fWoubrugge draait op voor laf voeren vervuilde grond a O -Bouw clubhuizen in Oude Wetering feestelijk van start Seicbelic (Bowïmd Jaar celstraf geëist wegens verkrachting Officier eist forse straf wegens incest met kleinkind LEIDEN OMGEVING £eidóc(3outtMit ZATERDAG 25 FEBRUARI 1989 PAGINA 15 ■sic ,n: eemschut tegen loop Wildlust nas DSCHENDAM Als Villa Vindlust aan de Schoorlaan in .eidschendam zou worden ge- loopt, zou dit een aanzienlijke ver- rming van het historische karak- er van Leidschendam tot gevolg lebben. Dat zegt de Bond Heem- kjes bi chut uit Amsterdam, een vereni- r na he ijng tot bescherming van cultuur- meng nonumenten in Nederland. De ei fond Heemschut heeft bij het col- ege van B en W van Leidschen- zoals i dam officieel bezwaar aangetekend k de ju egen de sloopaanvraag van de ei- r, mos jenaar van de villa. De villa Wind- wijn ei list is het laatste nog bestaande andhuis langs de Vliet dat rond de ten i orige eeuwwisseling is gebouwd. de bo tgelekh 'rooi di ia! me Actie tegen kleuren van schoolgebouwen VOORSCHOTEN De verfkleuren die gebruikt worden bij de verbouwing van scholencomplex Noord-Hofland in Voor schoten vloeken. Dat is de mening van de medezeggenschapsraad van de basisscho len De Noorderwereld (RK), Het Kompas (PC) en Wethouder Schrama (openbaar). In een brief aan het gemeentebestuur wordt gevraagd daar iets tegen te doen, omdat „de harmonie van de omgeving waarin het geven van onderwijs het best gedijdt in het complex thans zpek is". Dat is volgens de briefschrijvers 'het gevolg van bezuinigingen. Op de plaatsen waar de nu opgeleverde openbare school werd verbouwd zijn nieuwe kleuren gebruikt, op plaatsen die niet werden verbouwd zit ten nog steeds de oude kleuren. Eremetaal voor fanfareman Woubruggenaar M.J. Schrijf (foto) heeft gis teravond de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt gekregen in gebouw De Wijk. Schrijf krijgt do onderscheiding vanwege zijn 60-jarig lid maatschap van fanfarekorps De Harmonie en zijn 31-jarige staat van dienst bij de vrijwillige brandweer. De onderscheiding werd om ne gen uur uitgereikt in de pauze van een optre den van de fanfare. Gisteren kreeg de voor malige Sassenheimse gemeentebode G. Hooymans een koninklijke onderscheiding uit handen van burgemeester A. Kret. Kret over handigde Hooymans de zilveren eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau tijdens een afscheidsbijeenkomst met het ge- meentepersoneel. Hooymans heeft bijna 28 jaar als bode bij de gemeente Sassenheim gewerkt. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Handtekeningenactie tegen aanleg Rijksweg VOORSCHOTEN Het Platform tegen aanleg Rijksweg 11- West, een bundeling van meer dan twintig Leidse en Voor- schotense organisaties, start volgende week met een groot scheepse handtekeningenactie. De omstreden Rijksweg moet de A44 (Amsterdam-Wasse naar) met de A4 (Amsterdam/Rijswijk) gaan verbinden. Ter wijl de gemeente Wassenaar de komst van de weg toejuicht en bij minister Smit-Kroes om versnelde aanleg heeft ge vraagd, is de gemeente Voorschoten fel tegenstander. Het Platform vindt de gevolgen van de aanleg enorm: vele tien tallen bedrijven en woningen in Voorschoten zouden ge sloopt moeten worden, Voorschoten zou in twee stukken moeten worden verdeeld en het bospark Berbice en het re creatiegebied Vlietland zouden ernstig worden aangetast. Ook zouden de bewoners van de wijken Stevenshof en Noord-Hofland te maken krijgen met een enorme geluidso verlast. De handtekeningen zullen worden aangeboden aan de Twee de Kamer. Alle belanghebbenden krijgen een brief thuis. In de periode van 6 tot 15 maart worden de handtekeningen door 130 vrijwilligers huis-aan-huis opgehaald. e. n engse an ana mbersi ?n vet sinaas in snedet. de gla ts vlaï van gKcin Hnü iVOUBRUGGE De ge- aandag neente Woubrugge zal en uiei ,jemand aansprakelijk te^en voor de vervuiling van de grond van het ter- tin bij de brandweerga- ige. De grond, die is ver- itreinigd met lood en lie, was de afgelopen tijd ipgeslagen aan de Krab- lescheer. Gisteren is be- onnen met het opruimen. beiienHet Woubrugse college 'opgavl ,es^oot gisteren dat een op za- uridische procedure tegen juriinïiet tractorenbedrijf Digo, iest tet iat vroeger op het terrein brandweergarage evaiien. [evestigd was, kansloos Gemeentesecretaris A. Mees ter: „De herkomst van het lood is onduidelijk. Het zou van de uitlaatgassen van de auto's die op nabijgelegen pro vinciale weg rijden afkomstig kunnen zijn. En wat de olie betreft: er heeft vroeger een oliebedrijfje op het terrein ge staan, later een herstelwerk plaats voor tractoren. Er heb ben twee olietanks bij dat be drijf gestaan. De grond is ech ter al meer dan tien jaar in ons bezit. Bij werkzaamheden van de gemeente zou ook olie in de grond gelopen kunnen zijn. Daarbij komt dat er vroeger andere maatstaven werden aangelegd, er werd veel mak kelijker met olie omgespron gen. Om deze redenen hebben wij, na het inwinnen van juri disch advies, besloten dat het geldverspilling zou zijn om te proberen de schade op het tractorenbedrijf te verhalen". De gemeenteraad van Wou brugge heeft donderdag een krediet van 65.000 gulden be schikbaar gesteld voor het verwijderen en afvoeren van de grond. Daar is gisteren mee begonnen. De verontreinigde grond aan de Krabbescheer is inmiddels grotendeels afge voerd. In de loop van volgen de week zal de rest naar de stortplaats op de Maasvlakte worden afgevoerd. Er wordt ook een stukje van het terrein afgegraven, voor het geval dat verontreinigingen zijn doorge lekt gedurende de tijd dat er verontrustende hoeveelheden, grond er gelegen heeft. heeft dat plan echter door kruist". Olie De grond is afkomstig van het terrein bij de brandweergara ge. Die wordt momenteel uit gebreid. Vorig jaar was de grond al onderzocht: toen bleek er olie in te zitten. Bij een nader onderzoek deze maand kwam er ook lood te voorschijn. „Omdat olie door verdamping kan vervluchti gen besloten we aanvankelijk dit proces een kans te geven door storting van de grond binnen de gemeente, om de grond dan later ter plaatse te gebruiken. De aanwezigheid van lood, overigens niet in Volgens Meester is er geen re den tot ongerustheid. „Die is er eigenlijk nooit geweest, om dat het nog altijd om licht ver ontreinigde grond gaat. Maar toegegeven, die grond was wel wat dicht bij de nieuwbouw woningen gestort. De mensen woonden er nog niet zo lang in. Je krijgt dan dat kinderen op zo'n berg aarde gaan spe len. Ze komen thuis met olie op hun kleren, ze ruiken naar olie. En dan komen de veront ruste reacties. Het college heeft toen besloten om de oor zaak van de ongerustheid snel weg te nemen", aldus de ge meentesecretaris. De .net olie en lood vervuilde grond werd gisteren weggevoerd van de Bateweg-Noord. FOTO: WIM VAN NOORT lig OUDE WETERING 30 Wethouder L. Beelen van iJj (Ukemade heeft gister middag een feestelijk ver- ?QujSierde eerste paal geslagen 'oor de nieuwbouw van iBdischjyier clubhuizen aan de bXWeteringlaan in Oude sn «/Wetering. Het gaat om (^clubgebouwen voor de •ie eugdvereniging Ranon- ;el, jongerensociëteit 'armhouse, vogelliefheb- Jbersvereniging De Dia- nljmantvink en de duiven- ™»«ci>sportvercniging De Wit- ^kop. Als de bouw voor- oo spoedig verloopt kunnen de verenigingen hun nieu we onderkomen in sep tember in gebruik nemen. 18.00 be- rnsligc ligt D< verenigingen hebben meer lan een jaar nauw samenge- verkt met ambtenaren van de [emeente Alkemade om de ouwplannen en de financie- ing ervan rond te krijgen. Vorige maand sloopten (be stuursleden van Farmhouse en Ranonkel eigenhandig de oude bouwvallige houten club huizen om er vervolgens een flink vreugdevuur mee te sto ken., De inventaris van de clubhuizen ging naar een tijde lijk onderkomen, de voormali ge kleuterschool Mariëngaard. Op de daaropvolgende vrije zaterdagen werd het bouwter rein uitgezet en de grond bouwrijp gemaakt. De bouw van de casco's, die qua stijl op elkaar zijn afge stemd, gebeurt in de komende tijd door het Veense bouwbe drijf J. van Berkel en Zoon. De ontwerpen zijn van de hand van vrijwilliger J. van der Geest. Het afwerken doen de verenigingen voor het grootste deel zelf. Vooral de zelfwerkzaamheid van de vo gel- en duivenvereniging is in drukwekkend. De leden ma ken in hun vrije tijd de kozij nen, kopgevels en kapcon structie zelf. De aannemer doet dit voor de andere twee verenigingen. Het is de bedoe ling dat de nieuwe gebouwen nog voor de bouwvakantie glas- en waterdicht zijn. In september kunnen ze waar schijnlijk in gebruik worden genomen. Parkeren Met medewerking van de ge meente Alkemade krijgt het verenigingencomplex 43 par keerplaatsen, een verhard speelterrein en een grasveld ten behoeve van jeugdvereni ging Ranonkel. Speciaal voor de duivensportvereniging wordt voldoende draairuimte gecreëerd voor de enorme vrachtwagencombinatie die in het wedstrijdseizoen wekelijks duiven ophaalt om ze naar de startplaatsen in Zuid-Frank rijk te brengen. Het gebouw van jongerensociëteit Farm- house wordt tussen de overige clubhuizen ingebouwd om ge luidshinder te voorkomen. Over het algemeen hebben de verenigingsactiviteiten van de vier clubs niet gelijktijdig plaats. De waarde van het complex bedraagt ongeveer 600.000 gul den inclusief bouwrijp maken en bestrating. De verenigingen besparen echter veel geld door de zelfwerkzaamheid. Zo zou den de gebouwen van de Dia- mantvink en de Witkop zon der eigen werk ieder 140.000 Kinderen uit Oude Wetering vroegen gistermiddag om een speelterrein bij het slaan van de eerste paal voor vier clubhuizen aan de Weteringlaan. FOTO: WIM VAN NOORT gulden hebben gekost, maar wordt dat nu 85.000 gulden per onderkomen.^ Dat geld komt ste paal en de aansluitende re ceptie in Mariëngaard. Na mens de verenigingen sprak daar Piet van Ruiten. „Wij ho pen lang met deze onderko mens te gaan doen. Eerst uit een banklening, ledenobli gaties en eigen vermogen. Ra nonkel bekostigt een derde deel van haar gebouw, dat niet meer dan twee ton mag kos ten, via eigen vermogen. Een derde van het geld wordt ge leend en een derde (maximaal 67.000 gulden) krijgt de jeugd vereniging van de gemeente Alkemade als subsidie. Er was gisteren veel belang- plan ongeschonden door de ge meenteraad kwam", aldus Beelen. Niet gepland was de actie van enkele kinderen uit de Burge- meesterbuurt, die een bordje moeten we er echter zelf nog neerzetten met de tekst: een half jaar flink tegen aan", „Mijnheer de burgemeester, stelde hij. Wethouder Beelen komt er voor ons nu ook een verklaarde in ziin toespraak speeltuintje". Burgemeester A. veel respect te hebben voor de Meerburg, eveneens aanwezig, zelfwerkzaamheid. „De naam zag het oord maar reageerde en faam die deze verenigingen er voorshands niet op. Onder redactie van Ton Pieters. In de Sprokkelmaand van het jaar 1929 werd in het Quiri naal in Rome het befaamde concordaat tussen de H.Stoel en de Italiaanse staat gesloten. De paus was geen „gevangene van het Vaticaan" meer en was hersteld in de oude rech ten. In De Leidsche Courant viel in die dagen te lezen over „merkwaardige gebruiken die verdwijnen nu Italië met den H.Stoel verzoend is". Bedoeld werden merkwaardi ge gebruiken „hier en daar in de paleizen der oudste Ro- meinsche prinsenfamilies, die ook na 1870 aan den Paus trouw waren gebleven. Het waren teekenen van rouw over het den Paus aangedane onrecht. Zoo bleven de hoofd poorten van de paleizen der aan den Paus getrouwe fami lies sinds den intocht der troe pen van Cadorna in Rome ge sloten. Deze poorten zijn nu weer open gegaan en de ver zoende Pauselijke en Italiaan- sche vlaggen waaien daarbo ven rustiglijk naast elkander. Ook de ontvangstsalons zijn weer open gesteld. In alle pa leizen waar de Pausen voor 1870 wel eens op bezoek kwa men en die daarom het voor recht hadden om een Pauselij ke troonzaal te mogen bezit ten, was daar de gouden zetel onder den troonhemel waarop de Pausen plaatsnamen bij hunne bezoeken. Deze zetels stonden tot deze week met den rug naar de zaal gekeerd. Ditzelfde rouwteeken kan men ook zien in alle kardi naalswoningen. Volgens tra ditioneel gebruik hebben deze alle een troonzaal in haar of ficieel gedeelte. Ook daar stonden de gouden zetels met de rug naar de zaal. Nu de ra tificatie van het vredestrac- taat heeft plaats gehad, zullen ook hier de gouden zetels weer als vroeger met den rug tegen de muur geplaatst wor den, onder het er boven han gend portret van den regeer enden Paus". Een „ingezonden stukje" in de krant, van kapelaan H.Son- daal, Geest.Adv. van Wils kracht. „Eerst heden werd ik attent gemaakt op het verslag der r feestavond van de R.K.Sport-Ver. Wilskracht te Alphen a.d.Rijn op 13 Febr. Er wordt daar gesproken over het optreden van 2 humoris ten n.l. de heer Bierlage en 'n zekere „heer" Atteveld uit Amsterdam. De humor van laatstgenoemde was van dien aard, dat ik als Geest.Advi- seur na het 1ste nummertje tusschenbeiden moest komen. Commentaar verder overbo dig". Over de winter en zigeuners had de DLC ook wat te mel den. „Uit Pascani (Roemenië) wordt bericht, dat twaalf zi geuners, die aan den rand van een naburig dorp in twee ten ten huisden, doodgevroren zijn. De omgekomen zigeu ners werden eerst eenige da gen na hun dood in hun ten ten gevonden. Men vond een ige kinderen, aan de borst van hun overleden moeder gedrukt". „Bij Janov in het district Lu blin in Polen is een aldaar kampeerende troep zigeuners van 34 personen gisternacht doodgevroren. De meeste lij ken moesten met bijlen uitge houwen worden". In Hazerswoude had men klachten. „Ons dorp krijgt de laatste dagen meermalen be zoek van groepen zigeuners, die het landbouwers en win keliers nogal lastig maken. Zoo trok dit volk Zaterdag j.l. met drie wagens hooi, wat was opgebedeld, de gemeente Het Quirinaal in Rome, het paleis waar in febr.'29 het concordaat tussen de Vaticaanse en de Italiaanse staat werd vastgelegd. uit. Wat meer en wat beter politietoezicht is in deze waar lijk niet overbodig". Voor de Woerdense kanton rechter. „V.en P. te Woerden hadden luidruchtig ge schreeuwd tijdens sneeuw- ballenpret. De eene zeide dat het niet waar was en de ande re erkende. Politie werd ge hoord en toen bleek het dat beiden hadden geschreeuwd. VOORHOUT/DEN HAAG „Het is een trieste zaak dat de contac tuele problemen van deze jongen op deze manier tot uitdrukking moesten ko men". Dat zei officier van justitie mr. I. Klopper gis teren bij de behandeling van een strafzaak tegen een 21-jarige Voorhouter, die verdacht wordt van verkrachting en een po ging daartoe. Officier mr. Klopper achtte beide zaken bewezen. Ze eiste een gevangenisstraf van 18 maanden, waarvan zes voor waardelijk met een proeftijd van een half jaar. Tevens zou de man zich onder psychiatri sche behandeling moeten stel len. Volgens onderzoek was de Voorhouter abnormaal verle gen en had hij vrijwel geen contact met leeftijdgenoten. De man werd ervan beschul digd op 31 oktober van het vo rig jaar op de Oosthoutlaan in Voorhout een inwoonster uit Voorhout verkracht te hebben. Ruim twee maanden eerder, in augustus 1988, had hij op de weg tussen Voorhout en Noordwijkerhout een poging gedaan een vrouw te ver krachten. Die poging was ech ter mislukt doordat de vrouw er na een worsteling op haar fiets vandoor was gegaan. De raadsman van de Voorhou ter was het met de bewezen verklaring en de eis niet eens. Hij meende dat er in augustus geen sprake was van een po ging tot verkrachting. Hij vond de gevraagde straf te hoog gezien de psychische pro blemen die de verdachte nu al heeft in het huis van bewa ring. Hij vroeg als straf 200 uur dienstverlening en onmid dellijke schorsing of opheffing van de voorlopige hechtenis. Dat laatste om direct te kun nen starten met de behande ling van de jongen. Dat werd door de rechtbank afgewezen. Uitspraak vrijdag 10 maart. NOORDWIJK/DEN HAAG Tegen ontucht met een minderjarig kleinkind hoort fors en duidelijk opgetreden te worden. Dat zei officier van justitie mr. Van Eek gisteren voor de Haagse rechtbank. Hij eiste een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van 15 maan den tegen een 70-jarige Noordwijker. De man zou in de periode van januari 1981 tot januari 1985 ontuchtige handelingen ge pleegd hebben met zijn stief- kleindochter. Ook zou hij haar gedwongen hebben tot ontuch tige handelingen. De stief- kleindochter was in die perio de tussen de 8 en 13 jaar oud. Ongeveer dertig jaar geleden is de man al eens veroordeeld wegens incest met zijn doch ter. De verdachte ontkende alles. Hij meende dat zijn stiefklein- dochter, de dochter van zijn stiefdochter, hem een hak wil zetten. „Ze heeft een enorme hekel aan mij omdat ik in het verleden tegen haar moeder gezegd heb dat ze iets moet la ten doen aan de onhandelbaar heid van haar dochter. En ik heb ook nooit de gelegenheid gehad me aan haar te vergrij- Ken. Ik ben nooit alleen met aar geweest". De raadsman van de Noord wijker vond dat er geen bewijs geleverd was en vroeg vrij spraak. „De moeder en haar voormalige man hebben nooit iets gemerkt van de vermeen de ontucht. Ook is er nu nog een goed contact tussen de verdachte en de moeder van het kind", aldus de raadsman. „Er is geen bewijs. Eigenlijk is er alleen de verklaring van de stiefdochter". Uitspraak vrijdag 10 maart. Daniël strijkkwartet verschuift naar 1 april LISSE Het Daniël-strijk- kwartet/Kurt Delnoye geeft op 1 april een uitvoering in 't Huys Dever te Lisse. De uit voering is een week vervroegd omdat het strijkkwartet en Kurt Delnoye toernee-ver- plichtingen in het buitenland hadden. De kaarten voor het concert zijn al geruime tijd uit verkocht. Mensen die een kaart hebben en niet in de ge legenheid zijn het concert toch te bezoeken, kunnen het toe gangsbewijs terugbrengen bij de VVV in Lisse. Hogere huur sporthal WASSENAAR Sporten in de Wassenaarse sporthal wordt iets duurder. De tarieven van de sporthal worden namelijk per 1 augustus met 3 procent verhoogd. Dat wordt voorge steld door burgemeester en wethouders. Met de huidige ta rieven kunnen de kosten niet worden gedekt. De nieuwe ta rieven van de sporthal gelden tot uiterlijk 1 augustus volgend jaar.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15