Hotel, terrassen of beeldentuin in „gat van de Boommarkt" „We mogen wel gaan powerliften',', Fraaie reiswekker ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING <eiden in trek bij buitenlandse bedrijven F1 M aaghwijk nnen jf jaar ingepakt tl 1 DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 PAGINA 9 t"' )g geen beslissing over pningen Lammenschansweg DEN Het overleg tussen de bewoners van Lammenschansweg en woningbouwvereniging Doel heeft nog geen concreet resultaat opgele- I. Gistermiddag werd besloten dat alle 56 be iers nog een keer gepolst zullen worden over met hun woningen moet gebeuren. „Het i de 56 huizen samen te voegen tot 28 wo- ;en is echter definitief van de baan", aldus F. der Zeeuw, een van de bewoners. „Er zijn nu twee mogelijkheden over: groot onderhoud of realiseren van een uitbouw van drie meter. De oners moeten uit deze twee kiezen. Het kan zijn dat er een combinatie daarvan wordt uit- berd". Wanneer de inventarisatie van de me- gen wordt gehouden is nog niet bekend. Het rleg tussen de betrokkenen is in elk geval uit- eld tot de resultaten op een rijtje zijn gezet. Overval bank Vijf Meiplein opgelost LEIDEN Een landelijk rechercheteam heeft een vorig jaar gepleegde overval in Leiden opge lost. De overval werd op 29 augustus gepleegd op het Vijf Meiplein in een filiaal van de ABN Bank. De opgeloste overval maakte deel uit van een serie van elf overvallen die door het team werden opgelost. Tussen 17 oktober 1988 en 24 januari werden voor de elf overvallen vier men sen aangehouden. Het ging om een 29-jarige man en zijn 22-jarige vriendin uit Noord-Brabant, een 28-jarige Brabander en een 28-jarige ontsnapte gevangene. De overval in Leiden werd gepleegd door de 29-jarige Brabander en de ontsnapte ge vangene. De twee maakten toen ongeveer 70.000 gulden buit. De overvallen werden telkens vlak na opening gepleegd, waarbij geschreeuwd werd en de daders het personeel met vuurwapens be dreigden. Klappen na aanrijding LEIDEN Een 23-jarige Leidenaar heeft gis teravond rond elf uur klappen gekregen. Hij be keek. de schade na de aanrijding die zijn broer had gehad met een andere Leidenaar op de hoek van de Roemer Visscherstraat en de Tes- selschadestraat. De laatste gaf het slachtoffer zonder verdere aanleiding vijf vuistslagen in het gezicht. De man liep daarbij een blauw oog en een kras over de neus op. Reclameverlichting in lichterlaaie LEIDEN De brandweer heeft vannacht rond kwart voor vijf een beginnende brand in de Kloksteeg geblust. Volgens de melding stond de luifel in brand. Bij aankomst bleek echter de re clameverlichting in vlammen te staan. Volgens de brandweer was kortsluiting de oorzaak van de brand. Diefstal van jurken mislukt LEIDEN Een 27-jarige Haagse is gisteravond om kwart over zes aangehouden wegens winkeldiefstal. De vrouw had voor in totaal 3500 gulden aan kleding uit gezocht in een winkel aan het Gangetje. Ze betaalde dertig gulden aan en zou bij haar buiten wachtende man geld gaan halen. Toen de vrouw de winkel uit wilde lopen vroeg de verkoopster of ze even in de goed gevul de tas mocht kijken. De vrouw bleek daarin tien jur ken gestopt te hebben met een waarde van ongeveer 4300 gulden. Achtduizend gulden uit auto gestolen LEIDEN Bij een inbraak in een gepar keerde auto is in de nacht van zondag op maandag achtduizend gulden gestolen. Een 41-jarige Leidenaar had zondagavond zijn auto geparkeerd aan de Heivlinder. Toen hij maandag bij zijn auto terugkeerde, bleek een ruitje ver nield te zijn en het geld uit het dash boardkastje gestolen. EBR-UITKERING IN OVERLEG MET BONDEN LEIDEN De ambtenarenbonden AbvaKabo en CFO gaan volgende maand in het zogenaamde Georganiseerd Overleg bij het Energiebedrijf Rijnland (EBR) de kwestie van de extra uitkeringen aan de orde stellen. De bonden menen dat de werknemers recht hebben op een gedeelte van de 35 tot 40 miljoen die overblijven na de fusie van het EBR met enkele andere nutsbedrijven. Dit vanwege de kortingen die de 450 werknemers de laatste jaren te verwerken hebben gekregen. Het college van beheer wil het geld in principe aan alle klanten van het EBR ten goede laten komen. „Naar aanleiding van de krantepubli caties daarover zijn we tot de conclusie gekomen dat er voldoende openingen zijn om te overleggen", aldus een woordvoerder van de bonden. Het Georganiseerd Over leg is een overlegorgaan tussen bonden en werkgever. De AbvaKabo en de CFO claimen de rente over de 35 tot 40 miljoen gulden die overblijven na de liquidatie. Het zou gaan om een bedrag van meer dan 1000 gulden per werk nemer. LEIDSE ARCHITECTEN TONEN IDEEEN □D3QonDGDaQEOQ0oaam0SDöaooDc □TCaaoatsaaH3Ha»aEaaaaQ»aoi3Bon cftsooe mar r loaoE razoaöüUL' laarac LEIDEN Een riant hotel met bar op het dak, leen dynamisch kantoor- Ipand waarin de werkne- jmers zich op skateboards voortbewegen door ron de gangen of een mo dern kunstcentrum met een beweegbaar glazen lak. Ziedaar enkele op- .ossingen voor „het gat lan de Boommarkt" aan gedragen door architec ten uit de Leidse en Haagse regio. 'Is [Aanleiding voor het creëren L,an deze architectonische ioogstandjes op papier is een ontwerpwedstrijd van het ,eids Architectencafé. Voor Ie vierde keer heeft het Ar- hitectencafé de wedstrijd litgeschreven om voor een stukje Leiden een mooie in- ulling te bedenken. Dit keer ■as de open ruimte bij het ;ebouw van het Hoogheem- ■JJftnonBDBBBBBHHi raadschap van Rijnland aan de Boommarkt het doelwit. In totaal dertien architecten van allerlei leeftijden waag den een poging. „Niet zoveel inzendingen als wij hadden verwacht", aldus één van de organisatoren. „Vooral omdat wij dit keer hogere geldprij zen voor de winnaars be schikbaar hadden, dachten wij dat er wel meer mensen een gokje zouden willen wa gen. Mogelijk heeft de zeer brede opdracht deelnemers afgeschrikt. In voorgaande jaren betrof de opdracht vaak een strikt omschreven concreet geval dat gemakke lijk te overzien was". Gisteravond boog een des kundige jury zich over de vaak zeer fantasierijke ont werpen. Er werd geen eerste prijs uitgereikt, omdat de jury van mening was dat geen enkel ontwerp geheel beantwoordde aan de op dracht. De tweede prijs een geldbedrag van tweedui zend gulden was voor Ro nald Knappers uit Leiden met zijn ontwerp CC3 waarin plaats was voor parkeren en kantoren. Knappers won de wedstrijd al voor de derde keer. Opvallend in alle ideeën was de aandacht voor het par keerprobleem aan de drukke Boommarkt en de enigszins geforceerde en smalle toegang naar het postkantoor aan de Breestraat naast het openliggende terreintje. „Veel ontwerpers hebben dat opgelost door een ruime gla zen entree te maken die doorloopt in een passage tus sen de te bouwen panden door", aldus Ben Schildwacht van het Architectencafé. Edelsmeden Bas van Hille en Johan Meij er zien het gat aan de Boom markt het liefst ingevuld met het ontwerp „Huisje boomp je"; een bescheiden bebou wing aan weerszijden met een groepje bomen in het midden. In één van de pan den zou een verzamelgebouw voor edelsmeden gevestigd kunnen worden. Dit idee won de publieksprijs. „Napoleon" is de naam van een ontwerp van Theo Stac ker uit Den Haag dat uit ver schillende varianten bestaat: een luxe hotel, een statig en riant woongebouw, een café restaurant met terrassen aan het water en een futuristisch kantoorpand. De architect zet al deze gebouwen echter niet op de plaats van het „gat", maar verderop aan de Boom markt. Het terrein bij het kantoor van het Hoogheem raadschap reserveert hij voor een parkeerdek met verschil lende lagen. Zijn idee was goed voor de derde plaats. Vierde werd het duo Nieuw- poort Splinter uit Den Haag met hun ontwerp Form. „Tijd voor iets vrolijks" geeft één van de architecten zijn inzending mee. Hij ziet het meest in een reuze kantoor pand waarin een „dynami sche werkomgeving" gescha pen wordt. Door een soort slangvormige ronde gangen voorgevel aalmarkt Een riant hotel zou „het gat van de Boommarkt" kunnen invullen. die door het hele gebouw lo pen en ook buitenom zouden de werknemers zich „on danks de snelheidsbeperken- de maatregelen in de Bree straat nog met 70 kilometer per uur kunnen voortbewe gen". Als suggestie laat hij hen op de tekeningen met helm en skateboard van de ene naar de andere kant van het kantoor racen. Een andere deelnemer on derkent in zijn ontwerp de behoefte aan een „meditatie centrum voor herbezinning voor gefrutstreerde architec ten en stedebouwkundigen, zweverige en overspannen bestuurders en overenthousi aste en hebzuchtige project ontwikkelaars. Enkele ontwerpers kiezen voor het gat van de Boom markt als centrum van mo derne kunst met een beel denpaviljoen en expositie ruimten of een combinatie van horeca-instelling met terrassen aan de gracht en cultureel centrum met open lucht expositieruimten en congreszalen. Hoewel de ontwerpen tal van mogelijkheden en ideeën op werpen die het waard zijn FOTO: TEJO RINGERS om eens nader te beschou wen, lijken zij in de praktijk weinig kans op realisering te maken. Het Hoogheemraad schap heeft aan de Boom markt op dit moment nog een privé-parkeerterrein ge vestigd, maar wil de ruimte in de toekomst voor de uit breiding van kantoren benut ten. JEANNETTE SCHREUDER DEN De Slaagh- in de Leidse Meren- moet binnen vijf jaar leefbare, schone wijk Het Leidse college burgemeester en wet- ders gaat er van uit er voor een Plan van ipak een jaar voorbe- ing en vier jaar uit- ring nodig zijn. het project te begeleiden een coördinatiegroep Van ghwijk naar Geslaagde inwijk onder voorzitter- jp van wethouder D. Tes- ar worden ingesteld. Ver- komen er deelwerkgroe- Stedebouw en Woning- iv, Woningtoewijzing, On wijs- en Sociaal-Culturele Jrzieningen en Buurtbe- r. In het Plan van Aanpak I de gemeente worden als Ee-termijnmaatregelen ge ïnd: instelling van een zo- kamde omgevingsploeg eri inrichting van een wijk- i Het gemeentelijke plan nuurt voor een belangrijk voort op plannen die al ikkeld zijn in opdracht jde woningbouwvereniging 'Sleutels en de Woning- vvereniging Leiden. Ge it wordt onder meer aan wijzigen van de wegen- btruur in de Merenwijk, 'lassing van woonblokken voningen en het woning- ijzingsbeleid. VOORLICHTING VOOR VROUWEN BIJ DE REINIGING: LEIDEN „We mogen wel gaan powerliften als we deze baan willen krij gen", reageerden de ne gen vrouwen die gisteren naar de voorlichtings avond van de gemeentelij ke reinigingsdienst waren gekomen. De bijeenkomst was belegd om de vrou wen duidelijk te maken naar welke soort werk ze gaan solliciteren. De reini gingsdienst mag dit jaar in totaal zes vrouwen in dienst nemen. De Leidse plannen zijn uniek in Nederland. In enkele ande re gemeenten zijn momenteel wel vrouwen in dienst bij de reinigingsinstanties, maar uit sluitend in administratieve functies of als chauffeuse. In Leiden moeten de werkneem sters evenwel bij alle voorko mende werkzaamheden inzet baar zijn. Voorlichter Mari Tol hield de vrouwen gisteravond voor dat zij zich' goed moeten realiseren dat het om bijzonder zwaar werk gaat. De fysieke eisen die worden gesteld liggen hoog. „Er wordt onterecht vaak anders gedacht, maar bij de reiniging worden dagelijks heel wat kilometers afgelegd en vele honderden kilo's ge tild. Dat vergt een uitstekende conditie en een behoorlijke spierkracht". Een zware medi- Negen vrouwen verschenen gisteren bij de gemeentelijke reinigingsdienst die speciaal voor hen wat „werkmateriaal" had uitgestald. FOTO: WIM VAN NOORT sche keuring behoort dan ook tot de selectieprocedure. Puin De vrouwen konden gister avond uitgebreid kennis ne men van hun toekomstige werk. Speciaal voor hen had de reinigingsdienst een grote hoeveelheid puin en afval op het bedrijfsterrein gestort dat met enige moeite in de vuil niswagen werd gegooid. Bij enkele vrouwen daalde het enthousiasme zichtbaar, ande ren namen het lakoniek op. Volgens Mari Tol houdt het reinigingswerk evenwel veel meer in dan het sjouwen met vuilniszakken en containers. De dienst houdt ook de water wegen schoon, strooit pekel op de wegen bij gladheid, be strijdt ongedierte en verwij dert de kadavers van dode die ren van de straat en uit de slo ten. „Het lijkt simpel werk om een kadaver uit de sloot te vissen, maar zodra je het aanraakt valt het uit elkaar. Toch moet het in de zak", waarschuwde Mari Tol voor de minder fraaie kanten van het werk. Het schoonmaken van de openbare toiletten en de straatputten behoort eveneens tot de minder favoriete bezig heden van de dienst. Zwangerschap Voor de komst van de vrou wen zal het gebouw van de reiniging moeten worden aan gepast. Er komt een aparte douche- en kleedruimte en een apart toilet. Bovendien is er een soepele regeling in het leven geroepen voor het geval er iemand zwanger wordt. Vanwege de zwaarte van het werk krijgen de vrouwen drie maanden voor de bevalling verplicht verlof. Ze mogen pas drie maanden na de bevalling weer aan het werk. Landelijk onderzoek heeft uitgewezen dat het werk in de eerste drie maanden van de zwanger schap zonder problemen kan worden verricht. Na die tijd volgt in ieder geval een ge sprek met de bedrijfsarts. Wanneer de vrouwen door de selectie heenkomen worden ze voorlopig aangesteld voor de duur van een jaar. Tijdens deze proefperiode wordt beke ken of ze aan alle eisen vol doen. De lichamelijke gevol gen van het werk worden daarbij nauwlettend in het oog gehouden. Wanneer er onvol doende vrouwen geschikt blij ken voor het reinigingswerk- ,gaat het bedrijf op zoek naar werknemers uit de etnische minderheidsgroepen. De min derheden zijn reeds van een en ander op de hoogte ge bracht. Een drietal van hen greep gisteravond vast de kans om kennins te maken met het werk. De vrouwen genieten evenwel de voorkeur. JOEP VAN ZIJL 'ITZONDERING IN PROVINCIE ZUID-HOLLAND DEN/DEN HAAG Het Ise Biosciencepark is een |tige uitzondering in Zuid- [and als het gaat om de iging van buitenlandse in- jriële bedrijven. Dat is een de conclusies in een rap- van de afdeling economi- zaken van de provincie I-Holland. een onderzoek blijkt dat b 1980 steeds minder pro- liebedrijven zich in Zuid- ;and vestigden. Een uitzon- <hg vormde de Leidse ^jiwenhoek waar juist Ame- :anse high-tech bedrijven Ijn voor het Bioscience 's#' park. Voorbeelden daarvan zijn onder meer de biotechno logiebedrijven Mogen eb Cen- tocor. De bedrijven die wel naar Zuid-Holland komen zitten meestal in de sectoren dienst verlening en handel. In de pe riode 1980-1985 kwam er maar én buitenlands industrieel pro- duktiebedrijf naar Zuid-Hol land. Dergelijke bedrijven kie zen liever voor Noord-Brabant en Limburg waar de verbin dingen beter zijn en de ar beidsmarkt gunstiger is. Als oorzaken voor de algeme ne terugloop in Zuid-Holland worden onder andere ge noemd een minder gunstig aanbod van bedrijfsterreinen, en een geringe agglomeratie binding. Voor de provincie spreekt een gunstige ligging ten opzichte van zeehavens en de nabijheid van de afzet markt. Buitenlandse bedrijven kiezen voor Nederland in het algemeen vanwege de markt- verwachtingen en de goede in frastructuur. Ten opzichte van de overige firovincies neemt Zuid-Hol- and geen slechte positie in waar Jiet gaat om vestiging van buitenlandse ondernemin gen. Die vestigingen hebben door hun karakter wel minder mensen in dienst dan onderne mingen in de rest van het land. Van de 264 Amerikaanse bedrijven die zich in Neder land vestigden, zochten 75 (28 procent) onderdak in Zuid- Holland, met name in de grote steden Rotterdam en Den Haag. Gerekend in arbeids plaatsen bedraagt het aandeel slechts 17 procent. Schiphol Japanse distributie- en dienst verlenende bedrijven vestigen zich in het westen van het land, maar denken daarbij in de eerste plaats aan vestiging in Noord-Holland. Zo is in Amsterdam een goede infra structuur, er is onder andere een Japanse school en de dis tributiefunctie van Schiphol wordt belangrijk geacht. In de periode 1984-1987 vestigden zich 20 procent van de Japanse bedrijven in Zuid-Holland, dat is minder dan in de rest van Nederland. Van de buitenlandse Europese bedrijven is alleen informatie beschikbaar over nieuwe op richtingen in de industriële sector. In de periode 1984-1987 vestigde zich geen enkel Euro pees industrieel bedrijf in Zuid-Holland. Als voornaamste reden voert het rapport aan, dat de prijs van bedrijfsterreinen in Oost en Zuid-Nederland veel gun stiger is dan in het westen. Ook zouden de aansluitingen op het hoofdwegennet daar beter zijn en liggen deze gebie den dichter bii de afzetmarkt. Tensloite zouden kwaliteit en de kwantiteit van de arbeids krachten gunstiger scoren. Folkmuziek Folkclub Horus heeft mor genavond de artiest Martin Carthy uitgenodigd voor een concert in het Waaggebouw aan de Aalmarkt 21. Hij be geleidt zichzelf op gitaar en brengt vooral Engelse balla den. De toegang bedraagt vijf gulden. Donateurs mo gen gratis naar binnen. Aanvang 20.30 uur, de zaal is een half uur eerder open. Thema-avond De Lesbische Vrouwen Lei den (LVL) houdt morgen een thema-avond met de ti tel „Door het leven gete kend". Magda Romgens houdt een inleiding over les bisch-zijn en ouder worden. Aanvang 21.00 uur. Toegang gratis. Tibet Wereldreizigster Karin Schaedtler doet donderdag 23 februari verslag van haar reis door Tibet. Aanvang 20.15 uur in de kapelzaal van K&O. Kaarten zijn da gelijks bij K&O te bestellen. In verband met de grote be langstelling is reserveren aan te bevelen. Hofjeswandeling De Activiteitengroep van het dienstencentrum Meren wijk en het Gilde-Leiden houden maandag 27 februari een Hofjeswandeling. De wandeling begint om 14.00 uur, verzamelen bij De Burcht. Opgave voor vrijdag bij Dienstencentrum Meren wijk, Rosmolen 6, of bij me vrouw De Reede, telefoon 212737. eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd I I I in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een HH nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro, f72,34 Stuur als dank de reiswekker naar j Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. T

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9