Oppositie in KNVB is vooral verdeeld Ben Johnson mag zijn wereldrecord behouden Cooman wil afscheid van indoorbaan met dubbel goud Foreholte veegt met PSV de vloer aan sportuitslagen Rotterdam dichter bij ijshockeytitel SPORT £oidóc(3otiHHit VRIJDAG 3 MAART 1989 PAGINA 9 BUDAPEST - Ben John son hoeft niet bang te zijn dat diens uit 1987 dateren de wereldtitel en wereld record op de 100 meter (9.83 sec.) hem worden af genomen. Volgens John Holt, secretaris van de in ternationale atletiekfede- ratie IAAF, waren de do pingcontroles tijdens de WK van 1987 in Rome - waar Johnson wereld kampioen werd - afdoen de en is het niet legaal Johnson alsnog aan de schandpaal nagelen. ONDANKS VERKLARING COACH OVER DOPINGGEBRUIK dooratletiek uitlatingen 1 Budapest, op Johnsons oud trainer Charlie Francis, die heeft verklaard dat de Cana dese sprinter al sinds 1981 ana bole steroiden gebruikt. Fran cis zei dat tijdens de tweede dag van het verhoor door de Canadese onderzoekscommis sie naar doping in de Canadese sportwereld. Volgens Francis begon de in Seoul op doping- gebruik betrapte Johnson in 1981 met het gebruik van het spierversterkende middel dia- bonol. In '82 stapte hij over op stanozol. Op het gebruik daar van werd Johnson na de zege in Seoul op de 100 meter be trapt, waarna hij zijn gouden medaille moest inleveren. Bij het vier uur lange verhoor zei Francis ronduit dat John sons lijfarts Dr. Mario (Jamie) Astaphan de atleet tussen 1984 en 1986 anabole steroiden had toegediend. Dat zou onder meer zijn gebeurd tijdens een trainingsstage, die Astaphan in het najaar van 1986 op het eiland St. Kitts hield. Bij zijn definitieve terugkeer uit To ronto naar het Caraïbische eiland zou Astaphan een voor raadje doping hebben achter gelaten. Francis had toen zelf de spuit ter hand genomen en Johnson driemaal per week een injectie toegediend. Het ging ditmaal om een eigen middel van Astaphan, dat deze furazabol noemde. „Johnson kreeg drie weken lang drie in jecties per week, vervolgens drie weken twee injecties per week, waarna de kuur was af gelopen". Zowel Johnson als Astaphan hebben tot dusverre ontkend ooit met anabolen van doen te hebben gehad. In de loop van de jaren zou Johnson zijn overgegaan van dianabol op stanozolol, omdat gebruik daarvan moeilijker was aan te tonen. In 1983 zou den Johnson, Sharpe en de eveneens tot de „stal" van Francis behorende sprintster Angella Issajenko hebben geëxperimenteerd met groei hormonen. Het gebruik van deze aan lijken onttrokken stof kon destijds niet worden aangetoond en werd pas in 1986 op de dopinglijst gezet. Francis: „Sharpe hanteerde bij Issajenko de injectiespuit. Zij zelf deed het bij Ben Johnson en Tony Sharpe". Francis noemde gisteren nog twee at leten, die bij zijn weten steroi den zouden hebben gebruikt: Mark McKoy. die in 1987 der de stond op de seizoenranglijst van de 110 meter horden en verspringer Tracie Smith. Volgens Francis hebben zowel de Verenigde Staten als de Sovjetunie hun atleten jaren lang toegestaan de hand te lichten met het gebruik van verboden middelen. De voor zitter van het Amerikaans olympisch comité en diverse atleten ontkenden dat later heftig. Francis zei dat het on zin was te geloven dat topatle ten „schoon" zijn. „Hun pres taties zijn absoluut niet het ge volg van alleen maar hard werken", aldus Francis. FOTO: MILAN KONVALINKA BUDAPEST Nelli Coo man heeft niets aan het toeval overgelaten. De re gerend wereldkampioene op de indoorsprint stapt na dit seizoen weliswaar vrijwillig uit de indoor-at- letiek, maar wil dat wel doen als tweevoudig we reldkampioene. Met dub bel goud. Daarom vertrok ze maandag al naar Budapest, waar mor- genochtend om tien uur de tweede wereldkampioenschap pen, indoor-atletiek beginnen. De voorbereiding in alle rust was geen overbodige luxe. De eerste dag van de WK is voor Cooman direct de beslissende. De Rotterdamse was de enige van de acht man sterke Ne derlandse équipe, die zo vroeg naar Budapest reisde. De an dere zeven leden van de KNAU-ploeg kwamen pas gis teren rond het middaguur aan in de Hongaarse hoofdstad, die om zijn fraaie oude stadscen trum ook wel Parijs van het Oostblok wordt genoemd. Met dat vroege vertrek hield Cooman hetzelfde schema aan, dat twee weken terug in Den Haag tot haar vijfde Europese indoortitel op de 60 meter leid de. Toen trok ze met trainer en echtgenoot Hans Fiere vijf dagen voor de wedstrijddag in een Haags hotel. Onder meer om een beetje het „buitenland- gevoel" te krijgen. Dat hoort volgens Cooman bij een grote titelstrijd. De explosieve we reldkampioene heeft dat spe ciale gevoel zelfs nodig. Kan zich onder spanning opladen als geen ander. Waar anderen zich kunnen ergeren aan moeizame gesprekken met of ficials in een buitenlandse taal, zich laten afleiden door het vreemde eten of opwinden over onverwachte zaken tij dens de wedstrijdvoorberei ding, daar geven al die zaken Cooman juist dat „speciale ge voel", dat al zo vaak tot suc cesvolle explosies leidde. Het moet nog één keer lukken, meent ze, want na Budapest gaat ze zich louter op de bui- ten-atletiek richten. Met wie Cooman morgen exact moet afrekenen om het succes van Indianapolis '87 te prolongeren wordt pas van avond bekend. Dan moeten in Budapest de definitieve deel nemerslijsten worden ingele verd. Merlene Ottey lijkt één van de voornaamste concur renten. De Jamaicaanse, die sinds dit seizoen wordt ge traind door uitgerekend Henk Kraaijenhof, onder wie Coo- itian haar grootste successen boekte, liep zondag in Duits land met 7.10 seconden de snelste seizoentijd indoor. Óttey is in een bloedvorm. Ze liep zondag ook een beste sei zoentijd op de 200 meter. In diezelfde wedstrijd evenaarde de Amerikaanse Alice Brown met 7.15 de beste seizoentijd van Cooman. Met die tijd won de Rotterdamse wereldrecord houdster (7.00 van de EK '86 in Madrid) twee weken terug de Europese titel. Brown was anderhalve week terug bij het Haagse Indoorga- la ook degene die Cooman voor het eerst sinds mensen heugenis versloeg bij een sprint in de hal. Of Cooman bij die tweestrijd voluit ging is echter de vraag. Bij het uitlo pen in de serie greep ze naar haar linkerdijbeen en hinkte licht aangeslagen weg. Ze trad nog wel aan voor de finale van het gala, waarin ook Brown liep, maar leek zich in te hou den. De lichte irritatie in de hamstrings is inmiddels ver holpen. De Canadese Angella Issajen ko, bij de WK in Indianapolis slechts met een wimperlengte door Cooman geklopt, is er in ieder geval niet bij. Issajenko is gestopt. Maar er zijn waar schijnlijk meer kapers op de kust. De Bulgaarse Nuneva liet zich bij de EK niet zien. Ze zou geblesseerd zijn, maar ook Oost-Duitsland liet in Den Haag verstek gaan op het ko ningsnummer bij de vrouwen. Cooman bijt van de Neder landse atleten het spits af in Budapest. De ontknoping na de series 60 meter (vanoch tend) voor vrouwen volgt van avond rond zeven uur. Rob Druppers (800 meter), Elly van Hulst (3000 meter), Erik de Bruin (kogelstoten) en Rob van de Klundert (60 meter) treden ook vandaag aan. Druppers, die pas woensdag in Nederland terugkeerde van een paar dagen training in Spanje, loopt mogelijk de 800 en de 1500 meter. Dat kan vol gens het wedstrijdschema. De series van de 800 meter zijn vandaag, morgenochtend zijn de series van de 1500 meter. De finale van de 800 meter is morgenmiddag. Druppers, bij de EK, wil zich in de aan loop naar de Olympische Spe len van '92 gaan richten op de 1500 meter. Mellaard, Olijslager en Visser man, de overige drie Neder landse deelnemers in Budapest hoeven respectievelijk pas morgen en zondag aan te tre den. Kersvers Europees in- doorkampioen Mellaard springt morgenochtend voor kwalificatie, Visserman begint morgen pas aan zijn 400 meter en het hordennummer van Olijslager is pas voor zondag gepland. RENE VAN HATTUM DORDRECHT Het be taalde voetbal staat ko mende dinsdag de zoveel ste „dag van de waarheid" te wachten. In een buiten gewone algemene leden vergadering zal het sectie- bestuur (of wat daarvan inmiddels nog over is) re kenschap dienen af te leg gen van zijn handel en wandel in enige heikele zaken. De afrekening van het toer nooi om de Europese landenti- tel en de omstreden KNVB Clubkaart (die de bond nota bene zelfs in Sofia via een re clamebord bij zijn achterban aanprees) staan op de agenda. Daarbij komen de laatste ont wikkelingen op het mediage- bied, maar dat agendapunt kan het beste als een bliksem afleider worden betiteld om het zwaar onder vuur liggende college van voorzitter André van der Louw weer enige ademruimte te geven. Het heeft er alle schijn van dat de door amusementsfabriek van Joop van den Ende verleven digde miljoenendans rond de uitzendrechten van vaderland se competitieduels met name de FBO moet paaien om het gehavende sectiebestuur als nog in het zadel te houden. Een inschatting, die grond vindt door uitlatingen van één van de felste maar tevens meest constructieve opposan ten van het huidige sectiebe stuur, Gerard Bouwer, voorzit ter van eerste-divisieclub DS uit Dordrecht. In de laatste profvergadering was Bouwer de meest kritische volger van Van der Louw c.s., maar zoals al zo vaak eerder zag de in po litiek en parlementair debat geschoolde oud-burgemeester van Rotterdam kans om de zaak vooruit te schuiven. Maar komende dinsdag zal hij met de billen bloot moeten. Scepti ci gaan er echter al van uit dat Van der Louw opnieuw kans zal zien de dans te ontsprin gen. Reden voor Bouwer om zich voorzichtig op te stellen. „Het gaat niet om personen, maar om zaken", stelt de Dordtse zakenman. „Dat moeten we nu eindelijk eens leren". Vernietigend Maar aangezien mensen het beleid maken is het oordeel van Bouwer over het sectiebe stuur en de staf in Zeist niet minder vernietigend. Het is ook Bouwer uiteraard niet ontgaan dat met name Van der Louw de publiciteit als geen ander bespeelt. Zo was de voorzitter maandenlang bij voorbeeld niet voor een inter- FOTO: DIJKSTRA view te strikken tot de laatste algemene vergadering betaald voetbal opdaagde. Daags voor die bijeenkomst kon Van der Louw ineens overal gesigna leerd. „Ik zoek de publiciteit nu niet", zegt Bouwer. „Ik weet hoe dat met die dingen gaat. Zelfs nadat in een vooroverleg bepaalde standpunten worden ingenomen kan het in een la ter op de dag te houden verga dering heel anders uitpakken. Van der Louw zoekt de open baarheid heel selectief. Komt pas naar buiten als het hem schikt". Hetgeen ook begin deze week gebeurde. Tijdens het voorzit- tersoverleg werd nader ge sproken over de financiële mogelijkheden die braak lig gen ten aanzien van uitzend rechten. Er zouden ineens weer miljoenen zijn binnen te slepen. Hetgeen een aardig te genwicht vormt voor de bla mage, die de KNVB haalde met de afrekening van het EK. Zoals bekend is er een verliespost van 80 mille en is het ook bepaald niet ondenk baar dat uitstaande vorderin gen ten bedrage van anderhal ve ton oninbaar zullen blijken te zijn. Onverteerbaar Een overteerbare zaak, ook voor Bouwer c.s. Die ook met de manier waarop de KNVB in de publiciteit omspringt met het een en ander danig in het verkeerde keelgat is gescho ten. Intern deed men in Zeist onderzoek naar de gang van zaken rond de EK-kaarten en kwam tot de conclusie dat vei ligheidsman Rob de Bakker de zwarte piet diende toegespeeld te krijgen. Een staaltje mani puleren, dat typerend mag worden genoemd voor de Zeis ter officials. „Net zoals de manier waarop de bond naar buiten is geko men met andere onderdelen uit bijvoorbeeld het voorzitter- soverleg van afgelopen maan dag", meent Bouwer. „Het was een besloten overleg, waaro ver de bond met de nodige voorzichtigheid en terughou dendheid mededelingen zou doen. Maar wat blijkt: wat de publiciteit haalt is slechts wat men in Zeist wil. Niet bekend wordt gemaakt de beslissing van de voorzitters dat er een directeur betaald voetbal moet worden benoemd. Dat was met één stem meerderheid door de aanwezige voorzitters besloten. Daar is enige uren over ge sproken afgeldpen maandag. Wat wel naar buiten komt is dat voorzitter Ruts van PSV kandidaat is voor het sectiebe stuur. Dat was voor mij een volslagen verrassing; daar is maandag in Zeist helemaal niet over gepraat". Ruts, en dat past aardig in de strategie van Van der Louw, bleek verrassenderwijs afgelo pen maandag bijna één van medestanders van het zo zwaar gekritiseerde sectiebe stuur. Een manoeuvre, die de weg moet effenen één van de door Harmsen en De Vries verlaten posten in de club van Van der Loiiw te bezetten en PSV voor het eerst in de histo rie een plek daarin te bezor gen. En vormt tevens een vin gerwijzing dat de Eindhovense club bij komende media-ont wikkelingen volgaarne een vinger in de pap wil hebben. De eerste-divisieclubs hebben inmiddels laten weten dat zij een eind gemaakt willen zien aan de regering-Van der Louw. Minder betrokken bij commerciële uitbating van ons vaderlandse topvoetbal kan die categorie zich onafhanke lijker opstellen. Maar de door ervaring wijs geworden Ge rard Bouwer is voorzichtig ge worden. „Ik ben eventueel be reid om tijdelijk bij te dragen aan het gezondmaken van het beleid in Zeist", zegt de Dord- tenaar. „Het gaat mij zoals ge zegd niet om personen, maar om het beleid. En dat is nu verkeerd". Bouwer zou dus eventueel be reid zijn om in een college met Van der Louw, die overigens vanwege zijn „bindende kwa liteiten" (lees: manipulatie kwaliteiten) bij eredivisieclubs overigens over redelijk wat steur} lijkt te beschikken, te gaan zitten. Dit duidt al op ge brek aan voldoende draagvlak voor de oppositie komende dinsdag. Zodat het sectiebe stuur ook de zoveelste „dag van de waarheid" in het be stuurlijke deel van het betaal de voetbal opnieuw en nog ta melijk eenvoudig lijkt te gaan overleven. Daar staat de ver gadertechniek van Van der Louw bijna borg voor. FRANK WERKMAN VOORHOUTSE DAMES NAAR ACHTSTE FINALE VOORHOUT Het Voorhoutse kamp hoopte vooraf op een kleine zege, maar het gemak waarmee de handbaldames van Fo reholte gisteravond in de vierde ronde van de Ne derlandse handbalbeker de vloer aanveegden met hun eredivisie-opponen ten uit Eindhoven (18-9) verraste zelfs coach Jan Kecskémethy. „Er is goed en gedisciplineerd ge speeld", aldus de oefen- meester, die vanaf de kant toekeek hoe Foreholte na een aanvankelijk aarze lend begin het initiatief naar zich toetrok. Tegen PSV, dat in de competitie een zesde plaats bezet, verzekerde het team zich zodoende van een tweede belangrijke zege in een week tijd. Elke vergelijking met de over winning op titelconcurrent VZV gaat echter volledig mank. Van Foreholte werd het afgelopen weekeinde im mers. niets anders dan een po sitief resultaat verwacht (en van mooi spel was daarom geen sprake), terwijl in het be kerduel PSV de favorietenrol kreeg opgedrongen. Een rol die de Eindhovense ploeg al leen in het prille begin van de wedstrijd kon waarmaken. Al bleven Eindhovense doelpun ten uit, omdat de Voorhoutse doelverdedigster in een groot se vorm stak. Het goede werk dat Anita Seur verrichtte vond in de aanval echter nog geen navol ging. „Er werd in de eerste helft te gehaast gespeeld", luidde de weinige kritiek die Jan Kecskeméthy op zijn team had. Zo duurde het meer dan tien minuten alvorens de Christine Knigge nam met zes treffers revanche op haar slechte prestatie tegen VZV. stand van 1-1 iets kon worden opgekrikt. Aanvankelijk nog in het voordeel van PSV, maar na een gelijkmakende treffer v*an Bult werd het steeds duidelijker dat de Eind hovense eredivisionist er in het verdere verloop niet meer aan te pas zou komen. De ver klaring hiervoor zocht de Voorhoutse coach bij PSV- speelster Christa Thorsen. Kecskeméthy: „In de competi tie krijgt zij welhaast elke wedstrijd een constante bewa king, maar dat is helemaal niet nodig". De Eindhovense spel- maakster en haar teamgenoten wisten zich dan ook geen raad met de 4+2 verdediging. Het onder Kecskeméthy gegroeide Foreholte kon derhalve gretig gebruik van de geboden kan sen. Met name na de rust, toen Foreholte, onder aanvoering van opbouwspeelster Marjan Bult, een 7-4 voorsprong met gemak uitbouwde. „Bult is dan ook een speelster die luistert naar de aanwijzingen van een coach", prees de Voorhoutse oefenmeester zijn speelster. „Ik heb haar tijdens de rust duidelijk gemaakt het eens van afstand te proberen". Niet zonder succes. De uitblinkster bepaalde met zeven treffers na de pauze haar totaal in deze wedstrijd op acht, waarmee zij haar medespeelster Christine Knigge (zes scores) voor bleef. Knigge nam daarmee enigs zins revanche op haar slechte spel van afgelopen zondag. El len Warmerdam (2), Elly van Leeuwen en Monique Gijsman completeerden de uiteindelijke achttien treffers. De tegen stander van Foreholte in de FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN achtste finale is nog niet be kend. De alleszeggende 18-9 uitslag sterken Jan Kecskeméthy in zijn overtuiging dat Foreholte rijp is voor de eredivisie. Al weet ook hij dat zijn team voor het komende seizoen nog de nodige aanpassingen behoeft. „Zo komt er van de rechter hoek geen gevaar". Gisteren werd echter bekend dat Fore holte hiervoor de 21-jarige Claudia de Jong, die momen teel nog bij Nivoc speelt, heeft aangetrokken. PETER VAN DER HULST Jugoplastlka Split (Joe)-Barcelona (Spa) 84-79 (39-40); Pesaro (lta)-Mac- cabi Tel Aviv (Isr) 91-93 (na verlen ging. 81-81, 41-33); CSKA Moskou (Sov)-Aris Saloniki (Grl) 88-100 (41- SCHAKEN Toernooi van Linarea 10e ronde: Ivantsjoek (Sov>-Karpov (Sov) 1/2-1/2, Goelko (Vst)-Sokolov (Sov) 1/2-1/2, Beljavski (Sov)-Joesoe- pov (Sov) 1-0, Short (Eng)-Ljubojevic (Jbe) afg., Timman (Ned)-Hjartarson (IJs) afg. Portisch (Hon) was vrij. Afgebroken partijen, 8e ronde: Tim- man-Sokolov 1/2-1/2; 9e ronde: Ivantsjoek-Hjartarson 1-0. Stand na tien ronden is: 1. Ivants joek 7, 2. Karpov 5 1/2 en 1 afg, 3. Ljubojevlc 4 1/2 en 2 afg. 4. Joesoe- pov 4 en 1 afg. (uit 10), 5. Timman en Short 3 1/2 en 2 afg, 7. Goelko en Portisch 3 1/2 en 1 afg, 9. Hjartars- i 2 afg. 10. Beljavski 3 en 1 afg. Sokolov 3. BILJARTEN GP driebanden in Rotterdam Gieskens (Eemnes) 50 28 1.785 10- Van Cromvolrt (Waalwijk) 30 28 1.071 4; Nieuwenbrug (Den Haag) 50 43 1.1\>2 6-Van de Looy (Veldhoven) 37 43 0.860 3. TENNIS Indoortoernooi in Nancy Herenenkelspel, 2e ronde: Bates (Eng)-Jelen (Wdl) 6-1, 6-2, Masso (Bel)-Tulasne (Fra) 6-4, 2-6, 7-6 (7-5), Chamberlln (Vst)-Potier (Fra) 7-6 (7- 4), 6-4, Schapers (Ned)-Raoux (Fra) 6-3, 7-5. Toernooi van Oklahoma Damesenkelsple, 2e ronde: Bollegraf (Ned)-Savtsjenko (Sov) 3-6,7-5,6-2, Mesjki (Sov)-Werdel (Vst) 7-6 (7-4), 7- 6 (8-6). VOLLEYBAL Heren, eredivisie Ortttn-VCG 3-1 (9-15, 15-8, 15-4, 15- Bollegraf zorgt voor verrassing OKLAHOMA Manon Bolle graf zorgde gisteren in Okla homa voor een grote verras sing door als nummer 126 op de ranglijst de als tweede ge plaatste Larissa Savtsjenko te verslaan: 3-6,7-5,6-2. De Russin baarde een week geleden op zien toen ze in de halve finales van Oakland (Californië) van Martina Navratilova won. Michiel Schapers heeft giste ren de derde ronde bereikt van het indoortoernooi van Nancy. Hij versloeg de Frans man Guillaume Raoux met 6- 3, 7-5. Schapers zal in de derde ronde spelen tegen Ronald Agenor. De Haitiaan won gisterena vond in de tweede ronde in twee sets van de Fransman Dominique Durand, 6-2, 6-3. Gilbert in finale DALLAS Brad Gilbert heeft als eerste de finale van het tennistoernooi van Dallas bereikt. De Amerikaan, ver vanger van de zieke Boris Bec ker, versloeg in de halve eind strijd Mikael Pernfors uit Zweden in vier sets, 6-3, 6-7, 6- 3, 6-3. Zijn tegenstander in de finale komt uit het duel Lendl tegen McEnroe. Jan Timman maakt overuren LINARES Bij het schaak toernooi in Linares maakt Jan Timman overuren. Zijn afge broken partij gisteren in de tiende ronde tegen Johan Hjartarson uit IJsland was de derde op rij. Eén daarvan be hoeft niet te worden hervat. Timman en Sokolov kwamen remise overeen in hun duel uit de achtste ronde. Vasili Ivantsjoek kwam dichter bij de eindoverwinning door een remise in dertig zetten met zijn laatst overgebleven rivaal Anatoli Karpov. ROTTERDAM Rotterdam is nog één overwinning verwijderd van de nationale ijshockeytitel. In de finale van de play off-ron- de wonnen de Rotterdammers gisteravond op eigen ijs met 4-3 (2-1, 0-0, 2-2) van Geleen. De stand in de serie van ten hoogste vijf wedstrijden is 2-1 voor Rotterdam, morgen wordt in Geleen gespeeld, zo nodig volgt zondag in Rotterdam de laatste wed strijd. Tijnagel scoorde twee keer voor de Rotterdammers- scheidsrechter Douwes, die voor" 2500 toeschouwers floot, gaf vier strafminuten aan Rotterdam en zes aan Geleen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9