Leidse regio tegen rijksweg Bodem van wasserij zwaar verontreinigd Agrarische School zeer flexibel 3)e £ekLefte 0ou/rcLnt Vakopleiding voor de groothandel Garantie- en noodfonds Noordwijkse minima !!11 LEIDEN OMGEVING CeidóaQowuwt ZATERDAG 4 MAART 1989 PAGINA 15 LEIDEN De gemeen- ten Alkemade, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeter- woude, verenigd in het agglomeratie-overleg Lei den, zijn sterk gekant te gen de door Wassenaar bepleite aanleg van rijks weg 11-west door Voor schoten. Het omstreden westelijke gedeelte van rijksweg 11 zou nieuw verkeer aantrekken, de bouwlokaties in de Leidse regio beperken en een zeer milieu-onvriendelijke verkeersoplossing zijn. De weg is verkeerskundig niet onderbouwd, zeker niet in re latie tot al geplande verkeers kundige projecten in het ge bied. De weg zou daarom uit het tweede structuurschema verkeer en vervoer moeten worden geschrapt, vinden de gemeenten. Het is de deelnemers aan het agglomeratie-overleg volstrekt onduidelijk welke problemen de weg zou moeten oplossen. Zeker is dat het verkeer met een kwart zal gaan toenemen, waardoor de bereikbaarheid weer wordt verkleind. De luchtverontreiniging en de ge luidsoverlast zullen groter worden. De schaarse groene ruimte tussen de Leidse regio en Den Haag neemt verder af. Voorts zal de Leidse wijk Ste venshof niet afgebouwd kun nen worden, bebouwing nabij Noord-Hofland en de Krim- wijk in Voorschoten kan er ook niet komen, de bouw van huizen in de Oostvlietpolder komt eveneens op losse schroeven te staan. Deze bouwlokaties zijn van groot belang voor de huisvesting van de bewoners van de Leid- De aanleg van andere wegen, zoals rijksweg 11-oost en de verlengde Landscheidingsweg, en maatregelen zoals het ver breden van rijksweg A4 ma ken rijksweg 11-west minder noodzakelijk. Ook wordt ge werkt aan verbetering van het openbaar vervoer, zoals de verdubbeling van de spoorlijn Leiden-Den Haag. De verbete ring van het openbaar vervoer van oost naar west en omge keerd is volgens de agglomera tiegemeenten veel belangrij ker. In het licht daarvan zou een spoedige verdubbeling van de spoorlijn Leiden-Utrecht aan te bevelen zijn. De snel treinen zouden dan wel vaker moeten rijden dan eens in het uur, zoals nu nog staat ge pland. Ook zou er een spoor wegstation in Hazerswoude moeten komen. De openbaar vervoer-verbin- Katwijl dingen met de bollenstreek moeten beter. Met name het zuidelijk gedeelte van de bol lenstreek is slecht bereikbaar. Een spoorlijn tussen Leiden vijk oi ever Noord wijk 2 oplossing zijn. Daarmee zou dan ook een goede oost-west verbinding van de kust naar de Rijnstreek ontstaan, via de spoorlijn Leiden-Utrecht. Het verbeteren van de verbin dingen noord-zuid kan beter niet door verbreding van rijks weg 44 gebeuren. Volgens de verenigde gemeenten is er zel den sprake van files op deze weg. eventueel verder Noordwijkse muziek voor Burkina Faso Burg jmeester J.M. Hoffmann van Noordwijk kocht gistermiddag het eerste exemplaar van een grammofoonplaatje, gemaakt door de schoolband De Willibrothers van de St. Willi- brordmavo uit Noordwijk. Daarmee gaf hij het startsein voor de platenverkoop door leerlingen van de mavo ten bate van een middelbare school in Bobo Dioulasso in het ontwikkelings land Burkina Faso. Het plaatje is geperst in een oplage van 1000 exemplaren en kost zes gulden per stuk. Daarvan gaat drie gulden naar Afrika. Als de platenverkoop goed loopt en een tweede duizendtal platen gemaakt kan worden, kan de netto opbrengst voor de ontwikkelingshulp zelfs op lopen tot vijf gulden per verkocht exemplaar. De totale opbrengst van het platenproject wordt door de gemeente Noordwijk verdubbeld. De plaatjes zijn te koop op de Willibrordmavo. Leerlingen van de mavo gaan in de komende tijd ook langs de deur om de plaatjes te verko pen. Het project „Noordwijkse muziek voor Bobo Dioulasso" is tevens als leerproject be doeld voor alle leerlingen van de mavo. Zij heb ben inmiddels door middel van een dia-project kennis kunnen maken met Burkina Faso en het leven daar. FOTO: HENK VAN DEN EN DE Zoetemelk nieuwe trainer van GWS SASSENHEIM Jan Zoete- melk is volgend seizoen de nieuwe trainer van de zaterda- gafdelingsclub GWS. De huidi- ge trainer Jan Schoen stopt aan het eind van het seizoen in Sas- senheim wegens tijdgebrek. Voorschotenaar Zoetemelk traint op dit moment de B-ju nioren van het Leidse Rooden- burg. De 41-jarige Zoetemelk is trainer geweest bij LFC en speelde vroeger zelf bij SVLV. HYPOTHEEK VOOR UW HUIS NODIG? LATEN WE EENS PRATEN Bij dat ene huis van uw dromen komt natuurlijk heel wat kijken. Zoals een hypotheek bijvoorbeeld. Zo'n hypotheek wordt doorgaans voor tientallen jaren gesloten. Vandaar dat het zaak is om vooral niet te overhaast te werk te gaan. Alleen de beste oplossing is uiteindelijk goed genoeg voor u. Dat wil zeggen: een hypotheek die volledig op uw persoonlijke situatie is toegesneden en die u vrijwaart van financiële problemen. En dat vooral ook op de langere termijn gezien. Als makelaar die zijn werkzaam heden als beroep en dus niet als bedrijf uitoefent, nodig ik u graag uit om eens over dit belangrijke onderwerp van gedachten te-wisselen. Aletta Jacobslaan 94.2314 GB Leiden (Waardeiland) OPENT DE JUISTE DEUREN VOORU De stand van de bijenvereniging op de manifestatie. WASSENAAR De bo dem van wasserij Heidin- ga aan de Hofcampweg in Wassenaar is zwaar ver ontreinigd met creosoot olie, een teerdistillaat dat gebruikt wordt voor hout bescherming. Daarin zit ten fenolen, stoffen die naar wordt aangenomen kankerverwekkend zijn. Graafwerkzaamheden in verband met uitbreiding van de wasserij naast het bestaande pand, hebben dat aan het licht gebracht. Op last van de gemeente zijn de voorbereidende werkzaam heden voor de nieuwbouw voorlopig gestaakt in afwach ting van een uitgebreid bo demonderzoek. W. Wieringa, hoofd bouw- en milieutoezicht van de gemeente en M. van Vliet, milieu-ambtenaar, heb ben de verontreiniging beves tigd en zijn nu belast met na der onderzoek. Zij vermoeden dat de bodemvervuiling op deze plaats in de jaren dertig en veertig is veroorzaakt door een houtveredelingsbedrijf. Destijds werden door de firma Roberts in Wassenaar heipa len, schuttingpalen en planken met creosoot-olie geïmpreg neerd. Volgens enkele oudere inwoners van Wassenaar wer den jaren geleden de onbruik bare afvalprodukten van het impregneerbedrijf klakkeloos in een kuil of sloot gedepo neerd. Tuinen De eigenaar van wasserij Hei- dinga, R. Tettero, denkt dat de bodemverontreiniging zich over een veel groter stuk uit strekt. „Misschien is ook de grond onder de huizen en tui nen van de dr. Weederlaan zwaar vervuild". Tettero ziet het staken van de nieuwbouw met lede ogen aan. In septem ber krijgt het bedrijf een ma chine en die moet in de nieuw te bouwen hal worden ge plaatst. „Aan dat apparaat is ruim een jaar gewerkt", ver telt de eigenaar. Hij maakt zich bovendien grote zorgen de mogelijke kosten die een schoonmaak van de grond met zich meebrengt. „Vast staat dat zeker meer dan 200 kubieke meter grond moet worden afgegraven", aldus Tettero. Een woordvoerder van de ge meente zei in een eerste reac tie dat de eigenaar van de wasserij binnenkort een brief van het college van B en W krijgt: „Op zijn kosten zal een uitgebreid bodemonderzoek moeten plaatsvinden". Tettero heeft het stuk terrein enkele jaren geleden van de gemeente gekocht zonder dat in het koopcontract een bepaling.was opgenomen over mogelijk ver ontreinigde grond. De eige naar van de wasserij zegt nü de gemeente aansprakelijk te willen stellen omdat volgens hem bij de gemeente bekend was dat zich in de bodem ver vuilde stoffen bevinden. Vol gens Tettero moet ook de fi nanciële schade worden ver goed die zijn bedrijf lijdt van wege het onverwacht stilleg gen van de bouwwerkzaamhe den. OEGSTGEEST „De Agrarische School heeft de tekens des tijds begre pen. De school heeft zich steeds goed aangepast en de opleidingen sluiten goed aan op het bedrijfs leven". Deze lovende woorden werden gisteren door wethouder me vrouw T.L. Blom-de Koek van Leeuwen uitgesproken naar aanleiding van de opening van de manifestatie onderwijs- bedrijfsleven, die wordt ge houden in het schoolgebouw aan de Lange Voort 70 in Oegstgeest. Dit naar aanlei ding van het 40-jarig bestaan van de school. De wethouder sprak overigens wel haar teleurstelling uit over het feit dat de samenwerking tussen de agrarische scholen in Oegstgeest, Rijnsburg en Lisse op niets is uitgelopen. „Er is drie jaar over gepraat, maar het heeft geen resultaat opge leverd. Deze versnippering van het onderwijs is niet gun stig". vond mevrouw Blom. De heer J. de Groot, voorzitter van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, ver klaarde dat het agrarisch on derwijs momenteel bij de over heid ter discussie staat. De overheid wil centra van agra risch onderwijs in het leven roepen, de Maatschappij van Landbouw is daar niet geluk kig mee. „Toch zit het wel goed met de toekomst van deze school", stelde de heer De Groot. De manifestatie is vandaag nog tot 16.00 uur te bezichti gen. Voor liefhebbers van tui nieren zijn er veel interessante zaken aanwezig. RIJNSBURG De Christelij ke Tuinbouw- en Handels school in Rijnsburg start in september 1989 met een nieu we secundaire vakopleiding voor de groothandel in tuin- bouwprodukten. Daarmee wordt voldaan aan een al ja renlang bestaande behoefte Dij het bedrijfsleven. De opleiding neemt gedurende een jaar één dag per week in beslag. De cursisten krijgen vakken als produktkennis, marketing, or ganisatie, communicatieve vaardigheden, informatica, een vreemde taal en bedrijfs voering voorgeschoteld. Er kan gekozen worden uit de vakrichtingen siergewassen, groente en fruit, bollen, boom- kwekerijprodukten en veiling medewerker. Informatie Is verkrijgbaar op telefoonnum mer 01718-21195. Onder redactie van Ton Pieters. Als je zo De Leidsche Courant van de maand februari 1929 doorbladert, kom je nogal wat branden tegen. De „fik" bij uitstek was natuurlijk de stad huisbrand van 12 februari. Daar kon niets tegenop. Toch treffen we weer een flinke „publiekstrekker" aan op woensdag 27 febr.'29. „Heden morgen omstreeks kwart over elf in die dagen kon de L.C. nog aardig wat actueel nieuws van dezelfde dag in haar kolommen kwijt be merkten de bovenbewoners van den winkel en „The American lunchroom" der fa.H.M.Biesiot aan de Steen- straat in Leiden een brand lucht. Aanvankelijk werd daaraan te weinig aandacht geschonken, terwijl later toch de brandweer gewaarschuwd werd op vermoeden van schoorsteenbrand. De brand weer dacht aanvankelijk dus niet zoo zwaar over den brand, doch het bleek al spoe dig, dat men met een uitslaan- den brand te doen had. Toen werden dadelijk door den commandant, de heer A.J- Verhoog, de twee motorspui ten naar de Steenstraat gedi rigeerd. Gelukkig ligt er aan de Bees tenmarkt geen ijs in het wa ter, zoodat men ruim water kon putten. Toch hadden de motorspuiten nog even last van de vorst. Het bleek dat de brand was ontstaan op de eer-1 ste verdieping boven den winkel der firma Biesiot, be woond door den gérant der zaak, den heer J.Swart, die buiten weten van de directie vandaag afwezig was. Daar had een haard fel staan bran den en vuur daaruit had zich aan de vloer mede gedeeld. Wellicht heeft het daar reeds eenigen tijd gewoekerd en toen het vuur werd bemerkt, viel het met enkele emmers water niet meer te blusschen. De agent van politie Kallen berg, die het brandende per ceel was ingegaan, werd een- igszins door de rook be dwelmd, doch kwam spoedig weer bij. De brandweer gaf spoedig met enkele stralen water, doch het vuur was zoo voortgewoekerd, dat ook de daarboven gelegen verdie ping, bewoond door den heer v.d.Nat, eveneens in dienst bij de firma Biesiot, werd aange tast. Echter was het vuur ook reeds overgeslagen naar de bovenverdieping van den si garenwinkel van den heer Dekker. Er is behalve brandschade, zeer veel waterschade aange richt, die echter overal door verzekering gedekt wordt. Echter is de firma Biesiot voor haar winkel en bedrijf niet tegen bedrijfsschade ver zekerd. De heer Timp deelde ons mede, dat dit haar eenige zaak was waarvoor een derge lijke verzekering niet is geslo ten. De brand verwekte op het drukste uur van den dag ontzettend veel belangstelling. Op het terrein van den brand waren o.m. aanwezig de bur gemeester, mr.A.van de San- de Bakhuijzen, de gemeente secretaris mr.dr.C.E.van Strij- en, de commissaris van poli tie, de heer Meijer, en verder verschillende inspecteurs van politie, hoofden van gemeen telijke takken van dienst enz. enz." Wij zouden de indruk kunnen krijgen alsof het ge hele ambtelijk apparaat der gemeente bij deze nieuwe fel le brand tezamen was ge stroomd „om het weer even over te doen". Er kon nog meer bij: „Gister avond te half tien brak in Ho tel Rijnland aan de Steen straat een schoorsteenbrand uit. Het ongeval wekte dade lijk veel opschudding. Brand weer en politie waren dade lijk in grooten getale aanwe zig, doch men behoefde geen dienst te doen. De schoorsteen werd geveegd en het gevaar was bezworen". De abonnees konden weer le zen hoezeer de muziek gepre zen werd door de befaamde L.C.-recensente mevrouw Jo Kortmann, die ook daarna nog tientallen jaren haar bij dragen aan de L.C. gegeven heeft. Het Residentie Orkest had een concert gegeven in de Stadsgehoorzaal. Zo klonk, onder meer, Das Lied von der STEENSTRAAT: Zomers plaatje van de in februari '29 door branden geplaagde Leidse Steen straat. In het midden het pand van de fa.Biesiot met de „American Lunchroom", thans het on derkomen van Oudt Leyden en het Pannekoekenhuisje. Verder naar rechts Hotel Rijnland waar het huidige Lido-complex gevestigd is. Tussen Biesiot en Bellevue (geheel links) de tabakswinkel van de heer Dekker. FOTO: PR Erde van Mahler. Dr.Willem van Anrooy dirigeerde. „Me vrouw Ilona Durigo en Jac ques Urlus zongen onovert- reffelijk en ondergingen eveneens den suggestieven in vloed van den leider. Zij zon gen zoo superieur en mee op gaand in het menschelijke en het bovenmenschelijke, dat wij het niet nader weten te omschrijven maar slechts kunnen aanvoelen, 't Was ontroerend! En het Orkest? Dit beleefde roemvolle oogen- blikken, 't was alles perfect, wonder mooi en boven alle lof. 't Was een glorieuze avond, met aan het slot een ware ovatie'LJ.K. Het Alkemadese raadslid de Koning had geconstateerd „dat in de R.K.lagere school te Oude-Wetering 2 onder wijzers staan les te geven in een lokaal voor 5 klassen. Hij acht deze toestand onhoud baar en niet in het voordeel van het onderwijs. In de Nieuwe-Wetering zou men denzelfden toestand krijgen". Het gemeenteraadslid van Dooren was het geheel met de Koning eens: „het onderwijs in deze gemeente is zeer zeker voor verbetering vatbaar". Op 1 maart '29 heette het: „hedenmorgen zijn de zigeu ners, die met hun woonwa gens in het kamp aan den Morschweg verblijf hielden, allen afgereisd. Alsof het af gesproken was zijn alle gasten omstreeks half twaalf opge broken en hebben ze de reis naar andere plaatsen aan vaard, de een naar Utrecht, een ander naar het Zuiden met bestemming den Haag of Rotterdam. Een tot weerziens behoeven we hier niet te spreken, doch we mogen toch ook niet ontkennen, dat de overlast van het ruwe volkje niet zoo groot is geweest als men algemeen had voorge steld". NOORDWIJK Noord wijkse minima in finan ciële problemen kunnen in de nabije toekomst een beroep doen op een ge meentelijk garantie- en noodfonds. Noordwijk overweegt deze twee fondsen in te stellen om de minima meer en beter te kunnen helpen. De fondsen worden voor een proefperiode van twee jaar ingesteld. Dat staat in de nota minimabeleid die in de vergadering van de commissie welzijn op 16 maart wordt besproken. De gemeente Noordwijk heeft vorig jaar door een speciale werkgroep een onderzoek la ten instellen naar de financië le problemen van de mensen die van een minimuminkomen moeten rondkomen. Daarbij is alleen gebruik gemaakt van gemeentelijk dossiers. Bij de bijna 400 bij de gemeente be kende minima bleken in de eerste helft vari 1988 177 schulden voor te komen. Som mige mensen hadden meerde re schulden tegelijk. Vijftig keer had men een achterstand bij de betaling van gas, water, electra en huur. De gemeente houdt van 47 mensen geld van de uitkering in om schulden mee te betalen. Ondanks dat de onderzoekers geen compleet beeld hebben gekregen over het aantal mi nima in Noordwijk en de om vang van de financiële proble men, vinden ze het toch nodig maatregelen te nemen om deze groep Noord wijkers te ondersteunen. De huidige in strumenten van de gemeente Noordwijk, de bijstandswet, het kwijtschelden van ge meentelijke belastingen en hét bemiddelen bij achterstallige betalingen van gas, water, electra en huur, zijn onvol doende, meent de Werkgroep. Door een garantiefonds in te stellen kan de Gemeentelijke Kredietbank Leiden extra le ningen geven aan Noordwijkse Overwogen wordt 5.000 gul den uit te trekken voor het ga rantiefonds. Voor het nood fonds wordt 10.000 gulden uit getrokken. Minima die niet door de bestaande voorzienin gen uit de problemen gehaald kunnen worden, kunnen hier een gift uit krijgen. De ge meente Noordwijk mQet dit geld uit haar reserves halen. Omdat de noodzaak voor noch een garantiefonds noch een noodfonds duidelijk aange toond is, worden beide fond sen voor twee jaar ingesteld. In die proefperiode moet blij ken of Noordwijk hier echt be hoefte aan heeft. Na twee jaar vindt een evaluatie plaats. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw urant wórdt nog dezelfde avond nabezorgd. Brons voor Noordwijkerhoutse •NOORDWIJK Mevrouw M.A. 'Geerlings (65) uit Noordwijker- hout heeft gistermiddag de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ge kregen van de Noordwijkse bur gemeester J. Hoffmann. Me vrouw Geerlings kreeg haar on derscheiding omdat ze meer dan veertig jaar heeft gewerkt bij ho tel Belvedere aan de Beethoven- weg 5 in Noordwijk. Ze begon daar in 1947 bij de familie Urlus als kamermeisje maar klom op tot hoofd van het restaurant. Na de overname van het hotel in 1985 door nieuwe eigenaars, de familie Halbersma, bleef zij in Belvedere werken. De Noordwijkerhoutse heeft nu de pensioengerechtigde leeftijd bereikt maar dat betekent niet dat ze stopt met werken. Me vrouw Halbersma: „Tante Riet, zoals wij mevrouw Geerlings noemen, heeft tot nu toe nog steeds gewerkt van half zeven 's morgens tot drie uur 's middags, 's Avonds tussen zes en half elf was ze dan weer aanwezig. Het is de bedoeling dat ze haar werk wat mindert in de komende tijd zodat ze wat meer tijd krijgt om te wandelen. In het drukke zo merseizoen zal ze nog volop mee draaien". Viswedstrijd Noordwijk NOORDWIJK Op het Noordwijkse strand wordt zondag een viswedstrijd gehouden. Meedoen kost vijf gulden. De wedstrijd duurt van 9.30 tot 12.30 uur en wordt afgewerkt bij het clubge bouw van de hengelsportvereniging De Sportvisser. Concert Sint-Jan ZOETERWOUDE De Sint Jan's Fanfare geeft zondag een halfvasten- concert in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg in Zoeterwoude. Na de pauze verzorgen enkele leden van de fanfare onder de naam Egerlanderka- pel de Susserwald Musikanten een apart optreden. Het concert begint om 12.15 uur en de entree is gratis. Oude films VOORSCHOTEN De Filmgroep Rhijn- land vertoont zondagmiddag oude films over Voorschoten in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat 12 in Voor schoten. Het gaat om unieke zwart-wit produkties uit het gemeente-archief, waaronder de film Tijdsbeelden uit 1953. De films zijn gereinigd en gerestaureerd door de filmgroep. Verder worden eigen (bekroonde) opnamen vertoond. Aanvang half één, entree gratis. Gitaarconcert HAZERSWOUDE Het Nederlands Gi- taarduo speelt zondagmiddag in het An ker aan de Chopinlaan 2 in Hazerswoude- Rijndijk. Aanvang half vier, entree ƒ3,50.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15