Jan Snik wil af van predikaat „eeuwige tweede" ie „Gewoon lekker tikken om het tikken" Beidte(Sowuvnt' ZATERDAG 4 MAART 1989 PAGINA 26 BOWLEND LEIDERDORP KAN NIET OM TONYHOEBERICHTS HEEN LEIDEN - Het is niet meer wat het geweest is in Zuid-West. Vorm den de bondskampioenschappen nog niet zo lang geleden hèt hoog tepunt van het bowlingseizoen, die zelfde titelstrijd is nu nog slechts een gedevalueerd toernooi, waarbij nog maar een paar coryfeeën zich zullen doen gelden. Jan Snik is er zo een. De Leidenaar, die als 16-ja- rige al net naast de nationale dub- beltitel greep met een gemiddelde van een dikke 200, was nog nooit kampioen van de BBLZW, hoewel hij ieder jaar tot de favorieten werd gerekend. Ook dit weekeinde zal hij beslist weer nadrukkelijk aan wezig zijn. Al zal de ex-voetballer een op voorhand al spannend tweegevecht moeten aangaan met teamgenoot en boezemvriend Bas Menken. Verstandig als Snik is, tracht hij de aandacht van zich af te leiden, hoewel juist hij degene is, die al wekenlang zeer aanspreken de series achter elkaar plaatst: „Voor mij is Bas de belangrijkste kanshebber. Als hij zijn lijn heeft, is ie niet te houden". Het is jammer, dat zo veel plaatselijke toppers niet van de partij zullen zijn. Ex-kampioen René van der Horst stopte met bowlen, oud-titelhouder Gerrit van de Ende is op vakantie in Rusland, ter wijl een andere voormalige kampioen, Jim SchefTcr. door een rugblessure is uit geschakeld. Hans van de Burg tenslotte, laat zijn werk prevaleren. Uitzonderingen De Zuidwester sfeer is er aan de voora vond van de BBLZW-titelstrijd ook niet meer een van prestaties, maar is eerder gezapig en recreatief te noemen. Snik en Menken vormen daarop eenzame uit zonderingen, evenals Frank Scheffer, die door Snik voor de komende kampioen schappen minder hoog wordt aangesla- t der grote favorieten. Zelf wijst hij Bas Menken als FOTO: HENK SNA TERSE gen. Net als Jan Cornet en Marius van Kalkeren wordt de ex-jeugdselectiespeler Scheffer op het lijstje van outsiders ge plaatst. Ironisch genoeg zijn het vaak de outsiders, die het „goud" voor de neus van de gevestigde toppers weggraaien in de Menken Bowling. Jan Kuyken is bij voorbeeld titelhouder, spreekt absoluut niet tot de verbeelding, maar is met de titelstrijd in zicht vorige week wel weer eerste geworden in het Verboon Handi cap Toernooi. Snik en Menken legden in dat toernooi met Dammes Bergman be slag op de trioprijs. Beiden waren ooit geselecteerd voor Jong Oranje, spelen huiscompetitie voor Vermeulen en na tionale league bij het roemruchte For mule Leiden. Snik schafte een paar maanden geleden een nieuwe bal aan, de Blue Angle, die hem vooralsnog geen windeieren legde. Het is echter voor de Vermeulenman te hopen, dat niet weer een outsider hem de titel afneemt, an ders zal het predikaat „eeuwige tweede" voor hem veel betekenis gaan krijgen. Bij de dames is volgens Snik, die tevens het wedstrijdsecretariaat bekleedt, spra ke van een loterij. Zesvoudig kampioene Ivon van der Leek heet inmiddels Ivon van Weeren en verdedigt haar titel niet omdat ze zwanger is. Ook Amanda van der Horst zal niet van de partij zijn. Daarom is de weg vrij gemaakt voor vrouwen als Marit Mieremet, Jacqueline Bergman, Ellen Verdegaal en wellicht Ineke Gravekamp en Annette Minder- man. Dames van het tweede garnituur, die onderling mogen uitmaken voor wie de hoogste eer is weggelegd. Leiderdorp In Leiderdorp spreekt de titelstrijd heel wat meer tot de verbeelding. Naarmate het kampioenschap nadert, wordt de spanning traditiegetrouw opgevoerd. Het is bowlers eigen dat er in deze periode flink op de kwaliteit van de banen wordt gelet. Vorige week zou verkeerde olie zijn gebruikt. Voor enkele bowlers was dat een reden om te dreigen zich van de kampioensstrijd terug te trekken. Tony Hoeberichts is één van de mogelijke dis sidenten. Vorig jaar liep Hoeberichts ook al weg uit Holiday Inn, waar hij zijn vijf titels-op-rij niet langer wenste te ver dedigen wegens slechte baancondities. Als in Tennbowl de banen wel in orde zijn, zal er normaal gesproken niemand om hem heen kunnen. Hoeberichts ex celleert in de verschillende huiscompeti ties al maanden met gemiddelden van ruim boven de 200. Alleen Frans War merdam, de kampioen van 1988, lijkt in het toernooi enig tegenwicht te kunnen bieden. Net als Kees van der Zwan, Pie- ter Vis en voormalige kampioenen Frank Bokern en Walther Hasselo, moet hij echter wel de vorm van de dag heb ben. Zoon van Tony, Jef Hoeberichts, won vorige week het Euromast Toernooi in Rotterdam en mag eveneens tot de te genstrevers van zijn vader gerekend wor den. Net als in Zuid-West worden in Leiderdorp 6 games singles, 4 games dubbels en 6 finalegames afgewerkt. An Koster zal de damestitel wel weer pak ken. Al draait zij minder goed dan vorig jaar, de tweevoudig kampioene moet ti tel nummer drie op haar routine binnen kunnen halen. Of Marian van Westrie- nen, houdster van het seizoenrecord met 816 over 4 games, en Jolanda Veldhui zen moeten „hun lijntje" snel kunnen vinden. Ex-kampioene Anja de Jong is langzaam uit een dal aan het kruipen en kan zich morgen misschien wel weer in de strijd mengen. N oord wij kerhout Ook een gezonde club is de Bowling Bond Noordwijkerhout. In Bowling Oostdam heerst een sportieve rivaliteit. Wessel Lagerweij is één van de mogelij ke winnaars en typeert de sfeer alsvolgt: „Iedereen zit tijdens de league-avonden naar elkaar te kijken. Je voelt de span ning groeien".Net als titelverdediger Kees van Dijk, heeft Lagerweij een hoek van vele boards in zijn won). Leken zou den zeggen: wat een mooie boog! Van daar dat de banen goed „nat" moeten blijven, anders krijgen juist deze twee bowlers het moeilijk. Als de baan „dro ger" wordt, is de curve steeds moeilijker te beheersen. Van Dijk werd vorig jaar glorieus kampioen en moet in de editie van '89 naast Lagerweij ook concurren ten als Peter Meijvogel, Kees Doeleman en Ruud Mol van zich afhouden. Zelfs Gerard Slobbe en Henk „Zorro" van der Ploeg kunnen meestrijden, als zij een goede dag hebben. Karin van de Zwart wordt als damesfa voriet bestempeld. De bowlster bezit een mooie, technisch geschoolde worp en dient vooral huidig kampioene en vecht- ster van nature Annelies van Rijn te ver slaan. Ook Ellen de Bock en Marian van de Meij kunnen zich best in de strijd mengen. Met name De Bock kan er „vandoor" gaan en heeft al bewezen zich in toernooien met mannengemiddelden te kunnen meten. De Noordwijkerhou- ters gooien 6 games voorronden en 6 ga mes finale. Het dubbelkampioenschap wordt op een andere datum verspeeld. Holiday inn De oudste Leidse bond, die in Holiday Inn is gehuisvest, is dit seizoen weer wat opgeleefd. Vroegere „grootheden" als Kees Plaizier, Karei Boehlee jr. en Dies Verburg zijn tijdens de kampioenschap pen weer van de partij, wat overigens niet betekent dat het grote evenement van vroeger ook weer een goed bezet ge beuren zal zijn. Morgen strijden in de „minibond" zo'n dertig bowlers om de prijzen. Nu ex-voorzitter Hoeberichts naar Leiderdorp is overgestapt, moet Kees Plaizier het mooiste metaal kun nen pakken. Boehlee traint te weinig, maar is tot een verrassing in staat. Het zelfde geldt in iets mindere mate voor Verburg. Toch zijn „nieuwe generatie bowlers" als Rijnsburger Bert de Mooij en Henk Plat bepaald niet uit te vlak ken. Bovendien is bowlingmanager Louis Petitjean nog nooit kampioen ge weest en trainde hij deze week extra veel om wederom een serieuze gooi naar de titel te kunnen doen. Bij de dames heeft Marion Roedoe de beste papieren. Wel licht, dat Joke Hollebeek haar nog kan benaderen. Doch veel meer bowlsters dan Hollebeek en de mentaal sterke Car- la Verkerk hoeft Roedoe ook dit jaar niet te vrezen. TJEERD SCHEFFER KNVB AFDELING LEIDEN START MET RECREATIEF VOETBAL VOOR 30-PLUSSERS Afdelingsbestuurder Albert Klunder: „Het moeten natuurlijk geen schoppartijen wor den". FOTO: HENK SNA TERSE LEIDEN - Albert Klunder noemt het zelf geen nieuw idee. Houdt het op een combinatie van zaken die al eens in de diverse, al dan niet van 'Zeist' afkomstige rapportages te vinden waren en een aantal eigen gedachten. Het blijft desondanks een feit dat de KNVB Afdeling Leiden door een initiatief van Klunder weer eens een voorlopers- rol vervult waar het 'het laten voet ballen van de leden' betreft. „Ver houdingsgewijs wordt er in geen enkele afdeling zoveel gevoetbald als in Leiden", stelt afdelingsbe stuurder Klunder met de nodige trots. Daarbij onder meer wijzend op de voor Nederland unieke be kercompetitie voor lagere teams èn op het door hem kort geleden ge nomen initiatief tot recreatief voet bal voor dertigplussers. Het Leidse lid van de landelijke com missie voetbalontwikkeling van de KNVB legt met plezier uit. „Het gaat ons er in dit plan om de dertigplussers die om welke reden dan ook ooit de voetballerij vaarwel hebben gezegd, weer bij het spelletje, weer bij hun oude clubs te betrekken. Dat willen we doen in de vorm van een korte competitie in de maanden april en mei, waarschijnlijk op dinsdag- en donderdagavonden. Een re creatieve competitie voor vijftallen plus twee wissels, op een half veld en met kleine doeltjes. Die vorm lijkt ons aan trekkelijk, omdat er op deze manier veel plaats is voor voetbal en weinig voor het loopwerk dat door velen toch als minder geslaagd wordt ervaren". Weinig regels Klunder en de zijnen wensen dit project niet strak te reglementeren. „Hoe min der regels, hoe beter", laat Klunder we ten. „Het moet zo zijn dat er iemand is voor het begin- en het eindsignaal. Dat zou zo'n beetje de inbreng moeten zijn van de spelleider. Niks geen buitenspel, niks geen moeilijke regels. Gewoon lek ker tikken om het tikken, spelen om het spel. En de uitslag? Ook niet belangrijk. Tenminste, niet in de gebruikelijke zin. We houden immers geen stand bij, je kan niet promoveren, niet degraderen, het gaat echt alleen maar om het bezig zijn". Dat er door het bestuur in eerste instan tie is gemikt op de groep 'KNVB-verla- ters' (die voor een minimaal bedragje van zes gulden weer voor twee maanden lid kunnen worden van de KNVB en dan ook weer verzekerd aan het spel kunnen deelnemen) betekent niet dat andere groepen niet welkom zouden zijn. „Het is natuurlijk ook goed als mensen die nog nooit in competitiever band hebben gevoetbald zich aanmel den", propageert Klunder verder. „Na tuurlijk zijn die mensen er. Er zijn er al leen niet zoveel die nooit tegen een bal hebben getrapt. Want laten we wel zijn, in Nederland komt bijna iedere man wel een paar keer met voetballen in contact. Ga zelf maar na, een jongetje van vier zonder bal is bijna niet denkbaar. En met wie gaat zo'n jongetje dan voetbal len? Precies, met pappa..." Actieve groep Behalve die twee groepen, is er nog een potentiéle deelnemersmarkt. En wel de op dit moment al in KNVB-verband ac tieve dertigplussers. Het feit dat de aan melding van de zeventallen via de clubs is geregeld, maakt de mogelijkheid, zelfs erg groot dat deze groep nadrukkelijk aanwezig zal zijn tijdens de in de avond uren af te werken partijtjes zomeravond voetbal. Ook Klunder weet dat en heeft daar geen problemen mee. „De afdeling is er om de leden te laten voetballen. Als je dan een nieuw initiatief ontwikkelt, is het helemaal niet erg dat de leden daar van profiteren. Of dat een overheersen de groep wordt? Ik weet het niet, dat zullen we pas later kunnen vaststellen". Zoals ook naderhand kan worden vast gesteld of de partijtjes werkelijk zo recre atief (lees: sportief) zullen zijn uitgepakt als vooraf in de planning lag. Klunder erkent de mogelijkheid dat het toch ge woon 'echt voetbal in het klein' gaat worden, maar heeft goede hoop dat be trokken partijen zich aan de recreatieve opzet zullen houden. „Het gaat om het bewegen, het gezellig bezig zijn. Het gaat er ook om mensen die voor het voetbal verloren waren, weer terug te halen. Maar het gaat er zeker niet om om met alle mogelijke middelen wedstrijden te winnen. Natuurlijk begrijp ik ook wel dat het leuker is om een wedstrijdje te winnen dan om te verliezen. Maar het is aan alle partijen om ervoor te zorgen dat het op dat vlak niet uit de hand loopt. Het moeten geen schoppartijen worden, dan lopen we ons doel voorbij. Maar ik heb er vertrouwen in dat dat niet ge beurt". Vertrouwen Zoals Albert Klunder er eveneens ver trouwen in heeft dat zijn initiatief zal aanslaan. „Ik heb in de voorbereiding van het plan natuurlijk contact gehad. Zowel met clubs, als met mensen uit de doelgroepen. Over het algemeen waren de reacties enthousiast, dus ik heb geen enkele reden om er niet in te geloven". Dat Klunder inderdaad verwacht dat zijn inmiddels ook naar andere afdelin gen doorgespeeld initiatief een succes zal worden, blijkt ook uit het aantal in schrijvingen dat hij wil zien, voordat hij zijn plan geslaagd vindt. „Als zich ge middeld per club vier teams aanmelden, ben ik een tevreden man". De inschrijftermijn sluit vrijdag 10 maart. Dan zal blijken of enthousiaste Klunder zich inderdaad een 'tevreden' man zal mogen noemen. GERT-JAN ONVLEE Tam? Het was tijdens die eerste helft tussen Quick Boys en ARC maar een tamme bedoening, daar op Nieuw Zuid. Geen leuke acties, geen doelpunten, zelfs geen gebroken ledematen (hoewel die wat ons èn Martin van der Plas betreft ook abso luut niet hoeven). Hel was echter 'wèl een prettige bijkom stigheid dat een Kat wijks duinkonijn juist dat eerste deel aangreep om zich enige tijd supersnel, en onder enthousiast gejuich van het Katwijkse publiek, over de schitterende grasmat te verplaatsen, vooraleer hij weer onder het hek ver dween Het dier maakte de 22 acteurs daarmee in ieder geval, al dan niet bewust, duide lijk dat het allemaal best wat minder tam kon... Topper Het is nu al weer enige weken geleden dat Hans van der Zee in Spakenburg zijn visitekaartje afgaf. De huidige oefen- meester van Quick Boys traint volgend seizoen zaterdagtopper IJsselmeervogels en toonde zich Begin deze maand bereid om alvast met de redactie van De Bun- schoter naar dat seizoen vooruit te blik ken. Het gesprek resulteerde in een pagi nagroot interview, waarin Hans niet al tijd een blad voor zijn mond nam. In tegenstelling tot een club als Rijnsburgse Boys wordt er bij Quick Boys geen cent onder tafel betaald. In de Bollenstreek is er sprake van een grote rivaliteit tussen Quick Boys en Rijnsburgse Boys. Rijnsburgse Boys staat bekend als een professioneel geleide club. Overal worden spelers vandaan gehaald. Quick Boys wordt gezien als de meest succesvolle en de meest amateuristische club. Noordwijk zit een beetje tussen bei de clubs in. Naar mijn mening zijn er maar drie topclubs in het zaterdagvoetbal. IJssel meervogels, ACV en Quick Boys'. Topper (2) Niet alleen Wij van Hutspo(r)t vinden dat deze (en andere uitspraken) er niet om liegen, ook in Spakenburg had de goede verstaander aan een half woord ge noeg. Want, behalve Vogels komt er na tuurlijk nog een clubje op het hoogste za terdagniveau uit. Spakenburg, inder daad. En de rivaliteit in de Bollenstreek mag dan groot zijn, die haalt het echt nog niet bij die in dat dorp aan het IJs- selmeer. Niet zo vreemd dus dat de re dactie van Hutspo(r)t na het gewraakte exemplaar van De Bunschoter, ook een reactie uit het Spakenburg-kamp in han den gedrukt kreeg. En ook die loog er niet om. Jonge journalisten moest naar de mening van het blauwwitte deel van Spakenburg maar eens geleerd worden na te denken voordat uitspraken klakke loos werden overgenomen, het interview werd een 'misser a la Koeman jr.ge noemd, Spakenburgers werden afgeschil derd als 'lastig en levendig', spelers van Quick Boys als 'brave Kat wij kers die nooit meer kampioen werden Topper (3) De Spakenburgse aap kwam echter pas aan het eind van de brief werkelijk uit de mouw. IJsselmeervogels, ACV en Quick Boys als de enige drie toppers afschilde ren; hoe durfde die Van der Zee dat ei genlijk in zijn hersens te halen? Waarna dus de top van de ranglijst aller tijden volgde, waarop behalve IJsselmeervogels (1) en Quick Boys (3), ook topklassenn- gen genoteerd kunnen worden voor Noordwijk (2), DOVO (4) en - jawel - tweevoudig afdelingskampioen Spaken burg (5). Natuurlijk werden er voor de vorm ook nog wat andere ploegen bijge haald (ACV, Rijnsburgse Boys, DOSK en NSW), maar dat kon de diepere bedoe ling achter de reactie toch niet meer ver hullen. Het dorp Spakenburg telt twee zaterdag toppers. En of de nieuwe Vogels-trainer dat in hel vervolg maar niet meer wil vergeten... Nostalgie? Niet alleen de dit voetbalseizoen zeker misplaatste winterstop houdt SVLV-se- cretaris Moesman bezig, ook het Neder lands voetbalelftal blijkt voor de Voor- schotense bestuurder bepaald stof tot schrijven op te leveren. In zijn enthou siasme zocht Moesman een tijdje terug contact met Zeist. Enerzijds om te be danken voor de schitterende middag die zijn SVLV-'apen' aan het 'bezoek' van de EK-Cup haaden beleefd, anderzijds om namens de Voorschotense club vijftig toe gangskaarten te bestellen voor het kwali ficatieduel tussen Nederland en West Duitsland, op 26 april in Rotterdam. Een achterhaalde werkwijze, zo werd Moes man duidelijk, toen hij het antwoord van de KNVB ontving. Nostalgie (2) Want, wil je in aanmerking komen voor een toegangskaart, en dat wil nog helemaal niet zeggen dat je een kaartje krijgt, moet je in het bezit zijn van de KNVB-clubkaart. Die kost fl. 35,- per twaalf maanden, maar bij de gratie van de 'herenin Zeist, betaal je bii bestelling voor 1 juli a.s. slechts fl. 25,-. Stel dat er voor de 'gewone' mensen 50.000 kaarten beschikbaar zijn, dan in casseert de KNVB vóór er maar een bal getrapt is, maar liefst fl. 1250.000,-. Re ken daarbij een gemiddelde toegangsprijs van fl. 30,-, dan komt er nog eens fl. 1.500.000,- bij. Tel uit je winst'. Na deze overtuigende optelsom laat Moesman weten zich uitgesloten en tot de televisie veroordeeld te voelen. 'Ik wei ger namelijk een KNVB-clubkaart te ko pen'. Wij van Hutspo(r)t voelen mee met de SVLV-secretaris. De werkwijze van 'Zeiststaat ons ook op dit terrein abso luut niet aan. En vinden het daarom voor heer Moesman pleiten dat hij on danks alles nog zo'n vriendelijk slot aan zijn stuk plakt: Nee, geef mij toch maar de tijd terug van 25 jaar geleden, toen je met een simpel briefje in net bezit kon komen van een toegangsbewijs voor een interlandwedstrijd. Nostalgie? Wel, laten we het daar maar op houden!'. Top? Met 16-12 winnen, vrijwel zeker zijn van de titel en de promotie naar de eredivisie en dan toch huilend van nijd de kant op zoeken. omdat je zelf een beestachtig slechte wedstrijd hebt gespeeld. Christine Knigge van Foreholte. Team- of topsportster?

Leidse Courant | 1989 | | pagina 26