leidóo, Qowuwt Nekkrampepidemie in Leidse regio High protest tegen Leids winkelbeleid Minibankschroef STAD OMGEVING Slaaghwijk krijgt geen eigen woningtoewijzing arde kritiek op protest :>oorleed tegen bouwplan Leiden wint hoger beroep over huizen Lamplicht ontregelt biologische klok VRIJDAG 24 FEBRUARI 1989 PAGINA 11 HAAG/LEIDEN De tniging Spoorleed probeert duw van negen woningen de Aquamarijnstraat in len alleen tegen te houden [een geluidsscherm af te gen. De vereniging mis- ;t daarmee de beroepspro- jres bij gemeente, provin- |n Raad van State. Die kri- lieten ambtenaar J. Velle- i van de gemeente Leiden llvocaat A. van der Pluijm projectontwikkelaar Erica rmiddag horen tijdens een ig bij de Raad van State, vereniging Spoorleed, die aat uit bewoners van de Mors, heeft de Raad van verzocht de vergunning de bouw van negen vrij- -woningen te schorsen, hebben enkele bewoners tandig bezwaar gemaakt, ens Spoorleed, die eerder leeft geprobeerd een ge scherm langs de spoor- in de Hoge Mors af te (gen, heeft de gemeente on niet voldaan aan voor aten in het Besluit Ge- i inder Spoorwegen (BGS). rin staat dat als er in te bouwen woningen te hoog geluidsniveau is te i/achten door spoorwegla- te weten meer dan 60 Gedeputeerde Staten bepaalde maximale ge- iwaarde moeten vaststel- Dat moet gebeuren op ba- [an geluidsonderzoek. jt.enaar Vellekoop van de eente betoogde bij staats- J. Kapteijn echter dat procedure in dit geval zin heeft. De spoorlijn de Aquamarijnstraat dt momenteel verdubbeld, ►nzeker is nog hoe groot de lidsoverlast over enkele ja- zal zijn. Als die te hoog ct te zijn komt er een ge- sscherm, waar de NS dan irschijnlijk aan mee zal •ten betalen. „De bewoners echter bang dat dat irm er niet komt. Ze zijn tegen het bouwplan op De strijd tegen geluids der wordt nu gespeeld via bouwplan, een oneigenlijk jm van Erica. Hij meende het bezwaar van de vere- ing om die reden niet in andeling moest worden ge nen. Ook wees hij er op dat bouwbedrijf en de toekom- e bewoners schade lijden, zijn al zes van de negen 'lingen verkocht en er zijn twee opties. nens de nieuwe bewoners de heer Bos weten dat Spoorleed niet voor hun be langen hoefde op te komen. „Dat zullen we zelf wel doen". Óndanks weerleggingen van voorzitter M. Goudzwaard zei ook staatsraad Kapteijn dat hij zich niet aan de indruk kon ontrekken dat het Spoorleed vooral om het scherm te doen was. „Als de huizen niet ge bouwd worden, denkt u dat u indirect hardere eisen kunt af dwingen". De staatsraad doet dinsdag uitspraak. STAAT MOET ALSNOG OVER DE BRUG KOMEN LEIDEN Het ministerie van volkshuisvesting moet de gemeente Leiden als nog zo'n twee miljoen gul den subsidie toekennen voor woningbouwprojec ten aan het Schuttersveld en de Oude Varkenmarkt. Dat heeft de president van het Haagse Gerechts hof bepaald in het hoger beroep van de gemeente Leiden tegen een eerdere uitspraak in kort geding. voor 35 studentenwoningen aanleiding om een kort geding aan het Schuttersveld en vijf tegen de staat aan te spannen. huizen aan de Oude Varken markt afgewezen, omdat ze niet compleet voor 1 oktober 1988 zouden zijn ingediend. De palenplannen ontbraken er aan. Een plan voor 73 bejaar denwoningen aan de Zijloever schouwing gebleven, dat als reserve was ingediend (het was eigenlijk Dat verloren de gemeenten. Op 12 januari werd de zaak in hoger beroep door het Ge rechtshof behandeld. In het nu uitgesproken vonnis is het re serveplan Zijloever buiten be- De staat "is "overigens niet al- bedoeld voor 1989) werd zelfs leen veroordeeld tot het toe afgewezen omdat op één van kennen van de vergoedingen. de tekeningen een kruisje ont brak. Plannen van Delft en Rotterdam werden op gelijk soortige gronden afgewezen. Het ministerie had de plannen Dat was in eerste instantie staat dragen. Ook de kosten van het proces 4.500 gulden voor het eerste geding en 9.000 gulden voor het hoger beroep moet de Kruispunt afgesloten LEIDEN Het kruis- punt Zoeterwoudseweg- /Tomatenstraat is van maandag 27 februari tot vrijdag 10 maart voor verkeer afgesloten. Dat is nodig in verband met werkzaamheden aan de riolering. Tussen 27 fe bruari en 20 maart wordt de riolering van de Zoeterwoudseweg tussen de Tomatenstraat en de Veilingkade ver vangen. Het verkeer wordt in de periode dat het kruispunt afgeslo ten met borden omge leid. Fiat-dealer failliet LEIDEN De Leidse FIAT-dealer Van- Crey met vestigingen aan de Korevaarstraat en de Leiderdorpse Touwbaan is failliet. De- dealer kon niet langer aan zijn financiële verplichtingen voldoen waarna de zaak is gesloten. Financiële hulp van Auto Neder land heeft het bedrijf niet mogen baten. Wat er met de panden gaat gebeuren, is volgens een woordvoerder van Auto Nederland nog niet bekend. Naar een opvolger voor Van- Crey wordt gezocht. Klanten van het bedrijf die nog garantie hebben, kunnen bij elke willekeurige FIAT- dealer terecht om de lopende zaken af te handelen. Begin volgende week krijgen zij een brief in de bus met verdere informatie. De huidige klanten van het bedrijf worden voorlopig verwezen naar de andere Leidse FIAT-dealer Gebroeders De Wit aan de Zijlsingel. Gestolen kozijnen gevonden LEIDEN Een 22-jarige man uit Voorschoten is gisteren aangehouden omdat bij zijn woning vier gestolen gevelkozij nen waren gevonden. De kozijnen maken deel uit van een partij van 23 ge velkozijnen die vorige maand zijn gestolen van een bouwterrein in de Stevenshof. De partij had een waarde van 16.000 gulden. De man wordt diefstal en heling ten las te gelegd. GEZONDHEIDSDIENST BESTOOKT MET HONDERDEN VRAGEN LEIDEN Honderden verontruste ouders van scholieren hebben giste ren de Basisgezondheids dienst bestookt met vra gen over nekkramp. Aanleiding was het over lijden woensdagmiddag van een 15-jarig meisje van de Rembrandt Scho lengemeenschap. Vanaf 1 januari dit jaar zijn al ze ven mensen in de Leidse regio door de nekkramp- bacterie besmet geraakt. Dit was het eerste geval met dodelijke afloop. De geneeskundige hoofdin spectie spreekt al van een" epidemie. tiënten zijn inmiddels maal genezen. De patiënten varieerden in leeftijd tussen de 2 en 61 jaar. Er waren be halve het overleden meisje geen scholieren bij. Eind vo rig jaar deden zich ook al meer gevallen van nekkramp dan andere jaren in de regio voor. Twee patiënten uit Nieuw Vennep en Alphen zijn toen overleden. De Leidse regio volgt de lan delijke trend wat betreft het grote aantal nekkrampgeval- len. „Normaal gesproken hebben wij één of twee pa tiënten per jaar. In de eerste zeven weken van 1989 zijn dat er dus nu al zeven; een extreme stijging", aldus H. van der Grijp, sociaal ver pleegkundige infectieziekte- bestrijd ing bij de Basisge zondheidsdienst. Er zijn twee vormen van hersenvliesontsteking: één die door bacteriën en één die door virussen wordt veroor zaakt. De bacteriële vorm staat bekend als „nekkramp" en is de meest gevaarlijke. Elk geval moet dan ook wor den gemeld aan de autoritei ten. Per jaar doen zich ge middeld zo'n driehonderd ge vallen van nekkramp in Ne derland voor. De behande ling bestaat uit het inspuiten van penicilline. Besmetting vindt plaats via het speeksel. Niet iedereen is vatbaar voor de bacterie. Vaak worden kinderen beneden de acht tien jaar door de ziekte ge troffen en dan met name zij die een verlaagde weerstand hebben. De andere vorm van hersen vliesontsteking die door vi russen wordt veroorzaakt staat ook bekend als menin gitis en is veel onschuldiger. Meningitis-patiënten zijn meestal binnen drie weken weer opgeknapt. Speeksel Van der Grijp benadrukt dat er geen enkele reden tot pa niek is. „De ziekte wordt overgebracht door druppel tjes speeksel. Wanneer de bacterie op die manier buiten het lichaam komt, droogt deze heel snel in. De kans op besmetting is daardoor uiter mate klein en vrijwel te ver waarlozen". Van der Grijp die gisteren alle telefoontjes beantwoordde, zegt vooral door ouders van leerlingen te worden gebeld met vragen over de maatregelen die zij kunnen treffen om de kans op de ziekte zoveel mogelijk te verkleinen. „Veel ouders vragen ons of het wel ver standig is om hun kind naar school te laten gaan. Het heeft absoluut geen zin om leerlingen thuis te houden, omdat de kans op besmetting zo miniem is. De incubatietijd bedraagt ongeveer drie vier dagen. Als er dus na het weekend niemand ziek is ge worden, is het gevaar gewe ken". Wel raadt Van der Grijp de scholieren van het Rembrandt aan zich enigs zins in acht te nemen en niet oververmoeid te raken. „Niet iedereen is vatbaar. Alleen mensen met een verlaagde weerstand krijgen normaal gesproken nekkramp". Ook is de leerlingen en hun ou ders nadrukkelijk gezegd alert te zijn op griepachtige verschijnselen zoals hoofd pijn, koorts en misselijkheid. „Zij moeten bij twijfel direct contact opnemen met de huisarts". Mensen die meer informatie over nekkramp willen kun nen tijdens kantooruren con tact opnemen met Van der Grijp van de Basisgezond heidsdienst, tel. 071-146341. Radio Gezondheid LEIDEN De stichting Ge bruikersorganisaties Gezond heidszorg (i.o.) start zondag met het programma Radio Ge zondheid. Het is de bedoeling dat Radio Gezondheid infor matie gaat geven over ontwik kelingen in de gezondheids zorg. Tevens komen ziektes en handicaps aan bod en de ma nier waarop mensen daarmee omgaan. Het programma wordt weke lijks uitgezonden op zondag van 10.00 tot 10.30 uur op de frequentie van Omroep Rijn land (kabel: FM 88.1; ether: FM 105.7). Het programma van komende zondag is geti teld: 'Ziek worden van de zon' of wat het betekent om de ziekte Erythropoëtische Proto- porphyrie (EPP) te hebben. voor Molukkers leven voormalige KNIL- jijnilitairen uit Leiden heb- •jien gisteren de Rietkerk- nedaille opgespeld gekre gen door burgemeester C. Goekoop. Aan de ijhedaille is een jaarlijkse litkering van 2.000 gulden erbonden. De Leidenaars rijgen de versierselen op rond van een wet van de !j imiddels overleden minis- er Rietkerk van Binnen- ij indse Zaken. De wet is ledoeld als een late blijk an waardering voor de in- et en trouw van de Mo- Jkkers in het voormalig koninklijk Nederlands-ln- isch Leger (KNIL) tijdens e Tweede Wereldoorlog. jj)e jongste ex-militair was isteren 73 jaar. Eén me- jl aille werd postuum uitge- Bikt omdat de betrokkene feeds is overleden. In to il hebben tot nu toe 10 ix-KNIL-militairen de on- erscheiding gekregen. De ünderen wachten af wan eer de gemeente de ach terstand wegwerkt. FOTO: TEJO RINGERS TESSELAAR: ALLEEN VOOR HELE STAD LEIDEN LEIDEN De Slaaghwijk zal waarschijnlijk geen eigen vorm van woningtoewijzing krijgen. Er zal in het kader van de plannen om de wijk met de Horsten in de Meren- wijk leefbaarder te maken vermoedelijk niet over woon ruimteverdeling gesproken worden. Wethouder D. Tesse- laar (volkshuisvesting) en de PvdA en Links Leiden hebben daar hun bedenkingen tegen. Volgens hen is het niet juist om het systeem van woning toewijzing apart voor de Slaaghwijk te bespreken, om dat het de hele stad Leiden aangaat. „Stel dat we tot een andere woningtoewijzing ko men, dan staan binnen de kortste keren ook andere wij ken op de stoep, en terecht aldus Tesselaar gisteravond tij dens een gecombineerde com missievergadering. In het concept-plan van aan pak dat de gemeente heeft op gesteld is sprake van vier werkgroepen, die onder super visie van een coördinatiegroep zich met verschillende proble men in de Slaaghwijk gaan be zig houden. Het gaat om stede- bouw en woningbouw, onder wijs- en sociaal-culturele voor zieningen, buurtonderhoud en woningtoewijzing. Tegen die laatste werkgroep maakte PvdA'er W. van der Pluijm bezwaar. „Het lijkt mij onjuist om dat onderwerp alleen voor de Slaaghwijk te bespreken. Het gaat om een onderwerp dat op de hele stad betrekking heeft". Wethouder Tesselaar beaamde dat ook hij er tegenaan hikte en dat het college er nog niet Uit was. Tesselaar is altijd te gen een ander systeem van woningtoewijzing geweest, waarbij gekeken zou worden of mensen vanwege hun ach tergronden wel passen in be paalde wijken of woningen. De woningbouwverenigingen zijn daar voorstander van, maar Tesselaar vreest discri- sloten echter niet uit dat daar apart voor de Slaaghwijk over gesproken kon worden. Tesse laar zegde toe er bij de behan deling in de raad er op terug te komen. Een vertegenwoordiger van de Slaaghwijkbewoners uitte tij dens de vergadering zijn twij fels over het tijdschema van de gemeente. Die heeft een jaar voor de voorbereiding en vier jaar voor de uitvoering van de plannen uitgetrokken. „We zouden dat wat scherper willen hebben", aldus een woordvoerder. Tesselaar zei echter niet bang te zijn voor vertraging. Hij wil het defini tieve plan voor de zomer ge reed hebben, zodat er in het najaar besluiten genomen kun nen worden. „Ik ben eerder bang voor de vraag of we dat wel halen", aldus de wethou der, die er op wees dat het voor de rijkssteun voor groot onderhoud nodig is om bijtijds te beginnen met opknappen. Tesselaar liep overigens al vooruit op de discussie over het definitieve plan van aan pak, door te verkondigen dat wat hem betreft de Ketel meerlaan afgesloten kan wor den. Dat idee is afkomstig van architect Fons Verheijen, die een plan voor de Slaaghwijk heeft opgesteld in opdracht van woningbouwvereniging De Sleutels. „Volgens mij is dat de enige mogelijkheid de Slaaghwijk uit z'n isolement te halen. Die auto's kunnen wel omrijden", aldus Tesselaar. LEIDEN Koffie en coke zijn er niet te krij gen, maar de borden aan de pui van modeboetiek Evita aan de Haarlem merstraat zeggen genoeg. Met de komst van thee huis Khomeiny en afhaal- toko Coca ine Bouterse protesteert eigenaar Theo Nijssen tegen de gemeen telijke afwijzing van zijn plannen om het goedkope en monotone beeld van de straat aan te pakken. Plannen om althans zijn eigen winkelpand een beter aanzien te geven, lopen al anderhalf jaar stuk op de gemeentelijke welstandscommissie die de bouwplannen moet goedkeu ren. „Kapitalen heb ik al ge stoken in het opstellen van te keningen. Architecten van naam buigen zich over de pro blemen. Maar alle geld en moeite worden door de com missie in een handomdraai naar de prullenbak verwe zen". Eigenaar Niissen ergert zich vopral aan de uitstraling van een eenheidsworst die de win kelstraat heeft. „Er zijn hier veel teveel zaken die dezelfde spullen verkopen en allemaal in dezelfde prijsklasse. Ze con curreren elkaar dood en geven de straat alleen maar een on aantrekkelijk beeld. In tegen stelling tot een stad als Alphen is er in Leiden veel te weinig verscheidenheid en daarmee een tekort aan kwaliteit en ni veau. De straat mist klasse." Tijdens het indienen van de nieuwste bouwplannen bleek het winkelpand opeens op de gemeentelijke monumenten lijst te zijn geplaatst. Uiterst verdacht, vindt Nijssen, die voorlopig alle vertrouwen in het Leidse winkelbeleid heeft verloren. De zaak aan de Haarlemmerstraat 35 gaat over anderhalve maand dicht. Wat er met de winkel ernaast ge beurt is nog onzeker, maar de kans dat Evita helemaal uit Leiden vertrekt is groot. LEIDEN De lichtsterk te die in huizen en kanto ren door lamplicht wordt bereikt, is onvoldoende om het effect van daglicht na te bootsen. Daardoor kan de biologische klok van mensen ontregeld worden. Tot die conclusie komt me vrouw J.H. Meijer in haar proefschrift „Neuropharmaco- logical and photic manipula tion of the circadian pacema ker" waarop zij gisteren is ge promoveerd aan de Leidse universiteit. Zij heeft daarbij allerlei invloeden op de biolo gische klok van mensen bestu deerd, een hersenkern die het 24-uurs ritme van een aantal lichaamsfuncties regelt zoals de temperatuur, de activiteit en de variatie in hormoonspie- gels. De belangrijkste invloed in het dagelijks leven is de hoeveelheid licht die het oog binnenkomt, zo blijkt uit het onderzoek. Sommige zenuw cellen in het netvlies van het oog staan direct in verbinding met de biologische klok die de duur van de belichting regis treert. Daardoor kan de klok gelijklopen met het ritme van dag en nacht in de omgeving. Ook heeft Meijer de invloed van verschillende stoffen op de biologische klok onder zocht. Daarbij kwam onder meer naar voren dat bepaalde medicijnen tegen depressies een ontregeld 24-uurs ritme kunnen herstellen. Paspoorten uit gemeentehuis gestolen: eis drie jaar cel LEIDEN/DEN HAAG Erg mededeelzaam was de 33-jarige Belg met, die gisteren voor de Haagse rechtbank terecht stond wegens diefstal van een grote partij paspoorten, rijbewijzen en toeristen- kaarten uit het gemeente huis in Benthuizen. Het was voor iedereen duide lijk dat hij met zijn zwijgzaam heid mededaders wilde be schermen. Bij gebrek aan me deplichtigen concludeerde of- fióier van justitie mevrouw mr. I. Klopper dat de Belg de inbraak in het gemeentehuis dan in z'n eentje moest hebben uitgevoerd. Zij eiste een ge vangenisstraf van drie jaar. Benthuizen kwam in novem ber van het vorig jaar in het nieuws, nadat een brutale in braak in het gemeentehuis was gepleegd. Er waren honderden blanco rijbewijzen, paspoorten en toeristenkaarten verdwe nen, evenals allerlei stempels. De hele buit paste in het diplo matenkoffertje van de ge meentesecretaris, dat eveneens werd meegenomen. Enkele dagen later werd de 33-jarige Belg in Leiden aangehouden. In zijn bezit was het koffertje dat behalve de stapels identi teitspapieren ook nog sieraden, afkomstig van een andere in braak, inbrekersgereedschap en twee wapens bevatte. Te gen de politie was de verdach te al zeer terughoudend in zijn verklaring geweest, maar gis teren wilde de hypernerveuze Belg voor de rechtbank niet meer kwijt dan dat hij de atta chékoffer „ergens in Den Haag, bij een café" van een kennis had gekregen. Namen wilde hij in geen geval noe men. „Bewaar die koffer", zou slechts zijn opdracht zijn ge- Volgens officier mevrouw mr. Klopper hadden de gestolen identiteitspapieren zeker en kele tonnen kunnen opbren gen. Een rijbewijs „doet" op de illegale markt zo'n 500 gulden, een paspoort 750 gulden, zo re kende zij voor. Ze zei de in druk te hebben dat de Belg deel uitmaakte van een crimi nele organisatie, maar bewij zen kon ze dat niet. Met de verklaringen van de verdach te kon ze in elk geval geen kant op, zo liet de officier de rechtbank weten. Drie jaar ge vangenisstraf luidde haar eis. De Belg wordt trouwens ook in zijn eigen land gezocht we gens delicten. De advocaat me vrouw mr. Mantz zei dat haar cliënt gebruik had gemaakt van het zwijgrecht om iemand of meerdere mensen te be schermen en uit angst voor re presaillemaatregelen. Zij vroeg vrijspraak voor de inbraak. Alleen heling van de identi teitspapieren was volgens haar bewezen. Uitspraak 9 maart. Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere 'fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J~Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voort.: Adres:i Postcode/plaats: Telefoon .(voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank het bankschroelje naar Naam: Postcode/plaats:. j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar 1 j Leidse Courant, Antwoordnummer.998,2500 VD Den Haag. V JNZ^ CcicLcSomont

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11