Volleybaltalent Poorta stoot in twee jaar door naar de top rinal Ie Jubileum 80-jarig Alphen staat in teken van jeugd Stigter outsider bij NK veldloop 'ficidócSouaant 1 1 ZATERDAG 25 FEBRUARI 19 89 PAGINA 27 VOORSCHOTEN - De keuze, twee jaar geleden, om naast indivi duele sporten als tennis, zeilen en zwemmen ook bezig te zijn met een teamsport blijkt voor de nu 15- jarige Inger Poorta een onverdeeld succes. Vorige maand ontving de Voorschotense een invitatie voor het Nederlands jeugdvolleybal- team. Een team dat zich opmaakt voor de Europese jeugdkampioen schappen in 1992. Aanvankelijk bestond bij Inger Poorta nog twijfel over een te maken keuze tus sen handbal en volleybal. Maar het feit dat zij een plaatsje zou krijgen in het tweede meisjesteam van Gemini-Kange- roes en dat haar vader vroeger volleybal speelde deed haar voor het laatste kie zen. Daarmee gaf zij een eerste aanzet tot een razendsnelle carrière. Al bleek haar weg naar de nationale jeugdselectie omslachtig. v erkiezing Spoedig nadat de Voorschotense de vol leybal ter hand had genomen, kreeg zij een uitnodiging voor de districtstrainin gen en ook binnen haar eigen vereniging bleef haar talent niet onopgemerkt. Het duurde niet lang alvorens Casper Brus- see, trainer van meisjes 1, zich over In ger Poorta ontfermde. Daarnaast maakte de Voorschotense regelmatig haar op wachting in de eerste klasse. „Na de ver kiezing in het districtsteam van Zuid- Holland leek een knieblessure roet in het eten te gaan gooien", aldus Inger Poorta. „Achteraf gezien viel alles mee". Geluk kig maar, want Inger behoorde binnen het districtsteam tot de zes beste speel sters. Als gevolg hiervan onderging de Gemini-speelster gewestelijke 'steun punttrainingen'. Poorta: „Hier heb ik veel kunnen leren van Jan Visser". Om dat de Voorschotense ook hier bij de beste zes behoorde kon zij deelnemen aan de selectie voor het Nederlands jeugdvolleybalteam. „Van de zestig meisjes die naar de lan delijke selectie gekomen waren, vielen er na een eerste schifting veertig af. Tijdens een tweede ronde, waarbij werd gekeken naar de techniek en het bewegen en voornamelijk de progressie daarin, moesten nog vier meisjes afhaken", al dus Inger Poorta, die nu tot de laatste zestien behoort. In verband met het be schikbare budget van de Nederlandse Volleybalbond moeten in de loop van het jaar echter nog twee speelsters de se lectie verlaten. Spelsystemen Tijdens de selectieprocedure voor het Nederlands jeugdteam, die bijna een half jaar in beslag nam, maakte de oudste telg en enige dochter van de Poorta's kennis met de promotieklasse. Hier moest zij met name wennen aan de di verse spelsystemen, al heeft zij op dit moment over routine in de ploeg (Mar leen van Duin, Anneke Versteegen, Tan- ja van Bezooien, coach Anneke Kras en trainer Ronald van Nierop) niet te kla gen. Sprekend over systemen en posities zegt de Voorschotense zich het meest thuis te voelen op de linksvoor- en mi- dachterplaats. „Het verdedigen doe ik het liefst vanaf midachterpositie. Ik heb dan het beste overzicht. Het verdedigen vanaf de vleugels vind ik het moeilijkst, misschien omdat ik door mijn lengte (1.80 meter) vrij statisch ben", zegt de vijftienjarige, die tijdens de trainingen van de jeugdselectie haar positiespel hoopt te verbeteren. „Daar oefenen we op alle posities, zowel aanvallend, verde digend als op het spelverdelen. Het is dan ook de bedoeling dat we over een jaar of twee op eredivisieniveau aanbe land zijn". En daarmee lijkt de jeugdspeelster op korte termijn al het spelpeil van Gemini te ontstijgen. Aan het verlaten van de club denkt Inger echter nog niet, mits zij maar de mogelijkheden krijgt om binnen de vereniging door te stromen. „En die mogelijkheden worden haar geboden", zo verzekerde de technische commissie van Gemini haar. Of Inger Poorta dan ook daadwerkelijk het Europees jeugdkampioenschap haalt zal voor een groot deel van haarzelf af hangen. De trainingsarbeid die de Voor schotense verzet is in ieder geval niet ge ring. Drie uur per week bij de vereniging en afwisselend de ene zondag drie uur ditrictstraining en de volgende zondag drie tot vier uur steunpunttraining. Poorta wil hierbij de invloed van Casper Brussee niet ongenoemd laten. "Hij sti muleert mij enorm, haalt mij elke zon dag vroeg op voor de trainingen en brengt me weer thuis. Zodoende krijg ik ook de gelegenheid om met hem na te praten over de oefenstof'. wuquingpang De trainingen van de jeugdselectie zijn in competitievrije weekeinden en in de schoolvakanties. Er wordt dan onder lei ding van Bou Boudeling, die tot en met 1992 bij het team blijft, twee maal drie uur getraind. Poorta: „Behalve verplicht rusten tussen de trainingen, eten en een nabespreking van ongeveer anderhalf uur, is er alleen tijd om te slapen. En daar ben je dan ook wel aan toe". De af gelopen krokusvakantie was Inger drie dagen te gast op Papendal, waar ook de trainer van het nationaal damesteam, Wuqiang Pang, een gedeelte van de oefe ningen voor zijn rekening nam. "En dat is leuk, maar wel even wennen. Met name de eerste keer is het echt zwaar. Er wordt namelijk gewerkt met één hoofd trainer en een aantal hulptrainers, zodat iedereen veel aandacht krijgt. Ik heb in drie dagen Papendal meer geleerd, dan in drie maanden bij mijn eigen vereni ging, maar dat kan ook niet anders". In haar streven om de Europese titel strijd te halen, zegt Inger zelfs haar havo-studie op te willen geven. „Als de NeVoBo dat zou eisen, maar dan moet de bond wel de garantie geven dat ik bij het jeugdteam blijf en meedoe in 1992". De havo-leerlinge zit nu in de vierde klas en hoopt volgend jaar te slagen voor haar eindexamen. Ze is blij dat haar ouders haar zoveel mogelijk helpen om school en sport te kunnen combine ren. En ook over ondersteuning op school klaagt zij niet. Haar mentor en gymnastiekdocent is immers Johan Kwestro, oud-eredivisietrainer van het damesteam van Deltalloyd AMVJ en bovendien oud trainer van Gemini-Kan- geroes. En zelfs naast school en sport vindt Inger Poorta nog tijd voor andere hobbies zoals lezen, uitgaan en lekker eten. "Een kwestie van goed plannen", zoals zij zelf zegt. ANGÉNIS VAN DEN CLOOSTER Volleybaltalent Inger Poorta: „In drie dagen Papendal leerde ik meer dan in drie maanden bij mijn eigen vereniging". FOTO: HENK SNATERSE LEIDEN - Weinig mensen houden rekening met Aart Stigter als het aankomt op de medailleverdeling bij het nationaal kampioenschap veldloop dat zondag plaatsvindt op de renbaan van Schaesberg en waaraan ook lopers van Holland en de Bataven deelnemen. De Leidse verenigingen hebben zelfs nog nooit zoveel talent voor de strijd aangemeld als dit jaar. Aart Stigter is de man die dit jaar als de grote outsider beschouwd mag worden. In een geweldige vorm verkerend moet hij minimaal tot een evenaring van zijn beste resultaat (een derde plaats, die hij enkele jaren terug in Amsterdam behaal de) in staat worden geacht. Aan zijn voorbereiding zal het niet liggen. Sinds de marathon van Eindhoven (oktober vorig jaar) leeft Stigter heel bewust naar dit veldloopkampioenschap toe. In de crossen waaraan hij deelnam, was hij re gelmatig voorin te vinden. Nadat de kleinere crossen met overmacht gewon nen werden, was het wachten zelfs op echte zware wedstrijden kort voor de NK. In Breda toonde Stigter een staaltje van zijn kunnen in de „sprintcross". Hij bleef marathoncollega's Kim Reynierse en John Vermeule, alsmede Herman Hofstee, voor. Het echte gevecht bleef wat Stigter betreft tot op heden uit: „Ik had graag eens tegen Tonnie Dirks wil len lopen. Hij draait goed in het Europe se cross circuit en wordt door iedereen als de grote favoriet gezien". De eerste confrontatie vindt dus aan staande zondag in Zuid Limburg plaats, waarbij Stigter het voordeel van de un derdog heeft. Daarnaast maakte Stigter afgelopen zondag nog indruk in Best door ook daar overtuigend te winnen. Naast de individuele kansen van Stigter is de loper ook een troef bij de strijd om de nationale clubtiiel, waarin hij uit komt voor zijn club AAV '36 Naast Stig ter zullen ook Rob van Schooten, Enk van Eysden en Hans Koenekoop hun beste beentje voorzetten. De nu al als oude rot bestempelde Martien van der Hoorn completeert het vijftal. Een ploeg, die voor de nodige verrassingen kan zor gen. Ook de beide Leidse clubs, Bataven en Holland, gaan naar Zuid Limburg om een gooi te doen naar de clubtitel. Op vallend genoeg alleen bij de senioren heren, want in de Leidse regio ontbreekt het nu eenmaal aan goede dames. Bij de heren 'dus wel een Leidse afvaardiging, hoewel bij de Bataven Jan Jansen en Han Kulker ontbreken. Toch blijft met Peter Veldhuijzen, Henk Ravensbergen, Harry Versteegen, Kees van Klink en Jaap Duivenvoorden een geducht team over. De sterkte van de Bataven is met name de breedte, van de ploeg. Waar AAV problemen heeft met de zesde man, daar geniet de Leidse club van een veelheid aan lopers die deze winter hun kracht en toegenomen snelheid hebben laten zien. Zo heeft voor het eerst in ja ren ook Holland een stevig team aan de start. Onder aanvoering van Theo van der Veer zullen de mannen van coach Cor van Loon sterker voor de dag ko men dan ooit tevoren. OVERWINNING VAN HOLLAND OP BELGIË LEIDDE TOT OPRICHTING VAN OUDSTE ALPHENSE VOETBALVERENIGING ALPHEN AAN DEN RIJN - Vol gende week woensdag (op 1 maart) is het precies tachtig jaar geleden dat de AVV Alphen werd opge richt. De club ontstond na een fu sie van Olympia, dat speelde onder auspiciën van de Leidse Bond, en de Rijnlands voetbalvereniging RW, die was aangesloten bij de Goudse Bond. Beide clubs waren in 1908 opgericht, nadat de heren Van der Kolk en Van Zwieten een jaar eerder in de Bollenstreek getui ge waren geweest van de Hollandse overwinning op het Belgische na tionale team en daar enthousiast waren geworden over het voetbal spel. En toen die zomer de gebroeders Os kam, voetballers in hart en nieren, hun vakantie in Oudshoorn doorbrachten en de leren bal, de schoenen met noppen en de regels van het spel bij de Aarlander- veense jeugd introduceerden, was, in 1908. de oprichting van de twee eerste Alphense clubs een feit. Olympia ging niet echt goed in de Leidse Bond. Het team moest tegenslag na te genslag incasseren, verloor alles ruim en zelfs een keer met 0-21. RVV deed het wat beter in de Goudse Bond. Alphen was echter niet groot genoeg voor twee clubs, zodat de koppen bij elkaar gesto ken werden en er een overleg kwam in de Vergulde Wagen. Op die dag. 1 maart 1909, werd toen de voetbalvereniging Alphen opgericht. Op aanraden van de heer J. Hardeman, die secretaris was van de Goudse Bond, werd voor aansluiting bij Gouda gekozen. Dat leidde ertoe dat de spelers van Alphen vele malen met hun supporters op de fiets stapten om in de Goudse regio hun wedstrijden te spe len. Soms werd daarvoor ook de stoom boot van de „Volharding" afgehuurd of men ging met paard en wagen. Alphen had overigens eerst een andere naam „Door Vereniging Sterk". Dit was afge kort DVS, maar een club uit Rotterdam noemde zich al zo, zodat Alphen daar van af moest zien en men zich AVV Al phen ging noemen. Eerste tribune De eerste wedstrijden van Alphen wer den gespeeld op een terrein achter het voormalige hotel de Vergulde Wagen. Dit lag ongeveer aan het begin van de huidige Van Boetzelaerstraat. Wat later verhuisden de drie teams, zonder trai ner, naar een stuk grond in de Van Boet zelaerstraat, ter hoogte van de huidige Van Lennepstraat. Hier werd de eerste voetbaltribune van de regio gebouwd. Voor deze tribune leverden de leden het geld in de vorm van obligaties van vijf entwintig gulden. Helaas werd de tribu ne in 1918 vernield door een grote storm. Toen bleek dat de Alphenaren het voetbal in hun hart hadden gesloten: binnen veertien dagen was er 2500 gul den opgehaald waarmee de tribune her bouwd en verstevigd kon worden. Het toenmalige gemeentebestuur stond op dat moment overigens nog niet geheel achter de club. Zo werd Alphen in 1915 op de bon geslingerd, omdat de vereni ging, in strijd met de toen reeds verou derde zondagswet, toch op zondag had gespeeld. Alphen werd vrijgesproken en de zondag daarop hingen de vlaggen aan de tribune. Jaren later, in 1922 om precies te zijn, haalde Alphen het landelijk nieuws met het besluit dat er op slechts dertien zon dagen gevoetbald mocht worden. Pas toen er een ander bestuur kwam, werd deze regel geschrapt en kon Alphen op alle zondagen onbelemmerd spelen. In tussen had de vereniging op sportief ge bied niet stilgezeten. Na drie kampioen schappen won Alphen in 1932 ook de promotiewedstrijden en promoveerde de club naar de tweede klasse, waarin Al phen zich vier jaar handhaafde. Volgens velen waren deze successen te danken aan de inspanningen van de Engelse trai ner Bollington die van Haarlem gehuurd werd en die eens per week naar Alphen kwam. Na de succesjaren zakte Alphen weer terug naar de derde klasse totdat in 1966 weer het kampioenschap en daar mee promotie naar de tweede klasse be haald werd. Ook dit maal kon Alphen zich niet lang waarmaken en degradeer de men weer naar de derde klasse en la ter naar de vierde klasse, waarin nu nog gespeeld wordt. Alphen telt op dit moment ongeveer 450 leden. De club bestaat uit twaalf jeugd- teams, zeven seniorenelftallen en twee damesteams. Hiermee is Alphen de eni ge club in de gemeente die damesvoetbal heeft. Alphen speelt met haar teams op een complex in sportpark de Bijlen. Daar verhuisde men in 1970 naar toe, nadat men sinds de oorlogsjaren achter het Bospark had gespeeld. In de Bijlen heeft Alphen twee velden, een wissel veld en een groot trainingsveld met de opper vlakte van een compleet voetbalveld. Het clubhuis wordt energiezuinig ver licht en verwarmd, iets waarmee de club per jaar al snel tienduizend gulden be spaart. Geld dat de vereniging goed kan gebruiken, onder- meer om activiteiten voor de jeugd te organiseren. De jeugd staat ook centraal tijdens de viering van het tachtigjarig bestaan. Op de reünie na, worden slechts activiteiten voor de jeugd georganiseerd. HANNEKJE GÜNTHER Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Peter van der Hulst WINTERSTOP Spelers en bestuursleden raken maar niet over de winterstop uitgesproken. En ze ker nadat de KNVB in het vorige week einde het hele programma eruit gooide, is de roep voor afschaffing allengs groter geworden. Althans zo lijkt het. Ruud Moesman, secretaris van SVLV, besloot onlangs eens de proef op de som te ne men. Een ingezonden brief in het officië le KNVB-orgaan 'Voetbal Totaal' was het gevolg. Hierin stelde Moesman, bij voldoende adhesiebetuigingen, zich in te willen zetten voor afschaffing van de winterstop. Tot op heden ontving de se cretaris pas vijftien reacties. „Maar die reacties kwamen wel uit het hele land", aldus Moesman, die toegaf dat een aan tal van vijftien wel erg weinig is. „De meeste besturen moeten echter nog over de kwestie vergaderen en daarom kijk ik het zeker nog een week of vijf aan". WINTERSTOP (2) Uit de regio ontving Moesman slechts één reactie. „Die kwam van FC Lisse. In een brief aan de afdeling Leiden pro beert Lisse dit punt ook op de volgende ledenvergadering te krijgen. Toch valt het mij wel tegen dat het maar bij die ene reactie is gebleven en dat verenigin gen als Quick Boys en Noordwijk niets van zich lieten horen. En kijkend naar het laatste weekeinde ben ik bang dat ik met de stelling 'in januari mag niet ge voetbald worden en in februari/maart kan dikwijls niet gevoetbald worden' het gelijk aan mijn zijde krijg". Voor Moesman kunnen er, zoals hij zelf in zijn clubblad schreef, twee dingen ge beuren: of hij krijgt tal van reacties en dan kan hij een vuist maken, of hij gaat plat op zijn gezicht en houdt hij in het vervolg zijn mond over de winterstop. Zoals het er nu naar uitziet zal het ver dacht stil worden in het Voorschotense. MAND Van een nieuwe sporthal als de Noord- wijkhal mag men toch minimaal ver wachten dat het materiaal in orde is. Niets blijkt echter minder waar. Tijdens het korfbalduel tussen Fluks en Tempo schoot de Noordwijkse mand drie maal los, waarna de bezoekende vereniging weigerde door te spelen. „Wij hadden immers het nadeel bijna een helft op zo'n slechte korf te moeten aanvallen", aldus Tempo-coach Janko Breedveld. Fluks zag daardoor een 5-3 voorsprong waardeloos worden. En daarmee viel FOTO: HENK SNATERSE ONTHOOFD Een illustratief beeld uit de handbalwed strijd Saturnus tegen Kwiek Sport. Het lijkt erop dat Kwiek Sport-keeper Pa trick Keijser middels een ziedend hard schot van Wouter Montfrooij letterlijk wordt onthoofd. We kunnen u echter ge- FOTO: ANDRÈ VAN HAASTEREN rust stellen. Al zal Keijser na afloop in ieder geval het gevoel hebben gehad fi guurlijk te zijn onthoofd. Maar wat wil je ook als je in één competitieduel 41 doelpunten om de oren krijgt. Onthoofd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 27