eroordeling Havel toept protesten op U weet niet wat hier echt aan de hand is" \s en AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Diplomatieke spanningen Westen en Iran lopen op David Duke ITENLAND CcicbeSouttMit WOENSDAG 22 FEBRUARI 1989 PAGINA 5 ng den en Denemarken [en verbindingsbrug hebbei spakki ijzeren01 maaktt Zilminl scholen aag zij i in ge Nieuwe volgens ?n vooi' skundq t is uil arig IKHOLM Zweden kan het bes- it het vasteland van Denemarken verbonden via een auto- en eèrug Volgens het rapport, dat gis- ind na bijna een eeuw onderhan- werd gepresenteerd, zal het pro- lUroor de zeventien kilometer lange zeker elf miljard kronen (3,4 mil- ij, gulden) gaan kosten. De brug •n bestaan uit twee treinsporen en rijstroken en zou Zweden vanuit de Ise stad Malmo, via het eiland Sal- met het vasteland verbinden, iventuele bevestiging van de beide [leden voor de uitvoering van het :t wordt eind dit jaar of begin vol- jaar verwacht. 1 ju Bezetting De politie in de Peruaanse hoofdstad Lima heeft met een tank, die een poort ramde, een einde gemaakt aan de bezet ting van een van de gebouwen van het „Volkswinkels"-con- cern. Bij de actie raakten vijf tien bezetters gewond en wer den honderden stakers gear resteerd. De bezetting was een protest tegen de benoeming van een nieüwe directie. De Volkswinkels hebben vestigin- gen in de armenbuurten van verscheidene steden. Op de foto arrestanten die van de po litie op de grond moesten lig gen, voordat zij naar het poli tiebureau werden afgevoerd. FOTO: AP Wijsmuller onderzoekt berging schip Zuidpool IJMUIDEN Het IJmuidense ber gingsbedrijf Wijsmuller heeft van de Argentijnse marine opdracht ge kregen een onderzoek in te stellen naar de bergingsmogelijkheden van het gestrande Argentijnse bevoorra dingsschip Bahia Paraiso. Het schip heeft sinds begin februari in het Zuidpoolgebied de ernstigste olie vervuiling in de geschiedenis ver oorzaakt. Wijsmuller acht de kansen op een succesvolle berging beperkt tot medio maart. Daarna wordt een dergelijke grootscheepse operatie in het Antarctisch gebied door slecht weer en extreme koude onmogelijk. Nicaragua: binnen jaar verkiezingen MANAGUA President Daniel Ortega van Nicaragua heeft gisteren aangekon digd dat zijn regering vóór 25 februari 1990 presidentsverkiezingen zal organi seren. Hij nodigde de oppositie uit voor overleg over de wijze waarop de verkie zingen georganiseerd moeten worden. Een eventueel akkoord met de oppositie zal echter goedgekeurd moeten worden door het parlement, waar de Sandinis ten van Ortega de meerderheid hebben. Tijdens de bijeenkomst van de vijf Mid den-Amerikaanse staatshoofden begin deze maand in El Salvador had Ortega de Nicaraguaanse oppositie beloofd pre sidentsverkiezingen te organiseren die werkelijk vrij zouden zijn. ïadron ïsville. oonge- op 7 et, af- ke op buurt stralië zeven isagier ilische Kruis en de Het G Westerse lan- maken zich „ernstig over Havels ver ing. Havel werd >n veroordeeld tot maanden cel met waard regime. Het waard regime bete dat hij in een isoleer- tornt te zitten en de pspondentie met fami- rordt beperkt, el de straf lager uitviel lij verwachtte, kondigde I aan dat hij in beroep Hij ontkende schuldig te het aanzetten tot een svijandige en anti-sociale ng", „overdreven" be togingen die volgens de Ischrijver daarom elke antische" betekenis heb- rerloren. maand werd de schrij- Nederland start procedure tegen Praag DEN HAAG Naar aanleiding van de arrestatie van de monstranten die de dood van Jan Palach wilden herdenken, heeft Nederland een procedure tegen Tsjechoslowakije aan gespannen op grond van de slotverklaring van de Weense Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa. Nederland is er nog niet in geslaagd de andere EG-landen te overtuigen van het nut van een gemeenschappelijke stap. ver, ook bekend als van de mensenrechtenorgani satie Charta '77, gearresteerd toen in Praag de zelfverbran ding van de student Jan Pa lach in 1969 werd herdacht. Met zijn zelfmoord wilde Pa lach protesteren tegen de in vasie van de Sovjettroepen in augustus 1968. Havel, die bloe men wilde leggen op de plaats van de zelfverbranding, werd schuldig bevonden aan oprui ing en het wegduwen van een „Ik voel me niet schuldig, maar als ik word veroordeeld, zal het een offer zijn voor de goede zaak. Het is niets verge leken met het grootste offer dat Jan Palach bracht", aldus Havel tijdens de zitting. Westerse waarnemers vinden dat het vonnis is gebaseerd op „belachelijke beschuldigingen, die op geen enkele wijze zijn bewezen". Volgens hen is er sprake van „een duidelijke schending van de akkoorden van Helsinki en de slotverkla ring van de CVSE in Wenen", die vorige maand ook door Tsjechoslowakije is onderte kend. Havel, die vanwege zijn kriti sche opstelling al bij eikaar vijf jaar van zijn leven in ge vangenissen heeft gesleten, vergeleek zich met drie uit de gratie gevallen partijleiders. „Gedurende mijn leven zijn drie secretarissen-generaal van de communistische partij op dezelfde manier gebrand merkt.(Rudolf) Slansky, (Gus- tav) Husak en (Alexander) Dubcek". In de Zuidpoolse stad Krakov demonstreerden gisteren bijna duizend jongeren om hun steun aan Havel te betuigen. De demonstratie was georgani seerd door het verboden vak verbond Solidariteit en de eveneeens illegale Confedera tie voor een Onafhankelijk Polen (KPN). i voor het gerechtsgebouw vardnadze iagt Israel i dialoog t de PLO RO De ministers buitenlandse zaken de Sovjetunie en Is- Sjevardnadze en is, hebben vanmorgen e Sovjetambassade in Egyptische hoofdstad o een eerste ontmoe- gehad. irdnadze maakt langs verschei- hoofdsteden in het Mid- Oosten om steun te krij- zijn plannen voor internationale vredes- erentie. Later vandaag de Sovjetbewindsman gesprek hebben met :ider van de Palestijnse ijdingsorganisatie Arafat. zijn gesprek met is heeft Sjevardnadze Is- opnieuw gevraagd een aan te gaan met de Israel wil dat per se Ook heeft het land be- iingen tegen het vredes- Sjevardnadze, om- ïet voorziet in een inter- inale VN-vredesconfe- gesprek tussen de beide sters in Cairo vormt een we stap in de lange weg herstel van diplomatie- etrekkingen tussen beide en. Volgens een van de Israëlische diplomaten sinds vorig jaar augustus lotel Oekraïna en in de erlandse ambassade in kou bivakkeren, zal de Israëlische ambassade Moskou waarschijnlijk len twee maanden in ge worden genomen als ulaat. Maar bij gebrek volledig herstelde diplo- ieke betrekkingen zal op gebouw de vlag moeten peren van Nederland, at ons land sinds 1967 de ngen van Israel in de etunie behartigt. !>T> correspondente Willy Werkman) JERUZALEM Enkele weken geleden bracht Is raels' premier Shamir een kort bezoek aan de stad Nablus op de bezette Westelijke Jordaanoever. Zijn eerste en enige bezoek daar sinds het begin van de Intifada, de Palestijnse opstand. Tijdens zijn korte bezoek daar had hij een gesprek met een aantal militairen die op dat moment daar hun reservedienst plicht deden. In aanwezigheid van de Israëlische televisie en de internationale pers stond één van de militairen op om de premier te vertellen over zijn frustraties ten aanzien van de onderdrukking van de opstand. Premier Shamir hoorde de woorden verbaasd en geèrgerd aan. Reservemilitair Ami Dar, die in Nablus de moed had opgebracht zijn ware gevoe lens hardop te uiten, is inmiddels weer thuis. In de Engelsta lige krant Jerusalem Post legde hij gisteren uit waarom, naar zijn mening, de opdracht aan het Israëlische leger de Palestijnse opstand te onderdrukken, onmogelijk is. Hier naast de belangrijkste passages uit zijn tekst. „Eén van de droevigste erva ringen voor iemand die net te rugkomt van ziin reserve- dienst in de gebieden, is om te zien hoe vrienden en familie leden eenvoudig niet willen horen wat je daar gezien of ge daan hebt. Je ziet die lege blik in hun ogen, je ziet dat je ver haal hen niet bereikt. Na een poosje realiseer je je dat het niet gaat om een gebrek aan sympathie of begrip, maar om een absolute weigering je ver haal aan te horen. Het is een ontkenning die misschien wel de ergste wond is die de Intifa da dit land heeft toegebracht". „Op 17 januari bracht premier Shamir een kort bezoek aan Nablus. Nadat hij van een na bije heuveltop een blik op 'de stad had geworpen en was voorgelicht door zijn gene raals, kwam hij bij ons langs voorbeen vriendelijk praatje met de soldaten die in het ge bied dienden. Het meest ver rassende was dat meneer Sha mir oprecht verbaasd scheen te zijn over wat hij hoorde. De harde werkelijkheid had hem plotseling getroffen. Je kon de boosheid en het ongeduld in zijn ogen lezen". „Ik was één van de soldaten die opstond en zei wat ik voel de. Ik had hem willen vertel len over onze democratische waarden en over hoe de dienstplicht in een bezette stad die waarden op de proef stelt. Ik had hem willen vertellen hoe de Palestijnen met de dag sterker worden en wij zwak ker. Ik had het willen uit schreeuwen dat ons leger uit eenvalt en -ondermijnd wordt door de onmogelijke taak die de regering haar heeft opge legd. Omdat ik maar een paar minuten had zei ik dat hij (Shamir) niet kon weten wat er werkelijk aan de hand is, omdat zelfs bataljons- en com pagniecommandanten niet precies op de hoogte zijn van wat soldaten doen wanneer ze op patrouille zijn". „Nu ik weer thuis ben kan ik nadenken over wat ik nog meer had willen zeggen. Je kunt de kranten lezen en het nieuws op de televisie zien en je kunt je best doen om te be grijpen wat de soldaten èn de Arabieren ondergaan. Maar tenzij je ziet hoe een driejarig meisje hysterisch begint te huilen wanneer ze je als sol daat ziet aankomen; tenzij je ziet hoe een volwassen man letterlijk over zijn hele li chaam trilt wanneer je hem om zijn identiteitspapieren vraagt; tenzij je de angst, de haat en de boosheid onder de Palestijnen ondergaat, blijft al les abstract en ver weg". Ik had meneer Shamir ook willen vertellen over het ge bruik en misbruik van plastic kogels tegen stenengooiers. De bevelen die wij kregen waren heel duidelijk, iedere stenen gooier moet gearresteerd wor den of je moet hem in de be nen schieten. We kregen ook de opdracht te proberen nie mand te doden. De politici moeten weten dat er een scherpe tegenstelling bestaat tussen de mondelinge orders in het veld en de geschreven orders die zeggen dat je eerst in de lucht moet schieten voordat je een plastic kogel op een stenengooier afvuurt. La ten we even nadenken over de morele implicaties; we hebben gedaan wat ons was opgedra gen. we hebben de rust en de orde bewaard. Maar in de twintig dagen dat wé in Na blus gediend hebben, hebben we opzettelijk zeventien men sen gewond die geen van allen ons leven in gevaar brachten". Demonstratie In de Indiase hoofdstad New Delhi hebben dui zenden overleven den van de gif ramp in Bhopal gedemonstreerd tegen de uitspraak van het Hoogge rechtshof. dat het Amerikaanse che mieconcern Union Carbide mag vol staan met een schadevergoeding van 470 miljoen dollar, In decem ber 1984 kwamen meer dan 3 400 mensen om het le ven toen een gifti ge gaswolk ont snapte uit een fa briek van Union Carbide in Bhopal. Meer dan 20.000 mensen lijden nog aan ernstige aan doeningen en elke dag sterft er nog minstens een slachtoffer als ge volg van de ramp. FOTO: AP BRUSSEL/WASHING TON De diplomatieke rel rond de Iraanse oproep tot moord op de Britse au teur Salman Rushdie blijft escaleren. Terwijl Iran be sloot zijn diplomaten uit de Europese Gemeen schap terug te trekken, volgden Zweden en Noor wegen het voorbeeld van de EG-landen en riepen hun ambassadeurs terug uit Teheran. De Amerikaanse president George Bush mengde zich voor het eerst in het interna tionaal rumoer met de mede deling dat hij de houding van de EG van harte steunde. Bush noemde het Iraanse drei gement tegen Rushdie gisteren een diepe belediging voor de normen van beschaafd gedrag. „Ongeacht hoe aanstootgevend het boek moge zijn, steun ik de Europese verklaring krach tig", zei Bush. De Amerikaan se president zei dat er nog geen plannen waren voor sancties tegen Iran, maar dat dat onderwerp zeker aan de Twee miljoen voor baard van Khomeini GENÈVE De vereniging van Toneelspelers tegen On verzorgde Baarden heeft een beloning van twee miljoen gulden uitge loofd voor degene die haar de baard brengt van de Iraanse geestelijke leider ayatollah Khomeini. De Amerikaanse komiek Jan- go Edwards verklaarde gis teren in Genève dat het be drag zal worden uitgekeerd in jaarlijkse bedragen van twee gulden. orde zal komen als hij later deze week in Tokyo andere regeringsleiders ontmoet bij de begrafenis van keizer Hirohi- to. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, heeft Iran opgeroepen de levens van Rushdie en de uitgevers van „De Duivelsverzen" te sparen. )0ok aan boord van de „Pandora" zijn de zeilen gehesen en - |edig bereikt het schip open zee. Als Taaie Toon merkt, dat de van Wang Hang de achtervolging begint, grinnikt hij. Wang 3 kan ook niet weten, dat de „Pandora" de snelste jonk is wereld. „Zoudt u de motoren willen aanslaan?" vraagt hij aan „dan zullen we dien Chinees even op zijn neus laten kij- De meisjes maken zich erg ongerust over Rob en Taaie Toon is in zijn hart ook wel een beetje bang voor het lot van die jonge Hollander. „Maar hij heeft wel in hachelijker situaties verkeerd", troost hij Marga. Ondertussen is Willy bezig met de motoren, maar wat ze ook doet, ze slaan niet aan. Dat is pech! Taaie Toon geeft dan een sein aan zijn eigen Wenchow jonk, die op korte afstand voor anker ligt. Even later zien zij het schip op varen. 1 T Petititie massaal ondertekend AMSTERDAM De petitie van schrijvers, kunstenaars en intellectuelen waarin bij de Nederlandse regering wordt aangedrongen op stappen in verband met de oproep van de Iraanse regering om de schrijver Salman Rushdie om het le ven te brengen, is massaal ondertekend. Meer dan 800 men sen meldden zich als ondertekenaar aan voor de petitie, waarin ook wordt aangedrongen op publicatie van „De Dui velsverzen", die vandaag verscheen in een aantal landelijke kranten. In Londen maakten schrijvers en voorstanders van de vrijheid van meningsuiting bekend dat zij zouden probe ren steun te krijgen voor een verklaring die overal in de wereld in de kranten gepubliceerd zou moeten worden. In de Bondsrepubliek hebben auteurs besloten het boek in ei gen beheer uit te geven, zo meldde Günter Grass gisteren. De Iraanse parlementsvoorzit ter Hashemi Rafsanjani hekel de de stap van de EG als „een grote fout", die bewijst dat het boek van Rushdie onderdeel is van een westers complot tegen de islam. Ook de Iraanse pre mier Hussein Musavi noemde het EG-besluit een „zinloze manoeuvre" waarvan de Ge meenschap meer schade zou ondervinden dan Iran. Hij zei dat zijn land op eigen benen kon staan en betoogde dat „het de westerse landen zijn die de gunst van Iran moeten winnen en niet andersom". Het Iraan se ministerie van buitenlandse zaken zei in een verklaring dat respect voor de islam en is lamitische waarden de onaan tastbare leidraad blijft in de betrekkingen van Iran met andere landen. Het bevel van Khomeini om Rushdie te do den zou „algemene instem ming vfn alle moslim-leiders in de hele wereld" hebben. Over het vertrek van de Ne derlandse ambassaderur in Te heran, mr. dr. J. N. J. B. Ho- rak, en de Iraanse ambassa deur in Den Haag, Mohammad Taghi Moayed, is nog niets be kend. Het heeft alle schijn, dat de ambassadeurs van de EG- landen in Teheran overleg plegen over de mogelijkheid van een gezamenlijk vertrek. Er zijn geen bijzondere maat regelen genomen 'ten aanzien van de 38 Nederlandse staats burgers die in Iran wonen (van wie 29 in Teheran) Iran is voor Nederland een niet onbelangrijke handels partner. In de eerste elf maan den van het vorig jaar voerde Nederland voor 470 miljoen gulden naar Iran uit; het im porteerde voor 1,9 miljard gul den, vrijwel uitsluitend olie. Toch respecteren het Verbond van Nederlandse Onderne mers (VNO) en het Neder lands Christelijk Werkgevers verbond (NCW) het besluit van de EG-landen om hun ambassadeurs uit Iran terug te roeper^ WASHINGTON Eigenlijk is David Duke een mannetje van niks. Dat heeft hij gemeen met alle querulanten die zo nu en dan op het politieke toneel verschijen. Ze scheppen er behagen in dat ze met hun rechtste prietpraat en hun stompzinnig racisme in staat zijn de mensen de stuipen op het lijf te jagen. Ze wentelen zich met een zeer ongezond genoegen in de stofwolken die door de publiciteit worden opgeworpen. David Duke is een mannetje dat ooit bij de Ku Klux Klan heeft gediend en zich nu aan het hoofd heeft geplaatst van een paar obscure organisaties in Amerika. Een handjevol blanke mensen uit een buitenwijk van New Orleans heeft hem in de wetgevende vergadering van de staat Louisiana gekozen. Dat is zowat het hele verhaal. Maar er is nog een ander verhaal. Dat is het verhaal dat Duke's doen en laten niet onopgemerkt bleef, zoals eigenlijk had moeten gebeuren. De Amerikaanse pers ontdekte hem echter al in een vroegtijdig stadium, begon verhalen over hem te schrijven, schreef hem ongewild de hoogte in en maakte hem een nationale beroemdheid. Duke genoot er zichtbaar van. Zelfs wat doorgaans „de wereldpers" heet, bleef niet achter. Aldoende kreeg Duke Amerika waar hij het wilde hebben. Hij was voor een ogenblik de meest geziene, meest beroemde en meest omstreden man van de natie. Als gevolg van een en ander zit Amerika nu met deze politieke onverlaat opgescheept. De tovenaarsleerlingen van de pers hebben het water uit de rots geslagen en zijn nu niet meer in staat het te stoppen. Bush en Reagan toch politieke magiërs van de eerste orde hebben gepoogd het gevaar te bezweren. Maar ze hebben intussen ontdekt dat tegen de duistere formules van de roem geen bezweringen voorhanden zijn. Alleen de tijd kan het tegen de magie van roem opnemen en doet dat dan ook vaak met groot succes. De tijd zal Duke dan ook terugdringen naar waar hij behoort: de totale vergetelheid. Sommige mensen die graag op zoek gaan naar de politiek- sociale aspecten van een fenomeen als Duke zeggen nu dat Amerika aan het verrechtsen is. Ik geloof dat niet. Tijdens de laatste presidentsverkiezingen kregen de Democraten meer stemmen dan ze in tien jaar hebben gehad en veroverden ze een definitieve meerderheid in het Congres. Het ultra conservatieve gebral verstomt steeds meer. Tal van mensen proberen de verbanning van de overheid uit het sociale leven ongedaan te maken. De kritiek op de pricipes van „free enterprise" neemt hand over hand toe. Bush durft in tegenstelling tot zijn voorganger alweer over de nijpende sociale nood van Amerika te praten. Jesse Jackson was afgelopen zomer het sprekende symbool van een zich opnieuw roerende zwarte bevolking. De fundamen talistische predikanten hebben dank zij de Swaggarts en de Bakkers een deel van hun greep op de bevolking verloren. Amerika mag dan soms heel vreemd gedragen, het is evengoed niet gek. Er is nog een derde verhaal. Dat is dat figuren als Duke overal opduiken waar verwarring en ontreddering heersen. Ze maken zich meester van de angst en de onzekerheid van de mensen. Ze ontfermen zich met graagte over allerlei duistere sentimenten die in het gemoed van de uit het lood geslagen kleinburgers opborrelen. Over dat soort zaken zou Amerika zich gerust wat meer zorgen mogen maken. De „door God gegeven natie" zoals Reagan de VS noemde zou zich wat minder vragen over lieden als Duke en wat meer vragen over zichzelf moeten stellen. Amerika is toe aan een soort nationaal gewetensonderzoek over de diepere oorzaken van het drugsgebruik, het geweld, de apatie van de burgers, de niet te stuiten groei van wat hier the underclass" heet, de hand-over-hand toenemende hebzucht. De Amerikaanse pers heeft zich in zoverre in Duke vergist dal 7e hem voor het „het gevaar" aanzag, intussen over het hoofd ziend dat hij slechts het gevolg van het gevaar" is.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5