oreholte maakt zich op voor de eredivisie Stigter en Bakker net naast het podium Europa Cup shorttrack voor Charles Veldhoven ;port EeidócQowumt Marian Vlasveld beste Nederlandse Zwaarbevochten 16-12zege op concurrent VZV i? Kampioenschap Noteboomtoernooi kan HYS praktisch niet ontgaan LAGERWEIJ DERDE IN INTERCLUB-OPENINGSRIT voor Jaap Vogel MAANDAG 27 FEBRUARI 1989 PAGINA 17 r Vo LANDGRAAF Het na tionaal kampioenschap veldlopen heeft zowel Aart n Ga Stigter als Erik Bakker een vierde plaats opgeleverd. De Bataven bleek met vier lopers bij de eerste honderd de beste club uit de Leidse regio. Door de diskwalificatie van Rob de Brouwer (hij had de reclame van het startnummer weggevou- wen) steeg Aart Stigter naar een plaats net naast het podium. Hoewel een van de outsiders, was hij toch niet in staat om voor een verrassing te zorgen. Ondanks een persoonlijke voor keur voor slecht weer en slecht terrein bleken toch lichtere en vooral lichtvoetiger atleten voor hem te finishen. Achter Stigter kwam de Leidse student Huub Pragt als zesde over de streep. In de sprint om de tiende plaats moest Bataaf Kees van Klink het onderspit delven hoewel hij uitermate tevreden was over zijn veertiende plaats. „Ik ben nu net in de dertig en wordt nog ieder jaar sterker". Van de overige Leidse deelnemers die de lange reis naar het Zuid Limburgse ge maakt hadden bleken nog slechts vier heren de eerste hon derd te hebben gehaald. Peter Veldhuyzen, Harry Versteegen en Rob van Schooten kwamen direct na elkaar over de streep (50e in 41.49 minuten tot en met 52e in 41.51 minuten). Sjaak van Schie had wat meer achterstand, maar ook zijn 72e plaats was te- verdenstellend. Tim Brouwer de Koning maakte de verwachtin gen geschapen in het voorsei zoen niet helemaal waar met een 108e plaats. Hans Koenekoop, de derde AAV-er gaf gestalte aan zijn twijfels over wat in het ko mende seizoen te gaan doen door uit te stappen. Bij de jongens A bevestigde Erik Bakker van De Spartaan dat hij een waardig opvolger van de vermaarde Pietje Beelen is. De reis vanuit Lisse naar Landgraaf was met een vierde plaats zeker niet voor niets. Clubgenote An nette van Veldhuizen debuteer de bij de dames met een enigs zins tegenvallende 24e plaats, ruim twee minuten achter Joke Kleyweg die met een derde plaats het succes van partner Pragt bij de heren nog overtrof. In de korte cross die niet als na tionaal kampioenschap verlopen werd verbaasde Joost Rijlaars dam van AAV'36 met een acht ste plaats ook zichzelf. Michel Versteegen viel tegen met een zeventiende plaats, hoewel dit nog voor Cor Brandwijk jr. was. Frank van Wijngaarden van het Katwijkse Rijnsover zorgde met een tweede plaats in Oss overde daar verlopen 15 kilometer voor de beste regionale prestatie bui ten het NK. Met een tijd van 49.08 minuten moest hij John Vermeuelen ruim een minuut voor laten gaan, maar bleef hij de plaatselijke favoriet Van Lent goed voor. Ook Bataaf Kees van Manen kwam met een zesde plaats en een tijd twee seconden onder de magische vijftig minu ten goed voor de dag. Op de hal ve marathon van Gouda zege vierde de Leidse Michelle Par- mentier in een tijd boven de an derhalf uur. In Castricum was de NSL atlete Maijan Vissers ruim een halve minuut sneller, maar trof een sterker deelneem- stersveld en werd tweede. LAHTI In het Finse Lahti heeft Marian Vlas veld uit Oud Ade opnieuw bewezen de beste Ne derlandse langlaufster te zijn. Tijdens het wereld kampioenschap werd ze op de tien kilometer 52e en dit weekeinde op de 30 kilometer volgde zelfs een 42e plaats. „Die plaatsen zeggen ons eigenlijk weinig, veel meer over de progressie van het na tionale langlaufen zegt de achterstand in procenten ten opzichte van de winnaar". Met een score van slechts 14,7 achterstand werd Vlasveld in de na tionale afvaardiging fraai tweede achter Niels Hopman die op de afsluitende wedstrijddag zelfs binnen de tien procent bleef. Voor Vlasveld is er nauwelijks tijd om blij te zijn, vandaag komt de na tionale ploeg terug uit Finland en morgen vertrekt zij met de nationale afvaardiging naar de Universi- ade in Sofia. VOORHOUT Een ver vroegd kampioensfeestje onder de monotone klan ken van de pretband leintje Pils' bleek gis- irmiddag niet aan Chris tine Knigge besteed. Ter wijl haar medespeelsters !van Foreholte zich rond de middencirkel van het eld verzamelden en het 'We are the champions' jmeeschalden, verwijderde de blonde handbalster zich van de groep om in het bijzijn van haar moe der de emoties de vrije loop te laten. Een illustra tief beeld (Knigge speelde een uiterst ongelukkige wedstrijd), na de door Fo reholte met 16-12 gewon nen ontmoeting met de nummer twee VZV. Door dit resultaat weet de ploeg van Jan Kecskeméthy zich drie punten los van de Winkelse formatie en kan zich in de vier nog resterende wedstrijden gaan opmaken voor de eredivisie. De wedstrijd in een afgeladen Gaasbak was alles behalve mooi. „Ik denk zelfs dat het publiek de slechtste wedstijd van dit seizoen heeft gezien", zei Knigge, zonder overdrij ven, na afloop. De in het vorig seizoen van Ven K overgeko men speelster was daar zelf in belangrijke mate verantwoor delijk voor. Kecskeméthy ging zelfs zo ver in zijn kritiek dat hij Knigge nog nooit zo slecht had zien spelen („Iedereen denkt maar dat ze alles kan") jen Knigge ontkende dat ook niet. Al voerde zij wel een aantal excuses aan. „Zo was het de afgelopen week nog on zeker of Marjan Bult mee zou spelen en liepen in de privés- feer een aantal zaken niet zo als gewenst". Maar het meest verbaasd was Knigge ovel- het feit dat zij vanaf het eerste fluitsignaal constante bewa king kreeg van de verdedi gend, maar ook in aanvallend opzicht, zeer goed spelende Yvonne Wijnker. Een takti- sche zet van VZV-coach Eugè- ne Koopen, die Knigge nood lottig werd. Als het ware staand op een eilandje kwam zij er in het verdere verloop van de wedstrijd (behoudens het goed blokkeren van enke le schoten en een paar scores vanaf zeven meter) niet meer aan te pas. Terwijl aan de an dere kant Ellen Warmerdam veel meer moeite had om Ju dith van Dam het spelen te be letten. Na afloop voelde Knig ge er dan ook niet al te veel voor om zich in het feestge druis te storten. „Ik had nu eenmaal een slechte wedstrijd gespeeld", aldus de speelster. Het voert te ver om het slech te spel van Foreholte (Kecske méthy: „Dat is nu eenmaal in herent aan een wedstrijd waarin .om de punten wordt gestreden") in zijn geheel af te wentelen op Knigge. Daarvoor bleven de overige speelsters, behoudens Bult, te ver onder de maat. Hier viel een aantal oorzaken voor aan te wijzen. Zo maakte de Voorhoutse ploeg vele technische fouten, waardoor de opbouw regelma tig stokte en VZV goed ge bruik van de break kon ma ken. Het in een hoger tempo spelende VZV had daarnaast, met name in de beginfase, de zenuwen beter in bedwang en opereerde, vooral in de verde diging, als collectief sterker. Foreholte moest het voorna melijk van individuele acties hebben, waarbij Bult de bo ventoon voerde. Zij was het ook die in eerste instantie een 0-1 en even later een 2-3 achterstand wegwerk te. Pas nadat Elly van Leeu wen de vierde treffer in het VZV-doel deponeerde, kon Foreholte pas aan het uitbou wen van een voorsprong gaan denken. Maar bij de stand 8-4 zag de regelmatig van zijn Elly ('Toos') van Leeuwen juicht. Foreholte staat met een been in de eredivisie na de zege op VZV. bank opspringende Kecske méthy het fout gaan. „Er werd met te veel risico gespeeld. Drie maal ging ëen zeven-me terworp de mist in", aldus de voormalige bondscoach, die desondanks altijd in de winst geloofde. Hij was vol lof over het spel van VZV, dat handig gebruik maakte van deze mis sers en terugkwam tot 8-7. Een geluk voor de wedstrijd, omdat de spanning nu immers veel van het slechte spel vergoed de. Ondanks twee twee-minu- tenstraffen voor Knigge en Tamis (VZV) bleef de stand (minuten lang) tot de rust on gewijzigd. Na de rust opende de Voor houtse formatie aanmerkelijk beter en liep ondanks grote te genstand uit naar 16-10, waar mee Bult haar totaal op zeven treffers bracht. Twee minuten verplicht rusten voor Ellen Warmerdam leverde voor VZV niet meer het gewenste resultaat op. De ploeg kon slechts nog tot 16-12 terugko men. Een analyserende VZV- coach Koopen: ,En dat is nu het verschil tussen Foreholte en VZV. Daar waar de Voor- houters routine kopen, moeten wij onze speelsters zelf oplei den en dat kost tijd. Vooral omdat je maar een paar van deze wedstrijden per seizoen hebt". In hoeverre die routine Fore holte kan helpen de tweede doelstelling voor dit seizoen (naast het kampioenschap, plaatsing voor de Europese be FOTO: HENK SNATERSE kerstrijd) te verwezelijken zal donderdag blijken. Dan komt de Voorhoutse formatie uit te gen PSV in de vierde ronde om de Nederlandse handbalbe ker. Knigge acht haar ploeg zeker niet kansloos: „Die wed strijd moeten we kunnen win nen". Waarna zij er geksche rend aan toevoegt: „Het mooi ste zou zijn om in de finale uit te komen tegen de landskam pioen, maar dan moet ik wel beter spelen dan vandaag". PETER VAN DER HULST igeli digi: LEIDEN De handbalsters van HVS hebben in een direc te confrontatie concurrent Vi res met ruim verschil terug gewezen. Door de 20-12 zege heeft HVS, met nog twee wed strijden te gaan vier punten voorprong in 3G opgebouwd. Ook voor de heren van Satur- nus komt de eindzege in zicht. Zelf won het in uiterst ner veus duel met 12-16 van het Schiedamse UVG, terwijl naaste rivaal DWS een punt verspeelde tegen EHC. De dames van HVS startten tegen Vires met breed uitge speelde aanvallen. Drie maal kwam de hoek vrij, vier maal werd gescoord met afstand schoten. De 7-2 voorsprong die HVS nam, was een weelde die de Stompwijksen niet konden dragen. Balverlies en razend snelle breaks brachten de da mes uit Gouda terug tot 8-5 bij rust. Toch ontbrak bij Vires de snit. De gevaarlijke rechterop- bouwspeelster van Vires bleef met een blessure aan de kant zodat HVS zich in verdedi gend opzicht op de linkerop- bouw kon concentreren. Vires kon daar weinig tegen onder nemen. Toen HVS met uitbra ken een 13-6 voorsprong nam, was het verzet van Vires ge broken. HVS profiteerde met nam via de afstandschoten van Mieke Overdevest. Zij scoorde vijf maal. HVS won met 20-12. HVV behaalde een knappe zege op Ancora. De handbal sters uit Voorschoten speelden met vertrouwen, creëerden kansen en maakten die ook af, iets waaraan het in het verle den ontbrak. Ook verviel HVV niet in het haast traditio nele balverlies. Weliswaar kromp de bij rust bereikte 10-4 voorsprong in, maar op de be slissende momenten zorgde Nina Kröschel voor enige adempauze. Met de 17-13 zege lijkt een veilige positie voor HVV nog mogelijk, iets wat voor OASE niet meer ter be reiken is. De dames uit Oud Ade hielden De Treffers twin tig minuten lang bij (2-2), maar zij werden daarna via de break-out opgerold. Halverwe ge leidden de gasten met 5-2. Na een 10-2 tussenstand werd het nog 12-4 De doelpunten vor OASE kwamen van Coby Hassing (2), Anita van der Poel en Ria Volwater. Olym- pia liet zich tegen UVG 2 in de eerste helft overbluffen. Vanaf de cirkel, maar ook vanaf de zeven meter streep de Schiedamsen een 11-2 voor sprong. In de tweede helft kwam Olympia terug tot een punt, maar met een mooie combinatie naar de cirkel zet ten de Schiedamsen Olympia definitief op afstand: 18-15. De heren van Saturnus speel den een nerveuze partij tegen UVG. Weliswaar namen de Leidenaars een 0-4 voor sprong, maar ze drukten niet door. Rob Otten voorkwam met fenomenale safes dat de Leidenaren halverwege op achterstand kwamen. De 4-6 ruststand werd door Satunus met vrij simpele afstandscho ten (Nico Mooren scoorde zes maal) en drie break-outs uitge bouwd naar een 6-12 voor sprong. Opnieuw was de ploeg van Roy van Gurp niet in staat de voorsprong te consoli deren. UVG kwam terug tot 11-14. Winfred van Boheemen zorgde met een treffer uit de hoek voor een 11-15, waarna beide ploegen nog een maal scoorden: 12-16. Rijnstreek speelde tegen Actief net zo hard als deze ploeg zelf ge bruikelijk speelt. De Alphena- ren liepen daarmee tijdstraf- fen op, maar het ontregelde wel de opbouw van de man nen uit Rotterdam. Rijnstreek nam een voorsprong, maar het had moeite met de individuele acties van de rechteropbouwer van Actief. Van die positie kwam Actief terug tot 6-7, maar Wim Rijn (6 doelpunten) scoorde nog voor rust de gelij- maker (7-7). Na rust was Rijn streek de betere ploeg. Het won met 18-14. Charles Veldhoven, die op de 1000 meter Fagone voor zich moest dulden, bleef de Italiaan In het algemeen klassement voor. BORMIO De 23-jarige Charles Veldhoven heeft in de Italiaanse plaats Bormio de Europa Cup shorttrack veroverd. De schaatser uit Oegstgeest haalde gisteren een twee de en een derde plaats op respectievelijk de 1000 en 3000 meter. Eerder ein digde hij reeds als eerste op de 1500 en als derde op de 500 meter. In het eind klassement bleef hij de Fransman Bella en de Ita lianen Fagone en Peretti voor. Richard Suyten werd vijfde. Bij de dames kon geen Nederlandse zich onder de beste drie scharen. Joëlle van Koetsveld viel net buiten de prijzen: ze werd vierde voor Priscilla Ernst. De Russin Pilajeva bezette de eerste plaats. Veldhoven moest gisteren de Italiaan Fagone voor zich dul den op de 1000 meter. De Fransman Bella en Sjaak Hoo- geveen completeerden de eer ste vier in de finale. Op de 3000 meter kwam de Italiaan Peretti als eerste over de meet vóór Richard Suyten en Char les Veldhoven. Bij de dames behaalde Joëlle van Koetsveld (eerder verzekerde zij zich van een derde plaats op de 500 me ter) een verdienstelijke tweede plek vóór landgenote Priscilla Ernst. Ook in de koppelkoers was Nederland bij de heren de sterkste, vóór Italië en de USSR. Bij de dames zegevier de Italië vóór Frankrijk en de Sovjetunie. In Brugge werd gisteren even eens een shorttrackwedstrijd verreden. Ellen van der Geest uit Zoeterwoude legde daar beslag op een vierde plaats. LEIDEN Jan-Hendrik Lagerweij eindigde giste ren in Gouda tijdens de eerste interclub-openings- rit van het wielerseizoen op de derde plaats bij de amateurs. Winnaar werd daar Joost van Adrichem, die tegen het einde van de wedstrijd alleen ontsnapt was. Bij de nieuwelingen won Swiftcoureur Mark Varkenvisser de koers, zijn clubgenoot Robert van Dungen eindigde als vierde. De openingswedstrijd van het wielerseizoen werd onder slechte weersomstandigheden verreden. Er waaide een stormachtige wind en er viel erg veel regen. Het was daar om niet verwonderlijk, dat de sterkste renners voorin de uit slag te vinden waren. De kop groep bij de amateurs bestond dan ook uit Joost van Adri chem, Ruud Wennekes, Jan- Hendrik Lagerweij en Sjors van Ekel. Dit kwartet bouwde een voorsprong van ruim an derhalve minuut op de achter volgers op. Laurens Koster was daarvan de eerste, gevolgd door Piet Eikelenboom en Tim Steiger. Michel Meere, weer met koer sen begonnen, finishte als achtste. Joost Kouwenhoven en Erwin van Diest comple teerden de eerste tien aanko- mers. Van Adrichem ging er in de laatste drie ronden al leen vandoor en liet het trio Lagerweij, Wennekes en Van Ekel ruim achter zich. Wenne kes won tenslotte de sprint met Lagerweij en Van Ekel op de derde en vierde plek. Ook bij de junioren werd er fel gestreden voor de overwin ning. In deze categorie bleek Tom Koppes de sterkste benen te hebben in de laatste rondes. Hij versloeg zijn vluchtmaat Marcel van der Horst. Edwin Stevenson eindigde op de der de plaats. Dick Hobo uit Lisse eindigde nog als negende. Dirk-Jan van Dam was de sterkste van de liefhebbers en veteranen. Marco van Diemen en Ad de Kuiper finishten achter hem in de zeven man sterke kopgroep. Pieter Eve- lein won in die categorie de sprint van het peloton. In de jongste klasse renners ging de zege naar Mark Varken visser. Hij eindigde vóór Dave Mees ter en Onno Meijer. Robert van Dungen legde op de vier de plaats beslag. Camille van Beek en Barry Solleveld ein digden nog als negende en tiende. LEpEN Het 49e Da niel Noteboomtoernooi is gewonnen door de Am sterdammer Jaap Vogel. De voor eersteklasser De Variant uitkomende scha ker bleek in de laatste ronde genoeg te hebben aan een remise tegen de Duitser Stefan Gross om de wisselbeker voor een jaar mee naar huis te ne men. Hij behaalde 5 1/2 punt uit 6 partijen, even als Van der Wey, Gross, Rini Kuyff en Riemens, maar had gemiddeld zwaardere tegenstanders gehad. Het door het Leidsch Schaakgenootschap georga niseerde Noteboomtoernooi is een van de oudste toer nooien in Nederland. Sinds 1936 kende het winnaars als de wereldkampioenen Euwe en Botwinnik en de groot meesters Donner, Timman en Van der Wiel. Het aantal deelnemers was met 157 dit jaar beduidend minder dan in voorgaande jaren. Vooral de Duitsers bleven dit jaar massaal thuis. Vorig jaar speelden 37 buitenlanders mee, dit jaar slechts 8. Favo riet was de in Amsterdam wonende Australische groot meester Ian Rogers en daar naast natuurlijk drievoudig winnaar Rini Kuyff. Ook de Nederlandse meesters Pieter- se en Carlier en de Duitser Gross moesten tot de kans hebbers gerekend worden. De wedstrijd is een zoge naamd open weekendtoer nooi. Dat betekent dat tussen vrijdagavond en zondagmid dag zes partijen met een maximale duur van vier uur gespeeld worden en dat alle deelnemers in een grote groep spelen. Zeker op zater dagavond, als de wedstrijd het karakter van een mara thon begint te krijgen, ge beuren er de vreemdste din gen. Zo vroeg in een partij in de lagere regionen een speler zijn tegenstander, nadat hij hem pat had gezet, of deze echt nog langer wilde door spelen met een dame minder. Waarop deze hem duidelijk maakte dat hij dat niet kon, ook al zou hij willen. In de eerste, twee ronden spelen de sterkste spelers nog niet te gen elkaar, maar dat bete kent niet dat verrassingen uitgesloten zijn. Zo won de jeugdkampioen van de LSB, Kaoul van Ketel, als 55e ge plaatst, in de eerste ronde van de als 6e geplaatste Han Janssen. Deze verloor in de 3e ronde opnieuw en moest in de laatse ronde zelfs remi se toèstaan aan een andere LSB-jeugdkampioen, Ma- chiel de Heer. Ook Rini Kuyff moest een remise toe staan aan een tegenstander met zo'n 700 elo-punten min der, M. Rijkers. In de vierde ronde vielen de eerste belangrijke beslissin gen. Rogers verloor van de toernooiwinnaar van 1984, Welling. Pieterse moest een remise toestaan aan Happel. Gross, Carlier, Welling en de als 15e geplaatste Vogel be gonnen de zondag met een honderdprocentsscore. Gross won van Carlier en Vogel van Welling, zodat er twee spelers overbleven die de kansen nog in eigen hand hadden. Kuyf, Wiley en de outsiders Van der Wey, Storms en Riemens volgden met een half punt minder. De laatste schakelde Pieterse uit. Rogers herstelde zich door van de laaggeplaatste Reynders te winnen. Alle re gisters konden worden open getrokken en de partij werd met de schoonheidsprijs be kroond. De laatste ronde bracht Vo gel en Gross tegen elkaar. In voorgaande jaren namen spe lers met een perfecte score in de laatste ronde geen risico: liever een redelijk geldbe drag gedeeld dan spelen voor de 2000 gulden of voor niets. Met als gevolg een snelle re mise en een ontevreden pu-' bliek. Het leek dit jaar de zelfde kant op te gaan. Vogel bood al snel na de opening dameruil aan, waar Gross op in ging. Een zet later bleek dit niet op vredelievendheid te berusten: Vogel plaatste een paard achter de zwarte linies dat er nooit meer uit zou kunnen. Het bleek ech ter ook niet zo maar te vero veren. De complicaties leid den uiteindelijk tot een eind spel met de materiaalverhou ding toren en 2 pionnen te gen loper en paard. Vogel leek iets beter te staan, maar even later was het toch Gross die een duidelijke winst had. In tijdnood zag hij het niet en het werd remise. De spelers hadden echter het publiek op de stoelen en ta fels gekregen. Kuyff won als verwacht van Storms en ook de verrassende Van der Wey en Riemens wonnen, zodat vijf spelers gezamenlijk op de eerste plaats eindigden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17