Jongeren denken vaak dat recht iets is Voor oude mensen Onduidelijkheid rond aantal sero-positieven 06 91122330 «E Dees tolereert hogere ziektekostenpremie ilETS OM OVER NA TE DENKEN BIJ EEN VECHTPARTIJ „Meer aandacht nodig voor opleiding leraren" VVD-verkiezingsprogramma: vier miljard bezuinigen tot 1994 Miljoen extra voor oorlogsslachtoffers 3INA 3INNENLAND EeidócSomatit donderdag 23 februari 1989 pagina 3 ADVERTENTIE ANPNIEUWSTELEFOONl CDA- bewindslieden evinden experiment met kalfjes in orde 3idemle )EN HAAG Minister Braks (landbouw in visserij) heeft vooralsnog geen bezwaar n experimenten waarbij kalveren wor- gekweekt uit eicellen van een geslachte loeder via bevruchting in schapen. Hij ant- voordt dat mede namens collega Deetman wetenschappen) op schriftelijke vragen van IGP-fractieleider Van der Vlies. De be- ndslieden vinden dat er sprake is van een ixperiment dat is gericht op optimaal ge- iruik van vrouwelijke dieren met de meest waardevolle eigenschappen in de populatie. Braks overweegt wel een speciale groep van jeskundigen de ethische aspecten in het oog laten houden. „tra fÊen Sinaasappels uit Gaza kunnen snel hier zijn ROTTERDAM „Als ik morgen een boot vind, kunnen de Palestijnse sinaasappels hier over drie weken zijn aldus directeur W. Overkleeft van het Rotterdamse fruitim- portbedrijf T Port BV. Hij keerde gisteren terug van een bezoek aan de door Israel be zette Gaza-strook waar hij met de producen ten van het fruit heeft gesproken. Het eerste schip zal 80.000 dozen sinaasappels aanvoe ren, oftewel 1.100 ton. Probleem bij de im port van het Gaza-fruit is volgens de impor teur het feit dat de haven Ashdod niet gere geld door vrachtschepen, op zoek naar la ding, wordt aangedaan. Inmiddels zijn de betalingsproblemen opgelost die bij de eerste zending grapefruits vlak na Kerstmis waren ontstaan. Nederland zwijgt over afwezigheid België op milieuconferentie DEN HAAG Het kabinet hult zich in stil zwijgen over de afwezigheid van België op de internationale milieuconferentie op 11 maart in Den Haag. De Rijksvoorlichtings dienst weigert over individuele landen me dedelingen te doen en wil ook niet zeggen of België een invitatie heeft gehad. Volgens een woordvoerder wordt maar een bepaald aantal landen uitgenodigd voor de conferen tie. „Het is nooit de bedoeling geweest alle landen van de wereld of Europa uit te nodi gen. Daarbij is er op gelet dat alle regio's van de wereld zijn vertegenwoordigd. Het is dus niet noodzakelijk dat uit dezelfde regio twee landen meedoen". DEN HAAG Staatssecretaris Dees van volksgezondheid zal zich niet verzetten tegen een forse verhoging van de par ticuliere ziektekostenpremie per 1 januari 1990. Deze premieverhoging wordt veroorzaakt door de relatief goedkope polis die alle 400.000 particulier verzekerde bejaar den kunnen afsluiten. De verzekeringsmaatschappijen heb ben aangekondigd de verliezen op deze polissen te willen verhalen op alle verzekerden. Overigens gaan de verzeke ringsmaatschappijen er van uit dat de premiestijging nog wel kan meevallen, aangezien niet alle bejaarden gebruik zullen maken van de goedkope polis (181 gulden per maand). Bij een volledige benutting van deze mogelijkheid zou de jaar- premie voor de overige verzekerden met 250 gulden kunnen stijgen. Onderzoekers willen menselijk hersenweefsel inbrengen bij ratten GRONINGEN Onderzoekers van het Academisch Ziekenhuis in Groningen willen menselijk hersen weefsel, afkomstig van foetussen, implanteren bij rat ten om onderzoek te doen naar de ziekte van Parkin son. Het foetaal hersenweefsel is afkomstig van abor tussen. De onderzoekers hebben daartoe een verzoek ingediend bij de medisch-ethische commissie. Het SGP-kamerlid Van der Vlies heeft inmiddels schrif telijke gesteld. Zijn fractie is tegen het gebruik van menselijke foetussen bij het onderzoek. De Tweede Kamer heeft zich in het verleden op voorstel van het kamerlid Haas (PvdA) uitgesproken tegen het kwe ken van menselijke embryo's ten behoeve van weten schappelijk onderzoek. jposit kte zi p 20.0 aar oi de p< iet m staa i gro< ing er dijkh< rus. ten t€ PLEIDOOI OP JUBILERENDE ONDERWIJSRAAD: DEN HAAG - „De kwali teit van het onderwijs" bestaat niet. Het is een veelzinnig begrip en ver betering van die kwaliteit moet dan ook uit verschil lende elementen bestaan. Wellicht is de opwaarde ring van het beroep van leraar de belangrijkste voorwaarde voor kwali teitsverbetering. Dat zei prof.dr. J. Giesbers (onderwijskunde, Nijmegen) gisteren tijdens een mini-sym posium van de Onderwijsraad, het adviesorgaan van de rege ring. Het werd georganiseerd ter gelegenheid van het zeven tigjarig bestaan van de Raad. Giesbers meende dat de kwali teit van het onderwijs zich met name laat zien als de kwaliteit van de concrete school en als de kwaliteit van degenen die daar werken. Vandaar zijn pleidooi om meer aandacht voor de opleidingen van de onderwijsgevenden. Door al lerlei oorzaken (lage aan vangssalarissen, werkdruk etc.) daalt de belangstelling voor het beroep van onder wijsgevende sterk. „In 1990 hebben we een tekort van 5000 leerkrachten; in 1992 zul len dat er tienduizend zijn. „Wie durft bij zulke aantallen nog over kwaliteit van het on derwijs te spreken"? aldus Giesbers. Minister Deetman (onderwijs) stelde dat het onderwijsbeleid in de Europese Gemeenschap een tamelijk marginale rol lijkt te spelen. Hij liet door schemeren zich daarbij niet te willen neerleggen. Elk indivi du moet inzicht en zeggen schap hebben over „datgene wat wij met Europa voor heb ben". Deetman wil dan ook dat de burgers zelf invloed op het politieke proces in de ge meenschap hebben. Daarin is volgens hem een grote rol weggelegd voor het onderwijs. Protest Op het Krabbersgat bij Enkhuizen voeren vissersschepen giste ren uit protest door schietfuiken, die momenteel verboden zijn. De vissers voeren actie tegen het gebrek aan medewerking van minister Braks bij het instandhouden van de visstand in het IJs- selmeer. FOTO: ANP CDAenVVD oneens over erkenning vaderschap DEN HAAG De rege ringspartijen CDA en VVD zijn het oneens over de wettelijke regeling van het vaderschap. Het CDA is voor handhaving van het verbod voor een ge huwde man om een door hem buiten de echt ver wekt kind te erkennen. De VVD niet. Vorig jaar diende de regering over deze materie een wets voorstel in, waarin werd voor gesteld aanvaarding van va derschap door een gehuwde nietig te verklaren. Daarmee week de regering af van het advies van de commissie-Wi- arda om de erkenning wel mo gelijk te maken. De commissie vond handhaving van het be staande verbod niet in het be lang van het kind. „Rechtens blijft het kind vaderloos, on danks het feit dat een gehuwd man bereid is het vaderschap te aanvaarden. Deze verbods bepaling kan het in overspel verwekte kind benadelen", al dus de commissie indertijd. De regering schreef in de toe lichting op het wetsvoorstel bij nader inzien de mening te zijn toegedaan dat dit verbod dient te worden gehandhaafd. Zij voerde hierbij drie argumen ten aan. In het gezin van de man zouden ernstige spannin gen kunnen ontstaan; van een volwaardig vaderschap zou veelal geen sprake kunnen zijn; en de mogelijkheid van schijnerkenning van buiten landse kinderen die aldus de Nederlandse nationaliteit krij gen. De christen-democraten vin den het argument van schij- nerkenningen een oneigenlijk argument. Niettemin zijn ze het met het wetsvoorstel eens op grond van „het niet in ge vaar brengen van het bestaan de huwelijk en/of gezin" en omdat de vader „toch meestal binnen zijn eigen gezin zal functioneren". De VVD-fractie is niet onder de indruk van de argumenten Waarom kan het gevaar van ontwrichting van het bestaan de huwelijk niet aan betrokke nen zelf worden overgelaten, zo vragen de liberalen zich af. De VVD wijst er evenals de PvdA op dat een gehuwde man wel voor de rechter kan worden gesleept om zijn va derschap te laten vaststellen of hem voor de kosten van on derhoud van het kind aan sprakelijk te stellen. „Dat deze ontwrichting dan eveneens kan ontstaan schijnt niet meer belangrijk te zijn", aldus de VVD. ïn hu de 'jjALKMAAR De moge- jen lelijkheden om het leven van Jvan middelbare scholie- len: h|ren zuur te maken zijn na tuurlijk legio, maar het onderwijzen van het vak .recht is wel één van de or|\a,meste methoden. Slechter kabinleesbaar dan een wetboek advilkan een geschrift nauwe lijks zijn en als jongeren ergens geen oren naar hebben dan is het wel naar arrondissements rechtbanken, requisitoi ren, voorwaardelijke vrij- aande heidsstraffen en wat dies Toch zou het recht scholieren wel eens meer kunnen raken dan zij zelf beseffen, misschien zelfs wel meer dan, bijvoor beeld, wiskunde, natuurkunde of duits. Is het niet omdat ze zelf, zoals uit de statistieken blijkt, niet zelden met justitie in aanraking komen, dan wel omdat enige kennis van het recht hen kan helpen die ver- iver ivelende kennismaking "ijpei Frank Visser en Hans Emme rik, respectievelijk officier justitie en docent in Alkmaar, jgwej een boekje geschreven dat de deuren van de rechtszaal jjongeren wijd openzet. Het J heet „Mij pak je niet!", het aar q werd vanmiddag in Alkmaar overhandigd aan staatssecreta ris Korte-van Hemel (justitie) en leest eerder als een span- treaa nencj jongensboek dan als een e im| inleiding in de rechtsweten- studil schap. Geen lesmateriaal om depaf het bestaan van scholieren te diei belasten, maar een aantrekke- i noli geschreven handreiking. Rode draad in het boekje is dat s voorkomen beter is dan straf fen; aan de hand van twintig praktijkvoorbeelden krijgen de lezers situaties voorgeschil derd waarin al snel een keus gemaakt'moet worden tussen toelaatbaar en ontoelaatbaar. Wat doe je dan? En wat zijn de consequenties van je keuze? Emmerik: „Misschien dat we door dit boekje bereiken dat iemand die eigenlijk wel mee wil doen met het vernielen van een telefooncel er toch maar van afziet omdat hij weet wat de gevolgen kunnen zijn". Mishandeling Het boek begint met Frits We- deveen. Deze gefingeerde jon geheer beschikt zojuist over een spiksplinternieuwe Kreid- ler-bromrner, verdiend met vakantiewerk. Maar een dag later is de brommer verdwe nen, gestolen, gejat. „Frits doet natuurlijk aangifte van de diefstal bij de politie, maar hier weten' ze hem te vertellen dat de brommer wel voorgoed verdwenen zal zijn". Groot is dan ook de vreugde van Frits als een maand later de brom mer toch terug wordt gevon den. En groter nog zijn verbij stering als blijkt dat de nieuwe eigenaar beweert de Kreidler eerlijk te hebben gekocht en hem absoluut niet kwijt te wil len. De politie zegt er ook niets aan te kunnen doen, waarop Frits met een stel vrienden de nieuwe eigenaar in elkaar slaat. De politie komt hem de brommer bij hem terug te bezorgen. Tante Anouk Via dergelijke voorbeelden weten Visser en Emmerik de meest droge juridische onder werpen levendig voor het voetlicht te brengen. Zo voert de nieuwe vriend van Marja's moeder de lezers het gerechts gebouw binnen, omdat daar beslist moet worden over de voogdij; wordt die nieuwe, af schuwelijke, vriend de voogd van Marja of mag zij zelf een voogdes kiezen, bij voorkeur tante Anouk? En wie beslist daarover? De rechter ja, maar welke? Je hebt ze in soorten en maten, zo leggen de auteurs uit. Ze vervolgen, aan de hand van een dodelijke vechtpartij in een disco, met een uiteen zetting over het verschil tus sen openlijke geweldpleging („Gaat het slachtoffer dood, door jouw schuld, dan is de maximumstraf twaalf jaar!") mishandeling („Daarvoor kun je de gevangenis of de tucht school indraaien"), doodslag („Dan kan je maximaal vijf tien jaar gevangenisstraf krij gen") en moord („Je kunt dan zelfs levenslang krijgen"). Suggestie: „Misschien iets om over na te denken als je mee doet met een vechtpartij". Geen wonder dat mr. M. Ot- terspoor, kinderrechter te As sen, in haar voorwoord en thousiast is over het boekje, dat zeer geschikt is voor ge bruik op middelbare scholen. Wellicht kan het, hoe moeilijk zo'n effect ook aantoonbaar is, een bijdrage leveren aan de bestrijding van de (jeugdcri minaliteit. STEVO AKKERMAN „Mij pak je niet door Hans Emmerik en Frank Visser. Uitgeverij Emmerik Visser. Prijs ƒ35,-. daarna halen en maakt proces verbaal op wegens mishande ling. „Als je naar een advocaat of een rechtswinkel was gestapt, dan hadden die je daar precies kunnen zeggen hoe je dit alle maal beschaafd had kunnen oplossen", zegt een agent tegen Frits en dat is de moraal van dit verhaal: „Jongeren denken vaak dat recht iets is voor oude mensen, voor volwasse nen. Dat kan, zoals in het ver haal hiervoor, tot ongelukken leiden. Problemen tussen men sen en dus ook tussen jongeren moeten op een beschaafde ma nier worden opgelost. Redelij ke mensen proberen de zaak eerst uit te praten. Pas als dat niet lukt en het probleem be langrijk genoeg is moet het recht uitkomst bieden". Die goede raad neemt Frits ter harte; hij schakelt een advo caat in (gratis, via een bureau voor rechtshulp) en die weet °n h! DEN haag In de vol- en di gende kabinetsperiode (1990-1994) moet voor vier miljard gulden worden j bezuinigd op de rijksbe- e v® groting. Het financierings- tekort van de overheid !n 3 dient met een half pro- g jyf cent per jaar te dalen tot india 3 25% Van het nationaal m fi! inkomen in 1994. De be lasting- en premiedruk behoort tussen 1990 en 1994 met ongeveer twee procent te zakken. Voor het milieubeleid dient jaarlijks 750 miljoen gul den te worden uitgetrok ken. Dat zijn de belangrijkste punten uit het concept-verkiezingspro gramma van de VVD, de klein ste regeringspartij. Het pro gramma, dat „Een kansvolle toekomst, naar een nieuw even wicht" als titel heeft, is opge steld door een commissie onder leiding van mr. Toxopeus en wordt 9 maart officieel gepre senteerd. De verkiezingen voor de Tweede-Kamer zijn in het voorjaar van 1990. Het Finan- cieele Dagblad heeft vanoch tend als eerste uitvoerig over de inhoud van het VVD-program- ma bericht. Zowel het partijbe stuur als de Tweede-Kamer fractie van de VVD wilde niet reageren. De VVD gaat er vanuit dat de inkomensverschillen niet alleen in de marktsector, maar ook in de ambtenarij groter mogen worden dan nu. Verder moet het huidige financieel- en soci aal-economisch beleid van het kabinet worden voortgezet, me nen de liberalen. De collectie- ve-lastendruk moet in de ogen van de VVD dalen. Het juiste percentage is afhankelijk van de groei van de koopkracht van de burgers. Voorts vinden de li beralen dat de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting en de btw verder omlaag i gelden, meent de VVD. Werk nemers mogen alleen nog een wao-uitkering krijgen als zij ten minste 35% arbeidsongeschikt zijn. wao'ers moeten worden verplicht mee te werken aan een individueel actieplan dat de kans op herintreding in het ar beidsproces groter maakt, aldus het liberale verkiezingspro gramma. openbaar vervoer veel meer moeten worden gestimuleerd dan nu, vindt de commissie- Toxopeus. Autogebruik zou duurder kunnen worden ge maakt om het gebruik van bus en trein te stimuleren. De 750 miljoen gulden voor milieube leid moet voor een groot deel uit de pot voor volkshuisvesting (de individuele huursubsidies) worden gehaald. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In 1988 I waren er in Nederland I 737 aids-patienten. De i schattingen over het aan- tal mensen dat met het vi rus is besmet lopen sterk uiteen. De aidscommissie zelf neemt aan dat tussen de 20.000 en 60.000 Neder landers sero-positief zijn. De schattingen zijn vrijwel uit sluitend gebaseerd op de ver spreiding van het virus onder risicogroepen (prostituees, junks en homofiele mannen met veel wisselende contacten) en onderzoek onder bloeddo noren en zwangere vrouwen. Het aandeel besmet bloed dat bij de bloedbanken wordt ge vonden schommelt al enige tijd rond de 0,003 procent. Staatssecretaris Dees heeft zich tot nu toe altijd zeer gere serveerd opgesteld jegens een aids-bevolkingsonderzoek. Ook Dees is van mening dat er zeer zwaarwegende redenen moeten zijn om te tornen aan het zelfbeschikkingsrecht. De bewindsman verzocht de Ge zondheidsraad medio vorig jaar om een advies over deze problematiek. Het nu uitge brachte rapport van de Ge- zondheisraad zal in maart in de Kamer worden behandeld. I DE KNOLLEN IK j NAS NAASTJC5_ suyen Ammoniak- beperking Milieuminister Nijpels (rechts) en landbouwminister Braks zaten gisteren bijna bij elkaar op schoot toen zij met een mobiele kraan een kap aanbrachten op een mestsilo van een veebedrijf in Moergestel. Daarmee gaven zij het startsein voor een praktijkonderzoek naar ammoniakbeperking in Noord-Brabant. FOTO: ANP DEN HAAG Minister Brinkman (WVC) wil tenmin ste een miljoen gulden extra uittrekken voor de hulpor ganisaties van oorlogsgetroffe- Hij had enige weken geleden aan de hulpinstellingen voor oorlogsgetroffenen voorgesteld om de capaciteit uit te breiden. Dit gelet op de toegenomen vraag om hulp. Na de dood van Hirohito en de kwestie van de Twee van Breda is die nood nog groter geworden. De instellingen hebben de be windsman laten weten bereid te zijn meer werk aan te ne men, als ze daarvoor ook extra geld krijgen. Brinkman wil volgende week bij de Kamer gedetailleerde voorstellen in dienen over de extra financië le bijdrage. De kaft van het boek dat de deuren van de rechtszaal voor jongeren wijd openzet.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3