Hennie Huisman vervult veel mensen met grote ontroering Met woordenvloed van Hugo Claus begint Leids Literatuur Festival Mooie Spaanse parodie op liefdesneuroses Li3 KUNST HeidóaQowuvnt VRIJDAG 3 MAART 1989 PAGINA 11 bioscopen 21.30. 21.30. i (al); 14.00. 18.45, 21.30. zo. 13.15. 16.00. 18.45. 21.30. BABYLON 1 (Winkelcentrum Babyion. tel 471656): The accused (16); (al); 18.45. 21.30. 4.00. 18.45. 21.30. zo 13.15. 16.00. 18.45, 21.30. ODEON 1 (Herengracht 13, tel. 462400): Cocktail (al); 13.45. 18.45. 21.30 ZO. 13.30, 16.00. 18.45. 21.30. ODEON 2: License to drive (al); 13,45. 18.45. 21.30. zo. 13.30. 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 3: Fright night 2 (al); 13.45, 18.45. 21.30. zo. 13.30. 16.00. 18.45, 21.30. ODEON 4. Big (al); 13 45. 18.45, 21.30. zo. 13.30. 16.00, 18.45. 21.30. e STUDIO 1 (Ketting- DIO 2: Half 19.00. 21.30. STUDIO 3: Oie Hard (16); 19.00. 21.30. HAAGS FILMHUIS: Zaal 1: Track 29; 19.30. zo. ook 14.00. Het rode korenveld. 21.45. zo ook 16.15. Zaal 2: Anita- Tanze des lastere; 19.30, 21.45 zo. ook 14.00, 16.15. Zaal 3: 19 30. 21.45. za. 20.00 zo. ook 14.00. 16.15 The titfield thunderbolt; do. Brief encounter; vr. Once upon a time in the west; za Some like it hot; zo. A hard day's night; Voor een uitgebreide agen da, ook voor de komende dagen, raadplege men „UIT", de gratis wekelijkse bijlage van deze krant. 01720-20800): Cocktail (12); 18.30, 21.00. za. zo. wo. ook 13.30. zo. ook 16.00 EUROCINEMA II: A fish called Wanda (al); 18.45. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19. tel. 071-121239): Cocktail (12); 19.00, 21.15. za. zo. wo. ook 14.30. LIDO en STUDIO (Steenstraat Pool (12); A fish called Wanda (al); 14.30, 19.00, 21.15. Mu)eres (al); 19.00, 21.15. do. vr. ma. dl. 14,30. Who framed Roger Rabbit (al); za. zo. wo. 14.30. .TRIANON (Bree- straat 31, tel, 123875): De on draaglijke lichtheid van het be staan (al); 20.00. za. zo. ook 14.00. REX (Haarlemmerstraat 52. tel. 071-125414): Engelen der welluat (16); 14.30. 19.00. 21.15. KATWIJK CITY THEATER I (Badstraat 30. tel. 01718-74075): Willow (al); 19.00. 21.15. za. zo. wo. ook 14.45. CITY THEATER II; Cocoon, the return (al); 19.00. 21 15. zo. ook 14.45. Avontuur met een staartje (al); za. wo. 14.45. André Brink veegt vloer aan met poëzie dochter Botha rtions van JOHANNESBURG De bekende Zuidafrikaanse schrijver André voet- Brink heeft een vernietigende kritiek geschreven op een dichtbun- U1S del van de dochter van de Zuidafrikaanse president P.W. Botha. In 3zi7n Afrikaans-talige blad „De kat" schreef Brink dat de gedichten Ende z'c^ ^et beste ^aten lezen onder het genot van grote hoeveelheden jS-diJ.alcöhol. Volgens Brink behoren de poëtische werken van Rozanne Botha tot een „kneuterige, arrogante en eigenlijk heel zielige kleine .^'an^e were^ van clichés". De schrijver, van wie verscheidene ro- Van 013,18 verboden zijn in Zuidafrika, zei dat de gedichten van Botha een het best tot hun recht komen als ze op een dronkemanspartij bij hel kampvuur worden voorgelezen. Brink schreef erbij dat hij nog heel mild was in zijn kritiek met het oog op de strenge beperkingen die i, zijxi) president Botha aan de pers heeft opgelegd. Behalve als dichteres aldus manifesteert de 28-jarige dochter van „P.W." zich ook als columniste bij een regeringsgezinde krant. Verder geniet zij zekere faam als zangeres, meestal op officiële gelegenheden. Recordprijs Deze tekening „Sien met para plu" van Vincent van Gogh behaal de eergisteren op een veiling in Me- chelen de record- prijs van ruim een half miljoen gul den. De tekening uit Van Gogh's Haagse periode werd drie jaar ge leden ook al ge veild. De op brengst was toen 150.000 gulden. Jefferson Airplane weer terug op aarde LOS ANGELES Jefferson Airplane is terug van weggeweest. Vier van de vijf oorspronkelijke leden van de legendarische Ca- lifornische rockband uit de jaren '60 hebben besloten na 17 jaar weer samen te gaan werken. Grace Slick, Paul Kantner, Jorma Kaukonen en Jack Casady zijn momenteel in de laatste fase van onderhandelingen over een platencontract, aldus public rela tions agent Mitchell Schneider. Marty Balin, die de groep na het album „Volunteers" in 1969 voor gezien hield, is vooralsnog niet bij de besprekingen betrok ken, maar de deuren blijven voor hem open, aldus Schneider. Jefferson Airplane werd opgericht door Balin en Kantner. Met zangeres Grace Slick erbij werd het tweede album, „Surrealistic Pillow", gemaakt, waarop de klassiekers „White Rabbit" en „So mebody to Love" stonden. Begin jaren '70 formeerden Kauko nen en Casady de accoustische bluesgroep Hot Tuna. Slick en Kantner gingen eveneens apart samenwerken en formeerden in 1974 Jefferson Starship. Imperium, Leiden: Litteria Sacrum speelt 'Mama kijk, zonder handen' van Hugo Claus. Regie: Kees Schut te. Gezien op 2 maart. De eerste twaalf dagen van maart komt er een vloed van literatuur in veel verschillen de vormen over Leiden. Erna Erdbrink, Majella de Spaey, Erik Stolk en Bart Vieveen hebben het initiatief genomen lot het eerste Leids Literatuur Festival, dat als alles goed gaat een jaarlijkse gebeurtenis wordt. -Voor liefhebbers van Hugo Claus wordt het een drukke boekenweek. Hij schreef het geschenk van dit jaar en wordt in Leiden volop gespeeld. Twee voorstellingen in de schouwburg, 'Gilles' en 'Thuis', en twee in Microthea ter Imperium zouden je bijna doen geloven dat het nog niet zo beroerd gesteld is met de aandacht voor de Nederland stalige dramaturgie. Vandaag speelt het huisgezelschap weer hun geslaagde versie van 'Een bruid in de morgen', gisteren zorgde Litteris Sacrum voor een rustige opening van het festival; van het bescheiden aantal stoelen van het Micro theater was ongeveer de helft bezet. Litteris speelde 'Mama kijk, zonder handen'. Veel letteren, maar het heilige vuur ontbrak Claus toen hij in 1958 het stuk schreef. Het*is een absurde ko medie die indertijd om het overhoop halen van burgerlij ke conventies misschien voor velen op het randje was, maar nu naast wat aardige gesprek ken weinig meer te bieden heeft. Het truttige huisje van me vrouw Tristan waar ook de be- roepsoudehoer Baers en de weke, verzen schrijvende Ste fan leven, krijgt een echt Dichter op bezoek. Rafaël ten Harent komt met zijn gevolg zeer onburgerlijk potverteren, terend op zijn vermelding in de encyclopedie. Er worden plannen gesmeed de oude en rijke Baers te vergiftigen op zijn verjaardag. Als hij inder daad lijkt te overlijden is de verwarring groot, maar hij staat waarlijk op en neemt ie dereen mee naar de Caraïbi- sche Zee. Alleen Stefan wil thuisblijven en als echte dich ter versmaad worden. De komieke kanten van het stuk kwamen er goed uit bij Litteris: de rol van Baers speelde Bob Hageman joviaal en oubollig komisch, Hein Snijders wist goed raad met Stefan, Joop Segaar maakte Rafaël het soort dronken tiest dat je laat in het weekend vaak in de Burcht tegenkomt en Dé Vermeulen was een leu ke pittige oude tante. Ook de overige rollen valt weinig slechts te melden, maar een sprankelende toneelavond werd het helaas niet. Maar geen nood, Claus krijgt nog volop de kans zich te rev cheren. DICK VAN TEYLINGEN Omstreden kunstwerk Tilburg komt er toch TILBURG B en W van Tilburg hebben, ondanks be zwaren van vrijwel de hele buurt, besloten toch een om streden kunstwerk te laten plaatsen op het Koggeplein in de gemeente. Op die plaats, waar ooit een textiel fabriek stond, besloot kun stenares Carola Popma drie vijf meter hoge muren te plaatsen, als verbinding van het oude met het nieuwe. Omwonenden maakten be zwaar, omdat velen juist blij waren van het uitzicht op de muren van de fabriek verlost te zijn. B en"W zeggen dat er eerder bezwaar gemaakt had moeten worden, maar vol gens de omwonenden kon dat niet omdat niet bekend was wie in de nieuwbouw aan het plein zou komen te wonen. Voor het eerst ook Kinderboekenweekgeschenk AMSTERDAM Naar het voorbeeld van het Boeken weekgeschenk voor volwasse nen zal er met ingang van de Kinderboekenweek in oktober 1989 ook een Kinderboeken weekgeschenk komen. Dat wil zeggen dat bij aankoop van minimaal 19,50 gulden aan boeken in die periode de klant een kort verhaal van een Ne derlandse schrijver van jeugd literatuur zal krijgen. Paul Biegel zal de auteur zijn van dit eerste Kinderboekenweek geschenk. Hij ontving onder meer de Staatsprijs voor kin- der- en jeugdliteratuur in 1979 en de Gouden Griffel voor het beste kinderboek in 1965 en 1972. De 35-ste Kinderboeken week wordt gehouden van 4 tot en met 14 oktober. Het the ma is: Kijk verder dan je neus lang is. Over uitvindingen en ontdekkingen". Vrouwen op de rand 'van een zenuwinstorting Er onstaat een verhouding tussen Candela (Maria Barranco) en Carlos (Antonio Banderas) over de slapende Marisa (Rosy de Palma) heen. LIDO/STUDIO: „Mujeres al borde de un ataque de nervios" met Carmen Maura, Julietta Serrano. Scenario en regie Pedro Almodóvar. Pedro Almodóvar wordt op het ogenblik zo'n beetje gezien als de „wonderboy" van de Spaanse cinema in de na- Franco periode. Spaanse films dringen maar mondjesmaat tot ons land door. Carlos Saura is al jaren de bekendste Spaanse filmer, er waren hier twee films van Jaime Chavarri te zien. Daar houdt het zo'n beet je mee op. De jonge Almodó var heeft inmiddels al zeven speelfilms gemaakt, die - oor delend naar de samenvattin gen - in bijna-cartoonstijl in spelen op leven, geloof, dood en liefde in het hedendaagse Spanje. Zijn laatste film „Vrouwen op de rand van een zenuwinstorting" overrompel de de internationale markt en in Hollywood denken ze er nu al over hoe de film op z'n Amerikaans na te maken. De rechten zijn er gekocht. „Mujeres" is een hele gekke komedie. Geen „giller", maar een komedie-met-een-grijns- lach over de verhouding tus sen mannen en vrouwen in deac moderne maatschappij. Centraal staan twee Spaanse acteurs die hun brood verdie nen met het lenen van hun stem aan films. Zij, Pepa, heeft iets met Ivan, die visueel nau welijks meer in de film voor komt, maar waar alles om draait. Hij heeft een boodschap op het antwoordapparaat van Pepa ingesproken: hij gaat er van door, de verhouding is af gelopen. Pepa is in alle staten, bovendien zwanger en over weegt zelfmoord. Daar krijgt ze de tijd niet voor, want haar flat wordt binnen de kortste keren bevolkt met vrouwen- in-moeilijkheden: Vriendin Candela vlucht voor de politie omdat ze een verhouding heeft gehad met een Sjiïtische terro rist, die een aanslag op een vliegtuig wil plegen. Met dat vliegtuig wil Ivan de benen nemen, naar blijkt niet alleen, maar met de psychiater van zijn vrouw. Bij die psychiater komt Pepa weer terecht om de problemen van haar vriendin te bespreken. De nieuwe huur der van haar flat blijkt ook nog eens de zoon van Ivan. En om alles nog gecompliceerder te maken heeft Pepa thuis een flinke dosis slaappillen in de „gaspacho" gegooid, waardoor haar gasten - inclusief de poli tie - als één ronkende hoop op haar vloer belanden. Alrnodóvars film loopt af als een te strak opgewonden wek ker. Het houdt maar niet op, de kleine „frappes", de neuro tische vrouwen, de macho mannen, in een gecompliceerd mengsel dat naadloos aan el kaar sluit. Het lijkt of een mo derne Feydeau aan het werk is: de deuren slaan, nét de ver keerde bezoeker arriveert, er worden de verkeerde uit vluchten verzonnen die weer nieuwe uitvluchten nodig ma ken. en zo voort. Prima geac teerd door vooral Carmen Maura als Pepa die nergens een karikatuur wordt. Almo dóvar geeft het geheel visueel de „yuppie"-toets van het „be tere" deel van de Madrileense samenleving. Ook al gaat het om levensvragen, het blijft licht, ironisch en wordt ner gens grof. Almodóvar parodie op dat liefdesgemodder is ver makelijk, terwijl je toch met je neus gedrukt wordt op de fei len in ons rollenspel. Het zijn de vrouwen die huilen (want zegt Almodóvar in een inter view „die huilen veel beter"). Zij zitten met de macho's, maar helaas, ze creëren ze zelf „Soy Infeliz" zingt Lola Bel- tran gevoelig-melancholisch op de geluidsband. Ik ben on gelukkig. Je kan er in „Muje res" op veilige afstand om grinniken. BERT JANSMA HILVERSUM „Als je over ontroering praat, dan ihoort dat helemaal bij de Surprise-show op KRO- tv", weet Hennie Huisman 'te vertellen. Voor dit sei- jzoen is het er weer even mee gedaan. Maar vol gend jaar is hij er weer. Er komen nu eerst wat Soundmix-shows, afgewis seld met in april een avond voor de Hartstich- 4ing, gebracht in de aan pak van een Soundmix- show. 'Huisman „Na elke Surprise uitzending krijgen we duizen- -den brieven binnen var» dank- bare en met ontroering ver vulde mensen. Niet alleen van kijkers die in de uitzending zijn geweest, maar ook van mensen die er zo door zijn ge- T...rpefd, dat zij consequenties jp'jvoor hun eigen leven hebben getrokken. Velen hebben er gens wel een broer, een zus, 'een. oude liefde of een ver- ..waarloosde vriend zitten, naar wie zij de laatste jaren hebben Dalidaverzuimd om te zien of bewust hebben ontlopen. Door de KRO-uitzending worden zij op een idee gebracht. Tot in hun vezels geraakt gaan zij te rade bij zichzelf en besluiten zij om oude liefdes weer op te pak ken óf verbroken relaties te herstellen. Zij hebben gezien hoeveel goede emoties dat in je 7,elf kan oproepen. Zo ervaren (1-9-8- zjj jat 00k en dan schrijven zij brieven aan Hennie Huisman, die zij diep dankbaar zijn, om- dal hij dat allemaal in hun ge- moéd heeft opgeroepen". „Het idee voor de Surprise show komt uit Engeland. Daar deden ze het een paar jaar eerder. Daar wordt dit pro gramma gepresenteerd door Cilla Black, de zangeres. Ook 'ui dit werk trof zij de juiste arbera toon. Ik ben in Engeland naar haar aanpak wezen kijken. ,'.Zo", zei zij tegen mij, jij bent dus de Nederlandse Cilla Black". „Nee", zeg ik, .jij bent de Bcitse. Hennie Huisman". „Als je met mij over ontroe ring praat, hoef ik slechts op te j kijken om ontroerd te worden. Q Ik zat hier op mijn kamer eens I te peinzen over mijn program- j ma. Ik keek daarbij tegen een C6 vlakke muur aan. Toen kwam mijn mentor Joop van den Ende binnen. Die zei: „Wat van kijk jij daar tegen een lege muur aan. Moet jij daar je in- -spiratie uit opdoen? Daar zal ik persoonlijk wat aan veran- deren". De volgende dag hangt et de -er op die plaats een schilderij, een stuk inspirerende kunst. Als ik daar naar kijk, raak ik telkens opnieuw ontroerd". Samen „Wat de kijker in mindere mate merkt, behalve dan de -scherpe opmerker is. dat ik niet de show maak. Als je als presentator alle aandacht naar trekt, val je bij de kijker door de mand als een wind buil. Je moet helemaal opgaan 'in je onderwerp, geëmotio neerde mensen dus, daar een deel van gaan vormen. Dan zie je niet langer de presenta tor in zijn show, maar mensen die samen iets beleven. Dat vormt de sterke uitstraling. Dat hebben regisseur Bert van der Veer en ik zo ontwikkeld. Nochtans zien veel kijkers in mij hun grote weldoener". Hennie Huisman: „Winkels openen past niet bij het aanzien van de presentator". „Met ontroering moet je weten om te gaan. In het begin hiel den we de beelden van ont roerde mensen, die na jaren elkaar weerzien en elkaar hui lend in de armen vallen, te lang vast. Dat heette de climax van de uitzending. Daar werk je naar toe. Op het juiste mo ment moet je dit als presenta tor eri regisseur echter los we ten te laten, zoals toen met die Amsterdamse groenteman, die na jaren zijn zusje uit Nieuw- Zeeland terug zag. Dat hebben we zelf ook moeten leren. Op het moment van de tranen, liet de camera hen los. Die gaat dan met mij mee, waarbij ik een lied inzet, dat met mijn programma en een dergelijke ontroering te maken heeft. Dit is een vak vol voetangels en klemmen. Dat moet je in de praktijk leren Bert van der Veer en ik hebben het idee dat we hiermee op de goede weg zijn. Uit de emotie als climax van de uitzending mag je niet halen wat er inzit. Als je te veel pakt, grijp je er met je uit zending naast. Cilla Black zou dat „overdone" noemen, teveel van het goede. „We krijgen ook honderden brieven van mensen die ook wel eens in de Surprise-show willen. Dat onderzoeken we allemaal. Zelfs dubbelcontrole. Er zitten hoopjes mensen bij die best een vliegticket naar dere kant van de wereld kun nen betalen, maar die denken: De KRO is er goed voor. Zo werkt dat niet. Wij pluizen al les tevoren zorgvuldig uit. Staat er ergens een grote Mer cedes voor een dure woning, dan kunnen ze het wel verge ten. Ook nemen we uitvoerige informatie over mensen aan de andere kant van de aard bol, die we hierheen halen. Zijn zij bereid in onze show te komen, zijn zij in staat die ver re reis te maken? We hadden een keer een geschikt iemand, van wie we toen vernamen, dat hij vliegvrees heeft en mo gelijk halverwege de reis uit het vliegtuig zou willen sprin gen. Zo iets mag natuurlijk niet gebeuren. Zo iemand moeten we tegen zichzelf be schermen". Sinterklaas „Voor mij werkt de Surprise show ook nog op een heel an dere wijze. Als de uitzending begint, zitten er mensen in de zaal, die zelf niet weten, dat ze in de uitzending komen, maar van wie ik dat wel weet. Door houding noch blik mag ik dan verraden, dat ik hen op het oog heb. Ook hier moet het een verrassing worden. Dat bereik ik door zo lang moge lijk te doen alsof mijn neus bloedt. Dat begint voor mij als ik de trap afdaal. Met de beste bedoelingen heb je mensen on der valse voorwendsels naar de studio gelokt. Je moet met die mensen omgaan alsof je Sinterklaas speelt voor je ei gen kinderen. Dat vraagt ook enige inspanning van de pre sentator. Je bent weken tevo ren al met zo'n onderwerp be zig. In die ene minuut kan dat nog mislukken". „Dat geldt ook voor de mensen die we uit het buitenland over hebben laten komen en die wij in het begin verstopt moeten houden. Afhankelijk van de vliegmogelijkheden arriveren zij ruim voor de uitzending in ons land. We moeten hen on derbrengen in uitstekende ho tels, daar hebben zij recht op. Maar we moeten ook voorko men, dat ze op eigen houtje hun familie hier op gaan zoe ken. Dan is de verrassing van de uitzending er af. Soms zijn we dagen met die mensen in de weer, uitstapjes naar Volen- dam, naar de afsluitdijk en naar het Rijksmuseum. Dit kunnen we alleen zo doen als er een goed ingewerkt team achter zit# Met hun voorberei dingen en met mijn benade ring van het onderwerp staat of valt de hele uitzending". „Je snapt soms toch niet, dat mensen zo gegrepen kunnen zijn door een tv-uitzending. Ik open geen winkels. Ben hoege naamd niet in voor reclame spots. Ik gebruik ze niet, als je begrijpt wat ik bedoel. Ik ben gelukkig getrouwd, dank je. Doe zo min mogelijk mee met dat soort werk. Daar kun je schatrijk van worden, maar dat past niet bij de status van een tv-presentator die voor zo veel mensen een vertrouwe ling is geworden. In Vlaande ren heb ik een keer een uit zondering gemaakt, omdat het toen om een disco-achtige ta veerne ging waar Soundmix als liefhebberij zou worden be dreven. Tevoren hadden er advertenties in de bladen ge staan. waarin kinderen die er plezier in hadden werden op geroepen om gecostumeerd in het pak van hun idool te ver schijnen. Had je moeten zien. Duizenden kinderen. Je voelt je net de rattenvanger van Ha- melen. Onvoorstelbaar". „Ik heb me thuis een jukebox aangeschaft. Music for the mil lions, zoals dat heet. Zo'n ding uit een café, weet je wel. Daar in heb ik alle ooit in de Play back-show en Soundmix ge zongen nummers op single staan. Ik luister er vaker naar dan ik kwartjes heb. Daarom heb ik er een palletje aan laten maken". „Wordt er geschreven, dat ik via Play back pseudo-artiesten produceer? Als dat waar is, werkt het maar tijdelijk. Wie geen talent heeft, verdwijnt vanzelf. Mensen met eigen in breng redden het ook zonder mij. Daarvan is en blijft Ge rard Joling het mooiste voor beeld". TON OLIEMULLER I

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11