'Deal van de eeuw' op losse schroeven >20 maakt geen einde aan verkeersproblemen Beiden omgeving Bezuinigingen dwingen Noordwijkse school tot houden fancy fair Bewoners willen verkeersdrempels in Bloemenschans CcidócSouocwit WOENSDAG 22 FEBRUARI 1989 PAGINA 13 NOORDWIJK Het or ganiseren van een fancy fair op scholen is geen nieuw fenomeen. Meestal wordt de opbrengst ter beschikking gesteld van een goed doel. Dat een school echter door bezui nigingen gedwongen een feestmarkt houdt, is wel iets nieuws. In Noordwijk is het de open bare basisschool Klaverweide aan de Stakman Bossestraat die op deze manier de school- kas wat tracht te spekken. De schoolleiding zag onlangs de gemeentelijke subsidie met de helft verminderen, bovendien nam het aantal leerlingen be hoorlijk af, van 250 voor de zomervakantie tot 210 nu. De voorzitter van de ouder raad, Philo Hermans, vertelt dat een bedrag aan subsidie van/3,04 per leerling wel erg weinig is. Om financiële gaten te vullen verzamelt de school al jaren oud papier, maar ook de prijs voor oud papier daalde sterk, met een mindere op brengst als gevolg. Een voor stel tot verhoging van de vrij willige ouderbijdrage met vijf gulden tot een bedrag van 35 gulden per leerling, werd op een ouderavond aangenomen. Vanuit de ouders kwam toen echter het voorstel aan de orde om door middel van een fancy fair te proberen de inmiddels danig geslonken ouderraadkas aan te vullen. ,,Het geld dat wij met de feest markt bijeen hopen te krijgen hebben wij nodig om dingen te financieren die anders door de bezuinigingen in de knel drei gen te komen. Het zijn echt geen bijzondere zaken, maar wel dingen die er volgens ons gewoon bij horen. Bijvoorbeeld een leuk sinterklaasfeest met presentjes voor de kleintjes, nieuwe boeken voor de school bibliotheek, het maken van de schoolkrant, tractaties bij bij zondere gelegenheden, de aan schaf van sportkleding in de kleuren van de schoolteams, het bekostigen van excursies en dergelijke". Het organiserend comité vroeg en kreeg medewerking van het bedrijfsleven, zowel in Noordwijk als daar buiten. ,,Ons initiatief wordt kennelijk gewaardeerd", aldus een van de vrijwilligsters. Allerlei gif ten, om tijdens de feestmarkt te verloten of als prijsje be schikbaar te stellen stromen inmiddels binnen. Sportsok- ken, T-shirts, badlakens, after shave en worsten liggen in middels bij een van de organi satoren ogeslagen. Ook bijzon dere dingen als een diner voor twee bij Grand Hotel Huis ter Duin, saunabonnen en antieke leerboekjes werden tot grote tevredenheid van het comité ingebracht. Voor de Klaverweide leerlin gen zelf betekent de fancy fair een mooi slot van het project „Feest" waaraan de afgelopen maand intensief werd ge werkt. Produkten van deze feest-activiteiten, worden tij dens de markt getoond en deels verkocht. De fancy fair van de Klaverweide wordt ge houden op 10 maart van 17.00 tot 20.00 uur. Voor de kinde ren zijn er spelletjes en een poppenkast. Er wordt een gro te rommelmarkt gehouden en aan het Rad van Avontuur draait deze avond de bekende Noordwijker Arno Bos. Betrapt bij illegaal lozen olie OEGSTGEEST Een 28-jarige Oegstgeestenaar en een 23-jari- ge Noordwijker zijn gisteren rond half een betrapt toen ze ille gaal de inhoud van een oude olietank loosden. Een voorbijgan ger zag hen daarmee bezig bij het parallelweggetje -angs de A44, achter Curium. Hij heeft daarop de politie gewaarschuwd. De twee hadden de olietank als oud ijzer gekocht. Er zat echter nog ongeveer honderd liter vloeistof in, vermoedelijk olie vermengd met water en drab. Toen de politie arriveerde, hadden de twee naar schatting veertig liter weg laten lopen. De twee zijn aange houden en later op vrije voeten gesteld. De gemeente Oegstgeest heeft Je grond gelijk laten afgraven. De kosten daarvan worden waarschijnlijk op het tweetal verhaald. assenheim zomer £990 zonder e«Vembad ko- Her-1, het nof- 1SENHEIM Het zwem- Wasbeek zal wanneer volgens plan verloopt de afsluiting van het ko nd zomerseizoen gesloten vervolgens afgebroken len. Daarna zullen er 14 maanden nodig zijn de bouw van een nieuw rdekt zwembad zodat er in 1991 gebruik gemaakt worden van een zwemac- imodatie in Sassenheim. [houder J. Dreef deelde eren in tegenstelling tot dere berichten mee, dat eJ,j t overgegaan zal worden t nstpllina van één Hip i. instelling van één diep, e .ids bestaand bassin geduren de zomer van 1990. Het om- ten van buizen en installa- zou te duur zijn. „De kos- hiervan kunnen we beter Têei^ paren en besteden aan de wa' ra's voor het nieuwe com- een x", zo meende de wethou- *1 f vrouw A. Wagemakers, die lid van de beheerscommis- Wasbeek en als VVD- dslid al geruime tijd be- zokken is bij de voorbereiden- werkzaamheden, zei: Zo- is het nog lang niet. Aller- ;t is er nog een raadsbesluit P °P lig alvorens definitieve 'ntlS ipen ondernomen kunnen no5rden. „Wel is het bij de al- stort nene beschouwingen naar leiding van de gemeentelij begroting voor 1989 die in ober plaatsvonden duidelijk irorden dat vrijwel de gehe- gemeenteraad voorstander van een overdekt zwem- I". Officieel bekrachtigd is echter naar het zeggen van en igemakers nog niets. om' rwacht wordt dat het ge- &e' entebestuur rond augustus i fiat zal geven, zodat een ivang gemaakt zal kunnen rden met de concrete uit- tring van de plannen. De en van de beheerscommis- Wasbeek hebben inmiddels iet gezelschap van verschil de raadsleden, personeel Wasbeek en leden van de mvereniging een oriëte- d bezoek gebracht aan een rtal overdekte zwembaden de omgeving. Mrie architecten maken ontwerp voor nieuw raadhuis Sassenheim Geen paaltjes in Polanenpark WASSENAAR In het Polanenpark in Wassenaar worden op het voetpad geen paaltjes geplaatst. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders een groot aantal bewoners gisteren per brief laten weten. Enige tijd geleden hadden enkele omwonenden om de paaltjes ge vraagd. Deze maatregel moest voorko men dat automobilisten hun voertuig op de stoep parkeren. Het college heeft ech ter gemerkt dat de voordelen niet opwe gen tegen de nadelen, zo staat in de brief. Bovendien zouden paaltjes het los sen van goederen aanzienlijk belemme ren. Wel wordt in de brief toegezegd dat de politie „strenger gaat controleren" te gen het onnodig gebruik van het voet pad door automobilisten. Wassenaarder bekent dertien inbraken LEIDEN Met de aanhouding van een 21-jarige Wassenaarder heeft de Wassenaarse politie 13 inbraken of pogingen daartoe opge lost. De man werd zondag aangehouden. Deze vond plaats in ver band met een poging tot inbraak die in de nacht ervoor gepleegd was. Er waren sporen van de man gevonden. Bij verhoor bekende hij inbraken bij twee winkelpanden, twee restaurants en vier dief stallen uit auto's. Verder kwamen vijf door hem gepleegde pogingen tot inbraak aan het licht. De man is een bekende van de politie. Ruim een week geleden werd de Wassenaarder al aangehouden we gens een serie van zes inbraken in een winkelpassage. RACEND OVER DE RIJKSSTRAATWEG WASSENAAR Bij drie snelheidscontroles op de Rijksstraatweg zijn gisteren en vannacht 103 bestuurders betrapt op te snel rijden. De hoogst gemeten snelheid werd vanmorgen tussen vijf en zes uur geconstateerd. Een auto raasde met 123 kilometer per uur richting Den Haag. In totaal werden bij de drie controles ruim 1600 auto's gecontroleerd. Natuurcentrum weer geopend NOORDWIJK Na de wintersluiting wordt het Natuurcentrum Jan Verwey aan de Weteringkade op woensdag 1 maart weer voor het publiek geopend. De bezoekers zullen merken, dat de ten toonstellingsruimte weer iets is veran derd. Zo is er een speciale hoek geko men, waarin het leven in en rond het water wordt uitgebeeld. Verder is er ma teriaal te bezichtigen over groen en groenvoorzieningen in de bebouwde kom van het dorp. Tevens wordt de aan dacht gevestigd op de nieuwe groen wan deling door Noordwijk, waarvan een routebeschrijving straks in het Natuur centrum te verkrijgen is. Het Natuurcen trum is iedere woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag geopend van twee uur tot half vijf. Rijks opvolger wethouder Blom OEGSTGEEST De fractievoorzitter van de VVD, de heer H.A. Rijks, is voorgedragen als opvolger van wet houder mevrouw Th.L. Blom-de Koek van Leeuwen. Mevrouw Blom gaat werken als ombudsvrouw in Den Haag. Binnenkort zal de gemeenteraad over de benoeming van Rijks beslissen. Als hij wordt benoemd, dan zal de heer Kuntze hem als fractievoorzitter opvol gen. Bundeling promotie Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Er komt mogelijk een nieuwe stichting die de promotie van Noordwijkerhout ter hand gaat nemen. Het is de bedoeling dat deze nieuwe stichting, Stich ting Aktiviteiten Noordwijkerhout (SAN) gehe ten, al bestaande activiteiten gaat organiseren maar ook nieuwe evenementen gaat opzetten. In de stichting zitten de VVV Noordwijkerhout, de Noordwijkerhoutse Ondernemersvereniging en de Stichting Evenementen Noordwijker hout. Mogelijk Noordwijkerhoutse evenemen ten die onder de paraplu van de SAN gaan val len zijn het wereldkampioenschap paalzitten, het corso, de marathon Bollenstreek en de bra derieën. De drie deelnemende organisaties moeten voor geld voor de stichting zorgen. Ook de gemeente Noordwijkerhout zal om een bij drage worden gevraagd. MINDER VILLA'S IN BOS ENDEGEEST OEGSTGEEST De meerderheid van de ge meenteraid is tegen de bouw van 49 villa's in en rond het bos van Ende geest. Tijdens een speciale commissievergadering bleek gisteren dat de mes- te raadsleden vinden dat het aantal moet worden teruggebracht tot 40. Dit betekent dat de „deal van de eeuw" op losse schroe ven staat omdat minimaal 45 villa's moeten worden gebouwd. De „deal" tus sen Leiden en Oegstgeest houdt in dat in ruil voor de villa's kasteel Ende geest wordt gerestaureerd en in de Jelgersmakliniek appartementen komen. Het CDA is verdeeld over de plannen, de VVD lijkt niet te gen, de PvdA is voorstander en D66 en PPR zijn tegen. Wethouder Kohlbeck moet nu terug naar de onderhande lingstafel. Zoals bekend is Lei den bezitter van de grond en is het de gemeente Leiden die met IBB/Kondor plannen voor Endegeest geeft gemaakt. Wethouder Kohlbeck zei dat de „deal" de enige mogelijk heid is om het bos te sparen, omdat als het niet doorgaat de gemeente Leiden toch van de grond van Endegeest-west af wil en het in kaveltjes zal aan bieden aan particulieren. Re sultaat: Oegstgeest heeft er geen grip meer op en een openbaar wandelgebied zal het nooit meer worden, zo zeide wethouder. Met name de heer Hellinga (CDA) duidde er in een uitge breid betoog op dat er aan de „deal" te veel open einden zit ten. Binnen het CDA bestaat de vrees dat er niet voldoende garantie is dat de restauratie van het kasteel en de renova tie van de Jelgersmakliniek wel goed uitgevoerd zal wor den. De wethouder beklem toonde dat de gemeente zal la ten vastleggen dat de bouw van de villa's gelijk met res tauratie en renovatie zal verlo pen. De D66'er Poelman bracht naar voren tegen het plan te zijn, omdat er eindelijk eens begonnen moet worden met behoud en niet het opóffe ren van grond. „De grens is bereikt", aldus Poelmans die vond dat het miieu thans die grenzen gesteld heeft. De liberaal Kuntze vond dat de negen villa's die in het plan achter de parkeerplaats van Endegeest gepland zijn beter kunnen verhuizen naar een perceel aan de Oegstgeestse Geversstraat tegenover de Terweeweg. Enkele commis sieleden, waaronder de socia list Haasnoot, hadden moeite met de lokatie van een viertal van de 9 villa's en vroegen zich af of het plan niet haal baar is door het totale aantal van 49 met deze 4 terug te brengen tot 45. Daardoor zou ook een geplande, noordelijke ontsluitingsweg door het bos komen te vervallen. SSENHEIM Drie archi- len hebben de opdracht ge- tgen een ontwerp in te die voor een nieuw raadhuis het Koningspark. Dit zijn: 'hitectenburo Tauber Alk- ar B.V. te Alkmaar, archi- tenburo Stuurman Partners te Waddinxveen en D Architekten B.V. te sterbeek. drie moeten het program ma van eisen als leidraad ne men. Dit houdt onder meer in dat de nieuwbouw niet duur der mag worden dan 7'/2 mil joen gulden, het totale opper vlak de drieduizend vierkante meters niet mag overschrijden en het gebouw een hoogte moet krijgen van twee verdie pingen met een derde bouw laag in de vorm van een kap of een souterrain. Een multi functioneel gebruik, een goede toegankelijkheid alsmede een optimale privacy worden ver eist. Als uitgangspunt werd te vens in het betreffende pro gramma gesteld dat het een gebouw met een eigen karak ter en uitstraling moet zijn met een markante vormgeving. Na 18 april zal een keuze ge maakt worden uit de schet sontwerpen. Het ligt in de be doeling dat ook de Sassen- heimse bevolking bij de plan nen betrokken zal worden. De voorlopige ontwerpen worden ter inzage gelegd en reacties kunnen bij het gemeentebe stuur worden ingediend. Op dinsdag 9 mei zal er in de Oude Tol aan de Hoofdstraat een voorlichtings- en in spraakavond worden gehou den. Georqe Beukers en Marco Blom (links) willen verkeersdrempels in de Bloemenschans. VOORHOUT Er moeten verkeersdrempels in de Bloemenschans wor den aangelegd. Verschil lende kruisingen op deze weg zijn gevaarlijk. Het autoverkeer moet ge dwongen worden rustiger te rijden. Dit is nodig om dat in de wijk Oosthout steeds meer kleine kinde ren wonen. Dat stellen George Beukers en Marco Blom uit de Bloemen schans in Voorhout. Zij hebben onlangs in een brief, voorzien van hon derd handtekeningen van wijkbewoners, gevraagd om drempels voor Oost hout. George Beukers en Marco Blom hebben enige tijd gele den een enquête gehouden on der een aantal bewoners van Oosthout. Daaruit bleek dat velen het verkeer op de Bloe menschans gevaarlijk vinden. Vooral de kruising met de Klaverhof en de Boterbloem straat én de flauwe bocht in de Bloemenschans ter hoogte van nummer 24 en de speeltuin op de Bloemenschans worden als gevaarlijk gezien. Aan de ge meente Voorhout wordt nu voorgesteld in eerste instantie öp kruising de Klaverhof- Bloemenschans-Boterbloem- straat en in de bocht Bloemen schans bij nummer oversteek of verkeersdrempels aan te brengen. Het voorstel wordt ondersteund door honderd handtekeningen. Reden voor de massale steun is volgens Beukers het feit dat „in deze jonge wijk steeds meer kinderen komen. Het woord is nu aan de gemeente raad. Het moet, dunkt mij, toch niet zo moeilijk zijn om aan dit verzoek tegemoet te komen. Het zou ten zeerste te betreuren zijn als men de put pas dempt als het kalf ver dronken is". ISSERBROEK Met de )mst van de S20, de ont- uitingsweg voor de Bol- nstreek Haarlemmer- eer in de richting A4/ 14, zullen de ernstige rkeersproblemen in ze gebieden nog lang et opgelost zijn. Integen- jel, er komt er weer een ink aantal bij, met name )or het vrachtverkeer. t bleek tijdens een hoorzit- ig voor de bewoners van euw-Vennep, Beindsdorp en sserbroek in de Rustende ger in Nieuw-Vennep. Toch ndt men dat de weg er moet •men. Toen de heer Roden- rg van Provinciale Water- lat aankondigde dat door entuele moeilijkheden bij de Hikoop van gronden, men misschien pas in 1991 kan be ginnen in plaats van volgend jaar, was de verontwaardiging groot. Ondanks de eventuele nieuwe verkeersknelpunten in de streek, heeft men al lang genoeg gewacht, was de alge mene opinie. De twee-baansweg begint bij de Leidsestraat in Hillegom. Via een brug over de Ring vaart loopt deze dan vervol gens dwars door de polder richting A4/A44. Een inge wikkeld stelsel van op- en af ritten zorgt ervoor dat dan bei de snelwegen zowel vanuit het noorden als het zuiden te be reiken zijn vanaf de S20. In de Haarlemmermeer kan men echter alleen maar op de nieu we weg komen via de Hoofd weg-Oostzijde in Nieuw-Ven- nep. Vanuit de IJweg, Middel weg en Hillegommerdijk is de toekomstige ontsluitingsweg niet bereikbaar. V rachtverkeer De aanwezigen zagen bij de presentatie van deze plannen grote bezwaren voor het vrachtverkeer. De heer Mid delkoop, eigenaar van een transportbedrijf: „Als ik straks met mijn truck bij Nieuw- Vennep de weg opdraai, trek ik nooit snel genoeg op voor de personenwagens, die met grote snelheid van de snelweg afkomen". Vanuit Lisserbroek bleken de problemen voor een vrachtwagenchauffeur zelfs nog groter. De heer T. Timmer uit Lisserbroek, zelf werkzaam binnen het goederenvervoer legde uit: „Om de S20 te berei ken moet ik een onmogelijke bocht maken met mijn truck. Ik moet vanaf de Lisserweg draaien op de Hoofdweg rich ting Nieuw-Vennep". De heer Roodenburg gaf de heer Mid delkoop te kennen, dat de ko mende verkeersintensiteit vanaf de A4/A44 laag genoeg was om geen problemen te veroorzaken voor optrekkende vrachtwagens. Voor de beden kingen van de heer Timmer had hij echter geen oplossing en daarom zegde hij hem toe zich hierover nog nader te be raden. Niet alleen de toekomstige verkeersveiligheid bleek re den tot discussie, ook vond de heer R. van Rijswijk, lid dorpsraad Beinsdorp, dat het college van Haarlemmermeer zijn dorp en Lisserbroek in de inspraakprocedure tekort had gedaan. Hij deelde mee dat het college de betreffende dorps raden beloofd had, dat voor zowel Lisserbroek als Beins- dorp er een speciale informa tieavond zou komen. „Daar dit op het laatste moment niet doorging en wij zelfs geen af zegging hebben ontvangen, verwijt ik de gemeente Haar lemmermeer slecht bestuur en weinig rekening te houden met de belangen van de twee kleine kernen", aldus de ver ontwaardigde Van Rijswijk. Wethouder H. de Vrey (ruim telijke ordening) vond echter de wijze van handelen van het college de juiste. „Het mooie van een avond zoals deze is dat drie dorpen nu eikaars be langen kunnen horen in plaats van twee. Zo sluiten we ook dubbele vragen uit. Blijven er echter vragen over dan kun nen we deze voor de bewoners van Beinsdorp en Lisserbroek altijd nog afhandelen", zegde de wethouder toe. Toen mevrouw Van Rijswijk en de heer Roodenberg de toe komstige procedure schetste die zou leiden tot de S20, bleek ondanks de besproken ver keersknelpunten, de weg zeer weikóm. De heer Van Rooden berg vertelde dat moeilijkhe den met de grondaankoop zou leiden tot onteigeningsproce dures. Dit kon leiden tot een uitstel van een jaar. De heer Bogers verwoordde op dat ogenblik de gevoelens van de aanwezigen in de zaal. „Dit verhaal heb ik ook al eens ge hoord in 1979. Volgens mij heeft de provincie op dit mo ment nog geen stuk grond in haar bezit. Die weg moet er nu maar eens komen", aldus Bo gers. Roodenburg suste de zaak en verzekerde het pu bliek dat de provincie met veel energie bezig was de te benodigde gronden te verwer ven. „In 1990 denk ik dat we kunnen starten en in 1993 is alles gereed". Wethouder Van Rijswijk denkt dat de raad van de gemeente Haarlemmermeer in november van dit jaar zich al kan buigen over de zaak. elden Valken'68 orden onderzocht 1LKENBURG Het inge- lursbureau Oranjewoud gaat onderzoek instellen naar gesteldheid van de drie vel- van voetbalvereniging ilken '68. Daarna zal er een vies aan het gemeentebe- lur gegeven worden in hoe- rre renovatie van de velden odzakelijk is. zullen boringen verricht irden tot een diepte van 1.50 Het onderzoek gaat !00 gulden kosten. Wethou- H. van der Nagel zei giste- in een vergadering van de mmissie openbare werken woningbouw deze uitgave rantwoord te vinden. „Het de laatste tijd duidelijk irden, dat het met het nor- ile onderhoud moeilijk is irden om de speelvelden be- eelbaar te houden". De com- ssie ging akkoord met het derzoek. n verlichtingsplan voor de ter hoogte van de Voor- boterweg gaat ruim 125.000 Iden kosten. Wethouder in der Nagel hield de raads- mmissie voor, dat de kosten lledig door de provincie aan gemeente Valkenburg wor- n vergoed. De oude boerde- van Varkevisser aan de oofdstraat moet snel gesloopt orden om baldadigheid van jeugd te voorkomen, zo oor- elde de commissie. Öp deze fk zal mogelijk een bejaar- nhuis gebouwd worden. Speld voor reservisten Vijf reservisten van de Rijkspo litie Noordwijkerhout hebben gisteren in het politiebureau van Noordwijkerhout de herin- neringsdraagspeld gekregen. Deze speld wordt uitgereikt ter ere van het 40-jarig jubileum van de Reserve Rijkspolitie, dat in 1988 werd gevierd. Het aandenken is bestemd voor al len die in 1988 reservist waren of als zodanig waren aange steld. De vijf reservisten zijn: P. Jansen en H. A. de Jong uit Voorhout en H. P. M. Koomen, J. H.- Rovers en W. F. van der Ploeg uit Noordwijkerhout. Laatstgenoemde (uiters links zittend op de foto) kreeg te vens een extra lintje overhan digd, omdat hij zijn tweede lu strum viert bij dit reserve korps. De burgemeesters M.Th. van de Wouw van Voor hout (derde van links) en F. Winkel van Noordwijkerhout (vijfde van links) waren aanwe zig om de herinneringsdraag- speld uit te reiken. In hun toe spraakje benadrukten zij nog maals de belangrijke taak die de reservisten vervullen bij de verschillende bijzondere ge beurtenissen. Zij spraken dan ook de hoop uit dat dit vijftal nog vele jaren het korps zal blijven assisteren. FOTO: HENK VAN DEN ENDE

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13