijn, èn dat er een gezagsverhouding bestaat. Om die gezagsverhouding nu draait het. Staat het de trainer vrij inhoud en tijden van trai ningsprogramma's naar eigen goeddunken vast te stellen en ook zijn overige beslissingen te nemen zonder inmenging van het bestuur, dan is er géén gezagsverhouding, en dus geen dienstbetrekking. Deze vrijheden moeten dan wel duidelijk in de arbeids overeenkomst worden vastge legd. En de trainer moet zijn honorarium, uitgezonderd de daarin begrepen onkostenver goedingen, aangeven bij „an dere inkomsten uit arbeid". Is de gezagsverhouding er wèl, dan is er sprake van normale loondienst, met de gevolgen van dien: loonbelasting en premiën inhouden en afdra gen. Alles hangt dus af van de overeenkomst tussen partijen, dat kón de Centrale de bij haar aangesloten verenigin gen niet genoeg inscherpen. „Geen schriftelijk contract is vragen om moeilijkheden" was het devies. En dat geldt niet alleen in Saaftinge. En kele jaren geleden is de kwes tie ook al eens in deze rubriek ter sprake geweest, maar toen ging het om een hulptrainer voor een bepaélde voetbalclub in een heel ander landsdeel. Vandaar dat wii er nog eens speciale aandacht aan beste den.' MR.^P.R.M. HAMERS WERKZAAM BUI OELOITTE OE BOER VAN KEULEN,BELASTINGADVISEURS Drinken met de deksel dicht Drinkende kinderen kunnen voor een behoorlijke knoeiboel zor gen. Een bedrijf uit Katwijk heeft daarom een beker op de markt gebracht die tijdens het drinken gesloten blijft met een deksel. Het nieuwtje zit in de deksel verstopt: een rietje dat te voorschijn komt als de deksel wordt gedraaid en daar ook weer in verdwijnt als de deksel wordt teruggedraaid. Ook aan de hy giëne is gedacht: de draaidrinkbeker is voor een grondige reini ging volledig uitneembaar. De prijs is 9,95. Meer informatie bij TSC/Informatie tel. 01718-23334 FOTO: PR Het land van Saaftinge geniet een zekere faam vanwege het peil der daar gecultiveerde sportbeoefening. Met name de krachtsporten zoals worstelen, boksen en gewichtheffen flo reren er hevig. Nergens ziet men zo veel bloemkooloren en aardbeineuzen, menige au tomobilist wisselt zonder krik of kik een bandje, het wegsle pen van foutgeparkeerde vrachtwagens geschiedt ge meenlijk met de hand, en in sommige dorpen willen café bezoekers elkaar na sluitings tijd nog wel eens buiten wes ten slaan, zoals de protagonis ten in de bekende operette 'Trijn'. Het zwaartepunt van het ge organiseerde sportwezen ligt, hoe kan het anders, in de vriendelijke centrumgemeen te Oltsende. Praktisch alle verenigingen zijn daar verte genwoordigd in de Saaftinger Sportcentrale, waar ze altijd met hun problemen terecht kunnen. De laatste tijd moest de Centrale herhaaldelijk ad vies geven over het zoge

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7