£eidóc6outfi/rit Paniekreacties bij ouders na gerucht over nekkramp STAD OMGEVING Bevriezing van arbeidsplaatsen met jaar verlengd Leiden lokt proces uit over toelating speciaal onderwijs WEEK EINDE Bromfietser verongelukt Persoonlijke schrijfmap 00k A. £eid&z(3owuvnt ZATERDAG 4 MAART 1989 PAGINA 13 DEN HAAG Het kabinet heeft vrijdag besloten de bevriezing het aantal leerkrachten in het (voortgezet) speciaal onder- met nog een schooljaar te verlengen. Ook in het lopende icfiooljaar is het aantal bevroren om de groei in deze onderwij- itak te beheersen. Oe inwerkingtreding van dit kabinetsbesluit per 1 augustus 1989 tal afhankelijk zijn van de uitkomsten van het overleg van staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) met de Tweede Kamer Dver de groeibeheersing in het speciaal onderwijs, in samenhang net de verbreding van de zorg in het gewone onderwijs. LEERLING GEWEIGERD VOOR VAN VOORTHUUSENSCHOOL LEIDEN Door te weigeren een leerling toe te laten tot de Dr. Van Voorthuijsenschool, wil de gemeente Leiden een proefproces bij de Raad van State uitlokken. De leerling is naar de school voor kinderen met leermoeilijkheden (MLK) verwezen. De gemeente wil de leerling echter niet toelaten omdat de school vol is. Vol gens een bevriezingsmaatregel van het Ministerie van Onder wijs en Wetenschappen, staats secretaris N. Ginjaar-Maas kondigde die halverwege 1988 af, mogen de scholen voor spe ciaal onderwijs niet uitbreiden. Aan de andere kant heeft de gemeente de fundamentele plicht om voor voldoende on derwijs te zorgen in de vorm waarop het kind recht heeft. Door de bevriezingsmaatregel kan de gemeente aan die plicht echter niet voldoen. In overleg met de school, de ouders en de medezeggen schapsraad is besloten de leer ling definitief te weigeren. De gemeente doet dat om zich te kunnen verweren tegen het besluit om de omvang van het bijzonder onderwijs te bevrie zen. Door het besluit van de gemeente krijgen de ouders van de leerling kans beroep tegen het besluit aan te teke nen bij de Raad van State. De ouders zullen daarin vragen om een voorlopige voorzie ning. Met een uitspraak in de hand kunnen de ouders eisen dat hun kind toegang krijgt tot de school. „Als de gemeente in het onge lijk wordt gesteld, komen er problemen", aldus de heer P. Peters, hoofd van de gemeen telijke directie onderwijs. „Dan moeten wij namelijk de doorverwezen leerlingen toe laten, terwijl er geen middelen en mensen zijn. Dan moet de minister ingrijpen". Als de ge meente in het gelijk gesteld wordt met haar weigering ver schuiven de problemen zich in de richting van de ouders. Pe ters: „De ouders raken dan in ernstige problemen, want dan kan hun kind echt nergens heen. Ze moeten worden thuisgehouden. Er zijn al kin deren op een medisch kleuter dagverblijf, die door de bevrie zingsmaatregel niet naar een basisschool kunnen. Geen plaats. De maatregel is een ui termate slechte maatregel, dat De bevriezingsmaatregel houdt in dat de scholen voor speciaal onderwijs niet groter mogen worden dan ze in 1987 waren. De Van Voorthuijsen school had toen 82 leerlingen in dienst. Nu zitten er 116 leer lingen op de school. De leer krachten die daardoor nu „te veel" zijn, mogen tot 1990 blij ven. Door de maatregel drei gen schrijnende toestanden te ontstaan omdat leerlingen die doorverwezen worden naar het speciaal onderwijs daar niet terecht kunnen. Ze drei gen daardoor thuis te moeten blijven. De gewone scholen hebben door de bezuinigingen niet voldoende mogelijkheden wat betreft mankracht en des kundigheid om de doorverwe zen leerlingen te kunnen blij ven opvangen. Peters: „Be vriezen zou overigens hele maal niet zo slecht zijn. Het is altijd vervelend als een kind naar een andere school moet. Maar dan moet er eerst flink geïnvesteerd worden in de ge wone scholen en dat gebeurt niet". OPENING VOORSCHOTENSE PEUTERSPEELZAAL UITGESTELD LEIDEN/VOORSCHO TEN In Voorschoten is paniek uitgebroken over een vermeend geval van nekkramp. De Basis gezondheidsdienst in Leiden is de afgelopen dagen overstelpt met te lefoontjes van ongeruste ouders van peuters en kleuters die gehoord hadden dat zich deze week een geval van nek kramp met dodelijk af loop heeft voorgedaan en dat een tweede peuter op dit moment aan de be smettelijke ziekte zou lij den. Het betreft volgens de Basisgezondheids dienst echter een gerucht dat volslagen uit de lucht is gegrepen. „Het is ons niet geheel duide lijk waar het vandaan komt. Begin januari is er wel een bijna 3-jarig kind in Voor schoten aan nekkramp over leden. Van nieuwe gevallen in Voorschoten is echter nu geen sprake", aldus H. van der Grijp van de Basisge zondheidsdienst. Om de stroom vragen van veront ruste ouders te kunnen be antwoorden, is de Basisge zondheidsdienst vandaag en morgen telefonisch tussen 10.00 en 13.00 uur bereiken 071-146341. De Basisgezondheidsdienst heeft wel geadviseerd de feestelijke opening van peu terspeelzaal De Boschfluiters aan de Dauw van de Kra plaan in Voorschoten van daag niet door te laten gaan. De gezondheidsdienst vindt het risico voor de peuters in verband met de heersende nekkrampepidemie te groot. Van der Grijp: „Het was de bedoeling dat rond de 250 peuters, ouders en grootou ders enkele urenlang bij el kaar zouden komen in een beperkte ruimte. Vanwege de nekkramp-epidemie die op dit moment in de Leidse re gio heerst vinden wij het risi co op besmetting dat de aan wezigen daardoor lopen te groot". De opening wordt doorgeschoven naar zaterdag 22 april. Ook heeft de gezondheids dienst geadviseerd een kamp van de Nederlandse Katho lieke Sportfederatie uit Zuid- Holland dat dit weekeinde in de jeugdherberg in Noord- wijk gehouden zou worden geen doorgang te laten vin den. „Het is een te groot risi co om tientallen jongens tus sen de 10 en 13 jaar bij elkaar op slaapzalen te leggen. Meestal blijven kinderen op zulke kampen de halve nacht op om lol te trappen. Zij ra ken dan oververmoeid waar door het risico om nekkramp te krijgen veel groter is", al dus Van der Grijp. Het kamp zal nu pas gehouden worden in het najaar. Interim-manager bij directie cultuur Bezwaren ondernemers Pancras-West door Raad van State afgewezen De ondernemers herziening een besluit van al- men. Daardoor worden ze gemene strekking is. Het sterk beperkt in de mogelijk- beroep bij de commissie beroep heid om hun pand te verbou- en bezwaar is om die reden wen. De Raad van State is ten onrechte ingesteld en daar echter van mening dat ook ten onrechte behandeld. Blonk en Duyverman hadden met name bezwaar tegen het aanlegvergunningenstelsel dat in de herziening was opgeno- EI DEN Blonk en K. Duyverman lit de Nieuwstraat kunnen jeen bezwaar maken tegen de ïerziening van het bestem- i\ingsplan Pancras-West bij de jemeentelijke commissie jeroep en bezwaar. De afde- ing rechtspraak van Raad van State is van mening dat de rde beroepsprocedure gevolgd. Over de in- verkeerde hebben houdelijke bezwaren beide ondernemers laat de Raad van State zich niet uit. Kok Gijzenij krijgt legpenninggemeente Leiden LEIDEN De heer J.J. Gijzenij uit Leiden heeft donderdag de legpenning van de gemeente Leiden gekregen voor zijn inzending op de Nationale West-Nederlandse Bakkersmanifestatie en Vakex positie. De vakbeurs werd woensdag en donderdag in de Groe- noordhallen gehouden. Hij kreeg de prijs voor zijn inzending in de categorie sierstukken van suiker. Hij had een pauw en enkele ooievaars van suikerwerk geblazen. Woensdag al kreeg hij van de vakjury van de beurs de eerste prijs voor zijn inzendingen. Gijzenij is chef-kok in de serviceflat Richard Wagner in Voorschoten. i direc- LEIDEN Een nager gaat zich buigen vraag hoe het beheer gemeentelijke musea schouwburg binnen ee culturele zaken ingepast kunnen worden. De interim- manager moet voor 1 septem ber daarover rapport uitbren gen. Dat staat in het gewijzig de collegevoorstel over de re organisatie van de culturele sector. Chemokar ook 's avonds De gemeente Leiden overweegt om de chemokar ook in de avonduren te laten rijden. Dat liet wethouder F. Kuijers gister middag weten bij het officiële startsein op de Uiterstegracht van de chemokar in Leiden. Diverse Leidenaars hadden daar volgens de wethouder om gevraagd. Ook de proef met de Klein Che misch Afval bewaarmiddelen begon gisteren. Gedeputeerde H. van de Vlist overhandigde als eerste een verzameldoos aan be woonster mevrouw E. Plugge (foto). Ambtenaar E. van der Wal van de provincie Zuid-Holland en de heer M.A. Logtenberg, di recteur reiniging, boden eveneens een doos aan de bewoners aan. In andere delen van Leiden krijgen bewoners een box. Over een tijdje zal bekeken worden wat het best bevalt. Eergisteren reed de chemokar zijn eerste rit en werd er meteen duizend kilo klein chemisch afval ingezameld. foto: wim van noort Met bijdragen van Paul van der Bijl, Frank Buurman en Sarie Kats- Operette (1) De situatie rond openbare la gere school De Torenvalk aan de Kastanjelaan in Leimuiden begint op een operette te lij ken, zij het dan met een wat sombere ondertoon. Sinds Arie en Willem Lugters van het woonwagenkamp niet meer op de basisschool mogen komen, begint het er allemaal 'wat triest uit te zien. Vader en moeder Lugters proberen van alles om hun kinderen toch weer in Leimuiden school te laten gaan. Op zich een loffelijk streven, want heel wat vaker ontstaan er •problemen doordat kinderen juist door hun ouders thuis worden gehouden, maar de zaken beginnen onderhand behoorlijk te escaleren. De ar restatie deze week van pa Lugters na doodsdreigemen ten in de richting van ieder een die hem in de weg lijkt te staan, een rechterlijke uit spraak die het echtpaar Lug ters verbiedt om nog in de buurt van De Torenvalk te komen. Het is jammer dat het alle maal zo is gelopen. Enigszins tegenstrijdig is dat het echt paar Lugters wel vindt dat er goed onderwijs wordt gegeven op De Torenvalk, maar ver der veel kritiek op de gang van zaken heeft binnen de school. Op grond daarvan zou het logisch zijn dat de ouders hun kinderen juist niet op een dergelijke school willen laten schoolgaan. Operette (2) De beweringen van het echt paar Lugters gaan tamelijk ver. Zo wordt het tweekoppi ge onderwijsteam ervan be schuldigd een verhouding te hebben, waardoor er geen toezicht zou zijn in de pauzes. In de klas zouden vaak twee honden van één van de leer krachten aanwezig zijn, die het brood van de kinderen Zouden opeten. Opvoedkundig gezien zouden er verkeerde .dingen gebeuren: moeder Lugters vertelt dat haar zoon wegens terugslaan werd be straft, terwijl de jongen die de eerste klap uitdeelde geen [Straf kreeg. De leerkrachten zouden zich verder schuldig •'maken aan pikante grapjes. Ook zouden sommige bemoei zuchtige ouders zich continu op de school bevinden en an tistemming tegen de woonwa genbewoners veroorzaken. De verklaringen van leer krachten en overige ouders staan lijnrecht tegenover die van de familie Lugters. De andere ouders stellen zeer te vreden zijn over de school. De leerkrachten voelen zich ge terroriseerd. De heer en me vrouw Lugters zouden zich continu op een agressieve ma nier met de gang van zaken op school bemoeien. Zo zou de heer Lugters tijdens de les het klaslokaal zijn binnengelopen en hebben geëist dat zijn zoontje een andere jongen een klap gaf. Mevrouw Lugters, zes maanden in verwachting, wordt vooral van verbaal ge weld beschuldigd. Het zal dui delijk zijn: de integratie tus sen woonwagenbewoners en burgers is in Leimuiden nog ver weg. Oppoetsen (1) Het leedvermaak begint zo langzamerhand om te slaan in medelijden. Het politieke on heil dat Fred Kuijers, wethou der namens de VVD te Lei den, de laatste tijd over zich uitgestort krijgt, begint on waarschijnlijke vormen aan te Met zowat elk voorstel dat ka mer 213 van het stadhuis ver laat is wel iets aan de hand. De affaire Endegeest, het mu- ziekverzamelgebouw, de pri vatisering van de Eerste Hulpdienst, het cultuurbeleid, de problemen waar Kuijers mee heeft geworsteld en nog worstelt zijn genoegzaam be kend. Afgelopen twee weken begon zich een nieuw drama te ont rollen in de politieke carrière van de Ollie B. Bommel van de Leidse politiek. Na enkele onderzoeken en vrijblijvende schoten voor de boeg moest Kuijers uiteindelijk met een reorganisatievoorstel voor de directie culturele zaken over de brug komen. Bundelen of niet bundelen, dat zijn inmiddels de gevleu gelde woorden in de hele dis cussie over de sector cultuur geworden. Met andere woorden: de schouwburg en de Lakenhal onder de paraplu van de directie culturele za ken of als zelfstandige direc ties. Kuijers wil het laatste, niet alleen omdat dat veel li beraler is, maar ook omdat de beide instellingen dat zelf graag willen. Oppoetsen (2) Kuijers' voorstel werd in het college echter onder vuur ge nomen door Henriëtte van Dongen en Hans de la Mar. In tijden was er op de vrijdagse vergaderingen van het college niet zo'n ruzie geweest. Uit eindelijk werd besloten tot een staakt-het-vuren: de raad zou twee voorstellen voorge- Speelruimte Als een boer die kiespijn heeft. Zo lachte gedeputeerde Ted Jansen afgelopen dinsdag nadat hij het startsein had gegeven voor de reconstructie van de Weipoortseweg in Zoeterwoude. Want hij kon wel trots melden dat auto's, bussen en fietsers weer ruim baan krijgen, de Zoeterwoudse jeugd bracht treffend in beeld dat de hoge heren en dames alleen aan het verkeer denken en de speelruimte voor de jeugd te vaak uit het oog verliezen. foto: wim van noort legd worden en de raadsleden moesten dan maar uitmaken welke kant het op moest. Dat het goed mis was binnen het college bleek wel toen De la Mar en Van Dongen op ei gen initiatief nog eens een ex tra brief naar hun fracties stuurden met hun argumen ten voor bundeling. Omdat die volgens hen in het colle gevoorstel onvoldoende uit de verf gekomen waren. Kuijers ging niettemin rustig slapen. Zijn eigen VVD zou hem steunen, en alleen Links Leiden had zich op voorhand tegen zijn voorstel gekeerd. Wat het CDA zou doen was nog onzeker, maar de grote PvdA-fractie zou hem waar schijnlijk toch in ruime meer derheid steunen. De drie PvdA-wethouders die achter zijn voorstel stonden moesten in de discussie met hun frac tiegenoten toch aardig wat steun kunnen verwerven. Zouden de zaken toch lopen zoals hij voor ogen had. Afgelopen week pakten zich echter donkere wolken boven Fred Kuijers samen. Het CDA, D66, Links Leiden, Lei den Weer Gezellig en twee derde van de PvdA-fractie keerden zich tegen het voor stel van Kuijers en gaven de voorkeur aan bundeling. Oppoetsen (3) Een raadsmeerderheid waar de VVD'er niet op gerekend had, zo bleek woensdagavond tijdens een commissievergade ring. Kuijers en zijn collega Paul Bordewijk deden nog wat vergeefse pogingen het tij te keren, maar toen dat niet lukte nam Kuijers zijn toe vlucht tot de rare sprongen die kat het maakt. Het voorstel terug trekken, overleg met het per soneel van de instellingen, een aanvullend onderzoek, dat waren zo de dingen die in korte tijd de revue passeer den. Dit zeer tot ongenoegen van de „bundelaars", die hun raadsmeerderheid wilden doordrukken. Hoe de directie culturele za ken van de gemeente Leiden er ook uit gaat zien in de toe komst, het politieke zelfver trouwen van Fred Kuijers heeft er weer een deukje bij. Het gesjoemel, de nederlagen, de kritiek en de hoon liiken langzaamaan zelfs vat te krij gen op Freds olijke volle maansgezicht, dat altijd op „niets-aan-de-hand" staat. Begrijpelijk, want nu er zelfs al een datum voor de nieuwe gemeenteraadsverkiezingen is geprikt, is de tijd om het poli tieke blazoen wat op te poet sen beperkt. Een Daad, alleen dat kan Kuijers redden. Maar zo langzamerhand moet hij erin slagen om de Mona Lisa voor niets naar De Lakenhal te halen om het pluche van de wethouderszetel veilig te stel len. Brugman (1) Koudekerk is gek op bruggen. En dat terwijl het dorp maar één echte brug heeft die deze titel verdient. Die wordt dan ook gekoesterd. Alleen is maar alleen en daarom is wel eens het idee geopperd om- nojg een tweede brug over de Rijn aan te leggen, maar dat plan is inmiddels in de ijskast verdwenen. De vroede vade ren van Koudekerk hebben zich nu op een kleinschaliger exemplaar gestort, zo'n hou ten geval dat hooguit dient om droog over een sloot van enkele luttele meters te ko- De nieuwste aanwinst in het bruggenbestand moet nog aangelegd worden, maar mag zich al in een indrukwekken de historie verheugen. Het zal waarschijnlijk het eerste bruggetje in Koudekerk zijn dat in aanmerking komt voor een echt naambord: de Won- dergembrug. De fractievoorzitter van de PvdA heeft er in elk geval alle mogelijke moeite voor ge daan en gepraat als Brugman om zijn zin te krijgen. Uren vergaderen in gemeenteraad en fractie, geen moeite was Jan Wondergem te veel om het enige te realiseren dat Koudekerk nog miste: een brug naar de kavels bouw grond bij de volkstuinen. Roe rend beschreef de PvdA- voorman keer op keer zijn zorgen om de conditie van de Koudekerkers. Gewandeld moet er worden, dat is goed voor iedereen. En het moet gezegd worden: als de brug er komt, is het afgelopen met de korte wandeltocht. Er hoeft niet meer gestopt te worden bij de Weidedreef, want via de bryg kan de wandeling uit gebreid worden met minstens vijf minuten. Brugman (2) De kopers van de unieke stukjes grond aan de Weide dreef zouden de gewraakte brug echter nog liever van daag dan morgen in elkaar zien storten. Niet dat ze niet van wandelen houden. Er is meer aan de hand: toen de twee kopers hun laatste cen ten bijeenschraapten om aan de geldhonger van de ge meente tegemoet te komen door zo vriendelijk te zijn de twee peperdure kavels te ko pen, was er van een brug nog geen sprake. Lekker vrij in eigen tuin. Maar daar stak Wondergem dus een stokje voor. De echt socialistische beginselen trouw, kon hij het niet over z'n hart verkrijgen dat al dat groen daar slechts een paar Koudekerkersvan nut zou zijn. Tijd noch moeite werden gespaard om werke lijk iedereen van het rustieke groen te laten profiteren. De fractievoorzitter ging zelfs zo ver dat hij met plannen kwam om het bruggetje dan maar van tweedehands-mate rialen te vervaardigen. Dat was goedkoper. Toen eenmaal geregeld was dat het houten gevaarte er hoe dan ook zou komen (het tweedehands hout was overi gens al door de zijdeur afge voerd) brak de volgende ver gaderserie los. Waar precies moest de brug komen? En thousiast stortte de gemeente raad zich op dit nieuwe pro bleem. De meters vlogen de luttele toeschouwers op de pu blieke tribune om de oren. Moest de afstand tot het meest zuidelijk gelegen huis nu ne gen, elf of wel veertien meter worden? De boze buurman op de Gruttolaan maakte het er ook niet makkelijker op. Na dat na de eerste schorsing ein delijk iedereen de juiste teke ning voor zich had (dat praat te makkelijker) stoeide men er lustig op los. Anderhalf uur en nog een schorsing later was het dan zover. De sterkste wint en de brug komt op negen meter af stand van het nieuwe huis aan de Weidedreef. De toe komstige bewoner moet zijn riante tuin maar zó goed met anti-gluurstruiken beplanten, dat hij ongestoord op zijn ter ras kan zitten. En wat zal er gewandeld wor den over die brug. Een on doordringbaar oerwoud aan alle kanten zal er waarschijn lijk voor zorgen dat de nieuwsgierige tippelaar links, noch rechts iets anders dan stuikgewas ontwaart. Naast het bord „Wondergembrug" zal de oplettende wandelaar bovendien kennis kunnen maken met een nieuw ver keersbord, ontsproten aan he' brein van de naamgever van de brug: Verboden links of rechts te kijken. LEIDEN Een 16-jarige bromfietser uit Oud Ade is gistermid dag overleden bij een verkeersongeluk in Leiden. De jongen reed, komende van de Schipholweg, met zijn bromfiets op het fietspad langs de Willem de Zwijgerlaan. Bij de kruising met de Haarlemmerweg kreeg hij geen voorrang van een 25-jarige Lei- denaar, die met zijn bestelwagen op de Willem de Zwijgerlaan reed en rechtsaf de Haarlemmerweg wilde oprijden. De bestuur der had al twee bromfietsers voorrang verleend en zag de derde over het hoofd. Het slachtoffer boorde zich in de zijkant van de bestelwagen en maakte vervolgens een ongelukkige val. Hij overleed t r plaatse. GEEN PROTESTACTIES BIJ PARKEERPOLITIE LEIDEN De acties bij de Leidse parkeerpolitie naar aanlei ding van de instelling van het nieuwe dienstrooster zijn voorlo pig afgeblazen. Dat is gistermiddag besloten naar aanleiding van het overleg tussen het college van B en W en de ambtenaren bond AbvaKabo over de kwestie. Het hoofd van de gemeentepo litie gaat nu opnieuw overleg voeren met het personeel en de dienstcommissie op welke manier er een rooster samengesteld kan waarden dat wel de instemming van de parkeerpolitie heeft. Vorige week ontstond beroering over het nieuwe rooster omdat het gros van het personeel daartegen ernstige bezwaren had. De AbvaKabo eiste een overleg met B en W over de kwestie op korte termijn. Wanneer het college daar geen gehoor aan zou geven zouden er acties volgen. D. Halfwerk, lid van het Georga niseerd Overleg van de gemeente Leiden, toonde zich gistermid dag tevreden over het resultaat van de besprekingen. „Het is jammer dat er zo'n heisa moest worden gemaakt voordat het tot een gesprek kwam. Iedereen bleek bereid om de kwestie naar ieders tevredenheid op te lossen". Deze volwassen schrijfmap is voorzien van een slot en daar om uitermate geschikt voor uw privécorrespondentie. U vindt er een blocnote, een uitstekende balpen en ruimte voor postzegels en enveloppen in. Deze map is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abon nee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande, Naam: Adres: j Postcode/plaats:. Telefoon 'oorl.: I (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 J Stuur als dank de persoonlijke schrijfmap naar Naam: Adres: Postcode/plaai I I Sluur deze bon in een open envelop - postzegel mei nodig naar I Didse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag i i i I IJNZj

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13