„Door de wereld gemaakt; door de wereld gebroken Koeman en Thi jssen beste spelers op vakbondsfeest Tsjechische ambassadeur is doof voor protesten Louati veel te sterk Nederland blij met „forse draai" VS in vleesoorlog BUITENLAND CcidaeSoutwit DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 PAGINA £C< KOMITEE ZUIDELIJK AFRIKA OVER WINNIE MANDELA: FOTO: DIJKSTRA AMSTERDAM „Ik be twijfel of Winnie Mandela nog een positieve rol kan spelen binnen het zwarte verzet. Iedereen loopt lie ver met een boog om haar l heen. Of je haar helemaal moet afschrijven is de vraag, maar het ziet er somber uit". Sietse Bosgra van het Komitee Zuidelijk Afrika neemt duide lijk afstand van de persoon van Winnie Mandela. Hij ont kent dat de vrouw van de ge vangen ANC-leider Nelson Mandela voor hem ooit als symbool van het zwarte verzet gold. „Zij is naar voren geko men door de naam Mandela. Die is door de wereld gemaakt en door de wereld gebroken. Maar een symbool? Nee", zegt Bosgra met klem. Hij spreekt koel en afstande lijk over de „moeder van de Zuidafrikaanse natie", die sinds vorige week in verband wordt gebracht met de dood van de 14-jarige zwarte jongen Stompie Seipei. Volgens aan houdende geruchten zouden de leden van Winnie Mande- la's lijfwacht, en mogelijk ook zijzelf, Stompie in haar huis hebben afgeranseld en doodge stoken. Dat Winnie Mandela fouten heeft gemaakt is duidelijk, meent Bosgra. Het staat voor hem vast dat ze zich niet meer op de voorgrond moet verto nen. „Maar zolang de zwarten in Zuidafrika zich nog niet he lemaal van haar afkeren, doen wij dat ook niet", voegt hij er direct aan toe. Inschatting Fulco van Aurich van de Anti-Apartheidsbeweging Ne derland (AABN) laat zich op merkelijk minder definitief uit dan zijn collega. Ook hij heeft wel kritiek. „Het is duidelijk dat de FC Mandela ver buiten zijn boekje is gegaan. Of Win nie Mandela daar zelf bij be trokken is geweest, is nog de vraag. Vast staat dat zij ver antwoordelijk is voor het op treden van haar lijfwacht. Dat zij pas afgelopen weekeinde heeft besloten de FC Mandela te ontbinden, is zeer kwalijk. Wij zijn van mening dat zij dat veel eerder had moeten doen". Volgens de AABN heeft Win nie Mandela een volstrekt ver keerde inschatting gemaakt van alle risico's en gevaren. „Maar een definitief oordeel over haar aandeel in de zaak kunnen we nog niet geven. Aan het onderzoek van de Zuidafrikaanse politie hechten we geen belang. Wij erkennen de Zuidafrikaanse politie niet. De hele Zuidafrikaanse poli tiemacht is een meester in het liegen en verdraaien van de waarheid. Belangrijker vinden wij dat eb een gesprek op gang is tussen het georganiseerde verzet en Winnie Mandela". Dat Winnie Mandela zich nooit veel gelegen heeft laten liggen aan de standpunten van het georganiseerde verzet, was de AABN al jaren een doorn in het oog. In tegenstelling tot haar echtgenoot heeft Winnie Mandela altijd los van de anti- apartheidsorganisaties geope reerd. Maar zegt Van Aurich: „Wij hopen dat zij weer een plaats vindt binnen het verzet en zich dan ook zal houden aan de regels die binnen het verzet gelden, net zoals haar echtgenoot. Maar Winnie Mandela laten vallen, nee". Kameraad De AABN volgt het standpunt van de Zuidafrikaanse ver- zetswbeweging ANC, die de deur voor Winnie Mandela open houdt. De verklaring die het ANC-leiderschap afgelo pen weekeinde in Zambia uit bracht, week sterk af van de vernietigende bewoordingen „Ruil Nelson maar voor Winnie" staat op een muur in Johannesburg gekalkt. waarmee de officieel verboden anti-apartheidsorganisatie Verenigd Democratisch Front (UDF) vorige week liet weten, te willen breken met Winnie Mandela. „Wij mogen niet ver geten wat kameraad Winnie Mandela heeft moeten door maken en welke enorme bij drage zij aan de bevrijdings- strijd heeft geleverd," aldus het ANC. Kumar Sanjay, de tijdelijke vertegenwoordiger van het ANC in Nederland, staat voor honderd procent achter de of ficiële ANC-verklaring. Fel „Haatcampagne van blanke geestelijken" LONDEN Winnie Mandela heeft tegen een Britse krant ge zegd dat alle opschudding rond haar persoon het resultaat is van een haatcampagne van bianke geestelijken, die boos waren over beschuldigingen dat ze homoseksueel waren. In het interview met de Daily Express zegt Mandela dat de Zuidafrikaanse Raad van Kerken een samenzwering tegen haar op touw heeft gezet om haar in diskrediet te brengen. De krant schreef verder dat Mandela tijdens het interview zeer geëmotioneerd was en dat ze bereid is terecht te staan. „God zal bewijzen dat ik onschuldig ben. In huize Mandela zijn geen moorden bestrijdt hij alle negatieve be richtgeving rond de vrouw van de gevangen ANC-leider Nelson Mandela. „Ik twijfel niet aan Winnie Mandela. Alle geruchten en roddels zijn on derdeel van een zorgvuldig be rekende haatcampagne van het Zuidafrikaanse regime, met als doel de legende over Mandela te breken. Ik ontken niet dat er fouten zijn ge maakt, maar ik vind dat het UDF veel te snel zijn oordeel over de zaak heeft uitgespro ken". Aanhangers Uit de reacties die de AABN van haar leden heeft ontvan gen blijkt intussen, dat de kwestie-Mandela aanhangers van de anti-apartheidsstrijd geenszins afschrikt. Integen deel. „De meeste mensen le ven heel erg mee met Winnie Mandela. Ze reageren ge schokt en verward. We heb ben niets gehoord van opzeg gingen van abonnementen. FOTO: AP Dat is indertijd wel gebeurd ten tijde van onze acties tegen Shell". Van Aurich erkent dat de ge ruchten over Winnie Mandela geen goed doen aan de anti- apartheidsstrijd. Ook niet als blijkt dat ze niet waar zijn. „En stel nou eens, hoewel ik dat moeilijk kan geloven, dat de geruchten wél waar zijn. En dat Winnie Mandela ons zou ontvallen. Dan nog gaat de strijd tegen de apartheid door", zegt hij verbeten. Over de reactie van de juridi sche faculteit van de rijksuni versiteit in Utrecht, die Win nie Mandela in 1986 een ere doctoraat verleende maar nu overweegt dat weer in te trek ken, heeft Van Aurich geen goed woord over. „Dat ze Win nie Mandela om opheldering willen vragen lijkt me logisch. Maar dat ze dat eerst aan de pers bekendmaken, zonder Winnie Mandela nog een letter te hebben geschreven, vind ik overhaast". JEANNETTE v. LEEUWEN POLEN EN HONGAREN DEMONSTREREN VOOR HAVEL Hyp DEN HAAG „In onze landen ben je nergens ze ker van. Het kan heel goed dat wij vanwege deze actie bij thuiskomst nader aan de tand gevoeld zullen worden. Maar dat is de zaak van Havel en de andere Tsjechische dis sidenten ons wel waard". Strijdbare taal uit de mond van een van een tiental Poolse en Hongaarse activisten, gis termiddag voor de gesloten deuren van de ambassade van Tsjechoslowakije in Den Haag. Samen met vertegenwoordi gers van onder meer IKV en Pax Christie waren zij naar de ambassade getrokken om een petitie te overhandigen, waar in honderden mensen uit Oost- en West-Europa protes teren tegen het vandaag in Praag begonnen processen te gen toneelschrijver Vaclav Havel en, in een afzonderlijke rechtbank, tegen acht andere ijveraars voor de mensenrech ten. De negen werden vorige maand aangehouden tijdens de massale demonstraties in Praag ter herdenking van de twintigste sterfdag van Jan Palach. Deze jonge student stak zichzelf in januari 1969 in brand, uit protest tegen de Russische inval in Tsjechoslo wakije, waarmee indertijd een einde kwam aan de „Praagse Lente". De negen worden be schuldigd van opruiing en be lemmering van een ambtenaar bij het uitoefenen van zijn functie. Harde hand De gebeurtenissen van vorige maand in Praag waren een be wijs dat de huidige Tsjechische machthebbers nog steeds bij zonder weinig op hebben met een andere dan de orthodoxe politieke koers. Met harde hand en ferme taal stelt het regime zich teweer tegen de geest van perestrojka en glas nost, die uit de Sovjetunie komt overgewaaid. Tal van westerse landen hebben de af gelopen dagen al langs officië le weg tegen de processen ge protesteerd. Maar die bezwa ren lijken geen enkele indruk te hebben gemaakt. Vaclav Havel, vandaag in Praag Het was dan ook geen verras sing dat de deuren van de am bassade gesloten bleven, ook al zag IK V-secretaris Mient-Jan Faber het personeel vanachter de gordijnen naar buiten glu ren. En ook vandaag langsko men had geen zin, zo was de demonstranten langs informe le kanalen te verstaan gege ven. Er zou toch niemand op de ambassade zijn om de peti tie in ontvangst te nemen. Die is daarom per aangetekende post op weg naar de Tsjechi sche vertegenwoordiger in ons land. De Oosteuropese demonstran ten van gisteren behoorden tot de deelnemers aan een door het IKV georganiseerde confe rentie van ruim honderd ker kelijke activisten, die het afge lopen weekeinde in Drieber gen werd gehouden. Zij verte genwoordigden christelijke groepen uit landèn waar de hervormingen wel een kans lijken te krijgen Hongarije en, in mindere mate, ook Po len. De ondertekening van de pej tie en de betoging voor de a bassade van het „socialistisi broederland" waren, zo klaarden de Hongaren en 1 len, een manier om hun s< dariteit met hun Tsjechisd geestverwanten tot uitdrj king te brengen. „Onze acti* teiten zijn maar een druppel eierve de stroom van acties en acth /eld teiten voor hervormingen (stuks, i Oost-Europa. Maar dat is gefjen Pe reden om het niet te doen", i dus een van de Oosteuropt |o.91 - activisten. ,van 65 Een van de Poolse deelnemeibruin 1 „Ik praat uit eigen ervaring <yeem/ weet hoe gevoelig de regeri siachtn gen van onze landen zijn vo wicht. alle druk van buitenaf. In h geval van Polen was inderti150 mF; de materiële hulp vanuit h j 1.50. Westen natuurlijk zeer wi tfarm. kom. Maar de protesten en U9> Pr vele uittingen van sympath^^ en solidariteit waren eigenli|,jk sup nog belangrijker. Dat geldt i tra kw •zeker ook voor de situatie Tsjechoslowakije". JOS TIMMER delijk. SPORT DEN HAAG De techni ci van Veronica zullen vandaag en morgen wel wat overuren moeten ma ken om de „Verkiezing van de voetballers van het jaar" om te bouwen tot aantrekkelijke kijk-kost. Althans voor de „je-bent- jong-en-je-wilt-waf-cate gorie die de grootste na tionale omroep voor ogen heeft. Van de ontelbare kwinkslagen die presentator Harry Ver- meegen er gisteravond in het Haagse Congresgebouw tegen aan gooide, zullen er in de uit zending van morgenavond heus een flink aantal gesneu veld blijken. Doordat Veronica moet knippen, zal geen volle dig beeld ontstaan van het VVCS-gala, dat gisteren in de kelders van het Congresge bouw nog een uiterst amusant „deel twee" beleefde. Centraal staat op de buis ech ter de verkiezing van Ronald Koeman (nu nog PSV) en Frans Thijssen (Vitesse) tot beste voetballer van respectie velijk de ere- en eerste divisie. Uit handen van Frank Arne- sen en Faas Wilkes ontvingen de door hun collega's als bes ten uitgeroepen voetballers gisteren de zilverkleurige tro feeën. hetgeen in beide geval len gepaard ging met een flink aantal vriendelijke en goed be doelde woorden. Die maakten deel uit van het bijna ander half uur durende programma, waarvan morgen zo'n drie kwartier op de beeldbuis zal worden vertoond. De KRO, die via Kees Jansma de eerste drie jaarlijkse feestavonden van de Vereniging Van Con tract Spelers de ether instuur de, zou nog serieus zijn inge gaan op de (in het geval van Thijssen zelfs leuke) dan kwoorden; de aandacht van Veronica zal zich vermoedelijk al snel weer richten op „voet ballende" boxers en geplay backte songs over „bobo's" en Mofrika. In het laatste geval wordt gespeculeerd op het platwalsen van het team van Kaiser Franz" wat op 26 april in de Kuip wel eens an ders zou kunnen gaan uitpak ken. „Libregts was er niet zo over te spreken", vertelde VVCS- voorman Karei Jansen giste ren na afloop. De bondscoach hield zich vervolgens desge vraagd echter op de vlakte („Dat is mijn zaak niet"), maar volgens Jansen had hij liever gezien dat de prijsuitreiking niet door Wilkes maar door Libregts was verricht. „Hij is nieuw en ziet in zulk soort za ken een kans zijn boodschap kwijt te raken. Er zijn trou wens meer mensen die er zo over denken, maar ja dat zijn pure voetbalmensen. En dat deel van ons jaarlijkse feest, het televisiedeel dus, is in han den van Veronica. Die hebben daar complete zeggenschap over, bijvoorbeeld ook over de presentator". Evenals vorig jaar flapte Ver- meegen (die minder veelei send was dan de Belg Carl Huybregts) er ook gisteravond weer van alles uit en de in keurig uitgaanstenue gestoken prof-voetballers lagen dubbel. Zij hadden f. 25,00 moeten neertellen om de avond te kunnen bijwonen, hetgeen vooral voor „deel 2" geen cent te veel was. Karei Jansen, maar net uitkomend boven de klanken van een hoempapa orkest: „Dit is voor ons het bindmiddel voor de leden. Naast profvoetballers zijn er ook bestuursleden, sponsors en verslaggevers uitgenodigd. Voor ons is het tweede gedeel te het belangrijkste", aldus Jansen over het enorme vak bondsfeest. „Er zijn heel wat sponsors. In principe is dit feest kostendekkend. Wordt er gesproken over vier ton? Nee' hoor, dat is niet waar. Ik denk dat het ongeveer de helft is. Inclusief het hele televisie-ge beuren, waarbij Veronica de artiesten voor haar rekening neemt". Veel van de ongeveer 600 le den van de VVCS, die naar rato van hun salaris maande lijks een bedrag tussen f. 15,00 en f. 40,00 betalen aan hun vakbond, toonden zich in ieder geval uiterst content ovei gekozen opzet, die overigens is overgewaaid uit Engeland. „Het is weer prima verzorgd allemaal", vond Hans van Breukelen, terwijl hij met een gestrekt been toekeek naar zijn roulette-spelende collega's. In zekere zin was de keuze van de VVCS voor Veronica (evenals vorig jaar) óók een gokje. „Ze richten zich op de jeugd en willen gekke din gen", wist Karei Jansen. Van daar een ongewoon, maar im posant eerbetoon aan de naar Barcelona vertrekkende Ro nald Koeman. „Je kunt het pas beoordelen als het is uitge zonden", berust de VVCS'er. „Volgend jaar kunnen we weer met Veronica gaan on derhandelen. Maar ook met een ander". ROB LANGEVELD Frank Arnesen (rechts) overhandigt Ronald Koeman de trofee die behoort bij diens uitverkiezing tot voetballer van het jaar. Midden H. Vermeegen. FOTO: ANP ARNHEM De Haagse zwaarweltergewicht Mou- rad Louati heeft gister avond in Arnhem door opgeven in de tweede ronde gewonnen van de op een Luxemburgse li centie boksende Belg prof Robert Taton. Louati, die als vervanger op trad voor de zieke Tilburgse cruiser-gewicht John Emmen, had geen moeite met de rechtsvoorstaande Taton. De Belg werd totaal overdonderd door zijn felle tegenstander. Kort voor het einde van de eerste ronde kreeg Taton staande acht tellen rust na een linkse hoek op de kaak. Vrij wel direct na het begin van de tweede drie minuten, toen Ta ton weer tegen de touwen stond gêdrongen, werd de handdoek ten teken van opge- Gilbert Hallie maakte na an derhalf jaar afwezigheid een imponerende rentree in de ring. De Amsterdammer was in minder dan twee ronden klaar met de Hagenaar Henk van der Tak, oud-nationaal kampioen. In het begin van de tweede ronde moest Van der Tak na een rechtse hoek op de kaak acht tellen rust nemen. De Ha genaar was toen nog zo bij zijn positieven dat hij Hallie be wonderend toeknikte. Hallie ging meteen door en na een nieuwe rechtse hoek gevolgd door een serie op het lichaam greep arbiter Adriaanse in. De serie op het lichaam, die beslo ten werd met een linkse hoek op de lever, deed Van der Tak toch nog op het canvas belan den. Het duel was toen al offi cieel beëindigd. De Nederlandse Boksbond, or ganisator van de Zuidholland se kampioenschappen, heeft de finale-avond voor vierduizend verkocht aan de boksvereni ging De Houtzagerij. Lou van Sinderen van de ver eniging Westland. „Elk jaar organiseerden we samen met de bond een avond voor deze kampioenschappen in Vlaar- dingen. Dat deden we dan op fifty-fifty basis. Als we er bei den dan vijfhonderd gulden aan over konden houden was het veel. Het risco voor de clubs is nu gewoon te groot. De meeste kunnen met kunst en vliegwerk het hoofd boven water houden". Harry Houwaart van de boks vereniging Houwaart: „Aan dit soort dingen doe ik niet mee. Dat kost alleen maar-geld en de bond maakt alleen maar winst. Ik begrijp niet waar de Houtzagerij aan begonnen is". Gisteren op de derde avond was de organisatie in handen van de Rotterdamse boksvere niging Hoboken. De publieke belangstelling in de sporthal Schuttersveld was gering, het geen begrijpelijk was met een profgala in Arnhem. Het is de vraag of Hoboken uit de kos ten is gekomen. De avond had bovendien niet veel om het lijf. Het waren vrijwel louter nieuwelingen en C-klassers die in de ring ver schenen. De Hagenaar Van Swinderen (Houwaart) won in de kwartfinales middenge wicht C-klasse op punten van de Rotterdammer Groeneweg. P.Kukler (Kristalijn) verloor in deze zelfde klasse en ge wicht van R.Meister (Huize naar). Feyenoord wil Meijer en Eijkelkamp ROTTERDAM Feyenoord heeft in teresse in het succesvolle Groningse spitsenduo Hennie Meijer/René Eijkel kamp. Hans Kraaij, de manager van Feyenoord, maakt er geen geheim van een oogje te hebben op het (dure) twee tal, dat door de financiële problemen van FC Groningen wellicht niet te houden zal zijn. Meijer, die overigens nog eigendom is van Ajax, en Eijkel kamp moeten de plaatsen gaan inne men van René Hofman en Peter Hout man. De Rotterdamse club probeert Hofman te slijten aan Roda JC, terwijl de transfervrije Houtman op zoek mag Hennie Meijer naar een andere club. FOTO: DIJKSTRA Tom Nijssen ronde verder PHILADELPHIA Tom Nijssen heeft zich gisteravond verzekerd van een plaats in de tweede ronde van het tennis toernooi in Philadelphia. De Nederlander versloeg in de openingsronde de Amerikaan Jonathan Canter met 6-2 en 6- 2. Het toernooi kent een prij zengeld van 1,2 miljoen gul den. Hester Witvoet is in de eerste ronde van het met 200.000 gul den gedoteerde tennistoernooi in Wichita (Kansas) uitgescha keld. De Nederlandse verloor in twee sets van de Ameri kaanse Shaun Stafford: 3-6, 3- Nederlaag Silva Boys DORDRECHT De zaalvo bailers van Silva Boys hebb in de landelijke klasse gisti avond met 5-2 verloren van verbo. Bij rust was de stand in het voordeel van de Dord naren. Silva Boys nam wel e voorsprong van 1-0 door e doelpunt van John Grünho In de tweede helft, waarin va Boys veel kansen liet lig scoorde Jan Schoon nog keer raak voor de Hagenaars In de interregionale competi herstelde HMSH zich van gelijkspel van vorige wei door FC Grovo in Waddir veen met 5-1 te verslaan. Haagse doelpunten kwam gisteren op naam van B Stijnman (2), Ron van Aalst Marcel Ophuijsen. De overi uitslagen in de interregion; klasse zijn: MSV'71-Neptunus 5; GLZ-Menken Landbouw 7 IFD-De Rozet 3-4. (Van onze corespondent) BRUSSEL - De Nederlandse regering is „heel gelukkig" met de „forse draai" van de VS in de vleesoorlog, die Ame rika en West Europa nu al maanden verdeeld houdt. „De nieuwe Amerikaanse regering stelt zich flexibel op. Ze zoekt naar een oplossing zonder het conflict te laten escaleren". Dat zei gisteren in Brussel de Nederlandse staatssecretaris Van Rooy (Handelsbetrekkin gen), kort nadat de EG-minis- terraad probleemloos had in gestemd met de afkoelingspe riode die de EG-copimissaris- sen Andriessen (Handel) en Mac Sharry (Landbouw) afge lopen weekeinde in Washing ton overeenkwamen. Tijdens die periode van in principe 75 dagen onderzoekt een werkgroep van ambtena ren de mogelijkheid om hor- moonvrij rundvlees van hoge kwaliteit (Hilton Beef) uit Amerika naar de EG te expor teren. Een tweede werkgroep doet hetzelfde voor het slacht afval (lever, nieren, tongj dat volgens de sinds 1 januari gel dige EG-wetgeving eveneens van hormoonvrije dieren af komstig moet zijn. Als de bei de werkgroepen slagen, ku nen de VS hun vleesexpt naar Westeuropa hervatten is de hormoonkwestie de reld uit. Daarvan zou ook t gunstige invloed uitgaan na het GATT-overleg ovei beralisering van de w.erel handel, waarin de VS en EG nog met elkaar van m ning verschillen over het ten po waarin de landbouwsub dies moeten worden afgebr ken. Volgens Van Rooy heeft N derland tot nu toe nog ma weinig te lijden gehad van extra-douaneheffing van 1 procent waarmee de VS sin 1 februari de import van aantal Westeuropese produ ten (vruchtensap, oploskoffi belemmeren. In de EG mag consument sinds 1 januari leen nog hormoonvrij vle worden aangeboden, onve schillig de herkomst. De Am rikanen, die daardoor hl vleesexport naar Europa m per jaar 100 miljoen dollar b nadeeld zien, besloten daafl de Westeuropese export na de VS met een gelijk bedrag treffen. Van een Europees an woord daarop ziet de EG voorlopig af.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6