Grafici „kunnen de pot op" Rabo, NMB en Amro maken forse winst Beurs van Amsterdam Unilever sterker op medische diagnostiek Samenwerking Heineken en Bols kost 235 banen Fokker breekt door op Britse markt ECONOMIE CeidacSommtt WOENSDAG 1 MAART 1989 PAGINA 7 Noteringen van woensdag 1 maart 1989 (tot 10:45 uur) Slotkoers dinsdag 28 f Damrak per saldo licht op winst AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs boekte gisteren per saldo toch nog enige winst. Er werd al wel di rect hoger begonnen, maar zelfs van de al bescheiden winsten bleef later op de dag maar weinig over. De stem mingsindex begon een halve punt hoger, maar hield daar van 0,4 over op 162,2 punt. Het was weer een echte obligatie- beurs. De aandelen namen slechts500 miljoen van de to tale omzet van 1730 miljoen voor hun rekening. De obliga- tiekoersen gaven veelal licht aantrekkende koersen te zien. Van goede berichten uit het bedrijfsleven trok de beurs zich weinig aan. Zo ging bij de grote fondsen Unilever na de pu()likatie van de fraaie jaar cijfers wel omhoog van 126,50 naar 129, maar al snel zakte de koers weer in Het slot kwam op 126,60 en dat betekende een winst van slechts een dubbeltje. NMB sloot 1,50 beter op f 217, terwijl Nedlloyd na een onveranderd begin 1,30 terug moest naar 294,70 Pakhoed hield aan de dag 1,20 over op f 123,20. Slechts enkele fond sen leden verlies, maar ook dat bleef bescheiden. Het ging om Amrobank, Nat. Nederlan den. Elsevier. VNU. CSM Stork, Internatio en Borsumij Wehry. Op de optiebeurs werd de han del gisteren gekenmerkt dooi een afwachtende houding Di indruk bestond dat veel beleg gers aan de zijlijn bleven ci wachtten op de uitkomstci van de voor de rente belang rijke bijeenkomst van de Duit se centrale bank. Ook in optie DSM, die in de vroege midda, eindelijk in de handel kwa men, vond met een omzet vai 900 contracten een rustig< handel plaats. De totale omze op de EOE bedroeg gisterei 3? 000 contracten. Tol op Autobahn kost wegtransport 60 miljoen extra RIJSWIJK Het gaat de Neder- landse transportbedrijven 60 mil joen gulden per jaar extra kosten als zij vanaf 1990 in de Bondsrepubliek Duitsland wegenbelasting moeten betalen, aldus de NOB Wegtrans port. De Duitse minister van ver keer, Warnke, heeft vorige week een wetsvoorstel ingediend om tol te gaan heffen voor het gebruik van de Autobahnen. Het wetsvoorstel geldt voor vrachtauto's met mini maal drie assen. Per vrachtauto kost de tol 7000 mark (7800 gulden) per jaar. Duitse transportbedrijven krij gen compensatie in de vorm van la gere wegenbelasting. Nederlander stuurt vaker een bloemetje VEENENDAAL De vereniging Fleu- rop Interflora Nederland heeft vorig jaar een recordomzet behaald van ruim 40 miljoen gulden. Dat is 12,2 procent meer in vergelijking met 1987. De 1765 bloemisten die bij de vereniging zijn aangesloten verzorgden in 1988 1.307.117 bloemengroeten, 4,2 procent meer dan in het jaar daarvoor. Gemid deld betaalde de klant 33 gulden tegen 31 gulden in '87. Vooral de bloemenbon mag zich verheugen in een groeiende be langstelling. Vorig jaar verkochten de bloemisten 200.000 van deze bonnen, wat een verdubbeling in vijf jaar betekent. Wereldwijd zijn bij Fleurop 55.000 bloe misten aangesloten, verspreid over 135 landen. Forse winst Infotheek LEIDEN Overeenkomstig eerder uitgesproken verwach tingen heeft het automatise ringsbedrijf Infotheek vorig jaar de omzet zien stijgen van 100,2 miljoen tot 146,8 mil joen, een stijging van 46,5 pro cent. De nettowinst nam toe van 5 miljoen naar 7,7 mil joen, of per aandeel van 1,01 naar 1,53. Op basis van con tracten met grote afnemers en door de overneming van Info Computer Centrum in Den Haag verwacht Infotheek in 1989 een omzet van meer dan ƒ250 miljoen en een voortzet ting van de sterkle winstgroei. RECORD FRANSE DRANKEXPORT PARIJS Frankrijk heeft in het afgelopen jaar voor 29,6 miljard frank (9,8 miljard gul den) aan wijn en sterke drank geëxporteerd, acht procent meer dan in 1987. De drankex port bereikte daarmee een record. Na graan staat drank tweede op de exportlijst van landbouwprodukten. Groot-Brittannië was de grootste afnemer van Franse spiritualiën met 5,3 miljard frank (1,75 miljard gulden). Bij de wijnen was champagne het best verkochte ar tikel. De export daarvan groeide met twaalf procent tot zes miljard frank (1,98 miljard gulden). De uitvoer van Bordeaux-wijn nam toe met vijftien procent tot 4,2 miljard frank (1,4 miljard gulden). Bij de sterke drank was cognac het meest verkochte exportprodukt. Met een waarde van 6,3 miljard frank (ruim twee miljard gulden) vormde cognac 72 pro- sterke drank. EG onderzoekt overheidssteun Short Brothers BRUSSEL De Europese Com missie stelt een onderzoek in naar de steun die de Britse rege ring verleent aan de verlieslij dende Noordierse vliegtuigfabri kant Short Brothers. Het onder zoek zal zich vooral uitstrekken tot de vraag in hoeverre de toe gezegde steun van 390 miljoen pond (1,4 miljard gulden) con currentievervalsend werkt. Sinds medio verleden jaar zoekt de Britse regering, tot nu toe vergeefs, kopers voor het staats bedrijf met het oog op de voor genomen privatisering. Fokker heeft wel interesse in Short. Onzekere week op geldmarkt AMSTERDAM In de geld- markt wordt rekening gehou den met de mogelijkheid dat de komende week een bedrag van ƒ7,5 miljard aan belasting zal worden afgedragen, nadat dat over de afgelopen week nog 1,7 miljard was. De ver snelde inning van deze gelden begint nu voelbaar te worden en het tekort in de geldmarkt zal dan ook flink toenemen. Verwacht wordt dat na het af lopen van de huidige speciale beleningen op 3 maart De Ne- derlandsche Bank nieuwe zal toewijzen tot een bedrag van ƒ2,5 miljard of zelfs 3 mil jard. De huidige speciale bele ningen dragen een rente van 6,4 procent. Of de rente op nieuw omhoog zal gaan is on duidelijk UTRECHT De activiteiten, de bedrijfsomvang en het re sultaat van de Rabobank-orga- nisatie zijn in 1988 aanmerke lijk sterker gegroeid dan in het voorafgaande jaar. De tota le uitstaande kredietverlening aan de private sector nam met ruim 7 procent toe van 99,3 miljard tot 106,5 miljard De brutowinst groeide met meer dan 12 procent van 1478 mil joen naar 1670 miljoen. Na een hogere toevoeging aan de stroppenpot VAR nam de net towinst toe met ruim 12 pro cent van 692 miljoen tot 778 miljoen. Het balanstotaal steeg van 145,5 miljard tot 161,6 m'ljard Ook bij de NMB waren de uit komsten over 1988 over de hele linie goed. De nettowinst kwam uit op ƒ301 miljoen, 36 procent meer dan de ƒ221 mil joen van 1987. Het balanstotaal van de NMB groeide vorig jaar met acht procent van ƒ80.145 miljoen naar ƒ86.593 miljoen. Op alle belangrijke markten waarop de bank werkzaam is groeiden de activiteiten sterk. Zo nam in het binnenland de kredietverlening met 9 pro cent toe en de internationale kredietverlening met 26 pro cent. Amro Bank Na de stijging van de netto winst met 22,5 procent tot 587 miljoen stelt de Amro Bank over 1988 voor het divi dend met 13 procent te verho gen van 4,60 tot 5,20 per aandeel. De nettowinst is vorig jaar gestegen van 479 miljoen tot 587 miljoen of per aandeel van ƒ9,67 tot ƒ10,64. De kre dietverlening groeide met 16,9 miljard tot 90,6 miljard. Het balanstotaal kwam ƒ24,2 miljard hoger uit op ƒ168,1 miljard. Over de problemen bij het Westduitse Co-op concern, waar 350 filialen dicht gaan en ontslag dreigt 2500 man, zei Nelissen dat hiervoor „adequa te voorzieningen" zijn opgeno- n^n in de cijfers over 1988. ROTTERDAM Unile ver wil zich sterker ma ken op het gebied van de medische diagnostiek. In dit verband moet worden gedacht aan toepassingen thuis of bij de huisarts, zo als zwangerschaps- en vruchtbaarheidstesten. In dien noodzakelijk zal Uni lever op dit gebied een overneming plegen, zo zei de heer F.A. Maljers, voorzitter van de raad van bestuur van Unilever, gis teren in zijn toelichting op de jaarcijfers. Internationaal heeft Unilever de stijgende lijn het afgelopen jaar doorgetrokken. Vorig jaar kwam de nettowinst voor het eerst boven de 3 miljard uit; het resultaat steeg met 20 pro cent van ƒ2,5 miljard tot 3 miljard. De bedrijfswinst v< beterde van 4,57 miljard f 5,49 miljard en de winst vóór belastingen van 4,42 miljard tot 5,26 miljard. Voor Unile ver Nederland veranderde het bedrijfsresultaat vorig jaar op f 303 miljoen nagenoeg niet. De nettowinst steeg van 185 miljoen over 1987 tot 200 miljoen over 1988. De verko pen stegen van ƒ3,39 miljard tot 3,75 miljard. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het is dinsdagochtend tegen twaalven. De verwachtin gen op de hoofdkantoren van de grafische bonden en op de talloze werkvloe ren in den lande zijn hoog gespannen. Er zijn nog en kele minuten te gaan voordat het ultimatum af loopt dat de bonden de .werkgevers hebben ge steld. Tot het middaguur hebben zij de tijd gekre gen om hun, aldus de bonden „volstrekt onvol doende eindbod" voor de nieuwe cao bij te stellen. Gaan de werkgevers daar niet op in dan zullen de tot nu toe wilde acties en stakingen met ingang van woensdag door de bonden worden overgenomen en verscherpt. Even over twaalven brengt een ijlbode de verlossende brief. „Jullie kunnen de pot op", luidt simpel gezegd het antwoord van het Koninklijk Verbond van Grafische On dernemingen. In de brief en later op een persconferentie zetten de grafische onderne mers nogmaals hun standpunt uiteen: „Honorering van alle voorstellen van de bonden zou leiden tot een onaanvaardbare kostenstijging". De bonden wordt verweten al leen maar uit te zijn op acties om verdere concessies af te dwingen. „Ja, helaas een bitte re conclusie", zo stelt KVGO- secretaris Dienske, die de bon- Kaderleden van de grafische bond Druk en Papier in druk overleg. foto: anp den dringend verzoekt de ei gen verantwoordelijkheid op zich te nemen en tot de „gewo ne werkelijkheid van normaal ^onderhandelen terug te ke ren". Het werkgeversverbond beticht de werknemersorgani saties van een „uitermate on doorzichtige opstelling" en van het creëren van een „volstrekt kunstmatig conflict" dat voor een belangrijk deel is toe te schrijven aan een „sterke re giebepaling vanuit de centrale FNV en een sterke manifesta- tiedrang van de nieuwe voor zitter van Druk en Papier, Doezé". Teleurgesteld Voorzitter Rob van Kesteren van de grafische bond CNV is teleurgesteld. „Ik was ook lie ver terug naar de onderhande lingstafel gegaan, maar de brief van de werkgevers biedt helaas geen nieuwe aankno pingspunten". De CNV-bond, over het algemeen zeer terug houdend als het om stakingen gaat, zal het stakingswapen ge zamenlijk met de collega's van de grafische bond van de FNV, Druk en Papier, als ui terste drukmiddel inzetten. Van Kesteren ontkent dat zijn bond zich laat meeslepen door Druk en Papier. „We zijn in de onderhandelingen steeds gezamenlijk opgetrokken en ook de acties zullen we geza menlijk coördineren. Onder onze achterban is de actiebe reidheid groot. Bovendien la ten de werkgevers ons geen andere keus". Van Kesteren vervolgt: „Ja renlang hebben we in de grafi sche bedrijfstak een gematigd loonbeleid gevoerd. Dat was nodig omdat de werkgelegen heid en de toekomst van de bedrijven onzeker waren. Sinds enkele jaren wordt er echter weer fors winst ge maakt en daar willen onze le den ook in delen". Volgens voorzitter Doezé van Druk en Papier kunnen be drijven (estafette)stakingen voorkomen als ze de loon ruimte alsnog aan de bonden overmaken. In ieder geval zijn de stakingskassen geopencj. Maar ook de werkgevers heb ben hun fonds geopend dat de financiële gevolgen van sta kingen voor een deel moet op vangen. Via de zogeheten ga rantieregeling ontvangen de door stakingen getroffen on dernemers vijftien gulden per niet gewerkt uur, per stakende of anderszins verhinderde werknemer. MARGA RIJERSE „Supercomputer op chip" SANTA CLARA De Amerikaanse chipfabrikant Intel heeft een „supercomputer op chip" geïntroduceerd, die gebruikt kan worden als basis voor een nieuwe generatie suppersnelle computers. De i860 chip is volgens het bedrijf de eerste 64- bits microprocessor met mogelijkheden die doorgaans alleen eigen zijn aan supersystemen en werkstations met driedi mensionale graphics. De chip, die in het derde kwartaal van dit jaar in de handel moet komen, kan mede dank zij ruim 1 miljoen transistoren, 80 miljoen bewerkingen per seconde verrichten en kost 750 dollar. Vorige maand maakte Intel al bekend dat de i860 als hulpchip verkrijgbaar zou zijn. foto: ap NIEUW-VENNEP/ZOE- TERMEER De gedistil leerd- en wijnactiviteiten van Bols en Heineken worden samengevoegd in Bols Benelux BV. Bols Nederland, dochteronder neming van Erven Lucas Bols, en de Gedistilleerd en Wijngroep Nederland van Heineken worden daarin gebundeld, zo is gisteren bekendgemaakt. Van het totaal van bijna 700 arbeidsplaatsen zullen er de komende twee jaar ongeveer 235 verdwijnen. Er vallen in die periode geen gedwongen ontslagen. De bonden beschik ken nog over onvoldoende ge gevens om een behoorlijk oor deel te kunnen vellen over het samengaan. Onderzoek van de afgelopen maanden heeft aan het licht gebracht dat de nieuwe onder neming niet alle produktieves- tigingen kan handhaven. Bols en Heineken willen daarom de helé produktie geleidelijk aan onderbrengen in Nieuw-Ven- nep en Zoetermeer, wat bete kent dat de vestiging in Hen- drik-Ido-Ambacht uiterlijk tot 1991 in produktie blijft. Met de samenvoeging wordt beoogd de toekomst van „ty pisch Nederlandse bedrijven en produkten" beter te waar borgen. In het licht van de in zakkende markt en van toene mende concentraties van bui tenlandse distilateurs wordt deze bundeling een logische ontwikkeling genoemd. Door middel van de gezamenlijke onderneming ontstaat grotere zekerheid over behoud van werkgelegenheid op langere termijn In 1975 bedroeg het verbruik van gedistilleerd nog tien liter per hoofd van de be volking, vorig jaar niet meer dan zes liter. Het vermogen van Bols Bene lux zal ongeveer ƒ200 miljoen bedragen. Van de totale omzet van 450 miljoen komt onge veer 60 procent voor rekening van Bols en het marktaandeel van de nieuwe onderneming zal ongeveer 40 procent bedra gen. CRAWLEY De Britse charter- en lijndiens tmaatschappij Air Europe heeft bij Fokker een groot aantal toestellen van het type Fokker-100 besteld. Naar verluidt gaat het om elf vaste orders en elf op ties. De totale waarde van deze bestelling beloopt meer dan een miljard gul den. De order van Air Europe is de grootste Europese bestelling voor de Fokker 100 tot dusver. Het betekent tevens een door braak op de Britse markt, na dat eerder de Britse regionale luchtvaartmaatschappij Air UK besloot haar Fokkers F-28 niet te vervangen door Fok kers 100, waar de Nederlandse vliegtuigbouwer op had gere kend. De aanschaf van de Fokker 100 door Air Europe is een opmerkelijk verkoopsuc ces ten opzichte van 's werelds grootste vliegtuigbouwer Boeing, die gehoopt had haar nieuwste type, de Boeing 737- 500, aan deze Britse maat schappij te kunnen verkopen. Air Europe is één van de snelst groeiende Europese luchtvaartmaatschappijen en legt zich via haar moeder maatschappij International Leisure Group (ILG) vooral toe op het vervoeren van va kantiegangers. Het orderpak ket van de Fokker 100 be draagt op dit moment 148 toe stellen (vaste orders en opties),

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7