Evenhuis, hoe laat is mijn mammie thuis? /r Vermissing skiër Voor iedereen die licht wil roken maar een stevige verpakking wil Kamermeerderheid eens met 2 pet defensiegroei CfiidóeGommit Nieuw apparaat na vruchteloze reparaties EENSGEZIND PROTEST TEGEN „IDEE UIT LEEG HOOFD' lEUWO Baas gelooft niet in >carriere secretaresse •Nf PETER STUVVESANT EXTRA MILD HJ25/FL.4.25 iniiiiiinnnuiiniiiiiaiingnBBiiiHniiinB Aantal verdrinkingen groter dan aangenomen GIN, BINNENLAND DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 PAGINA 3 ik is d ntwo zwaa g- jn di id Ti ■gelei eden staa on li ve „de ire p erge vanj SÖLDEN Een kamermeisje van een hotel in het Oostenrijk se Sölden merkte vorige week donderdag op dat het bed van een 28-jarige man uit Zuidlaren al enkele dagen niet was besla pen. Later bleek dat de man sinds vorige week maandag spoorloos is. Op die dag verliet hij het hotel om alleen te gaan skiën in het Tiefenbachferner gletsjergebied, gelegen op 3000 meter hoogte. Vrijdag is er naar de verdwenen Zuidlaarder ge zocht, maar door hevige sneeuwval moest deze actie in het weekeinde worden afgebro ken. Het reisgezelschap waar mee de man reisde is zaterdag naar Nederland teruggekeerd. Omvangrijke fraude met cheques opgelost AMSTERDAM Een onder de naam „chequeteam" opereren de groep politiemensen heeft een grootscheepse fraude met gestoley cheques en girobetaal kaarten opgelost. Daarbij zijn twee inwoners uit Zandvoort en twee uit Zaandam aangehou den. Ze worden ervan verdacht voor twee miljoen gulden te hebben gefraudeerd. Tijdens het onderzoek bleek dat vorig jaar op grote schaal in Blaricum en omgeving inbraken werden gepleegd waarbij cheques en betaalkaarten werden buitge maakt. Die bleken dan later in Groot-Brittannie en de Bonds republiek te zijn verzilverd. REGELING TUSSEN CONSUMENTENBOND EN FABRIKANTEN DEN HAAG Na drie vruchteloze reparaties aan een huishoudelijk appa raat heeft de consument onder bepaalde voorwaar den recht op een nieuw exemplaar. Dat is een be paling in de minimum-re- paratievoorwaarden, die de grote fabrikanten van huishoudelijke apparaten in overleg met de Consu mentenbond hebben op gesteld. De nieuwe regeling is het di recte resultaat van de repara tie-actie „Maak het nou" die de bond twee jaar geleden hield. De Consumentenbond ontving toen in de actieweek 1.500 telefonische klachten over reparaties. De voorwaar den en een lijst van fabrikan ten die de nieuwe voorwaar den hanteren, staan in het maartnummer van de Consu mentengids van de bond. De nieuwe reparatieregeling geldt voor reparaties die na de ga rantietermijn bij de consument thuis moéten worden verricht door de service-afdeling van de fabrikant. Als na zo'fi repa ratie hetzelfde mankement binnen drie maanden opnieuw optreedt, wordt het euvel kos teloos gerepareerd. Blijkt ook deze reparatie het apparaat niet blijvend aan de praat te krijgen, dan krijgt de repara teur een derde, laatste kans. Treedt het mankement binnen drie maanden opnieuw op en kan van een vierde reparatie geen heil worden verwacht, dan kan de spraak maken op een nieuw apparaat van hetzelfde merk. Helemaal kosteloos krijgt men het nieuwe apparaat echter niet. meldt de Consumenten bond. De reparerende fabri kant mag daarvoor een be- Eaald bedrag in rekening rengen. Hoe jonger het oor spronkelijke defecte apparaat, des te geringer dat bedrag zal zijn, zo staat in de voorwaar den. De voorafgaande vruch teloze reparaties hoeven ech ter niet betaald te worden. Rechtzaak over T-shirt ZWOLLE De Franse firma Signoles heeft in een kort ge ding geëist dat het postorder bedrijf Wehkamp de verkoop staakt van een T-shirt dat in de voorjaarscatalogus 1989 wordt aangeboden. Signoles claimt het auteursrecht op het T-shirt, genaamd Chipie en stelt dat het produkt van Weh kamp door de grote gelijkenis een inbreuk op dat auteurs recht is. De advocaat van Wehkamp betoogde dat de Chipie shirts op hun beurt een imitatie zijn van al bestaande combinaties kleurendessinS in overhemden en T-shirts. De rechtbankpresident in Zwolle doet volgende week maandag een uitspraak. Meeste slachtoffers van scheepsramp niet meer te vinden ROTTERDAM De rederij Nedlloyd houdt er ernstig re kening mee dat veel stoffelijke overschotten van opvarenden van de chemicaliëntanker Maassluis nooit gevonden zul len worden. Vooralsnog is het aantal aangespoelde lijken be perkt gebleven tot vier, waar van er twee zijn geïdentifi ceerd. Als gevolg van het ge weld waarmee de Maassluis vorige week in een vliegende storm tegen de havenpier van de Algerijnse stad Skikda te pletter sloeg zijn veel opvaren den overboord geslagen. N VANDAAG C\ DEN HAAG De man struikelt bijna over zijn ei gen voeten. Ten koste van alles wil hij het podium van het bomvolle Circus theater in Scheveningen bereiken. Staatssecretaris Evenhuis onderbreekt zijn speech en kijkt verbouwe reerd toe hoe de demon strant tot hilariteit van de zaal een bord omhoog houdt, waarop de dom ogende kop van een pop is gezet met daaronder de veelzeggende tekst: „Idee uit leeg hoofd". De bijna tweeduizend winkeliers Ipn hun werknemers brul- flen van de lach. Uit één "mond klinkt de slogan van de dag: „Heb je dat gehoord, Evenhuis!?" De veelgeplaagde bewindsman probeert dapper zijn verhaal af te maken, maar wordt tel kens op een fluitconcert ge trakteerd. Als Evenhuis zegt dat zijn wetsvoorstel juist een enorme kans betekent voor de kleine ondernemers, wordt vanuit het publiek geroepen: „Ga dan zelf eens een weekje achter de toonbank staan, boe renkinkel". Ook Evenhuis' partijgenoot Van Rey kan niets goed doen. „Ik ben zelf de zoon van een slager", probeert Van Rey enig begrip te krijgen. „Ik heb al- i actie tegen de plannen winkels ook 's avonds op te FOTO: ANP tijd geleerd dat de overheid zich zo min mogelijk moet be moeien met de individuele vrijheid van de ondernemer". Deze laatste woorden gaan verloren in een geloei van je welste. Afschepen De demonstranten willen zich niet laten afschepen met fraaie politieke praatjes. Uit alle de len van het land zijn zij per bus of trein naar Schevenin gen gekomen. Veel van hen zijn gekleed in een fel ge kleurde overall. Hun spandoe ken dragen pakkende teksten als „Evenhuis, hoe laat is mijn mammie thuis?", ,,'s Morgens vroeg in de kroeg?", „Even- Thuis" en „Evenhuis, doe niet zo bezopen: laat de winkels op normale tijden open". De stemming is uitgelaten, niet in de laatste plaats door de deu nen van een jazzbandje. Voor het eerst demonstreren werkgevers en werknemers zij aan zij. Gebroederlijk zitten de vertegenwoordigers van hun bonden achter de tafel. Elke spreker kan rekenen op stormachtige toejuichingen. Maar als Lia Kroskinski, voor zitter van de stuurgroep Vrouw en Onderneming, heeft geconcludeerd dat het kabi netsvoorstel „maatschappij- ontwrichtend" is, krijgt zij een staande ovatie. „Evenhuis heeft gezegd: ondernemer, je hoéft je zaak 's avonds niet te openen", zegt Kroskinski met afgemeten stem. „Maar is het niet zo dat je ook geen winkel hoeft te hebben? En heeft de consument niet voldoende tijd om inkopen te doen? Afgezien van het feit dat niemand om die reden honger lijdt of naakt rondloopt, is het niet een kwestie van geen tijd om boodschappen te doen, maar van zelf makkelijk tijden uit kiezen". Bestuurder Van Gaaien van de Dienstenbond CNV gaat vervolgens te keer tegen de geestverwanten van het CDA. „Deze partij heeft toch gezegd dat het gezin de hoeksteen van de samenleving is? Trek dat gezin dan niet uit elkaar", houdt Van Gaaien de christen democraten voor. „Het maat schappelijk functioneren van honderdduizenden mensen zal worden beperkt, terwijl de sa menleving steeds meer eisen aan hen stelt. Bovendien zul len de kosten in de detailhan del alleen maar toenemenen. Deze lastenverzwaring is een nekslag voor onze bedrijfstak". Nadat vice-voorzitter Van der' Geest van het KNOV zich, niet al te kies, publiekelijk heeft afgevraagd hoe het mo gelijk is dat „in een gezond mensenverstand zo'n waani dee naar boven is gekomen" en de vrije keus voor de win kelier „idioterie" heeft ge noemd, krijgt de CDA'er Schartman het woord. Weten de dat tot nu toe elke politicus op hoongelach kon rekenen, keert hij zich voor zijn doen opvallend fel tegen het plan- Evenhuis. „Het is onbegrijpe lijk dat hij geen enkel begrip toont voor de ondernemer en het personeel". Ook de positie van dè vrouwen in de detail handel zit Schartman niet lek ker. „Wij zullen van Evenhuis eisen dat met hun wensen re kening wordt gehouden". We gens tijdgebrek kan Schart man niets zeggen over zijn voorstel voor een tweede koopavond. Dat is voor hem maar goed ook, anders had hij alsnog een fluitconcert kun nen krijgen. Ondertussen ma ken politici van de andere par tijen in de wandelgangen dui delijk dat zij alles zullen doen om het CDA-plan te dwarsbo- In de namiddag trekken de demonstranten naar het Bin nenhof. De optocht verloopt zonder incidenten. Voor het Tweede-Kamergebouw wor den petities overhandigd aan kamerleden van de vier grote fracties. CDA-fractievoorzitter De Vries neemt het verzoek schrift hoogstpersoonlijk in ontvangst. Dagvoorzitter Bos man (NCOV) roemt het „waardige en heldere karak ter" van de protestbijeen komst. „Als het wetsvoorstel alsnog wordt aangenomen, ko men we terug", laat Bosman weten. Even na vijf uur komt er een einde aan het spektakel. „Ze ker gauw naar huis om te eten", roept een voorbijganger spottend. Binnen enkele minu ten is het Binnenhof inder daad leeg, op één spandoek na waarop met grote letters staat: „Schat, staat de Bokma koud? Ja, en je eten ook...". ROB SEBES Minister Bolkestein (r) en zijn staatssecretaris Van Houwelingen tijdens de bespreking van de de fensiebegroting in de Tweede Kamer. FOTO: DIJKSTRA DEN HAAG Een meer derheid van de Tweede Kamer (CDA en VVD) stemt in met de opvatting van minister Bolkestein van defensie dat de defen sie-uitgaven vanaf 1991 jaarlijks met twee procent moeten groeien. Gisteren behandelde de Kamer het Defensieplan 1989-1998, gebaseerd op een jaarlijk se groei met twee procent. De oppositiepartijen PvdA en D66 vinden dat de de fensie-uitgaven bevroren moeten worden. Minister Bolkestein bestreed dat de ontspanning tussen Oost en West en de door Sovjet-lei der Gorbatsjov aangekondigde terugtrekking van 5000 tanks uit Oost-Europa al tot de con clusie moeten leiden dat de Westerse defensie-inspanning omlaag kan. Eerst moet blij ken of de onderhandelingen over vermindering van de conventionele strijdkrachten in Europa, die volgende maand in Wenen beginnen, tot concrete resultaten leiden. In dat geval zal het Defensieplan moeten worden aangepast, zei Bolkestein. Hij voerde aan dat er twee te gengestelde ontwikkelingen aan de gang zijn. De Verenig de Staten dringen er bij de Eu ropese landen op aan een gro tere bijdrage aan het NAVO- bondgenootschap te leveren. Volgens PvdA-woordvoerder Stemerdink deugt de financië le basis van het Defensieplan niet. Bolkestein heeft voor 1989 en 1990 een groei van de .defensie-uitgaven van niet meer dan 0,6 procent geaccep teerd. Bovendien zijn er kan sen op vermindering van de conventionele bewapening. Om onder die omstandigheden het toekomstige beleid op een groei van 2 procent te baseren is volstrekt ongeloofwaardig, aldus Stemerdink. De CDA'er Van Vlijmen zei dat de groei met 0,6 procent in 1989 en 1990 niet richtinggevend mag zijn. Volgens hem moet Neder land de op zich genomen 1 plichtingen volledig ken en daarvoor is een groei van minstens 2 procent nood zakelijk. „Geen modernisering" De werkgroep 'Vrouwen tegen kernwapens' heeft vanmiddag op het Binnenhof aan de leden van de kamercommissies voor j Defensie en Buitenlandse Za-jj ken een petitie aangeboden, 1 waarin de parlementariërs wordt gevraagd initiatieven te nemen tegen de nieuwe mo- derniseringsvoorstellen van de NAVO. „De veranderde situa tie in de Sovjetunie en de ont wapeningsvoorstellen van die zijde roepen op tot creativiteit en niet om beantwoording met een nieuwe bewapeningsron de", aldus de vrouwen. Onder de ondertekenaars bevinden zich Sienie Strikwerda (oud voorzitter van het inmiddels opgeheven Komitee Kruisra ketten Nee) en Ina Brouwer, voormalig CPN-fractievoorzit- ster in de Tweede Kamer. en v DEN HAAG Directeuren van ondernemingen hebben over het algemeen weinig vertrouwen in de mogelijkheden van hun secretaressen om hun werk uit te breiden tot een managersfunc tie. Secretaressen daarentegen blijven optimistisch. Deze uitkomst van een onderzoek onder directeuren en secreta ressen werd vandaag gepresenteerd op de-Secretaresse '89, een driedaagse manifestatie voor secretaressen in het Congresge bouw in Den Haag. De manifestatie, die vorig jaar tienduizend bezoekers trok, wordt dit jaar voor de tweede maal gehouden. Behalve acht congressen zijn er 54 workshops, een beurs en een modeshow. Op het eerste congres sprak vanmorgen drs. Bert de. Vries van het Instituut voor Sociale Kommunikatie (ISK) over „het grote misverstand" tussen twee beroepsgroepen: zij wil carrière, hij gelooft er niet in. Het ISK kwam in opdracht van het Secreta resse Magazine tot deze conclusie na een steekproef onder 200 managers en secretaressen in het Nederlandse bedrijfsleven. Doel van het onderzoek was na te gaan of de twee beroepsgroe pen op hetzelfde spoor zitten als het gaat over onder meer haar carrière. Van de secretaressen in het onderzoek ambieert 42 procent een managersfunctie. Jammer voor hen weet slechts 27 procent van de bazen dat zij die ambities hebben. Van alle ondervraagde se cretaressen acht 37 procent zich ook werkelijk in staat zo'n ma- nagersbestaan te leiden; slechts 22 procent van de bazen heeft dat vertrouwen in hun „steun en toeverlaat". Ruim een kwart van de ondervraagde dames ziet zichzelf binnen vijf jaar op de managersstoel zitten; slechts achttien procent van de managers ziet dat gebeuren. De conclusie en aanbeveling van De Vries en de zijnen is even simpel als ontwapenend: de secretaresse en de baas moeten meer communicatie met elkaar plegen. Op de congressen die deze dagen worden gehouden komen on der meer aan bod: de rol van de secretaresse in een Verenigd Europa, secretaresse en gezondheidszorg, communicatie, oplei ding, carrière. Als klap op de vuurpijl gaan de bezoekers van het slotcongres een dagje discussiëren over vragen als „mag een se cretaresse oud en lelijk zijn?". Dienstweigeraar Samen met Nederlandse sym pathisanten heeft de Zwitserse dienstweigeraar Kurt Meister (links) gisteren in Amsterdam enige tijd een bezettingsactie in het Zwitserse consulaat uit gevoerd. Het pand werd ten slotte door de politie ontruimd. FOTO: ANP DE KNOLLEN HEÜÖEN ME geholpen TOEN IK MET DE VUT cimc. oooft me Her Meer vrouwen zouden chirurg moeten worden UTRECHT Meer vrouwen zouden zich moeten aanmel den voor de opleiding tot chi rurg. Dat stellen de hooglera ren heelkunde Van Vroonho ven en Obertop van de Rijks universiteit Utrecht. Van de ruim duizend chirurgen in Ne derland zijn er slechts tien van het vrouwelijk geslacht. Mo menteel ronden bijna eveq^eel mannen als vrouwen hun stu die geneeskunde af, maar toch kiezen weinig vrouwen voor de chirurgenopleiding. Van Vroonhoven: „Dat is jammer. Want om in de toekomst de beste chirurgen te hebben moeten we kunnen selecteren uit de beste kandidaten. Door dat te weinig vrouwen zich aanmelden blijft een bron van talent onaangeboord". ADVERTENTIE LEIDEN Verdrinking komt in Nederland veel vaker voor dan blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dat blijkt uit een onder zoek van de afdelingen beademing en anesthesio logie van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Het CBS registreert jaarlijks ongeveer 150 drenkelingen. Daarbij gaat het vooral om on gelukken die door 'toevallige' omstandigheden ontstaan. An dere oorzaken, zoals zelf moord, komen in andere sta tistieken terecht. Door ook die andere gegevens na te trek ken, kwamen de onderzoekers uit op een totaal van 520. De onderzoekers concluderen dat veel meer aandacht nodig is ter voorkoming van ver drinking. „Dat kan bij voor beeld door een betere voor lichting aan ouders van kleu ters en aan buitenlandse toe risten die de gevaren van het water onderschatten". Ook drinkingsslachtoffers schort nog heel wat. vinden de on derzoekers. Bij reammatieles- sen zou er op gewezen moeten worden dat eerst beademing dient plaats te vinden en dan pas hartmassage. Bij reanima- tielessen wordt vaak een om gekeerde volgorde gehanteerd. Voorts worden nogal eens ver keerde conclusies getrokken. Drenkelingen die al zijn opge geven blijken niet zelden slechts schijndood. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3