„Bijna iedereen is paranormaal te helpen STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Anatomisch museum extra beveiligd na „hoofdenhandel" ierhonderdjarig bestaan bescheiden gevierd roject klantgerichter verken gemeente Leiden MAANUttU Z/ 1-LDKUAKI 1989 PAGINA 7 3elei< lIRECTIE WELZIJN KAMPT [ET FORSE ACHTERSTAND ,EIDEN Het verificatiebureau, het ac- ountantskantoor van de Vereniging van be ederlandse Gemeenten (VNG), schiet de !r^ctie we^ziJn van de gemeente Leiden te alp vanwege de achterstanden in subsidie- ir'ékeningen. In sommige gevallen moeten ibsidie-afrekeningen uit 1983 nog afgehan- worden. Volgens een woordvoerder it het om de controle achteraf van subsi- anvragen. „We kijken wat er met het gedaan is". De achterstand zou te ma- Lebben met het in elkaar schuiven van [delingen maatschappelijk werk en soci- iltureel werk drie jaar geleden. „Toen hen we al met een achterstand en die n we niet meer ingelopen", aldus de oordvoerder. Over een half jaar moet <je l irectie weer op schema liggen. De kosten 90JI 3n de operatie bedragen 75.000 gulden. 145a Jongen breekt vinger bij vechtpartij op dak LEIDEN Een 14-jarige jon gen uit Leiden heeft zaterdag middag bij een vechtpartij op het dak van de parkeergarage aan de Korevaarstraat een vinger gebroken. De jongen liep met twee vrienden op de Korevaarstraat, toen er vanuit de garage snoep naar beneden werd gegooid. Het drietal ging de garage in om te kijken wie dat had gedaan, en stuitte op het dak op ttoee jongens. Die stormden direct op het drietal af. De 14-jarige jongen werd vastgegrepen en een van zijn vingers werd gebroken. De twee daders, ongeveer 15 jaar, zijn daarna gevlucht. Vechtpartij bij café op Nieuwe Beestenmarkt LEIDEN De Leidse politie heeft zaterdagnacht om vier uur een einde gemaakt aan een vechtpartij voor een café op de Nieuwe Beestenmarkt in Leiden. Bij de vecht partij waren een 28-jarige Leidenaar, een evenoude Lei derdorper, een 19-jarige Hagenaar en de 46-jarige eige naar van het café betrokken. Volgens de Leidenaar, de Leiderdorper en de cafébaas zou de Hagenaar hen be dreigd hebben met een mes. De Hagenaar, die volgens de politie stevig gedronken had, verklaarde echter dat hij was gebeten door de hond van de cafébaas. De kroegbaas zou hem daarna in het gezicht gestompt hebben, waarna de Hagenaar een mes getrokken had om zich te verdedi gen. De man had inderdaad verwondingen in het gezicht en is voor behandeling overgebracht naar het Aacde- misch Ziekenhuis Leiden. Zowel tegen de Hagenaar als tegen de Leidse cafébaas is proces-verbaal opgemaakt. Beiden zijn in de loop van de zondag weer vrijgelaten. Kinderlokker bij scholen ZOETERWOUDE Een kin derlokker en potloodventers zijn de afgelopen week actief geweest bij de Corbuloschool en de Westwoudschool in Zoe- terwoude-dorp. Een 9-jarig meisje werd door een kinder lokker aangesproken. Zij ging niet in op het verzoek om met hem mee te rijden. Ze raakte wel overstuur en vertelde het verhaal thuis. Andere kinde ren werden geconfronteerd met exhibitionisten. De rijks politie van Zoeterwoude ver zoekt getuigen zich te melden, tel. 01715-1257. Voorlichting over diabetes LEIDEN De Diabetes Vereniging Leiden houdt maandag 6 maart een voorlichtingsavond over diabetes en sport. Aanvang 20 uur. Om de insuline op timaal zijn werk te laten doen is lichaamsbeweging voor diabetespatiënten van groot belang. Erik Pinxter, lid van de werkgroep dia betes en sport, spreekt over dit onderwerp. De bijeenkomst wordt gehou den in de aula van gebouw 50, eerste etage van het poortgebouw van het Aca demisch ziekenhuis aan de Wassenaarseweg 6. Sleutelstad Wandeltochten LEIDEN De Sleutelstad Wandel tochten worden dit jaar in het week end van 4 en 5 maart gehouden. De tochten over 5, 10, 15 en 25 kilometer starten zaterdag en zondag tussen 9.00 en 14.00 uur bij het restaurant van de ijsbaan aan de Vondellaan. Deelnemers aan de 40 kilometer moeten tussen 9.00 en 10.00 uur star ten. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden per persoon. De Internationa le Sleutelstad Tweedaagse Leiden wordt in hetzelfde weekend over af standen van twee maal 25 of twee maal 40 kilometer gehouden. De start is eveneens op beide dagen bij de ijs baan. Deelnemers aan de lange af stand kunnen tussen 9.00 en 10.00 uur aan de tocht beginnen, de overi gen tot 14.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt twaalf gulden vijftig. Kruispunt afgesloten LEIDEN Het kruispunt Zoeter- woudseweg/Toma- tenstraat wordt in verband met riole ringswerkzaamhe den vanaf vandaag tot en met vrijdag 10 fnaart voor het autoverkeer afge sloten. Omleidings routes worden met oranje borden aan gegeven. Voetgan gers en fietsers kunnen wel ge woon gebruik ma ken van het kruis punt. EERSTE PARABEURS IN LEIDEN 2'5X LEIDEN Glazen bol len, bewegende pendels en kaarten. Voor de meeste mensen zijn dit at tributen uit sprookjes en televisieseries als Tita To venaar. Voor paragnost E. de Haan uit Hellevoet- sjüis is het dagelijks ge reedschap waar hij de kost mee verdient. Afge lopen zondag was deze landelijk bekende parag nost aanwezig op de para- beurs in Leiden. Temid den van handlezers, mag netiseurs, kaartleggers, verkopers van stenen, astrologen, grafologen, helderzienden en vele r anderen vertelt hij over KJ zijn vak. „ïk geef mensen adviezen, ïelp de overheid bij opspo- 'ingszaken en genees mensen. Men komt bij mij met gezond heidsklachten. Ik weet bijna altijd antwoord want bijna ie dereen is paranormaal te hel pen". De paragnost heeft in dertijd ook een tip gegeven over de ontvoering van G. Heijn. „De politie heeft niet alle 2000 tips nagetrokken zo als ze nu beweren. Mijn tape is nog steeds verzegeld. En dat was niet een van de tips die naderhand als niet klop pend terzijde zijn gelegd. Al leen heb ik dingen gezegd die men niet wilde horen", aldus De Haan die kalm reageert op de scepsis die bij veel mensen bestaat over paragnosten. „Ondanks alles krijg ik nog steeds verzoeken van de over heid om te helpen bij opspo ringen en roepen medici mijn hulp in". De Haan had zijn paranorma le gaven al op jonge leeftijd. „Als klein kind wist ik als er werd gebeld precies wie er voor de deur stond en ik zag geesten of figuren rond men sen. Er zijn veel geesten die geen afscheid kunnen nemen van de wereld en maar rond blijven hangen. Zij kunnen veel onrust veroorzaken. Zo was ik laatst bij mensen die een huis gekocht hadden en dat aan het verbouwen wa ren. De overleden eigenaaar wilde dat niet en zorgde er voor dat het echtpaar geen nacht meer sliep. Ik vertelde ze dat, maar ze gingen door met de verbouwing. Uiteinde lijk zijn ze verhuisd". De Haan waarschuwt nadrukke lijk tegen het spiritisme dat vaak in huiselijke kring wordt beoefend en dat hij als „dat gedoe met een glaasje" betitelt. Dergelijke praktijken moet men volgens hem laten want „er worden krachten opgeroepen waarvan men niet weet wat men er verder mee moet. Bovendien krijgt men vaak dingen te horen die men helemaal niet wil weten zoals een overlijdensdatum. Dat is absoluut niet prettig. Ik heb al veel slachtoffers van dergelij ke praktijken moeten behan delen". Volgens de paragnost uit Hel- levoetsluis zijn er veel oplich ters onder zijn collega's. „Voor veel mensen is het een sport ook iets te voelen of te zien. Verder zijn er veel men sen op uit andermans bankre kening leeg te halen". Ook za ken als cursussen handlijn- kunde vindt De Haan non sens. „Dat is iets dat je niet zomaar leert. Door zo'n cursus kun je mensen enorme ang sten aanpraten. En dat terwijl wij er juist voor zijn om ang sten weg te halen". De Haan bezoekt regelmatig beurzen voor paranormalen die overal in het land worden gehouden. In Leiden werd de beurs gisteren voor de eerste keer gehouden. De zaal van het Anthoniusclubhuis aan de Lange Mare rook tussen elf en vijf uur 's middags naar wierook en was propvol. Aan kleine tafeltjes lieten de be zoekers, een kleine vierhon derd in totaal, hun verleden, heden en toekomst verklaren door kaartleggers en handle zers. Nieuwsgierigheid bleek bij velen de directe aanleiding te zijn om de beurs te bezoe ken. Ietwat lacherig maar soms ook bloedserieus werden de uitspraken van de waar zeggers aangehoord. Zo kreeg een Leiderdorper te horen dat hij op zijn stemmingen moet letten, dat hij erg mentaal is ingesteld en dat hij moet me diteren over zijn banden uit het verleden. Echt tevreden was hij niet over de uitkomst van het kaartleggen. De on verwachte rekening van tien gulden vergrootte de ergernis. Een bezoekster kreeg van een andere kaartleester te horen dat ze moet oppassen voor een rivale onder haar vriendin nen. De problemen die daar uit voortkomen duren echter maar kort, stelde de kaart leester haar direct gerust wij zend op de verder gunstige kaarten. Organisatoren Felix Men- singh en Rob Olthof uit Am sterdam: „Nieuwsgierigheid is een grote drijveer maar er zijn ook mensen die speciaal voor hun kaartlezer of parag nost naar de Leidse beurs ko men. Ze bellen vantevoren op Het echtpaar De Haan: hij is paragnost en zij magnetiseert en houdt zich bezig met kaartleggen voor vrienden en bekenden. om te horen wie er op de beurs staat en beslissen dan of ze komen of niet". Over de belangstelling voor de Leidse beurs hebben de organisato ren niet te klagen. „Gezien het schaatsen op televisie was dit een leuke opkomst. We denken de beurs in september dit jaar dan ook te herhalen", luidt hun eindoordeel. ROZA VAN DER VEER SIDEN De vermeen- handel in mensenhoof- >w jn Amsterdam heeft ik: in het Leidse Anato- iisch Museum haar spo- In op lacht van het ministerie -WVC zijn er extra slo- s°rpa! ïn." op de deuren aange- )48. tracht van het museum dit jaar vier eeuwen j"? ëstaat. iD-een ongezonde belangstel- jg voor de geëxposeerde >orwerpen is bij het perso- ■et-overigens niets bekend. )epotten met lichaamsdelen pwaan Skeletten staan al eeuwen en ad auwelijks bekeken in de alco- en yd ol of formaline. Noodge- C°bi6 tomgen houdt het museum ac^ an de Wassenaarseweg al va nds jaar en dag de poorten eiesti esloten voor het publiek. Al- verkn ien als er exposities zijn is het alles opengesteld voor be- peeja gistellenden. Een jammerlij- edrïjf zaak, vindt conservator vaU. Mulder, die het 400-jarig i3.CK|esla"an van het museum met i historische tentoonstelling -december enige franje >pi te geven. lüdget et museum is met haar in- ngende collectie vooral een kpleister voor studenten de medische faculteit van stad. Dat komt volgens PR* luider niet alleen door de af- Lei11 elègen lokatie van het mu- um in een van de bijgebou- en van het Academisch Zie- Het anatomisch museum is maar een paar keer per jaar voor het publiek toegankelijk. kenhuis. Het kleine budget waarover het museum be schikt vormt het belangrijkste probleem. „Er is slechts geld voor twee man personeel. Die werken dag en nacht, maar meer dan hooguit drie tentoonstellingen per jaar kunnen er niet wor den georganiseerd." Die ten toonstellingen zijn dan wel voor publiek toegankelijk en worden goed bezocht. „De ten toonstelling van vorig jaar over harttransplantaties trok in een weekend 4.000 bezoe kers. Die hopen we april weer binnen 1 Dit jaar gaat de tentoonstel ling, die op 15 en 16 april wordt gehouden, over de diverse vormen en mogelijkheden van transplantaties. „De kennis over deze zaken halen we bij de artsen van het ziekenhuis, in dit geval voornamelijk bij de dienst donorwerving. Die FOTO: WIM VAN NOORT hoopt door de tentoonstelling nieuwe donors aan te trek ken." Het geld voor de exposi tie komt ten dele van de medi sche faculteit. Het resterende tekort wordt gedekt uit subsi dies van het ministerie van WVC en uit giften van belang hebbenden. Vooral farmaceu tische bedrijven steken nog weieens een handje toe. Voor de officiële opening van de expositie in april hoopt Mulder minister Brinkman te strikken. Wat extra publiciteit kan het museum volgens hem goed gebruiken. Het feit dat belangstellenden straks gratis naar binnen kunnen moet de drempelvrees bij het publiek verder wegnemen. Het heffen van toegangsprijzen levert vol gens Mulder bovendien nau welijks geld op. „Je jaagt daar mee bezoekers weg en er komt zoveel rompslomp bij kijken dat het zonde is van de moei te." Voor de tentoonstelling in april bestaat volgens Mulder al grote belangstelling onder mensen die in de para-medi sche sector werkzaam zijn. „Zij zijn echter niet aangewezen op de twee dagen dat de tentoon stelling officieel opengesteld wordt voor het publiek. De twee weken daarna kan er op afspraak een kijkje worden ge nomen." Belangstelling Klachten over de belangstel ling voor de tentoonstellingen in het museum heeft Mulder niet, ondanks de relatieve on bekendheid waarmee men te kampen heeft. Dat komt voor al doordat de exposities inspe len op de modernste ontwik kelingen in de medische we tenschap. „We presenteren niet alleen darmen op sterk water van vier eeuwen oud, maar besteden vooral aan dacht aan datgene wat de art sen tegenwoordig allemaal tot stand brengen." Mulder speelt daarmee duide lijk in op de nieuwsgierigheid van de mensen naar wat er met hun lichaam mogelijk is. Die zucht naar kennis is de laatste jaren sterk toegenomen. „De mensen worden tegen woordig steeds meer met hun eigen lijf geconfronteerd. Vooral de media besteden veel aandacht aan dit soort onder werpen waardoor mensen steeds beter op de hoogte ra ken. Maar nieuwe kennis werpt nieuwe vragen op en daar willen ze tekst en uitleg bij." Mulder hoopt binnen een tijds bestek van vijf tot tien jaar geïnteresseerden van buiten de universiteit en de parame dische sector echt van dienst te kunnen zijn. Bij de medi sche faculteit wordt momen teel gewerkt aan een verhui zing naar nieuwbouw. Het Academisch Ziekenhuis is daarmee inmiddels aardig op weg, maar de andere afdelin gen van de faculteit wachten nog op nieuwbouw naast het huidige Sylviuslaboratorium aan de Wassenaarseweg. „Hopelijk krijgen we dan een ruimte die beter geschikt is voor het houden van exposi ties en voor een atelier waar we de voorbereidende werk zaamheden kunnen verrich ten. De huidige huisvesting is zeker niet slecht, maar wel bij zonder publieksonvriendelijk. Door die fabeltjes over de han del in mensenhoofden en de nieuwe veiligheidsmaatregelen is het toch al schaars bezochte museum bovendien nog moei lijker toegankelijk geworden." JOEP VAN ZEIJL nasi 'EIDEN Het Leidse colle- heeft de stichting De euk in Hypolytushoef op- racht gegeven om te advise- -n over een zogenaamd cul- luryeranderingsproject. Een ergelijk project is bedoeld m de organisatie van het mbtelijk apparaat te verbe ren en klantgerichter te ■innen werken, et college beslist in april of zo'n project bij de gemeen- Leiden komt en wat voor orm het krijgt. Bij de begro- ngsbehandeling afgelopen ajaar is al gesproken over !n cultuurveranderingspro- "V dat de afgelopen jaren Ifj [menige Nederlandse ge meente is opgezet. Zo'n pro ject moet de samenwerking binnen de organisatie verbe teren en het klantgericht werken bevorderen. De Beuk gaat vanaf volgende week leden van het college, de raad en ambtenaren inter viewen om te kijken welke klachten en wensen er leven. „We hebben De Beuk geko zen, omdat men in Gronin gen erg enthousiast was over een cultuurveranderingspro- iect dat door De Beuk bege leid werd", aldus wethouder P. Bordewijk van financiën, personeel en organisatie. Het eerste voorbereidende onder zoek kost 75.000 gulden. Cursussen In de regio Leiden /Lisse star ten binnenkort weer cursussen voor werkzoekenden van 18 jaar en ouder in het kader van de Primaire Beroepsgerichte Volwassenen Educatie (PBVE). De opleiding duurt zes maan den en kost zestig gulden. Deelnemers moeten ingeschre ven staan bij het arbeidsbureau en mogen hooguit enkele jaren voortgezet onderwijs hebben gevolgd. Belangstellenden kunnen op maandag, dinsdag en donderdag contact opnemen met het coördinatiepunt, tele foonnummer tel. 071-120043. Gauguin Alliance Frangaise-Leiden houdt woensdag een lezing over de artistieke ontwikke ling van Gauguin. De lezing wordt gehouden naar aanlei- ding van een grote tentoonstel ling van Gauguin in Parijs. De lezing, in het Frans, wordt ge- presenteerd door Edith Désa- Ouderen Jeux. De bijeenkomst heeft plaats in hotel Nieuw Minerva aan de Boommarkt 23 in Lei den. De aanvang is 20.00 uur. de Leidse Studentenekklesia, Papenburg 100 en begint om 20.00 uur Meiden 't Breehuys is een nieuwe mei dengroep begonnen. Die komt wekelijks op dinsdag van 19.00 tot 20.30 uur bijeen in de Bree- straat 19. Er is nog plaats voor meisjes van 15 tot 20 jaar. Koffieboeren De Leidse Wereldwinkel houdt dinsdag een thema-avond over de positie van kleine koffie boeren en de Max Havelaar- campagne. De videofilm 'Een schrale troost' wordt vertoond. De bijeenkomst heeft plaats in Er is nog ruimte voor ouderen bij de activiteiten van het Diensten een trum Morsch wijek. Aanmeldingen zijn mogelijk voor volksdansen, handwer ken, het zangkoor, de open eet tafel en de bewegingslessen. De bijdrage voor de cursussen bedraagt 3,50 gulden per maand, exclusief materiaal. Een maaltijd kost 3,00Be langstellenden kunnen kon takt opnemen met tel. 071-766436. Fietser breekt been LEIDEN Een 17-jarige in woner van Hazerswoude heeft zaterdagavond zijn been ge broken bij een botsing op de kruising van de Beestenmarkt en de Nieuwe Beestenmarkt in Leiden. De Hazerswoudenaar kwam op de fiets vanaf de Nieuwe Beestenmarkt en ver leende geen voorrang aan een 22-jarige automobiliste uit Lei den, die richting Steenstraat reed. De fietser is naar het AZL gebracht. Sieraden buit bij babbeltruc LEIDEN Een bejaarde be woonster van de Burggraven- laan in Leiden is afgelopen woensdag slachtoffer gewor den van de zogenaamde bab beltruc. Twee vrouwen met een Duits accent belden bij de vrouw aan en vroegen of ze een boodschap konden achter laten voor de niet aanwezige benedenbuurman. Volgens ae bewoonster ging het om be schaafde types. Terwiil een van beide vrouwen de be woonster aan de praat hield, liet de ander vermoedelijk een derde persoon binnen. Toen de vrouwen vertrokken waren bleek een sieradenkistje te zijn opengebroken en waren diver se sieraden verdwenen. Subsidie voor Vrouwen tegen Sexueel Geweld LEIDEN De Stichting Sa menwerkingsverband Vrou wen tegen Sexueel Geweld in Leiden krijgt 8.000 gulden sub sidie van de provincie. Het is een van de 27 vrouwenprojec ten die gesteund worden. Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland hebben dit jaar ruim 140.000 gulden uitgetrokken voor emancipatie-activiteiten voor vrouwen. Verder krijgt de Stichting Vrouwen Bellen Vrouwen in Noord wijk 6.860 gulden en de Stichting Wonen 1988 in Leiden bijna 4.000 gul den. De Stichting Patiënten/ Consumentenplatform Zuid- Holland krijgt 8.500 gulden voor een project voor de ver sterking van de positie van vrouwen als chronisch patiënt in gezondheidszorg en maat schappelijke dienstverlening. De subsidie moet in principe besteed worden aan activitei ten als studiedagen, voorlich ting en telefonische hulpdiens ten, methodiekontwikkeling, training, deskundigheidsbe vordering en cursussen. Bij de subsidietoekenning is rekening gehouden met een eigen bij drage van de deelnemers van 2,50 per activiteit. Recreatiebad hel Wedde te Voorschoten. Telefoon 01717-4848 Noem nu mmln In recreatiebad Hal Wedda ta Voorschoten. Door een andere Indeling van de lessen is er in de maand maart ruimte ontstaan voor een nieuwe groap Kinderen die vpor het behalen van het A-diploma willen gaan oefenen. Het instructieteam van recreatiebad Het Wedde geeft les aan kinderen vanaf 4 laar. Doordat de groepen niet groter zijn dan gemiddeld tien kinderen per Instructeur/trtce Is een grote individuele aandacht mogelijk en Is de informatieverzorging van en naar de ouders optl- U kunt u nu opgeven en anal beglnnenl De kosten bedragen 67.90 voor 16 lessen (Inclusief entree). Inlichtingen: 01717-4948.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7