Boosheid over gebrek aan respect voor islam Forse stijging klachten bij Ombudsman Agrariër in dorpspolitiek pas laat teruggedrongen BINNENLAND £ctdóe6omcmt zaterdag 4 maart i989 pagina 3 Bonden: mismanagement bij Rijkspolitie VIJFDUIZEND BETOGERS IN DEN HAAG: GRAFICI IN NOORDEN BIJTEN SPITS AF Moord op bingokoning minutieus voorbereid 2 Kabinet garandeert jongeren werk DEN HAAG Alle jongeren beneden de 21 jaar krijgen een baan bij de (semi-)overheid wanneer zij langer dan een half jaar werkloos zijn. Dat heeft het kabinet gisteren op voorstel van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) besloten. De garantie op werk is opgenomen in de Jeugd- werkgarantiewet. Het gaat om in beginsel tijdelijke deel tijd-banen. Thuiswonende jongeren krijgen een baan van 19 uur aangeboden, uitwonenden een baan van 32 uur. De jongeren zijn verplicht het aangeboden werk te accep teren op straffe van verlies va^ hun uitkering. Doel van de wet is doorstroming tot stand te brengen naar gewone banen. In verband daarmee zal naast werk ervaring, zoveel mogelijk scholing worden geboden. De gemeenten krijgen een belangrijke rol bij de uitvoering van de wet. Premier Lubbers zei na afloop van het kabinetsberaad dat het tijd is om het jeugdwerkgarantieplan nu door te zetten. Er is nogal wat belangstelling voor een baan bij de overheid, aldus Lubbers. Bovendien is uit metingen van 'het CBS gebleken dat het gaat om minder jongeren dan tot nu toe was aangenomen. UTRECHT De drie politiebonden ACP, NPB en ANPV verwijten de algemeen inspecteur en de dis trictscommandanten van de Rijkspolitie „mismanage ment" op personeel en financieel gebied. De Algeme ne Rekenkamer zou snel een onderzoek bij het minis terie van justitie en de algemene inspectie moeten in stellen. De Rekenkamer zou onder meer moeten na gaan hoe het ondanks de al lang bekende tekorten mogelijk is geweest dat eind 1988 voor ettelijke mil joenen aan meubilair, technische middelen en Por sches is uitgegeven, zo hebben de bonden gisteren meegedeeld. De bonden willen op korte termijn over leg voeren met minister Korthals Altes van justitie. Het begrotingstekort van de Rijkspolitie van zo'n 60 miljoen gulden heeft inmiddels al geleid tot het ad vies om zeshonderd huidige en toekomstige vacatures niet meer te vervullen. De bonden vinden deze situa tie „onverteerbaar". Ziektekostenverzekeraars ambtenaren werken aan fusie UTRECHT De besturen van IZA's. IZR en GVP, de ziektekostenregelingen voor ambtenaren bij gemeenten, provincies en politie, hebben gisteren overeenstemming bereikt over een nauwe samenwerking. Die samenwerking moet tot een fusie leiden waardoor één verzekering ontstaat met in totaal 850.000 verzekerden. De tien IZA's hebben nu samen 600.000 verzekerden, IZR en GVP elk ongeveer 125.000. Het besluit is genomen met het oog op het plan-Dekker, dat voor 1992 voorziet in een verplichte ba sisverzekering voor iedereen met daarnaast een vrijwillige, aanvullende verzekering. In het nieuwe systeem vervallen de huidige verschillen en worden „ambtenaren-verze keraars", ziekenfondsen en particuliere verzekeraars „zorgverzekeraars" die met elkaar gaan Hongerstaakster naar ziekenhuis ARNHEM Een 38-jarige vrouw die sinds dinsdag deel neemt aan een hongerstaking van Kurdische Turken in Arnhem is gisteravond naar een ziekenhuis overgebracht. Volgens een woordvoerster houdt de ziekenhuisopname direct verband met de hon gerstaking. Dertien Kurdi sche Turken zijn sinds dins dag in de Sint Nicolaaskerk in Arnhem in hongerstaking. Met de actie protesteren ze tegen de behandeling van po litieke gevangenen in Tur kije. Kamminga roept plaatsvervanger op matje RIJSWIJK Viee-voorzitter Van der Geest van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond KNOV moet zich bij zijn voorzitter Kamminga verantwoorden voor zijn uitlatingen over de oprichting van een Federatie van de Nederlandse Detailhan del. Van der Geest verklaarde gisteren dat de winkeliers binnen een jaar een eigen federatie willen oprichten om hun belangen beter te kunnen behartigen bij het ministerie van economische zaken. Hij zei dat in zijn functie van voorzitter van het Vakcentrum (2.500 supermarktondernemers). In een gezamenlijke verklaring van KNOV en het christelijke NCOV zeggen beide organisaties niet op de hoogte te zijn van een dergelijk plan. Het KNOV is er in elk geval geen voorstén- der van. aldus een communiqué. Het NCOV staat welwillender tegenover de gedachte van een federatie. Volgens Van der Geest zou het KNOV intern wel enthousiast zijn over vorming op termijn van een federatie van de gehele detailhandel. Van der Geest staat bij het KNOV aan het hodfd van de detailhandelspoot van deze ondernemersorganisatie. Als zodanig is hij tevens vice-voorzitter en plaatsvervanger van Kamminga. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG „Die man beledigt onze profeet, diens vrouwen en de ko ran. Hij is een kwaad; hij moet dood en zijn boek moet verbrand". Zo'n twintig islamitische vrou wen, veelal gesluierd en gezonnebrild, hielden vrijdagmiddag gepaste af stand van de duizenden mannelijke moslims, die in Den Haag demonstreer den tegen het verschijnen van het boek Duivels Ver zen van Salman Rushdie. De woede van de vrou wen was er niet minder om. Druk door elkaar heen pra tend gaven de vrouwen uiting aan hun boosheid; het doet hen oprecht pijn dat westerse democratieën naar hun idee geen' respect hebben voor de islam. „Ik voel «me persoon lijk gekwetst, vooral door de vrouwen van onze profeet Mo hammed af te schilderen als hoeren. Zö denigrerend. Zelfs als schrijver heeft die Rushdie het recht niet leugens te ver kondigen over ons geloof", al- 1 de Maar wordt de pijn, die Dui vels Verzen veroorzaakt min der door de schrijver ervan te vermoorden? „Ja, dat is ge rechtigheid. Vergelijk Rushdie met een kankergezwel; wan neer medicijnen niet helpen, moet je het eruit snijden. Rushdie moet dood en gaat dood; is het vandaag niet, dan morgen wel en anders over vijf jaar". De vrouwen zijn be reid persoonlijk mee te strij den tegen de verspreiding van Duivels Verzen. „Als het van het najaar in de Nederlandse boekwinkels komt te liggen, haal ik een pot olie en steek de boel in brand". De betogers, volgens de politie vijfduizend man, trokken in optocht van het station Hol lands Spoor naar het ministe rie van justitie en vervolgens naar de Britse ambassade aan het Lange Voorhout. In de stoet werden foto's meegedra gen van dé Iraanse ayatollah Khomeiny en tal van spandoe ken met kreten als: Dood aan Rushdie; Wie een aanval doet op Allah en zijn profeet en de Koran, zal gestraft worden; Shame on Western democracy. De overhandiging van een pe titie aan functionarissen van het ministerie van justitie ging, waarschijnlijk door een communicatiefoutje, niet door. Bij de Britse ambassade liet ook ambassadeur M. Jenkins het afweten. In de petities werd verzocht verspreiding van het gewraakte boekwerk te voorkomen. Tegen die tijd waren de de monstranten boos, heel boos. Posters met het portret van Rushdie gingen in de brand en symbolisch werd ook een En gels exemplaar van Duivels Verzen verbrand. De mannen klommen van woede bijna over de dranghekken, toen een verslaggever een verkool de bladzijde uit curiositeit van het natte wegdek opraapte. Enkele organisatoren van de demonstratie, de (gelegen- heids-)Stichting Moslims Vere niging probeerden de scherpe randjes van het aanhoudende geskandeer af te slijpen. Dele gatieleider Suleyman zegt: „Rushdie hoeft niet nog eens te worden gedood; hij is al dood". De organisatie zei begrip te hebben voor de (westerse) vrije meningsuiting, mits daar mee andere bevolkingsgroe pen niet worden gekwetst. Su leyman: „En bovendien heeft het mij zeer teleurgesteld dat het Nederlandse volk de kant heeft gekozen van een Britse schrijver in plaats van de kant van haar mede-landgenoten". boek verbrand dat een Engels exemplaar van Duivels Verzen FOTO: CEES VERKERK Demonstratie tegen bedreiging Rushdie AMSTERDAM Ruim honderd mensen hebben gisteren in Amsterdam betoogd tegen de Iraanse be dreigingen aan het adres van de Brit Sal man Rushdie, schrijver van The Satanic Ver ses (De Duivelsver zen). „De bedreigingen zijn een vorm van fanatisme die niets te maken hebben met geloof maar met ter reur die doet denken aan fascisme", zo sprak het Amsterdamse gemeente raadslid R. van Duyn de aanwezigen bij het begin van de demonstratie toe. Het raadslid, dat onlangs zijn weelderige baard af schoor uit protest tegen ayatollah Khomeini, zei te betreuren dat ook tijdens de demonstratie in Den Haag is opgeroepen tot moord. De schrijver Simon Vinke noog zei dat het doodvon nis niet alleen is gericht tegen Rushdie „maar ook tegen ons aller vrijheid". Een eeuwenlang bevoch ten vrijheid wordt met de dood bedreigd, aldus Vin kenoog. „Wij kunnen niet wijken voor middeleeuwse terreurmaatregelen Opening Assurantiebeurs Prins Claus schudt de hand van de acteur Piet Römer die zich ter gelegenheid van de opening van de nieuwbuw van de Assurantiebeurs in Amsterdam als historisch verzekeringsagent had verkleed. De prins verrichtte de opening. DEN HAAG Het aantal klachten bij de Nationale Ombudsman is vorig jaar met 33 procent gestegen. Er werden in 1988 4.021 klachten ingediend, tegen 3.024 in 1987, aldus een woordvoerder van de Om budsman. Er is geen duidelijke verande ring in de aard van de klach ten te zien. „Het lijkt er op dat de mensen de weg naar de Na tionale Ombudsman beter we ten te vinden. Wij kunnen niet constateren dat de ministeries slechter zouden werken", al dus de woordvoerder. Twee van de drie klachten die binnenkomen, leiden niet tot een rapport. Dat kan zijn om dat geklaagd wordt over een lagere overheid - gemeente of- provincie - en die klachten ho ren (nog niet) bij de Ombuds man thuis. Het kan ook zijn dat de Ombudsman een klager doorstuurt naar bijvoorbeeld de belastingrechter, een Raad van Beroep of de Raad van State als die eerder aangewe zen is voor behandeling. Er is ook niet precies te zeggen hoeveel klachten gegrond worden verklaard en hoeveel niet. De Ombudsman oordeelt als volgt: „behoorlijk", „onbe hoorlijk" of „geen oordeel". Toppers onder de klachten zijn die over de belastingdienst, de politie en de PTT. De klachten over de belastingdienst gaan vooral over de behandelings- duur, het kwijtscheldingsbe- leid en de zogenoemde hard heidsclausule. Die laatste wordt toegepast wanneer door een samenloop van wettelijke regelingen iets gebeurt dat de wetgever niet heeft bedoeld. Op de politie ziin aanmerkin gen over de behandeling van arrestanten, over politiecellen en over de klachtenbehande ling. De PTT krijgt het te ver duren over telefoonrekenin gen en ook over de postbezor ging. Maar de klachten over de PTT zullen vanaf dit jqar niet meer bij de Ombudsman terecht komen. Op zijn aanra den heeft de PTT een eigen klachtendienst in het leven geroepen. LEEUWARDEN Het noorden heeft gisteren de spits afgebeten wat betreft stakingen in de grafische industrie. Het gaat om de de eerste stakingen die gesteund worden door de bonden Druk en Papier FNV en de Grafische Bond CNV. Bij fotozetterij Steenbergen in Groningen werd om één uur gistermiddag als eerste het werk neergelegd. De grafici van de Friese Pers bv, uitgeef ster van onder meer de Leeu warder Courant, volgden later op de middag. De stakingen zijn uitgeroepen voor onbepaalde tijd. Het is echter de bedoeling van de bon den om estafettestakingen te houden. Het actiecomité bij de Friese Pers bv heeft maandag ochtend een vergadering be legd, waarin besloten zal wor den of de staking wordt doorge zet of niet. De heer W. Boender, bondsbe- stuurder van Druk en Papier FNV, sprak van een historisch ogenblik toen hij aan werkne mers van fotozetterij Steenber gen de allereerste stakerskaar- ten uitdeelde. Steenbergen is een kleine onderneming. Er werken tien mensen, waarvan er gisteren negen als staker werden ingeschreven. „Het is heel goed dat juist een kleine onderneming voorgaat", zei Boender. „Want met name de houding van werkgevers in kleine ondernemingen is hals starrig. Daarom moeten jullie meeknokken". Werknemers van de Koninklij ke Smeets Offset in Weert slo ten zich gisteren voor onbepaal de tijd bij de staking aan. Bij Smeets wordt onder meer de Europese editie van het Ameri kaanse weekblad Time (oplage 600.000) gedrukt en het Engelse weekblad The Economist. Door de staking komt in elk geval de produktie van Time in het ge drang, aldus een woordvoerder. Zondag om middernacht begint de staking bij reclamedrukkerij Henkes Senefelder in Purmer- end, gevolgd door de Provincia le Zeeuwse Courant in Vlissin- gen en Salland Offset in De venter. Waarschijnlijk begint de staking bij Van der Loeff in Enschede (Tubantia, Hengelos Dagblad en Dagblad van het Oosten) ook op maandag, maar daarover moeten de werkne mers nog beslissen, aldus be stuurder A.van Noordenne van Druk en Papier FNV. Maandag loopt het ultimatum af bij Sijt- hoff Pers, uitgeefster van onder meer onze krant. WAGENINGEN Op het platteland heeft zich sinds het eind van de jaren vijf tig een stille revolutie voorgedaan. Boeren verlo ren hun sterke positie in gemeenteraden en in col leges van plaatsen die van oudsher een agrarische beroepsbevolking hadden. Die „ontgroening" verliep echter veel trager dan door de veranderde om standigheden mocht wor den verwacht. Dat schrijft dr. Q.J. Munters, verbonden aan de vakgroep sociologie van de westerse ge bieden van de Landbouwuni versiteit in Wageningen in een gisteren verschenen boek. Hij bestudeerde hiervoor de geschiedenis van de gemeente raden van zestien agrarische dorpen. De socioloog beschrijft op basis daarvan hoe het mo gelijk was dat boeren in ge meenten die zeker niet meer puur agrarisch genoemd kon den worden zo lang oververte genwoordigd konden zijn in het aantal raadsleden en wet houders. agrariërs nog ruim zeventig procent van alle raadszetels in de plattelandsgemeenten. Dat was in 1958 nog nauwelijks veranderd, hoewel de bevol king van de plaatsen tegen die tijd al lang niet meer overwe gend agrarisch v- Die ver houding werd pa 1986 in evenwicht gebracht, aldus Munters, twintig jaar later dan verwacht. Hij concludeert dat men zich op het agrarische platteland pas heel laat onbehaaglijk ging voelen bij de scheve verhou ding tussen kiezers en gekoze nen. „De discussie hierover werd in de eerste plaats ge voerd binnen de lokale partij afdelingen of kiesverenigin gen. Daarin namen juist boe ren en andere agrariërs van ouds de belangrijkste posities De „ontgroening" in de plaat selijke politiek kwam zo zeer ver achter te liggen op die van het kiezerspubliek. Het was een stille omwenteling, want zo zegt Munters „er zat geen 'coup' van de zijde van de niet-agrariërs achter en nog minder een opeisen van de macht door niet-allochtonen". basis van plaatselijke verhou dingen recht op hadden, kwam niet doordat boeren, en tuinders hun interesse in de dorpspolitiek verloren of zich niet meer kandidaat wilden stellen. „Men toonde zich be reid om binnen zekere gren zen plaats in te ruimen voor anderen voor niet-agrariërs dus maar men heeft er al lerminst blijk van gegeven aanstalten te maken om zich voorgoed uit de dorpspolitiek terug te trekken", aldus de so cioloog. Of langer gemeenten zullen zijn met een raad die in meerder heid uit agrariërs bestaat, valt volgens Munters te betwijfe len. Hij vraagt zich af of er over twintig jaar nog wel ech te agrarische plattelandsge meenten zullen zijn. „Bijna alle gemeentelijke her indelingen van de laatste jaren waarbij agrarische plattelands gemeenten betrokken waren, leidden tot de vorming van nieuwe gemeenten met een zo danig gedifferentieerde be roepsbevolking dat van een duidelijk agrarisch accent geen sprake meer is". DE KNOLLEN Handschoen voor opruimen hondepoep SCHIPHOL In Hoofddorp in de gemeente Haarlemmer meer zullen hondebezitters vanaf volgende week zelf de poep van hun hond van straat kunnen opruimen. Op vier plaatsen, die doorgaans het meest door hondepoep zijn vervuild, zullen door de gemeente Haarlemmermeer vier Robidog-containers wor den geplaatst. Voorlopig gaat het om een proef die een half jaar zal duren. Hondebe zitters kunnen uit de Robi- dog-container een plastic zakje halen dat als een hand schoen kan worden aange trokken. Daarmee kan de hoop van de hond worden opgeraapt. Het zakje kan dan van de hand worden getrok ken, dichtgeknoopt en met de inhoud in de Robidog worden gegooid. Robidog's worden volgens de bekend making al een paar jaar met groot succes gebruikt in het land van herkomst, Zwitser land. De plastic zakken zijn gemaakt van stevig en mi lieuvriendelijk materiaal. Protest tegen uitzetting Tamil Actievoerders hebben gisteren in de vertrekhal van Schiphol ge demonstreerd tegen de uitzetting van een Tamil naar Srilanka. Met spandoeken, waarop onder andere uitzetting naar dit land „moord" werd genoemd protesteerden zij tegen het beleid van de Nederlandse regering. De uitzetting betrof een 24-jarige Ta mil, die bijna vier jaar in ons land is geweest maar uiteindelijk niet als vluchteling werd erkend. Het was voor het eerst sinds juni van het vorig jaar dat een Tamil op het vliegtuig werd gezet. ROTTERDAM De moord op de 41-jarige Rotterdamse bingokoning J. Bestebreurtje op 12 augustus vorig jaar, werd maandenlang minutieus voor bereid. Dit bleek gisteren uit de ver klaringen die de 30-jarige Belg Erwin.S voor de Rotterdamse rechtbank aflegde. Samen met zijn halfbroers, de 33-jarige Rik U. en Philip U. observeerde hij het huis van Bestebreurtje en .probeerde hij het levenspatroon van het toe komstige slachtoffer in beeld te brengen. Alleen Erwin S.. die zijn be trokkenheid bij de voorberei dingen vlot bekende, werd door de rechtbank verhoord. De rest Van de dag werd be steed aan het verhoren van de talrijke getuigen die door de raadslieden van Rik U. en de derde verdachte de Hagenaar Cor S. waren opgeroepen. Aangezien niet alle getuigen waren verschenen werd de rechtzaak tegen alle drie de verdachten aangehouden tot 16 maart. "Bestebreurtje, eigenaar van onder andere een bingohal in het centrum van Rotterdam werd op 12 augustus vorig jaar met pistoolschoten om het le ven gebracht, terwijl hij in zijn auto wachtte voor een stop licht in Rotterdam. De schoten werden afgevuurd door de duo-passagier van een motor fiets. De moord werd vrijwel onmiddellijk in verband ge bracht met een afrekening door de Haagse familie S. Een broer van verdachte Cor S. werd in februari 1987 in Den Haag doodgeschoten door een van de lijfwachten van Beste breurtje. Ander mogelijke mo tieven zijn een ruzie in de on derwereld-». over de expansie van Bestebreurtje's bingo-im perium of onenigheid over een handel i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3