Amerika raakt uitgerookt*" Khomeini wil nauwere banden met Moskou CeidaeSowumt Damiaan Mensenrechten werpen schaduw over bezoek Bush aan Peking ower laat fles staan zls hi j wordt benoemd npUZALEM Israel en «^jrpte hebben een akkoord _>oi^Jertekend over de over- icht van Taba, een stukje ^gfgd van eén vierkante kilo- jSgjfter aan de Golf van Aqaba. BjHgens het akkoord zal Israel JP^enclave, waarover de twee jden zeven jaar hebben ge- -^tkeleid, op 15 maart aan (rpte teruggeven. Een inter- ionale arbitragecommissie ps de enclave, waar Israel I luxe-hotel heeft gebouwd, jaar september al aan toe. Egypte zal nu 74 [joen gulden betalen voor de Poolse premier bij uitvoering stuk Havel füHTENLAND MAANDAG 27 FEBRUARI'1989 "PAGINA 5 door Frans Boogaard BRUSSEL Verschillende feestcomité's lopen zich al warm. Een Vlaamse particulier organiseert een bedevaart naar „zijn eiland. Bij elke bank zijn zilveren en gouden herdenkingspenninger. te koop. Half maart wordt aar. zijn leven een academische zitting gewijd en eind dit jaar wordt te zijner ere een historische optocht gehouden, waarvoor nu al zo 'n r tweeduizend deelnemers, veertien praalwagens, acht muziekkorpsen en driehonderd ruiters zijn ingeschreven. Op 15 april zal het precies honderd jaar geleden zijn dat de Vlaming Jozef De Veuster, beter bekend als pater Damiaan, op het eiland Molokai (Hawaï) een verschrikkelijke dood stierf. Temidden van de lepra-lijders waarvan hij er zelf ook een was. In de kerk en daarbuiten, en niet alleen in Vlaanderen, heeft zijn roem bijna mythische vormen aangenomen. Zijn standbeeld staat in het Capitool in Washington. Op Honolulu is een museum naar hem genoemd, en ook in zijn geboortedorp Tremelo, ten noorden van Leuven, wordt de herinnering aan de eenvoudige boerenzoon levend gehouden met onder meer een Damiaan-voetbalclub, een Damiaan-school, een Damiaan Geriatrisch Centrum en een Damiaan-busonderneming. Het plaatselijke comité dat nu al twee jaar bezig is de viering van zijn honderdste sterfdag r te bereiden, voegt daar binnenkort nog een Damiaan- bier en dito koekje aan toe. Pater Damiaan, geboren in 1840, trad op zijn negentiende toe tot de Paters van het Heilig Hart in Leuven. Amper 23 jaar oud trok hij naar Hawaï, waar hij een jaar later tot priester werd gewijd. Damiaan deed aanvankelijk missiewerk op Kohala, maar vroeg zelf zijn overplaatsing aan naar Molokai, een eiland ir melaatsen in volstrekte afzondering en zonder enige medische zorg hun laatste dagen sleten. Lepralijders gingen in die tijd al even gestigmatiseerd door het leven als aids-patienten nu. Hun melaatsheid was voor de maatschappij geen ziekte, maar een boetedoening voor begane zonden. Toen Damiaan op Molokai zijn werk begon, leefden daar onder de meest erbarmelijke omstandigheden zo'n zeshonderd lepralijders, van wie elk jaar een kwart overleed. In deze aardse hel ging Damiaan als een troostende engel rond. Hij hielp de zieken hun lijden te verlichten, bracht hen een minimum aan hygiënische zorg bij en maakte voor hen uit oude petroleumkannen fluiten, waarop de bewoners van Molokai, die soms maar twee of drie vingers meer hadden, muziek maakten. In 1885, toen hij per ongeluk kokend water op zijn voet morste en geen pijn voelde, ontdekte Damiaan dat hij zelf ook melaats was geworden. Voor zijn familie wilde hij dat niet weten. Alleen in een later gepubliceerde brief aan zijn broer Pamfiel liet hij zich ontvallen dat „de enige weg om hier uit te geraken de weg naar het kerkhof is". De dood van Damiaan, vier jaar later, bracht over de hele wereld ?en schok teweeg. Voor veel westerlingen was zij het bewijs dat lepra niet erfelijk was en ook „beschaafde" volkegen ermee konden worden besmet De roem van Damiaan, die zijn eigen leven ondergeschikt had gemaakt aan het lot van de lepralijders, verspreidde zich snel. Toch duurde het nog tot 1936 voordat koning Leopold III zijn lijk met nationale eer liet overbrengen naar de kerk in Leuven. Datzelfde jaar werd de kist van Damiaan geopend met het oog op zijn eventuele zaligverklaring, maar daarvan is ruim een halve eeuw later nog steeds niet veel terechtgekomen. In 1977 bepaalde het Vaticaan dat men Damiaan „heldhaftig" mag noemen, maar dat voor zijn zaligverklaring een mirakel nodig is, dat wil zeggen dat iemand door gebed aan pater Damiaan genezing moet hebben verkregen. Moeder Theresa, de onbaatzuchtigheid zelf, stootte ook op die kerkelijke wet toen ze zich voor de zaligverklaring van Damiaan inzette. Zij reageerde nogal verbaasd toen de paus tegen haar zei dat er geen mirakel was. „Geen mirakel?", zou ze hebben uitgeroepen. „Zijn hele leven was er een.'". In een noodziekenhuis op het mijnencomplex in Trepca wor den de mijnwerkers opgevan gen die onder de grond in ademhalingsmoeilijkheden zijn gekomen. poto: epa Mijnwerkers in Kosovo gaan door met staking PRISTINA Etnische Albanese zinkmijnwer- kers in de autonome Joe goslavische provincie Ko sovo hebben gisteren ge weigerd hun staking, die al een week duurt, te beëindigen. De mijnwer kers hebben de regio daarmee op de rand van de noodtoestand gebracht, zo meldde het Joegoslavi sche persbureau Tanjug. De 1.300 stakende zinkmijn- werkers weigeren hun mijn te verlaten voordat zij schriftelij ke garantie hebben gekregen dat Rahman Morina, de leider van de communistische partii in Kosovo, gisteren inderdaad zijn ontslag heeft ingediend. Met het ontslag van Morina en de leider van de provincie hoofdstad Pristina willen de leiding van de communistische partij en het bestuur van Ko sovo tegemoet komen aan de eisen van de stakers. De Albanezen, die een min derheid vormen in de provin cie, protesteren met hun acties tegen pogingen van Servië het bestuur over Kosovo terug te krijgen. De staking in de zink- mijn leidde tot grote algemene stakingen in Kosovo, een auto nome provincie van de groot ste Joegoslavische republiek Servië. De Joegoslavische tele visie meldde dat Kosovo eer gisteren „verlamd" was door een staking van het personeel van het openbaar vervoer en het sluiten van zo goed als alle winkels van etnisch Albane zen, die zo hun solidariteit met de stakende mijnwerkers wil len tonen. Om een einde te maken aan de algemene sta king heeft de centrale rege ring in Belgrado zaterdag ex tra veiligheidstroepen naar Kosovo gestuurd. Begrafenis Stompie De moeder van Stom pie Seipei (midden) kijkt toe hoe de laatste eer wordt bewezen aan haar vermoorde zoon. Ongeveer dui zend mensen woonden de begrafenis bij in Tumahole, waar Stom pie als 10-jarige onge veer vier jaar geleden de leiding nam van een leger van jeugdige anti-apartheidsactivis ten. foto: ap Takeshita erkent leed TOKYO De pre- mier van Japan, No- boru Takeshita, heeft erkend dat zijn land in de Tweeae We reldoorlog „veel scha de heeft berokkend aan zijn Aziatische buurlanden". Een week eerder had hij tot grote woede van China en Noord-en Zuidkorea verklaard dat de vraag of Japan wel of niet een agres sor was tijdens de oorlog, maar beter overgelaten kon wor den aan historici. Protest Georgiërs tegen inlijving MOSKOU In de hoofdstad Tbilisi van de Kaukasische Sovjetrepubliek Georgië is zaterdag voor het eerst na 68 jaar betoogd tegen de inlij ving bij de Sovjetunie op 25 februari 1921. Politie en sol daten joegen de betogers na enige tijd uiteen, maar deze verzamelden zich weer op. Hun aantal was in het begin van de avond aangegroeid tot tussen de tien en vijftiendui zend. De betoging verliep verder rustig. Er werden ze ker 150 mensen aangehouden voor ondervraging, maar la ter weer vrijgelaten. Polen wil leger fors verkleinen WARSCHAU Polen wil zijn strijdkrachten de komende twee jaar met 40.000 man ver minderen. Dit heeft de Poolse minister van defensie Siwicki bekendgemaakt. Met de af slanking van de strijdkrachten moet geld vrijkomen voor de economie. Verder hoopt War schau fabrieken die tot dus verre voor het leger produ ceerden meer te kunnen in schakelen in de civiele sector. Met de bezuinigingen komt de regering tegemoet aan een van de eisen die Solidariteit heeft gesteld in de ronde-tafelbe- sprekingen met de regering. (Vervolg van de voorpagina) PEKING De Chinese politie heeft gisteren ver hinderd dat Fang Lizhi, een van de bekendste dis sidenten van China, aan wezig zou zijn bij het af scheidsdiner van de Ame rikaanse president Bush. Eerder had Zhao Ziyang, de leider van de communistische partij, in scherpe bewoordin gen duidelijk gemaakt dat de Verenigde Staten zich niet met de binnenlandse aangelegen heden van China moeten be moeien. In een verwijzing naar de morele steun die de VS geven aan dissidenten wees hij erop, 'dat de VS zich moeten onthouden van steun aan personen die tegen de Chi nese regering zijn. Ondanks zijn steunbetuiging aan de Chinese intellectuelen in hun strijd om een grotere politieke vrijheid repte Bush in zijn of ficiële toespraken met geen woord over de mensenrechten in China. Behlave Lihzi had Bush nog twee dissidenten voor het ban ket uitgenodigd. Zij waren wel gekomen. De drie intellectue len ondertekenden onlangs een petitie, waarin de Chinese regering werd opgeroepen alle Eiolitieke gevangenen in hel and vrij te laten. Westerse di plomaten meenden dat Bush met ziin uitnodigingen de Chi nese leiders voor het hoofd heeft gestoten. De sombere toon van de op merkingen van Zhao verschil de sterk van de enthousiaste bewoordingen waarmee Chi na's sterke man Deng Xiao ping en premier Li Peng George Busn ontvingen tijdens diens tweedaags werkbezoek aan China. Deng noemde Bush een „oude vriend" en bedank te hem voor het feit dat hij zo snel na zijn aantreden als pre sident naar China was geko men. Deng nodigde Bush uit voor een officieel bezoek. De Amerikaanse president aanvaardde de uitnodiging en merkte op dat hij in een „inte ressante tijd" naar China is ge komen. Hij verheugde zich over het feit dat Sovjetleider Michail Gorbatsjov in mei China zal bezoeken. „Dat is een goede zaak", aldus Bush die benadrukte dat het al 30 jaar geleden is dat de laatste Sovjet-Chinese top werd ge houden. Bush verscheen ook op de Chinese televisie in een direct uitgezonden interview, waarin hij bevestigde dat de VS veel belang hechten aan goede ban den met China. „Deze betrek kingen zullen groeien en op bloeien", zo verklaarde hij. schat elek n h« )vied{d "Ve; iar u >resei (forfa uari ,dVan onze correspondent Jo Wijnen) d^SHINGTON Wie laag de dag in Ameri- in een openbaar ge- iw of een restaurant sigaret wil opsteken, er goed aan zich eerst Tgewissen van de be- inde wetgeving in de it waar hij verblijft. De is is groot dat het ro- in het openbaar er bij is verboden. en restaurant zal de bezoe- nagenoeg altijd worden aagd of hij in de roken- of -rokenafdeling wil zitten. f gelijke afdelingen zijn in staten eveneens bij wet r >licht gesteld. Verder mag vliegreizen onder de twee niet meer gerookt worden, sommige steden mogen itionarissen die onder gro- ress staan zoals politie- iten en brandweerlie- niet meer roken. En inoeg overal in de VS it men het bordje tegen: „Thank you for not smoking". Kortom, Amerika raakt lang zaam, en tegen wil en dank, „uitgerookt". Tegen de achtergrond van de steeds strengere anti-rookwet- ten spelen zich intussen tal van rechtszaken af van men sen, die de tabaksindustrie willen laten opdraaien voor de kwalen en ziektes die ze als gevolg van het roken zouden hebben opgelopen. Het juri disch precedent is al gescha pen. Vorig jaar kreeg een man uit New Jersey een smartegeld van 400.000 dollar toegewezen als compensatie voor de dood van zijn vrouw, die haar hele leven een kettingrookster was geweest. Haar echtgenoot be riep zich op het feit dat de tabaksindustrie jarenlang heeft volgehouden dat roken geen gevaar voor de gezond heid zou opleveren. De Amerikaanse anti-rooklob- by is overigens nog niet tevre den met de nu genomen maat regelen. Maar ze vindt een zeer kapitaalkrachtige indus trie tegenover zich, die miljoe nen uitgeeft om allerlei wette lijke maatregelen te verhinde ren. Voor de industrie en de tabaksboeren in de VS staat ongelooflijk veel op het spel. Amerikaanse tabaksboeren verbouwen jaarlijks voor 150 miljoen dollar tabak. Bij de grote sigarettenfabrikanten zijn 13.700 mensen in dienst. De gezamelijke industrie maakte in 1985 nog een winst van 6,4 miljard dollar. Een jaar later was die winst al gedaald tot 5,2 miljard. Het resultaat van de met grote kracht gevoerde anti-rook- campagne is echter duidelijk zichtbaar. Dertig jaar geleden rookte 38 procent van de Amerikanen zeer regelmatig. Nu rookt nog maar om en na bij de 26 procent van de Ame rikanen. In 1981 werden in de VS jaarlijks nog 640 miljard si garetten gerookt. In 1987 wa ren er dat nog 565 miljard. De pogingen van de tabaksfa brikanten de snelle daling van het roken een halt toe te roe pen hebben tot dusver weinig opgeleverd, ondanks de naar schatting drie miljard dollar die zij de afgelopen jaren heb ben besteed aan campagnes pro-roken. atre ^SHINGTON De nog tierikaanse ex-senator om 4n Tower heeft gisteren ;rhul Dofd dat hij geen drup- drank meer zal drin- als hij tot minister defensie wordt be- »md. zijn plechtige belofte, die en vraaggesprek met de xikaanse televisie deed. iTower de bezwaren bij de at tegen zijn benoeming lemen. De voormalige se- ir ontkende dat hij ooit aan tol verslaafd is geweest ir om alle vrees en twijfel [dit punt weg te nemen •r ik hierbij dat ik, als ik lemd word, tijdens mijn Itsperiode als minister van ^"'ensie geen enkele alcoholi- drank zal gebruiken", zc De Senaat moet deze week be slissen over de benoeming van Tower. De Senaatscommissie voor de strijdkrachten stemde vorige week tegen de benoe ming van de ex-senator uit Texas, maar president Bush heeft laten weten dat hij toch vasthoudt aan de voordracht van Tower. Vanuit het presidentiële vlieg tuig heeft president Bush, die vandaag terugkeert van zijn eerste buitenlandse reis, al tal van democratische senatoren opgebeld in een wanhopige po ging hen alsnog voor Tower te winnen. De president gaat zijn aandacht vooral richten op ze ven invloedrijke democrati sche senatoren. Het Witte Huis houdt staande dat Tower ont- kreukbaar is en dat het om vangrijke rapport dat de FBI over hem heeft gemaakt, geen Tower bewijzen voor de beweerde misdragingen leveren. Voor Bush is Towers benoe ming een kwestie van buigen of barsten. De president heeft van het begin af aan geweten dat een benoeming van Tower op moeilijkheden zou stuiten en hij is daarvoor ook uitvoe rig gewaarschuwd. en Egypte over Taba [rname van het hotel. Ver- is afgesproken dat de Is- lische directie het hotel de pende twintig jaar blijft lei- Bovendien zal Egypte vijf m^r lang de winst overmaken. WARSCHAU De Poolse premier Mieczyslaw Ra- kowski heeft zaterdagavond in Warschau de uitvoering bijgewoond van twee toneelstukken van de Tsjechoslo- waakse dissident Vaclav Havel. Dit hebben ooggetui gen verklaard. Rakowski verliet echter snel de zaal toen de Poolse dissident Adam Michnik op het toneel sprong om een verklaring voor te lezen tegen de gevangenisstraf van negen maanden waartoe Ha vel vorige week in Tsjechoslowakije werd veroordeeld. „Havel is een trots van het Tsjechoslowaakse geestelijke leven en de trots en hoop van de hedendaagse cultuur in de wereld", aldus Michnik. Hij vergleek Havel met de Sovjetrussische mensen rechtenactivist Sacharov en de leider van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit, Walesa. Het was voor het eerst sinds november 1981 dat de twee stukken van de Tsjechoslowaakse toneelschrijver in Polen werden uitgevoerd. Warschau verbood de stukken destijds na de enige officiële voordracht ervan. In zijn eigen land zijn alle werken van Havel verboden. en Ie. *ette' cilomt deau: ddingi ander n metei anninp van li van en al en. uarte wil uitstel n verkiezingen SALVADOR De Salvadoraan- .residentsverkiezingen, die voor 19 irt op de agenda staan, kunnen wor- uitgesteld tot 30 april. Dat heeft de ident van El Salvador Duarte ver- ird. Hij komt daarmee enigszins te- ioet aan een vredesvoorstel van het ionale Bevrijdingsfront Farabundo ti (FMLN). Het FMLN pleitte afge- n week voor uitstel van de verkie- en tot september om zich beter op stembusgang te kunnen voorberei- Als de verkiezingen echt democra- verlopen, zal het front zich neer bij de uitslag en de guerrilla :en. Morgen praten verzet en re- met elkaar in Guatemala. >6 EEDS MEER MAATREGELEN TEGEN DE SIGARET e. ter reikt. x>g. dstote omete a we. Dake Wen d troffe I Spai rsone Kapitein Rob in China TEHERAN De Iraanse geestelijk leider, ayatollah Ruhollah Khomeini, heeft zich gisteren uitgesproken voor nauwere samenwer king met de Sovjetunie om het hoofd te bieden aan de „duivelse daden" van het Westen. Khomeini pleitte hiervoor tij dens een gesprek met de Sov jetminister van buitenlandse zaken, Edoeard Sjevardnadze. Iraniërs die banden met het westen nastreven zullen de handen worden afgehakt, dreigde de geestelijk leider gis teren voor de Iraanse radio die een deel van het gesprek met Sjevardnadze uitzond. Khomeini prees de Sovjetunie voor de terugtrekking van haar troepen uit Afghanistan. Tijdens het onderhoud drong de Iraanse geestelijk leider ook aan op de terugtrekking van alle vreemde oorlogsschepen uit de Golf. Sjevardnadze had al toegezegd dat Moskou be reid is de oorlogsschepen uit de Golf terug te trekken om zo de vastgelopen vredesbespre kingen tussen Iran en Iraq nieuw leven in te blazen. De Sovjetunie was de belangrijk ste wapenleverancier aan Iraq tijdens de acht jaar lange Golf oorlog. Het was voor het eerst dat Khomeini een minister van buitenlandse zaken ontving voor een gesprek onder vier ogen. Het officiële Iraanse persbureau IRNA meldde dat de 88-jarige revolutionaire pa triarch de minister had willen ontmoeten om te horen wat „het antwoord was op zijn boodschap aan (Sovjetpresi dent) Gorbatsjov om de islam te bestuderen" als een alterna tief voor het communisme. In zijn boodschap had de patri arch het communisme een „failliete ideologie" genoemd. Sjevardnadze zei namens Gor batsjov dat de Sovjetunie de is lamitische revolutie in Iran van 1979 steunt. Niettemin be schouwt Moskou het Sovjetsys teem ondanks alle „grove fou ten" uit het verleden als de beste keuze voor zijn eigen volk, zo zei Sjevardnadze. Minister Sjevardnadze in gesprek met zijn Iraanse ambtgenoot, Velayati. foto: ap Aan ooord van de jonk van Wang Hang heerst grote span- icacim. leder ogenblik kan de „Pandora" worden overvaren en al- waiaan boord turen scherp naar voren, zonder er op te letten, aar op het achterdek iets gebeurt. Het is Rob, die zacht naderbij en allereerst de navigator geruisloos onschadelijk maakt, springt hij snel naar de achterste bezaansmast. De twee rgangers staan klaar, om direct het roer om te gooien, wan neer de jonk de „Pandora" zal rammen en weten niet, welk een gevaar henzelf dreigt. Want Rob heeft zijn mes getrokken en met een paar halen snijdt hij de vallen van het bezaanszeil door, dat met hevig lawaai naar beneden komt en beide roergangers be dekt, juist wanneer deze de zware helmstok willen opduwen. De manoeuvre, die Wang Hang zo knap had bedacht, is misluktl

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5