Langs i Vrouwen zetten zich in voor een optimale afdronk Exposities, boekenmarkt en wedstrijd in bibliotheken Stille omgang vanuit regio ötrcEniiiiiTnii löBöp mg] Leveranciers van informatiesystemen onder één dak Nascholingscursus over geneesmiddelen LEIDEN OMGEVING £eidóc6otvumt VRIJDAG 3 MAART 1989 PAGINA 15 wai\ EEN OPZIENBARENDE OPZET IN EEN VOORMALIG ALPHENS KAASPAKHUIS „Denkt u ook eens aan goede wijn, sherry en port voor uw directieka mer. Vooral hier is een vlekkeloze kwaliteit on ontbeerlijk". Een vrijblij vende hint aan allerhan de directies. Het gehele assortiment van Marga staat erachter. Een vrouw in wijnen, in dit geval geruggesteund door een andere vrouw in wijnen. Dames vinolo gen in hart en ziel voor wie mannelijke collegae hun petje af kunnen ne men. Vandaag een be zoekje aan de Alliance Vinicole (met als onder titeling: Sociëteit van Ne derlandse Wijnvrienden b.v.), opererend aan de Prins Hendrikstraat in Alphen aan den Rijn in een vlekkeloos gereno veerd en verbouwd kaas pakhuis van 1898. Het hoofdkwartier van Mar ga van den Heuvel, in haar spaarzame vrije tijd ook een beetje huis vrouw, maar het afstof fen, stofzuigen en afwas sen zijn niet haar sterkste kanten. Ze bedient zich dan ook van een hulp in de huishouding, maar als het een beetje uitkomt kookt ze zelf en dat stelt manlief toch wel op prijs. Handenbindertjes als kinderen zijn er niet; die zouden de wijnen maar in de weg staan en dat kan de bedoeling niet zijn. Een verkooppraatje ten be hoeve van de „zeer geachte wijnliefhebber": „Alliance Vinicole stelt zichzelf de hoogste eisen. Dat ziet u ook in het assortiment. Bruno Het proeflokaal annex showroom hier uniek en uiterst aangenaam". i verkoopadres, pronkend tot i Sorg en Lechère, beiden top wijnbouwers, in één huis. Maar natuurlijk daarnaast een keur aan kwaliteiten te gen betaalbare prijzen. Want Alliance Vinicole is er voor iedereen". Het is een praatje dat bekend in de oren klinkt: „Alliance Vinicole is geen wijnkasteel. U kunt altijd naar binnen lopen, over wijn praten, advies inwinnen of wijn drinken. Geniet eens rustig van onze collectie boe ken over de levens en wer ken van de grote wijnlief hebbers. Schenk uzelf gerust een glas wijn in, ook al doet u het voor het eerst. Zie of u lang de bekoring kunt weer staan om van wijn te gaan houden..." En omdat de Alli ance het niet laten kan wor den met de regelmaat van de klok wijnevenementen, wijn seminars en wijnproeverijen op poten gezet. Bij Marga, bo ven in het onherkenbaar veranderde voormalige kaas pakhuis, staan verrassingen te wachten waar zelfs natio nale culinaire en wijndes- kundige beroemdheden als Wina Born, Hubrecht Duij- ker, Gert Crum of Robert Leenaers van staan te kijken. Het is er onze lieve wijnheer in dit geval onze lieve wijnvrouwe op zolder. Wat mag een vrouw bezielen om op dat niveau aan een ge fermenteerde roeping gestal te te geven? Fleurale huiswijnen Voor deze gelegenheid dwa len we door het verzamelde rijk van „een prachtig ont wikkelde Bergerac 1987 Ch.la Bonté de Dieu, fleurale en charmante witte huiswij nen, les Grand Cru's. We staan oog in oog met de op brengsten der wijnstokken die de mooiste Pomerols, de Bordeaux „voor nu en later" opleverden. Het zijn allemaal voortbrengselen der wijn gaarden die „trouvailles, feestwijnen, charmeurs, wij nen met prestige en vol ka rakter, ongekende klasse" den volke tonen en tot proe ven aanbieden. Er is zelfs een Chianti uit Toscane, het hart van Italië, een Cru (ja wel), een wijn „die nog lang niet op dronk is, en waarvan het verwachte hoogtepunt vanaf 1995 of later te ver wachten is; houdbaar tot ver na 2000". Feestwijnen, wild wijnen, mosselwijnen, winterwijnen, avondwijnen, lieflijke wij nen, bewaarwijnen. Laat u niets wijsmaken, of van de wijs brengen, door de aanbie dingen van de supermarkt. Uw heil ligt niet bij de aan trekkelijke „drie flessen voor een tientje". U kunt hoger grijpen en dan toch tegen de Op mijn omwegen door siail en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch pl'.schriftelijk vertellen wie u graag in de&e rubriek zóu willen tegenkomen. Ik be.n bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. grijs aanzitten. Marga heeft zich in die filosofie be kwaamd alvorens tot haar erkende graad te zijn ge raakt. „Geproefd de mooi ste!" En er is wat afgeproefd en afgewogen alvorens zij doorgedrongen is tot de wijs heid en ervaring waarmee men alom wijnen pleegt in te bedden binnen het vader landse. zich steeds meer ont wikkelende gebruik. Zelfs de vaak stiefmoederlijk bedeel de Duitse wijnen kunnen de len in de algemene apprecia tie. Geen wijn gaat Marga van den Heuvel te ver. Zij stelt zich daarvoor op en er achter. Na diepgaande studie. Het werd in Alphen een aan genaam discours. Marga schonk in en bij, wit en fon kelend rood, na de bruisende champagne. Haar geestgenote en mede-vinologe Ine Droogh stond haar terzijde met het aansnijden en ser veren van kostelijke „terri nes" aan paté. Ine Droogh, die met de inzet van al haar fysieke gaven, doorzettingsvermogen en in zicht thans aan „public rela tions" doet, sinds zij een half jaar geleden door alle ellen den des levens op een zij spoor werd gezet na een grootse reputatie te hebben opgebouwd als gastvrouw van Neerlands meest gere nommeerde wijnkelder en drijfveer van De Graaf van het Hoogveen in Noordwijk aan Zee, welk restaurant z'n Michelinster is kwijtgeraakt. Een droge snik is op z'n plaats, maar Ine vecht door tegen vele culinaire klippen op. Ze heeft nu een eigen cu linair adviesbureau en doet aan marketing: „werkend vanuit vakkennis en „head hunting". Je kunt nog steeds bij Ine terecht met je proble men zolang je die tegenkomt op het horecapad. Ine's aan deel is nu de inspraak, Marga legt zich toe op het assorti- Wijnfanaten Twee wijnfanaten: Marga en Ine. De dames leerden elkaar in '80 kennen toen ze samen op de wijnacademie zaten teneinde tot de diepste kern van de druif door te dringen. Marga organiseert („mijn sterkste kant"); ze is lid van de Juniorkamer van Alphen, „een van de actiefste in het land". In '75 werd door Hei- neken een begin gemaakt met de Alliance Vinicole in Alphen, die in '78 door de Al- phense zakenman Pieter Baaij werd gekocht. Heer Baaij, weledel, begon in '72 Duitse wijnen te importeren en geraakte gaandeweg be geesterd en vertrouwd op de wijnberg. Marga: „Maar hij had ook een neus voor aard gas en ontwikkelde zich daar verder in". Marga was in die tijd secretaresse die „door de wijn gepakt werd". Zij ging aan het reorganiseren en be haalde vakdiploma's, werd vinologe „van de wijnacade mie" en kreeg op wijnbasis kennis aan Ine Droogh. Daarna werden heel wat koppen gesneld en het ge weld drong door tot in de wereld van de afdronk en het bijbehorende assortiment. De proeverijen kwamen op gang en er werd een neus ontwikkeld voor klasse en top. „Wijnvrouwen: je ontmoet ze nog niet vaak", is ook Mar- ga's ervaring. Vrouwelijke zelfstandige importeurs zijn op de vingers aan één hand te tellen. Maar Marga ging voort; met jong bloed ging ze er doorheen en eind '85 was ze eigenares van een bedrijf, mede dankzij haar eigen wijnfilosofie. „Het begin was wat krikkemikkig, met een kantoor in een soort houten bouwkeet. Het was toen nog geen presentatie". Maar Mar ga zaagde van dik hout plan ken en werkte zo hard door totdat ze een gave onderne ming had. Klaar voor de klanten, met een magnifiek proeflokaal; een goeie greep was dat wijnpaleisje aan de Oude Rijn in Alphen „in een fijne sfeer". Daar wordt nu klare wijn geschonken. Op een vertrouwensadres. Kom maar bij Marga, en je bestaan wordt een stuk rijker als je je overgeleverd hebt aan een redelijke afname van wijnen die het leven een stuk lichter kunnen maken. En Ine lacht je, vanuit haar gastronomie, daarbij van harte toe. Allian ce Vinicole draait de hand ook niet om voor wervings acties en een „dubbel verras singspakket". als betrof het Chinees vuurwerk met de klap op de vuurpijl. Men sloft zich de benen uit z'n weet ik wat, maar de wijnen zijn aan de winnende hand. We zul len er nog meer over horen. En zeker vanuit Alphen, als dat zo doorgaat. LEIDEN Ter gelegen heid van de landelijke boekenweek van woens dag 8 tot en met zaterdag 18 maart worden er in de Leidse bibliotheken expo sities gehouden. Het the ma luidt dit jaar „Boek en film". In alle vestigingen met uitzondering van het filiaal in Zuid-West zijn tentoonstellingen in gericht over Nederlandse boeken die verfilmd zijn. Zaterdag 11 maart is er in het kader van het Leids Litera tuur Festival vanaf 14.00 uur een boekenmarkt bij de biblio theek aan de Nieuwstraat en de Burcht. Vertegenwoordigd zijn antiquariaten en kleine uitgevers en drukkers. In de centrale bibliotheek worden die dag vanaf 10.00 uur oude boeken verkocht die niet meer in de collectie passen en ver ouderd of kapot zijn. De prij zen varieren van een gulden tot een rijksdaalder. Er wor den maximaal tien boeken per persoon verkocht. De Landelijke Bibliotheekdag tenslotte wordt dit jaar op 22 april gehouden. De Leidse bi bliotheken doen mee aan een landelijke kijkdooswedstrijd waarvan de uitslag op die dag bekend wordt gemaakt. De kijkdozen kunnen tussen 10 en 28 maart worden ingeleverd. De dozen moeten een indruk geven van het gevoel dat de maker had bij het lezen van een boek of gedicht, het luiste ren of kijken naar een toneel stuk, muziek of een film. Voorwaarde daarbij is dat de titel waarop de kijkdoos is ge baseerd in de collectie van de bibliotheek aanwezig is. Deel nemers moeten 16 jaar of ou der zijn. Er is een hoofdprijs van vijfduizend gulden be schikbaar en vijf prijzen van elk duizend gulden. Een infor matiefolder over deelname is verkrijgbaar bij de Leidse bi bliotheken. STREEK De traditionele Stille Omgang wordt dit jaar in de nacht van zaterdag 11 op zondag 12 maart gehouden. Het thema: „Bidden om goede zorg voor Gods schepping". Vanuit diverse gemeenten worden bqsreizen georgani seerd. Dat gebeurt ook in de gemeente Alkemade. De deel nemers gaan na afloop van de Omgang naar de Tichelkerk aan de Lijnbaansgracht. Sa men met de deelnemers uit Helmond, Deurne en Uden- hout nemen zij deel aan een eucharistieviering om onge veer 01.30 uur. Voor nadere inlichtingen en programma's kan men terecht bij de afde lingsbesturen van de vijf paro chies in Alkemade. Het Gezelschap van de Stille Omgang uit Zevenhoven gaat zaterdag om 21.15 uur met de bus naar Amsterdam, waar een H. Mis zal worden bijge woond in de O.L. Vrouwekerk aan de Keizersgracht. De mis wordt geleid door pastoor H. Borghols uit Alphen en pas toor J. van Goozen uit Zeven hoven. Rond 01.00 uur begint de eigenlijke stille omgang. Belangstellenden dié uit het Westeinde komen, kunnen ge bruik maken van de bus, die om 20.45 uur stopt bij de NH Kerk en om 20.50 uur bij het winkelcentrum. Ook belang stellenden van buiten Zeven hoven zijn welkom. De kosten bedragen 10,00 per persoon. Opgeven voor 8 maart: tel. 01723-8291 of 9464. Leidschendamse deelnemers aan de Stille Omgang komen om 22.30 uur bijeen voor een eucharistieviering in de Pe trus- en Pauluskerk aan de Sluiskant. Na een consumptie in De Haard aan de Kerkstraat wordt om 00.30 uur naar Am sterdam afgereisd en is men rond 04.00 uur weer terug in Leidschendam. Aanmelding tot 8 maart bij de pastorie aan de Sluiskant of bij K. Hoogen- dorp, Goopad 3, tel. 070- 278558. De kosten bedragen A15. Deelnemers uit de Bollen streek kunnen zich opgeven voor een busreis de Stille Om gang bij L. Verdegaal, Zilker- binnenweg 46 in De Zilk (02520-15581). De bussen ver trekken om 22.45 uur vanuit De Zilk naar Amsterdam. Deelnemers uit Sassenheim, Noordwijk, Lisse en Hillegom kunnen in hun woonplaats op stappen om respectievelijk 21.55 uur, 21.30 uur, 21.50/22.00 uur en 22.00/22.05 uur. In De Zilk gaat monseig neur R. Ph. Bar van het bis dom Rotterdam voor in het lof om 22.15 uur. De bisschop gaat vervolgens met de deelnemers mee naar de Stille Omgang in Amsterdam. Onderweg wordt de rozenkrans gebeden. Om 24.00 uur begint de dienst in Thomas van Aquinokerk in Amsterdam, opgedragen door monseigneur Bar. De bussen vertrekken naar de Dam 1.45 i stille omgang begint. r de LEIOEN Overleden: T. van Rem merden geb. 22 sept. 1987 man, J. F. C. Monnee geb. 4 nov. 1908 vrl. geh. gew. met J. Haitsma, K. Berkant geb. 8 juni 1944 vrl. echtg. van A, Berkant. G. C. Hulst geb. 12 febr. 1918 man. C. Keus geb. 29 nov. 1906 man, A. Bonte geb. 2 april 1899 man. H. J. Plukker geb. 3 nov. 1909 vrl. geh. gew. met A. W. Deutekom, A. L. van der Ham geb. 1 febr, 1904 man, A. J. M. Roovers, geb. 19 dec. 1915 vrl., G. geb. 1 dec. 1947 man, J. J. Hoogen- Til. L C. J. de Roo en J. M. Schouten. P. C. Roselje en V. M. Busono Prawi- roredjo. P. J. Lamping Zweistra en H. Sierat, J. de Koning K. Vosselman. J. D. van de Nieuw giessen en A. G. Diergaarc de Tyssor ten. N. F. J. Rulgrc LEIDEN Met een fees telijke bijeenkomst in de Pieterskerk is gistermid dag het nieuwe kantoor gebouw van Pica en BA ZIS aan de Schipholweg 97-99 geopend. Minister W. Deetman van onder wijs en wetenschappen die de officiële opening zou verrichten was verhin derd wegens een spoedde bat in de Tweede Kamer en liet zich vertegenwoor digen door een ambtenaar van zijn ministerie. Bijna tweehonderd werkne mers verhuizen naar het nieu we gebouw op het Schutters veld. Hoewel de beide bedrij ven in één pand komen, blij ven Pica en BAZIS zelfstan dig. Er is geen sprake van een fusie. Voor het „samenwonen" is om economische redenen gekozen. De Stichting Centrum voor Bi bliotheekautomatisering Pica was voorheen bij de Koninklij ke Bibliotheek in Den Haag ondergebracht. Pica is een non-profit organisatie en houdt zich bezig met de ont wikkeling en verspreiding van geautomatiseerde informatie systemen voor bibliotheken. Doel is op die manier een lan delijke samenwerking te vor men tussen alle openbare en wetenschappelijke bibliothe ken. Zeven van de in totaal acht universiteitsbibliotheken gebruiken het systeem al. De Centrale Ontwikkel en Ondersteuningsgroep Zieken huis Informatie Systeem (BA ZIS) werkt aan het toepassen van moderne informatietech nieken in ziekenhuizen. Op dit BAZIS de grootste leverancier van dergelijke in formatiesystemen in Neder land beslaat het bedrijf 18.500 van alle Nederlandse zieken huisbedden. Dat komt neer op ruim dertig procent. Het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden is lange tijd „proeftuin" ge weest voor het opdoen van kennis en ervaring met het in zetten van computers in een ziekenhuis. Het werkterrein van BAZIS bestrijkt zowel de medische hulpverlening, on derzoek en behandeling, ver pleging en kliniek, financieel- economische zaken, perso neelszaken en goederenbe- heer. Pica en Bazis zijn sinds giste ren officieel samen onderdak in een kantoorpand aan de Schipholweg. FOTO: PR Dr. M.A. Kooyman, voorzitter van het bestuur van de Stich ting Pica bood gisteren minis ter Deetman met een penning symbolisch het „geestelijk peetvaderschap van Pica" aan. Hij doelde hiermee op het feit dat Pica voordat het een zelfstandige instelling werd begon als een onderzoekspro ject dat door het ministerie van onderwijs en wetenschap pen werd opgezet en gefinan cierd. De vertegenwoordiger van het ministerie noemde het werk van Pica en BAZIS van we zenlijk belang voor het goed op elkaar afstemmen van de activiteiten van gezondheids zorg en bibliotheekwezen in heel Nederland. Op de langere termijn wees hij op de moge lijkheid om met behulp van het Picasysteem de uitwisse ling van bibliotheken in heel Europa te realiseren. Provinciehuis telefonisch beter bereikbaar LEIDEN Drie van de tien telefoontjes, die naar of in het Provinciehuis in Den Haag gepleegd wor den, worden niet beant woord. Dit blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de directieraad uitge voerd onderzoek. De pro vincie voert nu intern ac tie onder het motto „Een telefoon gaat nooit voor niets". In het kader van de telefoon actie hebben ruim vijfhonderd ambtenaren half januari een telefoontje gehad. Ruim 70 procent van de telefoontjes werd beantwoord, in slechts de helft van de gevallen door de persoon die men nodig had. Wordt de telefoon door een collega opgenomen, dan weet deze in de meeste gevallen waar de gevraagde persoon uithangt. Aan het einde van de werkdag is de bereikbaar heid het slechtst: 57 procent tegen 76 procent aan het einde van de dag. Op woensdag en vrijdag zijn de ambtenaren slechter te bereiken dan op andere werkdagen. Om de be reikbaarheid te verbeteren hebben de ambtenaren al in structie gehad over de moge lijkheden die hun telefoontoe stel biedt en kunnen zij een ander toestel te bestellen. Mor gen kunnen zij allemaal een toneelstuk van de Rotterdamse theatergroep De Onderneming bijwonen, om doordrongen te raken van het belang van het opnemen van de telefoon. Overigens is de bereikbaar heid van de districtskantoren van de provincie beter: zij scoorden 90 procent. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE. EX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA t Burg, S. t Veld e M. W. M. van Breda, Mulkens, R. de Brieder P. L. de Groot en L. E. M. Candido, R. J. Heijnekamp en A. van Hal, F. B. M. Bonnet en M. L. van Puffelen, E. Honsbeek en M. P. van de Ven. J. M. van Steen en C. M. Lemans. F. Paga- nlnl en A. I. Medema. R. P. van der Linden en A. C. M. van der Maden. A. M. Boelens en M. van de Lagemaat, LEIDEN De engelstalige cursus „Pharmaceutical Medi cine" gaat komende maandag in Leiden van start. Het is een nascholingscursus voor artsen en andere wetenschappers die werkzaam zijn bij farmaceuti sche industrieën of overheids- heel Europa ingete- Cursisten uit e hebben op de kend. Naast medisch-' schappelijke en farmacologi s^he onderwerpen komen ir de cursus ook economische, marketing-technische, juridi sche en medische aspecten aan de orde. Het is met het oog op de veranderingen na 1992 van groot belang om iets te weten van de wetgeving op het ge bied van geneesmiddelen in andere Europese landen, aldus de organisatie. De Medische Faculteit, het Centrum voor Biofarmaceuti- scke Wetenschappen van de Rijksuniversiteit Leiden, far maceutische industrieën, de landelijke vereniging van far maceutische industrie-artsen en het ministerie van WVC hebben nauw samengewerkt bij de ontwikkeling van de praktische en inhoudelijke op zet van de cursus. Een derge lijke nauwe samenwerking tussen industrie en universiteit bij de ontwikkeling van on derwijs is min of meer een unicum voor ons land. aldus de organisatoren.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15