Verschil van 7 5 cent leidde spoor naar computerkrakers Venezuela schort betaling buitenlandse schulden op Golf van arrestaties maakt Albanezen bang Hongarije steunt VN-onderzoek naar mensenrechten in Roemenië ACHT MENSEN OPGEPAKT IN SPIONAGE- ZAAK Maan is ontstaan uit kosmische biljartpartij BUITENLAND £eidóc Commit ZATERDAG 4 MAART 1989 PAGINA 4 BI Weinig kans voor Tower WASHINGTON De kans dat de kan didatuur van John Tower voor het Amerikaanse ministerschap van defen sie door de Senaat wordt goedgekeurd, is gisteren nog kleiner geworden nu ook dé conservatieve Democratische senator Dennis DeConcini heeft aangekondigd tegen hem te zullen stemmen. Uit een peiling van The Associated Press oi^der senatoren vrijdag bliikt dat 46 De mocraten en de Republikein Larry Pfessler tegen Tower zullen stemmen of zijn daartoe geneigd. De Democraten be schikken over 55 van de 100 Senaatsze tels. Verwacht wordt dat de Senaat volgende week over de kwestie zal stemmen. Tien jaar cel voor spion „Van Haarlem' LONDEN De Tsjechoslowaakse spion die vorig jaar in Londen werd gearresteerd ter wijl hij een geheime radioboodschap uit Praag ontving, is gisteren door de rechtbank in Lon den tot tien jaar gevangenis veroordeeld. De ware identiteit van de man, die bekend was onder de Nederlandse naam Erwin van Haar lemss niet achterhaald. De naam „Van Haar lem" leende de spion van een Nederlands kind dat na de Tweede Wereldoorlog door zijn moeder in Praag was achtergelaten. Volgens aanklager Ray Amlot was Van Haarlem der tien jaar lang actief geweest in Groot-Brittan- nië. Hij had de opdracht uit te zoeken welke Britse bedrijven deelnamen aan het Ameri kaanse Star Wars-onderzoek. Rechter sir Si- De pasfoto van „Van Haarlem" mon Brown achtte het raadzaam de spion na in zijn vervalste paspoort, het uitzitten van zijn straf uit te wijzen. foto: ap Ex-paar vecht om voogdij embryo's MARYVILLE Een Amerikaans echt paar dat in een echtscheidingszaak ver wikkeld is, vecht voor de rechtbank om de voogdij over een aantal bevruchte ei cellen die enkele jaren geleden werden ingevroren. De man, Junior Davis, zegt dat hij niet wil dat zijn vrouw Mary Sue zwanger van hem wordt. De rechter heeft haar tot nader order verboden de eicellen te laten implanteren. Mevrouw Davis zegt echter dat zij de eitjes wil laten implante ren, ondanks de scheiding van de vader. Davis beroept zich op gezamenlijk eigen dom van de eitjes en zegt dat een zwan gerschap van zijn ex-vrouw, zelfs over enkele jaren, van grote invloed zou zijn op zijn leven. De bevruchte eicellen blij ven vooralsnog in hun reageerbuisjes in de diepvries liggen. Voorwaardelijke straf voor Robert McFarlane WASHINGTON De vroegere Ameri kaanse nationale-veiligheidsadviseur Ro bert McFarlane heeft gisteren een voor waardelijke straf gekregen en moet twee honderd uur dienstverlening verrichten, omdat hij de Amerikaanse volksvertegen woordiging informatie heeft onthouden over geheime steun aan de Nicaraguaanse contra's. McFarlane, voormalig adviseur van de toenmalige president Ronald Reagan, gaf bijna een jaar geleden toe dat hij het Congres informatie had onthouden. Hij beloofde toen mee te werken aan het onderzoek van de bijzondere aanklager Lawrence Walsh naar het Iran-Contra schandaal. Hij zal nu waarschijnlijk een be langrijke getuige a charge worden in het proces tegen kolonel Oliver North. Rebellen beschuldigd van moord op Peruanen AYACUCHO Een militaire zegsman in Peru heeft guerrillastrijders van het maois- tische Lichtende Pad er van beschuldigd 39 inwoners van een afgelegen landbóuwers- dorp, onder wie een moeder en haar kind, te hebben afgeslacht. Ongeveer tweehon derd rebellen overvielen begin deze week het gehucht Canaire aan de Apurimac ri- vier. Het bericht over de slachting werd volgens de militaire woordvoerder pas nu bekend omdat het meerdere dagen duurt om het dorp over land of via de rivier te be reiken. Sipds 1980 zijn zowel het leger als de rebellen ervan beschuldigd slachtingen te hebben aangericht onder de boerenbevol king in het Peruaanse Andesgebergte, en in het bijzonder in de verarmde deelstaat Aya- cucho in het zuiden van het land. NEW YORK/HAMBURG De Westduitse politie heeft gisteren acht men sen opgepakt die betrok ken zijn bij het spionnen- netwerk dat in de Bonds republiek is opgerold. Zes van hen waren krakers, twee opereerden als con tactpersoon tussen de kra kers en de afnemer van de informatie, de Russi sche geheime dienst KGB. De woordvoerder van het Westduitse openbaar ministe rie probeerde de zaak te baga telliseren. Uit onderzoek is naar zijn zeggen gebleken dat de „computerkrakers" niet tot de belangrijkste bestanden zijn doorgedrongen. Zij hebben al leen bepaalde rekenprogram ma's gei Ook de 38-jarige Amerikaanse computer-expert Clifford Stoll, die de zaak aan het rollen heeft gebracht, gelooft niet dat de krakers echt tot topgehei men van de NAVO zijn door gedrongen. „Ze hebben de hand gelégd op een hoop in formatie die je gevoelig zou kunnen noemen. Maar het is toch een soort informatie die je niet graag in handen van anderen ziet vallen. Plannen rond oorlogvoering in Midde neuropa en dat soort dingen", aldus Stoll. In 1986 merkte Stoll dat een rekening van het Lawrence Berkeley Laboratorium in Ca- lifornië, waar hij werkte, bij een na-calculatie een verschil vertoonde van 75 dollarcent. „Was het verschil duizend dol lar geweest, dan had ik er geen aandacht aan besteed", zei Stoll. „Als je ziet dat je huis is ingestort, dan-neem je aan dat er een aardbeving is ge weest. Maar als je een klein mierenholletje vindt, dan ga je dat onderzoeken". Stoll ontdekte na drie dagen zoeken dat de 75 cent was ge declareerd omdat iemand via de telefoon toegang had probe ren te krijgen tot de computer van het laboratorium. De daarop volgende vier maanden volgde hij precies wat de kra ker intypte. Daarbij werd hem duidelijk dat de kraker het la boratorium als middel ge bruikte om toegang te krijgen tot Milnet, een computernet werk waar defensiebedrijven, universiteitslaboratoria en mi litaire installaties op zijn aan gesloten. „Hij zocht naar kern woorden als nucleair, ICBM (Intercontinental Ballistic Mis sile), SDI (Strategie Defense Initiative), biologische oorlogs voering, Norad (North Ameri can Aerospace Defense Com mand). Hij las alles waar hij de hand op kon leggen, en ach teraf is gebleken dat hij alles aan de Sovjetunie verkocht", zei Stoll. Hij vertelde dat hij de FBI in 1986 op de hoogte had gesteld van zijn bevindingen, maar weinig gehoor had gekregen. Men vroeg hem wat hij kwijt was geraakt en toen hij aan kwam met het verhaal over de vermiste 75 cent, vond men dat niet belangrijk genoeg. Doorbraak Stoll zei dat zijn vriendin, die gek werd van het belletje dat steeds ging wanneer de kraker zich toegang verschafte tot de computer, uiteindelijk een doorbraak had door hem op het idee te bren gen een val uit te zetten. Stoll begon zelfverzonnen militaire gegevens in zijn computer in te voeren onder het fictieve programma „SDI net". De kraker liep in de val, en nam twee uur de tijd om de gege vens over te nemen, lang ge noeg om Stoll de gelegenheid te geven de telefoonlijn te tra ceren naar Hannover in de Bondsrepubliek. Drie maan den later kreeg Stoll een brief uit Pittsburgh Ditmaal had de FBI wel be langstelling. De briefschrijver werd achterhaald en bleek connecties te onderhouden met Oosteuropese regeringen. Volgens Stoll hebben de West duitse krakers geprobeerd in te breken in 450 computers. Zij slaagden er in veertig gevallen in informatie te stelen, onder meer bij het ministerie van de fensie, bij fabrieken met de fensiecontracten en bij Ameri kaanse bases reld. bij Ami hele i De Europese Commissie heeft inmiddels bevestigd dat de in de Bondsrepubliek gearres teerde krakers ook toegang hebben gehad tot het reken systeem van de ESA, het in Parijs gevestigde Europese Ruimtevaartbureau. Of ook de computer van de Europese Ge meenschap is gekraakt, wordt nog onderzocht. CARACAS President Carlos Andres Perez van Venezuela heeft gisteren besloten om de aflossing op de 33 miljard dollar grote staatsschuld op te schorten. Hij zal de schuldbetaling pas hervat ten als zijn bezuinigings beleid, waartegen de be volking zich deze week met hand en tand verzet te, maatschappelijk wordt aanvaard. In het hele land bleef gisteren de staat van beleg en een avondklok van kracht. Het uitgaansverbod werd ingesteld na de bloedige rellen die volg den op de afkondiging van forse prijsverhogingen voor brandstof en openbaar ver voer. Bij de rellén kwamen ruim driehonderd mensen om het leven. Als gevolg van de avondklok in de hoofdstad Caracas heeft de KLM gisteren deze bestem ming op een vlucht naar Lima (Peru) niet kunnen aandoen. De passagiers zijn vervoerd naar Curagao, de volgende stop op deze vlucht, vanwaar zij vandaag met een vlucht van de ALM alsnog naar Ve nezuela worden gebracht. In Caracas patrouilleren nog overal militairen en in de volkswijken worden nog her haaldelijk schietpartijen ge hoord. Maar geleidelijk aan lijkt de situatie in de vier mil joen inwoners tellende metro pool zich toch te normaliseren. Het openbaar vervoer rijdt weer volgens dienstregeling en 1 de bewoners durven zich weer op straat te begeven om bood schappen te doen in de weini ge winkels die door de plunde ringen van de afgelopen dagen niet door hun voorraden zijn heen geraakt. GESPANNEN RUST IN KOSOVO (Van onze verslaggeefster Wera de Lange) PRISTINA In de Joe goslavische autonome pro vincie Kosovo gonst het van de geruchten over ar restaties. Volgens het dag blad Vecernje Novosti heeft de politie gisteren ongeveer twintig mensen opgepakt die ervan wor den beschuldigd de aan stichters te zijn van de hongerstaking van mijn werkers van vorige week. De meeste arrestanten zouden na verhoor weer zijn vrijgelaten. Zeker is dat de twee populaire mijndirecteuren uit Trepca en de voormalige Albanese partij voorzittér Azem Vlasi nog in voorarrest zitten. Ook van twee andere voormalige top functionarissen uit de commu nistische partij in Kosovo, Eh- ren Arili en Ibro Osmanni, stbat inmiddels vast dat ze op last van hun eigen opvolgers zijn gearresteerd. Niemand weet of deze voorarrest op vrije voeten ko- 1,2 miljoen Niemand weet precies hoeveel mensen er nog meer zijn opgepakt. Op het dak van het „Huis van het leger" (het bevelscentrum in Kosovo's hoofdstad Pristi- na) lopen soldaten op en neer. Trucks met soldaten rijden af en aan, pantserwagens blokke ren de oprijlaan. Wie wat lan ger voor het gebouw blijft stil staan, wordt gemaand door te lopen. Foto's maken mag al helemaal niet. Fotograferen is trouwens op dit moment over al in de provincie Kosovo ver boden. Het leger is demonstra tief aanwezig in het straat beeld. Overal rijden open vrachtwagens en bussen met soldaten rond. In de dorpen patrouilleren eenheden van de para-militaire orde-politie. Het mag geen uitzonderingstoe stand heten van de autoritei ten. Er wordt gesproken van „speciale maatregelen". Er is immers geen avondklok inge steld. Nog niet, zeggen de Kosovo somber. op Dwarsliggers De Albanezen totale bevolking van 1,8 mil joen zijn bang en verslagen. Jaren lang genoot deze arme zuidelijke provincie van Joe goslavië een vrij grote autono mie binnen de deelstaat Ser vië. Maar nu wil de leider van de communistische partij in Servië, Svobodan Milocevic, daar een eind aan maken. Hij wil van Servië een sterke, cen traal geleide deelstaat maken, de sterkste macht binnen de Joegoslavische bondstaat. En de provincie Kosovo met zijn Albanese meerderheid is voor Milocevic's plannen het voor naamste obstakel. Of, liever gezegd, dat was zo. Sinds een paar dagen lijkt het erop dat het Milocevic aardig gelukt is de Albanese dwarsliggers klein te krijgen. De laatste stap wordt op 15 maart gezet. Dan moet het parlement van Kosovo de grondwetswijziging aanvaarden, die de provinciale autonomie aanzienlijk zal be knotten. „Het parlement zal instemmen, daar twijfel ik niet meer aan", zegt een van de weinige goed-geïnformeerde Albanezen, die nog durft te praten met journalisten. „We hebben verloren". Stormschade Aan boord van het vrachtschip „Kintampo", dat gisteren de Spaanse haven Bilbao binnen liep, was het een grote chaos van wrakstukken. Door een zware storm in de Golf van Biscaje, met golven van twintig meter hoog, waren de auto's en containers die het schip vervoerde gaan schuiven en bleef er slechts een hoop schroot over. foto: epa LONDEN Wetenschap pers geloven dat ze einde lijk één van de oudste sterrenkundige raadselen hebben opgelost: het ont staan van de maan. Door de eeuwen heen hebben astronomen zich uitgeput in het ontwikkelen van allerlei gecompliceerde theorieën over hoe de aarde aan haar myste rieuze partner is gekomen. Sommigen meenden dat de maan ooit deel uitmaakte van de aarde en zich als een soort buitenmodel dauwdruppel af scheidde van onze planeet, toen deze nog vloeibaar was. Anderen zeiden dat de maan ergens in de buurt van de aar de werd gevormd en vervol gens gevangen werd door de zwaartekracht van de aarde. Geen enkele theorie kon ech ter een verklaring geven voor de omvang en de scheikundige samenstelling van de maan, of hoe die in z'n huidige omloop terecht is gekomen. Weten schappers hoopten een ant woord te vinden in het maan- stof en -steen dat twintig jaar geleden met de Apollo-missies mee terug kwam. Nu ziet het er naar uit dat ze daar inder daad in geslaagd zijn. In de laatste aflevering van het gezaghebbende Britse maandblad „Nature" wordt beschreven hoe de maan is ontstaan uit een kosmisch par tijtje biljarti tussen de aarde en een rondzwevend stuk puin ter grootte van de planeet Mars. Volgens deze theorie waren vijfduizend miljoen jaar geleden zowel de aarde als de planeet/grote zwerfkei al zo ver gestold, dat ze bestonden uit een kern van metaalachtig materiaal met daaromheen een rotsmantel. In de chaos van het vroege zonnestelsel botste de kei te gen de aarde en viel daardoor uiteen. De kern werd geschei den van de mantel en kwam op de aarde terecht. Het püin van de mantel werd daarente gen het heelal ingeslingerd. Een dag later voegden de brokstukken zich samen onder invloed van de zwaartekracht. De maan was geboren. De biljart-theorie geeft een verklaring voor zowel de che mische samenstelling van maan en aarde als de baan die ze beschrijven. Dat betekent evenwel niet dat er geen rede nen meer zijn om maan-expe- dities te ondernemen. De we tenschappelijke onderzoekers zouden graag zien dat er een reis wordt gemaakt naar de maankrater Copernicus, omdat daar de bewijzen voor hun theorie zouden liggen. ROBERT MATTHEWS (c) The Times, Londen DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob In China W 313) In de kajuit van de „Pandora" zitten Rob en Taaie Toon druk te praten, wanneer opeens Skip begint te grommen. „On raad?" vraagt Taaie Toon, terwijl hij opspringt en zijn pistool grijpt. Skip blaft woedend en holt naar het dek. Taaie Toon volgt hem, maar hij is te laat: hij ziet nog juist een sampan wegroeien in de duisternis en de schoten, die hij het bootje nazendt, heb ben geen uitwerking. Wie zou die indringer zijn geweest? Ja, die kerel is maar net op tijd ontsnapt; één kogel van Taaie Toon heeft hem nog in een arm getroffen! Hij brengt Wang Hang ver slag uit van zijn bevindingen en deze lacht in zijn vuistje. „We moeten zien Taaie Toon gevangen te nemen", zegt hij tegen zijn stuurman, „die Westerlingen betalen een aardige losprijs". Ziezo, de zaken gaan goed voor Wang Hang: een flink partijtje opium heeft hij al vervoerd; nu zal hij die Europeanen nog eens bij de neus nemen! GENEVE Hongarije heeft gisteren samen met zes westerse landen for meel om een onderzoek door de Verenigde Naties gevraagd naar de mensen rechten in buurland Roe menië. Het is de eerste keer dat een communis tisch land een westerse vraag om een dergelijk onderzoek in een ander Oostblokland steunt. Het hoofd van de Zweedse VN-delegatie Jan Romare heeft bij de mensenrechten commissie van de wereldorga nisatie een resolutie ingediend waarin wordt gevraagd een speciale onderzoeker aan te stellen om de situatie van de mensenrechten in Roemenië grondig te bekijken. De resolutie wijst op de grote vluchtelingenstroom uit Roe menië „om redenen die ver band houden met ernstige schendingen van de mensen rechten". De Hongaarse auto riteiten hebben ongeveer vijf tienduizend asielzoekers gere gistreerd. De meesten behoren tot de Hongaarse minderheid problemen, in Roemenië die in totaal 1,8 miljoen mensen telt. Ook zijn er etnische Duitsers op de vlucht van wie er ongeveer driehonderdduizend in Roe menië wonen. Roemenië heeft de kritieken op de situatie van de mensen rechten in het land naast zich neergelegd. Het ziet daarin een campagne die is bedoeld om „de realiteit te verdraaien" en zegt dat Hongarije die cam pagne steunt om de aandacht van de burgers af te leiden van de eigen binnenlandse ook Australië, rijk, Oostenrijk, Portugal, Groot-Brittannië en West- Duitsland de resolutie waaro ver volgende week woensdag wordt gestemd. Of de resolutie zal worden goedgekeurd, i hangt mede af van de houding van de Derde-Wereldlanden die in de mensenrechtencom- missie de meerderheid hebben, en van de vier andere Oost-.; blokdelegaties in de commisr sie, met name de Sovjetunie,. Bulgarije, Oost-Duitsland en, de Sovjet-republiek Oekraïne.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4