Seal: „EG-maatregel is slecht en slap jes" S jevardnadze spreekt met Arens en Arafat .uteurs adverteren tegen verbod ^vondklok iT.-Namibia ipgeheven Amazone-indianen in actie tegen bouw stuwdammen E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Opnieuw verdeeldheid in Afghaans verzet IITENLAND ÊöidócSoivutnt DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 PAGINA 5 inochet kiest gen kandidaat dat o gaa i gt out zinge Neder ,1 dj ek aa emie nlanc j'L ESï! iet h< en. O :h Nt NTIAGO President Pi- ;het, die zich niet mag la- herverkiezen, heeft ge- jd dat hij zelf een kandi- it voor de presidentsver- jzingen van volgend jaar aanwijzen. Eerder had Pi- ihet al laten blijken dat hij t van plan is een belang- ;e politieke rol te blijven len, als hij in maart vol- id jaar het presidentschap et neerleggen. Zo zal hij opperbevelhebber blijven i de landmacht, het sterk- onderdeel van het leger de basis waarop Pinochets tatuur sinds 1973 berust. Sint-Maarten dreigt met inschakelen VN WILLEMSTAD De politieke lei der van Sint-Maarten, Claude Wat- hey, heeft verklaard dat de Verenig de Naties zullen worden ingescha keld om het eiland onafhankelijk te maken, als de Nederlandse regering nul op het rekest blijft geven. Zowel minister De Koning (Antilliaanse Za ken) als de vaste Tweede Kamercom missie voor Antilliaanse Zaken wil len dat de vijf Antilliaanse eilanden bij elkaar blijven en als gelijktijdig onafhankelijk worden. Claude Wat- hey verklaarde dat de officiële aan vraag voor het verkrijgen van de on afhankelijkheid binnen vier maan den door de eilandsraad van Sint- Maarten bij de Nederlandse regering zal worden ingediend. Schoolboot De dagelijkse bus- rit van school naar huis werd voor Amerikaanse kin deren van een ba sisschool in Stan ley, Kentucky, een spannende excur sie. De bus kwam vast te zitten in een sloot, toen de chauffeur op de overstroomde weg probeerde door te rijden. Brandweer mannen brachten de kinderen met bootjes op het dro ge- FOTO: AP Jury in proces- North beëdigd WASHINGTON De jury voor het proces tegen Oliver North is vandaag beëdigd. De jury werd op 9 februari al geselecteerd, maar het proces werd uitgesteld omdat het ministerie van justitie vreesde dat North op het proces wellicht staatsgeheimen zou ont hullen. De juryleden hebben bij na niets gezien van de televisie opnamen van Norths getuigen verklaringen in 1987 voor het Congres, toen hij tal van details prijs gaf met betrekking tot de geheime wapenverkoop aan Iran en het gebruik van de winst voor de financiering van de Ni caraguaanse contra's. Bush houdt vast aan ministerschap Tower WASHINGTON President George Bush heeft na het lezen van een definitief FBI-rapport over de omstreden beoogde minister van defensie John Tower geconclu deerd, dat de stukken niets bevat ten wat Towers benoeming in de weg staat. Towers benoeming moest de afgelopen keer op keer worden uitgesteld, omdat de oud- senator ervan werd beticht exces sief te drinken en een rokkenjager te zijn. Ook zou hij al te nauwe banden onderhouden met bedrij ven die voor defensie werken. De woordvoerder van het Witte Huis verklaarde dat Bush hoopte dat de benoeming van Tower nu zo snel mogelijk een feit zal zijn. Aca a] trunt zijiji nde 1| dsvi wantci ubli it d< iUSSEL De socialisti- le fractieleider in het ropese Parlement, Bar- Seal, noemt de besli- g van de EG-minister- in de affaire Rushdie ipjes". „Dit is nu juist slechte maatregel", lus Seal. „Onze verte lt ïwoordigers hadden in heran moeten blijven maximale diplomatie- druk uit te oefenen". Igens Seal had de mi- terraad economische ties tegen Iran eten afkondigen en de toegang van Iraanse stu denten tot EG-universitei- ten ter discussie moeten stellen. Mocht de Britse schrijver Sal man Rushdie als gevolg van de oproep van de Iraanse geeste lijke leider Khomeini worden omgebracht, dan verwacht mi nister Van den Broek dat de twaalf EG-landen zich zeker zullen beraden over nadere stappen. „Maar men heeft daar nu nog niet op willen vooruit lopen", zei hij gisteren in Brussel. Bij het gesprek van de EG-ministers is het belang van nog in het Midden-Oosten vastgehouden gijzelaars niet ter sprake gekomen. Ook za kelijke belangen die EG-lan den in Iran hebben werden niet in het gesprek betrokken. Maar de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Gen- scher, zei niet uit te sluiten dat de Europese Gemeenschap economische sancties tegen Iran zal afkondigen als het door ayatollah Khomeini afge kondigde doodvonnis tegen Salman Rushdie niet wordt in getrokken. Iran verdeeld De terdoodveroordeling door ayatollah Ruhollah Khomeini van de Britse schrijver Salman Rushdie wijst op een verscher ping van de interne verdeeld heid van het Iraanse bewind: de zogeheten pragmatici, die betere betrekkingen willen met het Westen, en de revolu tionaire hard-liners strijden De woede over Rushdie's ro man De Duivelsverzen heeft waarschijnlijk meer te maken met de ruzie tussen politieke rivalen in de Teheraanse hië rarchie dan met religieuze verontwaardiging. Diplomaten en Iran-kenners zien in de bi zarre terdoodveroordeling van Rushdie de hand van de radi calen achter Khomeini. De ra dicalen worden aangevoerd door de steeds machtiger wor dende minister van binnen landse zaken Ali Akbar Moh- tashemi en door de minister van inlichtingendiensten Mo hammad Mohammadi Rey- Shahri. Zij proberen te voor komen dat parlementsvoorzit ter Hashemi Rafsanjani en diens bondgenoten een einde maken aan Irans zelfgekozen isolatie en aan de naam dat Iran een land zou zijn van isla mitische fanatici die het terro risme steunen. Sommige Iran-specialisten zien Khomeini's oproep Rush die te vermoorden als een po ging om zijn imago als zelfbe noemd leider van de islamiti sche wereld weer op te poet sen, nadat zijn blazoen was be zoedeld door de vernederende wapenstilstand met Iraq afge lopen augustus. In het open baar zei de 88-jarige revolutio naire patriarch dat het aan vaarden van de wapenstil stand, op aandringen van Rafsanjani, „dodelijker was dan het drinken uit een gifbe ker". N HAAG Of Rush 's boek „Satanic Ver- i" in het najaar daad- irkelijk als „De Duivels- :en" over de toonban- gaat is gisteren na- ikkelijk onderwerp van jrek geworden. Direc- iir A. de Groot van de echtse uitgeverij Veen le op eigen verzoek het ministerie van ftenlandse zaken om de itenlandse politieke as ten te vernemen. Se- itaris-generaal dr. B. it stelde hem gerust: dit rtement zal geen ik uitoefenen voor op- •rting van de publica- is ook nog minister .thals Altes van justitie, die kijjdag bekendmaakte het boek te zullen toetsen aan de regels van de strafwet. Daarte gen keerden zich vrijwel met een D66-fractieleider Van Mierlo („ongevraagd besluit") en de schrijversbond PEN („publikatieverbod is aantas ting van fundamentele vrij heid"). Bovendien is voor mor gen een paginagrote adverten tie aangekondigd waarin hon derden schrijvers, journalisten en critici zich hiertegen weren („aanslag op cultuurvrijheid"). Harry Mulisch spreekt van „barbaarse toestanden vanuit Perzië", volgens collega-schrij ver Adriaan Venema gaat het om een exces. „Dit heeft te maken met zwartekousen- kerk", aldus Venema. „Rush die zegt: 'als ik mensen heb ge kwetst spijt me dat'. Maar hij heeft zijn boek niet verloo chend. Het ergste voor hem is dat hij niet zonder gevaar door een straat kan lopen. Nu niet, maar over vijf jaar niet. Er is altijd wel ergens een gek die martelaar wil worden". En Jan Wolkers: „Het zou een sluipmoord zijn, zoals Stalin Trotski te pakken liet nemen". Overheidsingrijpen Twee keer begaf een kabinet zich de laatste jaren nadrukke lijk op het pad van overheid singrijpen in de persvrijheid (Rudi Carrells grap over Kho meini en de - toch vertoon de - Britse documentaire „Dood van een prinses"). Het enige boek dat al lang in Ne-' derland verboden is, is „Mein Kampf" van Adolf Hitler en dat nog niet eens op grond van smadelijke godslastering. De SGP-fractie in de Tweede Kamer vindt dat het verbod op smadelijke godslastering in ons Wetboek van Strafrecht niet van toepassing kan zijn op „De Duivelsverzen". Volgens de SGP heeft het begrip gods lastering in de Nederlandse wetgeving alleen betrekking op „de God van de bijbel". Nu minister Korthals Altes van justitie toch bezig is met zijn onderzoek naar Rushdie's boek, kan hij meteen godslas tering tegen de „God van de Bijbel", zo vindt de Bond tegen het Vloeken. Paus Johannes Paulus II moet volgens de vooraanstaande Amerikaanse kerkhistoricus Robert Graham S.J. het boek „De Duivelsver zen" veroordelen omdat het de gevoelens van gelovigen kwetst. De Israëlische uitgever Keter is van plan om binnen enkele weken een Hebreeuwse verta ling van „Satanic Verses" op de markt te brengen. In Joe goslavië heeft het dagblad Borba van de communistische partij maandag delen uit het nirr™?hk|>,!Tk ,fPublice?rd: Jan Wolkers: „Het doden van £uï'cai'e valt sa.mfn ,mel Salman Rushdie zou een sluip- de eerste dag van het dne- m00rd zij zoals sta||n Trots^ daagse bezoek van de Iraanse president Khamenei aan het land. te pakken liet nemen". FOTO: MILAN KONVALINKA liNDHOEK De avond- pk die sinds 1980 in Noord- Imibia van kracht was, is (teren opgeheven. Nu de mi- ftire acties van de Namibi- jie bevrijdingsbeweging VAPO drastisch zijn vermin- fd mogen de mensen in ord-Namibia zich ook tus- zonsondergang en zonsop- ïg weer op straat vertonen, jenlijk zou de avondklok al 1 oktober 1988 ingetrokken irden. Die datum was echter t haalbaar omdat SWAPO i Zuidafrikaanse leger bleef ïvallen. Etiopië is gisteren de jaar- tse conferentie geopend van ministerraad van de Orga- atie van Afrikaanse Een- zajid. Op de agenda staat onder vin^r de onafhankelijkheid f biP Namibia. De gefaseerde Eei£rgang naar de onafhanke- -deic'heid van Namibia, dat nu g onder Zuidafrikaans ivind staat, moet op 1 no- nber uitmonden in vrije on- lankelijke verkiezingen. illei Verwoesting Vanuit de lucht is goed de ravage te zien, veroorzaakt door de aanslag van de IRA op de Britse legerbasis Turnhill op de grens tussen Wa les en Engeland. Het verwoeste ge bouw maakte deel uit van de woon vertrekken van de kazerne, die ech ter leeg waren om dat vrijwel alle mi litairen nog moes ten terugkeren van het weekendverlof. Slechts een sol daat liep lichte verwondingen op; de daders van de aanslag zijn ontko men. Turnhill is het hoofdkwartier van het 2e Regiment Parachutisten, een elite-eenheid van het Britse leger die ook verscheidene malen dienst heeft gedaan in Noord- lerland. FOTO: AP ALTAMIRA Honder den Braziliaanse Amazo ne-indianen hebben zich gisteren met oorlogskleu ren beschilderd om de strijd aan te binden tegen de aanleg van twee stuw meren waarmee hun woongebied onder water zou komen te staan. Het was voor het eerst dat verschillende stammen uit het uitgestrekte regenwoud langs de Amazone zich aaneen slo ten om politiek actie te voe ren. De indianen zijn tegen de bouw van de Kararao- en de Babaquaradam in de Xingu, een zijrivier van de Amazone. De stuwmeren zouden naar schatting 7.700 vierkante kilo meter regenwoud onder water zetten en zo'n zevenduizend indianen dwingen te verhui zen. De plannen voor de Baba quaradam zijn op de lange baan geschoven, maar de Ka- raraodam lijkt goede kans te maken. De elektriciteit die dankzij de stuwmeren opge wekt zou kunnen worden, is volgens de regering en het bedrijfsleven van groot belang voor de economische ontwik keling van het gebied en voor het land in zijn geheel. De actie bij Altamira is een initiatief van de Kayapó-Indi- anen. Zij proberen hiermee opnieuw de Wereldbank onder druk te zetten. Al twee keer eerder slaagden zij -erin met spectaculaire acties de Wereld bank tot uitstel van de lening aan Brazilië te bewegen. In november vorig jaar maakte één van de leiders van de In dianen, Paulinho Paiakén, een toernee langs verschillende lidstaten van de Wereldbank, waaronder Nederland. Westduits bedrijf Imhausen verdacht van drugshandel OFFENBURG Het West- duitse bedrijf Imhausen, dat een hoofdrol heeft gespeeld bij de bouw van een fabriek voor chemische wapens in Libië, wordt nu ook verdacht van in ternationale drugshandel. Vol gens de hoofdofficier van justi tie in Offenburg heeft Imhau sen afgelopen jaar 170 kilo synthetische drugs gefabri ceerd, met een straatwaarde van veertig a vijftig miljoen gulden. De Kriminal Polizei in Wiesbaden, die het een van de grootste amfetaminezaken van de afgelopen jaren noemt, pro beert vast te stellen of de di recteur van Imhausen van de zaak op de hoogte was. De aanklager benadrukte dat de drugszaak volledig los staat van de affaire rond de Libi sche fabriek. Kapitein Rob in China ichto) Maar Wang Hang weet niet, dat die brutale Hollander nog mejljd aan boord van zijn eigen jonk is. Waar is Rob gebleven? Hij eifeft zich verborgen op een mooi plekje, nl. in de roerbun van de air ik. Een jonk heeft een heel eigenaardig roer, dat omhoog ge- D kken kan worden, wanneer het schip in laag water komt. Aan iik is het nu éèn en al bedrijvigheid; Wang Hang heeft alle hens dek geroepen, teneinde zo snel mogelijk de achtervolging n de „Pandora" in te zetten. De ankers worden gelicht, de zei len gehesen en spoedig komt er gang in het ogenschijnlijk logge vaartuig. Van zijn schuilhoek uit ziet Rob, dat enkele matrozen bezig zijn een stapel rieten matten, die iets verborgen houden, weg te halen. Aha, de jonk van Wang Hang is bewapend ook! Want onder de rieten matten komt een stuk geschut te voor schijn. Het is een oud Frans kanon, dat zeker wel tachtig jaar oud is. Maar het is in ieder geval een kanon! RAWALPINDI In de raad van het Afghaanse verzet (shura) die in de Pakistaanse stad Rawal pindi bijeen is om een re gering te kiezen, is on enigheid ontstaan over de benoeming van Ahmad Shah tot premier. De speciale commissie moet nu opnieuw een kandidaat voor het premierschap voorstellen. Mohammad Nabi Mohammadi blijft evenwel aan als presi dent van een voorlopige over gangsregering. Waarnemers menen dat de burgeroorlog in Afghanistan zal voortduren als de rebellen er niet in slagen een geloofwaardig alternatief te bieden voor de communisti sche regering in Kabul. Verzetscommandant Ahmad Shah Massoud, ook bekend als „De leeuw van Panjshir", liet gisteren weten een regering onder leiding van Ahmad Shah niet te accepteren. Mas soud is de leider van de Jami- at-i-Islami, een van de grootste van de zeven sunnitische par tijen die samen een verzetscoa- litie vormen en hun hoofd kwartier hebben in de Paki staanse grensplaats Peshawar. Intussen sprak in Kabul de Hoge Militaire Raad voor de Verdediging van het Vader land over een strategie ter be strijding van de moslimrebel len. CAIRO Sovjet-minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze, die een rondreis maakt door het Midden-Oosten, zal mor gen in Cairo een eerste gesprek hebben met de Is raëlische minister van buitenlandse zaken Arens. In de Egyptische hoofd stad zal hij ook een onder houd hebben met PLO- leider Arafat. Tijdens zijn gesprekken van vandaag en gisteren met Egyptische leiders kreeg Sje vardnadze steun voor zijn vre desinitiatief. «Moskou vindt dat de vijf permanente leden van de Verenigde Naties op korte termijn een vóórbereidende vergadering moeten houden voor een internationale confe rentie over het conflict in het Midden-Oosten. Israel wil geen internationale vredescon ferentie onder auspiciën van de VN omdat Jeruzalem vindt dat dit internationale lichaam een pro-Arabisch standpunt inneemt. Jeruzalem wil alleen een internationale conferentie onder auspiciën van de twee grote mogendheden, de VS en. de Sovjetunie. Ook Washing ton heeft laten weten geen voorstander te zijn van het Moskouse vredesplan. Sjevard nadze zal later deze week nog Iraq en Iran bezoeken, alvo rens hij volgende week in We nen verslag uit brengt aan zijn Amerikaanse collega, James Baker. Italiaanse rechter laat terrorist vrij ROME Stefano della Chiaie, één van 's werelds meest ver stokte fascisten en uiterst rechtse terrorist van het eerste uur, is vrijgesproken van rechtsvervolging voor zijn aandeel in de bomaanslag van december 1969 op het Fonta- naplein in Milaan. Het open baar ministerie had levenslang tegen hem geëist voor de ter reurdaad in Milaan, waarbij zestien mensen om het leven kwamen en tientaliën mensen gewond raakten. In Della 'hiaie ziet men ook het brein achter vele neo-fascistische aanslagen in de jaren zeventig i die de bedoeling hadden Italië te ontredderen en rijp te ma ken voor een rechtse staats greep. Het is niet bekend of het openbaar ministerie nog beroep aantekent.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5