Bewaking Israëlische toestellen verscherpt Gijzelingsdrama loopt goed af Scepsis over Britse therapie tegen aids „Stagnatie in Sovjetunie duurt voort £etdóc(3oma/nt Van Agt: „EG-landen maken Nederland zwart in Tokyo" ROUTINE-CONTROLE NIET VOLDOENDE t- Halvering verzuring in 2000 haalbaar Aanpak milieu is mogelijk zonder belastingverhoging pi BINNENLAND DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 PAGINA 4 yj-j Boete van 20.000 gulden voor Van der Valk-restaurant ZUTPHEN - Het Van der Valk-motel De Cantharel in het Gelderse Ugchelen heeft van de economische politie rechter in Zutphen een boete van 20.000 gulden opgelegd gekregen, waarvan 10.000 voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De Keuringsdienst van Waren had vo rig jaar herhaaldelijk bedorven etenswaar aangetroffen. Garnalen lagen te rotten, stinkende koteletten lagen naast vers vlees en op een partij rollade stond dik schim mel, zo blijkt uit rapporten van de dienst. Ook werden er dikke lagen aangekoekt vuil gevonden. In de stinkende bierkelder lag eveneens een tapijt van schimmel. Direc teur M. Zeeuw van der Laan van de Cantharel voerde als reden aan dat het werk hem boven het hoofd was ge groeid. De officier had geëist dat de directeur en vier koks een cursus „praktische hygiëne in de horeca" zou den volgen. Die eis werd door de politierechter afgewe- Hoger beroep tegen uitspraak babymoord ARNHEM Het openbaar ministerie heeft pro forma hoger beroep aangetekend tegen de uitspraak van de Arnhemse rechtbank een Velps echtpaar te ontslaan van rechtsvervol ging. Het echtpaar bracht vorig jaar juni samen met een vriendin hun tien weken oude zoontje op gruwelijke wijze om het leven. De recht bank volgde met de uitspraak het advies van het Pieter Baan Centrum, dat stelde dat het echtpaar op het moment van de moord volle dig ontoerekeningsvatbaar was en dat de kans op herhaling uiterst gering is. De vriendin kreeg tbr opgelegd. Omdat vandaag de termijn afloopt dat in hoger beroep gegaan kan wor den en de zaak zeer complex is, besloot de offi cier van justitie de rechtsgang te verlengen. Deetman op bres voor prof. Swaab DEN HAAG Minister Deet man van onderwijs en weten schappen vindt niet dat hersen- specialist prof. Swaab onzorg vuldig heeft gehandeld bij de presentatie van zijn onderzoek van de hersenen van homosek suele mannen. Evenmin is spra ke van een eenzijdige medische theorievorming, aldus de minis ter. Deetman antwoordt dit op vragen van PPR-kamerlid Lankhorst. Deze wilde onder meer weten of het wetenschap pelijk verantwoord is uitspra ken te doen op grond van on derzoek van vijftien aan aids overleden mannen. Hulp van Bukman voor bestrijding nekkramp DEN HAAG Minister Buk man voor ontwikkelingssamen werking heeft een half miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de bestrijding van de nek kramp-epidemie in de Etiopi- sche provincie Gama Gofa. De epidemie heeft inmiddels aan vierduizend mensen het leven gekost. Om te voorkomen dat de ziekte zich verder verbreidt, wordt een grootscheepse inen tingscampagne op touw gezet. De Nederlandse organisaties Cebemo en Memisa zijn belast met de coördinatie van de cam pagne. Het geld wordt gebruikt voor de aankoop van vaccins, injectienaalden en medicijnen. DEN HAAG Nederland dreigt een zware tol te moeten betalen voor het feit dat komende vrijdag geen lid van het koninklijk huis naar de begrafenis van Hirohito gaa EG-landen die wèl een hoge afvaardiging sturen, proberen bij Japan in het gevlij t komen ten koste van Nederland. In een interview met het Algemeen Dagblad zegt out premier Van Agt, ambassadeur van de Eurbpese Gemeenschap in Tokyo, aanwijzinge aanv te hebben dat „belanghebbenden uit andere EG-lidstaten" geprobeerd hebben Neder ,^et land zwart te maken tegenover het Japanse bedrijfsleven. „Daarbij werd aangevoerd d; Nederland een vijandige houding ten aanzien van Japan inneemt, gezien het gebrek aa gewicht van de Nederlandse delegatie voor de begrafenis", aldus de voormalige premie Ook Van Agt vindt dat ons land in de persoon van minister Van den Broek (buitenlant j-J'j'g. se zaken) een te lage afgevaardigde naar de begrafenis stuurt. „Mag je dat hypocrit noemen? Ik denk van wel. We hebben 1989 tot Japan-jaar uitgeroepen. We herdenke dat er 380 jaar betrekkingen tussen Nederland en Japan bestaan. Dat is toch niet h( meest voor de hand liggende jubileum. Nee, we zijn er kien op om geld te verdienen. O 19 april komt voor dre herdenking prinses Margriet naar Tokyo. Dan wèl. Typisch Ne derlands". ine gei NTI/ jd da It vo :inge it var te po ilen, ond< de b« tatuu SCHIPHOL Op een ge wone dinsdag als vandaag komt volgens de dienstre geling één El Al-toestel uit Tel Aviv op Schiphol aan en vertrekt er één in omgekeerde richting. Vannacht om een uur of half vier het is dan in middels woensdag strijkt er opnieuw een wit-blauw toestel neer op de luchthaven. En net als altijd staan op het moment van landen witte pantser wagens langs de baan. Volgens de draaiboeken van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie zijn de pantser wagens niet meer dan een routine-maatregel bij aan komst en vertrek van Israë lische toestellen. Na signalen over terreurdreiging die bij de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) zijn binnenge komen is de bewaking op Schiphol even geen routine meer, maar werkelijk me nens. Bij de beveiliging wordt rekening gehouden met schietende terroristen in de vertrekhal, met een bom in een koffer, ja zelfs met on verlaten die luchtdoelraket ten zouden willen afvuren. Na de aanslagen op de lucht havens van Rome en Wenen in 1985 werden de veilig heidsmaatregelen verscherpt op diverse Europese luchtha vens, waaronder Schiphol. Het totale detachement van de rijkspolitie op Schiphol is toen gebracht op 162. Van tijd tot tijd worden ver scherpte controles uitgevoerd bij vluchten van El Al, naast de toch al uitzonderlijke voorzorgsmaatregelen die voor de maatschappij worden getroffen. Surveillance Buiten de vertrekhal bij de parkeerhavens vindt tijdens de uren dat een toestel ver trekt of aankomt een gecom bineerde surveillance plaats van rijks- en luchthavenpoli- tie. Een pantserwagen houdt de wacht op de stoep, waar naast politiemensen in kogel werende vesten en met kara bijnen hun spiedend oog langs de automobilisten laten gaan. Het inchecken van El- Al-passagiers gebeurt op een afgezet deel van de vertrek hal, ook wel eens „het fort" genoemd. Daar staan nog eens vijf tot tien bewakers die hun aandacht richten op de balie van de Israeli's. Hoewel minder duidelijk zichtbaar voor het lekenoog stapt hier ook een handvol Israëlische bewakingsbeamb ten rond, sportief gekleed en met wapens (met vergunning en medeweten van de ver antwoordelijke instanties) in weekend-tassen. Incheckbalie 17, zo ongeveer de veiligste plaats op de hele luchthaven, is beveiligd met explosie-smorende schotten. De beveiligers hebben er de beschikking over speciale glazen schotten die bij explo- De vrachtjumbo van El Al op Schiphol kreeg gisteren nog meer bewakig dan gebruikelijk. FOTO: DIJKSTRA sies de scherven zo leiden dat passagiers een zo groot mogelijke kans van overle ven hebben. Ook zijn er aan het dak bouwkundige aan passingen doorgevoerd om passagiers zo veel mogelijk te vrijwaren van neerstortend puin of glas. In dezelfde „dode" hoek van de vertrek hal is ook een gepantserde controlebalie van de mare chaussee geplaatst. Het zijn veiligheidsmaatrege len die hier nog wat uitzon derlijk overkomen, maar die in Israel heel gewoon zijn. De Israeli's voeren op hun eigen luchthavens minutieu ze inspecties uit op bagage en toestel. Het is wellicht voor een deel hieraan te danken dat van de internationale terreuracties van de laatste jaren maar een klein deel rechtstreeks tegen Israel of tegen de toestellen van haar nationale luchtvaartmaat schappij was gericht. ARJEN VAN DER SAR UTRECHT Een gijze ling in de Utrechtse recht bank is gistermiddag goed afgelopen. Een 31-jarige man gijzelde gedurende vier uur zijn ex-vrouw, haar echtgenoot, een ad vocaat, een gezinsvoogdes en een griffier. De man wilde met zijn actie een nieuw onderzoek afdwin gen naar een bezoekrege ling met zijn kinderen. De man trok een vuurwapen en gijzelde de slachtoffers, na dat de kinderrechter een be- zoekregeling had afgewezen. Hij eiste dat opnieuw naar zijn kant van de zaak werd geke ken. Een speciale onderhande laar van de politie sprak enige keren met de man en gaf hem ook afschriften van het dossier over zijn zaak. Na vier uur werd de gijzeling in alle rust beëindigd. Op een persconferentie na afloop ver klaarde de politie dat aan de eis van de man is toegegeven. „Dat kan, zolang het niet gaat om het publiekelijk capitule ren voor onzinnige eisen", al dus hoofdcommissaris Wiarda. Daar ging het volgens hem in dit geval niet om. Omdat de man geen bedreigingen uitte of een ultimatum stelde, be sloot de politie de zaak rustig aan te pakken en niet het ar restatieteam in actie te laten komen. t verlaat in allerijl de Utrechtse rechtbank nadat een 31-jarige man een gijzelingsactie FOTO: 'T STICHT Kamer wil meer vaart achter milieuvriendelijke landbouw (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle land bouwdeskundigen in de Twee de-Kamerfracties hebben gis teren kritiek geuit op het tem po waarin minister Braks (landbouw) zijn Meerjarenplan Gewasbescherming tot stand brengt. De bewindsman be loofde de Kamer de zogeheten geïntegreerde (milieuvriende lijke) landbouw nu voortva rend te zullen stimuleren. De bewindsman toonde zich bereid de proefprojecten met geïntegreerde landbouw uit te breiden tot alle agrarische sec toren. Momenteel worden al leen proeven in de akkerbouw gehouden. De Kamer drong er bij de mi nister op aan schadelijke be strijdingsmiddelen in de land en tuinbouw zo snel mogelijk te verbieden. Daarnaast moet ook de ontwikkeling van al ternatieve middelen krachtig worden bevorderd. Het afgelopen jaar is slechts één nieuw middel toegelaten tot het arsenaal van alternatie ve bestrijdingsmiddelen. „Ik ben daar ook wel van ge schrokken", zei Braks. „We hebben behoefte aan een ruim gesorteerde hoeveelheid mid delen". Het CDA-kamerlid Es- selink legde er de nadruk op dat het niet zozeer om een breed scala aan middelen moet gaan, zoals de minister aan voerde, maar om een „noodza kelijk scala". De VVD'er Braams waar schuwde echter voor het uit sluiten van zeer effectieve middelen. Verboden moeten bij uitzondering worden ge hanteerd. In bepaalde situaties wil hij bijvoorbeeld voor het middel methylbromide onthef fingen blijven toestaan. UTRECHT InternisLd ir dr. J. Lange van het Acaa^ demisch Medisch Centrum* in Amsterdam is na ziji lus bezoek aan het Verenigciwo Koninkrijk niet erg ondeh de indruk van een nieuw m< methode om ernstig ziekt ;US£ f apje: hers dri aidspatiënten weerbaarde lger te maken tegen het aidsvi terr rus. Eind januari kwamctie deze therapie in de publiieter citeit. Onderzoekers uit d< Verenigde Staten en Enk geland noemden de therafk "l pie hoopgevend. NederöL landse aidsdeskundigen reageerden destijds terugtjsf houdend. k>s Bij de methode, de zogenoeni" j, de passieve immuuntherapif i wordt gebruik gemaakt var het bloedplasma van seroposs1"2611 tieven, mensen die met hen g aidsvirus zijn besmet. Dezjukk mensen zijn niet ziek omdiSpre hun bloed rijk is aan antistol - fen die het virus tegenhouder Hun bloedplasma wordt vi transfusies ingebracht bij aic sde spatiënten die wel ziek zijiar door een gebrek aan antisto ften fen. Het nieuwe plasma ren volgens de onderzoekers de a braak van het immuunsys teem. „Bij de patiënten waarb6^1"1 de therapie is toegepast, is ol t St< jectief gezien niets verbetenfpart Sommige voelen zich wat bepk ter, maar dat is niet zo vresflor^ lijk indrukwekkend. Dat ka ook door een psychisch effec komen", zegt Lange. In het AMC zal binnen enkel maanden een klein onderzoe naar de nieuwe therapie va start gaan. „Dat is om te ki ken of de methode kwaad kaï Van een therapie wil ik spreken, het gaat om eer periment", aldus Lange. H wil daarbij niet meer aan vi aidspatiënten betrekken. ar e rtha jdag •;LV' RAPPORT BEPLEIT HERINVOERING 100 KM: DEN HAAG De zure regen kan rond de eeuw wisseling met vijftig pro cent zijn gereduceerd. Dit is mogelijk door het toe passen van reeds bestaan de en niet buitensporig dure maatregelen. Zo dient bijvoorbeeld de snelheidslimiet op de au tosnelwegen weer overal te worden teruggebracht tot 100 km per uur. Dat staat in het rapport „Naar een nationaal beleid tegen de verzuring" van de Stichting Maatschappij en Onderneming (SMO), dat gisteren is gepresenteerd. De drie sectoren verkeer, landbouw en industrie moeten elk evenveel bijdragen aan de vermindering van de verzu ring. Daarbij wordt gedacht aan simpele methoden die vooruit lopen op toekomstige maatregelen, die veel duurder zijn en vaak nog in een ont wikkelingsfase verkeren. Prof. W. Beek van de Technische Universiteit Delft, een van de auteurs van het rapport: „Dit is het pakket maatregelen. waarmee je móet maar vooral ook kan beginnen". De verzuring door mest in de landbouw kan in elk geval al sterk worden teruggedrongen door de uitgereden mest direct om te ploegen. Daardoor krijg je een aanzienlijke reductie van de ammoniak-uitstoot in de lucht. In de elektriciteis- voorziening wordt gedacht aan het extra inzetten van gas in de centrales, in plaats van ko len en olie. Verder moet naast het weer omlaag brengen van de maximumsnelheden het openbaar vervoer worden uit gebreid en het gebruik ervan worden gestimuleerd. SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO VVD-LEIDER VOORHOEVE: (Van onze parlementaire redactie) DEVENTER VVD- fractieleider Voorhoeve meent dat er tal van mo gelijkheden zijn om de uitgaven voor het milieu beheer te vergroten zon der de belastingen te ver hogen. Tijdens een partij bijeenkomst in Deventer somde hij gisteren een scala van maatregelen op waardoor de kool (het mi lieu) en de geit (belasting verhoging) kunnen wor den gespaard. Voorhoeve erkende de nood zaak om in de komende vijf jaar ongeveer vier miljard gul den méér uit te geven aan het milieu. Volgens hem hoeft echter de overheid daar niet alleen voor op te draaien, maar ook het bedrijfsleven en de burgers. „Dat is mogelijk zonder schade aan de welvaart en zonder belastingverhogin gen". Bij het beleid dat de VVD voorstaat moet het principe „de vervuiler betaalt" als uit gangspunt worden gehanteerd. „Ieder hoort zijn eigen reke ning te betalen. Anders wor den rekeningen naar anderen of naar de toekomst doorge schoven", betoogde Voorhoe ve. „Dit houdt ook in dat de kosten van de milieuzorg zo veel mogelijk in de prijzen van produkten moeten worden op genomen. De consument krijgt dan een beter en schoner, maar ook een duurder pro- dukt. Dat moeten we er voor over hebben". De VVD wil voorts dat de bur gers heffingen gaan betalen op bepaalde milieuvervuilende produkten. De opbrengst van die heffingen kan volgens Voorhoeve in de vorm van lastenverlichting en subsidies (bijvoorbeeld voor de aankoop van schone auto's) weer aan de burgers worden teruggegeven. „Ook de overheid zelf zal meer in het milieu moeten in vesteren", aldus Voorhoeve. Het extra geld dat daarvoor nodig is kan naar zijn mening worden verkregen door ver der te gaan met de verkoop van staatsbezittingen èn door een verschuiving aan te bren gen in de begroting van het ministerie van VROM. Het milieu moet meer geld krijgen en de volkshuisvesting min- Een andere bron voor extra milieu-uitgaven van de over heid is in VVD-ogen de econo- njische groei, die zorgt voor toename van belasting-inkom sten en vermindering van de uitgaven voor werkloosheids uitkeringen. Voorhoeve: „Als er een verstandig financieel beleid wordt gevoerd en als te vens wordt doorgegaan met loonmatiging, kan het finan cieringstekort in de jaren '90- '94 ook nog met twee procent omlaag worden gebracht". AMSTERDAM - De Sovjetu nie zal de komende jaren blij ven kampen met een stagne rende economie. Partijleider Gorbatsjov heeft elementen van het marktmechanisme in gevoerd, maar de oude bu reaucratie is blijven bestaan. Er is een nieuw systeem ge creëerd, maar het oude is niet vernietigd. Die systemen ko men met elkaar in conflict en wat resulteert is voortdurende stagnatie. Dit heeft de Russi sche econoom Stanislav Mens- jikov gisteren gezegd in een le zing aan de Universiteit van Amsterdam. Communisme Mensjikov heeft een indruk wekkende carrière achter de rug. Hij was professor in Mos kou en Novosibirsk, werkte bij de Verenigde Naties en was van 1980 tot 1986 adviseur op de internationale afdeling van het Centraal Comité van de Communistische Partij van de Sovjetunie. Hij is nu hoofdre dacteur van het tijdschrift „World Marxist Review", dat in Praag wordt uitgegeven. Onlangs heeft Mensjikov sa men met de Amerikaanse eco noom John Kenneth Galbraith een boek geschreven onder de titel „Capitalism, communism and coexistence". Daarover zei hij gisteren dat was gekozen voor de term „communisme", omdat die beter zou verkopen in het Westen dan „socialis me". De economische groei in de Sovjetunie is volgens Mensji kov kleiner dan de officiële cijfers aangeven. De indices die worden gebruikt om de groei te corrigeren voor priis- veranderingen zijn niet ade quaat. Mensjikov raamt dat het Russische bruto nationale produkt met 2 tot 2,5 procent per jaar groeit, terwijl officieel wordt gesproken van een groeivoet van 5 procent. De oorzaak van de geringe economische groei ligt volgens Mensjikov in het conflict tus sen de gevestige bureaucratie en het nieuwe economisch sy steem met een grotere rol voor het marktmechanisme. „Hoe- ind: ik d [en li 1 ol it h; t Zu ïval Etic tse c Russische bureaucratie zullei zeker slachtoffers vallen. D helft van de bureaucraten andere baan kunnen vin den in het management of bin N een onderzoeksinstituut. Eeiftrga deel kan met pensioen wordei gestuurd. „En de rest, tja, voofe hen zal het een tragedie zijn' aldus Mensjikov. wel fabrieken volgens de wet handelingsvrijheid hebben, zijn ze in de praktijk niet vrij", aldus de econoom. Remedie Om de bedrijven werkelijke vrijheid van handelen te ge ven, zouden de vijfjarenplan nen moeten verdwijnen, aldus Mensiikov. Dat is nog met ge beurd. Daardoor blijven de mi nisteries zich verantwoordelijk voelen voor de vervulling van de economische plannen en blijven ze orders geven aan bedrijven, die daardoor niet autonoom kunnen handelen. Hetzelfde gebeurt op het plat teland. Daar wordt de produk- tievrijheid van familiebedrijf jes en collectieve ondernemin gen aangetast door de regiona le partijorganisaties. Die blij ven zich bemoeien met de pro- duktiedoelen, aldus de Russi sche econoom. De perestrojka is dan ook niet geheel ge slaagd. Mensjikov pleit als remedie voor de afschaffing van de mi nisteries en de regionale par tijorganen. Bovendien moeten de particuliere en de collectie ve sector zo veel mogelijk worden gestimuleerd om een einde te maken aan het staats monopolie in veel sectoren. Bij het ontmantelen van de iühei< winc nbe dank Steun p De Sovjetunie zal ook na d hervormingen geen kapitalis-^-^ tisch systeem krijgen. „De toe y komst van het socialisme i V geen kapitalisme, het is eei T nieuw soort socialisme", aldu Mensjikov. Het nieuwe sy steem heeft drie kenmerken De belangrijkste economisch kracht komt uit de particulierl en de collectieve sector, dj openbare diensten zoals ge zondheidszorg en onderwij blijven gratis en de maal schappij kent een rechtvaard: ge inkomensverdeling. Mensjikov denkt dat de herj vormingen van Gorbatsjov eeig_ succes zullen worden. VoorL waarde is dat de economischW) W hervormingen samengaan mepjd a ideologische hervormingen etèft z dat de macht van het militairflk. E apparaat wordt verkleind. Dfkkei steun onder de bevolking is ii» elk geval groot genoeg, alduln d< de econoom. In de

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4