Venezuela maakt balans op van „collectieve waanzin" Water rond Venetië is te giftig om te drinken Inspectie oude Boeings gaat miljoenen kosten Servië belooft wraak op Albanezen Kosovo KOOP EEN LOT, VERBETER HUN LOT. BUITENLAND Ceidaö Qowumt WOENSDAG 1 MAART 1989 PAGINA S „Afghaanse soldaten lopen massaal over" ISLAMABAD Duizenden militairen van het Afghaanse regeringsleger zijn overgelopen naar het verzet, sinds de Sov jettroepen op 15 februari Afghanistan hebben verlaten Dat hebben westerse di plomaten in de Pakistaanse hoofdstad Is lamabad bekendgemaakt. Een Afghaanse verzetsgroep noemde zelfs het aantal van tienduizend militairen, maar dat kon ner gens bevestigd worden. De Afghaanse re gering van president Najibullah beweert in totaal een half miljoen manschappen onder de wapenen te hebben. Westerse di plomaten menen echter dat het regerings leger uit 200.000 man bestaat, van wie hoogstens een kwart volledig trouw is aan de regering in Kabul. Nobelprijswinnaar Lorenz overleden WENEN De Oostenrijkse etholoog Kon rad Lorenz, die in 1973 werd onderscheiden met de Nobelprijs voor geneeskunde, is op 85-jarige leeftijd overleden. Hij verwierf grote bekendheid en de Nobelprijs met zijn onderzoek naar het gedrag van bepaalde diergroepen, waarmee hij bijdroeg tot de ontwikkeling tot de ethologie (leer en be schrijving van de gedragingen van mens, dier en plant). Lorenz stelde dat het gedrag van de mens pas kan worden begrepen als eerst het gedrag van dieren wordt begrepen. Hij kreeg de Nobelprijs voor geneeskunde samen met zijn landgenoot Karl von Frisch en de in Den Haag geboren maar later tot Brit genationaliseerde professor Niko Tin bergen. Tinbergen overleed in december jl. Konrad Lorenz (Van onze correspondent Jean Mentens) VENETIË Meer dan 200.000 mensen uit 24 dorpen op het platteland rond Venetië kun nen geen water uit de kraan meer gebruiken; omdat het giftig is. Ze betrekken hun drink water normaal van de Adige-stroom en die stinkt. Onderzoek heeft uitgewezen dat er tolueen in zit, benzeen, aluminium, olie en nog ongeveer 1.500 andere (giftige) chemische middellen, die een uiterst kwalijke geur verspreiden. De overheid kan het „veilige" drinkwater intus sen nauwelijks aanslepen. Voor het stadje Ro- vigno bijvoorbeeld moeten dagelijks 130 tank wagens het water aanvoeren. Uit nood wor den flessen mineraalwater uitgedeeld, niet al leen aan families, maar bijvoorbeeld ook aan cafe's voor de thee of aan bakkers voor het brood Het alarm werd al zes dagen geleden gesla gen in twee gemeenten die grenzen aan Ve netië. Maar het gebeurt daar wel vaker dat het kraanwater voor een tijd niet gebruikt mag worden, dus veel aandacht werd er niet aan gegeven. Maar de afgelopen twee dagen slechter geworden dan ooit. Missie naar Praag voor kwestie Havel DEN HAAG Nederland zendt binnen kort een ambtelijke missie naar Praag om te spreken over mogelijke Tsjechoslo- waakse schendingen van de Slotakte van Helsinki. De missie vertrekt in het kader van een procedure die Nederland tegen Tsjechoslowakije heeft aangespannen we gens de veroordeling van de toneelschrij ver Vaclav Havel en anderen, die in het openbaar de dood van Jan Palach wilden herdenken. Het ministerie in Den Haag verwacht dat de besprekingen na 8 maart beginnen. Het is nog niet duidelijk of mi nister Van den Broek de kwestie Havel met zijn Tsjechoslowaakse collega zal be spreken, wanneer zij elkaar begin vol gende week in Wenen ontmoeten. MEER DAN HONDERD DODEN BIJ VOLKSOPSTAND Salvadoraans leger staakt strijd tegen het verzet SAN SALVADOR Het leger van El Salvador heeft gisteren een eenzij dig staakt-het-vuren afge kondigd in de al negen jaar durende strijd met het linkse verzet in het land. Het bestand gaat vandaag in en zal duren tot 1 juni, wanneer presi dent José Napoleon Duar- te aftreedt. Het afkondigen van een wa penstilstand was een van de voorwaarden die het verzet gisteren had gesteld voor het houden van vredesbesprekin gen met de Salvadoraanse re gering. De verzetsorganisatie FMLN houdt vast aan haar voorwaarden dat het Salvado raanse leger moet worden te ruggebracht van 56.000 tot 12.000 man, dat de drie politie machten moeten worden ont bonden en gereorganiseerd tot een, onder burgergezag staand apparaat, en dat leger- en poli- tie-officieren die zich hebben schuldig gemaakt aan schen dingen van de mensenrechten worden vervolgd. Het verzet noemt ook de voorwaarde van Duarte, dat de onderhandelin gen moeten leiden tot ontbin ding van de militaire vleugel van het FMLN en toetreding van het verzet in de politieke structuur, onder erkenning van het legitiem gezag van het leger „onrealistisch, onlogisch, en onmogelijk" De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Was hington, Charles Redman, noemde de verklaring van het FMLN ,,de meest belangrijke mogelijkheid die zich ooit voordeed" om een eind te ma ken aan de burgeroorlog in El Srjvador". Bewaker: „Hess werd vermoord" LONDEN Rudolf Hess heeft geen zelfmoord gepleegd maar is vermoord. Dat is al thans de mening van Ablallah Melaouhi, de man die Hess de laatste vijf jaar in de Spandau- gevangenis heeft bewaakt. Hij verklaarde gisteravond voor de BBC-televisie dat Hess. na Hitier korte tijd de tweede man van nazi-Duitsland, veel te zwak was om zichzelf om het leven te brengen. ..Hess had gewrichtsonstekingen in zijn handen en kon niet eens zijn schoenveters vastmaken, laat staan zijn handen hoog ge noeg optillen om zich op te hangen", aldus Melaouhi. De patholoog Wolfgang Spann die een tweede lijkschouwing deed zei dat verscheidene plekken in de hals en nek er op wezen dat Hess' keel was dichtgesnoerd, maar hij noem de het hoogst onwaarschijnlijk dat hij dat zelf zou hebben ge daan. De Britse autoriteiten hebben een onderzoek inge steld naar de beschuldigingen dat Hess is vermoord. WASHINGTON Een groep Amerikaanse amb tenaren en luchtvaartdes kundigen heeft gisteren gezegd dat alle oude Boeingvliegtuigen aan een verplichte controle moeten worden onder worpen. Ook van de kant van vliegtuigbouwer Boeing zelf zijn voorstel len gedaan de veiligheid van met name toestellen ouder dan vijftien jaar te verbeteren. Volgens Boeing dienen bij toe stellen van het type 737 de klinknagels aan de romp na 75.000 vluchten vervangen te worden en niet meer alleen gecontroleerd. De aanbevelin gen, die veel verder gaan dan de bestaande praktijk, kunnen 'de luchtvaartmaatschappijen miljoenen guldens gaan kos ten. Aan de voorstellen is drie jaar onderzoek voorafgegaan naar de onderhoudsmethoden. Ze komen op een moment dat velen zich zorgen maken over de veiligheid van vliegtuigen als gevolg van een aantal on gelukken waarbij Boeings be trokken waren. Vorige week nog verloor een Amerikaans toestel een deur waardoor ne gen passagiers naar buiten werden gezogen. Onderzoe kers konden echter geen me taalmoeheid ontdekken en ne men aan dat er een defect zat in de deur van de laadruimte. De deur bleek al vanaf decem ber kuren te vertonen. Boeing blijkt in verband met het on geluk alle gebruikers van Boeing 747-vliegtuigen te heb ben aanbevolen de sluitings systemen van de vrachtluiken De KLM heeft gisteren in sa menspraak met de Rijks Luchtvaart Dienst de slui tingssystemen van de vracht deuren van vier van haar ne gentien Boeing 747-vliegtuigen aan een extra inspectie onder worpen. Daarbij zijn geen mankementen of onregelma tigheden aan het licht geko- Winst voor rechts na verkiezingen Israel JERUZALEM De eerste uitslagen van de gemeente raadsverkiezingen in Israel wijzen op winst voor het rechtse Likud-blok van pre mier Shamir. Ook de rechtse religieuze partijen hebben hun aanhang vergroot. De opkomst was erg laag: ongeveer 48 pro cent van de 2,7 miljoen kiesge rechtigde Israëliërs ging naar de stembus. In Jeruzalem werd burgemeester Teddy Koliek voor een zesde ambts termijn van vijf jaar gekozen. In nog 147 steden en dorpen werd een nieuwe burgemees ter en gemeenteraad gekozen. In 1983 won de Arbeiderspartij in 54 gemeenten, tegen Likud in 26. De rest van de gemeen ten ging naar plaatselijke of religieuze partijen. Uit de eer ste voorspellingen blijkt dat Likud verschillende linkse bolwerken, zoals de havenstad Ashdod. voor zich gewonnen heeft. Premier Shamir ver klaarde voor de verkiezingen dat een stem op de Likud een stem is tegen het houden van een internationale conferentie over het Midden-Oosten als middel om een oplossing te vinden voor het Palestijnse probleem en het conflict met de Arabische staten. De Arbei derspartij van Peres is voor- starder van zo'n conferentie. CARACAS In Venezue la lijkt de rust terugge keerd, nu president Carlos Andres Perez de uitzonde ringstoestand heeft afge kondigd. Perez besloot hiertoe in een poging een einde te maken aan de rellen, die waren ontstaan uit protest tegen de verho ging van de prijzen van benzine, voedsel en van het openbaar vervoer. De president schortte per de creet een aantal burgerrechten op, waaronder het recht van vergadering, bewegingsvrij heid, demonstratie en me ningsuiting. De autoriteiten hebben het recht om verdach ten zonder vorm van beschul diging te arresteren en om kranten en tijdschriften onder censuur te plaatsen. Daarnaast stelde Perez een uitgaansver bod in van zonsondergang tot zonsopgang. In een toespraak voor de televisie zei de presi dent dat hij zijn besluit had ge nomen voor het bestwil van Op hun dooie akkertje lopen inwoners van Caracas weg met de artikelen uit de winkels, die zij net hebben geplunderd FOTO: AP zijn land. „We moeten het recht op leven beschermen", zei hij. „Het recht op vrede en de eigendommen van de staat. De maatregelen zijn voor Uw eigen bestwil". De uitzonde ringstoestand zal voorlopig tien dagen gelden. Venezuela kan nu de balans opmaken van twee dagen van ongekend felle protesten. Vol gens militaire bronnen zijn ze ker honderd mensen om het leven gekomen bij gevechten tussen demonstranten en leger en politie. Politie-commandan- ten spraken van een ware volksopstand. De rellen, zowel in de hoofd stad Caracas als in andere ste den, begonnen nadat de prijs verhogingen bekend waren gemaakt voor voedsel en brandstof. Bij de gevechten werd ook op grote schaal ge plunderd. Een tv-verslagge- ver, die hiervan getuige was, sprak van een „collectieve De prijsverhogingen waarte gen werd geprotesteerd maken deel uit van een pakket econo mische maatregelen dat de Ve nezolaanse regering is over eengekomen met het Interna tionale Monetaire Fonds, om de enorme schuldenlast van het land enigszins te verlich ten. Door de daling van de olieprijs en dollarkoers is het land in grote financiële moei lijkheden gekomen. De prijs van benzine ging ne gentig procent omhoog en die van het openbaar vervoer zelfs honderd procent. President Perez heeft erkend dat de eco nomische maatregelen de oor zaak zijn geweest van de moei lijkheden, maar hij verklaarde dat ze desondanks de „laatste mogelijkheid" zijn om de ver dere ontwrichting van de staatsfinanciën tegen te gaan. Met vlaggen en het zingen van ëederen betoogden Servische studenten in Belgrado tegen de ge beurtenissen in Kosovo. FOTO: AP BELGRADO De Servi sche partijleider, Slobodan Milosevic, heeft aange kondigd dat wraak zal worden genomen op de Albanezen die verant woordelijk zijn voor de re cente onlusten en stakin gen in de autonome pro vincie Kosovo. Die acties hebben geleid tot het af treden van drie pro-Servi sche leiders in de provin cie. De sterke man van Servië deed zijn uitspraken tijdens een protestbijeenkomst voor het parlement in Belgrado, waar tienduizenden mensen aan deelnamen. De demon stranten onderbraken herhaal delijk de toespraak van Milo sevic met leuzen als „Slobo, heel Servië ligt aan je voeten". „Wij willen wapens" en „Wij gaan naar Kosovo". In Kosovo is de Albanese be volkingsgroep in de meerder heid. maar Servië eist het be stuur over de provincie op. Eerder op de dag hadden naar schatting een half miljoen Ser viërs in Belgrado en verschei dene andere steden in Joego slavië gedemonstreerd tegen de gebeurtenissen in Kosovo en vóór meer Servische in vloed in de Joegoslavische sa menleving. Het aftreden van de pro-Ser vische leiders in Kosovo werd afgedwongen via een onder grondse hongerstaking door 1.300 Albanese mijnwerkers, die negen dagen duurde en gisteren eindigde. De actie van de mijnwerkers was ook een protest tegen een wetsont werp, waarbij het bestuur over Kosovo weer volledig in han den moet komen van Servië, de grootste deelrepubliek van Joegoslavië. De Joegoslavische president, Raif Dizdarevic, be loofde de betogers in belgrado gisteren dat tegen de „Albane se nationalisten" zal worden opgetreden. Tijdens de demonstraties oe fenden verscheidene sprekers scherpe kritiek uit aan het adres van de deelrepublieken Slovenië en Kroatië, die niets moeten hebben van het Servi sche machtsstreven. Hef ge drag van Slovenië en Kroatië „ondersteunt de meest duistere doeleinden om Joegoslavië te vernietigen", zeiden verschei dene Servische sprekers op protestbijeenkomsten. De jongste protesten en het toenemend nationalisme in heel Joegoslavië vormen de grootste dreiging voor de Joe goslavische eenheid sinds de dood van maarschalk Tito in 1980. De crisis in Kosovo heeft tot ernstige verdeeldheid ge leid onder de leiders en de be volking van Joegoslavië. De eisen van de Albanezen in Kosovo worden gesteund door de meer welvarende en wes ters gerichte republieken Slo venië en Kroatië, maar ver worpen door de Serviërs, de grootste bevolkingsgroep van Joegoslavië, gesteund door de Macedoniërs. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob in China 310) De hoge campagne van de jonk zwaait over de „Pandora", wanneer het schip afdraait. Met spanning heeft men aan boord van het laatste schip de manoeuvre gevolgd, maar dan opeens klinken kreten van het dekf daar duikt iemand van de campagne af, die de gaarden van het grootzeil van de „Pandora" grijpt en zich snel naar beneden laat zakken. Het is Robt En bijna op het zelfde ogenblik beginnen de motoren te draaien; Marga, die het bvankement heeft hersteld, komt J^n dek en Willy vertelt haar. dat Rob weer aan boord is. Zij heeft van het gevecht prachtige opnamen gemaakt. Ondertussen zijn de Chinezen aan boord van de jonk van Wang Hang van de schrik bekomen en zij beslui ten een nieuwe poging te ondernemen de „Pandora" te overva ren. Maar.... tot hun grote verbazing zien zij het schip opeens met grote snelheid wegvaren, terwijl het de zeilen juist heeft ge streken. Welke wonderlijke krachten stuwen nu de jonk voort? ADVERTENTIE DE WILLEM EN MARY LOTERIJ. HULP VOOR DE AFGHAANSE VLUCHTELINGEN. Zo n 5 milioen Afghanen zijn op de vlucht Al jaren leven ze van dag tot dag Niets hebben ze over. hooguit een sprankje hoop. Hulp is daarom hard nodig De Willem en Mary Loterij wil zoveel mogelijk geld inzame len voor deze vluchtelingen. Het geld komt toe aan de Nederlandse 'Stichting Vluchteling' Het 'Hoge Commissariaat der Vere nigde Naties voor Vluch telingen' ziet erop toe dat net geld goed terecht komt Zelf maakt u kans op een mooie pr ir> Volvo. Philips, de Staats loterij, de Lotto, ue ABN ze staan er voor Loten a f 5.- zi|n t. rr» 4 maart verkrijgbaar bij verkoopadressen van de Staatsloten) Ide organisator van deze eenmalige loterij) En bij alle Grenswissel- en Postkantoren Aarzel dus niet: koop loten. En vraag meteen even naar de folder waarin de priizen staan vermeld en hoe u te weten kunt ko men of u tot de winnaars behoort De trekking vindt plaats op maandag

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5