Leiden draagt bij in aanloopkosten hotel STAD OMGEVING Minibankschroef ,Ceidóe Qowuvnt 4= .andeelhouders Brill ontevreden met uitleg over vertrek directeur kudenten debatteren VRIIDAG 3 MAART 1989 PAGINA 13 IvdA wil vaker op liddag vergaderen IDEN De PvdA wil dat gemeentelij- commissievergaderingen regelmatig s Idags worden gehouden. De partij zal gemeenteraad hierover binnenkort een creet voorstel doen, zo kondigde raads- L. Beijen gisteravond tijdens een com- sievergadering aan. De overige fracties geerden boos en onbegrijpend. jen gaf geen nadere motivering van i voorstel. Op het bezwaar van R. van it (Links Leiden) dat kleine fracties i onmogelijk aanwezig kunnen zijn om- zij zich niet vrij kunnen maken, rea- •rde Beijen met de opmerking dat dan ar „iemand anders" de vergaderingen est bijwonen. Van Lint: „Wie dan? iet onze fractie soms uit werklozen be- Leidse studente mag op wereldreis LEIDEN De Leidse stu dente Joleen Ooms gaat met haar moeder Yvonne Nagels een droomreis maken. Van middag werd zij in Amster dam, samen met vier andere teams, door de jury uitverko ren om de Caballero Reis om de Wereld te maken. Het duo bezoekt in dertig dagen ver schillende bezienswaardighe den in India, Indonesië, Chi na, Japan en de Verenigde Staten. Van de sigarettenfa- brikant mag het team van moeder en dochter achtdui zend gulden per persoon be steden. Nieuwe bestrating op Oude Singel LEIDEN De rijweg van de Oude Singel tus sen Zandstraat en Vol molengracht wordt op nieuw bestraat. Ter hoogte van huisnum mer 142 wordt boven dien een drempel aan gelegd om de snelheid van het verkeer te rem men. Waar nodig wordt het voetpad hersteld. De werkzaamheden be ginnen maandag en du ren ongeveer twee we ken. Film over molen De Put bij Omroep Rijnland LEIDEN De voor dit weekeinde aangekondigde televisieuitzending over de stadhuisbrand van 1929 van Omroep Rijnland gaat niet door. In plaats daarvan wordt een film vertoond over de geschiedenis van de bouw van molen De Put. De molen staat aan het Galgewater. De uitzending over molen De Put be gint zaterdag en zondag (herhaling) om 18.00 uur en duurt tot 20.00 uur. Rijnland Televisie is te ontvangen via kanaal 2 van het kabelnet. De uitzending over de stadhuisbrand heeft plaats op 17 en 18 maart. De aanvang is 18.00 uur. Gifige gassen bij afbranden kabels LEIDEN De politie heeft gistermiddag rond twaalf uur proces verbaal opgemaakt tegen een 50-jarige Lei- denaar. De man was in de Surinamestraat bezig de iso latie van koperen kabels af te branden. Daarbij ont stonden stinkende en schadelijke gassen waarover buurtbewoners hadden geklaagd. De man had de ka bels voor een gulden per kilo gekocht van een hande laar in lompen en metalen. De man verklaarde dat de zelfde handelaar vier gulden per kilo betaalde voor schone kabels. Er wordt onderzocht of de handelaar uitlokking ten laste gelegd kan worden. Rond half vijf heeft een Leidenaar een vermaning van de politie ge kregen. De man was in een sloot achter het Jacques Urlusplantsoen bezig zijn boot leeg te scheppen. Daarin bevond zich een mengsel van water en olie. De man heeft het restant in jerrycans geschept. De politie van Leiden gaat volgens politievoorlichter D. Graveland strenger tegen dit soort milieu-overtre dingen optreden. Elf korpsleden hebben vorige week in Epe een cursus gevolgd. Daarbij is de nodige kennis omtrent milieuvergrijpen bijgebracht. Directie musea pleit voor eigen directeur LEIDEN „Een directeur van de directie musea is er altijd ge weest en moet er opnieuw komen". Dat stellen de 35 medewer kers van de directie musea in een oproep aan het college van burgemeester en wethouders en alle gemeenteraadsleden. Maan dag komt de kwestie van het al dan niet zelfstandig worden van de directie musea in de raadsvergadering aan de orde tijdens de behandeling van de reorganisatie van de culturele sector. De medewerkers hebben de oproep vergezeld doen gaan van een foto en omschrijving van het stedelijk museum De Laken hal. „Achter deze facade wordt al 115 jaar een belangrijk deel van het historische en eigentijdse culturele erfgoed van de stad Leiden bewaard. Alle 35 medewerkers met een eigen specifieke deskundigheid verzorgen de activiteiten van De Lakenhal, Mo lenmuseum de Valk en de Kunstuitleen. Die rijke schakering van collecties en activiteiten, billijkt een verantwoord, inhoude lijk interessant, afwisselend en consistent beleid", aldus de me dewerkers. Om dit beleid te blijven voeren, pleiten zij dan ook voor de noodzaak van de visie, bindende kracht en deskundig heid van een eigen directeur van de directie musea. PROJECTONTWIKKELAAR BETAALT EERSTE VIJF JAAR GEEN ERFPACHT LEIDEN Nu de Leid se projectontwikkelaar Erica vijf jaar lang geen erfpacht hoeft te betalen voor het Business Cen ter, het hotel annex kantoorgebouw op de hoek van het Schutters veld en de Schipholweg, doet de gemeente Lei den de ontwikkelaar 2,5 ton cadeau. Dat_ „verlies" weegt echter op tegen het belang van de komst van dat hotel, zo mo tiveerde wethouder V. Bor- dewijk deze constructie gis teravond in een vergadering van de commissie financiën. Hij benadrukte dat het om een uitzondering ging. Volgens de wethouder was het „ontzettend moeilijk" om een ontwikkelaar te interes seren voor de bouw van een hotel op het Schuttersveld. Het gemeentebestuur hecht te daar zo'n groot belang aan dat zij bereid was om het ho tel gedurende de doorgaans verliesgevende aanvangspe- riode van de exploitatie geen huur voor de grond in reke ning te brengen. Deze con structie is overigens niet on gewoon. De aanwezigheid van een hotel moet het ge bied interessanter maken voor kantoren! De gemeente kan het rente verlies overigens inlopen door de erfpachtcanon die na het vijfde jaar in reke ning wordt gebracht hoger vast te stellen. Mocht het hotel na verloop van tijd onrendabel blijken dan heeft Erica het recht het tot kantoorruimte te verbou wen. Daarvoor moet de ont wikkelaar dan wel per vier kante meter een boetebedrag aan de gemeente Leiden be talen, afhankelijk van de grondwaarde van dat mo ment. In het Business Center komt een hotel met 44 kamers, vier vergaderzalén en vijf werksuites. Het hotel zal geëxploiteerd worden door de hotelketen Golden Tulip. De kamers gaan zo'n 170 gulden per nacht kosten. Achter het Business Center komt een parkeerplaats voor 300 auto's. Het gebouw telt verder zo'n drieëneenhalf- duizend vierkante meter kantoorruimte. Het overgro te deel is bestemd voor het Het Business Center op de hoek van de Schipholweg en het Schuttersveld, dat dit jaar opgele verd wordt. foto: pr het Business Center, dat in totaal 12 miljoen gulden kost, in de loop van dit jaar gereed komt. Flower Center, dat nu nog gehuisvest is in het pand van Olivetti langs de Ples- manlaan. De resterende kantoorruimte is bedoeld voor bedrijven op het gebied van zakelijke dienstverle ning. Het is de bedoeling dat AAD VAN COMMISSARISSEN MOET ZICH OPNIEUW VERANTWOORDEN IIDEN De raad van jmmissarissen van de eidse uitgeverij Brill zal ch beter moeten verant- oorden over het vertrek an directeur W. Back- uys. Op een gisteren ge- ouden buitengewone indeelhoudersvergade- ng vroegen de aandeel- ouders om een nieuwe irgadering. Zij waren et tevreden met de uit- g over het vertrek van directeur. In hotel-resturant De Doelen aan het rustieke Rapenburg werden de aandeelhouders in gelicht over de uitkomsten van het onderzoek dat ver trouwensman C. de Koning eind vorig jaar in opdracht van, de directie en raad van commissarissen heeft gehou- ^en" Directe aanleiding voor het onderzoek was de slechte gang van zaken in 1987. Een van de boosdoeners was de au tomatisering. Donkere wolken pakten zich samen boven de ruim driehonderd jaar oude uitgeverij en het verlies was zo groot dat E.H. van der Beugel, voorzitter van de raad van commissarissen, voorstelde een management-consultant in te huren en het bedrijf te laten doorlichten. Van der Beugel kreeg niet de steun van zijn medecommissarissen en ver trok. Wel besloot de raad om een vertrouwensman aan te stellen om een aantal vragen te beantwoorden die bij de di rectie leefden. De keuze viel op C. de Ko ning, die een onderzoek instel de „naar de communicatielij nen en menselijke verhoudin gen binnen het bedrijf", aldus de nieuwe voorzitter R.P.M. de Bok op de aandéelhoudersvèr- gadering. Directeur Backhuys stapte naar aanleiding van de uitkomsten van het onderzoek op. De Bok: „Backhuys kon zich niet verenigen met de be vindingen, namelijk de ver trouwenscrisis bij directie en personeel, ten opzichte van hem. Er ontstond daardoor een onwerkbare situatie die ook niet te herstellen was. Ik heb Backhuys toen aangeraden om voor onbepaalde tijd op vakan tie te gaan. Uiteindelijk heeft Backhuys besloten om terug te treden als directeur". De vergadering was niet te vreden met deze informatie en vergeleek het hele gebeuren met een schimmenspel. Direc te vragen over het functione ren van Backhuys werden door De Bok ontweken met het argument dat de commis sarissen een regeling hadden getroffen met de oud-directeur en dat eerst met hem overlegd moest worden, voordat er iets gezegd zou worden. De inhoud en uitkomsten van het rapport werden niet in de openbaar heid gebracht. De aandeelhouders drongen vervolgens aan op een nieuwe vergadering waarin de raad van commissarissen het rap port van De Koning en het door haar gevoerde beleid be ter uit de doeken zou doen. Aandelen Op de volgende vergadering zal ook de machtiging tot in koop van eigen aandelen aan de orde komen. Directeur Backhuys wil namelijk van zijn 300 aandelen Brill af, die hij in 1982 bij zijn indiensttre ding had verworven. In ruil daarvoor had Backhuys des tijds zijn privé-collectie anti quarische boeken ingebracht in de onderneming. Backhuys vil het geld van deze aandelen gebruiken om zijn collectie te rug te kopen. De aandeelhou ders noemden Brill geen ruil beurs en gaven te kennen dat de waarde van de boeken eerst getaxeerd moet worden. Ook is het nog maar de vraag of de waarde van de aandelen het zelfde blijft. Ook dit punt werd vervolgens verschoven naar een volgende vergade ring. De heer F.H. Pruyt neemt voorlopig de honneurs waar voor Backhuys als interim-ma nager. Of Pruyt ook daadwer kelijk de opvolger wordt var Backhuys is nog niet bekend. jj EIDEN Teams van :ht verschillende studen- tnverenigingen uit Lei en, Rotterdam, Utrecht Delft gaan dinsdag 7 laart met elkaar zeven ebatten voeren. Een jury an ervaren Nederlandse ömmunicators zal uitma- en welk team het beste in het aanvoeren van rgumenten in een sa- ïenhangend betoog. eigen mening van de spTe- ers over de gekozen stelling daarbij van ondergeschikt elang. Een en ander is in na- olging van de American De- bating-vorm: radio- en televisiepresenta- Koos Postema, het Tweede amerlid Frank de Grave rVD). Martin van Ameron- in hoofdredacteur van De roene Amsterdammer, de lerlandicus Rinke Bèrken- isch en de ex-voorzitter van Leidse Universiteitsraad rancis van Soest hebben zit- ng in de jury. Zij geven ieder in individueel oordeel over k debat en wijzen een win- aar-aan. De stellingen betref onder meer de schriftelijke alvaardigheid van studenten, et aanboren van particuliere ibsidiebronnen door univer- teiten. kleinschalige biolo- seh-dynamische landbouw, et veilig stellen van de positie an vrouwen in verzorgende eroepen, de privatisering van msea, under-cover journalis- ek en de invoering van een laatschappelijke dienstplicht. 'e debatten die in het Groot- luditorium van het Acade miegebouw worden gehouden, ijn voor iedereen gratis toe- 'ankelijk. Het toernooi begint urn kwart voor zeven 's avonds >n di^rt tot ongeveer tien uur. Gasleiding lekgestoten Bij graafwerkzaamheden aan het Lammenschanspark in Leiden ding te dichten. Volgens een woordvoerster ging het om een be is gistermiddag rond half twee een gasleiding lekgestoten. De hoorlijk groot lek. „Het betreft een grote gasleiding. Deze zal dan werkzaamheden hadden plaats voor de bouw van een uitbreiding ook moeten worden omgelegd, want een dergelijke leiding mag van de Streekschool. Bij de aanvang van de bouw was gezegd* niet onder een gebouw door lopen". De brandweer en politie zijn dat er op die plaats geen gasleidingen aanwezig waren. Dat gisteren ter plaatse geweest. Zij hoefden echter niet in te grijpen, bleek dus toch het geval te zijn. Binnen een half uur na de mel ding van het lek wist het personeel van het EWR de kapotte lei- foto: wim van noort Van Dongen: opleiding PDI verrijking scholingsaanbod LEIDEN Een verrijking van het onderwijs-* en scho lingsaanbod in de Leidse regio. Zo omschreef de Leidse wet houder H. van Dongen (onder wijs) gistermiddag de nieuwe opleiding voor het Praktijk Diploma Informatica (PDI) aan de scholengemeenschap Rhijnwijck aan de Toussaint- kade. Ze deed dat bij de start van de wervingscampagne voor de nieuwe opleiding. PDI is een opleiding op MBO- niveau en wordt vanaf vol gend jaar gegeven in de oplei dingen VHBO en Havo/MBO. Rhijnwijck is een van de wei nige scholen waar het PDI-di- plorqg via het reguliere onder wijs gehaald kan worden. Tegelijkertijd met de start van de wervingsactie werd het door IBM ingerichte compu terlokaal geopend. Dit gebeur de door via de telefoon en een computer een tekst uit Viditel van de leverancier op een overheadscherm op te roepen. Van Dongen meldde in haar toespraak dat het van groot belang is dat Informatica een examenvak wordt in beide op leidingen. „Ook in deze tijd van Kies Exact en Technica Tien blijft het beeld bestaan van typische meisjesopleidin gen, met algemeen vormende havo-vakken aangevuld met beroepsgerichte traditionele vrou^envakken als omgangs kunde, huishoudkunde en ge- zondheidskunde. Het lijkt me goed dat de leerroute uitge breid en verrijkt wordt met informatica, waarmee een beroep gedaan wordt op de ontwikkeling van andersoorti ge kwaliteiten". Ze prees de inzet van de heren P. Beij en K. Hylkema die met heel veel inzet hebben gewerkt aan de ontwikeling van de leergang voor het PDI-diploma. Werkgelegenheid Volgens Van Dongen nemen met de invoering van het vak de arbeidskansen van de leer lingen toe. Werkgelegenheid was ggk een van de redenen om het vak_PDI in te voeren. Uit onderzoik dat de stichting Exin, die vanouds de AMBI- examens verzorgt, deed bleek dat er een grote behoefte is aan informatici op MBO-ni- veau. De opleiding bestaat net als de AMBI-opleidingen uit modu les. De basisopleiding die Rhijnwijck gaat verzorgen, PDI 1, bestaat uit vier modu les: De technische middelen, Basis PC-gebruik, Systemen en toepassingen en een keuze opdracht. De examens worden door Exin verzorgd. In een eventuele vervolgopleiding is nog een tweede, gerichtere op- leidin^mogelijk. Bussen te snel door Noordeinde LEIDEN Buschauffeurs van lijn 30 en 43 maken misbruik van de instelling van eenrichtingverkeer op het Noordeinde. Dat stelt het actiecomité Noodeinde in een brief aan de directie van de NZH. Een afschrift van de brief heeft het comité aan de leden van de raadscommissie ROVM gestuurd. De verkeersstroom op het Noordeinde is met de verkeersmaatregel weliswaar afgenomen, maar dit heeft tot gevolg dat sommige buschauffeurs die in beide richtingen mogen rijden met hoge snelheid door de straat gaan. De bewoners ondervinden daardoor veel stank- en geluidsoverlast. Bovendien veroorzaakt het denderen van de bussen herhaaldelijk beschadigingen aan onder het wegdek lig gende putten. Het actiecomité roept de NZH op maatregelen te Hagenaars aangehouden na wilde achtervolging TER AAR Twee 20 ;auge Hagenaars zijn gisteren in de vroege ochtenduren na een wilde achtervolging aangehou den door de politie van Al phen en Ter Aar. De Hage naars werden om twee uur *s nachts opgemerkt door de po litie van Ter Aar omdat ze op de Aardamseweg op vreemde wijze hun auto keerden. De politie reed achter de wa gen aan die slingerend de Westkanaalweg insloeg. Aan gezien dat verboden is en de politie de indruk had met een dronken bestuurder te maken te hebben, werd een stopteken gegeven. Dit werd door de be stuurder genegeerd. De auto reed door richting Rijnsater- woude. Daar konden de Hage naars met hulp van de Al- phense politie tot stoppen ge dwongen worden. De mannen bleken op weg te zijn geweest naar Amster im. Door benzinegebrek hebben ze de snelweg verlaten en waren eerst in Zevenhoven terecht gekomen. Bij een benzine pomp aan de Kerkweg belden ze om even voor twee uur aan voor brandstof. Toen de pomp houder niet snel genoeg de deur open deed, sneden ze de slangen voor de bel door en gooiden die in de auto om richting Ter Aar te rijden. In Ter Aar ramden ze, nog steeds op zoek naar benzine, een ge parkeerde auto die op de hoek Essenlaan Hazelaarstraat stond. Uit onderzoek van de politie bleek de Haagse be stuurder geen rijbewijs te heb ben en te veel gedronken te hebben. Verder was de auto waarin de Hagenaars reden woensdagavond in Den Haag gestolen. Op de vlucht naar alcoholcontrole LEIDEN De politie heeft vannacht een 26-jarige dron ken Valkenburger aangehou den. De man ging er rond half twee op het Stationsplein met hoge snelheid vandoor toen hij een surveillancewagen van de politie zag. Hij reed daarbij in de richting van een alcohol controle op de Plesmanlaan. Na het negeren van twee rode verkeerslichten en een stopte ken van agenten werd de man na een korte achtervolging op de Haagsche Schouwweg aan gehouden. Hij moest de bloed proef ondergaan en kreeg een rijverbod opgelegd. Bij de con trole werden nog drie automo bilisten bekeurd wegens het rijden onder invloed. Lezingen en discussie over onderwijsbeleid LEIDEN De Plaatselij ke Kamer van Verenigin gen houdt maandag een speakerscorner bij jonge renvereniging Augustinus aan het Rapenburg. Het thema luidt: de invloed van acht jaar onderwijsbeleid onder minister Deetman op <je studentenvoorzieningen. Het doel van deze middag is zoveel mogelijk studenten en andere belangstellenden te informe ren over de benarde positie waarin de studentenvoorzie ningen dreigen te geraken. Gedurende twee uur zullen sprekers uit de wereld van universiteit en politiek hun vi sie op deze ontwikkelingen uiteenzetten. De heer Lansink, kamerlid voor het CDA en te vens lid van de onderwijscom missie van de Tweede Kamer, rector magnificus Beenakker van de Leidse universiteit en mevrouw Poort, voorzitter van de Leidse universiteitsraad, zullen onder meer het woord voeren. Verschillende studen tenorganisaties leveren spre kers die hierop zullen reage ren. Aanvang van de spea kerscorner om vijf uur. Inlich tingen bij Marc-Paul Stufkens, telefoqp 071-142971. Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: I - j Postcode/plaats:J Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank het bankschroefje naar Naam: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naa Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CcicLcSouoo/nt Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13