Protesten Rushdie blijven aanhouden Liberaal, dat zijn wij allemaal Tientallen doden door storm langs Europese kust J Directeur Heldringstichting aangehouden^ Bouterse wil militaire top over drugsprobleem Heerma voor afschaffing van overdrachtsbelasting 40-JARIGE JOVD OP ZOEK NAAR ZIJN WORTELS: Israëlische leger belooft vergelding dood soldaal BINNENLAND £ekUe(3ou4a*it MAANDAG 27 FEBRUARI 1989 PAGINA ÜÏTE PARAMARIBO De Surinaamse legerleider, Desi Bouterse, wil deze zomer een topbijeenkomst van Zuidamerikaanse militairen over het drugsprobleem beleggen. Bouterse deed dit voorstel in een toespraak ter gelegenheid van de viering van de negende verjaardag van de revolutie. In zijn rede wees Bouterse beschuldi gingen in de Nederlandse pers als zou hij betrokken zijn bij de handel in cocaïne, van de hand. Volgens hem maken de geruch ten deel uit van een campagne om de viering van de dag van de revolutie te verstoren. De toespraak van Bouterse vormde het sluitstuk van de feestelijkheden ter gelegenheid van de negende verjaardag van de militaire staatsgreep van 1980. Bouterse zei dat hij de regering zal vragen vóór juli in Paramaribo een topconfe rentie van legerofficieren uit Zuidamerika te beleggen over het drugsprobleem. Bouterse sprak verder zijn steun uit voor de vre desbesprekingen tussen de regering en het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. De verjaardag van de militaire staatsgreep werd overigens door opvallend veel Surinamers meegevierd. Nieuwe ambassadeur India De nieuwe ambassadeur van India, de heer V.K. Grover, arriveerde samen met zijn vrouw en hond het afgelopen weekeinde in ons land. Hij volgt de heer Srinivasan op die vorige week ons land ver liet. FOTO: ANP Vladimir Lobov nieuwe stafchef Warschau Pact MOSKOU Generaal Vladimir Lobov is benoemd tot chef van de fenerale staf van de legers van het Warschau Pact. Dat heeft de Russi sche legerkrant Rode Ster bericht. Lobov volgt generaal Anatoli Grib- kov op, die deze functie sinds 1976 bekleedde. Sinds 1987 was Lobov eerste plaatsvervangend stafchef van het Sovjetleger. Westerse waar nemers verwachtten het vertrek van Gribkov al enige tijd, nadat be gin februari maarschalk Viktor Koelikov als opperbevelhebber van het Warschau Pact werd opgevolgd door generaal Pjotr Loejev. Gene raal Lobov is evenals generaal Loesiev aanhanger van hervormin gen binnen het Sovjetleger. KARACHI/NEW YORK/ AMSTERDAM De af faire Salman Rushdie heeft het afgelopen week einde tot tal van demon straties pro- en anti-Rush- die geleid. In de Pakistaanse stad Ka rachi werd vannacht een protestbijeenkomst gehou den waarop de executie van Rushdie werd geëist. Eerder in de nacht was voor de British Council een bom ontploft waarbij een Pakistaanse veilig heidsbeambte omkwam. In Iran en Libanon riepen duizenden moslims op tot uit voering van Khomeini's dood vonnis. In New York kwamen duizenden moslims bijeen voor het hoofdkwartier van de Amerikaanse uitgever van het boek de Duivelsverzen, Viking Penguin. In Hong Kong woon den meer dan 1.500 moslims een dienst in een moskee bij die speciaal was georganiseerd uit protest tegen het boek. De imam van de Kowloon Mos kee, Mohammad Tayiab, ver klaarde dat Rushdie's boek vol leugens staat. Veel aanwezigen barstten in tranen uit. In De nemarken marcheerden onge veer tweeduizend moslims door Kopenhagen die tegen vertaling van het boek waren. Op het Binnenhof in Den Haag demonstreerde een groep Iraniërs tegen de moordoproep van Kho meini. FOTO: MILAN KONVALINKA In Amsterdam en Den Haag protesteerden ruim honderd aanhangers van de Iraanse verzetsbeweging Muiaheddin Kalq tegen het bewincf van ay atollah Khomeini en diens op roep de Britse schrijver Sal man Rushdie te doden. De directie van Penguin in Londen, de Britse uitgever van Rushdie's boek, heeft gis teren een onderhoud gehad met Britse moslimleiders. De moslims hadden geëist dat de uitgever in zijn voorwoord zou vermelden dat het boek een fictie is, en dus niet als ge schiedkundig werk kan gel den, en dat het „schadelijk" is voor de geestelijke gezondheid van de islamitische gelovigen. De moslimleiders eisen een schadevergoeding van Rushdie en de uitgevers. Vernederend De Britse auteur Salman Rushdie gevoelt een „merk waardige sloomheid" en een „onzinnige vernederende woe de" omdat hij met de dood wordt bedreigd wegens de. vermeende godslastering in zijn boek „De Duivelsverzen". Dit schrijft Rushdie in een gis teren gepubliceerde boekbe spreking van de autobiografie van de Amerikaanse schrijver Philip Roth. In de bijlage van het Britse dagblad „Observer" schrijft de ondergedoken au teur dat Roth's antwoord op beschuldigingen van laster een grote steun zijn voor hem. De Amerikaanse schrijver werd in 1967 aangevallen door joden naar aanleiding van zijn ro man „Portnoy's Complaint", waarin hij volgens velen een onsympathiek beeld schetste van het joodse familieleven. De Britse schrijver schreef de In Bayruth protesteerden in het zwart geklede shi'itische moslim meisjes voor de dood van Rushdie. FOTO: AP bespreking van Roth's autobio grafie kort voordat hij onder dook nadat de Iraanse geeste lijke leider ayatollah Ruhollah Khomeini had gezegd dat hij moet worden gedood wegens godslaster tegen de is^am. De Indonesische procureur-ge neraal heeft de algehele in voer verboden van het Omstre den boek „The SataniO Ver ses". Het boek mag zelfi voor onderzoek het land niet ifr. De Malaysische onder-minister van binnenlandse zaken, Me- gat Junid Megat Ayob, wilde niet zeggen of zijn regering ook achter de oproep van de Iraanse geestelijke leider aya tollah Khomeini staat om Rushdie te doden. Indonesië heeft de grootste islamitische bevolking van alle landen in de wereld. Het Iraanse parlement zal morgen stemmen over de mo gelijke verbreking van de be trekkingen met Groot-Brittan- nie naar aanleiding Van de af faire Salman Rushdie. uar in v SALl ,resider rt op di uitgest lident ird. Hij ioet aar ionale ti (FM) •n weel LISSABON Stormweer op de Atlantische Oceaan heeft van vrijdag tot zon dag acht schepen doen vergaan en enkele tiental len mensen het leven ge kost. Op het Spaanse vas teland eiste het noodweer ten minste acht levens. Voor de Portugese kust zonk zaterdagnacht het Nigeriaanse vrachtschip River Gurara. Reddingswerkers visten zon dag acht lijken uit het water. Van elf andere vermisten werd geen spoor gevonden. Het 3.000 ton metende schip had 46 mensen aan boord, van wie 27 konden worden opge pikt door een Portugees fregat. Het schip liep zondagochtend op de rotsen voor Kaap Espe- cnel, 35 kilometer ten zuiden van Lissabon. Onder de over levenden bevonden zich drie kleine kinderen. Franse reddingsdiensten ga ven zondag het zoeken op naar 14 zeelieden die worden ver mist van een vrachtschip dat ten westen van Bordeaux zonk. Het in Singapore gere gistreerde vrachtschip Anna Leonhardt zond zaterdaga vond een noodsignaal uit. De kapitein meldde dat hii en de bemanning het zinkende schip bij hoge zee zou verlaten. Het c en Tng schip bevond zich 350 kilomi ter ten westen van Bordeaux Zondag werden een reddinj boot en verscheidene reddingsmiddelen Vi Anna Leonhardt gevondei maar van het 3.895 ton metei de schip en de bemannii werd geen enkel teken van li ven gesignaleerd. Drie van <1 vermisten waren Westduitsei en de overige elf waren a komstig uit de Filipijnen. D wind had in het gebied ee kracht van 100 kilometer p« uur en de golven bereikte1 toppen tot tien meter hoog. In Spanje werden windstote gemeten van 130 kilomete per uur. Reclameborden wei den omver gewaaid. Dake verdwenen van woning* de oostelijke havenstad cia vonden vijf mense dood doordat zij getroffei werden door weg gewaaid dakbedekking. Elders in Span je trof twee andere persone hetzelfde lot. Het weer richtte grote schai aan gewassen aan. Ook elek triciteitsmasten moesten ht ontgelden en vliegvelden noordelijke steden Oviedi San Sebastian en Bilbao wei '<LnJ itembu! Als de bij Sletten. Ij EED iS id Van diSHIN den om veiligheidsredenen g( sloten. In Asturias vond een kano vaarder de dood toen zijn omver sloeg in het Trasona- i kan t r^ei in ee jw of sigar er g< Tgev inde it waa us is g in he is ve gd o DEN HAAG Staatsse cretaris Heerma van volkshuisvesting voelt veel voor het voorstel van de Sociaal Economische Raad (SER) om de over drachtsbelasting te verla gen of af te schaffen. Daardoor zou de doorstro ming in de koopsector kunnen worden bevor derd. De overdrachtsbe lasting is momenteel 6 procent. ningen en voorspelt dat c huiseigenaren „een sigaar u 3 eigen doos" krijgen gepresei teerd. Het huurwaardeforfa gaat overigens per 1 januari van 1,3 naar 1,8 procent. Heerma's plan om de doorstri ming te bevorderen door I werken met tijdelijke wooi vergunningen en huurcontrai ten is vooralsnog niet stater >licht g inoeg De maatregel zi moeten gaan met een verdere verhoging van het huurwaar deforfait, de geschatte huur waarde van een woning waar over inkomstenbelasting moet worden betaald. De vereniging „Eigen Huis" meent dat er niets klopt van deze bereke- baan. Dit ondanks felle kritie daarop van de Raad voor Volkshuisvesting en de SER. De doorstroming moet bevo derd worden, anders zal c scheefheid in de woonruimti verdeling nog verder toeni men, zo betoogde de staatss! cretaris. De gewraakte maatre gelen betitelde hij als „sto achter de deur". ^SHIN Heerma denkt dit jaar nog tlerika; komen met voorstellen om d n T0v opbrengst van kamerverhuu00£j j belastingvrij te maken. OM DEN HAAG Een orga nisatie die jarig is ontkomt er meestal niet aan terug te blikken. Liefst een beetje kritisch, om vervol gens vast te kunnen stel len dat men „ouder maar wijzer" opgewassen is te gen de uitdagingen van de toekomst. Dit proces voltrok zich zater dag ook in de Haagse Pulchri- studio waar jonge liberalen het veertigjarig jubileum van de JOVD luister bijzetten met een forumdiscussie. „Is er iets mis met het liberalisme?" luid de de klemmende vraag die VVD'er Wiebenga, Nypels (D66) en communiste Ina Brouwer werd voorgelegd. Antwoord: „Nee hoor! Libe raal, dat zijn we allemaal". De JOVD is jarig en dat zullen we weten. Op het Lange Voor hout sjouwen vier jongeman nen met een blauw spandoek dat even later in de spiegelzaal van Pulchri wordt opgehan gen. In de lobby worden intus sen lustrumartikelen uitge stald: bierglazen, kaarten en tafelaanstekers met JOVD- logo. VVD-aartsvader Geertse- ma beweegt zich wat stram tussen het ionge grut door. „Er is geen donder veranderd", bromt hij in de barokke verga derzaal. „Een liberaal houdt van stijl, en dit is toch een ver rekt mooie locatie!". Luis in de pels Met het oog op de stijl werd dezelfde Pulchri:studio precies veertig jaar geleden uitgeko zen voor de oprichtingsverga dering van de Jongeren Orga nisatie Vrijheid en Democra tie. Een luis in de pels van de VVD, want de JOVD drong met niet aflatende ijver aan op een „meer liberale, vooruit strevende" koers. De VVD diende zich wars te houden van conservatisme, behouden de „rechtse" elementen des noods uit te stoten om zo meer armslag te krijgen. Al jaren dringt de jongerenorganisatie aan op een coalitie tussen de VVD en PvdA. Jammer genoeg voor de kwa liteit van de discussie luidt de vraag die aan het forum wordt voorgelegd niet wat er mis is met de VVD, of met politiek leider Voorhoeve, maar wat er mankeert aan de politieke stroming zélf: het liberalisme. Daar mogen D66-kamerlid Nypels, VVD-kamerlid Wie benga en CPN-voorzitter Ina Brouwer, allen ooit actief ge weest bij de JOVD, hun tan den op stukbijten. Volgens Wiebenga loopt het wel los met dat liberalisme. Waar de socialisten koortsach tig hun panelen laten schui ven, de confessionelen een „verkrampt" beroep doen op „oude waarden" en communis ten alle hoop gevestigd hebben op perestrojka en glasnost, lig gen de liberalen nog vast op koers. Het liberale kamerlid: „Met het liberalisme is minder mis dan met de andere stro mingen. Onze toekomst is springlevend. Het liberale ge- dachtengoed wint niet alleen veld in Oost-Europa, maar ook in het confessionalisme en so cialisme". Nypels (D66) meent: „Er is niets mis met het liberalisme, de vraag is: is er iets mis met de liberalen, die dit handen en voeten moeten geven?". Hij tracht vergeefs Wiebenga op de kast te jagen door er fijntjes op te wijzen dat de VVD in de Tweede Kamer keer op keer het milieubeleid van zijn eigen ministers dwarsboomt: „Tach tig procent van de voorstellen van Nijpels op milieugebied stuiten op tegenstand van de eigen VVD-fractie. Waar de grondslag van het liberalisme in het geding is, trekt juist de VVD aan de rem! D66 en de kleine linkse fracties zijn hier in de bres gesprongen". Maar Wiebenga reageert stoïcijns: „Laten we de discussie nu niet op het niveau van de dagelijk se politiek voeren. Ik zou het gesprek naar een hoger niveau willen tillen". Een leuk opstekertje krijgen de liberale jongeren van de communiste Ina Brouwer. Vol gens haar heeft het liberalisme zijn doel al bereikt. Wat zuur tjes merkt ze op: „De staat is minder populair dan de markt. Het individu heeft het gewon nen van de verzuiling. Het ge zin is minder de hoeksteen van de samenleving. Het tijd perk van het individualisme is aangebroken. Wat wil je nog Echt knetteren doet het niet tijdens de forumdiscussie. Ina Brouwer stelt zich opmerkelijk mild op. „Wij zijn ons aan het herbezinnen op onze eigen grondslagen en beginselen", vertelt ze. „Voldoen die nog wel in deze tijd? Anders dan de VVD vind ik niet dat je al les aan de markt moet overla ten. Maar als je praat over in dividuele vrijheid en emanci patie dan beschouw ik mezelf ook als een liberaal". PAUL KOOPMAN Dromen Een kind inspecteert de kajuit van een zeiljacht tijdens de zaterdag voor het publiek geopendii, Hiswa. Zowel jong als oud droomt op de tentoonstelling in de RAI van het varen met de mooist?] boten over de wijde wateren. SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO (c) Standaard Uitgeverll. Antwerpen-Weesp WEGENS SEKSUEEL MISBRUIK PUPILLEN ZETTEN De rijkspolitie in met pupillen van het orthope- hm ik tussen de 13 en 18 iaar ex-DUDillen thuis opgezocht en iaar werd hii door het bestui m ZETTEN De rijkspolitie Nijmegen heeft vanochtend de directeur van dé Heldrings tichting in Zetten aangehou den op verdenking van sek sueel misbruik van pupillen. De 55-jarige H.F. uit Ubbergen wordt ervan verdacht in de periode tussen 1971 en 1987 ontucht te hebben gepleegd met pupillen van het orthope dagogisch en jeugdpsychia trisch centrum van de Hel- dringstichting in Zetten en van de kliniek voor jeugdpsy chiatrie De Lingewal in Zet ten. Inmiddels zijn twaalf aan giften gedaan van seksuele vergrijpen. De aangiften zijn gedaan door vrouwen die ten tijde van het seksuele mis- Een aantal van hen was in het centrum opgenomen nadat ze het slachtoffer waren gewor den van incest of ander sek sueel misbruik. De directeur misbruikte hen in het cen trum. Volgens de politie heeft hij echter ook enkele keren In december -pupillen thuis opgezocht hen daar misbruikt. F. was sinds 1971 psychiater bij de Heldringstichting. Vanaf 1981 was hij algemeen behan delingsdirecteur van de Hel dringstichting en van De Lin gewal. Tot 1986 was hij ook psychiater in de Lingewal. jaar werd hij door het bestuii van de stichting met om dellijke ingang geschorst, gebeurde nadat er klachtei waren ingediend over zi handelingsmethode. De klac ten werden gemeld bij de i spectie voor de geestelijk) volksgezondheid. In januai) dit jaar startte de rijksp het vorig litie een onderzoek. JERUZALEM Het Is raëlische leger heeft in Nablus op de Westelijke Jordaanoever tientallen Palestijnen gearresteerd, nadat een Israëlische sol daat was gedood, doordat iemand vanaf een dak eegi De stafchef van het leger, lui tenant-generaal Dan Shomron, verklaarde dat de inwoners van de stad zwaar zouden boe ten voor de dood van de 24-ja- rige sergeant Binyamin Meis- ner. Hij was de vijfde militair die de dood vond sinds veer tien maanden geleden de Pa lestine opstand losbarstte. In de bezette Gazastrook werd een 20-jarige Palestijn doodge schoten, toen het Israëlische leger een menigte betogers uit- eenjoeg die met stenen en fles sen naar belastingambtenaren gooiden. Een woordvoerder van het leger zei dat er „een onderzoek naar het incident zal worden ingesteld". In Gaza-stad is een Palestijnse vrouw, die beschuldigd werd van collaboratie met de Israë lische bezetters, in het Nasr kinderziekenhuis doodgescho ten door een gemaskerde man. Het was voor het eerst dat in Gaza iemand werd veiinuuuw//?;^ wegens samenwerking met Israëlische autoriteiten. Derg^^*-"" lijke strafmaatregelen komel) Aan wel veel voor op de bezetp. leder Westelijke Jordaanoever, waiaan bc de afgelopen anderhalf jaar jop het zeker dertig mensen zijn veipt en moord op verdenking va(i sprinj „collaboratie". rgangei

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4