Vrouwen Kabul trekken ten strijde tegen mujaheddin Bom-effect Madagascar knokt voor herstel flora en fauna Toekomst Irakese vluchtelingen in Turkije nog steeds onzeker Zuidkoreanen geschokt door zelfmoordpogingen a 6 BUITENLAND EcidócSoiwtMtt VRIJDAG 3 MAART 1989 PAGINA 7 door Bert van Venen DEN HAAG Kroeglopers, drankorgels, zuipschuiten, opgelet. Er breken barre tijden aan van lippen klo ven de, muilberstende droogte. Uit de Verenigde Staten waait een stevige bries van nieuwe puriteinse moraal. Televisiepredikers die zich ontwikkelden tot slaven van verfoeilijke polygame lustbeleving zijn uit hun ontaarde liefdesnesten gerookt en hebben, in van tranen doordrenkte bekentenissen, moeten beloven hun leven te beteren en niet meer te zondigen. De Heer zij hun genadig. En vervolgens zagen wij het trieste schouwspel van kandidaat-minister van defensie John Tower, die tijdens lustige lunches meer onder de tafel zat dan er voor (teneinde zijn vriendinnen beter te leren kennen), die kostbare adviezen verstrekte aan de wapenindustrie en die, in een schriftelijke, door hem en twee getuigen getekende gelofte, plechtig verklaarde, dat hij in het hoge ambt van opperste landsverdediger geen druppel zou drinken. Voor Wein, Weib und Gesang is in de Amerikaanse politiek geen plaats meer. ,,The Temperance Society", een anti-drankbrigade die in het jaar van de Franse Revolutie is opgericht en nu dus tweehonderd jaar bestaat, oogst grote triomfen. Liz Taylor, die zich bevond in een alcoholisch moeras van depressies, heeft op aandringen van Ron en Nancy Reagan de drankflessen in haar geheime kabinetten stukgeslagen en zij is nu weer de vrolijke Liz van vroeger. Kitty Dukakis kreeg plotseling dorst van het verkiezingsverdriet van november en zij laat zich thans uitdrogen. Betty Ford en Joan Kennedy de vrouw van de met een Ierse dorst gezegende Ted gingen haar voor. Het nippen aan kostbaar water is alom in opmars. Frits Bom, met zijn fijne neus voor nuances, moet lucht hebben gekregen van deze nieuwe ontwikkeling in onze westerse cultuur toen hij besloot er bij zijn baas Marcel van Dam „met klem op aan te dringen je met onmiddellijke ingang onder doktersbehandeling te laten stellen in verband met jouw drankprobleem Zag Bom in van Dam een Nederlandse Tower? Er zijn ook andere tekenen die wijzen op een kentering in het getij. Nog maar kort geleden hoorde ik een gezelschap van water- en wortelsapdrinkers op een feest met volle overtuiging, dus wanhopig treurend, het lied „De klacht van een verlaten vrouw" van Speenhoff zingen. Het voorlaatste, hartverscheurende couplet koppelt moedwillige verlating aan drankzucht: Wat was ik niet goed voor mijn bullen Wat hield ik toch veel van dien man. Ik waschte en stopte z'n spul len. Ik brandde z'n eten nooit an. Hij is d'r vandoor met 'n roos- Een schepsel dat riekt naar den drank. En daarvoor moet ik nou gaan schooie. Is dat nou mijn eenigste dank Ik verneem dat in de dagen van Speenhof f menig gezin zich loswurmde uit de verlammende greep van de drank met een litanie waarvan ik de volgende flarden heb onthouden: Van de droesem van de drank - Verlos ons Heer. Van het juk van de jenever - Verlos ons Heer. Van de herrie van de sherry - Verlos ons Heer. Van het venijn van de wijn Verlos ons Heer. Zie het kenterend getij. Vroeger dachten we, als een directeur achter zijn bureau de Internationale zat te zingen: „Wat een aardige man toch!". Zijn recitals uit het Groot Keukenmeidenliedboek zongen wij van ganser harte mee. Thans zenden wij hem een schriftelijk ultimatum om zich met onmiddellijke ingang onder doktersbehandeling te laten stellen. Dat is het Bom- effect PERINET Het eiland Madagascar, ten oosten van Afrika is voor natuur kenners wat de Galapagos Eilanden voor de kust van Zuidamerika waren voor Charles Darwin: een ide aal gebied voor onderzoek van de evolutieleer. De unieke flora en fauna van Madagascar worden even wel ernstig bedreigd door de mens, die jarenlang de bossen heeft afgebrand om de grond te bewerken. Nadat Madagascar ruim 150 miljoen jaar geleden van het Afrikaanse vasteland werd af gesneden, nam de ontwikking van het planten- en dierenle ven op het eiland een geheel eigen koers. Enkele diersoor ten verdwenen, zoals het le gendarische dwergnijlpaard, de aepyornis of reuzenvogel en de reuzen-maki (grote half aap met vossesnuit en lange staart). Volgens de op Madagascar werkzame zoöloog van het Wereldnatuurfonds Martin Ni- coll, is op het eiland sprake ge weest van een buitengewone ontwikkeling waarbij een groot aantal verschillende diervormen is voortgekomen uit enkele voorouders. Negen tig procent van de plant- en diersoorten die het eiland rijk is, wordt nergens anders ge vonden. Dit geldt zowel voor de halfapen als voor honder den soorten orchideeën en meer dan 350 soorten amfi bieën en reptielen. Nachtdieren Er zijn 29 soorten halfapen of maki s, zoogdieren waarvan de Engelse aanduiding „lemur" afkomstig is van het Latijnse woord voor geest, omdat het nachtdieren zijn. Overal elders in de wereld moest de maki het veld ruimen voor de aap. Alleen op Magadascar komt dit dier, dat met de aap de ge meenschappelijke voorouder van de mens is, nog levend voofc De mens, wiens neiging alle grond in cultuur te brengen het eiland bedreigt, is een re latieve laatkomer. Aangeno men wordt dat de eerste men sen, afkomstig van de Maleisi sche Archipel of Afrika pas 1500 jaar geleden op Madagas car aan land kwamen. Sinds dien zijn veertien soorten half apen verdwenen en staan en kele andere soorten op uitster ven. De bevolking van het eiland ongeveer veertien keer Nederland is sinds 1950 meer dan verdubbeld en bedraagt meer dan elf miljoen. De regering moedigde in het verleden de boeren aan om bo men te kappen en door ver branding van de stompen de grond voor landbouw of be- grazing geschikt te maken. Viervijfde van het eiland is thans ontbost. Het huidige be-, leid daarentegen is gericht op behoud van het bos en er wordt op grote schaal aan voorlichting gedaan om een einde te maken aan de prak tijk van het afbranden. Hulpactie De Wereldbank organiseert een internationale hulpactie om een einde te maken aan het voortgaande verval, die naar schatting de komende 15 tot 20 jaar tussen de 300 mil joen en 400 miljoen dollar zal kosten. Westerse milieu-orga nisaties, universiteiten en re geringen hebben inmiddels elf projecten op touw gezet, voor namelijk voor het behoud van bestaande natuurreservaten en de aanleg van nieuwe parken. Westerse organisaties richten hun inspanningen ten dele op de bevordering van het toeris me, dat op dit moment nog grotendeels bestaat uit natuur kenners en vogelliefhebbers. Volgens Nicoll „hoorde je en kele jaren geleden bijna iedere dag de inslag van bijlen. Dat hoor je nu niet meer. Het toe risme heeft dat gedaan. Het toerisme heeft gezorgd voor een beschermde status van de reservaten en niemand zou het nog aandurven om daar met een W naar binnen te gaan". lenazir Bhutto tot /rouwen: schudt ïeen mannenhanden ISLAMABAD De Pakistaanse pre- Benazir Bhutto, heeft de vrouwen haar land opgeroepen geen mannen- Janden te schudden. Daarmee doet men islamitische en culturele traditie af- Jreuk, zo meent zij. Sinds haar ambtsaan vaarding in december poogt de 35-jarige Bhutto de oppositie te overtuigen door te komen als een diepgelovige isla mitische vrouw. Dinsdag verklaarden [onderden islamitische theologen na aan- jringen van de oppositie, dat zij de rege ling van een vrouw als on-islamitisch be lhouwen. Zij zeiden van plan te zijn nog leze maand een beweging tegen Benazir jlhutto in het leven te roepen. De vier zusjes, die een zelfmoordpo ging deden om hun ouders financieel te ontlasten: het jongste meisje (links) overleefde het rattengif niet. SEOUL De vrouw van presi dent Roh Tae-woo en vele an dere Zuidkoreanen hebben gis teren geld en andere blijken van medeleven gestuurd naar een arbeidersgezin waarvan vier jonge dochters gif hadden ingenomen om de financiële nood van hun ouders te verlich ten. De politie zei dat de vier meisjes, in leeftijd variërend van 6 tot 13 jaar, rattengif had den geslikt om hun ouders te verlossen van de last om voor hen te zorgen. Het jongste kind overleed maandag, kort nadat de moeder de bewusteloze li chaampjes had ontdekt. Haar drie zusjes verblijven in ernstige toestand in eerl ziekenhuis. De Koreaanse pers besteedde grote aandacht aan het drama, en in commentaren werd kritiek ge leverd op het gebrek aan zorg voor de jongeren en de armen. Sommige commentaren hekel den de op mannen afgestemde structuur van de Koreaanse maatschappij, die vrouwen vaak achterstelt. Het oudste meisje Soon-mi had de politie verteld dat zij en haar zusjes tot de zelf moord hadden besloten om hun drie-jarig broertje in de gele genheid te stellen een opleiding te volgen. Sovjetunie gedoogd demonstratie joden MOSKOU De politie in Moskou heeft gisteren een demonstratie van ongeveer 25 joden toegestaan, die on der meer opkwamen voor het recht op demonstreren. De politie vroeg de demonstranten weliswaar zich te ver wijderen, maar gebruikte geen ge weld. Het gedrag van de politie en de leden van de KGB stond in schril contrast met een soortgelijke demon stratie vorig jaar toen „refuseniks", jo den wier uitreisvisum wordt gewei gerd, door politieagenten werden weggesleept. Overigens is de emigra tie van joden uit de Sovjetunie nog verder teruggelopen, vanwege het moeizaam verkrijgen van Amerikaan se inreisvisa. KABUL Aan de muur Jiangt een portret van een moeder die haar baby de porst geeft. Daaronder Staan Afghaanse vrouwen jn de leeftijd van zestien tot vijftig jaar in lange rij en. Dit is geen gezinsplan- pingcampagne of massaal medisch onderzoek. De vrouwen willen zich in schrijven voor de nieuw ste en meest bizarre strijd macht die in het leven is geroepen voor de beslis- jsende slag om Kabul: het militieleger van Afghaan se vrouwen. j„De moslimrebellen sneden mijn man de keel af en ont- jvoerden mijn zeventienjarige zoon", vertelt Ramia, een 36- iarige vrouw. Ze ziet er strijd baar uit in haar nieuwe, brui ne wollen uniform. „Nu heb ik dan eindelijk een manier ge vonden om wraak te nemen". Net als een aantal van haar medestrijdsters is Ramia lid van de regerende Volksdemo- cratische Partij van Afghanis tan. Ze werkte bij een bank totdat ze plotseling werd aan gesteld als plaatselijk legerbe velhebber. „We realiseerden ons dat onze mannen en jon gens de voorbereidingen trof fen voor hun laatste opoffe ring. Dus wilden wij ook het recht om de wapens ter hand te nemen", zegt ze. „Wat heeft Aanmeldingen Nog geen week geleden werd bekend gemaakt dat er een vrouwenleger zou worden ge vormd. Binnen enkele dagen tijd hadden ruim duizend vrouwen zich aangemeld. Vol gende week zullen ze worden voorzien van machinegewe ren, mortiergranaten en raket ten, die werden achtergelaten door de Sovjettroepen. Aanvoerdster Shafika Rasma- da legt uit:. „Onze strijdmacht zal worden uitgerust met zo wel lichte als zware wapens. Vrouwen die nooit eerder wa pens hebben gebruikt zullen een spoedcursus krijgen". Op 8 maart heel toepasselijk de Internationale Dag van de Vrouw zullen de vrouwen officieel de wapens overhan digd worden. „De meeste militievrouwen zijn lid van de partij of hebben hun echtgenoten, zonen, broers, vaders verloren in de strijd tegen de guerrilla's," vervolgt Rasmada, terwijl de vrouwen blijven toestromen. Sommigen hebben tassen vol boodschappen bij zich. Ande ren hebben hun kinderen meegenomen. Waren de mannen van het Af ghaanse leger niet allemaal even gemotiveerd, de militie- vrouwën zijn eensgezind in hun haat jegens de mujahed din. Allen verklaren bereid te zijn te sterven voor hun zaak. zijn woedend op de extreem-islamitische rebel lengroeperingen omdat die hebben verklaard dat zij, als ze Kabul hebben ingenomen, de vrouwen zullen dwingen hun baan op te geven en weer ge sluierd door het leven te gaan. In het kleine, onverwarmde recruteringskantoortje zitten de vrouwen bijeen en reageren enthousiast op de bloedstollen de dreigementen van hun nieuwe wapenzusters. Een twintigjarige vrouw, Lailamo- re, vertelt dat ze al heeft ge leerd met een Kalashnikov om te gaan. „Ik mocht een keertje oefenen en eigenlijk was het heel sim pel. Ik weet dat als ik niet in het geweer kom, de vijand ons zal proberen te vermoorden en te verkrachten, zoals ze heb ben gedaan met de bewoners van de gebieden die ze al heb ben veroverd". Sahera, vijftig jaar oud, voert hebben gedreven de wapens ter hand te nemen. „De Rus sen zijn weg, maar de mensen die beweren onze broeders te zijn houden nog steeds onze stad bezet en bestoken ons met raketten", roept ze veront waardigd uit en maakt onder wijl schietende gebaren met haar eeltige handen. Onheilspellend Ramia benadrukt dat Af ghaanse vrouwen niet bereid zijn hun inmiddels relatief ge- Eensgezind in hun haat jegens de mujaheddin nemen de Afghaanse vrouwen de wapens ter hand. ëmancipeerde positie op te ge ven, die ze hebben verworven onder de Sovjetrussische be zetting. „We weten dat Gul- buddin Hekmatyar (één van de zeven mujaheddin-hoofd- mannen) vindt dat vrouwen weggestopt moeten worden onder de „chador", de sluier. Om te voorkomen dat dat ge beurt, zijn we bereid te moor den", zegt Ramia vastberaden. Sinds de Sovjettroepen twee weken geleden de stad hebben verlaten, gaan veel bewoners van Kabul gewapend over straat. In veel opzichten doet de hoofdstad denken aan Bay- rut. Door de paar duizend geü niformeerde vrouwen wordt die onheilspellende oorlogss feer alleen nog maar ver sterkt. Mevrouw Shafika Ramada, moeder van één dochter, zegt: „Vergeet niet dat vrouwen een uiterst belangrijke rol speelden Olifanten vertrappen echtpaar KATMANDU Een slapend echtpaar is vermorzeld toen zeven wilde olifanten in een Nepalees dorp tekeer gingen nadat ze zich tegoed hadden gedaan aan een kruik alcohol houdende drank. Volgens het persbureau RSS vernielden de olifanten nog verscheidene huizen en een graanopslag- plaats, voordat inwoners ze met fakkels uit het dorp Ba- rachhetra konden verdrijven. In een naburig dorp lieten de oliefanten eveneens een spoor van vernieleingen achter. FOTO: AP in de tweede Afghaanse oorlog tegen de Britten. Hun devies luidde toen: Als een Afghaan niet de marteldood is gestor ven in een oorlog, is hij of zij niets waard. En dat is nog steeds zo". CHRISTOPHER WALKER (c) The Times, Londen MARDIN Als je vanaf |de heuvels neerkijkt op de stad Mardin, aan de zuid oostelijke grens van Tur kije, lijkt het net een 'groezelig laken d^t luk raak is neergegooid op de stoffige vlakte. Of een verdwaalde camping op zoek naar een vakantie plaats. Gewapende bewakers en mis troostige gezichten achter prikkeldraad laten er echter geen twijfel over bestaan dat de bewoners van dit tenten kamp vluchtelingen zijn. Mar din biedt aan vijftienduizend Irakese Kurden een tijdelijke verblijfplaats. Het is het groot ste van de drie kampen in Turkije, waar in totaal zesen dertigduizend vluchtelingen zijn gehuisvest. Vorig jaar zomer verlieten de Karden massaal hun dorpen en zochten hun toevlucht tot buurland Turkije. Aanleiding was de opdracht van president Saddam Hussein aan zijn troe pen om de bolwerken van de Kurdische afscheidingsbewe ging in het noorden van Iraq met de grond gelijk te maken. Tijdens de Golfoorlog hadden de Kurden de overhand in het gebied. Zodra echter een wa penstilstand tussen Iran en Iraq was bereikt, had Baghdad z'n handen vrij om de opstand van de kurdische Democrati sche Partij, onder leiding van Massoud Barzani, te lijf te gaan. Vluchten Musa Abdullah zal nooit ver geten hoe Irakese strijdkrach ten op 25 augustus zijn dorp in Ikmala binnenvielen. Hij en de negentien familieleden die de aanval overleefden, vlucht ten nog diezelfde nacht de Turkse grens over. Abdullah, een Kurd van in de dertig en gekleed in traditionele Kurdi sche dracht hoofddoek, wij de broek en kleurige taille band zegt: „De Irakezen gebruikten chemische wapens. Mijn broers vrouw en zoon werden daardoor gedood". Groot-Brittannië en de Vere nigde Staten hebben verklaard over bewijzen te beschikken dat de Irakezer\ chemische wa pens gebruikten in de strijd te gen de Kurden. Toch wordt daar niets meer mee gedaan. Bijna niemand bekommert zich nog om het lot van de vluchtelingen, dat wordt afge daan als het laatste hoofdstuk in de lange en bloedige ge schiedenis van de Golfoorlog. De Kurden zelf zouden na tuurlijk het liefst terugkeren naar hun boerderijen en hun kinderen weer gewoon naar school sturen. Maar geen van hen is bereid terug te gaan zo lang president Saddam in Iraq de scepter zwaait. Kampbestuur „De kampbewoners klagen over de omstandigheden waar onder ze hier leven en we doen ons best om die te verbe teren. Alleen als ze vragen wat er met hen gaat gebeuren, moeten we bekennen dat we dat niet weten", vertelt Abdal- lah Ismail. Hij is lid van het kampbestuur dat optreedt als coördinator tussen Mardin en de Turkse autoriteiten. Alle 2.700 tenten zijn voorzien van een kooktoestel en elek triciteit. Sommige zijn bedekt met een plastic zeil tegen de regen. Op de blubberige paad jes tussen de tenten staan de bewoners gewoonlijk in groep jes bijeen te discussiëren over nun toekomst. Kinderen bou wen modderkastelen of ren nen elkaar achterna door het canvas labyrinth. Dag in, dag uit. Het kamp is verdeeld in vier wijken, die elk bestuurd wor den door een „mukhtar" ofte wel dorpshoofd. Elke dag mo- ger> afgevaardigden van de Mistroostig staan groepjes Kurden in bet tentenkamp te discussiëren over hun toekomst. verschillende dorpen onder bewaking boodschappen doen in het Turkse gedeelte van - Mardin. Platgewalst Het huis van Wasfiyal Hafzul- lah in het dorp Girkha werd platgewalst door een Irakese bulldozer. Nu woont ze in het kamp en slaagt er ondanks de krappe behuizing wonderwel in een stipt en net huishouden te voeren voor haar twaalf koppige gezin. De dichtstbij zijnde toiletten zijn kapot en de heetwatervoorziening van de douches functioneert al drie maanden niet naar behoren. Bovendien is het moeilijk om rijst te bemachtigen, het hoofdvoedsel van de Kurden. De voorraden bij de voedse- luitdeelpost zijn uiterst be perkt. Ondanks de ontberingen, slechte hygiëne en ontoerei kende medische faciliteiten is het moreel van de kampbewo ners redelijk goed. Beter in elk geval dan de andere twee kampen; die van Diyarbakir, honderd kilometer noordelij ker, en Mus, 170 kilometer ten noord-oosten van Mardin, waar de Kurden in apparte- mentenblokken wonen. Dit is voor een deel de ver dienste van Ahmed Nevruz, plaatsvervangend gouverneur van Mardin en kampcomman dant. Hij schijnt hoog in aan zien te staan bij de vluchtelin gen en laat hen hun eigen za ken regelen. Nevruz, een gedrongen Turk met een grote snor en aanste kelijke lach, hoopt dat de dis cussies tussen de regering in Ankara en de vluchtelingenor ganisatie van de Verenigde Naties geld en gerichte hulp opleveren voor de vluchtelin gen. Gevoelig Het Kurdische vluchtelingen probleem ligt bij de Turkse au toriteiten nogal gevoelig en dat is de reden dat er tot nu toe nog geen derden, zoals de VN, zijn toegelaten in de kam pen. Bovendien wordt de hoop gekoesterd dat Iran bereid zal zijrt de ongewenste gasten op te nemen. Met het oog op z'n eigen beperkte financiële spankracht en de woningnood is Turkije de Kurdische vluch telingen toch een heel eind te gemoet gekomen, zo is de me ning van westerse diplomaten. Westerse regeringen zijn in het algemeen onwillig om hulp te verschaffen. Ze wach ten liever af tot de VN wordt toegelaten in de kampen wat waarschijnlijk binnen kort gebeurt waarna de hulpverlening wel op gang zal komen. De belangrijkste reden waar om Turkije nogal terughou dend is geweest om de hulp van de VN in te roepen, is de vrees dat de Irakese Kurden niet meer weg willen uit het land. Dat dit niet uit de lucht is gegrepen bleek uit een rondvraag onder de vluchte lingen. Allemaal hoopten ze dat de Turkse regering hen politiek asiel zou willen verle nen, totdat de situatie in Iraq zodanig is verbeterd dat weer kunnen terugkeren. NICHOLAS BEESTON i (c) The Times, Londen

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7